Сенс життя: Безкоштовні статті
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Християнські статті
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Сенс життя: Безкоштовні статті

Read sense of life articles in the following languages:
English Deutsch Polski Český Magyar Slovenský Română Български Українською Русский

Схильність до гріха
Через первородний гріх, який торкнувся самої людської природи, всі люди схильні до гріха. Наша природа пошкоджена і, як говорить св. Апостол Іван, увесь світ лежить у злі. Даруючи життя у Христі, хрещення змиває з людини первородний гріх, проте схильність до зла, так зване пожадання, залишається. Тому життя християнина – це…
Читати статтю повністю…

Чи може священник відмовити в Причасті?
З одного боку, священик зобов’язаний уділяти таїнства тим, хто хоче їх прийняти. З іншого боку, як управитель божественних таїнств, він зобов’язаний уникати осквернення таїнства. Якщо дивитись на це з точки зору вірного, то осквернення має місце в двох випадках…
Читати статтю повністю…

Нецензурна лексика
Нецензурні слова завжди несуть у собі відтінок приниження і зневаги, а якщо вони стосуються людини чи її дій, тоді вони є образою. Коли нецензурна лексика використовується в суміші із звичайними словами в повсякденній мові, вона свідчить про психологічну і вербальну фіксацію…
Читати статтю повністю…

Любов до батьківщини
Байдужість до власного коріння, безумовно, не є гріхом. Багато людей покидають свою землю і вибирають іншу в якості другої батьківщини. Звичайно, що зв’язок зі своїм корінням супроводжує кожну людину, яка…
Читати статтю повністю…

Вибори і неправедні закони
У політичному житті віруюча людина покликана у міру своїх можливостей просувати добро і викорінювати зло. Якщо ж неможливо викорінити зло, потрібно намагатися зробити все, щоб…
Читати статтю повністю…

«Не чини перелюбу»
У тому, що стосується матерії гріха, гріхи проти шостої заповіді не можуть бути буденними, але завжди є тяжкими. Тяжкі гріхи руйнують любов в людському серці важким порушенням Божого Закону; вони відвертають людину від Бога, Який є її кінцевою метою та її блаженством, змушуючи…
Читати статтю повністю…

Чи завжди висловлювання папи слід вважати його вченням?
Найбільшим виявленням непомильного учительства Папи Римського є висловлювання ex cathedra. Коли папа висловлюється таким способом, його слова стають правилом нашої віри та зобов'язують усіх католиків. Але таким способом папа висловлюються вкрай рідко…
Читати статтю повністю…

Зміна статі
Судячи з усього, Ви питаєте про синдром Клайнфельтера, одним з різновидів якого є хромосомна аномалія. Цей синдром часто діагностується після статевого дозрівання. У будь-якому випадку, він зачіпає тільки чоловіків, і ніякого сумніву в їхній генетичній статі не виникає…
Читати статтю повністю…

Проповідь Церкви і свобода невіруючих
Церква не нав'язує нікому свої моральні норми, і такої тези не можна знайти в її навчанні. Дійсно, це було б порушенням свободи іншої людини, так як євангельська проповідь з самих витоків була заснована не на насильстві або насадженні, а на залученні. Однак те, що перераховано в питанні…
Читати статтю повністю…

Навіщо потрібні паломництва?
Паломництва – це один з проявів народної побожності, поряд з іншими проявами релігійності віруючих, таким як почитання мощів, релігійні танці, розарії, медалики… Паломництва – це важливий аспект духовного життя, і часто відвідання святих місця заставляє людину задуматись про…
Читати статтю повністю…

Любити ворогів
Христові учні покликані любити всіх людей без будь-якого винятку, в тому числі тих, хто продовжує ранити серце Господа. Ми любимо для того, щоб вони припинили пронизувати серце Христа і прийняли Господа, Його слова і діяння в своє серце. Тільки любов може привести людину, навіть якщо…
Читати статтю повністю…

Подолання похоті
Нанесення собі каліцтв не може бути морально допустимо, як і не дозволено наносити каліцтво репродуктивній здатності, якою Бог наділив людину і яка, як і будь-який інший орган, робить благотворний вплив на людину. «Єдина тілом і душею, - говорить соборна конституція «Радість і надія», - людина в своєму тілесному складі збирає…
Читати статтю повністю…

Вакцинація християн - позиція католицького єпископа Радослава Змітровича
Єпископ Радослав Змітрович радить "добре думати" і гарно вивчати всі нюанси у вакцинальній кампанії, яка проходить у досить специфічний спосіб з порушенням прав людей. Такий метод є…
Читати статтю повністю…

Вакцинація християн - позиція православної Церкви
За словами керуючого справами УПЦ, Церква не забороняє вакцинацію, при цьому вона повинна бути добровільною…
Читати статтю повністю…

Як любити ближнього?
Поважай кожну людину, бо в ній живе Христос. Будь чуйним до інших, адже це твій брат, сестра…
Читати статтю повністю…

Чи можлива сповідь онлайн під час коронавірусу?
Чи можлива сповідь по Skype або WatsApp та ін., бо в такий спосіб можливо побачити і почути один одного і таким чином священник бачить того, хто сповідається, його каяття, і може відпустити гріхи, адже для Бога…
Читати статтю повністю…

Чи достатньо молитися вервицю до Божого милосердя?
У щоденнику св. Фаустини Ковальської написано, що Ісус обіцяв навіть найбільш закоренілим грішникам спасіння, якщо вони перед смертю хоча б один раз помоляться Вервицю до Божого милосердя або ж хтось…
Читати статтю повністю…

Про піст, про легкі та важкі гріхи
Пояснимо сенс посту словами Папи Бенедикта XVI. В одному з послань на Великий піст він так розкриває сенс пісної стриманості: справжній піст націлений на…
Читати статтю повністю…

Як написати Папі?
У Папи немає адреси електронної пошти, але йому можна надіслати листа звичайною поштою за адресою 00120 Ватикан, Дім св. Марти. Дехто запитує, чи насправді до Папи доходять листи, надіслані за цією адресою. На це запитання можна відповісти…
Читати статтю повністю…

Про долю тварин
Згідно з християнським віровченням, тільки людина наділена духовною, тобто нематеріальною душею. Саме тому людська особа може бути тільки ціллю, а не засобом. Тварини ж, згідно з біблійним Одкоровенням…
Читати статтю повністю…

Що саме святкують католики в День святого Валентина?
14 лютого, в день, який багато хто називає Днем святого Валентина, католики римського обряду відзначають літургійний спогад покровителів Європи – свв. Кирила і Методія. У літургічному календарі також відзначається…
Читати статтю повністю…

Чому реінкарнації не існує?
Вчення про можливість відновлення в земному житті – апокатастасис – розвинув Оріген та деякі інші християнські автори. Це вчення походило з філософії Платона, язичницького мислителя, згідно з яким…
Читати статтю повністю…

Плоди Просвітництва
Уже в період Відродження і реформи, що передували епосі Просвітництва, стабільність догматичних і церковних цінностей, характерних для Середньовіччя, поступово розхитувалися…
Читати статтю повністю…

Скільки обрядів у Католицькій Церкві?
Справді, в Католицькій Церкві велика різноманітність літургійних традицій чи обрядів. Усі вони виявляють єдину тайну за посередництвом різних форм. Церква, вірна апостольській вірі, від найпершої єрусалимської спільноти…
Читати статтю повністю…

Як християни мають ставитись до фізичного покарання у вихованні дітей?
Декілька десятиліть тому фізичне покарання дітей було загальноприйнятою практикою. Хоча останніми роками шльопання (та інші форми тілесних покарань) вважаються…
Читати статтю повністю…

Чи допустиме вбивство людини в деяких випадках, наприклад, при позаматковій вагітності або з метою самозахисту?
На жаль, інколи і серед християн доводиться чути таку думку: «Звичайно, вбивство недопустиме, але в деяких виняткових випадках все-таки можна позбавити людину життя». А це означає, що…
Читати статтю повністю…

Пороблення і вроки
Чи може стати жертвою пороблення і вроків людина, котра живе в стані благодаті, молиться, приступає до св. Причастя, сповіді? Чи можуть хвороба і інші нещастя бути результатом…
Читати статтю повністю…

Чи перев`язка маткових труб (стерилізація) є гріхом?
Після останнього кесаревого розтину лікар сказав, що в разі нової вагітності я ризикую життям, і порадив перев'язку маткових труб. Чи не буде це тяжким гріхом і як вчинити в даній ситуації?…
Читати статтю повністю…

Чи поширюється непомильність Папи Римського на канонізацію і беатифікацію?
Згідно вчительства Католицької Церкви про авторитетність декретів про беатифікацію та канонізацію, канонізація - тобто зарахування до лику святих - являє собою остаточне…
Читати статтю повністю…

Складні запитання про зішестя Ісуса в пекло
Апостольський символ віри говорить, що Ісус зійшов у пекло. Передання також говорить, що Він вивів з нього старозавітних праведників. Цікавить вчення Церкви щодо таких запитань…
Читати статтю повністю…

Лікар-католик перед проблемою абортів
Участь в скоєнні аборту відноситься до тяжкого аморального вчинку і не може бути допустимо ні в якому разі. Чи можна вважати допустимим залишатися в професії і здійснювати аборти, виправдовуючи це…
Читати статтю повністю…

Про «Псалми проклинання»
Дійсно, існують Псалми, в яких містяться прокляття і лайки на адресу ворогів. На перший погляд вони суперечать християнській заповіді про любов і прощення і висловлюють спрагу помсти…
Читати статтю повністю…

Нездатність відповідати за свої вчинки і прощення гріхів
Чи може Господь дарувати благодать покаяння людині, яка в минулому дуже згрішила, а потім захворіла хворобою Альцгеймера або іншим дегенеративним захворюванням, яке призводить до нездатності відповідати за свої вчинки?…
Читати статтю повністю…

Що означають слова Ісуса - «Що Бог з`єднав, того людина не розлучає»?
Щоб відповісти на це питання, потрібно спочатку провести відмінність між першопричиною і вторинними причинами. Першопричиною усіх творінь і всіх діянь є…
Читати статтю повністю…

Чи проходять святі через чистилище?
Згідно віри Церкви, безпосередньо в рай потрапляють мученики, оскільки кров, пролита за Господа, очищає від усякого гріха. «Любов покриває безліч гріхів», - пише святий Петро в своєму першому посланні…
Читати статтю повністю…

Кого можна називати християнами?
Згідно з декретом Другого Ватиканського собору «Про екуменізм» «ті, хто вірує в Христа і належним чином прийняв хрещення, перебувають у відомому спілкуванні з Католицькою Церквою, нехай навіть…
Читати статтю повністю…

Захист права на аборт
Декотрі католики захищають право на аборти, ставлячи на перше місце свободу вибору. Чи можна назвати таку позицію єрессю, тобто затятим запереченням істини віри і моральності?…
Читати статтю повністю…

Як доказати, що наша душа дійсно існує?
Коли ми розмірковуємо про людську душу, необхідно спочатку визначити саме це поняття - адже термін «душа» в різних сферах людського знання і в релігії наділяється різними значеннями. Ми маємо на увазі під словом…
Читати статтю повністю…

Які Церкви мають successio apostolica - апостольську спадкоємність в рукоположенні в сан священика?
Критерії для судження про наявність апостольського спадкоємства перераховані в документі Міжнародної богословської комісії «Апостольство Церкви і апостольське спадкоємство». У ньому викладено…
Читати статтю повністю…

Чи повинен католик намагатися «навернути» юдеїв?
Чи повинен католик намагатися «навернути» юдеїв? Чи у Бога на обраний народ «свій план»?…
Читати статтю повністю…

Екзорцизм
У Католицькій Церкві багата традиція вигнання демонів. Але, як з'ясовується тепер, в Середньовіччя часто намагалися виганяти демонів з психічно хворих людей і з людей з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР). Сьогодні екзорцисти намагаються виключити психічні хвороби…
Читати статтю повністю…

Чи варто прощати людині, яка образила, а прощення не просила?
Прощення ніколи, в жодному випадку не може бути гріхом. Прощаючи кривдника, християнин покликаний пам'ятати, що Господь на Хресті не вимагав, щоб люди попросили у Нього прощення, але Він попередив…
Читати статтю повністю…

Чи містить Святе Письмо заборону на рукотворні зображення Бога і поклоніння їм?
У Старому Завіті міститься заборона на зображення Бога людиною: «Не роби собі різьби і всякої подоби» (Вих 20,4). Але в тому ж Старому Завіті ми зустрічаємо повеління Бога про…
Читати статтю повністю…

Чому Бог допускає страждання?
«Страждання присутні в світі для того, щоб вивільнити любов, щоб пробудити справи любові до ближнього, щоб перетворити всю людську цивілізацію в "цивілізацію любові"», - пише святий Папа Іван Павло II…
Читати статтю повністю…

Відмова від дітонародження
Говорячи про відповідальне батьківство в енцикліці "Humanae Vitae", Папа Павло VI пояснює: «Залежно від фізичних, економічних, психологічних і соціальних обставин відповідальне батьківство…
Читати статтю повністю…

Що таке чистилище?
Згідно з ученням Церкви, спасається і потрапляє в рай той, хто перебуває в стані Божественної благодаті. Однак це не означає, що в рай потрапляють негайно: шлях до нього лежить через…
Читати статтю повністю…

На чому ґрунтується поминання покійних на 9-й, 30-й, 40-й день?
Таїнство Хрещення, тобто народження «від води і від Святого Духа», залучає людину до вічного життя, паростком якої стало воскресіння Ісуса Христа. Цілющий потік, який проходить через життя охрещених, не висихає із закінченням…
Читати статтю повністю…

Хто, окрім священика, може роздавати Причастя?
В останні роки понтифікату Івана Павла II була опублікована інструкція Конгрегації з богослужіння та дисципліни Таїнств «Redemptoris Sacramentum». Цей документ присвячено звершенню Євхаристії та…
Читати статтю повністю…

Чи можуть жінки бути міністрантами?
У керівництві ватиканської Конгрегації богослужінь і дисципліни Таїнств «Redemptionis sacramentum» про можливість служіння біля вівтаря для дівчат і жінок згадується в 47 параграфі…
Читати статтю повністю…

Чи можна назвати морально допустимими ЕКЗ, при якому не гинуть ембріони, і штучну інсемінацію?
Штучне запліднення роз'єднує два нерозривні аспекти – зачаття і єднання подружжя, – подібно до контрацепції, тільки з протилежною метою. Штучне запліднення передбачає маніпуляцію…
Читати статтю повністю…

Чи повинен той, хто кається, дотримуватися таємниці сповіді?
Таємниця сповіді належить до Божественного, а не людського порядку, і під час сповіді священик отримує відомості не як людина, а як служитель Бога. Як стверджував св. Тома Аквінський…
Читати статтю повністю…

Яка різниця між стриманістю, цнотливістю і невинністю?
Цнотливість – це чеснота, яка вберігає любов від егоїзму і допомагає їй бути чистою. Якщо до невинності покликані ті, хто не перебуває в шлюбі, то до цнотливості покликані всі люди, які живуть у шлюбі або…
Читати статтю повністю…

Які покликання бувають у Церкві, крім монашества і шлюбу?
Християнин не зобов'язаний перебувати у шлюбі або присвячувати себе Богові через євангельські поради. В історії Церкви є чимало святих людей, які не мали ні того, ні іншого статусу…
Читати статтю повністю…

Як Церква ставиться до шлюбу між віруючим і невіруючим?
Церква допускає укладення шлюбу між хрещеною і нехрещеною стороною, якщо нехрещена сторона поважає релігійний вибір хрещеної. Такий шлюб допустимий з певними застереженнями…
Читати статтю повністю…

Чи може некатолик сповідатися католицькому священику і причащатися в католицькій церкві?
У документі, опублікованому Національним відділом з екуменізму і міжрелігійного діалогу при Італійської єпископської конференції, детально викладаються принципи і підстави пастирського підходу до віруючих, що належить до православних Церков…
Читати статтю повністю…

Гомосексуалізм і співжиття
Саме по собі спільне проживання двох осіб нетрадиційної орієнтації не є гріхом, так само, як і сексуальна орієнтація, або схильність, не є сама по собі гріхом. Гріхом є дії, тобто сексуальні відносини між людьми однієї статі…
Читати статтю повністю…

Таїнства і спасіння
Наша впевненість у спасінні заснована на волі залишатися вірними Господу і на надії, що ми збережемо цю вірність до кінця днів. Зрозуміло, спасіння, що дарує Бог через Свого Сина Ісуса Христа…
Читати статтю повністю…

Чи пов`язане охолодження віри з ростом добробуту?
Для початку давайте розберемося, чи дійсно європейці стали жити краще. Незважаючи на те, що прагнення до процвітання і гідного життя стало головною метою всіх і кожного в європейській спільноті, основні економічні показники…
Читати статтю повністю…

Як треба спілкуватися зі Свідками Єгови?
Польський єпископ Зигмунд Павлович у своїй книзі дає деякі практичні поради. Необхідно перш за все не мати жодних сумнівів у тому, що ми маємо справу з представниками нехристиянської конфесії і що вчення, яке проповідують Свідки, є хибним…
Читати статтю повністю…

Лімб патріархів
Обитель тих, хто помер в епоху Старого Заповіту, Ісус називає «Авраамовим лоном». Мається на увазі Лімб патріархів: він називається «лоном Авраамовим» тому, що в ньому панує спокій і мир…
Читати статтю повністю…

Спільне проживання до шлюбу
Навіть якщо молоді люди мають намір жити в цнотливості, спільне проживання до шлюбу все ж піддає їх певному ризику, спокусі. Спільне проживання в даному випадку - те, що ми називаємо приводом до гріха…
Читати статтю повністю…

Звідки у диявола такі можливості на землі і де є межа його впливу?
Для початку давайте визначимося, що ми розуміємо під словом «диявол». В даний час існують дві крайності. З одного боку, серед сучасних християн чимало тих, хто взагалі не вірить в реальність диявола…
Читати статтю повністю…

Чи можливо, що Бог простив Юду?
Ми не маємо права судити про те, засуджена людина чи спасенна. Але ми можемо міркувати про вчинки людини, давати цим діям моральну оцінку. Набравши в інтернет-пошуку ім'я Юди Іскаріота, можна знайти масу…
Читати статтю повністю…

Чи може людина не грішити?
У солоному морі живе риба, і вона не солона. У світі живе людина. Чи може вона жити і не "просолюватися" - не грішити? Є люди, які живуть в святості. Але наша святість, звичайно, відносна…
Читати статтю повністю…

Цивільний і церковний шлюб
Цивільний шлюб, зареєстрований тільки в РАГСі, - це повноцінний і дійсний шлюб для тих, хто не має Хрещення і не знає Господа. Шлюб - це природний інститут, встановлений Богом на самому початку створення світу…
Читати статтю повністю…

Як треба сповідатися?
Існує дуже багато схем іспиту совісті, який ми проводимо, готуючись до сповіді. Нагадаємо, що сповідь тяжких (смертних) гріхів обов'язкова, сповідь же повсякденних (буденних) гріхів факультативна, але бажана…
Читати статтю повністю…

Сповідь і сумніви
Якщо ми сумніваємося в тому, чи був наш вчинок гріхом, то ми не зобов'язані говорити про нього на Сповіді. Ще Тридентський собор постановив сповідатися з гріхів, які ми усвідомлюємо…
Читати статтю повністю…

Чи можна простому католику читати Біблію?
Один чоловік запитав одного разу мудреця: «Навіщо ти постійно читаєш книги, в яких міститься вчення про божество і обов'язки людини? Адже ти вже кілька разів читав їх?». Мудрець, в свою чергу, запитав його…
Читати статтю повністю…

«Ворожіння» по Біблії?
Наскільки доречно і правильно шукати в Святому Письмі безпосередню відповідь на власні потреби та питання? Чи не є така практика спокусою Господа?…
Читати статтю повністю…

«Ніхто не є Добрий, крім Бога Самого»
В інших перекладах, в тому числі Вульгаті, в італійській Біблії і в деяких перекладах з грецької цей уривок з Євангелія від Матея звучить інакше. Наприклад, в перекладі біблійного товариства ця фраза звучить наступним чином…
Читати статтю повністю…

Біблійна основа віри в Пресвяту Трійцю
Богоодкровенна істина про Пресвяту Трійцю була одним з джерел живої віри Церкви. Формулювання, що відносяться до Триєдиного Бога, зустрічаються вже в апостольських писаннях…
Читати статтю повністю…

Чи можна виконати припис недільної Служби Божої в інший день?
Неділя для християн - це день, який відрізняється від всіх інших днів тижня. У цей день ми звершуємо пам'ять Воскресіння Господа Ісуса Христа. «Звершувати пам'ять» - живу пам'ять, що набагато більше, ніж просто…
Читати статтю повністю…

Чи обов`язково утримуватися від м`яса в п`ятницю?
16 лютого 1966 Папа Павло VI реформував церковну дисципліну за допомогою апостольської конституції «Paenitemini». Це сталося через два місяці після завершення Другого Ватиканського собору. У цьому документі Папа нагадує, що…
Читати статтю повністю…

Відпустка в некатолицькій країні: чи обов`язкова участь в недільній Літургії?
Для початку процитуємо приписи канонічного права (кан. 1248) з цього питання: «Припис брати участь в Літургії виконує той, хто бере участь у ній в будь-якому місці, де вона відбувається за католицьким обрядом, або в сам святковий день, або ввечері попереднього дня…
Читати статтю повністю…

Чому в Католицькій Церкві не допускаються до Причастя розлучені, які вступили в новий шлюб?
Практика Католицької Церкви, заснована на Святому Письмі, така: до євхаристійного Причастя не допускаються розлучені, які вступили в новий шлюб. Не Церква позбавляє Причастя цих віруючих, а вони самі. Вони не можуть приступати до Причастя, оскільки їх статус…
Читати статтю повністю…

Чому в різних ситуаціях ми молимося до різних святих?
Зазвичай святі вважаються небесними покровителями в рамках того служіння, яке вони самі здійснювали під час земного життя. Церква «довіряє» святим покровителям ті чи інші сфери нашого життя…
Читати статтю повністю…

Яка різниця між біоенерготерапією і харизмою зцілення?
Грецьке слово «харизма» означає дар, талант. У Святому Письмі це слово наділене трьома значеннями. У загальному сенсі харизма - це будь-який талант. Святий Павло говорить християнській громаді…
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом не працювати?
Для того щоб дати моральну оцінку ситуації, в якій людина не працює, потрібно врахувати дуже багато факторів. Якщо в основі такого вибору лежить тільки лінь і бажання жити за чужий рахунок, то, зрозуміло, це гріх…
Читати статтю повністю…

Чи має християнин вміти постояти за себе (як словесно, так і фізично)?
Чи має християнин вміти постояти за себе чи ж він покликаний мовчки терпіти образи? Тут треба розрізнити схильність душі та потребу вчинити справедливо, що, як говорив блаженний Павло VI, є мінімальною формою любові…
Читати статтю повністю…

Як Церква ставиться до психотерапії і психологів?
В Європі і в США, а також і в інших частинах світу психологія (що розуміється як систематичне вивчення людської психіки, яка підтримується теорією) у багатьох аспектах взяла на себе функцію релігії…
Читати статтю повністю…

Впевненість в недійсності шлюбу: чи можна причащатися?
Розлучені, які вступили в новий шлюб, не можуть приступати до Причастя в силу своєї об'єктивної ситуації. Про це згадується, зокрема, в Посланні Конгрегації віровчення від 14 вересня 1994 року: «Вірний, який постійно живе разом more uxorio (тобто як чоловік і дружина) з особою, яка не є законним чоловіком або…
Читати статтю повністю…

Чому мирянин може хрестити, але не може сповідати?
Хрещення є основним з усіх християнських Таїнств, оскільки воно відроджує людину до нового життя. Саме тому, щоб жодна людина не була позбавлена такого необхідного Таїнства, його може здійснювати навіть…
Читати статтю повністю…

Хто такі католики-традиціоналісти?
Термін «традиціоналіст» є не самоназвою, а, скоріше, ярликом. Ті, кого називають традиціоналістами, частіше називають себе традиційними католиками. Ця частина Народу Божого воліє слідувати літургійній традиції…
Читати статтю повністю…

Літургія годин
Літургія годин (лат. Liturgia horarum) — загальна назва богослужінь Католицької церкви латинського обряду, що справляються у різні пори дня з метою освячення часу, а також назва книги, що містить тексти цих богослужінь. Як зазначається в Катехизмі, Літургія годин являє собою «публічну молитву Церкви…, у якій…
Читати статтю повністю…

Як один чоловік хату будував...
Все почалося з того, що водій машини, замовленої через BlaBlaCar, приїхав з Києва в Івано-Франківськ на кілька годин раніше, ніж обіцяв. Їхав з Іспанії, поспішав додому. 4 ранку. Ніч, вокзал, холодно, мені треба в Калуш…
Читати статтю повністю…

Христос Воскрес!
Фраза різними мовами…
Читати статтю повністю…

Про Страшний суд
Вчення про особистий і про загальний суд засноване на Святому Письмі і на Переданні Церкви. Саме в Біблії ми знаходимо підтвердження тому, що кожна людина…
Читати статтю повністю…

Як невіруючому поводитись на Літургії?
Вже сама участь в обряді, що торкає життя близьких і знайомих, буде проявом поваги. Іноді доводиться спостерігати, як…
Читати статтю повністю…

Про “два суди”
Останній суд не є просто повторенням приватного суду. Зрозуміло, Страшний суд нічого не додає до…
Читати статтю повністю…

Чи змінилося вчення Церкви в питаннях моральності?
Необхідно усвідомлювати різницю між моральним вченням і дисциплінарними приписами. Що стосується морального вчення, то Церква…
Читати статтю повністю…

Як отримати громадянство Ватикану?
Населення Держави Ватикан налічує менше тисячі осіб, що мають різне громадянство і національність, в основному…
Читати статтю повністю…

Як Бог допускає, щоб від гріховних ситуацій народжувалося нове життя?
Бог навіть зі зла може отримати благо, а найвищим благом є життя людини. Звичайно, нам важко бачити цей взаємозв'язок, але Господь охоплює…
Читати статтю повністю…

Чому Церква насаджує невіруючим свої моральні закони, виступаючи проти легалізації абортів і т.д.?
Невірним є твердження, ніби, виступаючи проти перерахованих вчинків, Церква змушує слідувати своїй доктрині. Церква не нав'язує нікому свої моральні норми, і такої тези не можна знайти в її навчанні…
Читати статтю повністю…

Об’явлення Пресвятої Діви Марії в Руанді
Перше об'явлення Діви Марії в Руанді сталося 28 листопада 1981 року в коледжі для дівчат, який утримували в Кібехо монахині одного із місцевих згромаджень…
Читати статтю повністю…

Що робити священику, який в своїй совісті не може погодитися з деякими аспектами морального вчення Церкви
Якщо священик не суперечить вчительству Церкви відкрито, то, навіть сумніваючись у своїй совісті, він проявляє вірність по відношенню до Церкви, служителем якої…
Читати статтю повністю…

Чому євангелист так ретельно описав кількість спійманих в сіті риб - 153?
Це питання виникало у віруючих всіх епох: чому євангелист Іван так піклується про точну кількість спійманих риб? Відповісти на нього намагався ще святий…
Читати статтю повністю…

Як розпізнати наближення кінця світу?
В кінці часів Господь повернеться у Своєму славному тілі, відповідно до нашого сповідання віри: «... Знову прийде у славі судити живих і мертвих, і царюванню…
Читати статтю повністю…

Як відбивається на паломниках відвідування Святих місць?
Паломництво - це один з проявів народного благочестя, поряд з іншими вираженнями релігійних почуттів віруючих, таких як …
Читати статтю повністю…

Чи мають католики право критикувати Папу?
Ми живемо в епоху такого бурхливого розвитку засобів масової комунікації, що буквально кожне слово, кожен крок Папи стає публічним, кожен може…
Читати статтю повністю…

Навіщо ходити до церкви?
Вірити і молитися - це прекрасно і необхідно. Але в такому випадку хрещена людина нічим би не відрізнялася від нехрещеної, наприклад…
Читати статтю повністю…

Що робити, якщо після сповіді я не відчуваю прощення?
Мені як священику це питання доводиться чути дуже часто. Таке питання виникає і щодо вибачення інших. Людина запитує мене…
Читати статтю повністю…

Кріоконсервація і вчення про воскресіння
Почнемо з того, що дана практика, навіть якщо б вона існувала і була можливою насправді, жодним чином не пов'язана з…
Читати статтю повністю…

Як ангели можуть впливати на матеріальний світ?
На це питання святий Тома Аквінський відповідав, що, оскільки нематеріальна душа управляє…
Читати статтю повністю…

Як отримати «Папське благословення»?
Коли Папа благословляє народ, будь-яка людина, належно налаштована, може отримати його плоди. Згідно Бенедикціоналу - богослужбової книги з обрядом…
Читати статтю повністю…

Церква і ГМО
У минулому Апостольська Столиця заявляла про підготовку спеціального документа, присвяченого генетично модифікованим організмам, однак документ не був опублікований…
Читати статтю повністю…

Чому Церква засуджує штучну інсемінацію?
Материнство і батьківство мають величезну цінність, але оскільки тут мова йде про окрему людську особистість, яка народжується на світ, то ця особистість має гідність і вимагає настільки ж величезної поваги…
Читати статтю повністю…

Хіба можуть наші молитви і жертви вплинути на спасіння іншої людини?
Порятунок людей від нас не залежить. Звернемося до апостольського умовляння Папи Івана Павла II «Reconciliatio et poenitentia»: «Людина може бути…
Читати статтю повністю…

Яка користь людині від тіла?
Коли Бог створив людину з тіла і душі, Він побачив, що все «дуже добре» (Бут 1, 31). Він створив тіло зовсім не для того, щоб воно було…
Читати статтю повністю…

В якому випадку ЕКЗ можна вважати морально прийнятним?
Навіть якщо штучне запліднення не буде пов'язане зі знищенням ембріонів, з їх кріоконсервацією або селекцією, його не можна буде назвати морально припустимим…
Читати статтю повністю…

В якому сенсі ті, хто вже отримав свою нагороду на землі, не отримають її на небі?
Ймовірно, маються на увазі слова Господа, сказані в Нагірній проповіді. Їх слід розглядати в контексті…
Читати статтю повністю…

Чи не є вінчання пар, які живуть у цивільному шлюбі, дискредитацією Таїнства Шлюбу?
Коли наречені просять про це Таїнство, вони повинні підтвердити, що усвідомлюють майбутній крок і згодні з тим, що він передбачає…
Читати статтю повністю…

Про що ми просимо, кажучи «Хай буде воля Твоя»?
Слова, яким Ісус навчив нас в молитві «Отче наш» - «нехай буде воля Твоя на землі, як і на небі», - не означають, що ми повинні…
Читати статтю повністю…

Який сенс має життя людини з психічним розладом?
Психічний розлад - поняття широке. Він проявляється по-різному. Припустимо, що мова йде про крайній випадок - коли людина знаходиться в неосудному стані…
Читати статтю повністю…

Чому листування Понтія Пилата засекречене?
Відносно так званих послань Понтія Пилата неправильно стверджувати, ніби вони «засекречені». Існує цілий ряд апокрифічних писань, об'єднаних назвою «Цикл Пилата». Ці тексти доповнюють…
Читати статтю повністю…

Як тренувати свою душу?
У тлумачних словниках слово «тренувати» має наступне значенням: розвивати і зміцнювати постійною, систематичною роботою, вправами. Безумовно, це можна віднести і до душі…
Читати статтю повністю…

Чому чоловіки в храмі повинні знімати шапку?
Сучасні правила поведінки в храмі продиктовані здоровим глуздом і вихованням…
Читати статтю повністю…

Як хреститися в храмах іншої конфесії?
Західна традиція не рівнозначна приналежності до католицтва: в Католицькій Церкві існують східні обряди, які в своїх традиціях і зовнішніх жестах практично не відрізняються від …
Читати статтю повністю…

Чи можна допомогти людям з транссексуальністю?
Нездатність приймати свою тілесність, тобто сприймати її як свою власну, з усією складністю її біологічної структури і фізіологічних процесів, - це велика трагедія для…
Читати статтю повністю…

Чи гріх вводити людину в гіпноз?
Гіпноз не входить в сферу актуальних досліджень, що проводяться сьогодні в церковних наукових установах, - також і тому, що гіпноз не набув великого поширення…
Читати статтю повністю…

Чи можуть дівчатка прислуговувати біля вівтаря?
У керівництві ватиканської Конгрегації богослужінь і дисципліни Таїнств «Redemptionis sacramentum» про можливість прислуговування біля вівтаря дівчаток і жінок згадується в 47 параграфі…
Читати статтю повністю…

Чи можлива відміна целібату?
Кожна людина вільна вступати в шлюб, і в цьому сенсі не існує жодних постанов Церкви. Якщо ж мова йде про безшлюбність священиків…
Читати статтю повністю…

Про католицький етикет
Католицький етикет пов'язаний з культурою і звичаями певної території. У церковному середовищі слід дотримуватися місцевої усталеної звичаєвості…
Читати статтю повністю…

Яка різниця, є в паспорті штамп про шлюб чи ні?
Сьогодні дуже поширена така ситуація: юнак і дівчина живуть разом, вони мають намір присвятити себе один одному на все життя…
Читати статтю повністю…

Чи можна фотографувати в католицькому храмі?
У храмі, як і в інших місцях, бажаючі проводити фото- і відеозйомку покликані не тільки слідувати здоровому глузду (що стосується, наприклад, права на конфіденційність присутніх в храмі), а й дотримуватись законів…
Читати статтю повністю…

Куди вирушає душа абортованих дітей?
Очевидно, виправлення тексту сталося тому, що Церква впевнена в вічному спасінні дитини тільки в тому випадку, якщо вона хрещена. Якщо ж дитина не хрещена, то…
Читати статтю повністю…

Що робити з недільною Месою там, де неділя - робочий день?
У посланні "Dies Domini" («День Господній») Папа Іван Павло II нагадує, що «в країнах, де християни в меншості і де святкові дні не збігаються з недільними, неділя, незважаючи на це…
Читати статтю повністю…

Що означає напис крейдою на дверях КМB?
Подібний напис на дверях - це місцевий звичай, характерний для деяких країн і пов'язаний зі святом Богоявлення. Зокрема, такі написи можна побачити…
Читати статтю повністю…

Що означає жест священика, коли він розводить руки в сторони?
Жест священика, розпростершого руки під час богослужіння, нагадує про обійми, в які він укладає всіх вірних, які беруть участь в Євхаристії, але ще насамперед це знак того…
Читати статтю повністю…

Яка історія виникнення конфесіоналів?
У народному сприйнятті католицька сповідь асоціюється з особливим елементом храмової обстановки - конфесіоналом, сповідальницею. Закриті конфесіонали - ті, що ми зустрічаємо…
Читати статтю повністю…

Чи всі засоби прийнятні для завоювання душ на неканонічній території?
У Католицькій Церкві не існує понять «канонічної» і «неканонічної» території. Поняття території присутніє в Кодексі канонічного права понад 80 разів і стосується…
Читати статтю повністю…

Чи можуть бути прощені вбивці і насильники?
Милосердя Господа не має меж, Він дійсно прощає всіх, навіть тих, хто робить найжахливіший, найстрашніший гріх. Немає такого діяння, яке б не могло бути прощено Господом, адже…
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква ставиться до штучного інтелекту?
У чому полягає сенс життя? Ось деякі з відповідей, даних віртуальним асистентом одного з смартфонів…
Читати статтю повністю…

Якими ми будемо після воскресіння?
Після загального воскресіння всі воскреснуть з тим самим тілом, яке було під час земного життя, але преображеним і прославленим…
Читати статтю повністю…

Чи зустрінемо ми після смерті наших рідних?
Якщо ми і вони потрапимо в рай, то там ми зустрінемо наших рідних. Ті, кого на землі з'єднували узи любові, збережуть ці узи…
Читати статтю повністю…

Чи ми цікавимо тих, хто знаходиться в раю?
Безумовно, святі не відчувають ні в чому нестачі, а споглядання Бога робить їх повністю щасливими…
Читати статтю повністю…

Чи можна в раю зростати у святості?
Для святих, які знаходяться в раю, не може бути зростання в святості. Саме в цьому і полягає різниця між вічністю і часом…
Читати статтю повністю…

Чи існування чистилища є догмою?
Існування чистилища - це догма нашої віри. У постановах Тридентського собору, зокрема, йдеться…
Читати статтю повністю…

Навіщо молитися за померлих, якщо їм це вже не потрібно?
Так само, як немає меж любові до своїх близьких, немає меж і пам'яті про них, в тому числі і молитовної…
Читати статтю повністю…

Народження дітей з дефектами - помилка Бога?
Недосконалість, яку ми знаходимо в природі і особливо в людині, не можна приписувати Богові: Він є абсолютна досконалість…
Читати статтю повністю…

Про приступання до Причастя розлучених, які вступили в новий позашлюбний зв’язок і «Amoris Laetitia»
Коли виникає будь-яке богословське питання, то необхідно відштовхуватись від Божественного Одкровення. Тема, заторкнута в питанні…
Читати статтю повністю…

Коли відбувається сходження Святого Духа?
Почнемо з того, що під зішестям Святого Духа зазвичай мається на увазі подія П'ятидесятниці, описана в Новому Завіті…
Читати статтю повністю…

Чому Адам згрішив, незважаючи на те, що був щасливий і реалізований?
Створена Богом людина дійсно досконала, при цьому вона мала також розум і волю. Вона була досконала як за своєю природою…
Читати статтю повністю…

Чому знак миру в різних спільнотах передається по різному?
Святий Юстин, який залишив найстаріше (155 р.) відоме нам свідчення про євхаристійне богослужіння, в своєму посланні до імператора Антоніна Пія так описував момент вітання миру…
Читати статтю повністю…

Чи відлучаються від Церкви ті, хто сприяють аборту?
Норми щодо відлучення тих, хто сприяє гріху аборту, викладені в 1398 каноні Кодексу канонічного права…
Читати статтю повністю…

Що потрібно католику, щоб досягти успіху?
Спочатку давайте поміркуємо про те, що таке для католика успіх. У мирському розумінні успіх, як правило, пов'язують з досягненнями…
Читати статтю повністю…

Чи бувають святі, визнані Католицькою Церковю за життя?
Безсумнівно, в історії Церкви було чимало людей, яких Народ Божий вважав святими…
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква ставиться до трансплантації органів?
Католицька Церква розглядає трансплантацію органів як велике надбання науки. «Пересадка органів, - говорить Катехизм Католицької Церкви…
Читати статтю повністю…

Чи можна продавати і купувати освячені предмети?
Бажано купувати неосвячені предмети, а потім їх освячувати. Однак освячені предмети можуть продаватися і купуватися…
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом участь в грошовій лотереї?
Як завжди, звернемося спочатку до Катехизму Католицької Церкви: «Азартні ігри (гра в карти і т.п.) і укладення парі самі по собі …
Читати статтю повністю…

Як можна радіти в Раю, знаючи, що хтось із близьких приречений на вічну погибель?
Як можна радіти, перебуваючи у вічному блаженстві, тобто стані повного щастя, знаючи, що хтось із твоїх близьких виявився в пеклі?…
Читати статтю повністю…

Чи може священик отримати дозвіл на шлюб?
Згідно з канонічним правом (канон +1078 Кодексу канонічного права), прийняте таїнство рукоположення є перешкодою для здійснення Таїнства Шлюбу…
Читати статтю повністю…

Я зробила ЕКО і розкаялася. Що тепер робити?
У цій ситуації треба дивитися на майбутню дитину, пам'ятаючи слова Другого Ватиканського собору…
Читати статтю повністю…

Чому співжиття до шлюбу вважається гріхом, якщо скоро весілля?
Співжиття до шлюбу, навіть якщо вже прийнято рішення, можна порівняти з ситуацією, коли хтось робить крадіжку в магазині, виправдовуючись тим…
Читати статтю повністю…

Відвідування кладовища і індульгенція
Уточнимо, що відвідування кладовища не є однією з умов для отримання індульгенції (індульгенцію як для себе, так і для померлих…
Читати статтю повністю…

Чому черниці і священики носять обручки?
Обручки є символом вірності і нерозривного зв'язку між подружжям. Раніше обряд здійснення Таїнства Шлюбу наказував…
Читати статтю повністю…

Чи мав Ісус ті ж почуття, що і ми?
Так, Ісус, володіючи людською природою, відчував також всі людські почуття, звані емоціями. Ці почуття притаманні…
Читати статтю повністю…

Який сенс має посвячення себе Дорогоцінній Крові, Серцю Ісуса, Непорочному Серцю Марії та ін.
Посвячення означає відділення від мирського для того, щоб віддати своє життя шануванню Бога. Посвячення християнина відбувається за допомогою…
Читати статтю повністю…

Як оцінювати вчинок Папи Пія XII?
У ті часи не було іншого способу врятувати цих людей, крім фальсифікації документів. Брехня не була метою цього вчинку…
Читати статтю повністю…

Що означає слово «царювати» в Біблії?
Використане в цьому та інших наведених у листі уривках грецьке слово βᾰσῐλεύω, яке перекладається на українську мову як…
Читати статтю повністю…

Відкрити Біблію на «випадковому» місці
Питання про отримання Слова Божого за допомогою «випадкових» місць дуже цікаве, оскільки ця практика, що має…
Читати статтю повністю…

Стихійні лиха: Божа кара?
Невірним є твердження, ніби Бог карає людину за скоєне зло. Правильно було б говорити, що покарання міститься…
Читати статтю повністю…

Чи не суперечить нашій вірі обітниця Ісуса святій Фаустині Ковальській?
Ось як звучить обітниця Ісуса, наведена сестрою Фаустиною в її щоденнику: «О першій годині смерті Я буду захищати кожну душу, як Свою славу, якщо вона…
Читати статтю повністю…

Як знайти радість в стражданні?
У цьому питанні є два важливих слова: радість і страждання. Що таке радість - християнська радість? Звернемося до Папи Франциска, який…
Читати статтю повністю…

Як відбувається відлучення від Церкви?
Відлучення виражається в т.зв. цензурах (censura), які представляють собою церковне покарання за особливо тяжкі проступки…
Читати статтю повністю…

Первородний гріх і клонування
Твердження про те, що первородний гріх передається за допомогою статевого акту, не відповідає католицькому віровченю…
Читати статтю повністю…

Про висловлювання Папи в політичній царині
Цей лист - точніше, два листи, - містить в собі кілька запитань. Спробуємо впорядкувати їх і відповісти по черзі…
Читати статтю повністю…

Чи можна зовсім відмовитися від недільної Служби Божої на користь суботи?
Згідно з каноном 1248 Кодексу канонічного права, «припис брати участь в Літургії виконує той, хто бере участь у ній в будь-якому місці, де вона відбувається…
Читати статтю повністю…

Якщо Христос переміг диявола, чому він досі панує над душами?
Цим же питанням - чому диявол як і раніше має владу над душами - задавалися і святий Августин, і святий Тома Аквінський…
Читати статтю повністю…

Що робити, якщо я ніяк не можу полюбити Папу?
Відсутність симпатії до Папи Римського - явище в історії зовсім не нове. Згадаймо добу, в яку жила свята Катерина Сієнська, яка відіграла важливу роль…
Читати статтю повністю…

Що таке духовне всиновлення священика?
Духовне усиновлення священика - це благочестиве починання, мета якого - молитва про конкретного пресвітера та інші види допомоги, іноді також…
Читати статтю повністю…

Чи є операція при позаматковій вагітності гріхом?
Відповідь на це непросте питання почнемо з того, що церковне учительство в офіційних документах ще не висловилося з цієї конкретної теми…
Читати статтю повністю…

Скільки часу потрібно відвідувати храм, щоб стати його парафіянином?
Критерії приналежності до тієї чи іншої парафії і до єпархії перераховані в Кодексі канонічного права…
Читати статтю повністю…

Чи варто говорити хворому про його близьку смерть?
Супровід людини, близької до смерть, - це непросте завдання як для її рідних, так і для медичних працівників і душпастирів…
Читати статтю повністю…

Чому цей Рік Милосердя називається ювілейним?
У католицькій традиції Ювілей є знаменною релігійною подією. Це рік прощення гріхів і відпущення кари за гріхи, рік примирення між…
Читати статтю повністю…

Чи може помилятися Вселенський собор?
Вселенський собор висловлює учительство всіх єпископів, що зібралися разом з Папою і під предстоятельством Папи…
Читати статтю повністю…

В яких випадках вчення Церкви богонатхнене?
Твердження про те, що вчення і рішення Церкви богонатхнене, некоректне: так можна говорити про Святе Письмо, основним автором якого є Бог…
Читати статтю повністю…

Чи може Папа бути єретиком?
У публічному навчанні Папа не може бути єретиком, згідно з обітницею Ісуса: «І сказав Господь: О Симоне, Симоне!…
Читати статтю повністю…

Який зміст “знаку Каїна”?
Перш ніж перейти до відповіді на конкретні запитання, необхідно сказати кілька слів про те, як взагалі слід читати Книгу Буття…
Читати статтю повністю…

Що робити, якщо під час Служби не можеш стати на коліна?
Згідно із Загальними настановами до Римського міссалу, жести, що здійснюються священнослужителями і народом під час Меси…
Читати статтю повністю…

Чи католики порушують заповідь Христову, коли своїх священиків називають отче?
Від багатьох членів протестантських деномінацій можна почути закид в сторону католиків, мовляв, Ісус заборонив називати будь-кого отцем…
Читати статтю повністю…

Що робити, коли в некатолицькій країні немає куди піти на Службу?
Для початку процитуємо приписи канонічного права (кан. 1248) з цього питання…
Читати статтю повністю…

Чи існують привиди?
Коли ми чуємо про привидів, не потрібно забувати, що мова може йти не тільки про реальні факти, а й про галюцинації. Під час галюцинацій людина проектує на реальність образ…
Читати статтю повністю…

Скільки людей вже пройшли через Двері милосердя?
Двері милосердя в Ювілейний рік відкриті не тільки в головних римських базиліках, але, згідно з буллою проголошення Позачергового Ювілею Милосердя "Misericordiae vultus"…
Читати статтю повністю…

Що трапиться, якщо священик переставить слова на Літургії?
Літургійні зловживання і застереження, в силу яких Таїнство може стати недійсним, відносяться до матерії і формі самого Таїнства…
Читати статтю повністю…

Чи правда, що існують курси екзорцистів?
У Римі, в Папському інституті Regina Apostolorum, освітні курси для екзорцистів проводять з 2004 року. Засновником курсів є професор Джузеппе Ферраріс…
Читати статтю повністю…

Чи можна на літургії читати Біблію з електронних пристроїв?
Щоб дати оцінку використанню електронних пристроїв під час Меси мирянами, які хочуть уважніше стежити за літургійними читаннями…
Читати статтю повністю…

Чи може священик відмовити в сповіді, якщо той, хто кається не розуміє його мови?
Перерахування тяжких гріхів є основним елементом Таїнства Покаяння. Священик, який в цьому Таїнстві виступає…
Читати статтю повністю…

Чи досить щиро покаятись, щоб отримати Боже прощення без Сповіді?
Якщо людина щиро покаялася у своїх гріхах, то вона може отримати Спасіння. Але що означає щире покаяння? Перша умова…
Читати статтю повністю…

Чи зменшується відповідальність наркомана перед Богом за свій гріх згодом, коли паралізується його воля?
Зловживання наркотичними речовинами суперечить п'ятій заповіді – «Не вбивай». Ця заповідь наказує також охороняти здоров'я…
Читати статтю повністю…

Як «розширити» своє серце?
Цей вислів - «розширити серце» - Папа Франциск вжив зовсім недавно, в липні цього року, в апостольській конституції Dei Vultum Quaerere, присвяченій…
Читати статтю повністю…

«Возлюби ближнього твого, як самого себе»: хіба це не взаємовиключні поняття?
«Возлюби ближнього твого, як самого себе»: тут немає двох позицій або двох заповідей. Згадаймо, як узагальнює заповідь любові до Бога…
Читати статтю повністю…

Чому Церква заперечує реінкарнацію?
У Святому Письмі немає нічого, що могло б змусити припустити, ніби померла людина повертається до земного життя…
Читати статтю повністю…

Як приєднатися до Католицької Церкви?
Хоча Ви отримали Таїнство Хрещення в Церкві, яка не знаходиться в повному спілкуванні з Католицькою Церквою…
Читати статтю повністю…

Як звільнитися від рабства гомосексуального зв’язку?
Найголовніше – це намір і бажання жити цнотливо. Перший крок полягає в тому, щоб уникати не тільки гріха, а й того, що безпосередньо до нього веде…
Читати статтю повністю…

Рок-гітарист в Сикстинській капелі - як це розуміти?
У цьому питанні є кілька частин, і ми постараємося розглянути кожну з них…
Читати статтю повністю…

Чи можна уділяти вмираючому Таїнство Оливопомазання всупереч його волі?
Якщо людина не бажає приймати Таїнство або, приймаючи його, не має ніякого каяття у своїх гріхах, то отримане Таїнство не веде до спасіння…
Читати статтю повністю…

Чи Ісус мав Ангела-хоронителя?
Оскільки Ісус є правдивим Богом і правдивою людиною, то нема жодних підстав сумніватися у тому, що в часі Свого туземного життя Він мав ангела-хоронителя…
Читати статтю повністю…

Чи є новини про індійського священика, викраденого в Ємені?
Останнє офіційне повідомлення Салезіанського інформаційного агентства, щодо викрадення отця Тома Ужунналіла, не містить жодних додаткових відомостей…
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом визнання шлюбу недійсним?
Визнання шлюбу недійсним - це результат канонічної процедури, яка проводиться церковним судом. Її підсумок - винесення об'єктивного судження…
Читати статтю повністю…

Чи можна католику застосовувати програму “12 кроків”?
Спільнота Анонімних алкоголіків позиціонує себе як не пов'язану з будь-яким віросповіданням. Проте її методи активно застосовуються різними християнськими конфесіями…
Читати статтю повністю…

Чи можуть померлі спілкуватися з живими?
Покійні жодним чином не можуть самі з'явитися живим. Їх тіло поховано, а душа, яка є нематеріальною, може перебувати в раю…
Читати статтю повністю…

Чи змінила Церква підхід до причастя розлучених?
По-перше, слід відразу ж уточнити, що перше твердження в питанні невірне: неправда, що Церква не допускала розлучених до Причастя. Це потрібно ще раз підкреслити…
Читати статтю повністю…

Чи повинен той, хто сповідається, дотримуватися таємниці сповіді?
Як ми вже говорили, таємниця сповіді відноситься до Божественного, а не людського порядку, і під час сповіді священик отримує відомості не як людина, а як служитель Бога…
Читати статтю повністю…

Чому священики не приносять обітниці вбогості?
Необхідно усвідомлювати різницю між чеснотою євангельської бідності і обітницею вбогості. Під обітницею мається на увазі відмова від власності або від управління майном…
Читати статтю повністю…

Перше слово Папи в Польщі: Пам’ять-ідентичність-майбутнє
Святіший Отець зауважив, що «пам'ять є характерною ознакою польського народу», а його завжди вражало «живе відчуття історії Івана Павла ІІ», який говорячи про народи…
Читати статтю повністю…

Десять способів невдало одружитися
Мабуть, усі знають милу романтичну комедію «Як втратити хлопця за десять днів» із Кейт Хадсон і Метью МакКонахі у головних ролях, тому переповідати не буду. Але для тих, хто все ж не в курсі, суть така: журналістка заради статті повинна продемонструвати на практиці типові помилки дівчат, які призводять до того, що хлопці втікають і роблять так, щоб їх більше не знайшли…
Читати статтю повністю…

Наскільки сумісні християнська віра і прагнення кар’єри?
Бажання просуватися вперед належить людській природі. Людина ніколи не задоволена тим, чого вона досягла, і прагне до чогось більшого. Можна сказати, що це прагнення Господь вклав в серце людини…
Читати статтю повністю…

Що може стати підставою для розлучення?
Шлюб між хрещеними є Таїнством, тобто священним знаком любові Бога до людини, любові Ісуса Христа до Церкви. Той, хто приймає Таїнство Шлюбу, зобов'язується перед Богом і перед громадою бути…
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква ставиться до змішаних шлюбів?
Змішаним шлюбом називають шлюб між двома християнами, один з яких католик, а інший належить до іншої християнської конфесії (протестант, православний)…
Читати статтю повністю…

Молитви і індульгенції при неможливості приступати до Таїнств
Щоб отримувати індульгенцію, тобто відпущення тимчасової кари за гріх для себе або для покійних, які перебувають в чистилищі, необхідно приступити до Таїнства Покаяння та причаститися
Читати статтю повністю…

В яких випадках припустимий ризик для власного життя?
Життя є дорогоцінним даром Божим. «Людське життя священне, - цитує Катехизм Католицької Церкви документ ватиканської Конгрегації віровчення…
Читати статтю повністю…

Чи маю я право позбавити сім’ю засобів до існування через мої переконання?
Участь в скоєнні аборту відноситься до тяжко аморальних вчинків і не може бути допустиме в будь-якому випадку…
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква ставиться до ексгумації?
Ексгумація, тобто витяг останків з місця поховання, проводиться, наприклад, для судового розслідування. Вона може допомогти встановити або уточнити причину смерті або розкрити злочин, визначити винного у вбивстві…
Читати статтю повністю…

Чи припустима операція зі зміни статі в цьому конкретному випадку?
Судячи з усього, Ви питаєте про синдром Клайнфельтера, однією з різновидів якого є згадана Вами хромосомная аномалія. Цей синдром часто діагностується після статевого дозрівання…
Читати статтю повністю…

Чи можна сказати, що дитина приймає Причастя ще в утробі матері?
З самого моменту зачаття дитина, яка розвивається в материнській утробі, є окремою, самостійною особою, наділеною своєю власною душею. Душу, початок життя, людина отримує в момент зачаття безпосередньо від Бога…
Читати статтю повністю…

Хто такі Камедули?
Камельдули (або камедули) - це монахи, які живуть за Статутом святого Бенедикта і зобов'язані своїм виникненням італійському монахові святому Ромуальду (бл. 952 - 1027)…
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква оцінює комуністичний режим?
У навчанні Римських Пап в документах Церкви ми часто зустрічаємо згадки про нацизм і про комунізм в одному рядку, коли мова йде про диктатури, про трагедії і про мучеників ХХ століття…
Читати статтю повністю…

Хто з подругів може створити нову сім’ю після анулювання шлюбу?
Церковний суд не «анулює» шлюб в тому сенсі, що «скасовує його»: він може оголосити про недійсність укладеного шлюбу, тобто заявити, що цього шлюбу не існувало з самого початку, що Таїнство Шлюбу було недійсним…
Читати статтю повністю…

Чи можна звільнити священика від дотримання таємниці сповіді?
Таємниця сповіді означає не просто «зберігати секрет», щоб не порушувати конфіденційності, як це відбувається в разі лікарської або адвокатської таємниці…
Читати статтю повністю…

Доля чи передбачення
По-перше, передбачення Бога, тобто той факт, що Він знає все, не означає приречення. Наприклад, якщо ми зуміємо дізнатися чи прочитати майбутнє іншої людини…
Читати статтю повністю…

Чи дійсний шлюб, укладений в стані відлучення від Церкви?
Перш за все слід зазначити, що відлучення від Церкви latae sententiae має місце в тому випадку, якщо, здійснюючи аборт, людина знає, що цей вчинок веде до відлучення…
Читати статтю повністю…

Чи зобов’язані католики в усьому погоджуватися з Папою Римським?
Як говорив блаженний кардинал Ньюмен, голос Бога на землі - це голос нашої совісті. Але в нашій совісті ми не самотні: ми знаходимося наодинці з Богом і слухаємо Його голос…
Читати статтю повністю…

Хіба можна назвати радісною п’яту таємницю першого циклу Вервиці?
Спробуємо відповісти на це питання словами святого Папи Івана Павла II. В апостольському посланні Rosarium Virginis Mariae, оприлюдненому в 2002 році, Папа пояснює всі таємниці…
Читати статтю повністю…

Для чого в старих храмах бічні вівтарі? Чи відправляють там Святі Меси?
У ранньохристиянській Церкві в кожному храмі був тільки один вівтар. Не випадково святий Ігнатій Антіохійський писав в Посланні до Магнезійців…
Читати статтю повністю…

Чи існує католицька медицина?
Такого поняття, як «католицька медицина», не існує. Але Католицька Церква завжди проявляла турботу про страждаючих тілом і душею, і споконвіку вважає служіння хворим невід'ємним аспектом своєї місії…
Читати статтю повністю…

Чому так важко потрапити відразу до раю?
Згідно з вченням Церкви, рятується і потрапляє в рай той, хто знаходиться в стані Божественної благодаті. Однак це не означає, що в рай потрапляють негайно: шлях до нього лежить через чистилище…
Читати статтю повністю…

Де перебували до пришестя Ісуса ті, хто помер після Адама?
Обитель тих, хто помер в епоху Старого Заповіту, Ісус називає «Авраамовим лоном». Мається на увазі Лімб Патріархів: він називається «лоном Авраамовим» тому, що в ньому панував спокій і мир…
Читати статтю повністю…

Одяг священиків і монахинь
З приводу одягу священиків в Кодексі канонічного права ми знаходимо такі приписи: «Клірикам слід носити належне церковне вбрання відповідно до норм, виданих конференцією єпископів, а також згідно з місцевими звичаями» (ККП 284)…
Читати статтю повністю…

Як перші люди не виродилися і не вимерли в результаті близькоспорідненого схрещування?
Перш ніж перейти до відповіді на конкретні запитання, необхідно сказати кілька слів про те, як взагалі слід читати Книгу Буття
Читати статтю повністю…

Як пояснити чудеса, що відбуваються за межами християнства?
По суті, це ж питання задавали і юдеї, що стали свідками чудес Ісуса Христа. Аби не допустити визнання Його Божественності, вони стверджували, що Він творив чуда силою найгіршого з демонів…
Читати статтю повністю…

Як перемогти страх святотатського причастя через постійні нав’язливі блудні думки і бажання?
Господь сказав в Євангелії: «Ви чули, що сказано: Не чини перелюбу. А Я кажу вам, що всякий, хто дивиться на жінку з пожаданням, той вже вчинив перелюб з нею в своїм серці»…
Читати статтю повністю…

Гомосексуалізм: вроджена особливість чи усвідомлений вибір?
Згідно Катехизму Католицької Церкви, «Гомосексуалізм означає стосунки між чоловіками або між жінками, які відчувають винятковий або переважаючий сексуальний потяг до осіб такої ж статі…
Читати статтю повністю…

Як померти «по-католицьки»?
«Все наше життя, мої дорогі юнаки, повинно бути підготовкою до доброї смерті», - писав святий Іван Боско, звертаючись до своїх вихованців в трактаті…
Читати статтю повністю…

Який сенс покаяльних практик?
Біблійна основа покаяння, вираженого постом та іншими аскетичними практиками, в першу чергу знаходиться в описі 40-денного спокушення Ісуса в пустелі…
Читати статтю повністю…

Коли планують оприлюднити рішення комісії з Меджугор’я?
На це питання не можна відповісти інакше, як словами Папи Франциска. У відповідь на таке ж питання журналіста на прес-конференції по дорозі з Сараєво в Рим Святіший Отець нагадав…
Читати статтю повністю…

Як бути з обіцянкою, яку неможливо виконати?
Обіцянка, дана людині, звичайно, накладає на нас певні зобов'язання, але її не можна прирівнювати до обітниці, принесеній Богу, чи навіть до обіцянки, даній людині перед Богом…
Читати статтю повністю…

Що робити, якщо після сповіді я не відчуваю полегшення?
Жаль за гріхи, скорбота про скоєне не припускає обов'язкових переживань на рівні почуттів. Покаяння відноситься до сфери духовного, а не чуттєвого, хоча емоції і моральна совість…
Читати статтю повністю…

Штучна інсемінація: моральна оцінка
Материнство і батьківство мають величезну цінність, але оскільки тут мова йде про окрему людську особистість, яка народжується на світ, то ця особистість володіє гідністю…
Читати статтю повністю…

Знеболювання і евтаназія
Що стосується знеболюючих препаратів, то існує документ Папи Пія XII, в якому він стверджує про моральну допустимість і для лікаря, і для пацієнта використовувати наркотичні засоби для полегшення болю…
Читати статтю повністю…

Катехизація і прозелітизм
На заняття з катехизму, звичайно, допускаються всі бажаючі. Відвідування катехизації нікого не робить автоматично католиком
Читати статтю повністю…

Як формувався літургійний одяг католицьких священиків?
Облачення священнослужителів бере свій початок від античних грецьких і римських цивільних убрань. У перші століття після Різдва Христового одяг представників вищого стану (honestiores) був запозичений для християнського культу…
Читати статтю повністю…

Як уникнути тяжких мук чистилища?
Згідно з вченням Церкви, спасається і потрапляє в Рай той, хто перебуває в стані Божественної благодаті…
Читати статтю повністю…

Коли відбудеться Суд Божий?
Після смерті відбувається так званий приватний суд, на якому людина отримує вічну відплату або через очищення, або через негайне засудження, або через негайне прийняття у вічну радість…
Читати статтю повністю…

Коли ми маємо справу з непомильним учительством Церкви?
Учительство Церкви буває звичайним (ординарним) і надзвичайним. Надзвичайне учительство Церкви завжди безпомилкове…
Читати статтю повністю…

Навіщо були потрібні Богові страждання Сина?
Коли ми говоримо про Божественне життя, то наша мова виявляється бідною і не відповідає тому, що ми хочемо передати…
Читати статтю повністю…

Чи можна католикові брати участь у богослужіннях інших релігій?
У соборній декларації «Nostra aetate» можна знайти основні принципи, яких повинні дотримуватися католики в ставленні до інших релігій…
Читати статтю повністю…

Чи можна одночасно вінчатися і хрестити дитину?
Хоча ми і не знаємо всіх подробиць, з цього листа очевидна наступна ситуація: хрещені подруги живуть в цивільному шлюбі і чекають дитину. Через економічні труднощі вони хотіли б провести в майбутньому одну «церемонію» хрещення і вінчання…
Читати статтю повністю…

Чи не час Католицькій Церкві переглянути своє вчення про контрацепцію?
Моральна норма не змінюється від того, що її не дотримується більшість. Моральний вигляд більшості не є критерієм автентичності доктрини…
Читати статтю повністю…

Два Папи - два намісники Христа на землі?
На жаль, за деяким іншими листами ми зрозуміли, що це питання не містить в собі іронії, і деякі дійсно вважають, що католики шанують Папу Римського як «Бога на землі»…
Читати статтю повністю…

Чи є зараз в Католицькій Церкві «адвокат диявола»?
«Адвокат диявола» - це "народна назва", дана «поборникові віри» (Promotor fidei). Ця функція, введена в XVI столітті, відносилася до процесів беатифікації та канонізації…
Читати статтю повністю…

Чи можуть священики переживати кризу віри?
Звичайно, криза віри може торкнутися будь-якої людини…
Читати статтю повністю…

Євангелізація в умовах цифрових технологій
Найбільш повним документом Церкви, в якому йдеться про цифрові технології, є послання Папської Ради з соціальних комунікацій «Церква та Інтернет», оприлюднене 2002 року…
Читати статтю повністю…

«Чому мене звеш благим? Ніхто не благий, хіба один Бог»
В інших перекладах, а також у Вульгаті, в італійській Біблії і в деяких українських перекладах, цей уривок з Євангелія від Матея звучить інакше…
Читати статтю повністю…

Неправдиві свідчення в церковному суді
Зрозуміло, якщо подружжя дають неправдиві свідчення, а судді, не знаючи про це, виносять відповідне рішення, то це рішення не відповідає істині…
Читати статтю повністю…

Як ставитися до евтаназії тварин?
Почнемо наші міркування з людини. Згідно з християнським віровченням, людина наділена духовною (нематеріальною) душею, і саме тому людська особистість може бути тільки метою, а не засобом…
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква ставиться до апокрифів?
Слово «апокриф» означає «прихований, сокровенний, таємний». Цим терміном в історії літератури позначається текст, який приписується певному автору, але при цьому справжнє авторство невідоме…
Читати статтю повністю…

Чи забезпечене спасіння, якщо регулярно сповідатися і причащатися?
Наша впевненість у спасінні заснована на волі залишатися вірними Господу і на надії, що ми збережемо цю вірність до кінця днів. Зрозуміло, спасіння, яке дарує Бог через Сина Його Ісуса Христа, не можна розглядати в термінах «гарантії»…
Читати статтю повністю…

Чи актуальна заповідь про утримання від роботи в неділю?
Заповідь, про яку йде мова, полягає не в «утриманні» від чогось, а в шануванні Дня Господнього. Для нас це - неділя, і вона відрізняється від єврейської суботи…
Читати статтю повністю…

Як католику поводитися біля ліжка вмираючої людини?
Зрозуміло, не можна дати «універсальний» рецепт: кожна ситуація індивідуальна. Якщо є можливість запросити священика, то він уділить вмираючому останні Таїнства…
Читати статтю повністю…

Коли католицькі священики не служать Святі Літургії?
Святі Літургії в латинському обряді не відбуваються в деякі дні літургійного року. Ці дні називаються «алітургічними». До них відноситься в першу чергу Страсна п'ятниця…
Читати статтю повністю…

Чи може християнин не вибирати ні шлюб, ні чернецтво?
Зрозуміло, християнин не зобов'язаний перебувати у шлюбі або присвячувати себе Богові через євангельські поради
Читати статтю повністю…

Навіщо збираються Синоди Єпископів і яка їхня історія?
Синод Єпископів є постійним органом, заснованим блаженним Папою Павлом VI 15 вересня 1965 у відповідь на побажання Отців ІІ Ватиканського собору, з метою підтримувати справжній дух Собору…
Читати статтю повністю…

Яка позиція Церкви щодо військової служби?
Позиція Церкви щодо військової служби проявлялася залежно від релігійної, громадської, політичної ситуації, в якій діяла Церква…
Читати статтю повністю…

Чи можна за допомогою органів чуття відчути благодать?
Під Божою благодаттю ми розуміємо безоплатний дар, в якому Бог дарує нам Своє життя, джерело нашого освячення, що наділяє нас здатністю жити з Богом і діяти через Його любов
Читати статтю повністю…

Як захиститися від СНІДу?
СНІД - це синдром набутого імунного дефіциту, викликаний ВІЛ - вірусом імунодефіциту людини…
Читати статтю повністю…

Чи шкідлива стриманість?
Чи може бути шкідливою для здоров'я чеснота, не раз згадувана в Євангелії? Не існує жодних даних про те, що люди, що живуть в стриманості, страждають захворюваннями більше, ніж ті, які ведуть активне сексуальне життя…
Читати статтю повністю…

Наскільки «якісною» є молитва в дорозі або в громадських місцях?
Якщо людина почувається скарбом Бога, то вона прагне втекти від оглушливого шуму, щоб думати про Нього, любити Його, слухати Його з щедрою увагою…
Читати статтю повністю…

У чому виражається милосердя до розлучених, які вдруге одружились?
Автор запитання вірно помітив очевидну річ: і ті, й інші порушують заповідь. І він має рацію також в першій частині свого питання: розлученим, що вдруге одружились, пропонується…
Читати статтю повністю…

Чим медитація християнина-католика відрізняється від медитації йога?
У розумінні сучасного європейця йога, як правило, означає ряд фізичних вправ і положень тіла, які сприяють гарному самопочуттю, дають відчуття внутрішнього спокою та гармонії і служать для збереження тілесної молодості і здоров'я…
Читати статтю повністю…

Чи може католик бути пацифістом?
Католик не просто може, але зобов'язаний бути пацифістом, тобто виступати за мир і за вирішення будь-яких конфліктів мирним шляхом. Християнин покликаний відкидати будь-яке насильство і заперечувати війну як спосіб вирішення будь яких політичних проблем…
Читати статтю повністю…

Чи може християнин не схвалювати скорочення фінансування абортивних клінік?
Ні, християнин не може підтримувати легальний аборт і зобов'язаний виступати проти всякого виду аборту, легального або нелегального…
Читати статтю повністю…

Чи шлюб, зареєстрований в РАГСі, має таке ж значення в очах Бога, що і церковний шлюб?
Цивільний шлюб, зареєстрований тільки в РАГСі, - це повноцінний і дійсний шлюб для тих, хто не має Хрещення і не знає Господа. Шлюб - це природний інститут, встановлений Богом на самому початку створення світу. Але шлюб між хрещеними - це Таїнство, встановлене Ісусом Христом…
Читати статтю повністю…

Чому церковний шлюб незворотній, а священик чи монах можуть повернутися в світ заради людської любові?
Між безшлюбністю священиків і ченців і шлюбом є істотна різниця. Нерозривність шлюбу - це Божественний закон, в той час як целібат - це закон церковний…
Читати статтю повністю…

Чи не є причиною літетності християн те, що вони причащаються тільки під одним видом хліба?
Дійсно, в Католицькій Церкві на Заході поширився звичай причащати вірних під одним видом з різних причин, зокрема, щоб уникнути падіння вмісту Чаші на землю. Але сьогодні в багатьох громадах Святе Причастя подається під двома видами…
Читати статтю повністю…

Чи є гріхи, які Бог не прощає?
Перечитаємо уривок з Євангелія від Матея, глава 12: "Тому кажу вам: Усякий гріх, усяка хула проститься людям; але хула на Духа не проститься…
Читати статтю повністю…

Забобон - це тяжкий гріх чи легкий?
Святий Тома Аквінський писав, що марновірство - це вада, яка може полягати в поклонінні тому, кому не повинні поклонятися, або ж в неприпустимому способі поклоніння Богові…
Читати статтю повністю…

Коли у Ватикані відкриють ворота, пройшовши через які можна отримати «відпущення гріхів»?
Ворота, через які можна отримати «відпущення гріхів», розташовані не у Ватикані, - тобто, звичайно, і у Ватикані теж, - але їх насправді набагато більше, всюди. Ці ворота - Таїнство Примирення, в якому особа, котра тяжко згрішила, отримує прощення і примиряється з Богом…
Читати статтю повністю…

Чи не уподібнюється Церква до талібів, відлучаючи розлучених і гомосексуалістів?
Відлучення і неможливість причащатися - це різні речі. Спілкування з Церквою не відбувається тільки через Святе Причастя, хоча саме воно, безсумнівно, є вершиною прилучення віруючого до Церкви…
Читати статтю повністю…

Про традиції відзначати 7 і 30 днів після смерті
Таїнство Хрещення, тобто народження «від води і від Святого Духа», залучає людину до вічного життя, паростком якого стало воскресіння Ісуса Христа. Цілющий потік, який проходить через життя хрещених, не висихає із завершенням їх земної мандрівки, бо, як свідчить літургія за покійних…
Читати статтю повністю…

Яким чином людині відпускаються гріхи повсякденні?
Як ми вже багато разів пояснювали, смертний гріх - це тяжке порушення Божої заповіді, і сповідування смертних гріхів є обов'язковим для того, щоб примиритися з Богом в Таїнстві Покаяння і отримати можливість приступати до Святого Причастя…
Читати статтю повністю…

Весілля в Кані: звідки у Діви Марії така впевненість, що Ісус вирішить проблему?
Коли ж не вистачило вина, мати Ісусова й каже до нього: «Вина в них нема.» Деякі богослови вважають, що в цих словах Богородиці не слід шукати прохання про чудо…
Читати статтю повністю…

Чи насправді пекло вічне і невідворотнє?
Незворотність і вічність пекла - це істина, яка, здається, не відповідає вірі в милосердя Бога. Тому завжди були мислителі, які висували гіпотезу про відворотність пекла. Вони міркували про те, що Бог міг би і позбавити від пекла після необхідної кари, нехай навіть найжахливішої і тривалої…
Читати статтю повністю…

У чому полягає безкровна жертва Христа на Службі Божій?
Під час Служби Божої ми звершуємо пам'ять Жертви Христової. Але ця пам'ять - не просто спогад того, що було в минулому. Якщо ми згадуємо про зданий іспит, то ми в цей момент не здаємо його знову і не відповідаємо ще раз на ті ж питання, не очікуємо з трепетом оцінки…
Читати статтю повністю…

Чому нам бракує часу?
Якось сатана зібрав всесвітній з'їзд бісів. У вступній промові він сказав: «Ми не можемо заборонити християнам ходити до церкви. Ми не можемо заборонити їм читати Біблію. Ми не можемо заборонити їм спілкуватися з Христом…
Читати статтю повністю…

Чи маємо ми благословення?
Як будеш уважно слухати голос Господа, Бога твого, виконуючи старанно всі його заповіді, що їх заповідаю тобі сьогодні, то Господь, Бог твій, поставить тебе високо над усіма народами землі, і всі ці благословення зійдуть на тебе та здійсняться на тобі, якщо слухатимешся голосу Господа, твого Бога...
Читати статтю повністю…

Чому апостоли прийняли Святого Духа двічі?
Святий Тома Аквінський зауважує, що Дух Святий зійшов двічі не тільки на апостолів, але й на Ісуса Христа. У перший раз це сталося в день Хрещення, а в другий - в день Преображення...
Читати статтю повністю…

Що таке «духовне причастя» і як його приймати?
Під духовним причастям ми розуміємо єднання людської душі з Богом у Пресвятій Трійці. Воно засноване на обітниці Господа...
Читати статтю повністю…

Народжений, несотворений. Що це означає?
Різниця між народженням і створенням в тому, що народження означає сходження, в той час як бути створеним значить з'явитися з нічого.

Діти народжуються від батьків, а не створюються ними. Це вже в якійсь мірі пояснює...
Читати статтю повністю…

Як розуміти слова Бога про те, що Він карає дітей за провину батьків до третього і четвертого покоління?
У Книзі Виходу є такі слова: «Не робитимеш собі ніякого тесаного кумира, ані подобини того, що вгорі, на небі, ні того, що внизу, на землі, ні того, що попід землею, в водах. Не падатимеш перед ними ниць і не служитимеш їм, бо я Господь, Бог твій, Бог ревнивий...
Читати статтю повністю…

Яка різниця між освяченим і неосвяченим релігійним предметом?
Освячений предмет являє собою знак, який вказує на джерело всього священного - Бога. Освячення предмета служить для того, щоб оживити нашу пам'ять про Його присутність або про присутність святих...
Читати статтю повністю…

Чому християнське віровчення надає такого великого значення воскресінню плоті після смерті?
Щоб взагалі зрозуміти значення цього виразу - воскресіння плоті - яке з найперших століть є частиною осмисленої віри Церкви, щоб вловити його суть, потрібно...
Читати статтю повністю…

Чому католики і православні святкують Великдень з різницею від 1 до 5 тижнів?
Суперечки про дату святкування Великодня, як і сама система її розрахунку, настільки складні і численні, що ми зупинимося коротко тільки на деяких з них...
Читати статтю повністю…

Як розуміти слова апостола Павла «Нехай кожна людина кориться вищій владі»?
Святий апостол Павло говорить тут про всяку законну владу. Суспільство не може просувати загальне благо, якщо в ньому немає влади, яка б координувала дії...
Читати статтю повністю…

На якій біблійній підставі католики ділять гріхи на «смертні» і «повсякденні»?
Помилково вважати, що в Біблії немає розмежування між гріхами, які є смертними, і гріхами, які такими не є. Саме на основі Біблії ми проводимо таке розмежування...
Читати статтю повністю…

Чи гріх вибирати менше зло?
Не слід вибирати жодного: зло ображає Бога, якого б «розміру» воно не було, і збіднює і руйнує людину, будь воно «великим» або «меншим»...
Читати статтю повністю…

Якщо католик укладає шлюб у РАГСі, чи може він потім розлучитися і вінчатися в церкві з іншою особою?
Цивільний шлюб, укладений в РАГСі або в іншій публічній формі між двома нехрещеними, є справжнім і дійсним шлюбом, тому що шлюб як такий - це природний інститут людського життя...
Читати статтю повністю…

Чи є смертним гріхом куріння трави раз на місяць?
Іноді людина не усвідомлює, що та чи інша дія є смертним гріхом, і ця помилка пояснюється неадекватним сприйняттям своїх вчинків, а також певного стилю життя, при якому поступово стираються межі між добром і злом...
Читати статтю повністю…

Фінансування темних сил?
Зрозуміло, успішні фірми не повідомляють громадськості про свої угоди, тим більше з дияволом. Якби ми знали, що той чи інший товар вироблений в такій фірмі, то, природно, ми б їх бойкотували...
Читати статтю повністю…

Чи не перешкоджають “природні методи” створенню нового життя?
Коли подружжя вдається до методів розпізнавання плідності, таких як, наприклад, метод Біллінгса, то воно не перешкоджає створенню нового людського життя, оскільки сам Бог довірив людині завдання збереження світобудови, закликавши її до співпраці в Його справі продовження людського роду...
Читати статтю повністю…

Чи можна приступати до Причастя, приймаючи для лікування контрацептив?
Звичайно, Ви можете приступати до Причастя, оскільки Ви приймаєте ці препарати не з метою запобігання, а з терапевтичною метою...
Читати статтю повністю…

Наскільки безневинний феншуй?
Феншуй часто представляють як тисячолітню китайську практику, націлену на пошук гармонії і рівноваги на території та всередині будинку, в розташуванні будівель і приміщень, меблів і предметів...
Читати статтю повністю…

Чи повинен християнин завжди терпіти і не реагувати на образи?
Терпіння, як вчить святий Августин, - це «готовність переносити тягарі зі спокійною душею», тобто не бентежачись і не впадаючи в смуток. Терпіння «не дозволяє залишати в збентеженні душі ті речі, завдяки яким ми досягаємо ще більших благ»...
Читати статтю повністю…

Чи може католичка бути феміністкою?
Відповідь на це питання може бути ствердною, якщо уточнити, що саме мається на увазі під фемінізмом. У повсякденній мові нерідко фемінізм ототожнюється з боротьбою за так звані «репродуктивні права» жінки, серед яких аборт і технології, що пригнічують народжуваність...
Читати статтю повністю…

Чи модно сьогодні бути католиком?
Питання, швидше, риторичне, як і визнає його автор. Чи модно сьогодні бути католиком? Чи можна взагалі ставити поруч такі поняття, як віра і мода?..
Читати статтю повністю…

Коли і як було скасовано заборону для жінок виконувати служіння читця?
Christifideles laici - це не енцикліка, а постсинодальне апостольське повчання, тобто послання, складене Святішим Отцем на основі пропозицій Синоду Єпископів як результат його роботи...
Читати статтю повністю…

Що мав на увазі Папа, коли в розмові зі Скальфарі сказав “У кожного своє бачення добра і зла”?
Розмова Папи зі Скальфарі не була записана на диктофон, тому текст розмови є записом по пам'яті, зробленим самим Скальфарі, який вклав деякі фрази...
Читати статтю повністю…

Як гнів Божий поєднується з Його милосердям?
Для того щоб зрозуміти, як гнів поєднується з милосердям Бога, достатньо згадати про Створення світу і про те, що таке гріх. Бог створив Всесвіт для того, щоб Його створіння брали участь у Його Божественному житті, тобто в Його святості й любові...
Читати статтю повністю…

Що означає "І з духом твоїм" у відповідь на слова священика "Господь з вами"?
«І з духом твоїм»: «твоїм» тут відноситься до священика, який відправляє Літургію. Частини цього діалогу - «Господь з вами» - «І з духом твоїм» - повторюються під час літургії неодноразово. Вони звучать на початку і в кінці, перед проголошенням Євангелія, на початку Євхаристійної молитви...
Читати статтю повністю…

Чи можна хрестити жертву аборту і дати за неї намірення на Службу Божу?
Згідно з католицьким віровченням, не можна з упевненістю стверджувати, що нехрещені і ненароджені діти потрапляють в лімб. Таке припущення було характерне для богословів колишніх епох, і хоча його не було засуджено Церквою, воно ніколи не було її офіційним вченням...
Читати статтю повністю…

Як католик повинен ставитися до мавзолею Леніна?
Католицька Церква не висловлювала свого ставлення до мавзолею Леніна, але щоб скласти собі уявлення про те, як католику слід ставитися до цього феномена, можна провести невеликий екскурс у світ мавзолеїв...
Читати статтю повністю…

Чи може католик причащатися в православному храмі і навпаки?
Мене вчили, що католики, за відсутності католицького храму, можуть приймати Причастя в храмі православному і навпаки. Однак, зустрів заперечення: «Дозволяється тільки присутність на богослужінні». Де істина?...
Читати статтю повністю…

Лист Ісуса до людини
Вітаю тебе, дорогий друже! Пишу тобі цього листа, хоча мені б хотілося порозмовляти з тобою особисто і наодинці. Але я знаю, що для цього в тебе завжди бракує часу. Вчора вранці, наприклад. Я довго чекав, поки ти прокинешся, щоб разом з тобою побудувати плани на прийдешній день, додати тобі сили і впевненості для нелегких справ...
Читати статтю повністю…

Яке право має Церква примушувати до дотримання церковних правил тих, хто був хрещений в дитинстві?
Почнемо з другої частини питання: яке право Церква має примушувати до дотримання церковних правил, якщо людина була хрещена в несвідомому віці? У цьому питанні вже укладена велика несправедливість і омана...
Читати статтю повністю…

Чи є плітки і лихослів’я смертним гріхом?
Плітки - це, на жаль, дуже поширений гріх, що суперечить любові до ближнього, оскільки любов шукає блага ближнього, в той час як плітки переслідують іншу мету - очорнити, спаплюжити іншого. Це також гріх проти справедливості, і тому каяття в ньому вимагає її відшкодування...
Читати статтю повністю…

Що спільного у католиків і православних?
Мабуть, набагато приємніше міркувати про те, що нас об'єднує, ніж про відмінності. Найкраще про це говорити словами Декрету про екуменізм Другого Ватиканського собору: «Церкви Сходу з самого початку мали ту ж скарбницю, з якої Церква Заходу чимало почерпнула в літургійній області...
Читати статтю повністю…

Якщо подруги дають неправдиві відомості, і церковний суд анулює їх шлюб, чи можуть вони укласти новий шлюб?
Зрозуміло, якщо подружжя дають неправдиве свідоцтво, а судді, не знаючи про це, виносять відповідне рішення, то це рішення не відповідає істині. І навіть якщо винесено судження про недійсність їх шлюбу, перед Богом вони залишаються чоловіком і дружиною...
Читати статтю повністю…

Чи може некатолик сповідатися католицькому священику?
Звичайно, будь-яка людина може сповідатися католицькому священику, розповісти йому про свої гріхи, попросити поради та духовної допомоги. Але отримати дійсне відпущення гріхів у Таїнстві Покаяння може далеко не кожен...
Читати статтю повністю…

Чи буває у Папи відпустка?
Звичайно, у Папи буває відпустка, хоча найчастіше вона дуже «відносна». За традицією, останні Папи Римські проводили літню відпустку в Кастель Гандольфо недалеко від Риму...
Читати статтю повністю…

Чи миттєво відбувається навернення невіруючого?
Це питання дійсно безмежне. Про це можна написати багатотомні книги, - та вони вже написані. Скільки свідоцтв навернення ми знаходимо навколо нас - і не тільки навколо. Кожна віруюча людина може розповісти про своє власне навернення, хоча часто це настільки особистий досвід...
Читати статтю повністю…

Чому Господь допускає смерть дітей і молодих?
Якби Бог створив людину тільки для земного життя, то сумніви в допустимості страждань були б цілком виправданими. Страждання в такому випадку дійсно здаються несправедливістю і навіть абсурдом...
Читати статтю повністю…

Що ми маємо на увазі, коли просимо "Нехай святиться ім’я Твоє" і дякуємо Богові за Його славу?
«В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа»: коли ми вимовляємо ці слова і здійснюємо хресне знамення, ми ставимо себе перед Богом - Отцем, Сином і Святим Духом - і висловлюємо бажання діяти силою і владою, що виходять від Бога...
Читати статтю повністю…

Як людська душа може осквернитися первородним гріхом, якщо вона виходить з чистих, святих рук Бога?
Почнемо з того, що, згідно з твердженням Катехизму Католицької Церкви (404), «передача первородного гріха - це таємниця, якої ми не можемо зрозуміти до кінця...
Читати статтю повністю…

У чому має полягати сексуальне виховання?
Часто батьки, педагоги і навіть катехити пропонують дітям щось на кшталт «списку»: що можна, а чого не можна. Це хибний підхід: він не відображає вчення Церкви, яке полягає зовсім не в списку заборон - інакше воно дійсно виглядало б відразливо, авторитарно, незрозуміло і далеко від людей...
Читати статтю повністю…

Що означає Успіння Богородиці?
Свято Успіння Пресвятої Богородиці почало поширюватися в VI-VII ст. Це був спогад кончини Діви Марії, яка сприймалася як славна і надзвичайна подія. В Константинополі вже починаючи з VII ст. це свято відзначалося 15 серпня...
Читати статтю повністю…

Про зміну обряду при приєднанні православних до Католицької Церкви
Справа не в тому, що віра передається у спадок: звичайно ж, віра - це вільний вибір кожної людини. Мова в даному випадку йде про приналежність до церковної традиції. Католицька Церква визнає Таїнства східних Церков...
Читати статтю повністю…

Якщо Марія - Матір Бога, чи можемо ми сказати те ж саме і про інших родичів Ісуса?
Бути тіткою, бабусею чи дідусем - це частина людської природи. З цієї точки зору, з точки зору людської природи, Марія є Матір'ю Ісуса, Єлизавета - тіткою Ісуса, Анна - бабусею Ісуса і так далі...
Читати статтю повністю…

Яку війну можна назвати справедливою?
Теоретично критерії «праведної» війни визначити відносно просто - для цього досить поглянути у відповідний розділ Катехизму Католицької Церкви, в якому йдеться про право на самооборону. Але коли мова йде про конкретні конфлікти, то дуже і дуже важко назвати справедливою будь-яку війну...
Читати статтю повністю…

Чи може священик переривати Літургію через шум?
Швидше за все, священик, на якого Ви посилаєтеся, турбується про те, щоб Слово Боже досягло всіх, чому може перешкодити сторонній шум...
Читати статтю повністю…

Чи можна причащатися, якщо запізнишся на Літургію?
В документах Другого Ватиканського собору підкреслюється, що Євхаристія - це участь у двох трапезах: трапезі Слова і трапезі Христової Жертви. Тому віруючий, який пропустив трапезу Слова...
Читати статтю повністю…

Правда про Хрестові походи
В двохтисячолітній історії християнства тема Хрестових походів завжди була актуальною і несла в собі те ж сум'яття, яке викликали й самі Хрестові походи. Воістину важко знайти тему...
Читати статтю повністю…

Чи правда те, що говорять про Боніфація VIII?
Що стосується догмату про «безгрішність», то слово «безгрішність» не дуже вдало передає українською мовою те, що правильніше було б називати «непомильністю». Але догмат говорить не просто про «непомильність Пап»...
Читати статтю повністю…

Що поганого в спільному проживанні двох осіб нетрадиційної орієнтації?
Само по собі спільне проживання двох осіб нетрадиційної орієнтації не є гріхом, точно так само, як сексуальна орієнтація, або схильність, не є сама по собі гріхом. Гріхом є дії, тобто сексуальні відносини...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що навіть атеїст може охрестити людину?
Так, в екстремальних випадках Хрещення може уділити будь-яка людина - «кожна людина», говориться в Кодексі канонічного права (канон 861), при цьому в каноні не уточнюються інші деталі...
Читати статтю повністю…

Якщо людина грішить, будучи психічно нездоровою, чи відповідає вона за свої вчинки?
Якщо людина грішить, будучи психічно нездоровою, то чи Бог її осудить (у випадку, якщо хвороба розвивалася поступово або в зрілому віці)? Виходить, що до хвороби людина відповідала за свої вчинки, а захворівши, вже ні?..
Читати статтю повністю…

Чи є в сучасному світі пустельники, самітники?
Звичайно, в сучасному світі є самітники і пустельники – ця форма християнського життя все ще актуальна. Вона закріплена і в Кодексі канонічного права, канон 603...
Читати статтю повністю…

Немає нічого неможливого
Перш ніж почати своє свідчення, хочу повернутися до часів, коли я ще навчався в старших класах. Саме тоді, мої друзі розповідали мені про свій перший досвід, який «виривав» їх з нудного, дитячого світу іграшок і мультиків...
Читати статтю повністю…

Бути тверезим
Ті, хто мене знали, сміялися з мене і говорили: «Ти до Руху Чистих Сердець?!... Взагалі сорому лишився!»...
Читати статтю повністю…

Чистота – дорога до любові
Джерелом найбільшого щастя, яке походить від Христа і вічно триває це «Любов із щирого серця, з доброго сумління та невдаваної віри» (1Тим 1,5) – це джерело найбільшого щастя, яке походить від Христа і триває вічно...
Читати статтю повністю…

Чого тобі ніколи не розкажуть кришнаїти
Я виховувався в родині атеїстів. Мій батько зробив собі кар’єру під час війни у В’єтнамі (звісно, що він був прихильником комуністів). Мій дядько – генерал. Коротше кажучи, в такому кліматі Бога в моїй родин не було...
Читати статтю повністю…

Увага, біоенерготерапія!
На сьогоднішній момент в Польщі діє від 50 до 70 тис. різного виду «цілителів». Виникли центри природної медицини, осередки альтернативної медицини і.т.д. Така діяльність викликає чималий інтерес. Незвичайність, таємничість, оманливі, напрочуд швидкі ефекти «терапії» притягують навіть тих людей...
Читати статтю повністю…

Будь вірний аж до смерті (Од 2,10)
Вірність є однією з основних рис Бога в якого віримо і перед яким укладаємо таїнство шлюбу. Вірність є нормою, а не якоюсь надприродною вимогою. І хоча подружжю часом легко дотримуватись вірності, а часом і ні – в будь-якому випадку мають залишатись собі вірними...
Читати статтю повністю…

З усією впевненістю хочу сказати лише одне: «Розлучення – це ворота до пекла»
Я є типовим прикладом людини, яка має вищу освіту, займає досить відповідальну посаду, але яка не вміє мудро жити. Освіта і правдива мудрість – це дві, зовсім різні речі. Тепер добре знаю, що мудре життя, це життя з Богом в центрі...
Читати статтю повністю…

Знак світла в захисті ненароджених
В квітні 2007 року міська влада столиці Мексики, Мехіко, як єдина в країні, ухвалила легалізацію абортів до 12 тижнів вагітності...
Читати статтю повністю…

Життя чи смерть?
Колись фарисеї гостро критикували Ісуса за те, що Він зцілив в суботу чоловіка. На що Ісус відповів їм: «Годиться в суботу чинити добро чи зло, спасти життя чи погубити?» Вони ж мовчали (Євангелія від св. Марка 3,4)...
Читати статтю повністю…

Від in vitro до NaPROtechnology
Коли в 1993 році я почав працювати в клініці, де лікувалося подружнє безпліддя, – цією проблемою в Польщі на той час займалося не більше ніж 15-20 лікарів. Попит був величезний і я вважав, що працюю в престижній організації, яка дуже потрібна та корисна для людей...
Читати статтю повністю…

Прощання з Люцією
Ми з Камілою вже 14 років в подружжі, маємо двох дітей шкільного віку. Початок жовтня став для нашої 4-х особової сім’ї великою зміною. Ми дізналися про початок життя нашої третьої дитини...
Читати статтю повністю…

Тепер можу померти
Мама хотіла запросити священика, щоб бабця могла посповідатися, але це було неможливо, адже бабця нічого не бажала чути про це...
Читати статтю повністю…

Милосердний Господь і ласкавий!
2008 рік став переломним в історії парафії св. Флоріана у місті Хамтрамк, США. Це був ювілейний рік, в якому вона святкувала свою соту річницю...
Читати статтю повністю…

Міфи про середньовіччя
Іншою «чорною сторінкою» середньовічної церкви - крім інквізиції та «відсталості» середньовіччя - за словами його критиків, мали бути хрестові походи. Один з перших авторів цієї чорної легенди хрестових походів був Мартін Лютер, який пишучи про хрестові походи, визнав, що «якщо б я був солдатом і побачив на військовому прапорі герб якогось священика або хрест, навіть якщо це було розп’яття...
Читати статтю повністю…

Об’явлення на пагорбі Тепеяк
Святий Хуанг Дієго Куахтлатоатзин (що мовою чічімеків означало «Орел, який промовляє»), якому об’явилася Матір Божа на пагорбі Тепеяк в грудні 1531, був беатифікований в 1990 році та канонізований 2002 році в Гваделупі папою Йоаном Павлом ІІ...
Читати статтю повністю…

«Надія ж не засоромить» (Рим 5,5)
Надія є чимось, що дає людині сили, щоб жити. Одне із християнських завдань це нести надію у світ. Звісно, перш ніж комусь дати надію, ми самі маємо її мати...
Читати статтю повністю…

Адорація Божої любові до людини
Публікуємо продовження послання Господа Ісуса, які Він передав для румунської черниці в комуністичних часах...
Читати статтю повністю…

Мусульмани відкриваються на правду
З листа від читача: «На сторінках журналу «Любіть одне одного» часто описуються історії, свідчення навернень осіб, які сповідували інші релігії або були атеїстами. Однак я не знайшов жодного свідчення про навернення мусульманина чи мусульманки. Чи вони взагалі навертаються до Ісуса?..
Читати статтю повністю…

Рятунок від найбільшого зла
Мати Божа, яка об’являлась в Гваделупі, Лурді, Фатімі, а також у багатьох інших місцях земної кулі, усвідомлює нам, що втрата віри в Бога, атеїзм, деморалізація і таке життя, так якби Бога взагалі не існувало є найбільшою трагедією людства...
Читати статтю повністю…

Ахіропіїтос або Нерукотворна з Гваделупи
Походження та існування образу Матері Божої з Гваделупи є великою таємницею. Після багаторічних наукових досліджень для кожної неупередженої та відкритої на правду людини, стає очевидним, що цей образ є ділом самого Бога...
Читати статтю повністю…

Беззаперечні докази Правди
Існують наукові докази того, що Біблія вірно передає Правду про життя Ісуса, про Його навчання, Воскресіння, Його вплив на життя всіх тих, які його пізнали та увірували в Нього...
Читати статтю повністю…

Абсурдність невіри в Бога
До людей, які живуть так, наче Бога не існувало, або які відкидають Його існування, Творець скеровує слова отверезіння і опам'ятання: «Безумний каже в своїм серці: „Немає Бога”» (Книга Псалмів 53,2)...
Читати статтю повністю…

Чи й справді Hello Kitty — діло сатани?
Чутка, що поширюється інтернетом, твердить, ніби Hello Kitty (на світовому рівні відомий символ масової культури) насправді є ділом сатани...
Читати статтю повністю…

Як проходить звичайний день Папи Франциска?
Папа Франциск, який проживає в Домі Святої Марти, встає о пів п'ятої ранку. Близько двох годин він молиться і розмірковує над літургійними читаннями дня, які стають основою для його щоденних проповідей на ранковій Месі...
Читати статтю повністю…

Звідки взялася дружина у сина Адама і Єви?
Перш, ніж перейти до відповіді на конкретні поставлені запитання, необхідно сказати кілька слів про те, як взагалі слід читати Книгу Буття. 30 червня 1909 року Біблійна< комісія опублікувала Декрет про історичний характер перших трьох глав Книги Буття...
Читати статтю повністю…

Звідки ви знаєте, що Біблія натхненна Богом?
Наша впевненість у тому, що Святе Письмо богонатхненне, пояснюється не знанням, а вірою. Мати віру означає, серед іншого, приймати свідчення Бога всередині нас...
Читати статтю повністю…

Звідки в Католицькій Церкві з’явилася практика індульгенцій?
Згідно з Катехизмом Католицької Церкви, індульгенція – це відпущення перед Богом тимчасової кари за гріхи, провина за які вже спокутувана в таїнстві сповіді. Гріх тягне за собою подвійний наслідок...
Читати статтю повністю…

Звідки походить верховенство Папи?
Перше, про що хотілося б сказати, коротко розмірковуючи на цю багатогранну тему: безсумнівно, святий апостол Петро відігравав верховну роль серед апостолів у стародавній Церкві. При перераховуванні апостолів він часто називається першим і завжди бере ініціативу, як, наприклад, проповідуючи в день П'ятидесятниці або під час риболовлі після Воскресіння нашого Господа...
Читати статтю повністю…

Знову про індульгенції (відпуст)
Індульгенцію можна отримати як для себе, так і для померлого. Передбачається, що мова йде про померлого, який знаходиться в Чистилищі. Звичайно, тим, хто перебуває в раю, індульгенції не потрібні, а потрапили в пекло вони не допоможуть. Згідно того ж Катехизму, в Чистилищі знаходяться ті, хто помирає в благодаті і дружбі з Богом, але ще не очистилися до кінця...
Читати статтю повністю…

Як відрізнити смертний гріх від повсякденного гріха?
«Смертний гріх, – вчить Катехизм Католицької Церкви, – руйнує любов у людському серці тяжким порушенням Закону Божого; він відвертає людину від Бога, Який є його кінцевою метою і його блаженством, примушуючи віддати перевагу над Богом якомусь добру значно нижчому, аніж Бог. Повсякденний гріх зберігає любов, хоча він її ображає і ранить»...
Читати статтю повністю…

Воскресіння плоті після смерті?
Питання дійсно вкрай цікаве, і зізнаємося, що такого питання нам ще не ставив ніхто. Отже, чому необхідне воскресіння плоті? Щоб взагалі зрозуміти значення цього виразу - воскресіння плоті - яке з найперших століть є частиною осмисленої віри Церкви, щоб вловити його суть, потрібно помістити людину в контекст відносин, які найкраще його пояснять і висловлять, а саме відносин з Ісусом Христом...
Читати статтю повністю…

Від кого походять люди?
Дійсно, слово «Адам» означає «людина». Але з цього не можна зробити висновок, що на початку була ціла спільнота людей, що більше, вони не походять від одного й того самого кореня. З священного тексту очевидно, що Бог говорить з однією конкретною людиною, точніше, з двома – адже Він звертається також до Єви...
Читати статтю повністю…

В яких джерелах йдеться про мучеництво апостола Петра в Римі?
Ні в одному тексті Святого Письма не згадується прямо про присутність апостола Петра в Римі. З іншого боку, це не дивно: Євангелії розповідають про Ісуса, а Діяння апостолів завершуються прибуттям Павла в Рим (це 62 рік). Інші ж тексти Нового Завіту є в основному посланнями на різні випадки...
Читати статтю повністю…

У яких випадках вживання алкоголю є тяжким гріхом?
Щорічно 40 тисяч українців гине через алкоголь. Алкоголізм набуває характеру епідемії. В перспективі – це національна катастрофа...
Читати статтю повністю…

У яких випадках вживання алкоголю і наркотиків є тяжким гріхом?
Зловживання алкоголем і наркотичними речовинами суперечить п'ятій заповіді - «Не вбивай». Ця заповідь наказує також охорону здоров'я - як свого, так і інших людей. Про це ми можемо прочитати в Катехизмі Католицької Церкви...
Читати статтю повністю…

У чому сенс страждань тварин?
Як випливає зі Святого Писання, в стані, що передував первородному гріху, жодна тварина не харчувалася плоттю іншої тварини. Ось що розповідається в Писанні з приводу первісного створення тваринного світу: «По тому сказав Бог: Ось я даю вам усяку траву, що розсіває насіння по всій землі, та всяке дерево, що приносить плоди з насінням: вони будуть вам на поживу...
Читати статтю повністю…

У чому різниця між Конгрегацією і Папськими Радами?
Апостольський Престіл - це орган, за допомогою якого Папа Римський здійснює управління Вселенською Церквою. Святіший Отець є одночасно главою Апостольського Престолу і главою Держави міста Ватикану...
Читати статтю повністю…

У чому полягає сенс благословення?
Благословення - це акт богопочитання, за допомогою якого ми закликаємо Бога, щоб Він передав нам Свої дари. Благословити значить «говорити благо, говорити добре про Бога»: визнаючи Його чудеса і чудеса, явлені Ним у святих, особливо в Діві Марії, ми просимо Його про милосердя...
Читати статтю повністю…

У чому полягає непогрішність Папи?
Коли ми говоримо про «непогрішність» Папи Римського, то краще використовувати синонім цього слова – «непомильність», – оскільки дехто часто плутає слова «непогрішність» і «безгрішність», що є абсолютно різними за значеннями. Отже, догма про непомильність Папи означає, що коли Папа висловлюється як Глава Церкви з питань віровчення та моралі, він не може помилитися...
Читати статтю повністю…

У чому богословський сенс посту?
Пояснимо сенс посту словами Папи Бенедикта XVI. В одному з послань на Великий Піст він так розкриває сенс пісної стриманості: справжній піст націлений на «куштування істинної їжі, якою є воля Отця». Утримання, до якого закликає Церква, не має фізичних або естетичних мотивацій, але в його основі лежить потреба людини у внутрішньому очищенні, яке виводить отруту гріха і зла, привчає до здорових видів зречення, що рятує віруючого від рабства власного «я»...
Читати статтю повністю…

Скільки святих в Католицькій Церкві?
Однозначно і точно відповісти на питання про те, скільки святих у Церкві, практично неможливо. Щоб мати приблизне поняття про це, можна звернутися до різних списків. У Літанії до святих їх можна нарахувати лише кілька десятків, а перегортаючи календар, дійдемо до декількох сотень...
Читати статтю повністю…

Що значить - хула на Святого Духа не проститься?
Перш за все перечитаємо уривок з Євангелія, в якому міститься питання нашого слухача. Це Євангеліє від Матея, глава 12: "Тому кажу вам: усякий гріх і хула проститься людям, а хула на Духа не проститься! Якщо хто скаже слово на Сина Людського, проститься йому, якщо ж хто скаже на Духа Святого, не проститься йому ні в цім віці, ані в майбутньому»...
Читати статтю повністю…

Що відбувається з душею при трансплантації органів? Як позбутися сторонніх думок під час молитви?
Промовляючи в Символі віри слова «Вірую у воскресіння мертвих», ми стверджуємо, що після кінця світу Христос повернеться в історію і воскресить наші тіла. Для Нього немає нічого неможливого - адже Бог створив небо і землю з нічого...
Читати статтю повністю…

Що відбувається після смерті з душею людини, одержимої демонами?
Тіло і душа людини різні між собою, хоча і невіддільні одне від одного. Душа пов'язана з тілом трансцендентним чином, так що тіло не може жити без душі. Але при цьому вони залишаються різними...
Читати статтю повністю…

Що відбувається під час Хрещення?
Святе Хрещення є основою всього християнського життя, врата життя в Дусі і двері, що відкривають доступ до інших Таїнств. Воно відноситься до Таїнств християнського втаємничення. Християнське втаємничення здійснюється сукупністю трьох Таїнств: Хрещення, що є початком нового життя; Миропомазання – його зміцнення; Євхаристія, яка живить учня Тілом і Кров'ю Христа для його преображення в Христі...
Читати статтю повністю…

Що відбувається, якщо мученик в момент смерті не перебуває в стані благодаті?
Переслідування християн у світі стало вже повсякденним фактом, особливо в деяких регіонах. Якщо б у нас, на Заході, вбили людину, яка сповідує іншу віру, то протестам не було б кінця і вони були б справедливі. На жаль, зовсім не так відбувається в тих випадках, коли вбивають християн...
Читати статтю повністю…

Що таке "священна проституція"?
У четвертому параграфі енцикліки Папи Бенедикта XVI «Бог є любов» згадується про «священну» проституцію: слово «священна» взяте в лапки...
Читати статтю повністю…

Що таке первородний гріх?
Слід розрізняти між первородним гріхом наших прабатьків Адама і Єви і первородним гріхом, який успадкували всі ми. У першому випадку це – здійснений первородний гріх, а в другому - отриманий. Первородний гріх, скоєний Адамом і Євою, був актом гордині...
Читати статтю повністю…

Що сталося з людською душею Ісуса після Воскресіння?
Згідно з Катехизмом Католицької Церкви, який роз'яснює основні поняття нашої віри, після Воскресіння справжнє реальне тіло Ісуса Христа володіє новими властивостями прославленої плоті (645). Прославлене означає, зокрема, «духовне», про що пише святий апостол Павло в 1-му Посланні до Коринтян: «Сіється тіло душевне, встає тіло духовне» (Перше послання св. апостола Павла до коринтян 15,44). Ісус вже не перебуває під владою простору і часу, але може бути присутнім де, як і коли Він хоче, бо Його людську природу більше не можна втримати на землі, вона належить вже тільки Божественному Царству Отця - у той час як земні реалії потребують простору і розміщені в часі...
Читати статтю повністю…

Що сказати людині, яка думає про самогубство?
Перше, що необхідно робити в таких ситуаціях, - це довіритися Господу. Сам Бог у нас просить про це, навіть велить. Він сказав устами Давида: «Залиши на Господа твою турботу, і він тебе підтримає: повіки не допустить, щоб справедливий захитався» (Книга Псалмів 55,23)...
Читати статтю повністю…

Що робити фармацевту-католику, якого змушують продавати протизаплідні засоби?
Звертаючись до католиків-фармацевтів, Папа Пій XII у 1950 році писав: "Іноді ви повинні боротися проти вимог і тиску певних клієнтів, які вдаються до вас як до співучасників своїх злочинних задумів...
Читати статтю повністю…

Що поганого в усиновленні дітей одностатевими парами?
Щоб діти могли нормально розвиватися у всіх аспектах, вони потребують не просто тепла і любові, але певного тепла і любові: любові матері і любові батька. Зараз полеміка про усиновлення одностатевими парами - на порядку денному багатьох країн, а в деяких таке усиновлення вже легалізовано. Держава, що приймає подібні закони, штучно створює ситуації, які негативно впливають на дитину і не враховують її прав...
Читати статтю повністю…

Що означають слова Ісуса "ви боги"?
Щоб зрозуміти слова Ісуса «ви - боги», потрібно спочатку звернути увагу на те, що в Старому Завіті «богами» називали суддів. У Книзі Виходу є фраза: «Нехай пан приведе його богів» (21, 6), - вона відноситься до правил, пов'язаних з відпущенням на волю рабів. Якщо раб відмовиться йти на волю, то пан повинен привести його до суддів - «пред лице богів» - і зробити особливий ритуал. У наступній, 22 главі Книги Виходу, ще кілька разів згадуються «судді»...
Читати статтю повністю…

Що означають слова Ісуса "не давайте святого псам, і не кидайте перлів перед свинями"?
У Євангелії від Матея Ісус просить: «Не давайте святого собакам – вони накинуться і розірвуть вас. Не сипте перлів перед свинями – вони розтопчуть його ногами»...
Читати статтю повністю…

Що означають слова апостола Павла – «Передав їх Бог за похотями їхнього серця на нечистоту»?
Перечитаймо уважно уривок з Послання до Римлян (1,24-28): «Тому й передав їх Бог за похотями їхнього серця на нечистоту, щоб вони самі сквернили власні тіла між собою. Вони замінили Божу правду на неправду і честь віддавали і служили створінню радше, ніж Творцеві, котрий благословен повіки...
Читати статтю повністю…

Що означає відлучення від Церкви?
Людину, яка називає себе атеїстом, не відлучають від Церкви. Існує безліч причин, які можуть привести охрещеного до зневіри. І Церква, спонукувана пастирською турботою, ні перед ким не закриває свої двері. Відлучення від Церкви можна назвати гіркими ліками. Відлучення відбувається, коли людина скоїла особливо тяжкий гріх, вона виключається з громади віруючих і з участі в Таїнствах...
Читати статтю повністю…

Що означає "краще одружитися, ніж розпалюватися"?
Наведені слова з 7 глави Послання апостола Павла до Коринтян у свій час дуже добре прокоментував блаженний Папа Іван Павло II. У навчанні на загальній аудієнції 1 грудня 1982 він констатує, що на основі цих тверджень святого Павла сформувалося переконання про шлюб як «remedium concupiscentiae», тобто засіб від похоті...
Читати статтю повністю…

Що означає цілування вівтаря священиком?
Цілування - це другий жест виходу священика до вівтаря, після колінопреклоніння. Він означає шанування, благоговіння перед вівтарем, а також вітання. Цілування приписано на початку і в кінці Служби Божої...
Читати статтю повністю…

Що говорить Учительство Церкви про старість?
Блаженний Папа Іван Павло II неодноразово наголошував на багатстві похилого віку. Наведемо деякі його твердження...
Читати статтю повністю…

Що буде, якщо висповідатися не перед священиком, а перед мирянином?
Щоб сповідь була таїнством, вона повинна здійснюватися перед людиною, яка в цей момент має владу примиряти з Христом і з Церквою. Таку владу – діяти in persona Christi et Ecclesiae – тобто ототожнюючись з Христом і Церквою – має тільки священик. Цю владу він отримав через посередництво Таїнства Священства разом з отриманим від свого єпископа повноваженням опікуватися паствою...
Читати статтю повністю…

Про реінкарнацію
Під теорією реінкарнації мається на увазі віра в те, що після виходу з тіла (тобто смерті) душа втілюється в інше тіло людини або тварини. Поняття реінкарнації (яке є також у Платона і стоїків) стосується вчення індуїзму і буддизму. В обох релігіях основним елементом є прагнення звільнитися від ситуації, в якій людина перебуває, ситуації болю і обману...
Читати статтю повністю…

Про підслуховування сповіді
Ще в декреті «Про засоби масової комунікації» («Inter mirifica») ІІ Ватиканського Собору стверджувалося, що технічні винаходи, які «людський геній за вподобанням Божим почерпнув із створеного світу», «якщо їх використовувати правильно, надають роду людському чималу допомогу», а саме – свідчить третій параграф декрету – «для всякої справи порятунку душ». Тому технічні засоби мають використовувати згідно з моральними нормами і гідністю кожної людської особи...
Читати статтю повністю…

Про першість святого Петра і про соборність
Довідавшися, що Самарія прийняла слово Боже, апостоли, які були в Єрусалимі, послали до них Петра та Івана, – йдеться в Діяннях апостолів (8,14). Згідно з тлумаченням Брюссельської Біблії, самаряни, хоча й належали до тієї ж раси, що і юдеї, і сповідували ту саму віру, все ж поклонялися Богові не в Єрусалимі, а на горі Гаризим...
Читати статтю повністю…

Про літургійні зловживання
Літургійні зловживання, відповідно до яких Таїнство може стати недійсним, стосуються матерії і форми самого Таїнства. Матерія в цілому полягає в деяких матеріальних елементах, незамінних для здійснення Таїнства. Наприклад, це вода у випадку хрещення, а для Літургії такою матерією є пшеничний хліб і виноградне вино. Якби, наприклад, священик замість пшеничного хліба використовував кукурудзяний або рисовий, то Таїнство було б недійсним...
Читати статтю повністю…

Про імена демонів
У часи Старого Завіту за межами Палестини існувало сильне переконання в присутності демонів. Численні лиха, які вражали людину, приписували їх пагубному впливу. Люди вірили в те, що їх – незліченна безліч. Щоб боротися з яким-небудь злом, чаклуни повинні були знати ім'я демона. Тому язичницька література тієї епохи містить численні імена демонів...
Читати статтю повністю…

Невже ви не розумієте, що пропаганда проти контрацепції тільки збільшить кількість абортів?
Даремно наш співрозмовник думає, що Церква ніколи не ставила перед собою такого питання. Зрозуміло, цьому запереченню не один рік і не одне десятиліття. Ось яку відповідь дає на нього Папа Іван Павло II в енцикліці «Evangelium Vitae»: "Часто говорять, що безпечні й загальнодоступні протизаплідні засоби є кращим методом боротьби з абортами"...
Читати статтю повністю…

Невже людина, в якої не вдався шлюб, повинна прожити все життя на самоті?
Коли подружжя зазнає поразки, а розлучені подруги після цього висловлюють бажання вступити в новий шлюб і приступати до Таїнств, то Церква насамперед аналізує, чи був дійсним перший шлюб. Нерідко існують причини, з яких цей шлюб визнається недійсним або може бути розірваний як «схвалений, але незавершений». Про те, чи є передумови для визнання шлюбу недійсним, можна дізнатися ще до подачі офіційної заяви, – проконсультувавшись з церковним суддею. Зазвичай, вже на цій стадії представник церковного суду може з великою ймовірністю визначити, чи варто починати довгий процес визнання шлюбу недійсним, – часто цей процес залишається безрезультатним, якщо немає необхідних передумов...
Читати статтю повністю…

Не обмовляйте, брати, один одного
Можливо, редакторам так званої «Брюссельської» Біблії, що містить Синодальний переклад Біблії російською мовою, другий варіант теж здавався допустимим, оскільки в цьому виданні на полях вірша (незважаючи на те, що він перекладений як у першому варіанті) стоїть посилання на Євангеліє від Матея (7,1): «Не судіте, щоб вас не судили». Це можна перефразувати і як «Не лихословте, і вас не будуть лихословити», – тоді фраза апостола Якова може означати «хто судить, того судитиме закон», «того судить закон»...
Читати статтю повністю…

Навіщо сповідувати гріхи священикові?
Христос - єдиний посередник між нами і Богом, - пише святий апостол Павло в Першому посланні до Тимотея: "Один Бог, і один Посередник між Богом та людьми, людина Христос Ісус» (Перше послання св. апостола Павла до Тимофія 2,5). Тим не менш, для того, щоб наблизитися до нас, а ми долучилися до Нього, Він поставив священнослужителів - в свою чергу посередників: згідно з тією ж логікою, за якою Бог зволив залучити до справи спасіння Пресвяту Богородицю і, зовсім в іншій ролі, святого Йосипа...
Читати статтю повністю…

Наскільки детально треба говорити про свої гріхи на сповіді?
Існує дуже багато схем іспиту совісті, який ми робимо, готуючись до сповіді. Нагадаємо, що сповідання тяжких (смертних) гріхів є обов'язковим, сповідання ж повсякденних (буденних) гріхів факультативно, але бажано. Немає якоїсь єдиної схеми...
Читати статтю повністю…

На якому камені збудована Церква - на Петрі чи на Ісусі Христі?
Звернімося сьогодні знову до Біблійного словника Маккензі, до розділу «Кифа»: «Назву, яку дав Ісус Симонові; в Євангелії вона трапляється тільки в Івана 1,42; в інших місцях – в грецькому еквіваленті «петрос», Петро. Цікав зауважити, що Павло використовує арамейське ім'я у восьми випадках з десяти (в 1 Посланні до коринтян і в Посланні до галатів): грецьке ім'я він використовує двічі...
Читати статтю повністю…

На чому ґрунтується віра Церкви в існування чистилища?
Для багатьох людей залишається загадкою вчення Католицької Церкви про чистилище. Часто виникають запитання, що це таке і звідки походять знання про його існування. Одні вважають чистилище окремим місцем, на подобу того, яке представив у своїй «Божественній комедії» Данте Аліг'єрі, інші вважають чистилище прокляттям або покаранням, треті бачать у ньому всього лише необґрунтовану вигадку, підстав для якої у Святому Письмі немає...
Читати статтю повністю…

Кому дається ангел-хоронитель - тільки охрещеним чи всім людям?
Відповідно до нашої віри, деякі ангели призначені для того, щоб охороняти людей і допомагати їм. Про це стверджується в Святому Письмі, наприклад, у Посланні до Євреїв: «Хіба ж не всі вони служебні духи, що їх посилають до послуг тим, які мають успадкувати спасіння?»...
Читати статтю повністю…

Коли востаннє прозвучала анатема в Католицькій Церкві?
В наші дні слово «анатема» часто з'являється в репортажах ЗМІ про Церкву, але вживається воно в непрямому значенні: наприклад, останнім часом щоразу, як Папа Франциск критично висловлюється на адресу певної категорії або по відношенню до якогось світогляду або вчинку, журналісти наповнюють свої нотатки «гучними» заголовками, такими як «Папа піддав анатемі корупціонерів». Або, кажучи про негативне ставлення до якогось явища, також говорять про «анатему», наприклад, «анатема жадібності»...
Читати статтю повністю…

Коли і з якого приводу в Парижі на Монмартрі був зведений храм Святого Петра?
Храм Святого Петра є одним з найстарших храмів Парижа. Його заснування на місці колишнього язичницького храму Марса, на думку деяких дослідників, сходить до третього сторіччя, до епохи святого Діонісія – першого єпископа міста...
Читати статтю повністю…

Кого стосується припис щорічної сповіді?
Припис обов'язкової щорічної сповіді стосується тих, в кого на совісті є тяжкий (смертний) гріх. Для відпущення повсякденних або буденних гріхів немає суворої потреби Таїнства Покаяння...
Читати статтю повністю…

Кого буде більше - спасенних чи засуджених?
Читаємо в 5 розділі Євангелія від Івана: «Не дивуйтеся з цього, бо надходить час, коли всі, хто в гробах, голос Його вчують, і вийдуть ті, що чинили добро, на воскресіння життя. А ті, що зло чинили, – воскреснуть на Суд»...
Читати статтю повністю…

Католицтво і англіканство
Англіканською Церквою називають Церкву, яка виникла в Англії після відлучення короля Генріха VIII і його відділення від Риму. Це відбулося в 1534 році. По суті, англіканство виникло як «пом'якшена» форма протестантизму, яка полягала головним чином в запереченні першості Папи Римського...
Читати статтю повністю…

Який портрет сучасного єретика?
Єресь як така суперечить істині, відкритої Самим Богом (богооб’явленої), або істині, якої вчить Церква. Зауважимо, що не всі істини віри були зведені в догму. Догмою були проголошені ті істини, які були об'єктами суперечок...
Читати статтю повністю…

Якщо наука дійде до клонування людей, чи буде у них також клонована душа?
При клонуванні відбувається генетично ідентичне відтворення іншої людини. Оскільки душа завжди створена безпосередньо Богом, зрозуміло, ніякого клонування душі бути не може. Якщо коли-небудь людство дійде до клонування собі подібних, то це буде клонування тіла, а не клонування людини, людської особистості...
Читати статтю повністю…

Якщо Бог знає все, то навіщо Він створює людей, які підуть в пекло?
Отже, поставлене нам питання стосується передзнання Бога і свободи людини. По-перше, передзнання Бога, тобто той факт, що Він знає все, не означає приречення. Наприклад, якщо ми зуміємо дізнатися майбутнє іншої людини, це зовсім не означатиме, що ми позбавляємо її волі...
Читати статтю повністю…

Якою є моральна відповідальність лікаря, який прописував контрацептив?
Етичний кодекс лікаря зобов'язує перед державою. Але якщо який-небудь аспект цього кодексу суперечить Закону Божому, то лікар-католик не зобов'язаний його дотримуватися...
Читати статтю повністю…

Які зараз існують католицькі місії?
Спочатку уточнимо, що означає термін «місія». У широкому сенсі під місією ми маємо на увазі всю євангелізаційну діяльність Церкви, і в цьому значенні слово «місія» вживається тільки в однині. У вузькому сенсі терміном «місія» позначається «місія ad gentes», тобто сповіщення Євангелія тим, хто ще не знає Христа. Території, на яких Церква здійснює євангелізацію народів, також стали називати «місіями»...
Читати статтю повністю…

Які обов’язки накладає Таїнство Шлюбу, і чи може їх невиконання стати виправданням для розлучення?
По-перше, скажемо два слова про те, в чому полягає суть Таїнства Шлюбу і чим воно відрізняється від цивільного шлюбу - тобто шлюбного союзу, оформленого в державних установах (цивільним шлюбом іноді називають незареєстроване співжиття, але таке вживання терміна є помилковим). Цивільний шлюб - це угода між чоловіком і жінкою, в основі якого знаходиться взаємна і постійна самовіддача з метою допомоги один одному, а також народження і виховання потомства...
Читати статтю повністю…

Які обов’язки хресних батьків в Таїнстві Миропомазання?
Хресні батьки в Таїнстві Миропомазання, - так само, як і в Таїнстві Хрещення, - покликані допомагати батькам у християнському вихованні дітей. Між хресним і хрещеником встановлюється духовна спорідненість, яку не можливо скасувати. Ця духовна спорідненість настільки сильна, що в минулому вона була перешкодою (хоча і з можливістю диспенсації) для укладання шлюбу...
Читати статтю повністю…

Яке значення має свічка, яку віруючі запалюють перед іконами в храмі?
Запалюючи свічку перед образом, ми супроводжуємо цей жест молитвою до Господа або молитвою про заступництво Богородиці і святих, і продовжуємо нашу молитву: полум'я свічки символізує цю безперервність молитви. Іноді, зайшовши в храм, ми хотіли б залишитися в ньому на якийсь час, але не можемо: тоді, запалюючи свічку, ми ніби залишаємо її на знак нашої молитовної присутності...
Читати статтю повністю…

Яке відношення до апостольської традиції має догма про взяття Діви Марії на Небо?
Догму про тілесне Вознесіння Діви Марії на Небо проголосив Папа Пій XII за допомогою булли "Munificentissimus Deus". Відповідно до цього документу, дана істина віри заснована на Писаннях, витлумачених відповідно до церковного Передання. Папа пише: «Всі докази і міркування святих і богословів (з цього питання) у кінцевому рахунку спираються на Святе Письмо»...
Читати статтю повністю…

Яка різниця між святими і блаженними, між Отцями Церкви і Вчителями Церкви?
Коли Католицька Церква когось прославляє, то робить це поетапно. Коли починається процес беатифікації, праведника проголошують Слугою Божим. Під час процесу вивчаються його героїчні чесноти. Коли вони офіційно визнаються Церквою, то потім Церква молиться до Бога про те, щоб будь-яким знаком була підтверджена святість того, чиї героїчні чесноти вже визнані...
Читати статтю повністю…

Яка позиція Католицької Церкви щодо внутрішньоматкової спіралі?
Позиція Церкви щодо спіралі базується на тому, що спіраль є не протизаплідним засобом, а в повному розумінні абортивним засобом. Він не перешкоджає зачаттю, а перешкоджає закріпленню заплідненої яйцеклітини в порожнині матки, провокуючи знищення ембріона...
Читати статтю повністю…

Яка позиція Католицької Церкви щодо еволюційної теорії дарвінізму?
У 1909 році Папська Біблійна комісія стверджувала: «У написанні першої частини Буття священний автор не мав наміру дати наукове пояснення потаємної суті видимих речей і описати точний порядок створення, але прагнув дати своєму народу доступне йому пояснення, відповідне стилю спілкування того часу і почуттів людей. Тому в її тлумаченні не слід прагнути з точністю і сталістю до стилю наукової мови»...
Читати статтю повністю…

Як вибирали Римських Пап після святого Петра?
Обрання Римського єпископа в перші століття життя Церкви не відрізнялося від процесу обрання інших єпископів. Деякі правила церковних виборів можна знайти вже в 44 главі Першого послання до Коринтян Папи Климента, однак для того, щоб ознайомитися з прямими свідченнями обрання Пап, потрібно почекати до творів святого Кипріяна...
Читати статтю повністю…

Як відрізнити одкровення Бога від диявольських навіювань?
Під одкровеннями Божими ми можемо розуміти видіння, об’явлення, екстази. Що стосується видінь, то про їх походження слід судити за наслідками, до яких вони призводять...
Читати статтю повністю…

Як відбувалася Літургія на самому початку
Про основні риси євхаристійного богослужіння ранньої Церкви нам відомо зі свідчень священномученика Юстина (2 сторіччя). Ті ж самі риси в основному притаманні всім сучасним літургійним традиціям...
Читати статтю повністю…

Як узгоджуються між собою теорія Дарвіна і Біблія?
Якщо під теорією Дарвіна розуміти не думку одного конкретного автора, а еволюціонізм в цілому, то це вчення про прогресивний розвиток Всесвіту і окремих його секторів. Натхненником еволюціонізму став Чарльз Дарвін, проте він обмежив своє вчення біологічною сферою з метою пояснити походження різноманітних видів від небагатьох первинних організмів...
Читати статтю повністю…

Як ставиться Католицька Церква до тих, хто просить про кремацію після смерті?
Євангелі нічого не сказано з приводу кремації. Упродовж століть ставлення Церкви до цієї практики змінювалося залежно від причин, за яких покійних піддавали кремації...
Читати статтю повністю…

Як слід розуміти заклик Бога до воєн і знищення цілих народів у Старому Завіті?
Читання Святого Письма повинно бути для віруючої людини повсякденним хлібом. На жаль, це не для всіх так...
Читати статтю повністю…

Як розуміти слова апостола Павла "Немає влади не від Бога"?
Влада як така існує для загального блага: без координуючої влади неможливе впорядковане і мирне співжиття людей. Влада покликана вирішувати суперечки, захищати права всіх, перш за все найбільш слабких і беззахисних...
Читати статтю повністю…

Як прийняти Таїнство Хрещення у дорослому віці?
Ми тут зустрічаємося з двома «глобальними» питаннями: про Хрещення і про страждання, хоча про друге питання лише натякається в останній частині: підкажіть шлях, яким можна наблизитися до Бога. Отже, по порядку: навіщо людині взагалі потрібно приймати Хрещення - незалежно від того, в якому віці вона цього бажає? Таїнство Хрещення є видимим знаком нашого прилучення до Церкви...
Читати статтю повністю…

Як пройти до Єрусалиму між Самарією і Галилеєю?
Питання не позбавлене певної іронії і свідчить про те, що наш співрозмовник підходить до тексту Святого Письма з усією серйозністю і уважністю: адже якщо поглянути на карту Палестини часів Ісуса Христа, то ми побачимо, що Галілея знаходиться на північ Самарії, в той час як Єрусалим значно південніше - в Юдеї...
Читати статтю повністю…

Як пояснити восьмирічній дитині, чому в Біблії так багато вбивств здійснюється з волі Бога?
Що стосується прикладу з Давидом і Голіафом, то цей епізод можна пояснити дитині як необхідну оборону. Набагато складніше пояснити війни і руйнування, якими рясніє Святе Письмо...
Читати статтю повністю…

Як перемогти страх "поганої Сповіді"?
Що робити, коли ми сумніваємося, згрішили ми чи ні? Такий сумнів можна поділити на три: чи вчинили ми гріх, чи був він тяжким (тобто смертним), і, якщо він був тяжким, чи покаялися ми з нього на Сповіді. Почнемо з першого сумніву: про саму наявність гріха. Якщо ми сумніваємося в тому, чи був наш вчинок гріхом, то ми не зобов'язані говорити про нього на Сповіді...
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква ставиться до демократії?
Ставлення Церкви до демократії виражене раніше в енцикліці «Centesimus Annus». «Церква, – свідчить енцикліка, – цінує демократичну систему тією мірою, якою вона забезпечує участь громадян у політичному виборі, гарантує їм можливість обирати і контролювати своїх правителів або зміщати їх мирним шляхом, коли це видається доречним...
Читати статтю повністю…

Як Католицька Церква може бути істинною Церквою, якщо в її історії стільки гріхів і зла?
На це запитання можна відповісти за допомогою простого розмірковування. Як християни, ми надихаємося думками, словами, почуттями і справами Ісуса Христа. За допомогою Хрещення ми були до Нього «прищеплені», схоже до гілки, прищепленої до виноградної лози. Але коли ми чинимо гріхи, то робимо їх не тому, що черпаємо натхнення від Христа, а якраз тому, що від Нього відділяємося...
Читати статтю повністю…

Як Ісус міг пообіцяти розбійнику "Сьогодні ж будеш зі Мною в раю", якщо воскрес тільки на третій день?
У заупокійній Мессі священик возносить таку молитву за померлих: «Пом'яни, Господи, покійного; його Ти закликав до Себе з цього світу сьогодні». Це «сьогодні», – яке має те ж значення, що й в процитованих словах Ісуса з Євангелія від Луки, – на перший погляд, входить в противоріччя з тими твердженнями, які ми зустрічаємо, наприклад, у Книзі Діянь Апостольських (2,31), про Його зішестя в пекло...
Читати статтю повністю…

Як і коли виникли перші монаші спільноти та чини?
На початках християнства люди взяли глибоко до серця заклик Христа залишити все і піти за Ним, відмовившись від власності, від розміреного «нормального» життя, ставши жебраками заради Христа, відмовившись від сім'ї і живучи в постійній молитві серця, покаянні за гріхи свої і всього світу, в безшлюбності, смиренні, слухняності наставникам і в суворому пості. Праця і молитва були двома веслами корабля монашого життя, що прямує до Неба...
Читати статтю повністю…

Як християнин повинен ставитися до нудизму і натуризму?
Деякі частини людського тіла, особливо пов'язані із статевою сферою, прийнято вважати «інтимною зоною» людини. Іван Павло II говорив, що сексуальна сфера людини ? це її найбільш інтимний аспект...
Читати статтю повністю…

Як християнин повинен ставитися до астрології, до гороскопів?
Спочатку слово «астрологія» було синонімом «астрономії» – науки про зірки. Ці два слова вживалися в одному значенні аж до першого століття християнської ери і навіть пізніше. Тепер астрологія позначає сукупність практик, які претендують на вивчення різних упливів небесних тіл на людину, що визначають риси її характеру, її рішень та дій, а також різні історичні події...
Читати статтю повністю…

Як Церква ставиться до великої різниці у віці наречених?
Церква не має якоїсь особливої думки про шлюби між людьми зі значною різницею у віці. Це відноситься до тих випадків, коли втручання Вчительства Церкви цілком зайве, адже відповідь підказує здоровий глузд...
Читати статтю повністю…

Як Церква ставиться до вакцинації і до знеболювання наркотичними препаратами?
Неправда. Не існує жодного Учительського документу Церкви, що засвідчує про такі заборони, в той час, як можна знайти свідчення про зворотнє. З приводу щеплень, можна навести Словник морального богослов'я 1955 року випуску...
Читати статтю повністю…

Як Церква ставиться до шлюбу між віруючими і невіруючими?
Церква допускає укладення шлюбу між хрещеною і нехрещеною стороною, якщо нехрещена сторона поважає релігійний вибір хрещеної. Такий шлюб допустимий з певними застереженнями, на його укладення в Церкві треба отримати особливий дозвіл у церковного уряду. Це означає, що його допускають, але не заохочують...
Читати статтю повністю…

Як Церква могла прославити Жанну Д’Арк? Адже вона закликала вбивати англійців
Жанна Д'Арк жила в епоху, коли рішення проблем часто полягало в боротьбі насильства з насильством. Церква завжди навчала того, що допустимо захищати самих себе, своїх близьких і майно – як особисте, так і колективне, – в тому числі й за допомогою застосування сили. У Старому Завіті п'ята заповідь звучала так: «Не вбивай невинного і правого» (Вихід 23,7). У Старому Завіті визнавалося природне право на самооборону...
Читати статтю повністю…

Як Бог може бути єдиним і в той же час Трійцею?
Говорячи про Трійцю, ми маємо на увазі, що Бог один, але в трьох Особах: Отець, Син і Святий Дух. Про те, що Бог є в трьох Особах, ми знаємо тільки тому, що Він сам нам це відкрив. Якби Він цього нам не відкрив, то людина своїми силами ніколи б не змогла додуматися до цієї реальності, яка перевершує здатності її розуму...
Читати статтю повністю…

Інквізиція та список заборонених книг
Зауваження, зроблене автором про інквізицію на початку листа, абсолютно справедливе: на протязі історії феномен інквізиції був перебільшений до гігантських розмірів з метою дискредитації Католицької Церкви...
Читати статтю повністю…

Хто встановлює день нашої смерті?
У Своїх задумах Бог знає, кому який термін встановлений. Однак люди можуть вкоротити свої дні за власною ініціативою: вбивств, самогубств, аварій і т.д... Чи справедливо, що одні мають можливість жити довше, а інші – не мають такої можливості? Це запитання було б правильним, якщо б це наше життя – земне життя – було єдиним і останнім...
Читати статтю повністю…

Хто такий Антихрист?
Дати відповідь на питання про Антихриста нелегко, оскільки навколо цього персонажа існує безліч інтерпретацій. Зазначимо відразу, що Апокаліпсис, де згадується Антихрист, не слід тлумачити буквально. Мова йде про образне бачення, і необхідно тлумачити значення образів...
Читати статтю повністю…

Хрещення в "безіменного Бога"
Задане нам питання стосується двох аспектів: Таїнства Хрещення і імені Бога. Однак автор будує своє питання на твердженні, ніби католики «відкинули практику апостолів і стали хрестити в безіменного Бога». Не наведені жодні доказі, які б підтверджували звинувачення в «відкиданні практики апостолів», а вираз «хрестити в безіменного Бога» також не властивий католицькій традиції...
Читати статтю повністю…

Хіба бар’єрна контрацепція і календарний метод – не одне і те ж?
Використання будь-якої, а також бар'єрної контрацепції радикальним чином відрізняється від методів природного планування, таких як календарний. Штучне попередження вагітності полягає в тому, що подружжя для уникнення зачаття роблять будь-які дії в часі чи впродовж розвитку природних наслідків подружнього акту. Тобто подружній акт припиняє бути відкритим до зачаття...
Читати статтю повністю…

Гомеопатія суперечить християнському свідогляду
Для приготування гомеопатичних ліків сировину (продукт рослинного, тваринного або мінерального походження) змішують з алкогольним розчином, в результаті чого виходить так званий «материнський розчин». Приготування ліків пов'язано з його багаторазовим розведенням. При першому розведенні одна частина активної речовини змішується з 99 частинами розчину води і алкоголю...
Читати статтю повністю…

Два питання від мусульманина
Бог послав Свого Сина тому, що тільки Його Син, будучи Богом, міг принести жертву спокутування, що має безмежну цінність. Тільки Він міг спокутувати гріхи людей всіх часів, включаючи епоху пророків. Немає ніякої іншої жертви, яка могла б очистити і освятити перед Богом, крім жертви Його Сина. Ця жертва увічнена на наших християнських вівтарях, вона приноситься Богу на кожній Святій Літургії - Євхаристії...
Читати статтю повністю…

Чи не суперечить догмату про Непорочне Зачаття Діви Марії те, що Вона була схильна до страждання і смерті?
Почнемо з того, в чому полягає суть догмату про Непорочне Зачаття. «Щоби бути Матір'ю Спасителя, – читаємо в Катехизмі Католицької Церкви, – Марії були дані Богом дари, співмірні з таким великим служінням» (490). Щоб відповісти згодою віри на сповіщення ангела, Вона повинна була бути обійнята благодаттю Божою...
Читати статтю повністю…

Де у ембріона душа і чи можна його вважати людиною?
Душа - це життєве начало. У замороженому ембріоні життя зведене до мінімуму в тому сенсі, що його розвиток зупиняється. Але він при цьому не гине, а при певних умовах може відновити життєвий цикл, хоча його й не можна назвати повноцінним...
Читати статтю повністю…

Де проходить межа між правом на оборону та превентивною війною?
Спробуємо розібратися в цьому непростому і злободенному питанні, приводячи деякі фрагменти зі статті авторитетного журналу італійських єзуїтів: «La Civilta 'Cattolica». Як ми пам'ятаємо, на початку 2003 року війна США і союзників проти Іраку була обгрунтована як «превентивна»...
Читати статтю повністю…

Чим психотерапевт відрізняється від духівника?
Три сфери - духівництво, сповідь і психотерапія, - хоча іноді і перетинаються, все ж чітко розділяються за своїми цілями. Мета Сповіді - примирення з Богом, відпущення гріхів...
Читати статтю повністю…

Чи залежать від Божественного Провидіння такі дрібниці, як корки на дорогах, зустрічі та запізнення?
Так, Божественне Провидіння охоплює абсолютно все. Все підпорядковується Божому задуму, в тому числі і зло. Нічого не відбувається в цьому світі без волі Бога або Його допуску...
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом ходити на дискотеку?
Дійсно непросте питання. Навряд чи дискотека, на яку ви ходите в суботу ввечері, - це ідеальна підготовка до участі у Службі Божій в День Господній. Спостереження підказують нам, що наслідки дискотеки можуть бути досить обтяжливими: як мінімум неділя, проведена в ліжку в напівпритомному стані. Але ж неділя має бути найпрекраснішим, найсвятішим днем тижня...
Читати статтю повністю…

Чи є душа у шеститижневого плода?
Звичайно, ця дитина має душу, навіть більше – саме душа наділяє життям її тіло. Людина отримує душу, початок життя, у момент зачаття, безпосередньо від Бога...
Читати статтю повністю…

Чи всі помруть, коли прийде останній день?
Святий апостол Павло, якому було дано одкровення, пише і про те, що відбудеться в кінці часів. Хоча (як це буде видно з наведеної нижче цитати) св. Павло і думав, що кінець світу настане дуже скоро, проте все, що він писав про останній день, є богонатхненним словом. Згідно ап. Павлу, ті, хто на той момент будуть живими, перейдуть безпосередньо до вічного життя, але їх не мине те преображення і воскресіння, яке всіх нас повинне уподібнити Христу у славі...
Читати статтю повністю…

Чи включає в себе євхаристійний піст утримання від куріння?
Певних приписів з приводу утримання від куріння не існує: як ми вже говорили, євхаристійний піст відноситься до прийому їжі: «Тому, хто має намір прийняти Пресвяту Євхаристію, слід хоча б протягом години перед Причастям утримуватися від будь-якої їжі і пиття, за винятком лише води та ліків»...
Читати статтю повністю…

Чи відлучаються від Церкви ті, хто користується протизаплідними пігулками?
Дія оральних контрацептивів полягає не тільки в придушенні овуляції. При виникненні так званої проривної овуляції, яка все ж таки може настати, запускається другий механізм дії таблетки: вона перешкоджає закріпленню в порожнині матки заплідненого ембріона. Абортивну дію протизаплідних пігулок часто приховують лікарі та виробники, позбавляючи жінку права на об'єктивну інформацію про препарати...
Читати статтю повністю…

Чи угодна Богові професія адвоката?
Саме існування різних католицьких об'єднань юристів свідчить про те, що ця професія цілком може відповідати християнським цінностям. Ми не будемо тут перераховувати всі моральні обов'язки юристів, але обмежимося лише деякими з них, про які згадує автор питання...
Читати статтю повністю…

Чи суперечить християнству психоаналіз Фрейда?
Безумовно, не всі твердження Фрейда можна прийняти. Серед них, наприклад, ідея про те, що глибинні мотивування будь-якої нашої дії пояснюються сексуальним потягом. Папа Пій XII затаврував це судження як «пансексуалізм»...
Читати статтю повністю…

Чи страждає Бог через вічну загибель Своїх створінь?
«У Бога нема ані зміни, ані тіні переміни», - пише святий апостол Яків (Соборне послання св. апостола Якова 1,17). Інакше Він не був би Богом...
Читати статтю повністю…

Чи статева стриманість не суперечить Біблії?
Стриманість можна віднести до різних контекстів. Часто це слово вживають у значенні дівицтва, добровільної безшлюбності. Слово Боже підтверджує, що дівицтво має особливе значення для спасіння. Діва Ізраїлева, про яку часто говорять старозавітні пророки, символізує вірність і любов до Бога...
Читати статтю повністю…

Чи справедливо, що деякі люди страждають від злиднів?
Так, цілком правильно говорити, що все це - несправедливо. Але кому приписувати цю несправедливість? Із запитання здається, що автор приписує всі біди Богу. Насправді ж їх причину слід шукати в самих людях...
Читати статтю повністю…

Чи припустимий аборт у випадку аненцефалії?
Питання про те, чи є дитина, народжена без мозку, людською особистістю, хвилював богословів з давніх часів, насамперед у світлі можливості її Хрещення. І вони прийшли до ствердної відповіді...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що вбивство допустиме для захисту себе або ближніх?
Вбивство ніколи не може бути допустимим. Існує право на самооборону, але це не означає, що вбивство допустиме. Вбивати людину неприпустимо в жодному випадку, навіть заради найблагородніших цілей: жодна мета не може виправдовувати вбивство. Принцип «мета виправдовує засоби» суперечить християнській моралі...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що у випадку небезпеки для життя можна красти?
Красти ніколи не можна. Усі негативні заповіді (не вбий, не чини перелюбу, не кради, не бреши, не пожадай дружини чи майна ближнього) дійсні завжди і за будь-яких обставин. Коли людина перебуває під загрозою смерті, то присвоєння собі чужого добра не є крадіжкою, тому не підпадає під заповідь «не кради»...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що комунізм не суперечить християнству?
Церква неодноразово засуджувала комунізм. Офіційне засудження комунізму прозвучало в енцикліці Папи Пія XI Divini Redemptoris, опублікованій 19 березня 1937 року з підзаголовком «Про безбожний комунізм і про християнську соціальну доктрину». Для того, щоб стверджувати про несумісність комунізму з католицькою вірою, вже досить того факту, що комуністична ідеологія має на увазі атеїзм...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що євреї досі очікують прихід Месії?
Насамперед зазначимо, що за часів Ісуса Христа і ранньої Церкви велика кількість євреїв навернулися до християнства. І в наступні століття їх було немало, і це відбувається до сьогоднішнього дня. Ті ж, хто залишаються євреями, юдеями, як і раніше чекають Месію...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що Бог любить мене?
Ніхто з нас не заслужив любові Господа. По-перше, тому, що Його любов до нас абсолютно безкорислива, а по-друге, через наші гріхи. Автор запитання пише: «Я постійно згадую про тяжкі гріхи, з яких мені довелося сповідатися». Це нагадує слова царя Давида з 50-го Псалма: «Гріх мій завжди переді мною»...
Читати статтю повністю…

Чи правда, що Адам прожив 930 років?
Як ми вже говорили, Книгу Буття не слід читати як хронологію життя наших прабатьків. В ній є реальні факти і дати, але вони націлені на те, щоб повідомити нам відомості надприродного характеру, що стосуються духовного життя...
Читати статтю повністю…

Чи потрібно сприймати повчання священика після сповіді як слова Самого Христа?
Священик діє in Persona Christi, від особи Самого Христа, перш за все в той момент, коли вимовляє слова відпущення гріхів. Точно так само, він діє in Persona Christi в момент Євхаристійної молитви і особливо під час перевтілення Найсвятіших Таїн...
Читати статтю повністю…

Чи потрібно прощати тих, хто не просить прощення?
Прощаючи, християнин повинен брати приклад з Господа, який, вмираючи на Хресті, не став чекати, поки люди попросять у Бога прощення. Він попередив їх покаяння і деяким чином його спровокував, сказавши: «Отче, прости їм, бо не знають, що роблять»...
Читати статтю повністю…

Чи потрібно давати милостиню всім, хто просить?
Ісус Христос заповів давати милостиню: «Всякому, хто просить у тебе, дай» (Луки 6,30). У моральному богослов'ї ця заповідь називається «позитивною». Існують заповіді негативні ? які забороняють щось (наприклад, «не вбивай») і позитивні ? заповідають чинити добро...
Читати статтю повністю…

Чи обов’язково молитися вголос?
З приводу усної молитви Катехизм Католицької Церкви стверджує: «Усна молитва є невід'ємною приналежністю християнського життя. Ісус вчить апостолів, яких приваблювала мовчазна молитва їх Вчителя, усній молитві: «Отче наш». Він молився не лише богослужбовими молитвами синагоги; Євангелія показують нам, як Він підносить голос для того, щоб висловити Свою особисту молитву, від ликуючого благословення, зверненого до Отця, до скорботи в Гетсиманії» (2701)...
Читати статтю повністю…

Чи не зробив я гріха, прийнявши Причастя менш ніж через годину після їжі?
У римському обряді приписаний євхаристійний піст тривалістю як мінімум одну годину після останнього прийому їжі. Сенс цього церковного припису полягає в тому, щоб людина підготувалася до такої важливої зустрічі в її житті - зустрічі з Господом - не тільки духовно, а й тілесно...
Читати статтю повністю…

Чи не відходять католики від Святого Письма в питанні підпорядкованості жінки чоловікові?
Перечитаємо згадані автором питання уривки:«Хочу, щоб ви знали, що кожному чоловікові голова є Христос, а голова жінці - чоловік, а голова Христові - Бог. Кожний чоловік, що молиться чи пророкує з покритою головою, соромить свою голову...
Читати статтю повністю…

Чи не суперечить молитва Вервиці словам Господа: "Молячись, не говоріть зайвого, як ті погани?
Коли Господь застерігає «не казати зайвого», Він хоче підкреслити, що молитва християнина повинна відрізнятися від молитви поганина. Погани вважали, що божества іноді занадто занурюються в себе, тому просити їх потрібно з більшою наполегливістю, щоб уже точно почули...
Читати статтю повністю…

Чи не порушую я піст, коли пробую їжу, яку готую для сім’ї?
Дотримуючись посту, важливо не схилитися в скрупульозність фарисеїв. Піст насамперед націлений на вживання істинної їжі - волі Отця, і всі конкретні аспекти посту спрямовані саме на це...
Читати статтю повністю…

Чи не порушує хрещення немовлят принцип свободи особистості?
Перш ніж бути вільним вибором людини, хрещення – це дар Божий. Його можна порівняти з даром фізичного життя, отриманим від батьків. Саме так, як дитина, стаючи дорослою, відповідає на цей батьківський дар, вона відповідає і на дар, отриманий у хрещенні...
Читати статтю повністю…

Чи не є Хрещення немовлят насиллям над особистістю?
Звичай хрестити немовлят сходить до найдавніших часів історії Церкви. Про це, починаючи з другого сторіччя, є свідоцтва. Але вже в Святому Письмі ми можемо знайти вказівки на цю тему. Наприклад, коли розповідається, що цілі родини приймали Хрещення...
Читати статтю повністю…

Чи не гріх працювати на оборонному підприємстві, що виробляє зброю?
Пастирська конституція Другого Ватиканського Собору «Про Церкву в сучасному світі» говорить: «Зброя, розроблена науково, накопичується не тільки для того, щоб застосовуватися під час війни. Оскільки вважається, що міцність оборони тієї чи іншої сторони залежить від здатності блискавично завдати удар у відповідь, то накопичення зброї, що зростає з кожним роком, парадоксальним чином застрашує можливих супротивників. Багато хто вважає такий стан найуспішнішим з усіх засобів, що допомагають сьогодні забезпечити хоч якийсь мир між народами...
Читати статтю повністю…

Чи можуть розлучені отримати відпущення гріхів і Причастя?
Ми вже неодноразово відповідали на схожі питання, розвіявши поширену помилку, ніби розлучений католик не може долучатися до Таїнств і приймати Причастя. Повернемося ще раз до критеріїв, що визначають можливість для розлучених людей приступати до Таїнств...
Читати статтю повністю…

Чи можуть прокляття і вроки передаватися з покоління в покоління?
Таїнство Хрещення, яке робить нас дітьми Божими, стирає всі гріхи і передає нам освячуючу благодать. Разом з нею ми, звичайно, не можемо успадкувати можливі прокляття, адресовані батькам або предкам. Все зло в момент Хрещення знищується, все стирається без сліду...
Читати статтю повністю…

Чи можуть помисли бути таким же гріхом, як і дії?
Господь сказав у Євангелії: «Ви чули, що було сказано: Не чини перелюбу. А я кажу вам, що кожний, хто дивиться на жінку з пожаданням, той вже вчинив перелюб з нею в своїм серці» (Євангелія від св. Матвія 5,27-28)...
Читати статтю повністю…

Чи можуть чоловік і жінка, розписані тільки в РАГСі, приступати до Сповіді та Причастя?
Між хрещеними Церква визнає дійсним лише шлюб у Таїнстві. За допомогою Хрещення християнин «прищеплюється» до Христа, подібно лозі до винограднику. Приймаючи Хрещення, людина зобов'язується черпати цілющу силу в думках і почуттях самого Ісуса Христа...
Читати статтю повністю…

Чи можна звичайній людині відвідати Ватиканську бібліотеку?
У Ватиканську бібліотеку на загальних підставах має доступ кожен, хто володіє достатньою освітою, щоб вміти поводитися з рідкісними виданнями, в тому числі древніми унікальними рукописами. У Ватиканській бібліотеці зберігаються книги, які вимагають особливого до себе підходу: їх не можна гортати й розглядати заради цікавості, оскільки навіть найменший дотик може привести до значної шкоди. Тому, заради збереження видань, що зберігаються в Бібліотеці, були розроблені певні правила доступу...
Читати статтю повністю…

Чи можна викреслити хресних із свідоцтва про Хрещення?
У церковні реєстри священик записує імена хресних, які виконували цю функцію в момент здійснення Таїнства Хрещення. Коли з якої–небудь причини потрібно пред'явити свідоцтво про Хрещення, то в ньому не вказується, виконали чи ні хресні свої обов'язки, але вказується, хто прийняв на себе ці зобов'язання при здійсненні Таїнства...
Читати статтю повністю…

Чи можна вважати «Божественну комедію» Данте богословським трактатом?
«Божественна комедія» Данте Аліг'єрі - це поетичний твір, хоча в ньому проявляється католицьке віровчення. У своїх творах Данте показав глибокі теологічні знання. В шестисотий ювілей з дня смерті поета Папа Бенедикт XV присвятив йому цілу енцикліку: «In praeclara» (30 квітня 1921 року)...
Читати статтю повністю…

Чи можна сповідатися у різних священиків?
Сповідатися у різних священиків, звичайно, можна. Святий Йосип Кафассо, духівник і сповідник святого Івана Боско, говорив: у тому, що стосується сповідника, віруючий повинен відчувати себе «вільним, як повітря», - настільки важливе саме це Таїнство, і ніякі перешкоди психологічного чи іншого типу не повинні закривати до нього шлях...
Читати статтю повністю…

Чи можна приймати Причастя щодня?
Щоденне Причастя - це одне з найвищих благ, до якого може прагнути християнин. Коли Господь в молитві «Отче наш» вчить нас просити хліба насущного, то Він має на увазі саме цей Хліб, яким є Він Сам...
Читати статтю повністю…

Чи можна причащатися без попередньої Сповіді?
Щоб відповісти на це питання, необхідно повернутися до теми смертного і буденного гріха, якій ми присвятили одну з наших попередніх розмов. Якщо віруючий знає за собою тільки повсякденні гріхи, то, приступаючи до Причастя, він не робить ніякого святотатства, оскільки повсякденний гріх не позбавляє людину стану благодаті...
Читати статтю повністю…

Чи можна отримати прощення гріхів, помолившись "Отче наш"?
Як ми вже не раз говорили, відповідаючи на питання про Таїнство Примирення, тяжкі (смертні) гріхи відпускаються тільки за допомогою Сповіді, в той час як наявність звичайних гріхів не позбавляє благодаті і не перешкоджає причащанню Святими Тайнами. Ці гріхи прощаються не лише в Таїнстві Покаяння, а й іншими шляхами: наприклад, коли ми вимовляємо акт покаяння на Службі Божій...
Читати статтю повністю…

Чи можна називати єретиками і монофізитами Вірменську Апостольську Церкву?
Вже в документі «Про екуменізм» Другого Ватиканського собору, який стосується ставлення до Східних Церков, які не перебувають у повній єдності з Римським Престолом, ми помічаємо, що жодна церковна громада не названа в ньому єретичною. Вірменська Апостольська Церква в офіційних документах учительства Католицької Церкви зарахована до «Східних Православних Церков». У деяких текстах ми зустрічаємо також термін «дохалкідонські Церкви»...
Читати статтю повністю…

Чи можна назвати морально припустимим штучне запліднення, при якому не гинуть ембріони?
Католицька Церква вважає неприпустимим будь-яке штучне запліднення, і не тільки через участь «зайвих» ембріонів. Аморальним є не тільки ЕКО, тобто запліднення в пробірці, тобто за межами тіла матері, але і будь-яке штучне запліднення, в тому числі інсемінація – при якій не відбувається загибель ембріонів...
Читати статтю повністю…

Чи можна молитися за тварин?
Споконвіку люди, які жили в сільській місцевості, молилися за благополуччя для домашніх тварин. Існують звичаї благословення тварин і сьогодні на деякі свята, наприклад, в день спомину св. Антонія Великого, звершується особливий обряд благословення тварин...
Читати статтю повністю…

Чи можна молитися за перемогу улюбленої збірної на Чемпіонаті з футболу?
Як поєднати віру і азартність спортивних ігор? Визначення слова «азарт» в одному з тлумачних словників звучить як «сильне збудження, викликане пристрасною захопленістю чим-небудь». Тому тут, напевно, доречно говорити про ту міру, в якій наша захопленість стає пристрастю і як вона впливає на наш духовний стан, чи не завдає вона збиток нашій особистості або відносинам з ближнім...
Читати статтю повністю…

Чи можна мати віру, не приймаючи всіх її істин?
Абсолютно правильно: справжня віра передбачає прийняття істини у всій її повноті, і заперечення будь-якої з істин віри тягне за собою втрату віри як такої. Святий Тома Аквінський писав, що віра або приймається цілком, або, при запереченні однієї її істини, втрачається цілком...
Читати статтю повністю…

Чи можна контактувати з померлими родичами?
Ще в Старому Завіті ми маємо зовсім чітку заборону будь-яких контактів з померлими. Вони перебувають або в Раю, або в чистилищі, або в пеклі. З тими, хто є в пеклі, неможлива абсолютно ніяка комунікація, і якщо хтось говорить про феномени спілкування з тими, хто є в пеклі, то йдеться про обман психіки, або про обман диявола...
Читати статтю повністю…

Чи можна католику голосувати за партію, яка не скасовує неправедні закони?
У політичному житті віруюча людина покликана в міру своїх можливостей просувати добро і викорінювати зло. Якщо ж неможливо викорінити зло, потрібно намагатися зробити все, щоб уникнути ще більшого зла...
Читати статтю повністю…

Чи можна християнинові займатися карате?
В описах цього виду бойового мистецтва присутні два елементи: по-перше розвиток власних фізичних та інтелектуальних здібностей - і тут немає ніяких «протипоказань». А по-друге - згадується про «духовний розвиток людини», як про один з вимірів карате...
Читати статтю повністю…

Чи можна християнинові дотримуватися кашрут?
Почнемо зі слів Ісуса: «Я прийшов доповнити закон, а не порушити його». Коли йдеться про Закон, то перш за все треба зауважити: Закон, який керував життям євреїв, був багатошаровим...
Читати статтю повністю…

Чи можна ходити на Літургію не в неділю, а в понеділок?
Неділя для християн - це день, який відрізняється від всіх інших днів тижня. У цей день ми звершуємо пам'ять Воскресіння Господа Ісуса Христа. «Звершувати пам'ять» - живу пам'ять, яка набагато більша, ніж просто спогад, - означає, що в цей день відбувається те ж саме, що сталося в той самий день Воскресіння...
Читати статтю повністю…

Чи можливо називати Бога Трійцею? Чи не є це даниною язичницькому багатобожжю?
Хотілося б знати, чи правильно ми сприймаємо Бога. Отже, в Новому Завіті Бог відкрив нам Себе в трьох особах: Бог-Отець, Син і Дух Святий. Три особи є Одним Богом, а Один Бог є кожною з них...
Читати статтю повністю…

Чи можливе в Католицькій Церкві розлучення через жорстоке поводження чоловіка з сім’єю?
Згідно з католицьким віровченням, шлюб нерозлучний. Слово «розлучення» у деяких перекладах канонічного права на російську мову передається не як розірвання шлюбних уз, що є неможливим, а «separatio» – роздільне проживання подружжя...
Читати статтю повністю…

Чи можливе розлучення після зради?
По-перше, в запитанні вже звучить поширена помилка – ніби в разі розставання подружжя вони позбавляються Святого Причастя відповідно до цього розставання. Тому ще раз нагадаємо: Святе Причастя не можуть приймати розлучені, ті, хто мають повторний шлюб або співжиття, оскільки таким чином вони живуть у стані перелюбу, смертного гріха проти шостої заповіді...
Читати статтю повністю…

Чи може називатися "сином Божим" людина, що відмовляється від Хрещення?
Дітьми Божими стають по благодаті. Благодать - це надприродна реальність, яка робить нас співучасниками життя Єдинородного Сина Отця. Благодать робить нас «синами Божими». Без благодаті не можна бути в повному розумінні дітьми Божими. А благодать зазвичай дається саме через Хрещення...
Читати статтю повністю…

Чи може Католицька Церква в майбутньому дозволити висвячування жінок?
В апостольському посланні Папи Івана Павла II «Ordinatio sacerdotalis» стверджується наступне: «Хоча вчення про те, що священичі свячення мають належати лише чоловікам зберігалося безперервною та повсюдною Традицією Церкви і впевнено викладалося Учительством Церкви в його недавніх документах, в даний час в деяких місцях його, тим не менше, вважають відкритим для обговорення або ж вважають, наче судження Церкви про те, що жінки не повинні допускатися до висвячування, повинно розглядатися як таке, що має лише дисциплінарну силу...
Читати статтю повністю…

Чи може гомосексуаліст стати священиком?
Коли ми говоримо про гомосексуалізм, необхідно розрізняти між гомосексуальною схильністю і практикою. Якщо людина має тільки таку схильність, але не практикує відносини з особами своєї статі, не порушуючи морального закону, то це не можна назвати непереборною проблемою, навіть коли мова йде про покликання до священства або до посвяченого життя. Згідно з деякими авторама, деякі святі також мали такі нахили, але практикували найвищу ступінь цнотливості, що і привело їх до святості...
Читати статтю повністю…

Чи може диявол вселитися одночасно в кількох людей?
Під словом «диявол» ми можемо розуміти впалого ангела взагалі або бісів - яких, як відомо зі Святого Письма, безліч. Таким чином, якщо один біс впливає на одну людину, то на іншу може в той же самий час впливати інший...
Читати статтю повністю…

Чи має реінкарнація відношення до походження людей?
Як християни, ми не можемо повністю погодитися з першим припущенням: якщо приймаєш одне віровчення, то не можеш заперечувати положень інших. Спробуємо розібратися чому, торкаючи крок за кроком всі три питання, що прозвучали в листі. Для цього ми будемо спиратися, крім Святого Письма, на деякі основні документи віровчення Церкви: Катехизм Католицької Церкви, документи Другого Ватиканського собору і декларацію «Dominus Iesus»...
Читати статтю повністю…

Чи має місячний календар наукові підстави, чи він цілком з області окультизму?
В історії людства календар, тобто поділ часу на різні періоди, завжди був заснований на астрономічних явищах, які надавали першу шкалу поділу часу. Насамперед таким астрономічним явищем був видимий рух навколо Землі двох небесних світил - Сонця і Місяця. Тому календарі поділяються на сонячні, місячні і сонячно-місячні...
Читати статтю повністю…

Чи має християнин моральне право вимагати через суд відшкодування збитків чи краще «залишатися скривдженим»?
На це запитання неможливо відповісти однозначно, бо тільки автор запитання знає, про яку професію і про порушення яких законів йдеться...
Читати статтю повністю…

Чи є види лікування, які Церква засуджує?
Для того, щоб зрозуміти ставлення Католицької Церкви до так званої нетрадиційної медицини, можна звернутися до документу Папської ради з культури і Папської ради з міжрелігійного діалогу «Ісус Христос - джерело води живої»...
Читати статтю повністю…

Чи є смертним гріхом відмова від дітонародження?
Невірно вважати, ніби відмова від народження дітей у шлюбі є смертним гріхом. Церква закликає до відповідального батьківства і материнства, і Другий Ватиканський собор стверджує: "Подружжю відомо про те, що у своєму обов'язку давати дітям життя і виховувати їх, що слід вважати особливою місією подружжя, вони є співпрацівниками і тими, хто немовби вияснює любов Бога Творця"...
Читати статтю повністю…

Чи є серед служителів Церкви масони?
Думка Католицької Церкви про приналежність до масонства є однозначно негативною, тому неможливо бути масоном не тільки служителеві Церкви, а й будь-якій віруючій людині...
Читати статтю повністю…

Чи є нехристиянська віра даром Божим?
Коли ми говоримо про віру як винятковий дар Божий, - то мова йде про віру в Ісуса Христа. Про це ясно сказав сам Господь: «Ніхто не спроможен прийти до мене, коли Отець, який послав мене, не приведе його» (Євангелія від св. Івана 6,44)...
Читати статтю повністю…

Чи є єретиками католики, що заперечують вчення Церкви про неприпустимість абортів?
Мені доводилося зустрічати католиків - на щастя, не дуже часто, - які, хоча і вважають аборт травмою для жінки, все ж захищають право на аборти, пояснюючи це тим, що на перше місце треба ставити свободу жінки...
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом не перехреститися перед вживанням їжі?
Перехреститися перед їжею - не є приписом Церкви, але добра справа. Це - один із проявів подяки Богові, нагадування про те, що ми все робимо на славу Божу. «Чи їсте, п'єте, або коли інше що робите, все робіть на славу Божу», - писав святий Павло у Посланні до Коринтян...
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом користуватися неліцензійним програмним забезпеченням?
Порушення авторського права сьогодні пов'язане з поширенням Інтернету, який дозволяє з легкістю знайти, скачати і поширити безліч програм, відео- і аудіоматеріалів і так далі...
Читати статтю повністю…

Чи є гріхом для католика перейти у православ’я?
Звернемося до важливого документу Конгрегації віровчення, оприлюдненого 6 серпня 2000: Dominus Iesus. У цьому документі стверджується, що є одна Церква Христова, і Церква ця перебуває ("subsistit in") в Католицькій Церкві. Інші Церкви, що не мають повного сопричастя з Католицькою Церквою, позбавлені деяких істотних елементів, необхідних для того, щоб бути Церквою в повноті...
Читати статтю повністю…

Чи існують особливі випадки, в яких допустиме використання презерватива для католиків?
В одному з інтерв'ю кардинал Мартіні говорить про допустимість використання презерватива в особливих випадках. Самого інтерв'ю я не читав, але читав про це статтю. Кард. Мартіні говорить, що хоча саме по собі використання презерватива - це зло, все ж це «менше зло», коли є ризик зараження СНІДом...
Читати статтю повністю…

Чи існують історичні докази існування Мойсея та Йосифа?
Що стосується Мойсея, то нам відомо про нього тільки з Біблії. Тому цей образ часто стає предметом дискусій істориків і археологів...
Читати статтю повністю…

Чи існує список всіх схвалених церковних рухів?
Важко знайти повний список всіх рухів, схвалених Церквою: їх дуже багато. Відносно церковних рухів необхідно дотримуватися принципу, викладеного в Кодексі канонічного права (канон 298): «Вірним Христу слід вступати переважно в такі об'єднання, які були засновані, схвалені або рекомендовані правомочною церковною владою»...
Читати статтю повністю…

Чи існує справжній образ Ісуса?
Спробуємо відповісти на це запитання, зіславшись на історію всім відомої Туринської Плащаниці. Плащаниця, що знаходиться у Туринському катедральному соборі, – це лляне полотно, на якому відбився подвійний слід від людини, яка померла внаслідок довгих катувань, що завершилися розп'яттям...
Читати статтю повністю…

Чи гріх жити разом до шлюбу?
Не можу зрозуміти, чому вважається тяжким гріхом інтимне життя, коли між мною і моїм майбутнім чоловіком є справжня духовна єдність, ми по-справжньому любимо один одного, і я сподіваюся привести його до віри. Поки що він, на жаль, невіруючий, і іншого виходу у мене немає...
Читати статтю повністю…

Чи гріх займатися радіестезією?
Нещодавно я виявив у себе дар біолокації. Чи гріх займатися нею, якщо я нікого в це не залучаю, а лише проводжу маленькі експерименти?...
Читати статтю повністю…

Чи гріх за допомогою жереба вирішувати ті чи інші питання?
Чи гріх вирішувати свою долю ворожінням? Наприклад, якщо я не можу прийняти яке-небудь рішення, чи можна написати різні варіанти на листочках і витягнути, супроводжуючи це молитвою і просячи Бога відповісти?...
Читати статтю повністю…

Чи гріх слухати рок-музику, курити, дивитися фільми жахів?
Що стосується музики, то в деяких випадках вона не може завдати шкоди, а в інших випадках спонукає до песимізму і щонайменше завдає психологічної шкоди. Деякі молоді люди, які знайшли шлях до Церкви, свідчать, що існують різновиди рок-музики, ставлення до світу яких цілком суперечить євангельській перспективі...
Читати статтю повністю…

Чи гріх молитися, щоб Бог якнайшвидше закликав до Себе тяжко хвору людину, яка сильно страждає?
Ні, це не гріх. В описаному випадку, молячись за близьку людину, ми не бажаємо їй смерті як такої, а бажаємо їй позбутися непомірних страждань. Це не гріх, якщо ми продовжуємо піклуватися про цю людину, допомагати їй, забезпечуючи їй все необхідне для життя...
Читати статтю повністю…

Чи гріх, їдучи на вихідні, пропускати Святу Літургію?
Влітку мені часто доводиться виїжджати кудись на вихідні, не маючи можливості брати участь у Святій Літургії. Чи є це тяжким гріхом?...
Читати статтю повністю…

Чи дозволяє Новий Завіт планування сім’ї?
Біблійні підстави планування сім'ї ми знаходимо насамперед у Старому Завіті, де Бог в словах «Плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю і володійте нею» (Буття 1,28) висловлює Свою волю, Свій задум щодо людини, перше завдання, дане першим людям. З моменту гріхопадіння людина постійно намагається планувати по-своєму, будувати свої власні плани, що не відповідають задумам Бога, хоча часто видає їх саме за плани Божі, за волю Бога...
Читати статтю повністю…

Чи допустимі шлюб і народження дітей при наявності важких генетичних захворювань?
У мене серйозне генетичне захворювання, я постійно приймаю ліки. Незабаром збираюся виходити заміж і хочу дитину. Але лікарі відмовляють мене від цього, стверджуючи, що або дитина народиться з важкими дефектами через препарати, які я приймаю, або я повинна буду припинити терапію і тоді ризикую втратити дитину, а якщо і не втрачу, то вона народиться з таким же захворюванням...
Читати статтю повністю…

Чи допускає сучасна Церква приватну покаянну практику самобичування?
Такі покаянні практики, як самобичування, в деяких монарших чинах поширені донині. Практично всі святі ченці займалися самобичуванням починаючи з XIII століття...
Читати статтю повністю…

Чи були пологи Діви Марії безболісними?
У фільмі «Божественне народження» показані пологи Діви Марії, яка страждає від болю так само, як будь-яка жінка. Але як це можливо, якщо Богородиця була дівою до, під час і після народження Ісуса? Діва Марія була вільна від первородного гріха, значить, вона повинна бути вільна від його наслідків – болісних пологів...
Читати статтю повністю…

Чи будуть відкриті нам всі гріхи людей в Судний день?
Припустимо, людина здійснює соціальні гріхи, кається і сповідується. Чи будуть відкриті її гріхи в Судний день? Чи дізнаємося ми про всі наслідки добрих і злих вчинків, адже кожен вчинок залишає слід на всьому творінні?...
Читати статтю повністю…

Чи буде наше тіло у воскресінні таким же, як зараз?
Як ми воскреснемо? Чи буде наше тіло таким же, як зараз, тільки перетвореним?...
Читати статтю повністю…

Чи буде дійсною Сповідь, якщо почуття каяття "охололо"?
Хотілося б уточнити один момент, пов'язаний зі Сповіддю. Наприклад, якщо я згрішу в четвер і відразу захочу висповідатися, щиро шкодуючи про скоєне і відчуваючи щире каяття, але з якихось причин не зможу висповідатися, скажімо, до неділі: чи буде дійсною моя сповідь? Адже за чотири дні каяття якось «остигає», воно вже не таке, як «по гарячих слідах»...
Читати статтю повністю…

Чому жінки в Церкві піддаються дискримінації?
Як я розумію, в Євангелії священиками стають лише чоловіки тому, що на Тайній Вечері присутні тільки апостоли. А жінки мали привілей побачити воскреслого Господа і сповістити про Його перемогу над смертю і гріхом...
Читати статтю повністю…

Чому так важко потрапити відразу в Рай?
Чому так важко потрапити відразу в Рай? Згідно з вченням Церкви, спасається і потрапляє в Рай той, хто знаходиться в стані Божественної благодаті...
Читати статтю повністю…

Чому в минулому Церква схвалювала тортури?
Чому в минулому Церква схвалювала тортури, хоча сьогодні Катехизм Католицької Церкви їх засуджує? Чи може статися, що в майбутньому Учительство Церкви знову визнає неприпустимим те, що сьогодні допустимо, і навпаки?...
Читати статтю повністю…

Чому в Католицькій Церкві не допускаються до сповіді та Причастя розлучені, які побралися вдруге?
Чому в Католицькій Церкві не допускаються до сповіді та Причастя розлучені, які побралися вдруге? Практика Католицької Церкви, заснована на Святому Письмі, така: до Причастя не допускаються розлучені люди, які побралися вдруге...
Читати статтю повністю…

Чому ставлення Церкви до смертної кари є суперечливим?
Представники Церкви останнім часом засуджують страту. Але в минулому і зараз її допускало церковне учительство. Чому ставлення до смертної кари є суперечливим?...
Читати статтю повністю…

Чому саме змій символізує диявола, а на древі пізнання росло саме яблуко?
Чому в Біблії саме змій символізує диявола, а не яка-небудь інша тварина - гієна або крокодил, наприклад? І чому на дереві пізнання росло саме яблуко?...
Читати статтю повністю…

Чому римо-католики, на відміну від православних, не причащаються Кров’ю Христовою?
Чому католики, на відміну від православних, не причащаються Кров'ю Христовою?...
Читати статтю повністю…

Чому Папа беатифікував хорватського кардинала Степінаца, якого вважають фашистом?
Чому Папа Войтила беатифікував хорватського кардинала Степінаца, якого вважають фашистом? Якщо Папа помилився в цьому випадку, значить, це є аргументом проти непомильності Папи Римського...
Читати статтю повністю…

Чому Католицька Церква відкидає евтаназію, проте допускає знеболюючу терапію для полегшення страждань помираючого?
Що говорить Католицька Церква з приводу евтаназії і терапевтичної наполегливості? Чому, з одного боку, заперечується евтаназія для полегшення страждань, а з іншого - допустима знеболююча терапія для вмираючої людини?...
Читати статтю повністю…

Чому Католицька Церква не визнає розлучення у випадку перелюбу, згідно з Мт. 5, 32?
Євангелії від Матея (5,32) стверджується: «Хто відпускає свою жінку, ? хіба у випадку розпусти, ? той робить з неї перелюбку; і хто взяв би розведену, чинить перелюб». З цих слів виходить, що все-таки розлучення і повторний шлюб можливі в одному випадку: в разі зради одного з подружжя. Чому ж тоді Католицька Церква не визнає повторних шлюбів?...
Читати статтю повністю…

Чому католики вшановують святих і їх мощі?
Питання про вшанування святих і святих мощей (католики вживають слово «поклонятися» тільки по відношенню до Бога, в інших випадках використовується слово «шанування») - особливо часто задають віруючі протестантських конфесій. Вони пояснюють це, як правило, тим, що після пришестя Христа людина залишається глибоко грішною...
Читати статтю повністю…

Чому католики і православні по-різному здійснюють "знак хреста"?
Знак Хреста, або хресне знамення, робилося в ранньохристиянській Церкві правою рукою (часто одним перстом) на різних частинах тіла - на лобі, на грудях або на устах (подібно так званому малому хресному знаменню, що католики латинського обряду здійснюють на Месі перед читанням Євангелія)...
Читати статтю повністю…

Чому дані НАСА не підтверджують дату смерті Ісуса Христа?
Євангеліє нічого не говорить про точну дату смерті Господа. Відомо, що це була п'ятниця, напередодні єврейської Пасхи, яку того року відзначали в суботу...
Читати статтю повністю…

Чому Церква засуджує гороскопи?
Одним з поширених елементів сучасної культури стала віра в астрологію. Більшість газет, телеканалів і радіостанцій обов'язково залишають у своєму щоденному розкладі місце для того, щоб ознайомити аудиторію з "порадами зірок"...
Читати статтю повністю…

Чому Церква скасувала заборону відспівувати самогубців?
Самогубство за самою своєю суттю є тяжким гріхом, так як і евтаназія. Обидва вони спрямовані проти Бога, єдиного Господа нашого життя...
Читати статтю повністю…

Чому Бог не зупиняє зло і допускає страждання?
У Новому Завіті поняття милосердя та всемогутності Бога йдуть пліч-о-пліч: милосердя - це прояв всемогутності. Можна сказати, що Ісус показує Свою всемогутність у кожному вчинку, навіть тоді, коли Він проявляє милосердя або коли Він пасивний перед замахом навіть на Його життя...
Читати статтю повністю…

Чому Бог не дає душі заздалегідь вирішити, народжуватися чи ні?
По-перше, Бог не може дати душі можливість вирішити, народжуватися їй чи ні, тому що душа у людини з'являється разом з тілом, в момент тілесного зачаття...
Читати статтю повністю…

Чому Бог не чує мої молитви?
Причини, чому наші молитви здаються нам непочутими, бувають різні. Молитва не потрібна для того, щоб давати Богові вказівки. Молитва служить для нашого повчання...
Читати статтю повністю…

Багатство і розкіш Церкви
Ісус народився у бідності й усе життя прожив в бідності. Як же вийшло, що рік за роком Церква накопичила величезні багатства, які, до речі, дуже і дуже помітні у вбраннях Папи Римського? Хіба не сказав Ісус не збирати собі скарбів на землі, де їх винищують «міль та іржа»...
Читати статтю повністю…

Аборт після зґвалтування
Коли ми говоримо про аборт, ми завжди ведемо мову про долю конкретної людини, в даному випадку ще не народженої, беззахисної. Згідно з вченням Церкви, ніхто з нас не є господарем життя, а значить, в жодному випадку не припустимо навмисне знищувати зачату людину...
Читати статтю повністю…

Заповіт Матері Терези
Люди бувають нерозумні, нелогічні й егоїстичні – все одно прощайте їх...
Читати статтю повністю…

Не вбий
Двічі на тиждень Катерина возила до міста на базар городину на продаж. Це дуже виручало її сім’ю - все свіжа копійка була. А при городині збувала і молочні продукти. Мали всього одну корову, але дійну, то ж були надлишки...
Читати статтю повністю…

Людина шукає тaємницю в собі
Коли людина спостерігає велич існуючого світу, коли вона проникає у його закони, коли відчуває і пізнає безконечну складність сил, які об’єднують всесвіт в одне ціле, − і якщо вона буде гранично чесною, то визнає, що за всім оцим не може стояти лише сліпа, бездушна матерія, лише гра якихось стихі...
Читати статтю повністю…

Найважливіша заповідь
Любити – це перша і найважливіша заповідь християнства. Ісус на основі Старого Завіту говорить про два вияви любові: необхідно любити Бога усім серцем − всією душею і всім розумом, а ближнього – як самого себе...
Читати статтю повністю…

Каже безумний у своїм серці: “Немає Бога!” (Пс 14(13),1)
Якби Всюдисущий Бог був доступним для пізнання органами чуттів, і Його можна було побачити, то ми, люди, втратили б можливість вільно вибирати...
Читати статтю повністю…

Я шукаю сенс життя
Нині моєю найбільшою проблемою є пошук сенсу життя, що дало б моєму існуванню якусь перспективу і впорядкувало б моє життя. Цей пошук пов’язаний з постійними ускладненнями, котрі я переживаю, не знаходячи місця серед людей...
Читати статтю повністю…

Чи легше жити без Бога?
Я вважаю, що легше жити без віри в Бога і виконання Його заповідей. Життя без Бога стає ніби простішим. Людина тоді вільна і несе відповідальність лише перед самим собою...
Читати статтю повністю…

Археологія підтверджує аутентичність Біблії
Євреї надавали великого значення місцю поховання. Підґрунтям віри у воскресіння тіла стало виникнення звичаїв, пов’язаних з похованням померлих. Для нас, сучасних людей, археологічні дослідження давніх єврейських цвинтарів є важливим доповненням до інформації, яка міститься у Біблії...
Читати статтю повністю…

Біблія - книга книг
Чи ти чув що-небудь про Біблію? Напевно, ця книга є у тебе вдома, і ти навіть знаєш, на якій саме поличці вона стоїть...
Читати статтю повністю…

Плат з Манопелло - найважливіша реліквія
Наукові дослідження однозначно підтверджують, що Плат (хустина), що зберігається в Манопелло, походить з Єрусалима. В результаті чудесного Воскресіння Христа з гробу на хустині залишився відбиток Обличчя Ісуса...
Читати статтю повністю…

Свідок страждань і воскресіння
Багато людей не усвідомлюють, що центром християнської віри є особистість розіп'ятого і воскреслого Ісуса, а не якісь високі ідеї, культура, звичаї або етичні позиції. Щоб допомогти нам знайти особистий контакт зі Спасителем, Божественне Провидіння зберегло до нашого часу приголомшливий образ Його страждань і смерті, що відбився на поховальних покривалах, котрі є свого роду п'ятим Євангелієм, написаним не чорнилом, а кров'ю, пролитою заради нашого спасіння...
Читати статтю повністю…

Історична хронологія плащаниці
Туринська Плащаниця стала найвідомішою християнською реліквією, яка дивує увесь світ. Ґрунтуючись на дослідженнях, проведених останнім часом, вчені склали історичну хронологію існування Плащаниці...
Читати статтю повністю…

Чому людина обирає секти?
За стражданнями багатьох людей криється нестача знань про природу та особливості сучасної хвилі нових релігійних рухів...
Читати статтю повністю…

Магізм в історії
Протоієрей Олександр Мень (1935 – 1990) – богослов і проповідник. Сполучення глибокої церковної укоріненості, яку він набув у катакомбній Церкві, з широкою ерудицією, відкритістю до світської культури, науки та до інших конфесій висунули отця Олександра в ряд провідних християнських авторів і проповідників Російської Православної Церкви...
Читати статтю повністю…

Варвари 21-го століття
У наш час, як і в усі часи, невиконання Божих заповідей призводить до деградації людини і до такої її поведінки, аналогів якій немає навіть у світі тварин...
Читати статтю повністю…

Геноцид у серці Європи
У польській газеті «Життя» від 8 січня 1997 року було вміщено інтерв'ю з лікарем Карелом Гуннерсом, який з сімдесятих років практикує в Роттердамі і очолює громаду «Лікарі за повагу до людського життя»...
Читати статтю повністю…

VICTORIA
Працюючи в Іспанії, я навідав хвору Марію-Вікторію, яка живе зі своєю матір’ю, сестрою та її чоловіком у красивій гірській місцевості в Португалії. Ми довго розмовляли про хворобу Марії-Вікторії та про її душевний стан після ампутації всіх кінцівок...
Читати статтю повністю…

Рух Чистих Сердець Подружніх пар – найкраща інвестиція
Давайте поважати свою здатність приносити потомство! Пишу це не лише для того, щоб поділитись радістю вступу зі своєю коханою дружиною в РЧСП, але також щоб поділитись своїм свідченням одруженого чоловіка, і одночасно 41-річної людини...
Читати статтю повністю…

Мій шлях до Бога
Це почалося майже п'ять років тому. Якось миттєво усі мої попередні уявлення про життя не змогли дати відповіді на чимало питань, які нагально постали переді мною і, в першу чергу, на головне: «Навіщо я живу?»...
Читати статтю повністю…

Починаючи ділитися з іншими, починаємо любити!
Ніколи не забуду моєї зустрічі з радянським митником на кордоні в Мостиську. Це було після Пасхи в 1988 році. Я повертався потягом опісля моїх перших відвідин католицьких парафій на Східній Україні...
Читати статтю повністю…

Bravo – деморалізація в гарній упаковці
Я дуже довго носилась із заміром написати цей лист, але постійно відчувала якийсь опір. Нарешті все-таки рішилась і надіюсь, що зумію відповіднім чином описати все, що хотіла би передати. Швидше за все, це буде найщиріший лист з усіх, коли-небудь мною написаних, і змушена признатися, що це є для мене дуже важким...
Читати статтю повністю…

«TRUE LOVE WAITS» – справжня любов чекає
У 1999 р. перед Білим Домом у Вашингтоні 211840 молодих осіб склали декларацію, беручи зобов’язання зберігати цнотливість і утримуватись від сексуальних зв’язків до Таїнства Вінчання...
Читати статтю повністю…

Чистота є можливою
Я є щасливою дружиною і знаю, що Бог є також із закоханими та подружжями. Він завжди з нами був і є. Я ходила з моїм хлопцем майже п’ять років і знаю, що витривати в чистоті можлив...
Читати статтю повністю…

Рух Чистих Сердець
Помираючи від СНІДу, 22-річний американець Франк, поєднаний з Богом, у своєму останньому листі звертається з драматичним закликом до своїх ровесників, аби не нищили і не зневажали чистої любові через сексуальну розкутість...
Читати статтю повністю…


Read sense of life articles in the following languages:
English Deutsch Polski Český Magyar Slovenský Română Български Українською Русский








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










 

Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map