Chrześcijańskie Artykuły. Dlaczego został katolikiem?.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Dlaczego został katolikiem?
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Dlaczego został katolikiem?




Po moim nawróceniu wszystko byÅ‚o radosne i proste: Bóg istnieje, radość potężna, ocean Å›wiatÅ‚a i sÅ‚odyczy” – wyznaje André Frossard. „ByÅ‚em wiÄ™cej niż oczarowany, peÅ‚en szalonej wdziÄ™cznoÅ›ci wobec ogromu miÅ‚osiernego piÄ™kna. Bóg jest miÅ‚oÅ›ciÄ… i ta miÅ‚ość uczyÅ‚a mnie, że jest przyczynÄ… i celem wszystkiego, co istnieje. Å»adne stworzenie nie istnieje tylko dla siebie, ale dla drugiego stworzenia, dla wszystkich innych, poczynajÄ…c od Boga samego, z którego wypÅ‚ywa wszystko. (…) Uporczywe wpatrywanie siÄ™ w samego siebie napotka w koÅ„cu na przepaść nicoÅ›ci, z której jakaÅ› cudowna dobroć nas wyciÄ…gnęła” (Bóg i ludzkie pytania, s. 8-9).

Historie natychmiastowych nawróceÅ„ takich ateistów jak Alfons Ratisbonne i André Frossard, odlegÅ‚e od siebie w czasie o prawie 100 lat, majÄ… wiele wspólnych cech – ale najważniejsza z nich to gwaÅ‚towne i natychmiastowe doÅ›wiadczenie obecnoÅ›ci tajemnicy Boga, odkrycie prawdy o Trójcy ÅšwiÄ™tej oraz wszystkich dogmatycznych prawd gÅ‚oszonych w KoÅ›ciele katolickim. Dlaczego ateista A. Frossard w trakcie niezwykÅ‚ego doÅ›wiadczenia obecnoÅ›ci Boga w czerwcu 1935 r. zostaÅ‚ akurat katolikiem, a nie protestantem czy muzuÅ‚maninem? StaÅ‚o siÄ™ tak dlatego, że istnieje tylko jeden Bóg, który objawiÅ‚ siÄ™ w Jezusie Chrystusie, a w peÅ‚ni można Go poznać i spotkać tylko w KoÅ›ciele katolickim, bo tylko w tym KoÅ›ciele gÅ‚oszona jest caÅ‚a prawda o Bogu i o zbawieniu czÅ‚owieka. Jest to Bóg do tego stopnia pokorny, że daje nam siebie caÅ‚y, swojÄ… miÅ‚ość i życie wieczne w tajemnicy Eucharystii.

Frossard mówiÅ‚, że w momencie doÅ›wiadczenia obecnoÅ›ci Boga niczego nie wybieraÅ‚ – ani wiary, ani tym bardziej KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. On po prostu z absolutnÄ… wyrazistoÅ›ciÄ… uzyskaÅ‚ pewność, że caÅ‚a prawda jest tylko w KoÅ›ciele katolickim. Kiedy podczas przygotowywania siÄ™ do chrztu Frossard sÅ‚uchaÅ‚ katechez, wtedy zrozumiaÅ‚, że caÅ‚a wiedza zostaÅ‚a mu przekazana już w momencie nawrócenia, doÅ›wiadczenia obecnoÅ›ci Boga. Ze zdumieniem stwierdziÅ‚, że to wszystko, co wtedy otrzymaÅ‚, byÅ‚o już od wieków sformuÅ‚owane i gÅ‚oszone przez UrzÄ…d Nauczycielski KoÅ›cioÅ‚a.

Kiedy Frossard po raz pierwszy patrzyÅ‚ na NajÅ›wiÄ™tszy Sakrament, odkryÅ‚ znaczenie sÅ‚owa „Bóg”, którego IstotÄ… jest najczystsze, bezinteresowne oddanie siÄ™ oraz obdarowanie czÅ‚owieka istnieniem i czystÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…. Bóg jest miÅ‚oÅ›ciÄ…, która ofiarowuje nam istnienie. Frossard uÅ›wiadomiÅ‚ sobie, że w Bożym planie zbawienia wszystko jest darem. ZaczÄ…Å‚ siÄ™ cieszyć jak maÅ‚e dziecko, że Bóg istnieje. Na pytanie, kim jest chrzeÅ›cijanin, odpowiadaÅ‚, zwracajÄ…c siÄ™ w modlitwie do Boga: „ChrzeÅ›cijanin to czÅ‚owiek, który cieszy siÄ™ bez koÅ„ca, że nie jest bogiem, ponieważ Ty jesteÅ›, KtóryÅ› jest” (Istnieje inny Å›wiat, s. 83).

Po nawróceniu dla Frossarda staÅ‚o siÄ™ oczywiste, że mylÄ… siÄ™ wszyscy, którzy mówiÄ…, że nie istnieje Bóg osobowy. Dlatego apelowaÅ‚: „Nie wierzcie im” (Istnieje inny Å›wiat, s. 139). Również ostrzegaÅ‚ przed konsekwencjami ateizmu, gdyż ludzie, którzy odrzucajÄ… Boga, bÄ™dÄ… budować Å›wiat bez miÅ‚oÅ›ci, nadziei i wolnoÅ›ci – a wtedy bardzo szybko stanÄ… siÄ™ mordercami swoich braci i sióstr. Natomiast każdy czÅ‚owiek, który stara siÄ™ bezinteresownie kochać, Å›wiadczy o istnieniu Boga, nawet gdyby Go w peÅ‚ni jeszcze nie poznaÅ‚. Nawrócenie Frossarda i jego Å›wiadectwo życia jest wezwaniem do wszystkich ochrzczonych, aby doceniali wielki skarb wiary i podejmowali trud życia niÄ… na co dzieÅ„.

Co daje człowiekowi wiara?

Frossard twierdziÅ‚, że zostaÅ‚ obdarowany pewnoÅ›ciÄ… istnienia Boga „w formie rzeczywistoÅ›ci, która nie pozostawia miejsca na żadnÄ… wÄ…tpliwość czy wahanie”.

WyjaÅ›niaÅ‚, że wiara daje tak radykalnÄ… zmianÄ™ w życiu, jak odzyskanie zdolnoÅ›ci widzenia przez Å›lepego od urodzenia czy przywrócenie sÅ‚uchu gÅ‚uchemu.

Kiedy po raz pierwszy w życiu przeczytaÅ‚ caÅ‚Ä… EwangeliÄ™, Frossard zrozumiaÅ‚, że Jezus najbardziej ceniÅ‚ i ze wszystkich cnót najwyżej stawiaÅ‚ cnotÄ™ wiary. Wielokrotnie na kartach Ewangelii widać, jak Jezus podziwia wiarÄ™ u niektórych ludzi: „Nigdy takiej wiary nie znalazÅ‚em w Izraelu” (por. Mt. 8,10). WedÅ‚ug Frossarda wiara jest pewniejsza niż mistyczne poznanie, gdyż jest darem samego Boga – i tylko na drodze wiary czÅ‚owiek jest w stanie Go poznać. ChrzeÅ›cijanin w akcie wiary, przezwyciężajÄ…c wszelkie wahania i wÄ…tpliwoÅ›ci, wolny od uczucia pociechy i wszelkich emocji, zawierza siebie tajemnicy niewidzialnego Boga, który staje siÄ™ dostÄ™pny i pozwala nawiÄ…zać ze sobÄ… dialog miÅ‚oÅ›ci. Frossard tÅ‚umaczyÅ‚, że na drodze wiary, szczególnie na poczÄ…tku, trzeba pokonać wiele trudnoÅ›ci. Dlatego nie można siÄ™ zniechÄ™cać. Rozum tu nic nie może pomóc, tylko wielka pokora. Wiara nas uczy, że najpierw musi siÄ™ kochać, aby można byÅ‚o poznawać Boga. Niektórzy jednak bÅ‚Ä™dnie myÅ›lÄ…, że zanim siÄ™ pokocha, to najpierw trzeba Go poznać.

Wiara nieodÅ‚Ä…czna jest od miÅ‚oÅ›ci i pokory. Aby Bóg mógÅ‚ nas uratować od Å›mierci, wyzwolić z niewoli grzechów, uchronić od niszczÄ…cego wpÅ‚ywu szatana, z naszej strony konieczna jest pokora – przypominaÅ‚ Frossard.

Eucharystia

Frossard nazywa szaleÅ„cami tych ludzi, którzy zwalczajÄ… realnÄ… obecność Boga w Eucharystii. Zamiast trwać w peÅ‚nym szacunku milczeniu wobec tej tajemnicy, stajÄ… siÄ™ najzrÄ™czniejszymi zbrodniarzami NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Po nawróceniu byÅ‚o dla niego oczywiste, że eucharystyczna obecność Zbawiciela, od ustanowienia Eucharystii w Wielki Czwartek, nieustannie oddziaÅ‚uje na historiÄ™ ludzkoÅ›ci i stale jÄ… zmienia.

Kiedy sprawuje siÄ™ liturgiÄ™ sakramentów, zbawcze wydarzenia stajÄ… siÄ™ rzeczywiÅ›cie obecne, ponieważ w Bogu nie ma przeszÅ‚oÅ›ci i przyszÅ‚oÅ›ci, lecz nieustanne teraz. Wtedy chrzeÅ›cijanie biorÄ… rzeczywisty udziaÅ‚ w zbawczych wydarzeniach mÄ™ki, Å›mierci i zmartwychwstania Chrystusa, ponieważ te wydarzenia ciÄ…gle trwajÄ… w Bogu.

Modlitwa i Biblia

Po nawróceniu Frossard swoje najszczęśliwsze godziny spÄ™dzaÅ‚ na modlitwie w koÅ›ciele. Wyznaje, że byÅ‚ to dla niego jeden wielki „wzlot nieopisanej rozkoszy” (Istnieje inny Å›wiat, s. 79). TrwajÄ…ce poczucie szczęścia Frossard czerpaÅ‚ z modlitwy. „Bóg jest nieograniczonÄ… WielkodusznoÅ›ciÄ…” – pisaÅ‚. UszczęśliwiaÅ‚o go karmienie siÄ™ sÅ‚owem Boga podczas lektury Biblii, napeÅ‚niaÅ‚a go szczęściem modlitwa, która byÅ‚a dla niego w gÅ‚ównej mierze wsÅ‚uchiwaniem siÄ™ w to, co mówi Bóg.

Po nawróceniu zaczÄ…Å‚ czytać BibliÄ™ ze zdwojonÄ… uwagÄ…, z zapartym tchem. Taki stosunek do Pisma Å›w. staje siÄ™ możliwy tylko wtedy, gdy siÄ™ wierzy, że Jego autorem jest sam Bóg, że jest to Jego miÅ‚osny list skierowany do nas, w którym powiedziaÅ‚ nam wszystko to, co jest nam potrzebne do szczęścia. Frossard traktowaÅ‚ Pismo Å›w. jako historiÄ™ obecnoÅ›ci Boga w Jego stworzeniu, jako drugÄ… postać Eucharystii; czytajÄ…c, kontemplowaÅ‚ Boże sÅ‚owo i karmiÅ‚ siÄ™ nim. RadziÅ‚, aby czytajÄ…c Pismo Å›w., pytać siÄ™, co Bóg pragnie mi w tej chwili powiedzieć. „Czytam Pismo ÅšwiÄ™te w sposób możliwie najbardziej dosÅ‚owny, z prostego rozumowania: albo jest ono natchnione, a wiÄ™c jest dzieÅ‚em samego Boga, który posÅ‚uguje siÄ™ ludźmi jako poÅ›rednikami, albo też nie jest natchnione. I wtedy jest książkÄ… historycznÄ…, jak inne, chociaż dużo starszÄ…, bardziej malowniczÄ…. No tak, niektórzy bibliÅ›ci, biedaczyska, czÄ™sto nie majÄ… żadnego wyczucia tego, co boskie. ZamkniÄ™ci w uczonych badaniach, nie majÄ… żadnego pojÄ™cia o wspaniaÅ‚oÅ›ci Boga. Ci panowie, którzy chcÄ… »demitologizować« BibliÄ™! Ils me font rigoler, sprawiajÄ…, że umieram ze Å›miechu! ChcÄ… Pismo ÅšwiÄ™te przeksztaÅ‚cić w pewnego rodzaju La Fontaine’a tamtych czasów. UważajÄ…, iż uczyniÄ… je bardziej zrozumiaÅ‚ym, a tymczasem czyniÄ… je niezrozumiaÅ‚ym i niepotrzebnym – chyba że dla siebie i dla swoich katedr” (Pytania o chrzeÅ›cijaÅ„stwo).

Istnienie niewidzialnego duchowego wszechświata

W chwili nawrócenia przed Frossardem „wyÅ‚oniÅ‚a siÄ™ nigdy nie przeczuwana MiÅ‚ość, na mocy której kocha siÄ™ i oddycha; dzieÅ„, w którym dowiedziaÅ‚em siÄ™, że czÅ‚owiek nie jest sam, że przenika go, otacza i oczekuje niewidzialna Obecność, że po przeciwnej stronie Å›wiata zmysÅ‚owego i fantazji istnieje inny Å›wiat. Åšwiat materialny, tak piÄ™kny, tak dobitnie zwracajÄ…cy na siebie uwagÄ™, nie jest przy tamtym niczym wiÄ™cej, tylko nieokreÅ›lonym majakiem – i przez to dalekim odblaskiem PiÄ™knoÅ›ci, która go stworzyÅ‚a. Istnieje bowiem inny Å›wiat. MówiÄ™ o nim nie na podstawie hipotezy, wniosku rozumowego albo sÅ‚yszenia. MówiÄ™ o nim z doÅ›wiadczenia” (Istnieje inny Å›wiat, s. 9).

„Nie można go umiejscowić, nie można mu wyznaczyć żadnego miejsca gdzieÅ› w naszym dostrzegalnym Å›wiecie. Jego prawa nie sÄ… naszymi prawami. Ale on istnieje. ZobaczyÅ‚em go oczyma duszy, jak niemÄ… bÅ‚yskawicÄ™ – transcendencjÄ™, która siÄ™ objawia! – tryskajÄ…cÄ… z kaplicy na Rue d’Ulm, gdzie On – któż mógÅ‚by to przeczuwać – w tajemniczy sposób byÅ‚ zamkniÄ™ty. W takim przypadku dusza widzi z oÅ›lepiajÄ…cÄ… jasnoÅ›ciÄ…, czego oczy ciaÅ‚a nie widzÄ…, choć nawet sÄ… rozszerzone napiÄ™tÄ… uwagÄ…. Potem pozostaje w nich pewne uczucie zmysÅ‚owe, które okreÅ›liÅ‚em jako »raczej niebieskie«. Z namysÅ‚em poÅ‚ożyÅ‚em nacisk na te dwa sÅ‚owa, aby wyraźnie zaznaczyć, że chodziÅ‚o o lekko kolorowe zjawisko. W tym leży sprzeczność, by mówić o tym drugim Å›wiecie jak o pierwszym, który tu jest (…). On istnieje, piÄ™kniejszy niż to, co nazywamy piÄ™knoÅ›ciÄ…, i byÅ‚by to wielki bÅ‚Ä…d, gdyby siÄ™ chciaÅ‚o przedstawić go sobie jako niewyraźny i bezbarwny i jako mniej konkretny niż nasz dostrzegalny Å›wiat (…), można o nim mówić tylko w obrazach. SÄ… one wprawdzie niewystarczajÄ…ce, by dać Å›wiadectwo o jego bogactwie i blasku. (…) Ten duchowy Å›wiat ma wypowiedź i siÅ‚Ä™ dowodu, która jest w dosÅ‚ownym sensie nuklearna: to jest ostateczna rzeczywistość, która sprawia, że rzeczy sÄ… tym, czym sÄ…, ponieważ rzeczywiste nie koÅ„czy siÄ™ na tym, co z tego postrzegamy albo potrafimy wyliczyć. (…) Do tego drugiego Å›wiata, bazujÄ…cego na zmartwychwstaniu ciaÅ‚, dążymy wszyscy. W nim urzeczywistni siÄ™ w nieuchwytnym momencie owa istotna część naszej osobowoÅ›ci, którÄ… jednym przynosi chrzest, innym duchowe widzenie, a wszystkim miÅ‚ość. W nim odnajdziemy tych, o których mniemaliÅ›my, żeÅ›my ich utracili, a którzy sÄ… uratowani. Nie wstÄ…pimy tam w jakiejÅ› eterycznej formie, lecz w peÅ‚ni życia. Przeżyjemy tam owÄ… niesÅ‚ychanÄ… radość, która uwielokrotni siÄ™ przez wszÄ™dzie dookoÅ‚a szerzÄ…ce siÄ™ szczęście i objawienie siÄ™ ostatniej tajemnicy: boskiego promieniowania” (Istnieje inny Å›wiat, ss. 142-143).

O śmierci

„DoÅ›wiadczenie mistyczne daje pewność, że po Å›mierci jest Bóg i – rÄ™czÄ™ wam – to bÄ™dzie dla wielu ogromna niespodzianka” – pisze A. Frossard. „Zauważą oni ze zdziwieniem, jakie staÅ‚o siÄ™ moim udziaÅ‚em w dniu mojego nawrócenia i jakie nadal trwa, że istnieje »inny Å›wiat«, wszechÅ›wiat duchowy uksztaÅ‚towany w swej istocie ze Å›wiatÅ‚a o przedziwnym blasku, peÅ‚nego zaskakujÄ…cej sÅ‚odyczy. To, co jeszcze w przededniu wydawaÅ‚o im siÄ™ nieprawdopodobne, stanie siÄ™ naturalne; to, co im siÄ™ wydawaÅ‚o niemożliwe, stanie siÄ™ dla nich jak najbardziej godne przyjÄ™cia; to, czemu zaprzeczali, zostanie radoÅ›nie odparte siÅ‚Ä… oczywistoÅ›ci. SpostrzegÄ…, że caÅ‚a chrzeÅ›cijaÅ„ska nadzieja, nawet najbardziej zawrotna, ma uzasadnienie; że nie jest ona dość odważna, aby wytworzyć w nas wÅ‚aÅ›ciwe wyobrażenie Bożej hojnoÅ›ci. StwierdzÄ…, podobnie jak ja to uczyniÅ‚em, że cielesne oczy nie sÄ… konieczne, aby przyjąć to duchowe, pouczajÄ…ce Å›wiatÅ‚o; że te oczy raczej by nam przeszkadzaÅ‚y, aby je ujrzeć; że owo Å›wiatÅ‚o rozjaÅ›nia tÄ™ część naszego jestestwa, która bynajmniej nie zależy od naszego ciaÅ‚a. Jak to jest możliwe? Nie wiem – zupeÅ‚nie nie wiem – ale wiem, że to, co mówiÄ™, jest prawdÄ…” (Bóg i ludzkie pytania, s. 182). „CzÅ‚owiek bowiem pochodzi z miÅ‚oÅ›ci i do miÅ‚oÅ›ci wraca na mocy wiary i nadziei przez cierpienie i Å›mierć. I nic nie może mu w tym przeszkodzić” (Istnieje inny Å›wiat, ss. 145-146).

Zgorszenia w Kościele

DoÅ›wiadczenie obecnoÅ›ci Chrystusa w KoÅ›ciele byÅ‚o u Frossarda tak silne, że grzechy i zgorszenia niektórych czÅ‚onków KoÅ›cioÅ‚a uÅ›wiadamiaÅ‚y mu, że sam jest grzesznikiem, co powstrzymywaÅ‚o go – jak pisze – „od brania części za caÅ‚ość, kropielnicy z bazyliki Å›w. Piotra za Morze Tyberiadzkie, a teorii kanoników z Notre Dame za KoÅ›cióÅ‚. Dlatego nie odczuwaÅ‚em najlżejszej pokusy, by wyrokować w tych kwestiach i rzucić tym samym przysÅ‚owiowy pierwszy kamieÅ„”. Frossard wiedziaÅ‚, że KoÅ›cióÅ‚ jest najwiÄ™kszym skarbem dla ludzkoÅ›ci, gdyż jest to Chrystus, który powoÅ‚uje do wspólnoty ze sobÄ… wszystkich grzeszników, aby ich uwalniać z niewoli grzechów i wszelkich uzależnieÅ„, uzdrawiać, przemieniać i prowadzić do nieba. Tak jak wÅ›ród 12 apostoÅ‚ów znalazÅ‚ siÄ™ jeden, który zdradziÅ‚, tak samo nie można siÄ™ dziwić, że w każdym pokoleniu pojawiajÄ… siÄ™ nowi Judasze. Dlatego nie można ulegać pokusie brania części za caÅ‚ość.

Istnienie diabła

Pytany, czy wierzy w istnienie diabÅ‚a, Frossard odpowiadaÅ‚: „Pewnie, że wierzÄ™ w diabÅ‚a: jak można być chrzeÅ›cijaninem i nie traktować poważnie rzeczywistoÅ›ci, która jest 147 razy wymieniona w Ewangeliach? I niech sobie gadajÄ… tak zwani eksperci, którzy – jak zwykle – mówiÄ… o »formach wyobrażeniowych«, o mitach zwiÄ…zanych z pojÄ™ciami czasów starożytnych, ale dla uspokojenia przede wszystkim siebie” (Pytania o chrzeÅ›cijaÅ„stwo).

ks. Mieczysław Piotrowski TChr

ŹródÅ‚a: A. Frossard: SpotkaÅ‚em Boga, Editions du Dialogue, 1972; Istnieje inny Å›wiat, WrocÅ‚aw 1991; Bóg i ludzkie pytania, Kielce 1991; 36 dowodów na istnienie diabÅ‚a, PoznaÅ„ 1987; V. Messori: Pytania o chrzeÅ›cijaÅ„stwo, Kraków 1997.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map