Chrześcijańskie Artykuły. Zatroskane oczy Matki.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Zatroskane oczy Matki
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Zatroskane oczy Matki




Latem 1796 r. francuskie wojska, pod wodzÄ… Napoleona Bonaparte, przygotowywaÅ‚y siÄ™ do inwazji na paÅ„stwo koÅ›cielne i do zajÄ™cia Rzymu. Z niezwykle bogatej dokumentacji, przechowywanej w archiwum Kurii Rzymskiej, dowiadujemy siÄ™, że w tym wÅ‚aÅ›nie czasie miaÅ‚ miejsce niezwykÅ‚y fenomen. ByÅ‚o to zjawisko obserwowane przez setki tysiÄ™cy ludzi, katolików, wyznawców innych religii i niewierzÄ…cych. 101 obrazów Matki Bożej w Rzymie oraz 21 w innych miejscowoÅ›ciach prowincji rzymskiej w cudowny sposób „ożywiÅ‚o siÄ™”. Matka Boża na obrazach poruszaÅ‚a oczami, wargami, pÅ‚akaÅ‚a.

NadchodziÅ‚y niezwykle trudne czasy dla KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. Napoleon Bonaparte za wszelkÄ… cenÄ™ chciaÅ‚ sobie podporzÄ…dkować, a nastÄ™pnie zniszczyć KoÅ›cióÅ‚. Po zajÄ™ciu Rzymu przez wojska napoleoÅ„skie papież Pius VI zostaÅ‚ uwiÄ™ziony i osadzony we francuskiej twierdzy w Valence. WiÄ™kszość kardynaÅ‚ów również uwiÄ™ziono. Zawieszono funkcjonowanie dykasterii Stolicy ÅšwiÄ™tej. Wszystko wskazywaÅ‚o na to, że Napoleonowi uda siÄ™ unicestwić KoÅ›cióÅ‚...

29 sierpnia 1799 r. w ubogiej celi wiÄ™zienia w Valence, w obecnoÅ›ci kilku pospolitych przestÄ™pców, umieraÅ‚ 81-letni papież Pius VI. W karcie zgonu, którÄ… funkcjonariusz wiÄ™zienny wysÅ‚aÅ‚ do Rewolucyjnego RzÄ…du w Paryżu, byÅ‚o napisane: „Ja, niżej podpisany obywatel, stwierdzam zgon niejakiego Braschi Giovanni Angelo, który peÅ‚niÅ‚ zawód Papieża i nosiÅ‚ artystyczne imiÄ™ Piusa VI”. I z ironiÄ… dopisaÅ‚: „Pius VI i ostatni”. Tak triumfowali i cieszyli siÄ™ ludzie oraz wÅ‚adze ziejÄ…cy nienawiÅ›ciÄ… do KoÅ›cioÅ‚a katolickiego.

To byÅ‚ jeden z najtrudniejszych okresów w historii KoÅ›cioÅ‚a. RozpoczÄ…Å‚ siÄ™ w czerwcu 1796 r., kiedy mÅ‚ody generaÅ‚ Bonaparte, po rozgromieniu wojsk austriackich i piemonckich, wkroczyÅ‚ do Mediolanu oraz zajÄ…Å‚ póÅ‚nocnÄ… część paÅ„stwa koÅ›cielnego z BoloniÄ…, RawennÄ… i FerrarÄ…. Papież zostaÅ‚ wówczas zmuszony do zwrócenia siÄ™ z proÅ›bÄ… o zawieszenie broni. Armia francuska przygotowaÅ‚a siÄ™ jednak do zdobycia Rzymu i zajÄ™cia caÅ‚ego paÅ„stwa koÅ›cielnego. Å»oÅ‚dacy byli żądni grabieży, paÅ‚ali też chÄ™ciÄ… upokorzenia i caÅ‚kowitego zniszczenia katolicyzmu, który byÅ‚ przez nich uważany za najwiÄ™kszy zabobon. W zdobywanych miastach wojska francuskie zachowywaÅ‚y siÄ™ jak hordy barbarzyÅ„ców, grabiÄ…c lub niszczÄ…c najcenniejsze dzieÅ‚a sztuki, budynki sakralne oraz klasztory. WiÄ™kszość skradzionych dzieÅ‚ wywożono do Paryża. Tak na przykÅ‚ad postÄ…piono z figurkÄ… Matki Bożej z Loreto, po ograbieniu caÅ‚ego sanktuarium. FigurkÄ™ Francuzi wywieźli do Paryża, gdzie razem z mumiami egipskimi zostaÅ‚a zÅ‚ożona w magazynie muzeum Luwru.

BarbarzyÅ„ska postawa okupacyjnych wojsk napoleoÅ„skich sprawiÅ‚a, że ludność znalazÅ‚a siÄ™ w tragicznej sytuacji. W sobotÄ™ 25 czerwca tÅ‚umy wiernych zgromadziÅ‚y siÄ™ na modlitwie przed obrazem Matki Bożej w katedrze w San Ciriaco (póÅ‚nocne WÅ‚ochy). W pewnym momencie wszyscy zgromadzeni zobaczyli, że na obrazie Maryja zaczyna otwierać i zamykać oczy, kierujÄ…c peÅ‚en miÅ‚oÅ›ci wzrok na zgromadzonych ludzi, jakby chciaÅ‚a dodać im odwagi i przyjść im z pomocÄ…. To cudowne zjawisko powtarzaÅ‚o siÄ™ codziennie aż do lutego nastÄ™pnego roku. Badania przeprowadzone przez wÅ‚adze koÅ›cielne i cywilne stwierdziÅ‚y prawdziwość cudu, który byÅ‚ widziany przez przeszÅ‚o 50 000 osób.

Wiarygodne źródÅ‚a historyczne stwierdzajÄ…, że na poczÄ…tku tego dramatycznego okresu, od lipca 1796 r. aż do pierwszych miesiÄ™cy roku 1797, postacie Matki NajÅ›wiÄ™tszej na 101 obrazach w Rzymie i 21 obrazach w innych miastach paÅ„stwa koÅ›cielnego byÅ‚y „ożywione”: poruszaÅ‚y oczami, wargami oraz pÅ‚akaÅ‚y. Trzeba tutaj podkreÅ›lić fakt, że to cudowne zjawisko jest tak dobrze udokumentowane, iż wspóÅ‚czeÅ›ni historycy nie majÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci co do jego prawdziwoÅ›ci. Cud ten trwaÅ‚ przez kilka miesiÄ™cy. Jego Å›wiadkami byli wszyscy mieszkaÅ„cy Rzymu, czyli okoÅ‚o 200 tysiÄ™cy osób, w tym również przebywajÄ…cy w Wiecznym MieÅ›cie przedstawiciele innych narodów. Ponadto dziesiÄ…tki tysiÄ™cy osób byÅ‚y Å›wiadkiem podobnego cudu poza Rzymem, w 21 miastach paÅ„stwa watykaÅ„skiego, od Ankony przez Frosinone, Veroli, Ceprano, Frascati, UrbaniÄ™, Mercatello, CalcatÄ™ aż do Todi.

W Rzymie cudowne zjawiska zaczęły siÄ™ w lipcu 1796 r. „Ożywienie” namalowanych postaci Matki Bożej zaobserwowano na 101 obrazach, znajdujÄ…cych siÄ™ w najróżniejszych punktach Wiecznego Miasta. KardynaÅ‚ wikariusz Rzymu, Giuglio della Somaglia, powoÅ‚aÅ‚ do istnienia specjalny trybunaÅ‚, aby jego sÄ™dziowie, za pomocÄ… najsurowszych norm jurydycznych i kanonicznych, rejestrowali i oceniali nadzwyczajne fakty. Ponieważ byÅ‚o fizycznÄ… niemożliwoÅ›ciÄ…, aby szczegóÅ‚owo zbadać i ocenić wszystkie przypadki, wobec tego wybrano do badania 75 obrazów, spoÅ›ród których 26 poddano niezwykle skrupulatnej obserwacji i analizie, aby wykluczyć zbiorowÄ… iluzjÄ™ oraz zwykÅ‚e oszustwo. PrzesÅ‚uchano setki naocznych Å›wiadków. Wszystkie akta tego kanonicznego procesu znajdujÄ… siÄ™ w archiwum Wikariatu Rzymskiego. Z setek protokoÅ‚ów zeznaÅ„ wynika, że nie ma ani jednego gÅ‚osu wyrażajÄ…cego wÄ…tpliwość co do wiarygodnoÅ›ci obserwowanych zjawisk. Wszyscy Å›wiadkowie zeznali pod przysiÄ™gÄ…, że niezliczonÄ… ilość razy widzieli na obrazach, jak Matka Boża poruszaÅ‚a powiekami, ustami i jak pÅ‚akaÅ‚a. O prawdziwoÅ›ci tych zjawisk Å›wiadczyli również wyznawcy innych religii oraz naukowcy, którzy badajÄ…c obrazy za pomocÄ… różnych przyrzÄ…dów, stwierdzili, że nie byÅ‚o to zÅ‚udzenie optyczne, gra Å›wiatÅ‚a lub zbiorowa histeria. SÄ™dziowie trybunaÅ‚u codziennie przez kilka miesiÄ™cy dokonywali obserwacji i badaÅ„ w kilkudziesiÄ™ciu punktach miasta. TrybunaÅ‚ zakoÅ„czyÅ‚ pracÄ™ 28 lutego 1797 r., stwierdzajÄ…c prawdziwość tych cudownych zjawisk, które w takim zakresie i iloÅ›ci nigdy siÄ™ jeszcze nie pojawiÅ‚y w historii KoÅ›cioÅ‚a. WÅ‚adze koÅ›cielne ustanowiÅ‚y podobne trybunaÅ‚y również w innych miastach wÅ‚oskich, gdzie przez kilka miesiÄ™cy wszyscy mieszkaÅ„cy mogli obserwować cudowne „ożywienie” obrazów Matki Bożej.

W samym Rzymie cud ten po raz pierwszy zdarzyÅ‚ siÄ™ w sobotÄ™ 9 lipca 1796 r., okoÅ‚o godz. ósmej rano. Madonna dell’Archetto byÅ‚a jednym z wielu obrazów namalowanych na murach rzymskich kamienic. Do dzisiaj znajduje siÄ™ w tym samym miejscu – na wÄ…skiej uliczce via dell’Archetto, która Å‚Ä…czy siÄ™ z via dell’Umiltà, przed placem della Pilotta, gdzie znajduje siÄ™ Uniwersytet GregoriaÅ„ski. ByÅ‚a to najbardziej zaludniona część Rzymu. Kiedy zauważono cudowny fakt „ożywienia” obrazu, natychmiast zebraÅ‚ siÄ™ wielki tÅ‚um ludzi. Wszyscy ze zdziwieniem i wielkim wzruszeniem obserwowali niespotykany fenomen. W krótkim czasie rozeszÅ‚a siÄ™ wiadomość, że podobny cud jest widoczny na wielu innych obrazach Matki Bożej, w innych dzielnicach Rzymu. Naliczono 101 takich obrazów. Wszyscy mieszkaÅ„cy wyszli z domów, z miejsc pracy i gromadzili siÄ™ przed obrazami Matki Bożej, modlÄ…c siÄ™ i obserwujÄ…c cudowne zjawisko. Maryja jakby chciaÅ‚a w ten sposób uÅ›wiadomić ludziom, że w tym trudnym czasie jest z nimi i ogarnia ich swojÄ… matczynÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…. Trzeba tutaj podkreÅ›lić fakt, że to cudowne „ożywienie” obrazów Matki Bożej nie miaÅ‚o miejsca w bazylikach rzymskich, ale na murach kamienic, w maÅ‚ych kapliczkach, w oratoriach, na publicznych placach, na rogach ulic – a wiÄ™c tam, gdzie wszyscy mogli bezpoÅ›rednio cud zobaczyć.

Warto odnotować Å›wiadectwo gÅ‚ównego architekta Rzymu Giuseppego Valadiera, które znajduje siÄ™ w aktach rzymskiego procesu. Valadier wielokrotnie obserwowaÅ‚ cud i stwierdziÅ‚, że z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… nie byÅ‚o to zÅ‚udzenie optyczne, a faktu nie można inaczej wytÅ‚umaczyć, jak tylko dziaÅ‚aniem siÅ‚ nadprzyrodzonych. PróbÄ™ wytÅ‚umaczenia tego zjawiska przez halucynacjÄ™ kolektywnÄ… trzeba odrzucić, dlatego że psychiatria i psychologia już od dawna wykazaÅ‚y, iż taki fenomen w rzeczywistoÅ›ci nie może zaistnieć. Jeżeli można mówić o halucynacji, to tylko w przypadkach indywidualnych. Przywidzenie lub halucynacja setek tysiÄ™cy osób, w tak wielu miejscach i przez tak dÅ‚ugi okres czasu, byÅ‚yby wiÄ™kszym cudem aniżeli ten, który rozpoznaÅ‚ trybunaÅ‚. SpoÅ›ród 101 rzymskich obrazów „dotkniÄ™tych” cudem wyróżniaÅ‚ siÄ™ obraz Matki Bożej z Guadalupe, znajdujÄ…cy siÄ™ w koÅ›ciele San Nicola in Carcere, blisko Teatro di Marcello (niedaleko Piazza Venezia). Najpierw koÅ›cielne dzwony samoczynnie zaczęły bić na alarm, co spowodowaÅ‚o przybycie tak wielkiego tÅ‚umu, że aż w koÅ›ciele zabrakÅ‚o miejsca. Wtedy na oczach wszystkich zebranych twarz Matki Bożej na obrazie „ożywiÅ‚a siÄ™”. Ten fenomen trwaÅ‚ kilka miesiÄ™cy, przyciÄ…gajÄ…c wielkie tÅ‚umy ludzi, którzy przed obrazem modlili siÄ™ w dzieÅ„ i w nocy.

Na rozpoczynajÄ…cej siÄ™ wtedy, niezwykle bolesnej drodze krzyżowej caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a Matka Boża pragnęła dać odczuć wszystkim wierzÄ…cym swojÄ… macierzyÅ„skÄ… obecność i miÅ‚ość oraz ukazać jedynÄ… nadziejÄ™ zwyciÄ™stwa nad wszelkim zÅ‚em. Jest niÄ… zjednoczenie siÄ™ przez wiarÄ™ z Jej Synem Jezusem Chrystusem. W najtrudniejszych momentach historii, w chwilach najwiÄ™kszych kryzysów i zagrożeÅ„ Maryja w szczególny sposób okazuje swoje zatroskanie o nasz wieczny los. Wezwanie do nawrócenia i życia wiarÄ… wedÅ‚ug wymagaÅ„ Ewangelii oraz pewność ostatecznego zwyciÄ™stwa dobra Maryja potwierdziÅ‚a poprzez nadzwyczajne znaki, które miaÅ‚y miejsce w Rzymie pod koniec XVIII w., a także przez późniejsze objawienia na rue du Bac w Paryżu w 1830 r., w La Salette w 1846 r., w Lourdes w 1858 r. czy w Fatimie w roku 1917. 

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map