Chrześcijańskie Artykuły. Jerzy Ciesielski, czyli jak być prawdziwym, dojrzałym i świętym mężczyzną.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Jerzy Ciesielski, czyli jak być prawdziwym, dojrzałym i świętym mężczyzną
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Jerzy Ciesielski, czyli jak być prawdziwym, dojrzałym i świętym mężczyzną




W życiu tego czÅ‚owieka byÅ‚o wszystko: sport, praca naukowa na Politechnice Krakowskiej, zagraniczne wyjazdy, turystyka, przyjaciele, żona, dzieci, radość, modlitwa... Z tych elementów inż. Jerzy Ciesielski zbudowaÅ‚ drogÄ™ do Nieba.

Rok 1951: PoczÄ…tek drogi. Praca nad sobÄ…

„PrzyszÅ‚ość jest niewiadoma. Bo co naprawdÄ™ mogÄ™ powiedzieć, co bÄ™dzie ze mnÄ… za dzieÅ„, a za miesiÄ…c? Rozpatrywanie przeszÅ‚oÅ›ci – wÄ…tpliwe daje korzyÅ›ci. Pozostaje teraźniejszość. Wydaje mi siÄ™, że możliwoÅ›ci startu sÄ… szerokie. ObojÄ™tnie skÄ…d siÄ™ zaczyna, byle zacząć iść” – czytamy w notatniku sÅ‚ugi Bożego. On sam zaczyna Å›wiadomÄ… drogÄ™ do Å›wiÄ™toÅ›ci, majÄ…c 22 lata. Jest wówczas studentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu JagielloÅ„skiego. Trenuje siatkówkÄ™ i koszykówkÄ™. JednoczeÅ›nie udziela siÄ™ w katolickiej wspólnocie Iuventus Christiana. Od szeÅ›ciu lat prowadzi dziennik duchowy. To z niego siÄ™ dowiadujemy, że kluczem do ksztaÅ‚towania dojrzaÅ‚ej osobowoÅ›ci Jerzego Ciesielskiego jest praca nad sobÄ…. Istotnym jej elementem jest cotygodniowy plan. „Nie wolno – pisze – nigdy dziaÅ‚ać (przepÄ™dzać czas) bez planu i Boga. RównoczeÅ›nie z uÅ›wiadomieniem sobie obecnoÅ›ci Boga trzeba sobie zdawać sprawÄ™ ze spÄ™dzonego czasu”. ÅšcisÅ‚y umysÅ‚ i doÅ›wiadczenie podpowiadajÄ… mu, że tylko wyznaczenie konkretnych zadaÅ„ oraz realnego czasu na ich wykonanie może zaowocować w życiu. PodkreÅ›la konieczność wstawania dokÅ‚adnie o wyznaczonej porze („dÅ‚użej w Å‚óżku nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia, a kolosalne dla charakteru”), do porannych zajęć zalicza: gimnastykÄ™, mycie siÄ™, ubranie siÄ™, modlitwÄ™ (w niej przypomnienie dziennego planu) oraz Å›niadanie. KierujÄ…c myÅ›l ku uczelni, postanawia pracować nad skupieniem uwagi, aktywnoÅ›ciÄ… i koleżeÅ„skoÅ›ciÄ…. W jego wieczornych zajÄ™ciach ważne miejsce zajmuje: podsumowanie dnia, rachunek sumienia, wypisanie wniosków, modlitwa (zawierajÄ…ca przypomnienie planu na nastÄ™pny dzieÅ„), gimnastyka, mycie siÄ™ i póÅ‚godzinna lektura w Å‚óżku. Praktykowaniu tego planu pozostaje wierny do koÅ„ca życia.

Rok 1953: Bycie dla innych. Relaks

„Za dobrych czasów liczyÅ‚em wakacje wedÅ‚ug iloÅ›ci ognisk, liczyÅ‚em wakacje wedÅ‚ug iloÅ›ci nocy przespanych pod namiotem. Jeżeli byÅ‚a odpowiednia ilość, to wtedy byÅ‚y też dobre wakacje” – te sÅ‚owa usÅ‚yszy caÅ‚y Å›wiat z ust Jana PawÅ‚a II w 1985 r. Ich cichym bohaterem jest Jerzy Ciesielski, gÅ‚ówny organizator „dobrych wakacji” Karola WojtyÅ‚y i skupionego wokóÅ‚ niego Åšrodowiska. Drogi mÅ‚odego inżyniera i o dziewięć lat starszego od niego ksiÄ™dza przecinajÄ… siÄ™ w krakowskim koÅ›ciele Å›w. Floriana, gdzie posÅ‚ugÄ™ duszpasterskÄ… sprawuje ks. WojtyÅ‚a. ZadzierzgniÄ™ta wówczas znajomość przerodzi siÄ™ w przyjaźń i przyniesie owoce w życiu każdego z nich. Tymczasem jednak, w 1953 r., prowadzi ona do dwóch wakacyjnych wypraw – wÄ™drówki po Bieszczadach oraz spÅ‚ywu kajakowego BrdÄ…. Ta forma aktywnego odpoczynku, w gronie rówieÅ›ników wraz z duszpasterzem, odpowiada Ciesielskiemu: „Każdy, kto przeżyÅ‚ choćby tylko jednÄ… udanÄ… wÄ™drówkÄ™ górskÄ… czy wodnÄ…, zna dobrze to uczucie Å›wieżoÅ›ci i tÄ™ jakÄ…Å› wewnÄ™trznÄ… dyspozycjÄ™ do życzliwoÅ›ci, jaka siÄ™ na nich wytwarza i zawsze na pewien czas zostaje. Dobrze zorganizowana i przeżyta turystyka daje radość życia w najlepszym znaczeniu”. Radość Jerzy czerpie też z samego daru życia otrzymanego od Stwórcy; jego postanowieniem jest także to, by w chwilach apatii zdobyć siÄ™ na wysiÅ‚ek przezwyciężenia zÅ‚ego humoru.
ZmysÅ‚ organizacyjny, radość i koleżeÅ„skość jednaÅ‚y mu przyjacióÅ‚. On sam również dobrze siÄ™ czuÅ‚ we wspólnocie.

Rok 1957: Życie we dwoje

W uroczystość WniebowziÄ™cia Matki Bożej, 15 sierpnia 1956 r., Jerzy Ciesielski pisze z klasztoru Benedyktynów w TyÅ„cu list do swojej narzeczonej, Danuty PlebaÅ„czyk. Zdradza w nim, że przybyÅ‚ tu, by „przemodlić jeszcze raz swojÄ… decyzjÄ™ i prosić o bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo dla Ciebie, Danusiu, i dla siebie – dla naszych wspólnych spraw. Bo przecież od tego bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa zależy caÅ‚a nasza przyszÅ‚ość, nasze szczęście i zasÅ‚uga”. Na szczególnÄ… patronkÄ™ „wspólnych spraw” 10 dni potem zakochani obierajÄ… MatkÄ™ Bożą. Wyrazem tego oddania, a także codziennej troski o wzajemnÄ… miÅ‚ość jest odmawiana każdego dnia modlitwa AnioÅ‚ PaÅ„ski o godz. 12 oraz wieczorem Pod TwojÄ… obronÄ™... Kiedy rok później mÅ‚odzi Å›lubujÄ… sobie „miÅ‚ość, wierność i uczciwość małżeÅ„skÄ…”, Jerzy Ciesielski wie, że miÅ‚ość małżeÅ„ska przekÅ‚ada siÄ™ na dar z siebie w konkrecie życia codziennego. Otwarcie stawia pytania: „1. Co ciÄ™ uszczęśliwi na co dzieÅ„? – jakie problemy dnia powszedniego rozwiÄ…zać? 2. Jakim ja mam być, żebyÅ› mnie jeszcze wiÄ™cej kochaÅ‚a? 3. Jaki problem domowy uważasz aktualnie za najpilniejszy do rozwiÄ…zania?”. MiÅ‚ość pielÄ™gnuje nie tylko na poczÄ…tku wspólnej drogi, lecz także wraz z upÅ‚ywem czasu. Na 10-lecie Å›lubu, wraz z abp. WojtyÅ‚Ä… i przyjacióÅ‚mi, propaguje „Å›rodki odnowy miÅ‚oÅ›ci małżeÅ„skiej”, do której zalicza m.in.: comiesiÄ™cznÄ… MszÄ™ Å›w., odÅ›wieżenie wspomnieÅ„ (zdjÄ™cia, notatki itp.), wspólne wyjazdy (w tym do CzÄ™stochowy), dyskusje o problemach rodzinnych, rachunek sumienia oraz propozycje zmian i ulepszeÅ„. Wielkim wsparciem na chwile trudnoÅ›ci jest dla niego Å›wiadomość, że Bóg w sakramencie małżeÅ„stwa daje Å‚askÄ™ – pomoc. Skoro Stwórca ustanowiÅ‚ małżeÅ„stwo – rozumuje Ciesielski – warunkiem szczęśliwego zwiÄ…zku jest przyjÄ™cie norm i praw ustanowionych przez Niego, nie zaÅ› dowolny zakres umowy miÄ™dzy dwojgiem ludzi. Wiara oÅ›wietla także jego rozumienie współżycia seksualnego: „W jaki sposób przeżywać po katolicku życie pÅ‚ciowe? 1. Wspólne rozmowy na ten temat. 2. Wspólne modlitwy o potomstwo, a traktowanie radoÅ›ci i przyjemnoÅ›ci współżycia jako zachÄ™ty do trudu wychowania potomstwa. 3. Wyrzeczenie siÄ™ obcowania ofiarowane Bogu w intencji umartwienia czy proÅ›by o potomstwo. 4. PodkreÅ›lać wspólnotÄ™ duchowÄ…, wiarÄ™ w Boga, ideaÅ‚ doskonaÅ‚oÅ›ci, wierność – i stÄ…d czerpać prawdziwÄ… i czystÄ… radość i szczęście. 5. Cenić sobie miÅ‚ość, oddanie, zaufanie osoby na »dole i niedole«, widzieć swe powoÅ‚anie w czynieniu dobrze umiÅ‚owanej osobie, dbaniu o niÄ…. To stawiać jako przedmiot zasÅ‚ugi wobec Boga”.

Lata: 1985, 1961, 1962. Życie rodzinne. Praca

PowoÅ‚anie sÅ‚ugi Bożego nie speÅ‚nia siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie w miÅ‚oÅ›ci do żony. Na Å›wiat przychodzÄ… dzieci Jerzego i Danuty – Marysia, Kasia i PiotruÅ›. Ciesielski powie wówczas, że dzieci sÄ… najwiÄ™kszym dobrem i celem małżeÅ„stwa, a trud poniesiony przy ich wychowywaniu jest „dorobkiem małżeÅ„stwa, jego osiÄ…gniÄ™ciem, zasÅ‚ugÄ… przed Bogiem”. PowiÄ™kszenie rodziny stawia pytanie o wÅ‚aÅ›ciwÄ… relacjÄ™ miÄ™dzy domem i pracÄ…. Jak być żywicielem rodziny, a jednoczeÅ›nie aktywnym mężem i ojcem? „ObowiÄ…zek utrzymania rodziny – pisze sÅ‚uga Boży – pociÄ…ga konieczność zarobienia konkretnej iloÅ›ci pieniÄ™dzy, co w nastÄ™pstwie powoduje wykonanie konkretnej iloÅ›ci pracy. Ta ilość pracy nie powinna być tak wielka, aby pochÅ‚aniaÅ‚a caÅ‚y dzieÅ„ (aspekt czasu) i wszystkie siÅ‚y (aspekt intensywnoÅ›ci)”. Praca Jerzego, jako wykÅ‚adowcy Politechniki Krakowskiej oraz projektanta konstrukcji żelbetowych, wiąże siÄ™ także z wyjazdami sÅ‚użbowymi. By uczynić mniej przykrym czas nieobecnoÅ›ci w domu, pisze listy do żony i dzieci, dzielÄ…c siÄ™ swymi przeżyciami, zapewniajÄ…c ich o swojej miÅ‚oÅ›ci i modlitwie. Do swoich obowiÄ…zków zawodowych Ciesielski podchodzi poważnie, traktujÄ…c je – tak jak caÅ‚e życie – jako okazjÄ™ do zdobywania zasÅ‚ugi przed Bogiem: „Wykonana praca musi mieć obowiÄ…zek stanu dla orientacji nadprzyrodzonej. Dla zbawienia nie jest ważne, co siÄ™ robi, ale jak siÄ™ robi. Åšwiadomość dobrze wykonanej pracy ma być również źródÅ‚em spokoju i radoÅ›ci”.

Rok 1970: Spotkanie z Bogiem

Codzienny udziaÅ‚ we Mszy Å›w., różaniec i regularna modlitwa (także uÅ‚ożona dla caÅ‚ej rodziny przez Ciesielskiego) – stajÄ… siÄ™ codziennym pokarmem sÅ‚ugi Bożego. Komunia z Bogiem jest warunkiem owocnego życia Jerzego. Z Eucharystii czerpie siÅ‚Ä™ do wypeÅ‚niania wielorakich obowiÄ…zków, ze spowiedzi moc do podnoszenia siÄ™ z upadków, a z sakramentu małżeÅ„stwa – pomoc w byciu dobrym mężem i ojcem. Wsparciem jest dla niego także dziaÅ‚alność we wspólnotach, najpierw Iuventus Christiana, potem Åšrodowiska ks. WojtyÅ‚y, na koniec ruchu Focolari. Więź z Bogiem, przekÅ‚adajÄ…ca siÄ™ na miÅ‚ość Boga i bliźniego, jest – zdaniem Ciesielskiego – kluczem do Å›wiÄ™toÅ›ci: „Droga Å›wiÄ™toÅ›ci jest drogÄ… do rozszerzania w sobie miÅ‚oÅ›ci Boga. Konkretny czÅ‚owiek o takich czy innych zdolnoÅ›ciach, żyjÄ…cy w danych warunkach, może, a nawet powinien mieć wytyczonÄ… choćby w ogólny sposób drogÄ™ Å›wiÄ™toÅ›ci. Mieć ideaÅ‚, do którego dąży. IdeaÅ‚ taki uÅ‚atwia od ludzkiej strony dziaÅ‚anie, wybór postÄ™powania. (...) IdeaÅ‚ Å›wiÄ™toÅ›ci można krótko okreÅ›lić jako »wypeÅ‚nianie obowiÄ…zków stanu z nadprzyrodzonÄ… orientacjÄ…«. Aby to byÅ‚o możliwe, trzeba prowadzić życie religijne wewnÄ™trzne, bÄ™dÄ…ce niejako prÄ…dnicÄ…, która Å‚aduje akumulator mej osoby na codzienne dziaÅ‚anie”. W swoich notatkach Jerzy Ciesielski pisze, że trzeba zbierać zasÅ‚ugi, ale też pamiÄ™tać, że owo zbieranie w każdej chwili może zostać przerwane Å›mierciÄ…. SÅ‚owa te okazaÅ‚y siÄ™ prorocze dnia 9 października 1970 r., kiedy to w wieku 41 lat ginie on wraz z dwójkÄ… swoich dzieci w katastrofie statku na Nilu. KardynaÅ‚ StanisÅ‚aw Dziwisz w Åšwiadectwie, dwukrotnie wspominajÄ…c przyjaźń Jerzego Ciesielskiego i Karola WojtyÅ‚y, wyznaje: „Janowi PawÅ‚owi II byÅ‚o żal, przynajmniej tak mi siÄ™ wydaje, że nie zdążyÅ‚ wynieść do chwaÅ‚y oÅ‚tarzy swoich dwóch przyjacióÅ‚ [Jana Tyranowskiego i Jerzego Ciesielskiego], którzy (...) każdego dnia wypeÅ‚niali wolÄ™ Bożą” (s. 159). CzerpiÄ…c z bogactwa przykÅ‚adu sÅ‚ugi Bożego, módlmy siÄ™ także o jego beatyfikacjÄ™ i kanonizacjÄ™.

Wszystkie cytaty z notatnika Jerzego Ciesielskiego oraz z listów do żony za: ks. Jan Machniak: SÅ‚uga Boży Jerzy Ciesielski, Wydawnictwo Å›w. StanisÅ‚awa Biskupa MÄ™czennika, Kraków 2007.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map