Články kresťanské. Tajomstvo Jána Pavla II..
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Články kresťanské - Tajomstvo Jána Pavla II.
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Tajomstvo Jána Pavla II.




Väčšina z nás určite nemala šťastie byť v kaplnke vo Vatikáne, keď sa Ján Pavol II. modlil. Možno by sme sa ho chceli opýtať, čím bola pre neho adorácia, či naozaj prináša ovocie v živote človeka. Nemusíme sa trápiť, že je už neskoro, aby nám odpovedal.

Určite sa v nás neraz pri pohľade na Jána Pavla II. rodila otázka, odkiaľ čerpal silu k plneniu Petrovho poslania. Zvlášť ku koncu jeho života, keď utrpenie bolo jeho stálou súčasťou, spontánne sme sa zamýšľali nad zdrojom jeho sily pri prekonávaní ľudskej slabosti. Neraz zamotaní do najrôznejších problémov a bolestí by sme aj my chceli, aby nám dal návod, kde hľadať silu na prekonanie ťažkostí. Ján Pavol II. sa tejto otázke nevyhýbal. Počas poslednej cesty do Poľska roku 2002 vyslovil tieto významné myšlienky: „Je len jedna rada. Tou je Pán Ježiš. ,Ja som zmŕtvychvstanie a život,‘ to znamená napriek starostiam, napriek smrti: mladosť v Bohu – a to vám všetkým zo srdca želám. Všetkej mládeži na svete.“ O tom, že vyznanie pápeža bolo prejavom jeho presvedčenia, ktoré prežíval každý deň, svedčí kardinál Stanislav Dziwiš, ktorý po boku Karola Wojtylu strávil 40 rokov: „Keď sa ma pýtajú, čo bolo jeho najväčšou silou a najhlbším tajomstvom, nenachádzam inú odpoveď ako modlitba a zjednotenie s Bohom“ (Pútnik lásky, Krakov 2006). Modlitba je spoločným menovateľom všetkých veriacich. Nezávisle od toho, koľko máme rokov, z akej rodiny pochádzame, aké povolanie vykonávame, nemôžeme byť ľahostajní k rozhovoru s Bohom. Práve v nej každý z nás dostáva najviac milostí. V tomto ohľade sú veľmi poučné slová sestry Faustíny: „Nech sa duša nachádza v akomkoľvek stave, má sa modliť. Musí sa modliť duša čistá a pekná, lebo inak by stratila svoju krásu. Musí sa modliť duša, ktorá sa usiluje o čistotu, lebo inak by ju nedosiahla. Musí sa modliť duša, ktorá sa práve obrátila, lebo inak by opäť klesla. Musí sa modliť duša hriešna, obťažená hriechmi, aby mohla povstať. Niet duše, ktorá by sa nemusela modliť, lebo každá milosť prichádza cez modlitbu“ (Denníček 146).

Privilegovaná modlitba

Pre Jána Pavla II., ktorého celý život bol preniknutý hlbokým zjednotením sa s Bohom pri modlitbe, najvýznamnejšie postavenie mala Eucharistia a s ňou súvisiaca adorácia Najsvätejšej sviatosti. Pápež citujúc svätého Alfonza de Liguori bol presvedčený, že „,medzi všetkými pobožnosťami je adorácia sviatostného Ježiša po sviatostiach prvá, Bohu najmilšia a pre nás najužitočnejšia‘. Eucharistia je neoceniteľný poklad, a to nielen keď ju slávime, ale aj keď spočívame pred ňou mimo svätej omše, aby sme načerpali z toho istého prameňa milosti“ (Ecclesia de Eucharistia 25). Väčšina z nás určite nemala šťastie byť v kaplnke vo Vatikáne, keď sa Ján Pavol II. modlil. Možno by sme sa ho chceli opýtať, čím bola pre neho adorácia, či naozaj prináša ovocie v živote človeka. Nemusíme sa trápiť, že je už neskoro, aby nám odpovedal. V encyklike o Eucharistii nachádzame veľmi osobné a podnetné vyznanie: „Je krásne, keď môžeme spočinúť na Ježišovej hrudi ako milovaný učeník (porov. Jn 13, 25) a nechať sa preniknúť nekonečnou láskou jeho srdca... Koľkokrát, moji milí bratia a sestry, som mal túto skúsenosť a načerpal som z nej silu, potechu a podporu!“ (Ecclesia de Eucharistia 25). Môžeme byť Jánovi Pavlovi II. vďační, že nám zanechal toto svedectvo, lebo vďaka nemu sa dozvedáme, že silu na premáhanie ťažkostí čerpal práve z adorácie Najsvätejšej sviatosti. Pre nás je to veľké poučenie: Takže aj nám Boh v nej udelí „silu, potechu a podporu“.

„Ja sa dívam na neho a on sa díva na mňa“

Povzbudení príkladom Svätého Otca sa pousilujme aj my „dlhšie sa utiahnuť v duchovnom rozhovore, v tichej adorácii, v postoji lásky pred Kristom, prítomným v Najsvätejšej sviatosti“ (Ecclesia de Eucharistia 25). Takému požehnanému rozhodnutiu sa pravdepodobne postavia do cesty rôzne pokušenia. Možno to bude myšlienka, že nemáme čas na kontempláciu. Alebo že je to čosi staromódne, úplne zbytočné. Nezávisle od toho, aké hlasy nás budú od adorácie odhovárať, nezabudnime, že s Božou milosťou ich môžeme všetky prekonať. Dôležité je, aby sme nečakali, kým budeme mať chuť na modlitbu. Najlepšie je určiť si, kedy (ktorý deň týždňa) sa vyberieme na adoráciu, ako dlho (napr. na začiatok 15 minút alebo pol hodiny), v ktorom kostole alebo kaplnke.

Keď si kľakáme pred Najsvätejšiu sviatosť, uvedomme si, že sa stretávame s Bohom. V čom toto stretnutie spočíva? Pripomeňme si slová Jána Pavla II., ktoré povedal v Tarnowe roku 1987: „Zrejme uvažujete, čo ten pápež robí – prišiel, vyšiel tu hore, stojí a díva sa. Správne. Prišiel som tu, aby som sa vynadíval. Ako ináč sa možno stretnúť? Ak sa máme stretnúť, musíme sa na seba pozrieť. Ba viac, musíme sa na seba vynadívať... A na toto zhromaždenie veriacich sa chcem vynadívať nielen pohľadom, nielen očami tela, ale najmä pohľadom srdca..., pohľadom viery.“ V nadväznosti na tieto slová možno povedať, že adorácia spočíva vo vynadívaní sa na Ježiša ukrytého v hostii. Pre Jána Pavla II. príkladom takého postoja je Mária: „Máriin pohľad bol neustále naplnený úctou a obdivom“ (Rosarium Virginis Mariae 10). Od Panny Márie sa učíme, že od adorácie je už veľmi blízko ku kontemplácii tajomstiev Kristovho života. V kontemplácii dostávame milosť čoraz lepšie poznať Pána Ježiša, čo nám pomáha viac ho milovať a nasledovať. Veľa tu závisí od našej viery. V Denníčku sestry Faustíny čítame: „Keď som sa ponorila do modlitby, bola som v duchu prenesená do kaplnky a uvidela som Pána Ježiša vystaveného v monštrancii. Tam, kde sa nachádzala monštrancia, videla som ctihodnú tvár Pána. Pán mi povedal: ,To, čo ty vidíš v skutočnosti, tie duše vidia vierou. Ó, ako veľmi mi je milá ich veľká viera. Vidíš, že hoci zdanlivo nie sú vo mne žiadne známky života, avšak v skutočnosti je v celej plnosti obsiahnutý v každej hostii. Ale aby som mohol pôsobiť v duši, duša musí mať vieru. Ó, aká milá mi je živá viera‘“ (1420).

Pri adorácii poznávame hlbšie nielen Boha, ale aj seba samých, svoje miesto v Božom pláne spásy. Krásne o tom vydáva svedectvo istý dedinčan, ktorý sa modlil pred svätostánkom: „Ja sa dívam na neho a on sa díva na mňa“ (pozri KKC 2715). Pán Ježiš sa chce na nás vynadívať. Chce, aby sme so svojimi starosťami prišli k nemu. Chce nás k sebe privinúť. Chce nám hovoriť o svojej láske. Chce nás potešiť. Chce nás posilniť. Chce nám ukázať cestu.

Vernosť modlitbe

Keď začíname adorovať Pána Ježiša, veľmi často zakúšame krásu tejto modlitby, dostávame veľa milostí. Postupne sa však naše nadšenie stráca. Je to preto, lebo Boh nás chce očistiť, chce upevniť našu vieru, nádej a lásku. Okrem iného sa to deje aj odobratím pocitov uspokojenia z modlitby. Vtedy je pri adorácii veľmi dôležitá vytrvalosť, v čom nám pomáha dodržiavanie určeného času a miesta adorácie bez ohľadu na vonkajšie či vnútorné ťažkosti. Ako sa dozvedáme od sestry Faustíny, taká vytrvalosť má veľký význam: „Ježiš mi dal poznať, ako duša musí byť verná modlitbe napriek útrapám, suchopárnosti a pokušeniam. Práve od takejto modlitby často závisí uskutočnenie veľkých Božích zámerov. Ak v tejto modlitbe nevytrváme, križujeme to, čo Boh chcel vykonať cez nás alebo v nás. Nech si každá duša zapamätá tieto slová: ,A keď bol v úzkosti, ešte vrúcnejšie sa modlil‘“ (Denníček 872).

Keď sa nás zmocní znechutenie a pochybnosti, spomeňme si na múdrosť obsiahnutú v slovách Jána Pavla II.: „Čas venovaný Kristovi nie je nikdy stratený, ale skôr získaný čas upriamený na hlboké poľudštenie našich vzťahov a nášho života“ (Dies Domini 7).

Objednaj

Ak máte záujem o stiahnutie časopisu vo formáte PDF

  • Prihlás sa, ak už si registrovaný a časopis odoberáš
  • Objednaj, ak ešte nie si registrovaný


Článok zverejnený na Kresťanskom portále so súhlasom Milujte sa! v novembri 2010




Prečítajte si ďalšie kresťanské články slovenskom jazyku




Článok bol publikovaný so súhlasom Milujte sa! w lipcu 2014








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map