Chrześcijańskie Artykuły. Najpiękniejszy dar Boga.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Najpiękniejszy dar Boga
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Najpiękniejszy dar Boga




Jaki to może być ten tytuÅ‚owy, najpiÄ™kniejszy dar dla Ciebie, dla mnie, dla ludzi w ogóle?… Cenisz sobie bardziej dary materialne czy niematerialne, chciaÅ‚byÅ› wiÄ™cej mieć czy wiÄ™cej być?

Ogólnie rzecz biorÄ…c, Å›wiat zachodni już od dawna stawia dobra konsumpcyjne nad duchowe. Bardziej dba siÄ™ o wÅ‚asnÄ… kieszeÅ„ niż choćby o lojalność, sÅ‚użbÄ™ innym, bezinteresowność, honor itp. W konsekwencji na przykÅ‚ad „dobro klienta, pacjenta, obywatela” staje siÄ™ mglistym pojÄ™ciem, a coraz wyraźniejszym – „kasa” klienta, pacjenta i obywatela. Przyjacielem jest ten, kto wiÄ™cej ma. Ojczyzna jest tam, gdzie wiÄ™cej dajÄ…. Itd. Poddasz siÄ™ tym tendencjom i popÅ‚yniesz z prÄ…dem?

Autorytety

W czasie niedawnej pielgrzymki do Niemiec Papież Benedykt XVI powiedziaÅ‚: „KoÅ›cióÅ‚ jest najpiÄ™kniejszym darem Bożym” (Berlin, 22.09.2011). ZupeÅ‚nie coÅ› innego sÅ‚yszysz codziennie wokóÅ‚ siebie, prawda? ZwÅ‚aszcza w mediach jest pod tym wzglÄ™dem jak za czasów komuny. Zapytaj rodziców.

Niestety, mÅ‚odzież daje siÄ™ Å‚atwo manipulować. Istnieje na to bardzo wiele spektakularnych przykÅ‚adów. CzÄ™sto mÅ‚odym siÄ™ wydaje, że sÄ… niezależni w swoim myÅ›leniu, opiniach, sprzeciwach. Zbuntować siÄ™ wcale nie oznacza być niezależnym. Można zostać wmanipulowanym w bunt. Poza tym bunty mogÄ… być dobre (kiedy ktoÅ› sprzeciwia siÄ™ zÅ‚u), ale mogÄ… być też (jeżeli wynikajÄ… z przekory czy pychy) gÅ‚upie, szkodliwe, a nawet niebezpieczne. Pierwszymi buntownikami byli Lucyfer i jego kompania. Wiemy, co z tego wynikÅ‚o.

A wiÄ™c kto ma racjÄ™: Papież czy – dajmy na to – jakiÅ› poseÅ‚, który nienawidzi wartoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skich? Spotykamy siÄ™ ze skrajnie różnymi opiniami na tematy dotyczÄ…ce KoÅ›cioÅ‚a, wiary, a także moralnoÅ›ci (aborcja, in vitro, czystość przedmałżeÅ„ska itp.). Kto jest dla Ciebie autorytetem w tych sprawach? Wyżej wspomniany poseÅ‚ jest niekwestionowanym ekspertem od życia wbrew Bożym przykazaniom. Ale w dziedzinie wiary i moralnoÅ›ci? Niektórym siÄ™ wydaje, że nie potrzebujÄ… żadnych autorytetów, bo sami wiedzÄ… najlepiej, co jest dobre, a co zÅ‚e. PyszaÅ‚kowatość staÅ‚a siÄ™ dzisiaj niezwykle trendy. Każdy – używajÄ…c sÅ‚ów poety – „żuk i żaba” wie wszystko najlepiej, nawet lepiej niż sam Pan Bóg. I żadnych problemów! Poza jednym – z myÅ›leniem.

Powiem Ci, co ja robiÄ™. UznajÄ™ mianowicie, że Benedykt XVI wie lepiej niż ja. Jasne, że wie wiÄ™cej i lepiej. Czasami odkrywa przede mnÄ… rzeczywistość, której do koÅ„ca nie rozumiem. Nie szkodzi. Jeżeli tylko trochÄ™ siÄ™ wysilÄ™, wiele zrozumiem. CzÄ™sto konfrontujÄ™ to, co sÅ‚yszÄ™ na temat wiary i moralnoÅ›ci, z naukÄ… Jana PawÅ‚a II. Jest mi wyjÄ…tkowo bliski. Takie proste dziaÅ‚anie chroni mnie przed propagandÄ… ZÅ‚ego. Tutaj nie chodzi o drobiazgi. Z dobrem – jak mówi Pismo Å›wiÄ™te – zwiÄ…zane jest bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo, szczęście i życie, natomiast ze zÅ‚em – przekleÅ„stwo, nieszczęście i Å›mierć (KsiÄ™ga Powtórzonego Prawa 30,15-19). OczywiÅ›cie chodzi o faktyczne dobro i zÅ‚o, tak jak okreÅ›la je Pan Jezus, a nie jak siÄ™ wydaje panu posÅ‚owi X czy pani profesor Y. Bolszewicy też mieli swojÄ… wersjÄ™ dobra i zÅ‚a, a Hitler swojÄ…. ZdumiewajÄ…ce, jak wielu ludzi uznaÅ‚o ich za autorytety i poszÅ‚o za nimi!

Jezus – krzew winny

Dlaczego Benedykt XVI nazywa KoÅ›cióÅ‚ „najpiÄ™kniejszym darem Bożym”? We wspomnianej homilii nawiÄ…zaÅ‚ do przypowieÅ›ci o krzewie winnym z Ewangelii Å›w. Jana, gdzie Pan Jezus mówi: „Trwajcie we Mnie, a Ja w was bÄ™dÄ™ trwaÅ‚. Podobnie jak latoroÅ›l nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie bÄ™dziecie (Ewangelia wg Å›w. Jana 15,4).

Wiesz, jak wyglÄ…da winny krzew? Takie maÅ‚e drzewko. Na wiosnÄ™ wypuszcza gaÅ‚Ä…zki, czyli latoroÅ›le, które szybko rosnÄ…, zakwitajÄ…, a nastÄ™pnie rodzÄ… owoce – winogrona. LatoroÅ›l czerpie żywotne soki z winnego krzewu. OdciÄ™ta – wiadomo – usycha. Pan Jezus mówi, że to On jest dla nas jak krzew winny dla latoroÅ›li. Musimy trwać w Nim, abyÅ›my – jak latoroÅ›le – rozwijali siÄ™ i wydawali owoce. Możemy jednak z wÅ‚asnej woli odciąć siÄ™ od Jezusa. „Każdy z nas – kontynuowaÅ‚ Papież – stoi w obliczu takiej decyzji. O tym, jak bardzo jest ona poważna, mówi nam Pan ponownie w swojej przypowieÅ›ci: »Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latoroÅ›l i uschnie. I zbiera siÄ™ jÄ…, i wrzuca do ognia, i pÅ‚onie« (Ewangelia wg Å›w. Jana 15,6)”. Benedykt XVI zacytowaÅ‚ również Å›w. Augustyna, który zauważa: „Jedno z dwojga winnej latoroÅ›li siÄ™ przynależy; albo winny krzew lub ogieÅ„; jeżeli [latoroÅ›l] nie jest w winnym krzewie, bÄ™dzie w ogniu, aby wiÄ™c w ogniu nie byÅ‚a, niech bÄ™dzie w winnym krzewie”. Czego symbolem jest ogieÅ„? PotÄ™pienia. PiekÅ‚a. Wybór należy do każdego z nas. W ostatecznym rozrachunku możemy wygrać swoje życie – przeżyć je owocnie i zbawić siÄ™, albo przegrać je i siÄ™ potÄ™pić. Jest zbawienie i potÄ™pienie, niebo i piekÅ‚o. Zbawia siÄ™ ten, kto umiera w przyjaźni z Chrystusem, potÄ™pia siÄ™, kto umiera odciÄ™ty od Niego (winnego krzewu) przez ciężki grzech. Czasu naszej Å›mierci nie znamy.

PatrzÄ…c na otoczenie, widzimy niestety wielu na prostej drodze do potÄ™pienia. Tak skostnieli przez staÅ‚e opowiadanie siÄ™ po stronie zÅ‚a (uważajÄ…c je z uporem maniaka za dobro), że teraz na samo sÅ‚owo Jezus, krzyż, KoÅ›cióÅ‚, spowiedź reagujÄ… „alergicznie”, albo adekwatniej byÅ‚oby powiedzieć „jak diabeÅ‚ na Å›wiÄ™conÄ… wodÄ™”. Kto by ich miaÅ‚ zbawić? Te bożki, wokóÅ‚ których krÄ™ciÅ‚o siÄ™ caÅ‚e ich życie: pieniÄ…dze, popularność, wÅ‚adza, przyjemność, nowoczesność, postÄ™p? Ci różni guru? Te różne ruchy? A to, że nie wierzÄ… w istnienie piekÅ‚a – czy to oznacza, że go nie ma? Pismo Å›w. mówi wyraźnie, że jest! Pycha przynosi skutki najtragiczniejsze z możliwych.

Powróćmy do wczeÅ›niej postawionego pytania. Dlaczego KoÅ›cióÅ‚ jest „najpiÄ™kniejszym darem Bożym?”. Ponieważ – mówi Benedykt XVI – „…jako gÅ‚osiciel sÅ‚owa Bożego i szafarz sakramentów jednoczy nas z Chrystusem prawdziwÄ… winoroÅ›lÄ…”. W KoÅ›ciele otrzymujemy najcenniejsze, bezcenne dobro – życie Boże. Zaszczepione ono zostaje w nas w sakramencie chrztu, pomnażane w innych sakramentach, przywracane w sakramencie pokuty, jeżeli zdarzy siÄ™ nam utracić je przez grzech ciężki. Wszystko to dzieje siÄ™ w KoÅ›ciele i tylko w KoÅ›ciele.

Klękam przed kapłanem

„Niektórzy, spoglÄ…dajÄ…c na KoÅ›cióÅ‚ – mówiÅ‚ dalej Benedykt XVI – zatrzymujÄ… siÄ™ na jego aspekcie zewnÄ™trznym. KoÅ›cióÅ‚ wówczas jawi siÄ™ tylko jako jedna z wielu organizacji w spoÅ‚eczeÅ„stwie demokratycznym. […] Jeżeli później dochodzi jeszcze bolesne doÅ›wiadczenie, że w KoÅ›ciele sÄ… ryby dobre i zÅ‚e, pszenica i kÄ…kol, i jeżeli spojrzenie zatrzyma siÄ™ na rzeczach negatywnych, wówczas już siÄ™ nie dostrzega wielkiej i gÅ‚Ä™bokiej tajemnicy KoÅ›cioÅ‚a. […] Przestaje wówczas cieszyć nawet radosny hymn: »Jestem wdziÄ™czny Panu, że swÄ… Å‚askÄ… wezwaÅ‚ mnie do swego KoÅ›cioÅ‚a«, który Å›piewaÅ‚y z przekonaniem caÅ‚e pokolenia katolików”. PasujÄ… te myÅ›li jak ulaÅ‚ nie tylko do niemieckiej, ale i naszej rzeczywistoÅ›ci. Faktycznie media dbajÄ… o to, żebyÅ›my dostrzegali w KoÅ›ciele tylko ryby zÅ‚e i kÄ…kol, a nie ryby dobre i pszenicÄ™. Przez to wielu przestaje dostrzegać „wielkÄ… i gÅ‚Ä™bokÄ… tajemnicÄ™ KoÅ›cioÅ‚a”. Na czym ona polega?

WytÅ‚umaczÄ™ Ci to prostym jÄ™zykiem mojego osobistego doÅ›wiadczenia. Pomimo obrzucania kapÅ‚anów kalumniami ja i tak czasami miaÅ‚bym ochotÄ™ caÅ‚ować po rÄ™kach swojego proboszcza. On mnie ochrzciÅ‚, on mnie nauczyÅ‚ modlitwy, nauczyÅ‚, co dla Boga jest dobre, a co zÅ‚e, on mnie przygotowaÅ‚ do spowiedzi, Komunii Å›wiÄ™tej, on mnie niÄ… karmiÅ‚ – i wiele innych. Przez niego otrzymaÅ‚em skarby niewypowiedzianie wielkie i, po Bogu, jemu jestem przede wszystkim winien wdziÄ™czność. Wobec ogromu otrzymanych darów zupeÅ‚nie nie majÄ… dla mnie znaczenia jego ludzkie sÅ‚aboÅ›ci. ZilustrujÄ™, co mam na myÅ›li, przykÅ‚adem. GdybyÅ› wygraÅ‚ na loterii 10 milionów zÅ‚otych, to nie powiedziaÅ‚byÅ›: „Nie, dziÄ™kujÄ™, nie przyjmujÄ™, bo ten pan, który ma mi je wrÄ™czyć, jeździ, jak na mój gust, zbyt luksusowym samochodem”. Nie powiedziaÅ‚byÅ› tak, prawda? Wielu jednak tak czy podobnie mówi, gdy chodzi o dobra duchowe, znacznie zresztÄ… cenniejsze niż materialne. ObrażajÄ… siÄ™ na tych, od których mogliby je otrzymać, i nie przychodzÄ…, ponieważ tamci nie sÄ… idealni.

Nie wnikam też zbytnio w to, jak żyje kapÅ‚an, u którego siÄ™ spowiadam. Przecież nie ja bÄ™dÄ™ odpowiadaÅ‚ za jego grzechy, o ile je popeÅ‚niÅ‚. KlÄ™kam przed nim z najwyższym szacunkiem, ponieważ przez niego dziaÅ‚a Pan Bóg, nawet jeÅ›li jest grzesznikiem. Kiedy on mówi: „I ja odpuszczam tobie grzechy”, sÄ… mi odpuszczone. Gdyż to sam Chrystus przez niego wypowiada te sÅ‚owa i gÅ‚adzi grzechy. Ten ksiÄ…dz ma sakrament kapÅ‚aÅ„stwa i dlatego jest mi potrzebny, niezbÄ™dny. Do zbawienia! Co teraz odpuszczone, to nie bÄ™dzie liczone w dzieÅ„ sÄ…du. Cóż bardziej pocieszajÄ…cego na tym naszym ziemskim padole?!

KoÅ›cióÅ‚ jest „Å›wiÄ™ty” nie dlatego, że wszyscy do niego należący sÄ… Å›wiÄ™ci. Jest pszenica, ale i trochÄ™ kÄ…kolu zarówno wÅ›ród duchownych, jak i Å›wieckich. W każdym z nas jest pszenica i kÄ…kol, to znaczy dobro i zÅ‚o. KoÅ›cióÅ‚ jest ludzkÄ… instytucjÄ… (bo skÅ‚ada siÄ™ z ludzi), ale co ważniejsze również nadprzyrodzonÄ…, BoskÄ… – zaÅ‚ożonÄ… przez Chrystusa, w której On jest obecny i dziaÅ‚a. W jaki sposób dziaÅ‚a? Daje czÅ‚owiekowi nowe życie, przemienia go, naucza, umacnia go w dobrym, chroni go od zÅ‚a, przebacza mu grzechy. Innymi sÅ‚owy, uÅ›wiÄ™ca nas – bynajmniej nie idealnych, ale sÅ‚abych i skÅ‚onnych do zÅ‚a ludzi. Potrzebujemy tej Bożej pomocy jak powietrza, aby żyć lepiej, piÄ™kniej, szlachetniej i w koÅ„cu siÄ™ zbawić. Po to zostaÅ‚ KoÅ›cióÅ‚ ustanowiony.

Czyja strata?

UkazaÅ‚y siÄ™ niedawno dane sondażowe wskazujÄ…ce, że w ciÄ…gu ostatnich kilku lat kilkanaÅ›cie procent Polaków straciÅ‚o zaufanie do KoÅ›cioÅ‚a. Przykro, szkoda! OczywiÅ›cie z wielkim zadowoleniem, zacierajÄ…c rÄ™ce, cytowaÅ‚y te dane gÅ‚ówne media, ponieważ ich ciężka praca, polegajÄ…ca na rzucaniu bÅ‚otkiem, wylewaniu pomyj oraz propagowaniu haseÅ‚ka „róbta, co chceta”, nie poszÅ‚a na marne.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak siÄ™ niektórym wydaje. KoÅ›cióÅ‚ to nie partia polityczna, której znaczenie zależy od poparcia wyborców. Nie „jedna z wielu organizacji w spoÅ‚eczeÅ„stwie demokratycznym”, do której przynależność dla jednych ma znaczenie, a dla innych nie ma – w zależnoÅ›ci od osobistych upodobaÅ„. Tu jest zupeÅ‚nie inaczej. ZupeÅ‚nie! Tak jak w przypowieÅ›ci o winnym krzewie – wypiszesz siÄ™, odetniesz, stracisz zaufanie – jesteÅ› jak odciÄ™ta latoroÅ›l. I czyja to strata?... Każdy musi dbać o swojÄ… wiarÄ™. Nie dać sobie odebrać zaufania do KoÅ›cioÅ‚a, który – jak wiadomo – miaÅ‚, ma i bÄ™dzie miaÅ‚ Å›miertelnych wrogów. WÄ…ska jest droga prowadzÄ…ca do życia wiecznego, mówi Pan Jezus (Ewangelia wg Å›w. Mateusza 7,14). Chociaż piekÅ‚o (sataniÅ›ci, walczÄ…cy ateiÅ›ci, masoni, komuniÅ›ci, liberaÅ‚owie, itp.) nie przemoże – zgodnie z Bożą obietnicÄ… – KoÅ›cioÅ‚a, przemoże jednak – wedÅ‚ug sÅ‚ów Chrystusa – wielu należących do niego. Niestety wielu: „…szeroka jest brama i przestronna droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez niÄ… wchodzÄ…” (Ewangelia wg Å›w. Mateusza 7,13).

Jak bardzo, z jakÄ… pieczoÅ‚owitoÅ›ciÄ… dba siÄ™ dzisiaj o pewne rzeczy: o poprawienie swoich finansów, o zdrowie, kondycjÄ™, figurÄ™, „żeby być modnym”, „żeby siÄ™ podobać”, „żeby dorównać koleżankom”, żeby mieć najnowszy sprzÄ™t elektroniczny. Jak pilnie szuka siÄ™ Å›rodków do osiÄ…gniÄ™cia tych celów. Z jakÄ… uwagÄ… i pokorÄ… sÅ‚ucha siÄ™ rad i z jakim poÅ›wiÄ™ceniem wprowadza je w życie… A ile uwagi, wysiÅ‚ków i czasu poÅ›wiÄ™ca siÄ™ sprawie swojego zbawienia? Jak sÅ‚ucha siÄ™ rad dobrego Ojca? Jak czerpie ze zbawczych Å›rodków, które zostawiÅ‚ nam w zaÅ‚ożonym przez siebie KoÅ›ciele? A chodzi przecież o najważniejsze zadanie, przed jakim stoimy: o zrealizowanie celu naszej ziemskiej egzystencji. Bo po co żyjemy? Przede wszystkim po to, aby kiedyÅ›, w nieznanym nam momencie, przejść do życia wiecznego z Bogiem – ŹródÅ‚em miÅ‚oÅ›ci, pokoju, prawdy, piÄ™kna, mÄ…droÅ›ci, wszelkiego dobra. Dla tych, którzy poważnie traktujÄ… swoje zbawienie, KoÅ›cióÅ‚ jest niewÄ…tpliwie „najpiÄ™kniejszym darem Boga”.

Jan Bilewicz

Zamów w sklepie

sklep.milujciesie.org.pl

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany prenumeratą papierową kliknij tutaj

Zamów e-prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w kwietniu 2015 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w kwietniu 2015 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map