Chrześcijańskie Artykuły. Skuteczność wychowania prorodzinnego.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Skuteczność wychowania prorodzinnego
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Skuteczność wychowania prorodzinnego




Jest dla mnie sprawÄ… oczywistÄ…, że system edukacji powinien wspierać wychowawcze wysiÅ‚ki rodziców. OczekujÄ™, że dziecko usÅ‚yszy w szkole o wartoÅ›ciach, o których sÅ‚yszy w domu i które pomogÄ… mu zbudować w przyszÅ‚oÅ›ci wÅ‚asnÄ… szczęśliwÄ… rodzinÄ™. Dlatego nie może mi być obojÄ™tne, czy w szkole jest „wychowanie prorodzinne”, czy też „postÄ™powa” edukacja seksualna.

PoczÄ…tki edukacji seksualnej w szkoÅ‚ach siÄ™gajÄ… lat dwudziestych XX wieku i sÄ… zwiÄ…zane z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Åšwiatowej Ligi Reformy Seksualnej, której celem byÅ‚o rozpowszechnienie antykoncepcji, legalizacja aborcji, legalizacja prostytucji, propagowanie rozwodów oraz upowszechnienie aktywnoÅ›ci seksualnej bez jakichkolwiek zasad etycznych. Moim zdaniem czÅ‚onkom Ligi raczej zależaÅ‚o na pieniÄ…dzach, które można zarobić w każdym z wymienionych wyżej obszarów, a nie na dobru spoÅ‚eczeÅ„stwa lub jednostki. Jak dotÄ…d bowiem nikt nie zaproponowaÅ‚ sensownej alternatywy dla rodziny, choć wielu podejmuje aktywne dziaÅ‚ania w celu zniszczenia rodziny jako instytucji. Po prostu rodzina i jej potencjaÅ‚ budowania relacji miÄ™dzyludzkich w sposób naturalny sprzeciwia siÄ™ wszystkiemu, co niosÅ‚a ze sobÄ… proponowana „reforma seksualna”.

W wyniku tej „reformy” już w poÅ‚owie XX wieku w Szwecji wprowadzono obowiÄ…zkowÄ… edukacjÄ™ seksualnÄ…, a za jej przykÅ‚adem poszÅ‚y inne kraje. Nie chcÄ™ powiedzieć, że edukacja seksualna nie jest potrzebna. ChcÄ™ tylko zadać pytanie: czy wiedza o pÅ‚ciowoÅ›ci czÅ‚owieka ma sÅ‚użyć budowaniu czy niszczeniu? Czy za pomocÄ… nauki czÅ‚owiek powinien kaleczyć wÅ‚asne życie i życie innych, czy raczej budować relacje w rodzinie?

Nie tylko ja zadajÄ™ te pytania. W wyniku poszukiwaÅ„ wyodrÄ™bniÅ‚y siÄ™ w edukacji seksualnej trzy różne kierunki: a) wychowanie do czystoÅ›ci, b) przekazywanie biologicznej wiedzy o seksie, c) przekazywanie wiedzy zÅ‚ożonej z zagadnieÅ„ etycznych i biologicznych. Ta „wiedza zÅ‚ożona”, realizowana przez amerykaÅ„skÄ… FederacjÄ™ Planowanego Rodzicielstwa i jej filie w różnych krajach, zawiera w sobie nastÄ™pujÄ…ce zagadnienia:

– wiedza biologiczna o ludzkiej prokreacji,

– wiedza o rozwoju pÅ‚ciowym czÅ‚owieka,

– wiedza, jak nie dać siÄ™ wykorzystać seksualnie,

– informacja o dostÄ™pnoÅ›ci aborcji,

– informacja o dostÄ™pnoÅ›ci Å›rodków antykoncepcyjnych.

Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że taka „wiedza zÅ‚ożona” daje mÅ‚odym ludziom pewien wachlarz możliwoÅ›ci do wyboru. W rzeczywistoÅ›ci jednak prowadzi ona nieuchronnie do zaÅ‚amania relacji małżeÅ„skich, zniszczonych przez antykoncepcjÄ™ i aborcjÄ™, do rozwiÄ…zÅ‚oÅ›ci seksualnej i do wiążącej siÄ™ z niÄ… bezpoÅ›rednio epidemii chorób wenerycznych. Rachunek jest bardzo prosty: ażeby dożyć sÄ™dziwego wieku w czystoÅ›ci i wiernoÅ›ci, trzeba zachowywać czystość i wierność w każdej chwili życia, w każdej sytuacji przez wiele lat. Aby zniszczyć szczęście małżeÅ„skie, wystarczy jedna zdrada. To, co siÄ™ budowaÅ‚o przez wiele lat wspólnym wysiÅ‚kiem, można zniszczyć w ciÄ…gu zaledwie piÄ™ciu minut. To nie sÄ… „różne możliwoÅ›ci do wyboru” – to jest podawanie trucizny razem z pokarmem.

Dlatego już w latach 80. XX wieku pojawiÅ‚y siÄ™ na Zachodzie grupy osób promujÄ…cych w ramach edukacji seksualnej wychowanie do czystoÅ›ci, a ich liczba ciÄ…gle wzrasta. W 1988 r. w USA jedynie 2% nauczycieli zalecaÅ‚o abstynencjÄ™ seksualnÄ… jako jedyny pewny Å›rodek zapobiegania ciąży oraz chorobom wenerycznym, ale po 10 latach robiÅ‚o to już 23% nauczycieli. W roku 2000 już 96% amerykaÅ„skich szkóÅ‚ nauczaÅ‚o o zarezerwowaniu aktywnoÅ›ci seksualnej do ram małżeÅ„stwa.

Wyniki tych dziaÅ‚aÅ„ nieubÅ‚aganie wskazujÄ… na wyższość wychowania do czystoÅ›ci nad innymi kierunkami edukacji seksualnej, promujÄ…cymi antykoncepcjÄ™ i aborcjÄ™. PomiÄ™dzy rokiem 1991, kiedy amerykaÅ„ska mÅ‚odzież byÅ‚a dobrze poinformowana co do metod antykoncepcyjnych, a rokiem 1995, kiedy to abstynencja seksualna zostaÅ‚a powszechnie zaakceptowana, liczba ciąż u niezamężnych nastolatek w USA spadÅ‚a o 66%. Wskaźniki ciąż i aborcji u nieletnich spadÅ‚y do najniższego poziomu odnotowanego od 1946 roku. JednoczeÅ›nie o kilka do kilkunastu procent spadÅ‚a liczba zachorowaÅ„ na choroby przenoszone drogÄ… pÅ‚ciowÄ… – efekt, którego nie zapewniÅ‚o wczeÅ›niejsze upowszechnianie prezerwatywy, promowanej jako „Å›rodek zmniejszajÄ…cy ryzyko zachorowaÅ„”…

Dla porównania Wielka Brytania, w której preferuje siÄ™ edukacjÄ™ seksualnÄ… opartÄ… na wiedzy biologicznej oraz dostÄ™pnoÅ›ci antykoncepcji i aborcji, ma obecnie najwyższy wskaźnik ciąż wÅ›ród nieletnich (26 urodzeÅ„ na tysiÄ…c kobiet w wieku 15-19 lat). WzrosÅ‚a też liczba dokonywanych przez nastolatki aborcji. Liczba zachorowaÅ„ na choroby weneryczne wzrosÅ‚a katastrofalnie: chlamydioza o 67%, rzeżączka o 117%, syfilis – aż o 571%!

RzÄ…d brytyjski jest zaniepokojony takimi wynikami. Jednak zamiast pójść za przykÅ‚adem krajów, gdzie te wskaźniki siÄ™ zmniejszajÄ…, Wielka Brytania podejmuje dziaÅ‚ania irracjonalne, jedynie obniżajÄ…c wiek edukacji seksualnej, ale pozostawiajÄ…c bez zmian sam program... W tej chwili o rzekomej skutecznoÅ›ci antykoncepcji uczÄ… siÄ™ dzieci w wieku 11-14 lat, ale sÄ… też pomysÅ‚y objÄ™cia takÄ… edukacjÄ… nawet piÄ™ciolatków i żeby dwunastolatkom rozdawać bezpÅ‚atnie prezerwatywy… Jeżeli pójdzie tak dalej, możemy siÄ™ spodziewać, że niedÅ‚ugo Wielka Brytania wyprzedzi wszystkie kraje Trzeciego Åšwiata w chorobach wenerycznych i niechcianych ciążach.

Tym bardziej że niejeden znacznie gorzej rozwiniÄ™ty ekonomicznie od Wielkiej Brytanii kraj zaczyna promować abstynencjÄ™ seksualnÄ…. PrzykÅ‚adowo Kenia przeprowadziÅ‚a badania nad wynikami programu Stay Alive (PozostaÅ„ przy życiu), który trwaÅ‚ 2,5 roku. Zaobserwowano 61-procentowy spadek liczby ciąż wÅ›ród nieletnich. Zimbabwe opracowaÅ‚o program skierowany na prewencjÄ™ HIV/AIDS oparty na abstynencji seksualnej. Ciekawie potoczyÅ‚y siÄ™ wypadki w Chile, gdzie ministerstwo zdrowia wprowadziÅ‚o regulacje prawne pozwalajÄ…ce na rozdawanie prezerwatyw nastolatkom powyżej czternastego roku życia. SpowodowaÅ‚o to wzrost odsetka ciąż u nieletnich do 22,6%. JednoczeÅ›nie w wielu szkoÅ‚ach realizowano program promujÄ…cy wstrzemięźliwość seksualnÄ…. U mÅ‚odzieży objÄ™tej tym programem wskaźnik ciąż byÅ‚ piÄ™ciokrotnie niższy: zaledwie 4,4%.

Amerykanie, dla których fakty i liczby stanowiÄ… ważniejszy argument niż ideologia, uznali programy edukacyjne promujÄ…ce abstynencjÄ™ seksualnÄ… za jedynie efektywne. MaÅ‚o komu w USA przychodzi do gÅ‚owy kwestionowanie sÅ‚usznoÅ›ci wprowadzania ich do szkóÅ‚ tylko dlatego, że u podstaw promowania czystoÅ›ci leży instrukcja Papieskiej Rady ds. Rodziny Ludzka pÅ‚ciowość: prawda i znaczenie. Wskazania dla wychowania w rodzinie. Tymczasem niektórzy Polacy, którzy naprawdÄ™ mogliby siÄ™ szczycić niebywaÅ‚ymi osiÄ…gniÄ™ciami naszej edukacji w tej dziedzinie, niejednokrotnie kwestionujÄ… sÅ‚uszność wychowania prorodzinnego (które od lat funkcjonuje w naszych szkoÅ‚ach) jako „zbyt religijnie ukierunkowanego”...

Kiedy ktoÅ› faÅ‚szuje dane dotyczÄ…ce aborcji, może sobie wymyÅ›lić miliony nielegalnych aborcji w Polsce i tysiÄ…ce przypadków „turystyki aborcyjnej”, bo i tak nikt nie jest w stanie tego sprawdzić. Ale dziwi mnie, że w mediach nie zwraca siÄ™ uwagi na rzeczywiste i absolutnie niepodważalne dane dotyczÄ…ce nieporównywalnie mniejszej liczby zachorowaÅ„ na choroby weneryczne w Polsce niż na przykÅ‚ad w „postÄ™powej” Wielkiej Brytanii z jej edukacjÄ… seksualnÄ…. Liczba przypadków kiÅ‚y na 100 tys. mieszkaÅ„ców w Polsce wynosi 0,52, w Wielkiej Brytanii zaÅ› – 3,81. Rzeżączki – odpowiednio 0,26 i 37,25. Chlamydiozy – odpowiednio 0,87 i 166,41.

Być może ktoÅ› pragnie iść za przykÅ‚adem Brytyjczyków i doprowadzić nasz kraj do brytyjskiego poziomu chorób wenerycznych. Ja osobiÅ›cie uważam, że to Brytyjczycy majÄ… siÄ™ czego uczyć – i to nie tylko od nas. Dla nas oni mogÄ… być raczej ostrzeżeniem i przykÅ‚adem, jakiej edukacji seksualnej nie należy wciskać mÅ‚odzieży. Nie bÄ…dźmy wiÄ™c obojÄ™tni na to, jak i przez kogo jest prowadzony w szkoÅ‚ach przedmiot wychowanie prorodzinne, by przypadkiem rzecznicy biologicznego wychowania seksualnego nie proponowali naszym dzieciom antykoncepcji jako równorzÄ™dnej alternatywy dla czystoÅ›ci seksualnej. Nie ufajmy Å‚atwym rozwiÄ…zaniom, które nie przynoszÄ… efektu. Wybierzmy trochÄ™ trudniejszÄ…, ale skutecznÄ… drogÄ™ czystoÅ›ci seksualnej i wiernoÅ›ci małżeÅ„skiej!

W artykule wykorzystano materiaÅ‚y Polskiego Stowarzyszenia ObroÅ„ców Å»ycia CzÅ‚owieka: SÅ‚użba Å»yciu, nr 1/2007.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w lipcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map