Chrześcijańskie Artykuły. Objawiał rzeczywistość Boga.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Objawiał rzeczywistość Boga
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Objawiał rzeczywistość Boga




Argumenty ateistów wskazujÄ…ce na nieistnienie Boga rozsypujÄ… siÄ™ jak domek z kart w konfrontacji z rzeczywistoÅ›ciÄ… Boga, która odsÅ‚ania siÄ™ nam w życiu Å›wiÄ™tych, kanonizowanych w KoÅ›ciele katolickim. I tak na przykÅ‚ad życie Å›w. o. Pio, jednego z najwiÄ™kszych mistyków i stygmatyków w historii KoÅ›cioÅ‚a, byÅ‚o wyjÄ…tkowo czytelnym znakiem istnienia Boga. Tylko ludzie zÅ‚ej woli, którzy przez swojÄ… „nieprawość nakÅ‚adajÄ… prawdzie pÄ™ta” (Rz 1, 18), tak oczywiste znaki lekceważą lub odrzucajÄ….

23 kwietnia 2008 r. w San Giovanni Rotondo ciaÅ‚o Å›w. o. Pio zostaÅ‚o wystawione na widok publiczny, po blisko 40 latach od jego Å›mierci 23 wrzeÅ›nia 1968 r. Obchody 40. rocznicy Å›mierci Å›w. o. Pio zakoÅ„czÄ… siÄ™ 23 wrzeÅ›nia 2009 r.

DziÄ™ki wstawiennictwu Å›w. o. Pio również dzisiaj dokonujÄ… siÄ™ spektakularne nawrócenia najbardziej zatwardziaÅ‚ych ateistów oraz cudowne uzdrowienia. Trzeba w tym miejscu przytoczyć choćby jeden spoÅ›ród wielu cudów, które dokonaÅ‚y siÄ™ dziÄ™ki wstawiennictwu Å›w. o. Pio. Åšwiat nauki zadziwia mianowicie niesamowity fakt, że urodzona bez źrenic w 1939 r. WÅ‚oszka Gemma di Giorgi w roku 1947 r. odzyskaÅ‚a zdolność perfekcyjnego widzenia, po przyjÄ™ciu Komunii Å›w. z rÄ…k o. Pio. Kobieta ta jednak w dalszym ciÄ…gu nie ma źrenic, a mimo to doskonale widzi, wbrew wszelkim prawom fizyki. Dostepne sÄ… szczegóÅ‚owe badania naukowe tego niebywaÅ‚ego, ciÄ…gle trwajÄ…cego cudu.

Istnieje wiele udokumentowanych faktów, że w czasie swego ziemskiego życia, dziÄ™ki darowi bilokacji, o. Pio przemieszczaÅ‚ siÄ™ w miejsca odlegÅ‚e o setki lub tysiÄ…ce kilometrów, aby nieść duchowÄ… pomoc potrzebujÄ…cym. PotrafiÅ‚ czytać w sumieniach i znaÅ‚ szczegóÅ‚y z życia zupeÅ‚nie obcych mu ludzi. MiaÅ‚ także dar spotykania siÄ™ z duszami cierpiÄ…cymi w czyśćcu. W codziennych stanach mistycznych spotykaÅ‚ Jezusa, MatkÄ™ Bożą oraz Å›wiÄ™tych. RównoczeÅ›nie codziennie zmagaÅ‚ siÄ™ z nienawiÅ›ciÄ… i brutalnymi atakami zÅ‚ych duchów.

ÅšwiÄ™ty o. Pio przez 50 lat nosiÅ‚ na swoim ciele nieustannie krwawiÄ…ce rany – stygmaty, znaki mÄ™ki Chrystusa, których medycyna żadnymi sposobami nie mogÅ‚a uleczyć. Od ran o. Pio promieniowaÅ‚ niebiaÅ„ski zapach, który byÅ‚ również odczuwalny, przez wybrane przez niego osoby, w różnych zakÄ…tkach ziemi, nieraz odlegÅ‚ych od San Giovanni Rotondo o tysiÄ…ce kilometrów. W tym artykule spróbujemy siÄ™ przyjrzeć bliżej tajemnicy i znaczeniu stygmatów.

Tajemnica stygmatów

W historii KoÅ›cioÅ‚a odnotowano 70 kanonizowanych Å›wiÄ™tych, którzy w swoim ciele nosili krwawiÄ…ce rany, znaki szczególnego zjednoczenia z Chrystusem w tajemnicy Jego mÄ™ki i Å›mierci. Byli to miÄ™dzy innymi Å›w. Franciszek z Asyżu, Å›w. Katarzyna ze Sieny i Å›w. Weronika Giuliani. Szczególny rodzaj stygmatów otrzymaÅ‚a Å›w. Teresa z Ávila (1515-1582). Na jej ciele nie byÅ‚o żadnych widocznych stygmatów, natomiast prawdziwe rany nosiÅ‚a na sercu. O fakcie tym napisaÅ‚a w jednym ze swoich mistycznych dzieÅ‚. Po Å›mierci Å›w. Teresy jej ciaÅ‚o zostaÅ‚o poddane autopsji. Po wyjÄ™ciu serca okazaÅ‚o siÄ™, że rzeczywiÅ›cie znajduje siÄ™ na nim pięć ran, w tym jedna wielkoÅ›ci piÄ™ciu centymetrów. Lekarze stwierdzili, że każda z nich spowodowaÅ‚aby natychmiastowÄ… Å›mierć, a przecież Å›w. Teresa żyÅ‚a z tymi ranami serca przez 23 lata. Co wiÄ™cej, w sposób dla nauki niewytÅ‚umaczalny, serce Å›w. Teresy zachowaÅ‚o siÄ™ do naszych dni. Jest przechowywane w specjalnym relikwiarzu w kaplicy klasztornej Sióstr Karmelitanek w Alba de Torres w Hiszpanii i można oglÄ…dać na nim pięć Å›wieżych ran.

Pierwszym kapÅ‚anem w historii KoÅ›cioÅ‚a, który otrzymaÅ‚ stygmaty, byÅ‚ Å›w. o. Pio. Francesco Forgione (Å›w. o. Pio) urodziÅ‚ siÄ™ 25.05.1887 r. w Pietrelcinie (prowincja Benewent), w ubogiej chacie, w której byÅ‚a tylko jedna izba z jednym oknem, a zamiast podÅ‚ogi zwykÅ‚a ziemia. W 1903 r. , w wieku 17 lat, wstÄ™puje do nowicjatu ojców kapucynów.

10 sierpnia 1910 r. Francesco przyjmuje Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie i caÅ‚kowicie oddaje siÄ™ Bogu jako ofiara wynagradzajÄ…ca za grzechy ludzkoÅ›ci oraz dusze w czyśćcu cierpiÄ…ce. W liÅ›cie do swojego ojca duchownego, o. Benedetta, o. Pio pisaÅ‚: „Od dÅ‚uższego czasu odczuwam w sobie potrzebÄ™, aby ofiarować siÄ™ Panu jako ofiara za biednych grzeszników i dusze w czyśćcu cierpiÄ…ce. To pragnienie do tego stopnia rosÅ‚o w moim sercu, że obecnie staÅ‚o siÄ™ bardzo silnÄ… pasjÄ…. Jest prawdÄ…, że już wielokrotnie dokonaÅ‚em tego aktu oddania siÄ™ Bogu, bÅ‚agajÄ…c Go, aby zechciaÅ‚ przelać na mnie wszystkie konsekwencje grzechów innych ludzi i dusz w czyśćcu cierpiÄ…cych, lecz teraz pragnÄ™ dokonać tego aktu oddania siÄ™ Panu z posÅ‚uszeÅ„stwa. Wydaje mi siÄ™, że pragnie tego sam Jezus. (…) Trudne jest powoÅ‚anie, aby cierpieć za innych, dlatego że miejscem takiej osoby jest zjednoczenie z cierpiÄ…cym Jezusem na Kalwarii, a nie sÅ‚odycz miÅ‚oÅ›ci” (29.11.1910 r.). 

W jednym zaÅ› z listów do o. Augustyna tak o. Pio pisaÅ‚ o szczególnym powoÅ‚aniu, do którego wezwaÅ‚ go Jezus: „On wybiera sobie dusze i wÅ›ród nich – bez jakiejkolwiek mojej zasÅ‚ugi – wybraÅ‚ mojÄ…, aby Mu pomagaÅ‚a w tym ogromnym zadaniu dokonywania dzieÅ‚a zbawienia ludzi. Im bardziej te dusze cierpiÄ… bez najmniejszej pociechy, tym wiÄ™kszÄ… ulgÄ™ przynoszÄ… cierpieniom dobrego Jezusa. Oto caÅ‚a przyczyna tego, że pragnÄ™ cierpieć zawsze coraz wiÄ™cej, i to cierpieć bez pocieszenia. Tutaj ma źródÅ‚o caÅ‚a moja radość. Niestety, potrzebna jest mi odwaga, lecz Jezus nie odmówi mi niczego. MogÄ™ stwierdzić to na podstawie dÅ‚ugiego doÅ›wiadczenia. Tak, nie odmawia niczego, ale pod warunkiem, że nie przestaje siÄ™ Go o to prosić” (Pietrelcina, 20.09.1912 r.). W innym liÅ›cie pisaÅ‚: „O Jezu! Obym mógÅ‚ kochać CiÄ™! Obym mógÅ‚ cierpieć tyle, ile chciaÅ‚bym, aby CiÄ™ zadowolić i naprawić w jakiÅ› sposób niewdziÄ™czność ludzi wobec Ciebie. Pan Jezus pozwoliÅ‚ mi wyraźniej usÅ‚yszeć w mym sercu Jego gÅ‚os: »Mój synu! MiÅ‚ość poznaje siÄ™ w bólu; odczujesz go jako ostry w swej duszy, a jeszcze ostrzejszy w swym ciele«”
 (Pietrelcina, 29 grudnia 1912).

Stygmaty św. o. Pio

Widzialnym znakiem przyjÄ™cia przez Boga tego aktu ofiarowania siÄ™ o. Pio, w duchu ekspiacji za grzechy innych ludzi i dusze w czyśćcu cierpiÄ…ce, byÅ‚o udzielenie mu stygmatów – nieustannie krwawiÄ…cych ran, znaków szczególnego zjednoczenia siÄ™ z Chrystusem w Jego cierpieniu za zbawienie wszystkich.

Pierwsze oznaki cierpieÅ„ spowodowanych przez stygmaty zaczęły siÄ™ pojawiać u o. Pio już w 1910 r. 7 wrzeÅ›nia tego roku ukazali mu siÄ™ Jezus i Maryja – i wtedy wÅ‚aÅ›nie na swych rÄ™kach po raz pierwszy zobaczyÅ‚ rany Chrystusa, które po pewnym czasie zniknęły, dziÄ™ki usilnej proÅ›bie o. Pio. To zjawisko powtórzyÅ‚o siÄ™ z jeszcze wiÄ™kszÄ… intensywnoÅ›ciÄ… we wrzeÅ›niu 1911 r. oraz w marcu 1912 r.

Pan Jezus stopniowo przygotowywaÅ‚ o. Pio do przyjÄ™cia na staÅ‚e znaków swojej zbawczej mÄ™ki. 5 sierpnia 1918 r. zakonnik otrzymaÅ‚ ranÄ™ boku. Pisze w jednym ze swoich listów, że podczas sÅ‚uchania spowiedzi „przed oczami mego umysÅ‚u stanÄ…Å‚ NiebiaÅ„ski Gość”, który „rozpalonym narzÄ™dziem rzuciÅ‚ z caÅ‚ej siÅ‚y w mÄ… duszÄ™. (…) Od owego dnia zaczÄ…Å‚em nosić w sobie Å›miertelnÄ… ranÄ™. W caÅ‚ej gÅ‚Ä™bi duszy czujÄ™ stale otwartÄ… ranÄ™, źródÅ‚o mych ustawicznych katuszy”. Wszystkie rany Chrystusa pojawiÅ‚y siÄ™ na ciele o. Pio 20.08.1918 r. Tak opisaÅ‚ to niezwykÅ‚e wydarzenie w liÅ›cie do swojego kierownika duchowego: „(…) po odprawieniu Mszy Å›w. ogarnęło mnie jakieÅ› dziwne ukojenie, podobne do sÅ‚odkiego snu. Wszystkie zewnÄ™trzne i wewnÄ™trzne zmysÅ‚y, a także wÅ‚adze duszy ogarnÄ…Å‚ wrÄ™cz niewypowiedziany spokój. Wszystko odbyÅ‚o siÄ™ w wielkiej ciszy, jaka panowaÅ‚a wokóÅ‚ mnie i we mnie”. Ojciec Pio pisze, że zobaczyÅ‚ tajemniczÄ… postać, która miaÅ‚a „rÄ™ce, nogi i klatkÄ™ piersiowÄ… ociekajÄ…ce krwiÄ…. (…) Postać na chwilÄ™ cofnęła siÄ™, a ja zauważyÅ‚em, że moje rÄ™ce, nogi i pierÅ› zostaÅ‚y przebite i ociekajÄ… krwiÄ…. Możesz sobie wyobrazić ból, jaki przeżyÅ‚em i odczuwam nieustannie niemal każdego dnia. Rana serca nieustannie wyrzuca strumienie krwi. Dzieje siÄ™ to zwÅ‚aszcza od czwartku wieczorem do soboty. Ojcze mój, umieram wrÄ™cz z bólu i zawstydzenia, które odczuwam w gÅ‚Ä™bi swojej duszy. LÄ™kam siÄ™, że umrÄ™ na skutek upÅ‚ywu krwi, chyba że Pan wysÅ‚ucha bÅ‚agalne westchnienia mego biednego serca i powstrzyma to dziaÅ‚anie. Czy jednak Jezus, który jest tak dobry, zechce udzielić mi tej Å‚aski? A może przynajmniej usunie to zawstydzenie, jakiego doznajÄ™ każdego dnia przez te zewnÄ™trzne znaki? BÄ™dÄ™ Go bÅ‚agaÅ‚ i zaklinaÅ‚ na wszystko, aby zesÅ‚aÅ‚ na mnie najgorsze bóle i cierpienia, aby pozostawiÅ‚ tÄ™ wyniszczajÄ…cÄ… mnie udrÄ™kÄ™, ale by zabraÅ‚ te zewnÄ™trzne znaki, które mnie tak zawstydzajÄ… i upokarzajÄ… w sposób wrÄ™cz nie do opisania i wytrzymania. PragnÄ™ natomiast, by mnie nasyciÅ‚ samym tylko cierpieniem” (22.10.1918 r.).

Pan Jezus nie wysÅ‚uchaÅ‚ tych próÅ›b, gdyż pragnÄ…Å‚ wszystkim wÄ…tpiÄ…cym i niewierzÄ…cym dać widoczny znak, wzywajÄ…cy ich do nawrócenia: aby na ciele o. Pio mogli zobaczyć krwawiÄ…ce rany – znaki Jego strasznej mÄ™ki i Å›mierci, spowodowane grzechami i brakiem wiary w Jego miÅ‚ość i miÅ‚osierdzie.

Ojciec Pio wszelkimi sposobami pragnÄ…Å‚ ukryć te swoje nieustannie krwawiÄ…ce rany, aby nikt siÄ™ o nich nie dowiedziaÅ‚. ByÅ‚o to jednak niemożliwe, ponieważ rany obficie krwawiÅ‚y i trzeba byÅ‚o czÄ™sto zmieniać opatrunki. Tak o stygmatach o. Pio pisaÅ‚ gwardian klasztoru w liÅ›cie do przeÅ‚ożonego generalnego: „(…) sÄ… to autentyczne rany na wylot. W boku zaÅ› widnieje istne rozdarcie, z którego nieustannie wypÅ‚ywa krew”.

Przez 50 lat, aż do swojej śmierci, o. Pio nosił na swoim ciele nieustannie krwawiące rany, znaki męki i śmierci Chrystusa.

Badania lekarskie stygmatów

Wieść o stygmatach o. Pio rozniosÅ‚a siÄ™ lotem bÅ‚yskawicy najpierw we WÅ‚oszech, a później po caÅ‚ym Å›wiecie. Do San Govanni Rotondo zaczÄ™li przyjeżdżać dziennikarze, którzy byli Å›wiadkami spektakularnych cudów i licznych, również wÅ‚asnych, nawróceÅ„ dziÄ™ki modlitwie o. Pio. Z powodu wielkiego rozgÅ‚osu wÅ‚adze zakonne poczuÅ‚y siÄ™ zobligowane, aby poddać rany o. Pio szczegóÅ‚owym badaniom lekarskim. 

PrzeÅ‚ożeni zakonni poprosili najpierw prof. Luigiego Romanellego, aby zbadaÅ‚ stygmaty o. Pio. SzczegóÅ‚owe badania odbyÅ‚y siÄ™ 14.05.1919 r. WykazaÅ‚y one, że rany stóp i rÄ…k zakonnika sÄ… na wylot, natomiast rana jego boku obficie broczy krwiÄ… o charakterze tÄ™tniczym i ma dÅ‚ugość 8 cm. W koÅ„cowym oÅ›wiadczeniu prof. Romanelli napisaÅ‚: „Etiologia ran o. Pio nie jest pochodzenia naturalnego. Przyczyn, które spowodowaÅ‚y ich zaistnienie, należy szukać w wymiarze nadprzyrodzonym. Medycyna nie jest w stanie wyjaÅ›nić tego faktu”.

Poproszono także o badanie stygmatów o. Pio profesora Bignamiego, który byÅ‚ ateistÄ… i z góry wykluczaÅ‚ dziaÅ‚anie siÅ‚ nadprzyrodzonych, ponieważ w ich istnienie po prostu nie wierzyÅ‚. Po badaniach profesor ze zdziwieniem stwierdziÅ‚, że nie ma takich chemicznych substancji oraz chorób, które byÅ‚yby w stanie wywoÅ‚ać tego typu rany. Profesor Bignami zaleciÅ‚ o. Pio kuracjÄ™, gdyż chciaÅ‚ udowodnić, że po dwóch tygodniach jej stosowania rany zakonnika siÄ™ zagojÄ…. NakazaÅ‚, aby: 1) o. Pio nie miaÅ‚ żadnego dostÄ™pu do jodyny i innych Å›rodków medycznych; 2) zabandażowano rany i opieczÄ™towano je w obecnoÅ›ci dwóch Å›wiadków; 3) rany byÅ‚y kontrolowane każdego dnia rano przez 8 dni i aby po kontroli ponownie nakÅ‚adano na nie pieczÄ™cie.

PrzeÅ‚ożeni klasztoru z wielkÄ… skrupulatnoÅ›ciÄ… dopilnowali, aby wskazania prof. Bignamiego zostaÅ‚y wcielone w życie. OkazaÅ‚o siÄ™, że w czasie oÅ›miodniowej kuracji rany o. Pio w ogóle siÄ™ nie goiÅ‚y i caÅ‚y czas obficie krwawiÅ‚y.

Kolejnym specjalistÄ… badajÄ…cym stygmaty o. Pio byÅ‚ prof. Giorgio Festa, który w sprawozdaniu napisaÅ‚ o doskonaÅ‚ym funkcjonowaniu caÅ‚ego systemu nerwowego o. Pio oraz jego wÅ‚adz duchowych. StwierdziÅ‚, że rany z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… nie powstaÅ‚y na skutek dziaÅ‚aÅ„ samego pacjenta, że na pewno nie zaistniaÅ‚y dziÄ™ki dziaÅ‚aniu jakichÅ› czynników zewnÄ™trznych lub wewnÄ™trznych, a wyglÄ…du i etiologii ran nie można wyjaÅ›nić na gruncie wiedzy medycznej.

Przez 50 lat stygmaty o. Pio nieustannie krwawiÅ‚y, nie goiÅ‚y siÄ™, zachowujÄ…c ciÄ…gÅ‚Ä… Å›wieżość, nie powodowaÅ‚y ropni, stanów zapalnych ani martwicy. ByÅ‚o to zjawisko pozostajÄ…ce w caÅ‚kowitej sprzecznoÅ›ci z prawami biologii. Na dodatek w chwili Å›mierci o. Pio jego rany caÅ‚kowicie zniknęły i nie zostawiÅ‚y po sobie najmniejszej nawet blizny. Dla lekarzy byÅ‚ to kolejny niesamowity cud, gdyż wszystkie rany spowodowane przez uszkodzenie tkanek zostawiajÄ… po sobie trwaÅ‚y Å›lad w postaci widocznych blizn. Fakt znikniÄ™cia ran o. Pio w chwili Å›mierci, bez pozostawienia jakichkolwiek blizn, jest dla nauk medycznych przypadkiem absolutnie niewytÅ‚umaczalnym.

Stygmaty Ojca Pio byÅ‚y szczególnie wymownym znakiem wzywajÄ…cym wszystkich do nawrócenia. Bóg w swoim wielkim miÅ‚osierdziu poprzez osobÄ™ o. Pio dawaÅ‚ ludziom szansÄ™ powrotu do Niego w szczególnie trudnym czasie wielkiego kryzysu duchowego, w jakim znalazÅ‚a siÄ™ ludzkość.

Tajemnica cierpienia

Stygmaty Å›w. o. Pio, których istnienia nauka nie byÅ‚a w stanie wyjaÅ›nić, byÅ‚y ranami, które zostaÅ‚y zadane Jezusowi w czasie Jego krzyżowej mÄ™ki. Ujawnienie siÄ™ tych ran na ciele o. Pio staÅ‚o siÄ™ możliwe dziÄ™ki jego caÅ‚kowitemu, mistycznemu zjednoczeniu siÄ™ z Jezusem oraz dziÄ™ki specjalnej Å‚asce Bożej. Poprzez stygmaty Pan Jezus pragnie nam uÅ›wiadomić, że każdy nasz grzech zadaje Mu straszne cierpienie.

W osobie o. Pio cierpiaÅ‚ i pokazywaÅ‚ nam swoje rany sam Jezus Chrystus. BÄ™dÄ…c prawdziwym Bogiem – a w Bogu jest ciÄ…gÅ‚e „teraz” – Jezus mógÅ‚ wziąć z historii każdego czÅ‚owieka wszystkie grzechy i cierpienia i obarczyć nimi swoje czÅ‚owieczeÅ„stwo. CierpiÄ…c i umierajÄ…c za każdego czÅ‚owieka, w swoim zmartwychwstaniu wybawiÅ‚ nas od tego ostatecznego zÅ‚a i cierpienia, jakim jest wieczne potÄ™pienie. SprawiÅ‚, że każde – nawet najbardziej bezsensowne i niezawinione – cierpienie w zjednoczeniu z Nim staje siÄ™ drogÄ… zbawienia, a wiÄ™c jest wielkÄ… Å‚askÄ… i darem. Ale tylko wtedy Jezus bÄ™dzie mógÅ‚ nam udzielić daru zbawienia, gdy siÄ™ na to zgodzimy, gdy z caÅ‚ym swoim cierpieniem, ze wszystkimi grzechami
 caÅ‚kowicie zaufamy i zawierzymy Mu siebie w sakramentach pokuty i Eucharystii, gdy bÄ™dziemy siÄ™ modlić oraz postÄ™pować drogÄ… przykazaÅ„ i Ewangelii.

Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II pisze, że każdy czÅ‚owiek „jest wezwany do uczestnictwa w owym cierpieniu, przez które Odkupienie siÄ™ dokonaÅ‚o. Jest wezwany do uczestnictwa w tym cierpieniu, przez które każde ludzkie cierpienie zostaÅ‚o także odkupione. DokonujÄ…c Odkupienia przez cierpienie, Chrystus wyniósÅ‚ zarazem ludzkie cierpienie na poziom Odkupienia. Przeto też w swoim ludzkim cierpieniu każdy czÅ‚owiek może stać siÄ™ uczestnikiem odkupieÅ„czego cierpienia Chrystusa” (List apostolski „Salvifici doloris” o chrzeÅ›cijaÅ„skim sensie ludzkiego cierpienia, 19).

DziÄ™ki mÄ™ce i Å›mierci krzyżowej Jezusa „sÅ‚aboÅ›ci wszelkich cierpieÅ„ czÅ‚owieka może przeniknąć ta sama Boża moc, która objawiÅ‚a siÄ™ w Krzyżu Chrystusa. W tym zrozumieniu: cierpieć – to znaczy stawać siÄ™ jakby szczególnie podatnym, szczególnie otwartym na dziaÅ‚anie zbawczych mocy Boga, ofiarowanych ludzkoÅ›ci w Chrystusie. W Nim Bóg potwierdziÅ‚, że chce dziaÅ‚ać szczególnie poprzez cierpienie, które jest sÅ‚aboÅ›ciÄ… i wyniszczeniem czÅ‚owieka – i chce w tej wÅ‚aÅ›nie sÅ‚aboÅ›ci i wyniszczeniu objawiać swojÄ… moc. Tym może siÄ™ także tÅ‚umaczyć wezwanie z listu Piotra: »Jeżeli zaÅ› (ktoÅ›) cierpi jako chrzeÅ›cijanin, niech siÄ™ nie wstydzi, ale niech wychwala Boga w tym imieniu!« (Salvifici doloris, 23).

Poprzez swoje rany, widoczne na ciele Å›w. o. Pio, Pan Jezus zaprasza każdego i każdÄ… z nas, aby ofiarowaÅ‚(a) Mu wszystkie swoje cierpienia. Bo tylko wtedy bÄ™dziemy od Niego otrzymywali zbawczÄ… moc Bożej miÅ‚oÅ›ci. Tylko wtedy nasze cierpienie nie bÄ™dzie siÄ™ marnowaÅ‚o, nie bÄ™dzie nas niszczyÅ‚o, nie bÄ™dzie dla nas źródÅ‚em przekleÅ„stwa, ale wielkiego bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa, ponieważ bÄ™dziemy wspóÅ‚uczestniczyć w tajemnicy Jezusowego cierpienia i Å›mierci za zbawienie Å›wiata.

NajwiÄ™kszym dramatem i duchowym cierpieniem czÅ‚owieka jest stan grzechu Å›miertelnego. Pan Jezus wzywa nas, abyÅ›my natychmiast powstawali z każdego ciężkiego upadku i w sakramencie pokuty oddawali Mu swoje zniewolone i poranione serce, aby mógÅ‚ dokonać najwiÄ™kszego cudu, jakim jest przebaczenie grzechów.

Każde cierpienie, którego doÅ›wiadcza czÅ‚owiek, jest tylko czÄ…stkÄ… tego cierpienia, które staÅ‚o siÄ™ udziaÅ‚em Chrystusa na krzyżu. Jeżeli ofiarowujemy je Jezusowi, to pozwalamy Mu, aby przeniknęła je zbawcza moc Jego miÅ‚oÅ›ci. Wtedy bÄ™dziemy doÅ›wiadczać, tak jak Å›w. o. Pio, radosnej tajemnicy ostatecznego zwyciÄ™stwa Chrystusa nad szatanem, grzechem, cierpieniem i Å›mierciÄ….

Ojciec Pio byÅ‚ zanurzony w nieustannej modlitwie oraz w caÅ‚kowitym oddaniu siebie Jezusowi w ofierze zadośćuczynienia za grzechy innych ludzi. Codziennie w zjednoczeniu z Jezusem Å›w. o. Pio mógÅ‚ brać na swoje barki cierpienia i problemy wszystkich ludzi, którzy zwracali siÄ™ do niego z proÅ›bÄ… o pomoc. SkÅ‚adajÄ…c samego siebie Bogu w ofierze zadośćuczynienia za grzechy innych ludzi, Å›w. o. Pio używaÅ‚ najskuteczniejszej broni do przezwyciężania wszelkiego zÅ‚a. W liÅ›cie do o. Augustyna pisaÅ‚: „Jestem bardziej zadowolony, gdy cierpiÄ™ – i gdybym nie sÅ‚uchaÅ‚ gÅ‚osu serca, prosiÅ‚bym Pana Jezusa, aby daÅ‚ mi wszystkie cierpienia ludzi. Ale tego nie czyniÄ™, ponieważ obawiam siÄ™, że bÄ™dÄ™ zbyt samolubny, pragnÄ…c dla siebie lepszej części, którÄ… jest ból. W cierpieniu Pan Jezus jest bliżej, przyglÄ…da siÄ™ i jest Tym, który przychodzi, aby żebrać o ból i Å‚zy, potrzebuje ich dla dusz” (12.04.1912).

Ojciec Pio czÄ™sto mówiÅ‚ ludziom: „BiorÄ™ na siebie waszÄ… mÄ™kÄ™!”. BraÅ‚ na siebie cierpienia innych, doÅ›wiadczajÄ…c ich w caÅ‚ej peÅ‚ni. Ale u Å›w. o. Pio cierpienie przeplataÅ‚o siÄ™ z wielkÄ… radoÅ›ciÄ… wynikajÄ…cÄ… ze zjednoczenia z Chrystusem. Kiedy we wspólnocie zakonnej przebywaÅ‚ z braćmi, byÅ‚ duszÄ… towarzystwa, żartowaÅ‚ peÅ‚en radoÅ›ci. Jednak po pewnym czasie musiaÅ‚ odchodzić z powodu wielkiego cierpienia. MówiÅ‚: „jestem jednÄ… wielkÄ… ranÄ…”. PisaÅ‚ do swej córki duchowej: „Nie kocham cierpienia dla niego samego, lecz dla owoców, które przynosi: oddaje chwaÅ‚Ä™ Bogu, zbawia dusze, wybawia z czyśćca – czy mogÄ™ chcieć wiÄ™cej?”.

„Wiem, że wszyscy cierpicie. Odwagi!” – pisaÅ‚ Å›w. o. Pio. „Zaufanie do naszej Matki jest gwarancjÄ…, że wyciÄ…gnie Ona swÄ… dÅ‚oÅ„, by pocieszyć nas wszystkich. W każdym chorym jest Jezus, który cierpi. W każdym ubogim jest Jezus, który kona. W każdym ubogim chorym jest Jezus, który cierpi i kona podwójnie”.

 

ks. Mieczysław Piotrowski TChr

Modlitwa ofiarowania cierpienia

„Panie Jezu Chryste, oddajÄ™ Ci siebie wraz ze wszystkimi swoimi cierpieniami fizycznymi i duchowymi. OddajÄ™ Ci caÅ‚y swój lÄ™k przed cierpieniem i Å›mierciÄ… oraz poczucie nieużytecznoÅ›ci cierpienia. PragnÄ™ jednoczyć siÄ™ z TobÄ…, Jezu, w Twoim cierpieniu na krzyżu za zbawienie Å›wiata, aby z tego źródÅ‚a naszego zbawienia czerpać moc uzdrowienia, siÅ‚y do niesienia cierpienia oraz radość z Twojego zwyciÄ™stwa nad szatanem, cierpieniem, grzechem i Å›mierciÄ…. ÅšwiÄ™ty Ojcze Pio, módl siÄ™ za nami i pomagaj nam w ofiarowywaniu cierpienia za nawrócenie grzeszników oraz w intencjach caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a!”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w lipcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map