Chrześcijańskie Artykuły. Prześladowania chrześcijan w Azji.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Prześladowania chrześcijan w Azji
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Prześladowania chrześcijan w Azji




ChrzeÅ›cijanka Kamalini Naik, bÄ™dÄ…ca w siódmym miesiÄ…cu ciąży, zostaÅ‚a otoczona przez fanatyczny tÅ‚um hinduistów domagajÄ…cy siÄ™ od niej wyrzeczenia siÄ™ wiary w Chrystusa. Gdy odmówiÅ‚a, ona oraz jej roczny synek zostali – wedle zeznaÅ„ naocznych Å›wiadków – „pociÄ™ci na kawaÅ‚ki”.

Dramat chrześcijan w Indiach

PoczÄ…tki chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Indiach zwiÄ…zane sÄ… z pracÄ… misyjnÄ… Å›w. Tomasza ApostoÅ‚a, który miaÅ‚ przybyć do tego kraju (a konkretnie do poÅ‚ożonej na poÅ‚udniu Indii Kerali) ok. 50 r. po Chrystusie. ApostoÅ‚ – znany ze swojej „niewiernoÅ›ci” w obliczu faktu Zmartwychwstania („dopóki nie wÅ‚ożę rÄ™ki mojej (...)”) – wÅ‚aÅ›nie w Indiach daÅ‚ najcenniejszy dowód swojej niezÅ‚omnej wiernoÅ›ci Chrystusowi, kiedy poniósÅ‚ Å›mierć mÄ™czeÅ„skÄ… (wedle podaÅ„ jego oprawcÄ… byÅ‚ jeden z braminów – hinduskich duchownych).

W nastÄ™pnych wiekach Ewangelia docieraÅ‚a na indyjski subkontynent ze Åšrodkowego Wschodu (dzisiejszy Irak i Iran) oraz z Syrii. Powstaje wówczas – miÄ™dzy VII a VIII w. – chrzeÅ›cijaÅ„ska wspólnota syryjsko-malabarska. W okresie Å›redniowiecza do pracy misyjnej w Indiach wÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ również KoÅ›cióÅ‚ zachodni (Å‚aciÅ„ski). W roku 1320 do Indii przybyÅ‚ francuski dominikanin Jordanus Catalani, który prowadziÅ‚ misje w Suracie i w prowincji Gudżarat. Krótko potem zostaÅ‚ on mianowany przez papieża pierwszym biskupem katolickim w tym kraju. PodlegaÅ‚y mu chrzeÅ›cijaÅ„skie wspólnoty w Kalkucie oraz Mangalore.

Kolejny rozdziaÅ‚ w dziejach ewangelizacji Indii otworzyÅ‚a epoka wielkich odkryć geograficznych pod koniec XV w. W 1498 r. do Indii przybywa drogÄ… morskÄ… z Europy portugalska flotylla Vasco da Gamy. Portugalskie siedziby w Indiach koncentrujÄ… siÄ™ w Goi i okolicach; stamtÄ…d też rusza praca misyjna, którÄ… w XVI w. przejmujÄ… gÅ‚ównie jezuici, ze Å›w. Franciszkiem Ksawerym na czele. Skupiska chrzeÅ›cijan w Indiach w tamtym czasie to przede wszystkim Goa (gdzie zostaÅ‚ pochowany Å›w. Franciszek Ksawery i gdzie do tej pory jest najwiÄ™kszy procent katolików w skali caÅ‚ych Indii), Mangalore oraz Bombaj.

Z końcem XVIII w. do pracy misyjnej w Indiach włączyli się protestanci, co pozostawało w ścisłym związku z coraz większą ekspansją handlową (a co za tym szło, także polityczną i militarną) Wielkiej Brytanii w tym kraju. Co prawda dopiero w roku 1813 władze brytyjskie zezwoliły na pracę chrześcijańskich misjonarzy na opanowanych przez siebie obszarach, ale już wcześniej protestanccy misjonarze podejmowali tam pracę (np. w 1793 r. baptysta William Carey).

Obecnie chrzeÅ›cijaÅ„ska wspólnota w Indiach – liczÄ…ca ok. 24 milionów ludzi – stanowi niewiele ponad 2% ogóÅ‚u indyjskiej populacji. To kropla w morzu, ale ten zaczyn dziÄ™ki pracy i życiu takich osób jak bÅ‚. Matka Teresa z Kalkuty wydawaÅ‚ i wydaje liczne, bÅ‚ogosÅ‚awione owoce. KoÅ„cówka wieku XX przyniosÅ‚a w Indiach wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a w tamtych realiach antagonizm nacjonalistyczny jest czÄ™sto utożsamiany z kontrowersjami natury czysto religijnej (najlepszy dowód: starcia hinduistyczno-muzuÅ‚maÅ„skie, które w 1947 r., w dobie powstawania niepodlegÅ‚ych Indii oraz ich podziaÅ‚u na część muzuÅ‚maÅ„skÄ…, Pakistan i część hinduistycznÄ…, pochÅ‚onęły kilkaset tysiÄ™cy istnieÅ„ ludzkich).

W ostatnich latach jako gÅ‚ówny wróg organizacji Å‚Ä…czÄ…cych agresywny nacjonalizm z równie agresywnym hinduizmem, takich jak Vishwa Hindu Parishad (Åšwiatowy Kongres Hinduizmu) czy Rashtriya Swayamsevak Sangh (Narodowy Korpus Ochotniczy), postrzegani sÄ… chrzeÅ›cijanie. Fundamentalistycznie nastawieni hinduiÅ›ci – nacjonaliÅ›ci zarzucajÄ… im „prozelityzm za pieniÄ…dze” (a wiÄ™c „zwabianie” do chrzeÅ›cijaÅ„stwa perspektywÄ… poprawy statusu materialnego) i „wysÅ‚ugiwanie siÄ™ obcym mocarstwom” (np. Stanom Zjednoczonym).

Zorganizowane ataki na indyjskich chrzeÅ›cijan rozpoczęły siÄ™ pod koniec lat 90. XX w. W 1998 r. w stanie Gudżarat (zachodnie Indie) bojówkarze z wyżej wymienionych organizacji rozpoczÄ™li systematyczne niszczenie chrzeÅ›cijaÅ„skich Å›wiÄ…tyÅ„ – zarówno katolickich, jak i protestanckich. Rozrzucane przez nich po tego typu aktach wandalizmu ulotki nie pozostawiaÅ‚y wÄ…tpliwoÅ›ci co do ich autorów: „Indie dla Hindusów. (…) Nasza religia, religia Ramy i Kriszny, jest pobożna. Nawracanie siÄ™ na innÄ… jest grzechem”.

Nieprzypadkowo jako okres szczególnego natężenia ataków na chrzeÅ›cijaÅ„skie wspólnoty w Gudżaracie wybrano dzieÅ„ 25 grudnia 1998 r. – Boże Narodzenie. Wówczas to w wielu wioskach zamieszkaÅ‚ych przez chrzeÅ›cijan zjawiÅ‚y siÄ™ hinduistyczne bojówki demolujÄ…ce Å›wiÄ…tynie, w których zebrali siÄ™ akurat wierni celebrujÄ…cy to jedno z najwiÄ™kszych Å›wiÄ…t chrzeÅ›cijaÅ„stwa. Charakterystyczne byÅ‚o też to, że napady te odbywaÅ‚y siÄ™ przy zupeÅ‚nej bezczynnoÅ›ci lokalnych wÅ‚adz (zarówno cywilnych, jak i policji).

Wymierzona w chrzeÅ›cijan przemoc byÅ‚a kontynuowana w styczniu 1999 r., w stanie Orisa. 23 stycznia doszÅ‚o tam do jednego z najbardziej bestialskich ataków na chrzeÅ›cijan. W wiosce Manoharpur zostali żywcem spaleni przez hinduistów w swoim samochodzie australijski misjonarz (protestant) Graham Staines (58 lat) oraz dwóch jego synów: Timothy (lat 7) i Philips (10 lat). Dodajmy, że Staines, który przybyÅ‚ do Indii w 1965 r., pracowaÅ‚ w miejscowym leprozorium (oÅ›rodek pomocy trÄ™dowatym). W dniu pogrzebu swojego męża i synów żona zamordowanego misjonarza, Gladys Staines (także pomagajÄ…ca od lat trÄ™dowatym), przebaczyÅ‚a mordercom.

Po niemal dziesiÄ™ciu latach od tamtych wydarzeÅ„ Orisa ponownie staÅ‚a siÄ™ widowniÄ… przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijan. W Boże Narodzenie 2007 roku spalono w tym stanie 95 koÅ›cioÅ‚ów chrzeÅ›cijaÅ„skich oraz 600 domów zamieszkaÅ‚ych przez chrzeÅ›cijan. Przemoc na nowo wybuchÅ‚a we wrzeÅ›niu 2008. Szczególnie gwaÅ‚towne ataki nastÄ…piÅ‚y wówczas w okrÄ™gu Kandhamal. ChrzeÅ›cijanka Kamalini Naik, bÄ™dÄ…ca w siódmym miesiÄ…cu ciąży, zostaÅ‚a otoczona przez fanatyczny tÅ‚um hinduistów domagajÄ…cy siÄ™ od niej wyrzeczenia siÄ™ wiary w Chrystusa. Gdy odmówiÅ‚a, ona oraz jej roczny synek zostali – wedle zeznaÅ„ naocznych Å›wiadków – „pociÄ™ci na kawaÅ‚ki”.

Najczęściej jednak podczas nawracania używano benzyny. Ten, kto nie chciaÅ‚ wyrzec siÄ™ wiary w Chrystusa i powrócić do hinduizmu, byÅ‚ oblewany benzynÄ… i podpalany. WedÅ‚ug KoÅ›cioÅ‚a katolickiego w Indiach miÄ™dzy koÅ„cem sierpnia a poÅ‚owÄ… wrzeÅ›nia 2008 r. w Orisie w ten sposób zginęło 35 chrzeÅ›cijan, miÄ™dzy innymi sparaliżowany Rasananda Nath Prahan, 35-letni chrzeÅ›cijanin, który nie dokonaÅ‚ apostazji.

Jak wiemy z przykÅ‚adu tragicznego losu Grahama Stainesa, od napaÅ›ci nie sÄ… wolni również ci, którzy niosÄ… pomoc chorym i ubogim, bez wzglÄ™du na wyznanie. We wrzeÅ›niu 2008 r. w miejscowoÅ›ci Czattisgarh tÅ‚um napadÅ‚ na siostry ze Zgromadzenia Misjonarek MiÅ‚oÅ›ci (zaÅ‚ożonego przez bÅ‚. MatkÄ™ TeresÄ™ z Kalkuty) i brutalnie je pobiÅ‚ – tylko dlatego, że zakonnice prowadziÅ‚y sierociniec w tej miejscowoÅ›ci. Na skutek pogromów ok. 50 tysiÄ™cy chrzeÅ›cijan (gÅ‚ównie w stanie Orisa) zostaÅ‚o zmuszonych do opuszczenia swoich domów, co w praktyce oznaczaÅ‚o ich utratÄ™.

Misja w Chinach

W jednym z poprzednich numerów MiÅ‚ujcie siÄ™! pisaÅ‚em o przeÅ›ladowaniach KoÅ›cioÅ‚a katolickiego oraz innych wyznaÅ„ chrzeÅ›cijaÅ„skich w komunistycznych Chinach. Jednak historia przeÅ›ladowaÅ„ chiÅ„skich chrzeÅ›cijan jest o wiele dÅ‚uższa aniżeli ostatnie 60 lat.

PoczÄ…tki chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Chinach Å‚Ä…czÄ… siÄ™ z przybyciem w VII w. po Chrystusie na terytorium PaÅ„stwa Åšrodka nestorian (heterodoksyjna odmiana chrzeÅ›cijaÅ„stwa, potÄ™piona na soborze chalcedoÅ„skim w V w.). KoÅ›cióÅ‚ katolicki podjÄ…Å‚ dzieÅ‚o ewangelizacji Chin w okresie Å›redniowiecza. Pierwszych misjonarzy na pekiÅ„ski dwór mongolskiego chana Kubilaja (znanego z relacji Marca Polo) wysÅ‚aÅ‚ papież MikoÅ‚aj III (1277 – 1280). Jednak podjÄ™cie regularnej dziaÅ‚alnoÅ›ci misyjnej zwiÄ…zane jest z franciszkaninem – Janem z Montecorvino, który pod koniec XIII w. dotarÅ‚ do Pekinu. W roku 1308 otrzymaÅ‚ on sakrÄ™ biskupiÄ… z rÄ…k wysÅ‚anych do Chin papieskich legatów. W XIV w. dzieÅ‚o misyjne pierwszego biskupa Pekinu (Jan z Montecorvino zmarÅ‚ w 1333 r.) kontynuowali jego zakonni wspóÅ‚bracia.

Obalenie panowania MongoÅ‚ów w Chinach i poczÄ…tek panowania rodzimej dynastii Ming (1368) oznaczaÅ‚y również poczÄ…tek represji antychrzeÅ›cijaÅ„skich. Już w 1362 r. mÄ™czeÅ„skÄ… Å›mierć poniósÅ‚ biskup Zaitun, Jakub z Florencji. RozpoczÄ™ta wówczas epoka przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijan chiÅ„skich okazaÅ‚a siÄ™ na tyle bezwzglÄ™dna, że trzeba byÅ‚o czekać niemal 200 lat na odnowienie chrzeÅ›cijaÅ„stwa w PaÅ„stwie Åšrodka. ByÅ‚o to przede wszystkim zasÅ‚ugÄ… jezuitów, którzy przeniknÄ™li do Chin pod koniec XVI w.

ÅšwiÄ™ty Franciszek Ksawery – apostoÅ‚ Indii oraz Japonii – zmarÅ‚ w 1552 r. u wybrzeży chiÅ„skich. Jego plan rozciÄ…gniÄ™cia misyjnej dziaÅ‚alnoÅ›ci Towarzystwa Jezusowego na Chiny zrealizowaÅ‚ dopiero po kilkudziesiÄ™ciu latach o. Matteo Ricci, który przybyÅ‚ do Pekinu w roku 1595. W chwili jego Å›mierci (1610) w Chinach zamieszkiwaÅ‚o ok. 2 tysiÄ™cy chrzeÅ›cijan. Pod koniec XVII w. byÅ‚o ich już ok. miliona. To przede wszystkim zasÅ‚uga jezuickich misji, ale również pracujÄ…cych tam od lat 30. XVII w. innych zakonów (gÅ‚ównie dominikanów). W tym samym stuleciu utworzone zostaÅ‚y przez kolejnych papieży podstawy organizacji koÅ›cielnej w Chinach w postaci apostolskich wikariatów. DÅ‚ugi proces organizacji KoÅ›cioÅ‚a katolickiego w Chinach – przerywany kolejnymi falami przeÅ›ladowaÅ„ – zostaÅ‚ zamkniÄ™ty w 1946 r. przez Piusa XII utworzeniem regularnej organizacji koÅ›cielnej (wtedy też pierwszy chiÅ„ski duchowny otrzymaÅ‚ kapelusz kardynalski).

Odnotować należy, że na początku XVIII w. misyjną działalność w Chinach podjęła rosyjska Cerkiew prawosławna. Natomiast w I połowie XIX w. rozpoczęła się zorganizowana misja protestancka (najpierw brytyjska, a potem amerykańska; na początku XX w. działało w Chinach ponad 80 protestanckich stowarzyszeń misyjnych).

Na przeÅ‚omie XVII i XVIII w. dynamiczna dotÄ…d misyjna dziaÅ‚alność jezuitów zostaÅ‚a zachwiana tzw. kontrowersjÄ… wokóÅ‚ rytów. Rzecz dotyczyÅ‚a granic, do jakich mogÄ… posunąć siÄ™ katoliccy misjonarze w przystosowywaniu przesÅ‚ania Ewangelii do lokalnych tradycji kulturowych i religijnych. Jezuici prezentowali w tej sprawie dość liberalne stanowisko. Nie tylko akulturowali siÄ™ pod wzglÄ™dem stroju oraz imion (zazwyczaj przyjmowali chiÅ„skie), ale akceptowali także nauki konfucjaÅ„skie oraz tradycyjne nazewnictwo Boga jako „Tien” (Niebo) czy „Szang-Ti” (Najwyższy WÅ‚adca) – a w każdym razie nie sprzeciwiali siÄ™ temu otwarcie. Te dwie ostatnie kwestie wzbudziÅ‚y niepokój Rzymu, który aż do poczÄ…tku XVIII w. życzliwie odnosiÅ‚ siÄ™ do potrzeb akulturacyjnych katolickich misji (w 1615 r. PaweÅ‚ V zezwoliÅ‚ na odprawianie Mszy Å›w. po chiÅ„sku). W roku 1704 Klemens XI postanowiÅ‚, że jezuici muszÄ… unikać wszelkich dwuznacznoÅ›ci w sprawie tolerowania konfucjanizmu, kultu przodków i nazywania Boga.

Kolejne fale prześladowań

W 1715 r. cesarz chiÅ„ski zakazaÅ‚ gÅ‚oszenia chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Chinach oraz poleciÅ‚ wszystkim misjonarzom opuÅ›cić kraj. W ten sposób rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ kolejny okres przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijaÅ„stwa w PaÅ„stwie Åšrodka. Historia KoÅ›cioÅ‚a w Chinach to jego ciÄ…gÅ‚e dźwiganie siÄ™ po powtarzajÄ…cych siÄ™ falach represji. O pierwszej, z XIV w. (dynastia Ming), byÅ‚a już mowa. Ofiarami szykan XVIII-wiecznych (zwÅ‚aszcza w latach 1746 – 1747)
 byli dominikaÅ„scy misjonarze, m.in. wikariusz apostolski bp Pedro Sanz (beatyfikowany wraz ze swoimi towarzyszami w 1893 r.). Kolejna fala przeÅ›ladowaÅ„ nastÄ…piÅ‚a w okresie panowania cesarza Kia K’inga (1796 – 1820). W roku 1815 zostaÅ‚ Å›ciÄ™ty wikariusz apostolski Syczuanu, bp Louis Dufresse. Pięć lat później zamordowano o. Jean-François Cleta (beatyfikowany zostaÅ‚ w 1900 r.).

ChrzeÅ›cijanie byli również gÅ‚ównymi ofiarami wzrastajÄ…cych w Chinach od II poÅ‚owy XIX w. antyzachodnich resentymentów, bezpoÅ›rednio zwiÄ…zanych z postÄ™pujÄ…cÄ… penetracjÄ… (politycznÄ… i gospodarczÄ…) PaÅ„stwa Åšrodka przez gÅ‚ówne mocarstwa europejskie. Tak siÄ™ staÅ‚o w 1860 r., podczas powstania tajpingów, oraz podczas powstania bokserów (1899 – 1900). To ostatnie wydarzenie aż do czasów komunistycznych byÅ‚o najwiÄ™kszÄ… katastrofÄ…, która spadÅ‚a na chiÅ„skie chrzeÅ›cijaÅ„stwo. Bokserzy potraktowali chrzeÅ›cijaÅ„stwo (bez wzglÄ™du na KoÅ›cióÅ‚) jako forpocztÄ™ zachodniej dominacji nad Chinami (w tym dominacji politycznej), przeciw której chwycili za broÅ„. W latach 1899 – 1900 zostaÅ‚o zamordowanych (czÄ™sto w okropnych torturach) kilkudziesiÄ™ciu katolickich duchownych, w tym kilku biskupów (wikariuszy apostolskich). Ten sam los spotkaÅ‚ także misje prawosÅ‚awne oraz protestanckie (w samej prowincji Shang-si zginęło niemal 160 protestantów różnych denominacji). Bezczeszczono nawet chrzeÅ›cijaÅ„skie cmentarze.

Trudna misja w Tybecie

Lamaistyczny Tybet prowadziÅ‚ konsekwentnie politykÄ™ izolacji od zewnÄ™trznego Å›wiata. ChodziÅ‚o nie tylko o odizolowanie siÄ™ od Chin, które zgÅ‚aszaÅ‚y pretensje do wÅ‚adzy nad krajem rzÄ…dzonym przez kolejnych dalajlamów, ale również o zapobieżenie przenikniÄ™ciu do Tybetu chrzeÅ›cijaÅ„skich misjonarzy. Franciszkanie, którzy dotarli na „dach Å›wiata”, zostali wygnani z Tybetu w 1760 r. Ponowny wysiÅ‚ek misyjny podjÄ™li w poÅ‚owie XIX w. francuscy księża, a papież Grzegorz XVI ustanowiÅ‚ w roku 1846 apostolski wikariat w Lhasie (stolicy Tybetu).

Na poczÄ…tku XX w. katolicka misja w Tybecie liczyÅ‚a 26 księży i ok. 3 tysiÄ™cy wiernych (w tym 600 katechumenów). Od poczÄ…tku swojego istnienia byÅ‚a ona poddana przeÅ›ladowaniom ze strony TybetaÅ„czyków, bÄ™dÄ…cych tylko wykonawcami antychrzeÅ›cijaÅ„skich wezwaÅ„ lamów. W 1854 r. zostali zamordowani ksiÄ…dz Nicolas Michel Trick oraz o. Bourry, a w roku 1862 – ksiÄ…dz Jean-Pierre Neel.

Grzegorz Kucharczyk

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w lipcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map