Chrześcijańskie Artykuły. Katolicyzm w Ameryce.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Katolicyzm w Ameryce
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Katolicyzm w Ameryce




SÅ‚owa papieża okazaÅ‚y siÄ™ proroctwem: po powrocie do Kanady w roku 1644 o. Jogues na nowo podjÄ…Å‚ pracÄ™ misyjnÄ…. W 1646 r. zostaÅ‚ uwiÄ™ziony i zamordowany przez Irokezów. Niemal trzysta lat później, w roku 1930, papież Pius XI kanonizowaÅ‚ o. Isaaca Jogues’a jako mÄ™czennika za wiarÄ™

Kanada – cena wiary

Chrystianizacja Kanady zwiÄ…zana jest z obecnoÅ›ciÄ… Francuzów nad RzekÄ… Å›w. WawrzyÅ„ca. Ta ostatnia zawdziÄ™cza swojÄ… nazwÄ™ wielkiemu eksploratorowi Kanady, Jacques’owi Cartierowi, badajÄ…cemu w latach 30. i 40. XVI w. ten kraj aż do Quebecu, który od tej chwili staÅ‚ siÄ™ perÅ‚Ä… wÅ›ród póÅ‚nocnoamerykaÅ„skich posiadÅ‚oÅ›ci Francji. Regularna ewangelizacja Kanady zaczęła siÄ™ w wieku XVII. Wówczas to na zaproszenie Samuela de Champlaina, który od 1608 r. staÅ‚ na czele francuskiej administracji w Quebecu, przybyli tam franciszkanie (1615) oraz jezuici (1625). Misje prowadzone przez te (i inne) zakony kierowaÅ‚y siÄ™ do plemion indiaÅ„skich: Algonkinów (mieszkajÄ…cych na póÅ‚noc od Rzeki Å›w. WawrzyÅ„ca, aż po póÅ‚nocno-zachodnie prerie), Huronów oraz Irokezów (zamieszkujÄ…cych obszary na poÅ‚udnie od jeziora Ontario).

GÅ‚oszenie sÅ‚owa Bożego również w Kanadzie byÅ‚o niejednokrotnie okupione zÅ‚ożonÄ… przez misjonarzy ofiarÄ… z wÅ‚asnego życia. W roku 1646 indiaÅ„skie plemiÄ™ Irokezów zamordowaÅ‚o jezuitÄ™, ojca Isaaca Jogues’a, który od 1636 r. prowadziÅ‚ pracÄ™ misyjnÄ… w Ameryce PóÅ‚nocnej. ByÅ‚ on pierwszym katolickim ksiÄ™dzem, który dotarÅ‚ do wyspy Manhattan (Nowy Jork). W roku 1642 o. Jogues zostaÅ‚ schwytany przez plemiÄ™ Mohawków i poddany okrutnym torturom. W niewoli przebywaÅ‚ ponad rok, zostaÅ‚ uwolniony dziÄ™ki pomocy Holendrów (kalwinistów) z kolonii w Nowym Amsterdamie (jak nazywaÅ‚ siÄ™ wówczas Nowy Jork).

Papież Urban VII w 1643 r., jeszcze za życia o. Jogues’a, nazwaÅ‚ go „mÄ™czennikiem Chrystusa” i udzieliÅ‚ mu nadzwyczajnego przywileju dalszego odprawiania Mszy Å›w. w sytuacji, gdy kanonicznie nie byÅ‚ do tego zdolny: oprawcy podczas tortur odrÄ…bali mu i spalili część palców u dÅ‚oni.

SÅ‚owa papieża okazaÅ‚y siÄ™ proroctwem: po powrocie do Kanady w roku 1644 o. Jogues na nowo podjÄ…Å‚ pracÄ™ misyjnÄ…. W 1646 r. zostaÅ‚ uwiÄ™ziony i zamordowany przez Irokezów. Niemal trzysta lat później, w roku 1930, papież Pius XI kanonizowaÅ‚ o. Isaaca Joguesa jako mÄ™czennika za wiarÄ™. Wraz z nim zostaÅ‚o wówczas kanonizowanych siedmiu innych misjonarzy, którzy ponieÅ›li Å›mierć mÄ™czeÅ„skÄ… podczas ewangelizowania Kanady.

Lata 1648 – 1649 okazaÅ‚y siÄ™ najtragiczniejsze dla jezuickich misjonarzy pracujÄ…cych w Quebecu. W tym czasie plemiÄ™ Huronów uwiÄ™ziÅ‚o i zamordowaÅ‚o piÄ™ciu jezuitów: o. Daniela, o. Brebeufa, o. Lallemanta, o. Garniera i o. Chabanela. Wszyscy oni byli okrutnie torturowani (stopniowo okaleczani i paleni żywcem), a mimo to żaden z nich nie zaparÅ‚ siÄ™ wiary w Chrystusa. Wytrwali do koÅ„ca.

W roku 1763 Kanada dostaÅ‚a siÄ™ pod panowanie brytyjskie. Chociaż na mocy traktatu paryskiego, wedle którego Francja zrzekaÅ‚a siÄ™ tej kolonii, katolicy mieli zagwarantowane prawo swobodnego wyznawania i praktykowania swojej religii, to rzeczywistość okazaÅ‚a siÄ™ inna. RzÄ…dy brytyjskie próbowaÅ‚y mianowicie rozciÄ…gnąć na KanadÄ™ politykÄ™ dyskryminacji katolików, którÄ… na Wyspach sankcjonowaÅ‚y tzw. prawa karne (por. poprzednie artykuÅ‚y na ten temat w MiÅ‚ujcie siÄ™!). Przygotowaniem do inauguracji penal laws także w Kanadzie byÅ‚y ograniczenia narzucone przez Brytyjczyków na dziaÅ‚ajÄ…ce tam katolickie zakony. Na przykÅ‚ad franciszkanom i jezuitom zakazano przyjmowania nowicjuszy z Kanady oraz siÄ™gania po pomoc wspóÅ‚braci z Europy.

Uspokojenie przyniósÅ‚ rok 1774. Wówczas to, na mocy tzw. Quebec Act, Brytyjczycy ostatecznie uznali prawo katolików do swobodnego praktykowania religii; zarzucono również dyskryminacyjne praktyki. NiewÄ…tpliwie ten nagÅ‚y zwrot Brytyjczyków ku polityce faktycznej tolerancji wobec kanadyjskich katolików uwarunkowany byÅ‚ sytuacjÄ…, która miaÅ‚a miejsce w brytyjskich koloniach w Ameryce PóÅ‚nocnej, stojÄ…cych wówczas u progu podjÄ™cia walki o niepodlegÅ‚ość (co staÅ‚o siÄ™, jak wiadomo, w 1776 r.).

„ZÅ‚am kark papieża”

PoÅ›ród amerykaÅ„skich kolonistów, którzy w 1776 r. chwycili za broÅ„ przeciw Brytyjczykom, walczÄ…c o niepodlegÅ‚ość, katolicy byli podwójnie dyskryminowani. Nie tylko bowiem – tak jak inni – przez szkodliwe prawa (gÅ‚. ekonomiczne) nadsyÅ‚ane z Londynu, ale również przez protestanckÄ… wiÄ™kszość w samych koloniach.

Za poczÄ…tek amerykaÅ„skich kolonii uważa siÄ™ rok 1620 – przybycie do Massachusetts statku „Mayflower” z purytaÅ„skimi uchodźcami z Anglii. Purytanie – radykalny odÅ‚am protestantyzmu angielskiego, szykanowany wówczas w Anglii – organizowali swoje kolonie, przeÅ›ladujÄ…c katolików. (Wbrew rozpowszechnionemu bÅ‚Ä™dnemu mniemaniu korzenie Stanów Zjednoczonych sÄ… gÅ‚Ä™boko religijne, by nie powiedzieć naznaczone wÄ…tkami antykatolickimi).

Od poczÄ…tku istnienia purytaÅ„skiej kolonii w Massachusetts katoliccy księża mieli, na mocy stanowego prawa, zakaz wstÄ™pu na jej obszar. KapÅ‚an zÅ‚apany po raz drugi przez wÅ‚adze stanowe na nielegalnym przebywaniu w Massachusetts musiaÅ‚ liczyć siÄ™ z karÄ… Å›mierci. Nawet obchodzenie Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia zostaÅ‚o zakazane w tej purytaÅ„skiej kolonii, ponieważ okreÅ›lono je mianem „papistyczne baÅ‚wochwalstwo”.

CaÅ‚a kultura w Nowej Anglii (jak nazywano purytaÅ„skie kolonie na póÅ‚nocno-zachodnim skraju dzisiejszych USA) byÅ‚a przesycona wÄ…tkami antykatolickimi. Książki i podrÄ™czniki dla dzieci zawieraÅ‚y mnóstwo czytanek, rymowanek oraz ilustracji, które miaÅ‚y uczyć i przypominać o „papistowskich zbrodniach”. A jedna z najbardziej popularnych gier dzieciÄ™cych w XVII-wiecznym Massachusetts nazywaÅ‚a siÄ™ Break the Pope’s Neck (ZÅ‚am kark papieża)…

O trwaÅ‚oÅ›ci tych antykatolickich fobii wÅ›ród zaÅ‚ożycieli amerykaÅ„skiej kultury Å›wiadczy testament, który pozostawiÅ‚ w 1750 r. Paul Dudley – jeden ze sponsorów tworzÄ…cego siÄ™ Uniwersytetu Harvarda. Finansowane z majÄ…tku darczyÅ„cy wykÅ‚ady miaÅ‚y bowiem za cel „wykrycie, napiÄ™tnowanie i przedstawienie baÅ‚wochwalstwa KoÅ›cioÅ‚a rzymskiego – jego tyranii, uzurpacji i godnych potÄ™pienia herezji”. Seria tzw. wykÅ‚adów Dudleya trwaÅ‚a na Harvardzie aż do XX w.

Jak wiadomo, purytaÅ„ski fanatyzm religijny znalazÅ‚ swój najgÅ‚oÅ›niejszy – i zarazem najbardziej tragiczny – wyraz w sprawie tzw. czarownic z Salem. Mianowicie pod koniec XVII w. miejscowi purytanie powiesili w miasteczku Salem kilkanaÅ›cie kobiet pod zarzutem czarów. Ponadto jedna z ofiar, znana jako Goody Glover, zostaÅ‚a oskarżona jeszcze o coÅ› gorszego. Jak zapisano w aktach sprawy: „(…) byÅ‚a jednÄ… z dzikich Irlandek, uważaÅ‚a siÄ™ za rzymskÄ… katoliczkÄ™ i sprawnie odmawia Ojcze nasz po Å‚acinie”. NieszczÄ™snej kobiety nie uratowaÅ‚o odmówienie Modlitwy PaÅ„skiej po angielsku. Wraz z innymi „czarownicami z Salem” zostaÅ‚a powieszona.

Dyskryminacja katolików byÅ‚a w XVII i XVIII w. na porzÄ…dku dziennym również w koloniach, gdzie oficjalnym i jedynym KoÅ›cioÅ‚em byÅ‚ paÅ„stwowy KoÅ›cióÅ‚ anglikaÅ„ski (dodajmy, że purytanie odrzucali KoÅ›cióÅ‚ anglikaÅ„ski, ponieważ byÅ‚ on wedÅ‚ug nich „zbyt katolicki”). W Wirginii taki stan prawny istniaÅ‚ od roku 1606. TowarzyszyÅ‚ temu caÅ‚y zakres obowiÄ…zywania w tym stanie antykatolickich „praw karnych”. Na mocy prawa z 1631 r. peÅ‚nia praw obywatelskich przysÅ‚ugiwaÅ‚a tylko czÅ‚onkom KoÅ›cioÅ‚a anglikaÅ„skiego. W roku 1642 zakazano katolikom budowania Å›wiÄ…tyÅ„ i przebywania katolickich duchownych w tym stanie. W 1691 r. przyjÄ™ty przez WirginiÄ™ Akt tolerancji (w którym chodziÅ‚o gÅ‚ównie o tolerowanie przybywajÄ…cych wówczas do tej kolonii kwakrów, także nie należących do paÅ„stwowego KoÅ›cioÅ‚a) stwierdzaÅ‚, że „odtÄ…d nastaje wolność sumienia w wielbieniu Boga dla wszystkich chrzeÅ›cijan, z wyjÄ…tkiem papistów”.

PodobnÄ… politykÄ™ stosowano również w New Hampshire, gdzie od roku 1689 – wzorem angielskim – obowiÄ…zywaÅ‚a wszystkich obywateli przysiÄ™ga przeciw papieżowi i „bÅ‚Ä™dom KoÅ›cioÅ‚a rzymskiego”, od której zÅ‚ożenia uzależnione byÅ‚o korzystanie z peÅ‚ni praw cywilnych.

Jezuici, Indianie i teoria spisku

WyjÄ…tkiem byÅ‚ Maryland, zaÅ‚ożony w 1634 r. przez katolików jako „kraj Maryi” (Maryland). Osadnictwem w tej kolonii kierowaÅ‚a katolicka rodzina Calvertów. WiÄ™kszość osadników także stanowili katolicy, wÅ›ród których byli również – rzecz niesÅ‚ychana w pozostaÅ‚ych koloniach amerykaÅ„skich – jezuici. Trzeba bowiem pamiÄ™tać, że wraz z protestantami przybyÅ‚a z Europy do Ameryki PóÅ‚nocnej teoria jezuickiego spisku. Kobiety oskarżano o czary (por. „czarownice z Salem”), a jezuitów o wszystkie inne nieszczęścia, na przykÅ‚ad o organizowanie indiaÅ„skich ataków na kolonistów. Owych absurdalnych pogÅ‚osek o rzekomych konszachtach jezuitów z Indianami, na szkodÄ™ kolonistów, nie rozwiewaÅ‚y nawet znane fakty przeÅ›ladowania Towarzystwa Jezusowego przez tychże Indian (por. wyżej).

W roku 1675 jeden z brytyjskich urzÄ™dników w Nowej Anglii raportowaÅ‚ do Londynu podczas jednego z indiaÅ„skich powstaÅ„ (tzw. wojna króla Filipa): „Mamy powody obawiać siÄ™, że ci zÅ‚owrodzy spiskowcy, jezuici – wielcy wrogowie Korony Jego Królewskiej MoÅ›ci, jak również protestanckiej religii – mieli swój udziaÅ‚ w tych wydarzeniach”.

ManiÄ™ tropienia jezuickiego spisku potÄ™gowaÅ‚ fakt, że w XVIII w. brytyjskie kolonie w Ameryce PóÅ‚nocnej sÄ…siadowaÅ‚y od poÅ‚udnia (Floryda) z posiadÅ‚oÅ›ciami katolickiej Hiszpanii. Tam to wÅ‚aÅ›nie bez przeszkód pracowali m.in. jezuici. W latach 1702 – 1704 gubernator Karoliny PoÅ‚udniowej, James Moore, postanowiÅ‚ aktywnie walczyć z „jezuickim zagrożeniem” ze strony hiszpaÅ„skiej Florydy. W tym celu zorganizowaÅ‚ wówczas dwie Å‚upieżcze wyprawy na FlorydÄ™, zabijajÄ…c misjonarzy, palÄ…c misje katolickie i uprowadzajÄ…c tysiÄ…ce mieszkaÅ„ców (katolików) tej hiszpaÅ„skiej kolonii jako niewolników.

O nasileniu siÄ™ obsesji na punkcie rzekomego spisku jezuickiego Å›wiadczÄ… również wydarzenia z roku 1741 w Nowym Jorku, którego wÅ‚adze od 1689 r. zakazaÅ‚y przebywania tam „papistowskich misjonarzy”. Po tym jak pożar zniszczyÅ‚ jednÄ… z protestanckich kaplic w mieÅ›cie i zaczęły siÄ™ zamieszki poÅ›ród czarnych więźniów osadzonych w miejscowym areszcie, jako winnych wskazano jezuitów. W tym samym czasie wÅ›ród ludnoÅ›ci Nowego Jorku zaczÄ…Å‚ krążyć list (autentyczny) gubernatora Georgii, Jamesa Oglethorpe’a, w którym przestrzegano przed „spiskiem hiszpaÅ„skich księży”, chcÄ…cych jakoby spalić najwiÄ™ksze miasta w brytyjskich koloniach. KozÅ‚em ofiarnym okazaÅ‚ siÄ™ tutaj duchowny anglikaÅ„ski, John Ury, którego tÅ‚um zidentyfikowaÅ‚ jako „ukrytego jezuitÄ™”. SÄ…d skazaÅ‚ go na karÄ™ Å›mierci, którÄ… niezwÅ‚ocznie wykonano. Innych zaÅ› „jezuickich konspiratorów”, dwóch biaÅ‚ych i 21 Murzynów, zlinczowano.

Kolejna fala antykatolickiej (antyjezuickiej) fobii przeszÅ‚a przez amerykaÅ„skie kolonie w latach 1756 – 1763, podczas wojny, która zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ przejÄ™ciem przez Brytyjczyków francuskiej Kanady. Każde niepowodzenie wojsk brytyjskich starano siÄ™ wówczas wyjaÅ›niać jako wynik „papistowskiego spisku”. Na przykÅ‚ad gubernator Wirginii, Dinwiddie, tÅ‚umaczyÅ‚ niepowodzenia Brytyjczyków „zagrożeniem, jakiego doÅ›wiadczamy ze strony niemieckich katolików”.

Dobry czas dla katolików w Marylandzie skoÅ„czyÅ‚ siÄ™ w roku 1644. O ile bowiem protestancka wiÄ™kszość wÅ›ród kolonistów amerykaÅ„skich nie tolerowaÅ‚a katolickich posiadÅ‚oÅ›ci za granicÄ… (Floryda), to tym bardziej nie chciaÅ‚a ich u siebie. W zwiÄ…zku z tym wÅ‚aÅ›nie w 1644 r. gubernator Wirginii, William Claiborne, dokonaÅ‚ inwazji na Maryland. Skutkiem tego w latach 1644 – 1646 katolicy w Marylandzie zostali zmuszeni do zejÅ›cia do katakumb.

Po odzyskaniu wÅ‚adzy przez katolickiego gubernatora, Leonarda Calverta, w 1646 r. zaprzestano przeÅ›ladowaÅ„ katolików. Pomimo to aż do koÅ„ca XVII w. trwaÅ‚a peÅ‚zajÄ…ca wojna domowa protestancko-katolicka w tym stanie. W roku 1691 – po obaleniu w Anglii katolickiego króla Jakuba II – w Marylandzie wprowadzono w caÅ‚ej rozciÄ…gÅ‚oÅ›ci antykatolickie penal laws. OdtÄ…d MszÄ™ Å›w. można byÅ‚o odprawiać tylko w domach prywatnych; donosicielom za poinformowanie wÅ‚adz o zÅ‚amaniu tego zakazu oferowano duże nagrody pieniężne. KsiÄ…dz przyÅ‚apany na odprawianiu Mszy w miejscu publicznym mógÅ‚ być skazany na dożywocie, a wszystkim katolikom w Marylandzie zakazano noszenia broni i podwójnie ich opodatkowano. (cdn.)

 

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map