Chrześcijańskie Artykuły. Sydney 2008.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Sydney 2008
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Sydney 2008




Podczas XXIII ÅšDM Sydney staÅ‚o siÄ™ miejscem wyjÄ…tkowej modlitwy setek tysiÄ™cy ludzi, dziÄ™ki której mogÅ‚a siÄ™ uobecniać w tym mieÅ›cie niezwykÅ‚a potÄ™ga Bożego Ducha.

W spotkaniach z Ojcem ÅšwiÄ™tym w Sydney uczestniczyÅ‚o blisko 500 000 osób ze 170 krajów oraz z Australii. Katechezy byÅ‚y gÅ‚oszone w 29 grupach jÄ™zykowych w 235 miejscach (miÄ™dzy innymi w Opera House i Exhibition Center). Tam również byÅ‚y odprawiane Msze Å›w. oraz znajdowaÅ‚y siÄ™ specjalnie przygotowane pomieszczenia do sprawowania sakramentu pokuty i adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Organizatorzy wybrali 10 patronów: bÅ‚. Mary MacKillop, jedynÄ… AustralijkÄ™ wyniesionÄ… na oÅ‚tarze, Å›w. TeresÄ™ z Lisieux, Å›w. FaustynÄ™ KowalskÄ…, Å›w. MariÄ™ Goretti, która oddaÅ‚a życie w obronie czystoÅ›ci, Å›w. Piotra Chanela, bÅ‚. Piotra To Rot, bÅ‚. Piera Giorgia Frassatiego, bÅ‚. MatkÄ™ TeresÄ™ z Kalkuty, Jana PawÅ‚a II oraz MatkÄ™ Bożą pod wezwaniem Naszej Pani Krzyża PoÅ‚udnia, Wspomożenia Wiernych. Na czas trwania ÅšDM zostaÅ‚o przywiezione z Turynu do katedry w Sydney ciaÅ‚o bÅ‚. Piera Giorgia Frassatiego, aby mÅ‚odzi pielgrzymi mogli modlić siÄ™ przy jego relikwiach. Po 63 latach od Å›mierci jego ciaÅ‚o jest nienaruszone i w ogóle nie ulega procesowi rozkÅ‚adu. Jest to wyjÄ…tkowy znak wzywajÄ…cy do nawrócenia.

Chwycić dłoń Boga

Inauguracja XXIII ÅšDM nastÄ…piÅ‚a we wtorek 15 lipca, w porcie Barangaroo w Sydney, podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczyÅ‚ ks. kard. George Pell. W homilii kardynaÅ‚ powiedziaÅ‚, że Jezus nigdy nie zostawia czÅ‚owieka samego, a szczególnie wtedy, gdy czÅ‚owiek daleko od Niego odchodzi. Zaprasza do siebie cierpiÄ…cych w niewoli grzechów i naÅ‚ogów, gdyż wszystkich pragnie wyzwolić i uleczyć. KardynaÅ‚ ostrzegaÅ‚, że gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… ludzkich cierpieÅ„ jest odejÅ›cie od Chrystusa. Wtedy pojawiajÄ… siÄ™ narkotyki, alkohol, rozpad rodziny, żądze cielesne, które prowadzÄ… do fizycznej i duchowej Å›mierci. Dopóki jednak żyjemy na ziemi, zawsze jest szansa powrotu do Jezusa i uzdrowienia. Trzeba tylko z dzieciÄ™cÄ… ufnoÅ›ciÄ… chwycić „dÅ‚oÅ„ Boga, On dokona reszty. Zaufanie to podstawa. Bóg nas nie zawiedzie”. KardynaÅ‚ Pell uÅ›wiadomiÅ‚ mÅ‚odym, że „podążanie za Chrystusem nie jest Å‚atwe, ponieważ wymaga walki z tym, co Å›w. PaweÅ‚ nazywa »ciaÅ‚em« – z naszym obrosÅ‚ym w tÅ‚uszcz, bezlitosnym ego, staroÅ›wieckim egoizmem. I ta walka zawsze ma miejsce. (…) Bycie uczniem Chrystusa wymaga dyscypliny, szczególnie wobec samych siebie; co Å›w. PaweÅ‚ nazywa samokontrolÄ…. Ćwiczenie siÄ™ w samokontroli jest konieczne, by rozwijać i chronić miÅ‚ość w naszych sercach. (…) JesteÅ›my wezwani, by otworzyć nasze serca na moc Ducha. A wam, mÅ‚odym, chcÄ™ delikatnie przypomnieć, byÅ›cie w waszym entuzjazmie i podekscytowaniu nie zapomnieli sÅ‚uchać i modlić siÄ™!”.

Gdzie szukać prawdy, dobra i piękna?

Czwartkowe popoÅ‚udnie przyniosÅ‚o dÅ‚ugo oczekiwane Å›wiÄ™to powitania papieża Benedykta XVI. Ojciec ÅšwiÄ™ty pÅ‚ynÄ…Å‚ sześć morskich mil przy wietrznej, ale sÅ‚onecznej pogodzie. Papieskiemu statkowi towarzyszyÅ‚o 12 mniejszych jednostek, a na nich 1200 mÅ‚odych pielgrzymów oraz dziennikarze. WÅ›ród entuzjazmu mÅ‚odzieży papieski statek przycumowaÅ‚ w porcie Barangaroo, gdzie miaÅ‚o miejsce wieczorne spotkanie mÅ‚odych ludzi z Ojcem ÅšwiÄ™tym.

Po ceremonii powitania i wspólnej modlitwie Ojciec ÅšwiÄ™ty zaapelowaÅ‚ do wszystkich, którzy żyjÄ… na obrzeżach parafii i KoÅ›cioÅ‚a lub nie sÄ… katolikami ani chrzeÅ›cijanami: „Zróbcie krok do przodu, pójdźcie w kochajÄ…ce ramiona Jezusa; uznajcie KoÅ›cióÅ‚ za swój dom. Nikt nie powinien pozostawać na zewnÄ…trz, bowiem od dnia PięćdziesiÄ…tnicy KoÅ›cióÅ‚ jest jeden i powszechny”. Benedykt XVI zwróciÅ‚ siÄ™ również do wszystkich cierpiÄ…cych, upoÅ›ledzonych i wyobcowanych: „Jezus jest blisko was! Poznajcie Jego uzdrawiajÄ…cy uÅ›cisk, Jego wspóÅ‚czucie i miÅ‚osierdzie!”. PrzestrzegaÅ‚: „W naszym życiu osobistym, w spoÅ‚ecznoÅ›ci, do której należymy, możemy spotkać siÄ™ z wrogoÅ›ciÄ…, z czymÅ› niebezpiecznym; truciznÄ…, która może zniszczyć to, co dobre, zmienić nas i wypaczyć cel, dla którego zostaliÅ›my stworzeni. Jak sami wiecie, wiele jest takich przypadków. Najbardziej znane z nich to nadużywanie alkoholu i narkotyków, gloryfikacja przemocy i upodlenie seksualne, czÄ™sto przedstawiane w telewizji lub Internecie jako forma rozrywki. Zastanawiam siÄ™, jak ktoÅ› – patrzÄ…c na osoby rzeczywiÅ›cie cierpiÄ…ce z powodu przemocy i wykorzystywania seksualnego – mógÅ‚by powiedzieć, że te dramaty, przedstawione w formie wirtualnej, można potraktować jako zwykÅ‚Ä… »rozrywkÄ™«”.

Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚, że ludzkim życiem nie kieruje Å›lepy los, gdyż Pan Bóg wyznaczyÅ‚ czÅ‚owiekowi konkretny cel, a jest nim poszukiwanie i znalezienie prawdy, dobra i piÄ™kna. O tym najważniejszym celu ludzkiego życia trzeba zawsze pamiÄ™tać, gdy podejmuje siÄ™ konkretne codzienne wybory. Tylko w Chrystusie odnajdziemy prawdÄ™, dobro i piÄ™kno, tylko w zjednoczeniu z Nim znajdziemy szczęście i radość. Ojciec ÅšwiÄ™ty ostrzegaÅ‚, aby nie pozwolić siÄ™ „zwieść tym, którzy widzÄ… w was tylko konsumentów na rynku”, w którym „sam wybór staje siÄ™ dobrem, nowość uchodzi za piÄ™kno, a subiektywne doÅ›wiadczenie zastÄ™puje prawdÄ™”. Tak naprawdÄ™ tylko Chrystus ofiarowuje nam wszystko to, co jest nam potrzebne do szczęścia! On daje nam swoje życie. „WstÄ™pem do tego życia, wejÅ›ciem na chrzeÅ›cijaÅ„skÄ… drogÄ™ jest chrzest”. Ojciec ÅšwiÄ™ty przypomniaÅ‚ o wielkim skarbie, jaki majÄ… ludzie ochrzczeni: „W dniu naszego chrztu Bóg wprowadziÅ‚ nas do swej Å›wiÄ™toÅ›ci (por. 2 P 1, 4) i staliÅ›my siÄ™ przybranymi synami i córkami Ojca. ZostaliÅ›my wÅ‚Ä…czeni w Chrystusa. StaliÅ›my siÄ™ Å›wiÄ…tyniÄ… Jego Ducha” (por. 1 Kor 6, 19). Ten drogocenny skarb Bożego życia bÄ™dzie siÄ™ w nas pomnażaÅ‚ i nas przemieniaÅ‚, gdy pozwolimy ksztaÅ‚tować siÄ™ Duchowi ÅšwiÄ™temu w codziennej modlitwie oraz w sakramentach pokuty i Eucharystii.

Kładę przed wami życie i śmierć

GÅ‚ównym wydarzeniem ÅšDM w piÄ…tek 18 lipca byÅ‚a droga krzyżowa na ulicach Sydney, przygotowana w formie trzygodzinnego misterium mÄ™ki Chrystusa. W jej odtworzenie byÅ‚o zaangażowanych 80 aktorów w specjalnie przygotowanych kostiumach. Od strony artystycznej byÅ‚o to fascynujÄ…ce widowisko, które uÅ›wiadamiaÅ‚o uczestnikom, że w swojej mÄ™ce i Å›mierci Jezus wziÄ…Å‚ na siebie caÅ‚e zÅ‚o Å›wiata, grzechy i cierpienia wszystkich ludzi, a w zmartwychwstaniu dokonaÅ‚ ostatecznego zwyciÄ™stwa nad wszelkim zÅ‚em. Ta wstrzÄ…sajÄ…ca tajemnica naszego zbawienia nieustannie uobecnia siÄ™ podczas każdej Eucharystii. W wielu miejscach Sydney ustawione byÅ‚y telebimy, aby jak najwiÄ™cej ludzi mogÅ‚o uczestniczyć w tym nabożeÅ„stwie. Podczas sceny ukrzyżowania Chrystusa sÅ‚oÅ„ce chyliÅ‚o siÄ™ ku zachodowi, a w momencie Jego Å›mierci zapadÅ‚ zmrok.

Po zakoÅ„czeniu drogi krzyżowej Benedykt XVI przejechaÅ‚ samochodem do Uniwersytetu Notre Dame Australia w Darlinghurst, aby spotkać siÄ™ z mÅ‚odzieżą, która miaÅ‚a konflikty z prawem i jest w trakcie resocjalizacji.

Ojciec ÅšwiÄ™ty pytaÅ‚ siÄ™ zebranych: co tak naprawdÄ™ oznacza żyć w peÅ‚ni? ZacytowaÅ‚ tekst Pisma ÅšwiÄ™tego: „KÅ‚adÄ™ przed wami życie i Å›mierć, bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo i przekleÅ„stwo. Wybierajcie wiÄ™c życie, abyÅ›cie żyli wy i wasze potomstwo, miÅ‚ujÄ…c Pana, Boga swego, sÅ‚uchajÄ…c Jego gÅ‚osu, lgnÄ…c do Niego: bo tu jest twoje życie” (Pwt 30, 19-20). Ojciec ÅšwiÄ™ty wyjaÅ›niaÅ‚, że faÅ‚szywych „bogów” prawie zawsze należy „kojarzyć z oddawaniem czci trzem rzeczom: dobrom materialnym, zaborczej miÅ‚oÅ›ci i wÅ‚adzy”. MówiÅ‚: „Dobra materialne, same w sobie, sÄ… dobre. (…) JeÅ›li jednak jesteÅ›my zachÅ‚anni, jeÅ›li odmawiamy dzielenia siÄ™ tym, co posiadamy, z gÅ‚odnymi i ubogimi, wówczas czynimy z naszych dóbr faÅ‚szywego boga. Jak wiele gÅ‚osów w naszym zmaterializowanym spoÅ‚eczeÅ„stwie mówi nam, że szczęście można osiÄ…gnąć poprzez nabycie jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci dóbr materialnych i przedmiotów zbytku! Oznacza to jednak czynienie z dóbr materialnych faÅ‚szywego boga. Zamiast dawać życie, niosÄ… one Å›mierć.

Prawdziwa miÅ‚ość jest oczywiÅ›cie czymÅ› dobrym. Bez niej chyba nie warto byÅ‚oby żyć. Zaspokaja ona naszÄ… najgÅ‚Ä™bszÄ… potrzebÄ™; kiedy kochamy, stajemy siÄ™ w peÅ‚ni samymi sobÄ…, w peÅ‚ni ludźmi. Ale jakże Å‚atwo jest uczynić z miÅ‚oÅ›ci faÅ‚szywego boga! SÄ…dzÄ…c, że kochajÄ…, ludzie czÄ™sto sÄ… w rzeczywistoÅ›ci zaborczy i manipulujÄ… drugÄ… osobÄ…. Czasem traktujÄ… innych bardziej jak przedmioty sÅ‚użące do zaspokojenia wÅ‚asnych potrzeb niż jak osoby, które należy kochać i otaczać opiekÄ…. Jakże Å‚atwo można dać siÄ™ zwieść tak wielu gÅ‚osom w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie, które opowiadajÄ… siÄ™ za permisywnym podejÅ›ciem do pÅ‚ciowoÅ›ci, nie przywiÄ…zujÄ…c wagi do skromnoÅ›ci, szacunku do samych siebie lub do wartoÅ›ci moralnych, które decydujÄ… o jakoÅ›ci relacji miÄ™dzyludzkich! Jest to oddawanie czci faÅ‚szywemu bogu. Zamiast dawać życie, niesie Å›mierć.

Dana nam przez Boga wÅ‚adza przeobrażania otaczajÄ…cego nas Å›wiata jest oczywiÅ›cie czymÅ› dobrym. Kiedy używamy jej w sposób wÅ‚aÅ›ciwy i odpowiedzialny, umożliwia nam ona odmienianie życia ludzi. Każda spoÅ‚eczność potrzebuje dobrych przywódców. Jakże silnÄ… pokusÄ… jest jednak siÄ™ganie po wÅ‚adzÄ™ dla wÅ‚asnych korzyÅ›ci, dążenie do dominacji nad innymi albo eksploatacja Å›rodowiska naturalnego dla wÅ‚asnych samolubnych celów! Jest to czynienie z wÅ‚adzy faÅ‚szywego boga. Zamiast dawać życie, niesie Å›mierć. Kult posiadania rzeczy, kult zaborczej miÅ‚oÅ›ci i kult wÅ‚adzy sprawiajÄ… czÄ™sto, że ludzie próbujÄ… »grać rolÄ™ Boga«: dążą do uzyskania peÅ‚nej kontroli, nie baczÄ…c na mÄ…drość i przykazania, które Bóg daÅ‚ nam poznać. Ta droga prowadzi do Å›mierci. Natomiast gdy oddajemy cześć jedynemu, prawdziwemu Bogu, oznacza to, że uznajemy w Nim źródÅ‚o wszelkiego dobra, zawierzamy Mu samych siebie, otwieramy siÄ™ na uzdrawiajÄ…ce dziaÅ‚anie Jego Å‚aski i jesteÅ›my posÅ‚uszni Jego przykazaniom: idÄ…c tÄ… drogÄ…, wybieramy życie”. Na koniec Ojciec ÅšwiÄ™ty zachÄ™ciÅ‚ zgromadzonych, aby tak jak marnotrawny syn rzucili siÄ™ w kochajÄ…ce ramiona Jezusa, który ofiarowuje im przebaczenie i bezwarunkowÄ… miÅ‚ość, gdyż tylko w miÅ‚oÅ›ci i przyjaźni z Nim odnajdÄ… radość i peÅ‚niÄ™ życia.

Pozwólcie siÄ™ ksztaÅ‚tować Jego darom!

Już od 5 rano w sobotÄ™ grupy mÅ‚odych pielgrzymów rozpoczęły przemarsz z różnych części Sydney na czuwanie z papieżem na hipodromie Randwick. DoÅ‚Ä…czaÅ‚o siÄ™ do nich tysiÄ…ce mÅ‚odych Australijczyków, którzy w pierwszych dniach tegorocznych ÅšDM byli tylko sceptycznymi obserwatorami, ale w koÅ„cu zostali porwani do peÅ‚nego uczestnictwa entuzjazmem i radoÅ›ciÄ… wiary ich rówieÅ›ników. Po drodze na Randwick siedem razy zatrzymywali siÄ™, aby rozważać siedem darów Ducha ÅšwiÄ™tego: mÄ…droÅ›ci, rozumu, rady, mÄ™stwa, umiejÄ™tnoÅ›ci, pobożnoÅ›ci i bojaźni Bożej.

Nad niekoÅ„czÄ…cÄ… siÄ™ rzeszÄ… pielgrzymów powiewaÅ‚y kolorowe flagi narodowe i transparenty ze wszystkich zakÄ…tków Å›wiata. Na hipodromie od poÅ‚udnia rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ blisko szeÅ›ciogodzinny Festiwal MÅ‚odych. Wieczorem kulminacyjnym punktem byÅ‚o spotkanie z Ojcem ÅšwiÄ™tym i adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. We wspaniaÅ‚ej scenerii rozgwieżdżonego nieba z widocznÄ… konstelacjÄ… Krzyża PoÅ‚udnia setki tysiÄ™cy mÅ‚odych ludzi zgromadzonych wokóÅ‚ krzyża ÅšDM i ikony Maryi, z zapalonymi Å›wiecami, w milczeniu wsÅ‚uchiwaÅ‚o siÄ™ w sÅ‚owa Ojca Å›w.

Benedykt XVI przypomniaÅ‚ obietnicÄ™, którÄ… Chrystus wypowiedziaÅ‚ przed wstÄ…pieniem do nieba: „Duch ÅšwiÄ™ty zstÄ…pi na was, otrzymacie Jego moc”, oraz Jego wezwanie: „BÄ…dźcie moimi Å›wiadkami aż po kraÅ„ce ziemi” (por. Dz 1, 8). W swoim rozważaniu Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚, że wtedy staniemy siÄ™ Å›wiadkami Chrystusa, gdy rozpoznamy ożywiajÄ…cÄ… obecność Ducha ÅšwiÄ™tego w KoÅ›ciele i naszym życiu. Benedykt XVI ostrzegÅ‚ przed pokusÄ… odrzucenia instytucjonalnej struktury KoÅ›cioÅ‚a: „Oddzielanie Ducha ÅšwiÄ™tego od Chrystusa, który jest obecny w instytucjonalnej strukturze KoÅ›cioÅ‚a, naruszaÅ‚oby jedność chrzeÅ›cijaÅ„skiej wspólnoty, która jest wÅ‚aÅ›nie darem Ducha ÅšwiÄ™tego! SprzeniewierzaÅ‚oby siÄ™ samej naturze KoÅ›cioÅ‚a jako żywej Å›wiÄ…tyni Ducha ÅšwiÄ™tego” (por. 1 Kor 3, 16). KoÅ›cióÅ‚ katolicki jest dla caÅ‚ej ludzkoÅ›ci wielkim darem, gdyż jest wspólnotÄ… Chrystusa z nami, grzesznymi ludźmi. W tej wspólnocie Jezus mocÄ… Ducha ÅšwiÄ™tego uwalnia nas z niewoli wszystkich grzechów, leczy najboleÅ›niejsze duchowe zranienia, a najwiÄ™kszych grzeszników czyni Å›wiÄ™tymi. Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚, że to Duch ÅšwiÄ™ty „podtrzymuje KoÅ›cióÅ‚ w jednoÅ›ci z jego Panem i w wiernoÅ›ci Tradycji apostolskiej. To On natchnÄ…Å‚ Pismo ÅšwiÄ™te i prowadzi lud Boży do caÅ‚ej prawdy (por. J 16, 13). W ten sposób Duch ÅšwiÄ™ty jest »dawcÄ… życia«, który nas prowadzi do serca Bożego. Dlatego im bardziej pozwalamy siÄ™ prowadzić Duchowi ÅšwiÄ™temu, tym doskonalej upodabniamy siÄ™ do Chrystusa i tym gÅ‚Ä™biej zanurzamy siÄ™ w życie Trójjedynego Boga. OdejÅ›cie od Niego jest tylko daremnÄ… próbÄ… ucieczki od siebie samych (por. Å›w. Augustyn: Wyznania, VIII, 7). Bóg jest z nami − nie w naszej fantazji, lecz w rzeczywistoÅ›ci naszego życia! My chcemy zmierzyć siÄ™ z rzeczywistoÅ›ciÄ…, a nie od niej uciekać, staramy siÄ™ spojrzeć jej w oczy. Dlatego Å‚agodnie, ale stanowczo Duch ÅšwiÄ™ty kieruje nas do tego, co realne, trwaÅ‚e, prawdziwe. To Duch prowadzi nas z powrotem do komunii z TrójcÄ… PrzenajÅ›wiÄ™tszÄ…! Zwróćmy siÄ™ do Ducha ÅšwiÄ™tego − On jest SprawcÄ… dzieÅ‚ Bożych. Pozwólcie siÄ™ ksztaÅ‚tować Jego darom! (…) Starajcie siÄ™, by wasza wiara dojrzewaÅ‚a poprzez waszÄ… naukÄ™ i pracÄ™, poprzez sport, muzykÄ™ i sztukÄ™. Starajcie siÄ™ wzmacniać jÄ… modlitwÄ… i żywić sakramentami, abyÅ›cie byli natchnieniem i wsparciem dla wszystkich, którzy sÄ… wokóÅ‚ was. Å»ycie nie jest tylko gromadzeniem dóbr. Jest też czymÅ› wiÄ™cej niż osiÄ…ganiem sukcesów. NaprawdÄ™ żyć znaczy poddać siÄ™ przemianie wewnÄ™trznej, być otwartym na moc Bożej miÅ‚oÅ›ci. PrzyjmujÄ…c moc Ducha ÅšwiÄ™tego, wy także możecie przemienić wasze rodziny, wspólnoty, narody. Uwolnijcie te dary! Niech mÄ…drość, rozum, odwaga, bojaźń Boża i szacunek bÄ™dÄ… znakiem waszej wielkoÅ›ci!”.

Po modlitewnym czuwaniu z papieżem mÅ‚odzież uÅ‚ożyÅ‚a siÄ™ do snu pod rozgwieżdżonym niebem. Część z uczestników jeszcze przez jakiÅ› czas przeżywaÅ‚a radość bycia we wspólnocie. ByÅ‚o zimno, temperatura spadÅ‚a do zera stopni. Na rozlegÅ‚ych polach hipodromu w kilku potężnych namiotach caÅ‚Ä… noc trwaÅ‚a adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, lecz trudno byÅ‚o znaleźć wolne miejsce. ByÅ‚a tam również możliwość przystÄ…pienia do sakramentu pokuty. Wielu mÅ‚odych ludzi skorzystaÅ‚o z tej okazji. Po latach, ze Å‚zami w oczach, w postawie marnotrawnych synów, przystÄ™powali do spowiedzi. To byÅ‚y z pewnoÅ›ciÄ… najwiÄ™ksze cuda, które siÄ™ dokonaÅ‚y w Sydney podczas XXIII ÅšDM.

„Duch ÅšwiÄ™ty zstÄ…pi na was, otrzymacie Jego moc”

Nad ranem na hipodrom zaczÄ™li przybywać mieszkaÅ„cy Sydney. W niedzielnej Mszy Å›w. koÅ„czÄ…cej ÅšDM uczestniczyÅ‚o przeszÅ‚o 400 000 osób. ByÅ‚o to najwiÄ™ksze zgromadzenie w historii Australii. Po modlitwie porannej bezpoÅ›rednim przygotowaniem do Mszy Å›w. byÅ‚o kilka pieÅ›ni wykonanych przez znanych australijskich piosenkarzy: Guy Sebastiana oraz Paulini.

Po entuzjastycznym przywitaniu Ojca ÅšwiÄ™tego przez mÅ‚odzież rozpoczęła siÄ™ uroczysta Msza Å›w., podczas której Benedykt XVI modliÅ‚ siÄ™ o zstÄ…pienie na zgromadzonych Ducha ÅšwiÄ™tego, aby przemieniÅ‚ ich serca, bardziej zjednoczyÅ‚ z Jezusem w Jego KoÅ›ciele i posÅ‚aÅ‚, aby zanieÅ›li caÅ‚emu Å›wiatu Chrystusa!

Ojciec ÅšwiÄ™ty przypomniaÅ‚, że w każdej Mszy Å›w. Duch ÅšwiÄ™ty zstÄ™puje na nowo, „aby przemienić nasze życie, aby uczynić z nas, Jego mocÄ…, »jedno ciaÅ‚o i jednego ducha w Chrystusie«”. Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚, że Duch ÅšwiÄ™ty jest źródÅ‚em naszego nowego życia w Bogu, że jest „duszÄ… KoÅ›cioÅ‚a, miÅ‚oÅ›ciÄ…, która jednoczy nas z Panem i pomiÄ™dzy nami”. Moc Ducha ÅšwiÄ™tego możemy otrzymać tylko jako czysty dar, bez żadnej naszej zasÅ‚ugi. Musimy jednak zgodzić siÄ™ jÄ… przyjąć i pozwolić „jej zmieniać nas od wewnÄ…trz. Musimy pozwolić jej przebić siÄ™ przez twardÄ… skorupÄ™ naszej obojÄ™tnoÅ›ci, nasze duchowe znużenie, nasze Å›lepe poddaÅ„stwo duchowi tego czasu. Tylko wtedy możemy pozwolić jej rozpalić naszÄ… wyobraźniÄ™ i uksztaÅ‚tować nasze najgÅ‚Ä™bsze pragnienia. To wÅ‚aÅ›nie dlatego tak ważna jest modlitwa: modlitwa codzienna, modlitwa osobista w ciszy naszych serc i przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem oraz modlitwa liturgiczna w sercu KoÅ›cioÅ‚a. Modlitwa jest czystym odbiorem Å‚aski Boga, dziaÅ‚ajÄ…cej miÅ‚oÅ›ci, komunii z Duchem, który mieszka w nas, prowadzÄ…c nas przez Jezusa do naszego Ojca Niebieskiego. W mocy Ducha Jezus jest zawsze obecny w naszych sercach, w ciszy oczekujÄ…c na nas, abyÅ›my ciÄ…gle z Nim byli, sÅ‚uchali Jego gÅ‚osu, trwali w Jego miÅ‚oÅ›ci i otrzymywali »moc z wysokoÅ›ci«, jak również umożliwiajÄ…c nam bycie solÄ… i Å›wiatÅ‚em tego Å›wiata”. Ojciec ÅšwiÄ™ty wezwaÅ‚ mÅ‚odzież do „pomocy w budowaniu Å›wiata, w którym dar życia od Boga jest przyjmowany z radoÅ›ciÄ…, szacunkiem i troskÄ… – a nie jest odrzucony, traktowany ze strachem czy niszczony”, w którym „miÅ‚ość nie jest chciwa czy samolubna, lecz czysta, wierna i prawdziwie wolna, otwarta na innych, peÅ‚na szacunku dla ich godnoÅ›ci, poszukujÄ…ca dobra, promieniejÄ…ca radoÅ›ciÄ… i piÄ™knem”. Do budowy Å›wiata, w którym „nadzieja uwalnia nas od powierzchownoÅ›ci, apatii i samofascynacji, które tÅ‚umiÄ… nasze dusze i zatruwajÄ… zwiÄ…zki miÄ™dzyludzkie. (…) Åšwiat potrzebuje tego odnowienia!”. Tylko moc Ducha ÅšwiÄ™tego może stworzyć nowy Å›wiat i „odnowić oblicze ziemi” (por. Ps 104, 30)! Ojciec ÅšwiÄ™ty wystÄ…piÅ‚ z apelem o odważne przyjÄ™cie daru powoÅ‚ania do kapÅ‚aÅ„stwa i stanu zakonnego: „KierujÄ™ to woÅ‚anie w szczególny sposób do tych z was, których Pan powoÅ‚uje do kapÅ‚aÅ„stwa i życia konsekrowanego. Nie lÄ™kajcie siÄ™ powiedzieć »tak« Jezusowi, odnaleźć radość w wypeÅ‚nianiu Jego woli, oddaniu siÄ™ zupeÅ‚nie pasji Å›wiÄ™toÅ›ci oraz wykorzystaniu wszystkich talentów w sÅ‚użbie innym!”.

Na koniec, przed bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem, Ojciec ÅšwiÄ™ty ogÅ‚osiÅ‚, że nastÄ™pne ÅšDM odbÄ™dÄ… siÄ™ w 2011 r. w Madrycie. XXIII ÅšDM w Sydney przeszÅ‚y do historii, ale przemiana ludzkich serc potÄ™gÄ… Bożej miÅ‚oÅ›ci bÄ™dzie owocować pomnażaniem dobra i miÅ‚oÅ›ci w Australii i na caÅ‚ym Å›wiecie. O tych dobrych owocach ÅšDM jeszcze przed ich zakoÅ„czeniem mówiÅ‚ Andrew Scipione, szef policji w stanie New South Wales. StwierdziÅ‚, że w czasie trwania ÅšDM statystyki policyjne odnotowaÅ‚y w Sydney najniższÄ… od niepamiÄ™tnych lat liczbÄ™ przestÄ™pstw. PrzypisaÅ‚ ten fakt obecnoÅ›ci pielgrzymów i, dziÄ™ki nim, ogólnemu wzrostowi „zmysÅ‚u duchowego” w spoÅ‚eczeÅ„stwie.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map