Chrześcijańskie Artykuły. Tajemnica cierpienia.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Tajemnica cierpienia
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Tajemnica cierpienia




Nikt z ludzi w czasie ziemskiego życia nie uchroni siÄ™ przed koniecznoÅ›ciÄ… cierpienia i Å›mierci. Co wiÄ™cej, cierpienie, którego doÅ›wiadczamy – lub bÄ™dziemy doÅ›wiadczać – dotyka nie tylko neszgo ciaÅ‚a, ale przede wszystkim naszej sfery duchowej.

Trudne pytanie

W gÅ‚Ä™bi serca cierpiÄ…cego czÅ‚owieka rodzi siÄ™ pytanie o przyczynÄ™ i sens cierpienia. To pytanie jest szczególnie palÄ…ce, gdy mamy do czynienia z cierpieniem niewinnych dzieci, z milionami ofiar obozów koncentracyjnych i wojen. Jeżeli Bóg istnieje, to dlaczego wydaje siÄ™ tak nieczuÅ‚y na cierpienia niewinnych? Dlaczego pozwala na caÅ‚Ä… krzyczÄ…cÄ… niesprawiedliwość i zÅ‚o?

„I jest rzeczÄ… dobrze znanÄ… – pisze Jan PaweÅ‚ II – że na gruncie tego pytania dochodzi nie tylko do wielorakich zaÅ‚amaÅ„ i konfliktów w stosunkach czÅ‚owieka z Bogiem, ale bywa i tak, że dochodzi do samej negacji Boga. JeÅ›li bowiem istnienie Å›wiata otwiera jakby wzrok duszy ludzkiej na istnienie Boga, na Jego mÄ…drość, wszechmoc i wspaniaÅ‚ość, to zÅ‚o i cierpienie zdajÄ… siÄ™ zaćmiewać ten obraz – czasem w sposób radykalny, zwÅ‚aszcza wobec codziennego dramatu tylu niezawinionych cierpieÅ„, a także tylu win, które uchodzÄ… bezkarnie. Ta przeto okoliczność – może bardziej jeszcze niż jakakolwiek inna – wskazuje, jak doniosÅ‚e jest pytanie o sens cierpienia i z jakÄ… wnikliwoÅ›ciÄ… trzeba traktować zarówno samo to pytanie, jak też wszelkÄ… możliwÄ… na nie odpowiedź” (Salvifici doloris, 9). Każdy czÅ‚owiek nie tylko ma prawo, ale powinien pytać siÄ™ o sens cierpienia, co wiÄ™cej – to sam Bóg prowokuje to pytanie w biblijnej historii Hioba, którego dotknęło niezawinione cierpienie. Cierpienie jest zÅ‚em, a jego jedynym źródÅ‚em i przyczynÄ… jest grzech. PytajÄ…c wiÄ™c o sens cierpienia, trzeba siÄ™ pytać o istotÄ™ zÅ‚a i jego pochodzenie.

Ostateczna przyczyna każdego cierpienia

Pan Bóg nie tylko zachÄ™ca nas do stawiania pytaÅ„ o sens cierpienia, ale równoczeÅ›nie daje nam na nie odpowiedź. Z Pisma Å›w. dowiadujemy siÄ™, że najwiÄ™kszy dramat w historii ludzkoÅ›ci rozegraÅ‚ siÄ™ w samych poczÄ…tkach jej istnienia. Adam i Ewa ulegli pokusie zÅ‚ego ducha. Uwierzyli sugestii kusiciela, że nieposÅ‚uszeÅ„stwo Bogu da im peÅ‚niÄ™ szczęścia. Przestali wierzyć Bogu, że najwiÄ™kszÄ… tragediÄ… czÅ‚owieka jest grzech, który niszczy jego czÅ‚owieczeÅ„stwo, zadajÄ…c mu straszne cierpienie przez zniewolenie siÅ‚ami zÅ‚a i Å›mierć ducha. Kiedy mówimy o grzechu pierworodnym, to powinniÅ›my pamiÄ™tać, że to Adam i Ewa – a wiÄ™c caÅ‚a wspólnota ludzka powiedziaÅ‚a Bogu „nie” i zerwaÅ‚a Å‚Ä…czÄ…ce jÄ… z Nim wiÄ™zy życia i miÅ‚oÅ›ci, pogrążajÄ…c siÄ™ w cierpieniu i Å›mierci. Trzeba mieć Å›wiadomość, że caÅ‚a ludzkość jest wspólnotÄ… na podobieÅ„stwo żywego organizmu, a wszyscy ludzie powiÄ…zani sÄ… ze sobÄ… wiÄ™zami solidarnoÅ›ci w dobrym i zÅ‚ym. Stan grzechu, w którym znaleźli siÄ™ wszyscy ludzie, pogrążyÅ‚ ich w najwiÄ™kszym i beznadziejnym cierpieniu. Nie możemy jednak zapominać – stwierdza Jan PaweÅ‚ II – „że caÅ‚y ogrom zÅ‚a, które obecne jest w Å›wiecie, nie jest jedynie konsekwencjÄ… grzechu pierworodnego, lecz także skutkiem nÄ™kajÄ…cych i ukrytych dziaÅ‚aÅ„ szatana, który zastawia puÅ‚apkÄ™ na równowagÄ™ moralnÄ… czÅ‚owieka. Szatan dziaÅ‚a w ukryciu jako podstÄ™pny zwodziciel, wÅ›lizgujÄ…cy siÄ™ do naszego postÄ™powania po to, by wprowadzić do niego różne dewiacje, zarówno szkodliwe, jak i pozornie zbieżne z naszymi instynktownymi aspiracjami” (Jan PaweÅ‚ II, 24.05.1987 r.)

Dlaczego bez osobistej winy dziedziczymy grzech pierworodny i jego konsekwencje?

Z Objawienia wiemy, że każdy czÅ‚owiek od momentu poczÄ™cia staje siÄ™ częściÄ… rodziny ludzkiej i dziedziczy obecne w niej zÅ‚o, a wiÄ™c staje siÄ™ spadkobiercÄ… grzechu pierworodnego wraz ze wszystkimi jego konsekwencjami. Grzech pierworodny oraz wszystkie inne grzechy tworzÄ… w „żywym organizmie” wspólnoty ludzkiej obiektywnie istniejÄ…cÄ… rzeczywistość zÅ‚a, która dotyka i zadaje cierpienie wszystkim, również niewinnym dzieciom. Tak wiÄ™c źródÅ‚em i przyczynÄ… każdego ludzkiego cierpienia jest obiektywnie istniejÄ…ce zÅ‚o we wspólnocie ludzkiej. Cierpienie rodzi siÄ™ z grzechu, a wiÄ™c ze zniszczenia obiektywnego dobra w samym czÅ‚owieku, w relacjach miÄ™dzyludzkich oraz w relacji czÅ‚owieka z Bogiem. W tej sytuacji cierpienie nie jest karÄ…, jakÄ… Bóg wymierza za grzech, ale nieuniknionym doÅ›wiadczeniem skutków obiektywnie istniejÄ…cej rzeczywistoÅ›ci zÅ‚a – „grzechu Å›wiata” (J 1, 29). Oprócz cierpienia caÅ‚kowicie niezawinionego istniejÄ… także cierpienia, które sÄ… nastÄ™pstwem osobistej winy (jak na przykÅ‚ad skutki nadużywania alkoholu, zażywania narkotyków, palenia papierosów itd.).

Przez biblijnego Hioba Bóg uÅ›wiadamia nam, że mamy do czynienia z wielkÄ… tajemnicÄ… cierpienia, które nie zawsze jest zwykÅ‚Ä… konsekwencjÄ… osobistych grzechów. Jeżeli cierpienie spowodowane jest jednak winÄ… czÅ‚owieka, to czy wtedy można je tÅ‚umaczyć jako karÄ™, którÄ… Bóg wymierza grzesznikowi? (por. Ga 6, 8)? Z przypowieÅ›ci o synu marnotrawnym dowiadujemy siÄ™, że Bóg, kierujÄ…c siÄ™ ojcowskÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…, nie wymierza kary marnotrawnemu synowi – pozwala mu tylko skonsumować owoce jego grzesznych wyborów. Czyni to w tym celu, aby siÄ™ opamiÄ™taÅ‚ i nawróciÅ‚. Tak wiÄ™c najwiÄ™kszÄ… karÄ… za grzechy sÄ… same konsekwencje grzechów. Jan PaweÅ‚ II podkreÅ›la, że wtedy „cierpienie ma sÅ‚użyć nawróceniu, czyli odbudowaniu dobra w podmiocie, który w wezwaniu do pokuty może rozpoznać MiÅ‚osierdzie Boże. Pokuta ma na celu przezwyciężenie zÅ‚a, które pod różnÄ… postaciÄ… drzemie w czÅ‚owieku, oraz ugruntowanie dobra zarówno w nim samym, jak też w stosunkach z innymi, a zwÅ‚aszcza z Bogiem” (Salvifici doloris, 12).

Sens cierpienia

Koniecznym warunkiem uwolnienia czÅ‚owieka z niewoli zÅ‚a jest żal za grzechy i oddanie siebie do caÅ‚kowitej dyspozycji Stwórcy. Po grzechu pierworodnym „obraz i podobieÅ„stwo Boga” w czÅ‚owieku (rozum, wolna wola oraz zdolność do miÅ‚oÅ›ci) zostaÅ‚y do tego stopnia zdeformowane, że czÅ‚owiek o wÅ‚asnych siÅ‚ach nie byÅ‚ w stanie pozwolić Bogu, aby go wyzwoliÅ‚ z niewoli grzechu i Å›mierci. To jest zasadniczy powód, dla którego Bóg staÅ‚ siÄ™ prawdziwym czÅ‚owiekiem, czÅ‚onkiem wspólnoty ludzkiej. BÄ™dÄ…c prawdziwym Bogiem (w Bogu nie ma przeszÅ‚oÅ›ci i przyszÅ‚oÅ›ci, lecz ciÄ…gÅ‚e „teraz”), Jezus Chrystus mógÅ‚ z historii każdego czÅ‚owieka wziąć na siebie caÅ‚e zÅ‚o i wynikajÄ…ce z niego cierpienie: „On siÄ™ obarczyÅ‚ naszym cierpieniem, On dźwigaÅ‚ nasze boleÅ›ci. (…) On byÅ‚ przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. (…) Pan zwaliÅ‚ na Niego winy nas wszystkich” (Iz 53, 4-6).)

(Grzech i wynikajÄ…ce z niego cierpienie same w sobie sÄ… bezsensowne i pozostaÅ‚yby takie, gdyby nie fakt, że to sam Bóg przyjÄ…Å‚ na siebie grzechy i cierpienia wszystkich ludzi. To sam Bóg w swoim prawdziwym czÅ‚owieczeÅ„stwie doÅ›wiadcza, jak strasznym cierpieniem jest grzech.) On, caÅ‚kowicie niewinny, staje siÄ™ „dla nas grzechem” (2 Kor 5, 21). UmierajÄ…c na krzyżu, Bóg-CzÅ‚owiek dobrowolnie doÅ›wiadcza najwiÄ™kszego zÅ‚a i cierpienia spowodowanego przez grzechy wszystkich ludzi. Wyraża to w sÅ‚owach: „Boże mój, Boże mój, czemuÅ› Mnie opuÅ›ciÅ‚?” (Mk 15, 34). To sam Bóg doÅ›wiadcza w swojej prawdziwej ludzkiej Å›wiadomoÅ›ci cierpienia spowodowanego najwiÄ™kszym zÅ‚em, jakim jest odrzucenie Boga przez czÅ‚owieka. W ten sposób Bóg dociera swojÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… wszÄ™dzie tam, gdzie dotarÅ‚a niszczÄ…ca moc grzechu. Jednoczy siÄ™ z czÅ‚owiekiem w jego upadku, aby go podnieść, aby mu przebaczyć i obdarzyć go wolnoÅ›ciÄ…, a cierpienie uczynić drogÄ… zbawienia i dojrzewania do miÅ‚oÅ›ci.

W doÅ›wiadczeniu niewyobrażalnego cierpienia w momencie Å›mierci Jezus najpeÅ‚niej otwiera swoje czÅ‚owieczeÅ„stwo na miÅ‚ość Ojca, z caÅ‚kowitym posÅ‚uszeÅ„stwem zawierza i oddaje Mu siebie. W ten sposób przezwycięża wszelki grzech, który jest zawsze nieposÅ‚uszeÅ„stwem stworzenia wobec Stwórcy. Czyni to w imieniu nas wszystkich.

Jan PaweÅ‚ II podkreÅ›la, że „wraz z tym straszliwym brzemieniem, mierzÄ…c siÄ™ z »caÅ‚ym« zÅ‚em odwrócenia od Boga, jakie zawiera siÄ™ w grzechu, Chrystus poprzez BoskÄ… gÅ‚Ä™biÄ™ synowskiego zjednoczenia z Ojcem doznaje w sposób po ludzku niewyrażalny tego cierpienia, jakim jest odÅ‚Ä…czenie – odtrÄ…cenie od Ojca, zerwanie z Bogiem. Ale wÅ‚aÅ›nie przez takie cierpienie dokonuje Odkupienia – i może, konajÄ…c, powiedzieć: »WykonaÅ‚o siÄ™!« (J 19, 30)” (Salvifici doloris, 18). Papież dodaje „Można powiedzieć, że jest to cierpienie »zastÄ™pcze«, nade wszystko jednak jest ono »odkupieÅ„cze«. (…) W Jego cierpieniu grzechy zostajÄ… zgÅ‚adzone wÅ‚aÅ›nie dlatego, że On jeden, jako Jednorodzony Syn, mógÅ‚ je podjąć, wziąć na siebie, z tÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… ku Ojcu, która przewyższa zÅ‚o wszelkiego grzechu, unicestwia niejako to zÅ‚o w duchowej przestrzeni stosunków pomiÄ™dzy Bogiem a ludzkoÅ›ciÄ… i wypeÅ‚nia tÄ™ przestrzeÅ„ dobrem” (Salvifici doloris, 17).

Przez swojÄ… mÄ™kÄ™, Å›mierć i zmartwychwstanie Chrystus sprawiÅ‚, że każde ludzkie cierpienie zjednoczone z Nim, staje siÄ™ drogÄ… zbawienia i dojrzewania do miÅ‚oÅ›ci – a wiÄ™c ma nieskoÅ„czonÄ… wartość zbawczÄ…. Jezus objawia nam również, że ile razy cierpienie spotyka czÅ‚owieka, Bóg za każdym razem jest pierwszym, który niesie jego ciężar. To sam Zbawiciel jest obecny i cierpi w każdym z milionów istnieÅ„ ludzkich żyjÄ…cych w nÄ™dzy i poniżeniu, brutalnie wyzyskiwanych, umierajÄ…cych z gÅ‚odu, w ofiarach tortur i terroryzmu. TÄ™ wstrzÄ…sajÄ…cÄ… rzeczywistość miÅ‚oÅ›ci Boga wspóÅ‚cierpiÄ…cego z czÅ‚owiekiem, aby go zbawić, można odkryć tylko wzrokiem wiary.

PatrzÄ…c z wiarÄ… na krzyż Chrystusa, odkrywamy, że każde cierpienie, a szczególnie to najbardziej bezsensowne i niewinne, staje siÄ™ drogÄ… zbawienia, gdy cierpiÄ…cy czÅ‚owiek zjednoczy siÄ™ z cierpieniem Chrystusa, bezgranicznie ufajÄ…c i powierzajÄ…c siÄ™ Jego miÅ‚osierdziu. Wtedy czÅ‚owiek odkrywa w swoim cierpieniu wielki dar i Å‚askÄ™, gdyż zdaje sobie sprawÄ™, że wspóÅ‚uczestniczy z Chrystusem w zbawieniu Å›wiata, a obecne cierpienia sÄ… tylko drogÄ… prowadzÄ…cÄ… do wiecznej radoÅ›ci w niebie: „Skoro wspólnie z Nim cierpimy, to po to, by też wspólnie z Nim mieć udziaÅ‚ w chwale. SÄ…dzÄ™ bowiem, że cierpieÅ„ teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwaÅ‚Ä…, która ma siÄ™ w nas objawić” (Rz 8, 17-18); „ (...) cieszcie siÄ™, im bardziej jesteÅ›cie uczestnikami cierpieÅ„ Chrystusowych, abyÅ›cie siÄ™ cieszyli i radowali przy objawieniu siÄ™ Jego chwaÅ‚y” (1 P;4, 13). „Niewielkie bowiem utrapienia nasze obecnego czasu gotujÄ… bezmiar chwaÅ‚y przyszÅ‚ego wieku dla nas, którzy siÄ™ wpatrujemy nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne” (2 Kor 4, 17-18).

ÅšwiÄ™ta Edyta Stein, która zginęła Å›mierciÄ… mÄ™czeÅ„skÄ… w obozie Auschwitz, tak odpowiada na pytanie o sens cierpienia: „Natura ludzka, którÄ… Chrystus przyjÄ…Å‚, daÅ‚a Mu możność cierpienia i Å›mierci. Natura Boska, którÄ… posiadaÅ‚ odwiecznie, nadaÅ‚a temu cierpieniu i Å›mierci wartość nieskoÅ„czonÄ… i moc odkupieÅ„czÄ…. MÄ™ka i Å›mierć Chrystusa powtarzajÄ… siÄ™ w Jego ciele Mistycznym i jego czÅ‚onkach. Każdy czÅ‚owiek musi cierpieć i umierać, lecz jeÅ›li jest żywym czÅ‚onkiem Mistycznego CiaÅ‚a, jego cierpienie i Å›mierć nabierajÄ… odkupieÅ„czej mocy dziÄ™ki BoskoÅ›ci Tego, który jest jego gÅ‚owÄ…. Oto istotny powód, dla którego każdy Å›wiÄ™ty tak pragnÄ…Å‚ cierpienia”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map