Chrześcijańskie Artykuły. Sekret Jana Pawła II.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Sekret Jana Pawła II
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Sekret Jana Pawła II




WiÄ™kszość z nas zapewne nie miaÅ‚a szczęścia bycia w kaplicy watykaÅ„skiej, kiedy Jan PaweÅ‚ II trwaÅ‚ na modlitwie. Może chcielibyÅ›my Go zapytać, czym dla niego byÅ‚a adoracja, czy naprawdÄ™ przynosi ona owoce w życiu czÅ‚owieka? Nie musimy siÄ™ martwić, że już za późno, by Papież nam odpowiedziaÅ‚.

Zapewne nieraz, gdy patrzeliśmy na Papieża z Wadowic, rodziło się w nas pytanie, skąd On czerpie siłę do wypełniania Piotrowej misji.

ZwÅ‚aszcza pod koniec życia Ojca ÅšwiÄ™tego, kiedy cierpienie tak mocno scaliÅ‚o siÄ™ z Jego życiem, spontanicznie zastanawialiÅ›my siÄ™ nad źródÅ‚em Jego mocy w pokonywaniu ludzkiej sÅ‚aboÅ›ci. Sami, niejednokrotnie uwikÅ‚ani w rozmaite problemy i bolÄ…czki, chcieliÅ›my, by On daÅ‚ nam receptÄ™, gdzie szukać siÅ‚y do przezwyciężenia trudnoÅ›ci. Jan PaweÅ‚ II nie unikaÅ‚ tego pytania. W czasie ostatniej pielgrzymki do Polski, w 2002 r., z Jego ust padÅ‚y znamienne sÅ‚owa: „Jest tylko jedna rada, to jest Pan Jezus. »Jam jest zmartwychwstanie i życie«, to znaczy pomimo staroÅ›ci, pomimo Å›mierci: mÅ‚odość w Bogu – i tego wam wszystkim życzÄ™. CaÅ‚ej mÅ‚odzieży krakowskiej, polskiej i na Å›wiecie”. O tym, że wyznanie Papieża byÅ‚o wyrazem przekonania, jakim żyÅ‚ On na co dzieÅ„, zaÅ›wiadcza kard. StanisÅ‚aw Dziwisz, który przy boku Karola WojtyÅ‚y spÄ™dziÅ‚ 40 lat: „Kiedy mnie pytajÄ…, co byÅ‚o Jego najwiÄ™kszÄ… siÅ‚Ä… i najgÅ‚Ä™bszÄ… tajemnicÄ…, nie znajdujÄ™ innej odpowiedzi niż ta, że byÅ‚a to modlitwa i zjednoczenie z Bogiem” (Pielgrzym miÅ‚oÅ›ci, Kraków 2006). Modlitwa jest wspólnym mianownikiem wszystkich wierzÄ…cych. Niezależnie od tego, ile mamy lat, z jakiej rodziny pochodzimy, jaki zawód wykonujemy, nie możemy lekceważyć praktyki rozmowy z Bogiem. To w niej każda i każdy z nas otrzymuje najwiÄ™cej Å‚ask. Bardzo pouczajÄ…ce w tym wzglÄ™dzie sÄ… sÅ‚owa siostry Faustyny: „W jakimkolwiek dusza jest stanie, powinna siÄ™ modlić. Musi siÄ™ modlić dusza czysta i piÄ™kna, bo inaczej utraciÅ‚aby swÄ… piÄ™kność; modlić siÄ™ musi dusza dążąca do tej czystoÅ›ci, bo inaczej nie doszÅ‚aby do niej; modlić siÄ™ musi dusza dopiero co nawrócona, bo inaczej upadÅ‚aby z powrotem; modlić siÄ™ musi dusza grzeszna, pogrążona w grzechach, aby mogÅ‚a powstać. I nie ma duszy, która by nie byÅ‚a obowiÄ…zana do modlitwy, bo wszelka Å‚aska spÅ‚ywa przez modlitwÄ™ [podkr. red.]” (Dz. 146).

Uprzywilejowana modlitwa

Dla Jana PawÅ‚a II, którego caÅ‚e życie przenikniÄ™te byÅ‚o gÅ‚Ä™bokim zjednoczeniem z Bogiem na modlitwie, najważniejsze miejsce zajmowaÅ‚a Eucharystia, a także zwiÄ…zana z niÄ… adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Papież za Å›w. Alfonsem MariÄ… Liguorim uważaÅ‚, że: „»WÅ›ród różnych praktyk pobożnych adoracja Jezusa sakramentalnego jest pierwsza po sakramentach, najbardziej miÅ‚a Bogu i najbardziej pożyteczna dla nas«. Eucharystia jest nieocenionym skarbem: nie tylko jej sprawowanie, lecz także jej adoracja poza MszÄ… Å›w. pozwala zaczerpnąć z samego źródÅ‚a Å‚aski” (Ecclesia de Eucharistia, 25). WiÄ™kszość z nas zapewne nie miaÅ‚a szczęścia bycia w kaplicy watykaÅ„skiej, kiedy Jan PaweÅ‚ II trwaÅ‚ na modlitwie. Może chcielibyÅ›my Go zapytać, czym dla niego byÅ‚a adoracja, czy naprawdÄ™ przynosi ona owoce w życiu czÅ‚owieka? Nie musimy siÄ™ martwić, że już za późno, by Papież nam odpowiedziaÅ‚. W encyklice o Eucharystii znajdziemy bardzo osobiste i wzruszajÄ…ce wyznanie: „PiÄ™knie jest zatrzymać siÄ™ z Nim [Chrystusem] i jak umiÅ‚owany UczeÅ„ oprzeć gÅ‚owÄ™ na Jego piersi (por. J 13, 25), poczuć dotkniÄ™cie nieskoÅ„czonÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… Jego Serca. (…) Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywaÅ‚em to doÅ›wiadczenie i otrzymaÅ‚em dziÄ™ki niemu siÅ‚Ä™, pociechÄ™ i wsparcie” (Ecclesia de Eucharistia, 25). Możemy być wdziÄ™czni Janowi PawÅ‚owi II, że zostawiÅ‚ nam to Å›wiadectwo, bo dziÄ™ki niemu dowiadujemy siÄ™, że wÅ‚aÅ›nie z adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu czerpaÅ‚ on moc do przezwyciężania trudnoÅ›ci. Jest to wielka nauka dla nas. Także i nam Bóg udzieli w niej „siÅ‚y, pociechy i wsparcia”.

„WpatrujÄ™ siÄ™ w Niego, a On wpatruje siÄ™ we mnie”

ZachÄ™ceni przykÅ‚adem Ojca ÅšwiÄ™tego postarajmy siÄ™ i my „dÅ‚użej zatrzymać siÄ™ przed Chrystusem obecnym w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie peÅ‚nej miÅ‚oÅ›ci” (Ecclesia de Eucharistia, 25). Takiej bÅ‚ogosÅ‚awionej decyzji prawdopodobnie stanÄ… na drodze różne pokusy. Być może bÄ™dzie to myÅ›l, że nie mamy czasu na kontemplacjÄ™. Albo że to staromodna praktyka, do niczego niepotrzebna. Niezależnie od tego, jakie gÅ‚osy bÄ™dÄ… nas odciÄ…gać od adoracji, pamiÄ™tajmy, że z Bożą Å‚askÄ… możemy je wszystkie pokonać. Ważne jest, abyÅ›my nie czekali, aż przyjdzie nam ochota na modlitwÄ™. Najlepiej postanowić sobie, kiedy (w jakim dniu tygodnia) udamy siÄ™ na adoracjÄ™, na jak dÅ‚ugo (np. na poczÄ…tek 15 minut czy póÅ‚ godziny), w jakim koÅ›ciele czy kaplicy.

KlÄ™kajÄ…c przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem, bÄ…dźmy Å›wiadomi, że spotykamy siÄ™ z Bogiem. Na czym polega spotkanie? Przypomnijmy sobie sÅ‚owa Jana PawÅ‚a II wypowiedziane w Tarnowie w 1987 r.: „Prawdopodobnie sobie myÅ›licie: co ten Papież – przyjechaÅ‚, wyszedÅ‚ tu na górÄ™, tak stoi i siÄ™ patrzy. WÅ‚aÅ›nie, to ja tu przyjechaÅ‚em siÄ™ napatrzeć. Jak siÄ™ spotkać inaczej? Å»eby siÄ™ spotkać, trzeba siÄ™ sobie przypatrzeć. WiÄ™cej, trzeba siÄ™ siebie napatrzeć. (...) I temu wÅ‚aÅ›nie [zgromadzeniu wiernych] pragnÄ™ siÄ™ napatrzeć nie tylko wzrokiem, nie tylko oczami ciaÅ‚a, ale wÅ‚aÅ›nie wzrokiem serca (...), wzrokiem wiary”. Można w nawiÄ…zaniu do tych sÅ‚ów powiedzieć, że adoracja polega na napatrzeniu siÄ™ na Jezusa ukrytego w Hostii. Dla Jana PawÅ‚a II wzorem takiej postawy jest Maryja: „Jej spojrzenie – zauważa Ojciec ÅšwiÄ™ty – byÅ‚o zawsze peÅ‚ne adorujÄ…cego zadziwienia” (Rosarium Virginis Mariae, 10). Od Matki Bożej uczymy siÄ™, że od adoracji jest już bardzo blisko do kontemplacji tajemnic życia Chrystusa. To w kontemplacji otrzymujemy Å‚askÄ™ coraz gÅ‚Ä™bszego poznania Pana Jezusa, co pomaga nam bardziej Go kochać i naÅ›ladować. Wiele tutaj zależy od naszej wiary. W Dzienniczku Siostry Faustyny czytamy: „Kiedy siÄ™ pogrążyÅ‚am w modlitwie, zostaÅ‚am w duchu przeniesiona do kaplicy i ujrzaÅ‚am Pana Jezusa wystawionego w monstrancji; na miejscu monstrancji widziaÅ‚am chwalebne oblicze Pana i powiedziaÅ‚ mi Pan: »Co ty widzisz w rzeczywistoÅ›ci, dusze te widzÄ… przez wiarÄ™. O, jak bardzo mi jest miÅ‚a ich wielka wiara. Widzisz, że choć na pozór nie ma we Mnie Å›ladu życia, to jednak w rzeczywistoÅ›ci ono jest w caÅ‚ej peÅ‚ni i to w każdej Hostii zawarte; jednak abym mógÅ‚ dziaÅ‚ać w duszy, dusza musi mieć wiarÄ™. O, jak miÅ‚a Mi jest żywa wiara«” (Dz. 1420).

W adoracji poznajemy gÅ‚Ä™biej nie tylko Boga, ale też i samych siebie, i swoje miejsce w Bożym planie zbawienia. PiÄ™knie o tym zaÅ›wiadcza pewien wieÅ›niak, modlÄ…cy siÄ™ przed tabernakulum: „WpatrujÄ™ siÄ™ w Niego, a On wpatruje siÄ™ we mnie” (por. KKK 2715). Pan Jezus też siÄ™ chce na nas napatrzeć. Chce, żebyÅ›my przyszli ze swoimi troskami do Niego. Chce nas przytulić. Chce nam powiedzieć o swojej miÅ‚oÅ›ci. Chce nas pocieszyć. Chce nas umocnić. Chce nam wskazać drogÄ™.

Wierność modlitwie

Bardzo czÄ™sto, zaczynajÄ…c adorować Pana Jezusa, doÅ›wiadczamy piÄ™kna tej modlitwy, otrzymujemy wiele Å‚ask. Z czasem jednak nasz entuzjazm mija. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że Bóg chce nas oczyÅ›cić, chce wzmocnić naszÄ… wiarÄ™, nadziejÄ™ i miÅ‚ość. Dokonuje tego m.in. przez odebranie nam uczucia zadowolenia z modlitwy. Wtedy tak ważna jest wytrwaÅ‚ość na adoracji, w czym pomaga trzymanie siÄ™ niezależnie od trudnoÅ›ci wewnÄ™trznych czy zewnÄ™trznych ustalonego czasu i miejsca adoracji. Jak dowiadujemy siÄ™ od siostry Faustyny, taka wytrwaÅ‚ość ma wielkie znaczenie: „Jezus daÅ‚ mi poznać, jak dusza powinna być wiernÄ… modlitwie, pomimo udrÄ™czeÅ„ i oschÅ‚oÅ›ci, i pokus, bo od takiej przeważnie modlitwy zależy urzeczywistnienie nieraz wielkich zamiarów Bożych; a jeżeli nie wytrwamy w takiej modlitwie, krzyżujemy to, co Bóg chciaÅ‚ przez nas dokonać albo w nas. Niech sÅ‚owa te wszelka dusza zapamiÄ™ta: »A bÄ™dÄ…c w ciężkoÅ›ci, dÅ‚użej siÄ™ modliÅ‚«„ (Dz. 872).

Kiedy ogarnie nas zniechÄ™cenie i zwÄ…tpienie, pamiÄ™tajmy o mÄ…droÅ›ci zawartej w sÅ‚owach Jana PawÅ‚a II: „Czas ofiarowany Chrystusowi nigdy nie jest czasem straconym, ale raczej czasem, który zyskujemy, aby nadać gÅ‚Ä™boko ludzki charakter naszym relacjom z innymi i naszemu życiu” [podkr.red.] (Dies Domini, 7).

Maria Zboralska

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map