Chrześcijańskie Artykuły. Życie ludzkie - świętość czy zabawka?.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Życie ludzkie - świętość czy zabawka?
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Życie ludzkie - świętość czy zabawka?




Kiedy zabieramy gÅ‚os w dyskusji nad eutanazjÄ…, aborcjÄ… lub sztucznym zapÅ‚odnieniem, zapominamy, że jesteÅ›my tylko ludźmi. Nie jesteÅ›my stwórcami ani twórcami życia, nie jesteÅ›my obiektywnym źródÅ‚em wiedzy o życiu ludzkim i nie jesteÅ›my obiektywnymi sÄ™dziami. To, co szykujemy innemu czÅ‚owiekowi, może spotkać nas samych. To, jak traktujemy innych, może siÄ™ obrócić przeciwko nam.

Zadajmy sobie uczciwie pytanie: jak chciaÅ‚bym/chciaÅ‚abym przyjść na ten Å›wiat? Czy chciaÅ‚(a)bym zostać poczÄ™ty(-a) podczas pijackiej orgii, po której moja matka nawet by nie wiedziaÅ‚a, kto jest moim ojcem? Czy chciaÅ‚(a)bym być owocem „wpadki” – czyli zawodnoÅ›ci antykoncepcji? A może chciaÅ‚bym czy chciaÅ‚abym być sztucznie utworzonÄ… w probówce kombinacjÄ… genów jakiegoÅ› „dawcy spermy” i mojej mamy?...

Nie dam sobie wmówić, że jakikolwiek normalny czÅ‚owiek zapragnÄ…Å‚by innej tożsamoÅ›ci niż przynależność do rodziny, zapragnÄ…Å‚by żyć bez poczucia wiÄ™zi biologicznej i uczuciowej z ojcem i matkÄ…, że zapragnÄ…Å‚by być produktem przemysÅ‚owym, a nie owocem miÅ‚oÅ›ci małżeÅ„skiej i rodzicielskiej. Dlaczego wiÄ™c tak czÄ™sto powracamy do dyskusji nad tym, czy powinniÅ›my zgotować taki los naszym dzieciom? Dlaczego ciÄ…gle udajemy, że sztuczne zapÅ‚odnienie rozwiÄ…zuje jakikolwiek ludzki problem? Czyżby nasze spoÅ‚eczeÅ„stwo już caÅ‚kiem zapomniaÅ‚o, że czÅ‚owiek bez miÅ‚oÅ›ci nie jest czÅ‚owiekiem? Czy nie stać nas już na ludzkie traktowanie naszych wÅ‚asnych dzieci?

W tym kontekÅ›cie absolutnym nieporozumieniem jest to, że pewne Å›rodowiska przekonujÄ… nas, iż powinniÅ›my akceptować sztuczne metody zapÅ‚odnienia ze wzglÄ™du na zÅ‚Ä… sytuacjÄ™ demograficznÄ… w Europie i w Polsce, i jednoczeÅ›nie domagajÄ… siÄ™ legalizacji aborcji oraz upowszechnienia antykoncepcji. CzÅ‚owiek, który troszczy siÄ™ o przyszÅ‚e pokolenia, bez trudu zauważy, że wystarczy pozwolić żyć poczÄ™tym dzieciom, by zapewnić przyrost naturalny. I odwrotnie – ile trzeba wybudować fabryk produkujÄ…cych „dzieci w probówkach”, by „wyrównać straty” po aborcjach? Dla przykÅ‚adu: w Wielkiej Brytanii dokonuje siÄ™ rocznie ok. 200 tys. legalnych aborcji. Jeżeli ktoÅ› ma odrobinÄ™ zdrowego rozsÄ…dku, zauważy, że zamiast wykonania 200 tys. zabiegów in vitro wystarczy nie zabijać 200 tys. dzieci. Demograficznie wynik byÅ‚by ten sam – lecz z punktu widzenia zdrowia spoÅ‚eczeÅ„stwa niezabijanie jest zdecydowanie lepsze.

Dodatkowo należy zauważyć, że metoda in vitro jest stosowana zamiast leczenia niepÅ‚odnoÅ›ci. Lekarz nie zadaje sobie trudu zbadania dokÅ‚adnych przyczyn niepÅ‚odnoÅ›ci i podejmowania czasochÅ‚onnej i nie zawsze skutecznej terapii. Zamiast tego idzie na Å‚atwiznÄ™ – proponuje sztuczne poczÄ™cie. Z punktu widzenia demografii jest to bomba o opóźnionym zapÅ‚onie, ponieważ w wielu sytuacjach niepÅ‚odność (zwÅ‚aszcza mÄ™ska) ma podÅ‚oże genetyczne. MówiÄ…c biologicznie, niepÅ‚odna para nie mogÅ‚a już spÅ‚odzić potomstwa, i „geny niepÅ‚odnoÅ›ci” nie byÅ‚y przekazywane dalej. Era in vitro otwiera nowy etap w historii ludzkiej populacji – nagÅ‚e zwiÄ™kszenie liczby osób niezdolnych do naturalnego przekazywania życia. Zdaje siÄ™, że nie demografowie mogÄ… pragnąć rozwoju tej sytuacji, lecz raczej ci, którzy na niepÅ‚odnoÅ›ci robiÄ… niezÅ‚y interes.

Sztuczna „hodowla istot ludzkich” w żaden sposób nie zaspokaja naturalnych potrzeb czÅ‚owieka zwiÄ…zanych z budowaniem relacji małżeÅ„skich i rodzinnych. Pobieranie przez lekarza komórek jajowych w żaden sposób nie przypomina peÅ‚nego miÅ‚oÅ›ci oddania siÄ™ żony mężowi. Pobieranie spermy jest zwykÅ‚ym aktem masturbacji, nie zwiÄ…zanym ani z miÅ‚oÅ›ciÄ…, ani z szacunkiem dla wÅ‚asnej pÅ‚ciowoÅ›ci. ZapÅ‚odnienie przebiega w inkubatorze, poza organizmem kobiety, którÄ… trudno w tej sytuacji nazwać matkÄ…. Trudno też nazwać ojcem mężczyznÄ™, którego plemniki zostaÅ‚y wrzucone do tej probówki. CzyżbyÅ›my woleli, by nasze dzieci mówiÅ‚y na nas „dawco spermy” i „dawczyni komórki jajowej” zamiast „tato” i „mamo”?...

Ale to jeszcze nie wszystko. Najtrudniejszym etapem procesu technologicznego jest przeniesienie embrionu (czyli istoty ludzkiej, choć i poczÄ™tej w nieludzki sposób) do macicy kobiety, która w ten sposób usiÅ‚uje zaspokoić swoje pragnienie macierzyÅ„stwa. Czy ona wie, że szanse przeżycia tego maÅ‚ego czÅ‚owieka sÄ… znacznie mniejsze niż ryzyko jego Å›mierci? Czy ona przejmuje siÄ™ tym, że lekarz zawczasu „produkuje na zapas” wiÄ™cej jej dzieci, a do organizmu kobiety wszczepia siÄ™ jednoczeÅ›nie 3 – 4 embriony, by zwiÄ™kszyć szanse na przeżycie przynajmniej jednego? Co prawda, obecnie w wiÄ™kszoÅ›ci krajów wprowadzono ograniczenie do 2 zarodków, co nie zmienia faktu, że „nadwyżka” jest nadal „usuwana”. Czy dla matki nie ma znaczenia Å›wiadomość, że tylko poÅ‚owa jej sztucznie poczÄ™tych dzieci przeżyje rozmrażanie? Czy to naprawdÄ™ nie jest dla niej istotne, że z tych pozostaÅ‚ych, które przeżyjÄ…, jedynie co piÄ…te ma szanse rozwinąć siÄ™ w udanej ciąży? Mnie to przypomina raczej „Å›cieżkÄ™ Å›mierci” niż metodÄ™ prokreacyjnÄ….

Być może warto zastanowić siÄ™ również nad tym, że nawet najlepsze kliniki nie gwarantujÄ… sukcesu urodzenia zdrowego dziecka poczÄ™tego w probówce. MaÅ‚o kto wie, że w żadnym z oÅ›rodków na Å›wiecie nie uzyskano wyników lepszych niż 33%, natomiast Å›rednio jedynie 15 – 20% par, które przeszÅ‚y proces in vitro, zostaÅ‚o „rodzicami”.

Jest oczywiste, Å¼e przy takim „przemysÅ‚owym” podejÅ›ciu do istoty ludzkiej wartość życia czÅ‚owieka sprowadza siÄ™ jedynie do pieniÄ™dzy, jakich można zażądać za „usÅ‚ugÄ™” sztucznej ciąży. PieniÄ…dze sÄ… niemaÅ‚e: w samym tylko 1999 roku ogólny dochód z zapÅ‚odnieÅ„ in vitro przekroczyÅ‚ 1,3 miliarda dolarów. Dlatego też „usÅ‚ugodawcy” muszÄ… zadbać również o jakość swojej makabrycznej usÅ‚ugi. A ponieważ prawdopodobieÅ„stwo poczÄ™cia w probówce zdrowego dziecka jest niskie, eksperymenty na embrionach ludzkich stajÄ… siÄ™ niezbÄ™dnym elementem „procesu produkcyjnego” w ramach „kontroli jakoÅ›ci”. WyodrÄ™bnia siÄ™ tutaj dwie metody: redukcjÄ™ pÅ‚odów i selektywnÄ… eliminacjÄ™.

Eliminacja selektywna oznacza prowadzenie obserwacji rozwoju dziecka i zamordowanie go w razie wykrycia u niego jakiejkolwiek wady rozwojowej. Redukcja pÅ‚odów jest zabójstwem bez badaÅ„, po prostu w celu zmniejszenia liczby dzieci w macicy. Jeżeli poczÄ…tkowo, w latach 80. XX wieku, redukcja pÅ‚odów zostaÅ‚a wprowadzona w celu ratowania życia przynajmniej części dzieci w ciąży wielopÅ‚odowej, to dzisiaj jest ona szeroko stosowana w celu zmniejszenia liczby dzieci na życzenie rodziców. Niewinna nazwa „redukcja” oznacza jednak to samo co „eliminacja” i jest realizowana poprzez wstrzykniÄ™cie dziecku do tchawicy chlorku potasu lub (wedÅ‚ug bardziej nowoczesnej technologii) na podawaniu KCl do pÄ™cherza owodniowego. Inaczej mówiÄ…c, ten biedny, maÅ‚y, niechciany czÅ‚owiek, sztucznie powoÅ‚any do życia i nazywany „zarodkiem”, spala siÄ™ żywcem w agresywnym Å›rodku chemicznym...

Czy można siÄ™ dziwić, że ta nowa „technologia” nieuchronnie ciÄ…gnie za sobÄ… lawinÄ™ nieporozumieÅ„, problemów zdrowotnych i prawnych oraz niezmierzonÄ… ilość zniszczonych relacji miÄ™dzyludzkich? Poniżej jedynie kilka wstrzÄ…sajÄ…cych przykÅ‚adów:

•  SÄ… doniesienia o pomyÅ‚kach w procesie sztucznego zapÅ‚adniania, w wyniku których na przykÅ‚ad para rodziców o biaÅ‚ym kolorze skóry otrzymaÅ‚a bliźniÄ™ta Murzynków, a para Brytyjczyków zostaÅ‚a rodzicami bliźniaków Azjatów.

•  W Japonii miaÅ‚ miejsce proces sÄ…dowy dotyczÄ…cy zapÅ‚odnienia in vitro z użyciem spermy nieżyjÄ…cego już mężczyzny.

•  DecyzjÄ… SÄ…du Najwyższego w Waszyngtonie zamordowano dwoje poczÄ™tych w sztuczny sposób nienarodzonych dzieci – zgodnie z wolÄ… ojca, mimo że matka nadal chciaÅ‚a je urodzić. Podobne sytuacje miaÅ‚y miejsce również w innych stanach USA.

•  TrybunaÅ‚ w Strasburgu orzekÅ‚, że embrion ludzki nie ma praw jednostki, wiÄ™c można go zniszczyć w Å›wietle prawa.

•  SÄ… sytuacje, gdy rodzice żądajÄ…, by dziecko byÅ‚o okreÅ›lonej pÅ‚ci. Takie żądanie jest speÅ‚niane tylko jednym sposobem: poczÄ™te dzieci innej pÅ‚ci sÄ… mordowane.

•  W Szwecji SÄ…d Najwyższy nakazaÅ‚ mężczyźnie – dawcy spermy – pÅ‚acić alimenty na rzecz trójki dzieci urodzonych przez parÄ™ lesbijek.

•  W Polsce pojawiÅ‚o siÄ™ ogÅ‚oszenie w prasie: bezdzietne małżeÅ„stwo daÅ‚o swoje komórki rozrodcze i poszukuje mÅ‚odej kobiety, która zechciaÅ‚aby za odpowiednie wynagrodzenie donosić sztucznie poczÄ™te dziecko.

•  PoznaÅ„ski sÄ…d miaÅ‚ problem z okreÅ›leniem, czy ojciec ma prawo wyrzec siÄ™ dziecka sztucznie zapÅ‚odnionego za pomocÄ… spermy innego mężczyzny.

Można zadać sobie pytanie: po co tyle problemów? Odpowiedź jest banalnie prosta. Problemy mamy my, natomiast ci, którzy te problemy stwarzajÄ…, majÄ… ogromne zyski. Profesor Debora Spar oszacowaÅ‚a, że rynek sztucznych zapÅ‚odnieÅ„ przynosi co najmniej 500 mld funtów dochodu rocznie. Czy jeszcze bÄ™dziemy siÄ™ Å‚udzić, że ktoÅ› chce nas uszczęśliwić, proponujÄ…c in vitro? Chyba każdy rozumie, że jest to po prostu interes kosztem zdrowia, szczęścia i życia ludzkiego.

Zastanówmy siÄ™ nad jednÄ… tylko sytuacjÄ…. Kiedy banki zamrożonych embrionów miaÅ‚y problem z nadmiarem sztucznie zapÅ‚odnionych dzieci, to czy ktoÅ› uznaÅ‚, że in vitro jest niepotrzebne? Czy ktoÅ› zaczÄ…Å‚ siÄ™ zastanawiać, jak ograniczyć liczbÄ™ niepotrzebnie „wyprodukowanych” dzieci? Nie! Nikogo nie interesowaÅ‚ los, odczucia lub stan poczÄ™tych zamrożonych dzieci. Jednak pragnÄ…c zminimalizować swoje straty, zakÅ‚ady produkujÄ…ce ludzi rzuciÅ‚y hasÅ‚o: „Nie chcesz, aby zamrożony ludzki zarodek staÅ‚ siÄ™ obiektem badaÅ„ naukowych? Adoptuj go!”. W ten sposób, odwoÅ‚ujÄ…c siÄ™ do naszych ludzkich uczuć i odruchów, a jednoczeÅ›nie kontynuujÄ…c swój makabryczny biznes, ukazali oni swojÄ… obÅ‚udÄ™ i cynizm.

Chyba powinniśmy wziąć to sobie do serca.

Mirosław Rucki

WiÄ™cej szczegóÅ‚ów oraz danych naukowych dotyczÄ…cych metody in vitro można znaleźć w nrze 2/2006 czasopisma „SÅ‚użba Å»yciu”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map