Chrześcijańskie Artykuły. Orędowniczka miłości i pojednania. Siostra Immakulata Adamska od Ducha Świętego (1922-2007).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Orędowniczka miłości i pojednania. Siostra Immakulata Adamska od Ducha Świętego (1922-2007)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Orędowniczka miłości i pojednania. Siostra Immakulata Adamska od Ducha Świętego (1922-2007)




„Jaki Bóg jest dobry”, „Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych” – to ostatnie sÅ‚owa, które wypowiedziaÅ‚a do mnie s. Immakulata, na dzieÅ„ przed Å›mierciÄ…. Jej bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo utwierdziÅ‚o mnie w przekonaniu, iż nadchodzi chwila ostateczna. WiedziaÅ‚a, że umiera, ale wiedziaÅ‚a też, że Bóg w każdej chwili może unieważnić jej bilet do nieba. CzyniÅ‚ to bowiem tyle razy, wÅ‚aÅ›ciwie od Jej urodzenia. Dlatego nikt tak naprawdÄ™ nie wierzyÅ‚, że s. Immakulata umrze, chociaż nie tak dawno obchodziÅ‚a jubileusz 85. urodzin.

Siostra Immakulata urodziÅ‚a siÄ™ 11 lipca 1922 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Åšluby zakonne zÅ‚ożyÅ‚a 11 lutego 1950 r. w Karmelu poznaÅ„skim. BraÅ‚a udziaÅ‚ w fundacjach klasztorów w ElblÄ…gu, w Gdyni-OrÅ‚owie i Bornem-Sulinowie. ByÅ‚a osobÄ… niezwykle żywotnÄ…, chociaż chorowitÄ…. „Kuleczka”, „Kruszyna”, jak jÄ… nazywano z powodu niskiego wzrostu, dźwigaÅ‚a w swym dynamicznym, karmelitaÅ„skim życiu tony ludzkiego cierpienia. SÅ‚aba fizycznie, lecz mocna duchem wspieraÅ‚a modlitwÄ…, radÄ… i piórem zarówno Å›wieckich, jak i duchownych, intelektualistów i niewyksztaÅ‚conych, starych i mÅ‚odych. OtaczaÅ‚a jÄ… aura mistycznoÅ›ci i cudownoÅ›ci, chociaż stÄ…paÅ‚a mocno po ziemi i byÅ‚a niezwykle pragmatyczna, czasami wrÄ™cz zapobiegliwa.

Mądrość miłości

„Tylko poprzez miÅ‚ość – jak mówiÅ‚a – rozpoczyna siÄ™ życie wieczne poÅ›ród czasu”. Tak pojÄ™ta miÅ‚ość stwarzaÅ‚a JÄ… i promieniowaÅ‚a na wszystkich, którzy mogli JÄ… poznać. ByÅ‚a mocna siÅ‚Ä… Å›wiÄ™tych Karmelu; o nich pisaÅ‚a, nimi żyÅ‚a, ich mÄ…drość przekazywaÅ‚a. „MiÅ‚ość to coÅ› najbardziej wolnego, co tylko istnieje” – to przekonanie Edyty Stein (Å›w. Teresy Benedykty od Krzyża) szczególnie staraÅ‚a siÄ™ wpoić tym, których duchowo leczyÅ‚a, jak i tym, którzy usiÅ‚owali zgÅ‚Ä™bić tajemnicÄ™ Boga, czÅ‚owieka i sensu życia. MiÅ‚ość Å‚Ä…czyÅ‚a zarówno z najgÅ‚Ä™bszym, istotowym poznaniem, jak i autentycznymi wiÄ™ziami ludzkimi. Harmonia myÅ›li, sÅ‚ów i dziaÅ‚ania Å›wiadczyć miaÅ‚a – wedÅ‚ug Niej – o prawdzie istnienia, o byciu w prawdzie. StÄ…d, podobnie jak E. Stein, gÅ‚osiÅ‚a wzajemne przenikanie siÄ™ miÅ‚oÅ›ci, wolnoÅ›ci i prawdy – przenikanie, które jako prawo duchowe obowiÄ…zuje zawsze i wszÄ™dzie. WolnoÅ›ci upatrywaÅ‚a w absolutnym oddaniu siÄ™ Bogu. „Wszystko jest dobrze, jeÅ›li szuka siÄ™ woli Jezusa” – powtarzaÅ‚a za E. Stein. To mÄ…drość Å›wiÄ™tych Karmelu, której s. Immakulata siÄ™ poddawaÅ‚a i do której sÅ‚uchania przywoÅ‚ywaÅ‚a szukajÄ…cych, cierpiÄ…cych, pokrzywdzonych, pogrążonych w kryzysach. Z nimi wszystkimi staraÅ‚a siÄ™ rozmawiać, dawać im rady i ich pocieszać. Wszystko to byÅ‚o ukierunkowane na Å›wiatÅ‚o z góry. Im ciemniej wokóÅ‚ nas, tym bardziej musimy siÄ™ na nie otwierać; tym bardziej musimy rezygnować z siebie, tym bardziej musimy kochać innych i Boga i kroczyć drogÄ… cierpienia, która nas duchowo umacnia i szlifuje. WÄ…ska i peÅ‚na wyrzeczeÅ„ jest droga, która prowadzi na górÄ™ Karmel; na górÄ™, „na której Bogu podoba siÄ™ mieszkać” (Ps 68, 17). Siostra Immakulata kroczy tÄ… heroicznÄ… drogÄ…, wrÄ™cz „metodycznie” podporzÄ…dkowujÄ…c siÄ™ zaleceniom Å›w. Jana od Krzyża: „Ten jest rozmiÅ‚owany w Bogu, kto nie szuka zapÅ‚aty, lecz pragnie zgubić wszystko, nawet siebie samego, dla Boga”. PoÅ›wiÄ™ca mu książkÄ™ Krzak gorejÄ…cy KoÅ›cioÅ‚a. Od niego uczy siÄ™ pisać do swych penitentów „czuÅ‚e listy”, w których poznanie sercem, wczucie siÄ™ w drugiego staje siÄ™ metodÄ… i wskazówkÄ… na życie. DrogÄ™ do Å›wiatÅ‚a z nieba wyznacza też, idÄ…c tropem E. Stein, dla której krzyż i noc sÄ… mÄ…droÅ›ciÄ… duchowego doskonalenia. Jej postaci i filozofii poÅ›wiÄ™ca najwiÄ™cej swej pisarskiej i translatorskiej dziaÅ‚alnoÅ›ci (m.in. Z wÅ‚asnej gÅ‚Ä™bi, MÄ…drość miÅ‚oÅ›ci, BÅ‚ysk gÅ‚Ä™bi, Autoportret z listów). Nie zapomina jednak o Å›w. Teresie z Ávila, Å›w. Teresce z Lisieux, Å›w. Elżbiecie od Trójcy PrzenajÅ›wiÄ™tszej i innych Å›wiÄ™tych, także tych jeszcze nie kanonizowanych; również tych spoza Karmelu.

Siostra Immakulata nie pisze swego, w peÅ‚ni oryginalnego, dzieÅ‚a życia. Nagabywana przeze mnie, dlaczego tego nie czyni, odpowiadaÅ‚a skromnie: „jestem w tym, co piszÄ™ o innych”. SkrywaÅ‚a siÄ™ za postaciami Å›wiÄ™tych, w komentarzach o nich. UjawniaÅ‚a siÄ™ natomiast w rozmowach i ogromnej korespondencji; szczególnie w tych „czuÅ‚ych”, lecz niesentymentalnych, a czasami wrÄ™cz ostrych listach, które niestrudzenie pisaÅ‚a i którymi czÄ™sto ratowaÅ‚a ludzi z duchowych zapaÅ›ci. ImiÄ™ zakonne, które nosiÅ‚a – „s. Immakulata od Ducha ÅšwiÄ™tego” – wyznaczaÅ‚o powoÅ‚anie do rozeznania przedkÅ‚adanych Jej kwestii od strony wiary, a nie ludzkich, psychologicznych diagnoz. Nie lubiÅ‚a, gdy zbyt obszernie i anegdotycznie przedstawiaÅ‚o siÄ™ swojÄ… sprawÄ™. „To mi zaciemnia jej istotÄ™” – mawiaÅ‚a. SzczupÅ‚ość informacji nie przeszkadzaÅ‚a Jej w rozeznaniu problemu. ChwytaÅ‚a zwiÄ…zki konieczne, a nie przypadkowe.

Przez swÄ… konkretnÄ… misjÄ™ prowadzenia ludzi do Boga nie ukryÅ‚a siÄ™ zatem do koÅ„ca za swymi Å›wiÄ™tymi. Jej postać ma wyraźne indywidualne rysy – rysy wyÅ‚aniajÄ…ce siÄ™ z powiÄ…zania miÅ‚oÅ›ci z radoÅ›ciÄ…. Siostra Immakulata niÄ… promieniowaÅ‚a. Zagadka tego promieniowania leży zapewne w wielu aspektach Jej usposobienia; leży jednak też w Jej przekonaniu o kreatywnych mocach miÅ‚oÅ›ci – mocach przekraczajÄ…cych granice spoÅ‚eczne, polityczne i etniczne. Do nich należy radość. „MiÅ‚ość kreuje radość” – mawiaÅ‚a i pisaÅ‚a w ostatnim swym Å›wiadectwie (zamieszczonym w MiÅ‚ujcie siÄ™!). Gdy siÄ™ naprawdÄ™ kocha Boga, ludzi i siebie, nie można nie być radosnym. Ona „chodziÅ‚a w radoÅ›ci”, „Å›wieciÅ‚a radoÅ›ciÄ…”, „zarażaÅ‚a radoÅ›ciÄ…”. JeÅ›li zrozumiemy do koÅ„ca moc karmelitaÅ„skiej miÅ‚oÅ›ci – miÅ‚oÅ›ci ponad kalkulacjami rozumu, miÅ‚oÅ›ci, która cierpi i jest ofiarna – to zobaczymy w peÅ‚ni wyjÄ…tkowÄ… postać s. Immakulaty od Ducha ÅšwiÄ™tego – Immakulaty Radosnej. Wszak Duch ÅšwiÄ™ty to Wieczna Radość, która „tchnie, kÄ™dy chce”, niezależnie od narodowoÅ›ci i koloru skóry; radość dostÄ™pna pod każdÄ… szerokoÅ›ciÄ… geograficznÄ…; dostÄ™pna dla każdego, kto chce duchowo wzrastać i pogÅ‚Ä™biać swe czÅ‚owieczeÅ„stwo poprzez miÅ‚ość.

ByÅ‚a tak wÅ‚aÅ›nie nadzwyczajnie radosna, bo „podÅ‚Ä…czona” do nadprzyrodzonej MiÅ‚oÅ›ci.

Duchowa apteka

„Masz tarapaty – jedź do Immakulaty”. I setki to czyniÅ‚y. Siostra Immakulata chÄ™tnie otwieraÅ‚a swÄ… duchowÄ… aptekÄ™, w której znajdowaÅ‚y siÄ™ lekarstwa od mistrzów duchowoÅ›ci: „wielkich” i „maÅ‚ych”. W tym zapewne leży miÄ™dzy innymi sekret Jej umiejÄ™tnoÅ›ci rozmawiania ze wszystkimi. Kierowana Duchem wiedziaÅ‚a, komu polecić „wielkÄ… drogÄ™” Å›w. Teresy z Ávila czy „ciemnÄ… drogÄ™” Å›w. Jana od Krzyża, a komu „maÅ‚Ä… drogÄ™” Å›w. Tereski z Lisieux. RadziÅ‚a z Ducha i zżymaÅ‚a siÄ™, gdy ktoÅ› tego nie rozumiaÅ‚ i usiÅ‚owaÅ‚ od niej wydobyć tanie, czysto ludzkie pocieszenia. „Nie jestem wróżkÄ… ani psychiatrÄ…” – mówiÅ‚a. „Duchowe problemy majÄ… swoje prawa duchowe i odpowiedź czerpanÄ… z miÅ‚osnego zawierzenia Bogu”.

Pierwsza rada, której udzielaÅ‚a, zaczynaÅ‚a siÄ™ od koniecznoÅ›ci psychicznego uporzÄ…dkowania i zrównoważenia oraz wyzbycia siÄ™ swego egoizmu: „Mów tu do niej Å›wiÄ™te sÅ‚owa, a ona wciąż – »moja krowa, moja krowa«”. To byÅ‚ próg, który każdy musiaÅ‚ przekroczyć. W nagrodÄ™ rozdawaÅ‚a swoje „duchowe cukierki” pocieszenia, o indywidualnych smakach. U jednych leczyÅ‚a uczucia: „Zmiennymi nastrojami uczuć nie wolno siÄ™ martwić. Taka jest »normalka«. Wyż i niż dajÄ… duchowy postÄ™p i sublimujÄ… uczucia”; innym pomagaÅ‚a przeżywać „puste chwile” czy „pustkÄ™ uczuciowÄ…”. Jedynym skutecznym lekarstwem na tÄ™ okoliczność byÅ‚a modlitwa: „utrudzenie to też modlitwa”; „bez tych doÅ›wiadczeÅ„ nie ma mowy o życiu duchowym”; „Trzeba siÄ™ modlić, ale niczego nie uprzedzać. Bóg kocha dziaÅ‚ać cuda i sprawiać radość. Pozwólmy Mu na to”.

Potem stawiaÅ‚a wyżej poprzeczki, bo „aby iść w górÄ™, trzeba oderwać stopÄ™ od poprzedniego szczebla”. JednÄ… z nich byÅ‚a pokora. By Bóg mógÅ‚ dziaÅ‚ać, „postawa musi być pokorna, otwarta na każdÄ… odpowiedź, nawet upokarzajÄ…cÄ…: »Gdy siÄ™ twa dusza dolinÄ… rozÅ‚oży, przejdzie po niej Duch Boży«”.

Dla wybraÅ„ców Boga miaÅ‚a już to, co najtrudniejsze do wykonania: „Na wszystko Bogu powiedzieć »tak«”; nawet na najwiÄ™ksze cierpienie fizyczne. Dopiero wtedy „kosztuje siÄ™ prawdziwej jasnoÅ›ci i prawdziwego Å›wiatÅ‚a”. PrzekonywaÅ‚a do zawierzenia Bogu i wiary na miarÄ™ Abrahama, bo: „Wiara musi być sprawdzona uderzeniem o dno. Dopiero wtedy zacznie siÄ™ wszystko rozwiÄ…zywać. Najczęściej umiemy jedynie wierzyć w Boga (diabeÅ‚ też w Niego wierzy i drży)”. StÄ…d wskazywaÅ‚a na wagÄ™ cierpienia i uczyÅ‚a poprzez swoje dźwiganie krzyża: „Wczoraj byÅ‚o bardzo źle, dziÅ› jest lepiej. Dzisiaj jest pierwszy piÄ…tek miesiÄ…ca, poÅ›wiÄ™cony Boskiemu Sercu, wiÄ™c siÄ™ cieszÄ™, że mogÄ™ w ciszy radować siÄ™ Jego miÅ‚oÅ›ciÄ…. Te dolegliwoÅ›ci minÄ…, a tymczasem Å‚Ä…czÄ™ je z Ukrzyżowanym, aby wspierać tych, co uginajÄ… siÄ™ pod swoim krzyżem. Czysty zysk”.

Pojednanie

Mimo klauzurowego zamkniÄ™cia s. Immakulata byÅ‚a „obecna w Å›wiecie”, gÅ‚ównie przez swÄ… dziaÅ‚alność pisarskÄ… i translatorskÄ…. Bez jej pionierskich tÅ‚umaczeÅ„ pism E. Stein ta wielka filozofka nie byÅ‚aby dostÄ™pna polskiemu czytelnikowi. SpuÅ›cizna s. Immakulaty obejmuje dziesiÄ…tki książek i setki artykuÅ‚ów. W tym literackim dziedzictwie zawarte jest jednak przede wszystkim przesÅ‚anie ewangelizacyjne dla ludzi caÅ‚ego Å›wiata; przesÅ‚anie, które czerpaÅ‚a z Ewangelii, ale które rozprzestrzeniaÅ‚a poprzez miÅ‚ość, poprzez wczucie siÄ™ w drugiego czÅ‚owieka.

„Widzenie sercem” czy „poznanie sercem” s. Immakulaty – to dar, metoda, która „zamienia problem z konfliktu na zadanie oraz daje szansÄ™ pogÅ‚Ä™bienia w sobie nadprzyrodzonej wiary, nadziei i miÅ‚oÅ›ci”. Twierdzi, że uczyÅ‚a siÄ™ tej umiejÄ™tnoÅ›ci od E. Stein – „mistrzyni w jednaniu ludzi i Å‚Ä…czeniu ich trwaÅ‚ym i wiernym wÄ™zÅ‚em”.

„Ja nie umieram, lecz wchodzÄ™ w Å»ycie” – tymi sÅ‚owami Å›w. Tereski z Lisieux żegnaÅ‚y jÄ… karmelitanki bose z klasztoru Maryi Matki Pojednania w Bornem-Sulinowie w dniu 28.07.2007 r., wyrażajÄ…c przekonanie s. Immakulaty i nasze. Å»egnaliÅ›my JÄ…, po ludzku ocierajÄ…c Å‚zy i radujÄ…c siÄ™ w wielojÄ™zycznych Å›piewach wzmacnianych gitarÄ… i bÄ™benkiem na spotkaniu w karmelitaÅ„skiej rozmównicy. ByÅ‚o to przekroczenie wÅ‚asnego bólu poprzez twórczÄ… miÅ‚ość, której moc rozpoznaÅ‚a s. Immakulata. MiÅ‚ość wyzwalajÄ…cÄ… duchowÄ…, chrzeÅ›cijaÅ„skÄ… radość, która przezwycięża „oÅ›cieÅ„ Å›mierci”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map