Chrześcijańskie Artykuły. Święty pustelnik z Libanu.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Święty pustelnik z Libanu
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Święty pustelnik z Libanu




Pan Bóg wybiera niektórych ludzi, aby w nadzwyczajny sposób przypominali Å›wiatu o Jego istnieniu, Jego wszechmocnej miÅ‚oÅ›ci oraz nieskoÅ„czonym miÅ‚osierdziu. ÅšwiÄ™ty Charbel Makhlouf jest jednym z najbardziej znanych Å›wiÄ™tych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które siÄ™ dokonaÅ‚y za poÅ›rednictwem jego osoby.

ÅšwiÄ™ty Charbel Makhlouf urodziÅ‚ siÄ™ 8 maja 1828 r. jako piÄ…te dziecko ubogich rolników Antuna i Brygidy Makhloufów, zamieszkaÅ‚ych w maÅ‚ej, górskiej miejscowoÅ›ci Beqaakafra, 140 km na póÅ‚noc od Bejrutu. Na chrzcie otrzymaÅ‚ imiÄ™ Józef. Rodzice jego byli katolikami obrzÄ…dku maronickiego. Dzieci Makhloufów wzrastaÅ‚y w radosnej atmosferze wzajemnej miÅ‚oÅ›ci, która wynikaÅ‚a z codziennej modlitwy oraz ciężkiej pracy na roli. W tych czasach Liban byÅ‚ pod panowaniem otomaÅ„skim.

Kiedy Józef miaÅ‚ 3 lata, umarÅ‚ mu ojciec. Aby zapewnić dzieciom utrzymanie i wyksztaÅ‚cenie, matka decyduje siÄ™ powtórnie wyjść za mąż – za uczciwego i pobożnego Ibrahima, który byÅ‚ staÅ‚ym diakonem. W wieku 14 lat Józef po raz pierwszy odczuÅ‚ powoÅ‚anie do życia zakonnego. Dopiero jednak w 1851 r. decyduje siÄ™ na wstÄ…pienie do klasztoru w Maifug. Odbywa tam postulat i pierwszy rok nowicjatu. Na poczÄ…tku drugiego roku nowicjatu przenosi siÄ™ do klasztoru w miejscowoÅ›ci Annaya, gdzie 1 listopada 1853 r. skÅ‚ada pierwsze Å›luby zakonne. Przybiera imiÄ™ zakonne Charbel – jest to imiÄ™ antiocheÅ„skiego mÄ™czennika z 107 roku. KoÅ„czy studia teologiczne i 23 lipca 1859 r. otrzymuje Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie.

Jako mÅ‚ody ksiÄ…dz w 1860 r. jest Å›wiadkiem strasznej masakry przeszÅ‚o 20 000 chrzeÅ›cijan, dokonanej przez muzuÅ‚manów i druzów. Bojówki muzuÅ‚maÅ„skie bez żadnej litoÅ›ci mordowaÅ‚y caÅ‚e rodziny chrzeÅ›cijan, plÄ…drowaÅ‚y, grabiÅ‚y i paliÅ‚y koÅ›cioÅ‚y, konwenty, gospodarstwa i domy. Setki uciekinierów – gÅ‚odnych, poranionych, przerażonych tym, co siÄ™ staÅ‚o i co mogÅ‚o ich jeszcze spotkać – szukaÅ‚o schronienia w klasztorze w Annai. Ojciec Charbel caÅ‚ym sercem pomagaÅ‚ uciekinierom oraz modliÅ‚ siÄ™, poÅ›ciÅ‚ i stosowaÅ‚ surowe praktyki pokutne, ofiarowujÄ…c siebie Bogu w duchu ekspiacji za popeÅ‚nione zbrodnie i bÅ‚agajÄ…c o Boże miÅ‚osierdzie dla przeÅ›ladowców i przeÅ›ladowanych.

Kiedy czÅ‚owiek caÅ‚kowicie oddany Chrystusowi siÄ™ modli, uobecnia w Å›wiecie wszechmocnÄ… miÅ‚ość Boga. Wtedy sam Chrystus dziaÅ‚a przez niego, zwyciężajÄ…c zÅ‚o dobrem, kÅ‚amstwo prawdÄ…, nienawiść miÅ‚oÅ›ciÄ…. Jest to jedyny w peÅ‚ni skuteczny sposób walki ze zÅ‚em obecnym w Å›wiecie. W taki wÅ‚aÅ›nie sposób przeciwstawiaÅ‚ siÄ™ zÅ‚u o. Charbel. WiedziaÅ‚ on, że najskuteczniejszym sposobem zmiany Å›wiata na lepsze jest najpierw zmiana samego siebie, czyli wÅ‚asne uÅ›wiÄ™cenie poprzez zjednoczenie siÄ™ z Bogiem. To byÅ‚ gÅ‚ówny cel jego zakonnego życia. Tylko ludzie, którzy szczerze dążą do Å›wiÄ™toÅ›ci, czyniÄ… Å›wiat lepszym.

15 lutego 1875 r., po 17 latach pobytu we wspólnocie zakonnej w Annai, o. Charbel otrzymuje pozwolenie na przeniesienie siÄ™ do eremu Å›w. Å›w. Piotra i PawÅ‚a, aby tam – w caÅ‚kowitym milczeniu, przez modlitwÄ™, pracÄ™ i jeszcze surowsze umartwienia – caÅ‚kowicie zjednoczyć siÄ™ z Chrystusem. Erem ten byÅ‚ pustelniÄ… poÅ‚ożonÄ… na wysokoÅ›ci 1350 m n.p.m. i mieszkaÅ‚o w nim trzech zakonników.

Cela o. Charbela miaÅ‚a tylko 6 metrów kwadratowych; pod habitem libaÅ„ski eremita nosiÅ‚ zawsze wÅ‚osiennicÄ™, spaÅ‚ tylko kilka godzin na dobÄ™, jadÅ‚ bardzo skromne potrawy bez miÄ™sa, i to tylko jeden raz na dzieÅ„. Centrum jego życia byÅ‚a Eucharystia. Codziennie odprawiaÅ‚ MszÄ™ Å›w. w kaplicy eremu; dÅ‚ugo siÄ™ do niej przygotowywaÅ‚, a po jej skoÅ„czeniu przez 2 godziny trwaÅ‚ w dziÄ™kczynieniu. Najbardziej ulubionÄ… jego modlitwÄ… byÅ‚a adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu; medytowaÅ‚ także teksty Pisma Å›w., nieustannie modliÅ‚ siÄ™ i pracowaÅ‚. W ten sposób o. Charbel caÅ‚kowicie oddawaÅ‚ siÄ™ do dyspozycji Boga, aby Stwórca oczyszczaÅ‚ jego serce, by uwalniaÅ‚ go od wszelkich zÅ‚ych skÅ‚onnoÅ›ci i egoizmu – czyli czyniÅ‚ go Å›wiÄ™tym, to znaczy takim, jakim Jezus pragnÄ…Å‚, aby siÄ™ staÅ‚. Jego zakonni wspóÅ‚bracia już za życia uważali go za Å›wiÄ™tego, gdyż widzieli, że w heroiczny sposób naÅ›ladowaÅ‚ Chrystusa. 

Tylko niektórych ludzi Chrystus powoÅ‚uje na takÄ… drogÄ™ życia, jakÄ… przeszedÅ‚ Å›w. Charbel, ale wszystkich powoÅ‚uje do Å›wiÄ™toÅ›ci. Po to żyjemy na ziemi, aby dojrzewać do miÅ‚oÅ›ci, do nieba – czyli uczyć siÄ™ kochać tak, jak kocha nas Chrystus, i wcielać w swoim codziennym życiu Jego najwiÄ™ksze przykazanie: „abyÅ›cie siÄ™ wzajemnie miÅ‚owali tak, jak Ja was umiÅ‚owaÅ‚em; żebyÅ›cie i wy tak siÄ™ miÅ‚owali wzajemnie” (J 13, 34).

Ojciec Charbel byÅ‚ tak Å›ciÅ›le zjednoczony z Chrystusem, że w spotkaniu z każdym czÅ‚owiekiem promieniowaÅ‚ radoÅ›ciÄ… czystej miÅ‚oÅ›ci, a Jezus przez jego poÅ›rednictwo mógÅ‚ dokonywać różnych znaków i cudów. SpoÅ›ród wielu cudów libaÅ„skiego zakonnika warto przypomnieć zdarzenie, kiedy to w 1885 r. na polach rolników mieszkajÄ…cych w wioskach w pobliżu klasztoru w Annai osiadÅ‚a potężna chmura szaraÅ„czy, która niszczyÅ‚a uprawy rolne. Dla miejscowych ludzi byÅ‚a to straszna plaga, prowadzÄ…ca do wielkiego gÅ‚odu. PrzeÅ‚ożony poleciÅ‚ o. Charbelowi, aby natychmiast udaÅ‚ siÄ™ na pola zajÄ™te przez szaraÅ„czÄ™ i by siÄ™ tam modliÅ‚, bÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ i kropiÅ‚ wodÄ… Å›wiÄ™conÄ…. Ze wszystkich pól, które udaÅ‚o siÄ™ zakonnikowi pobÅ‚ogosÅ‚awić, szaraÅ„cza zniknęła, a zbiory zostaÅ‚y uratowane.

W 1873 r. o. Charbel z polecenia swojego przeÅ‚ożonego zostaÅ‚ zawieziony do paÅ‚acu ksiÄ™cia Rachida Beika Al-Khoury, aby siÄ™ pomodlić nad jego synem Nagibem, który umieraÅ‚ zarażony tyfusem. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Ojciec Charbel udzieliÅ‚ choremu sakramentu chorych, a nastÄ™pnie pokropiÅ‚ go Å›wiÄ™conÄ… wodÄ… – wtedy w jednym momencie, ku wielkiej radoÅ›ci wszystkich obecnych, Nagib caÅ‚kowicie odzyskaÅ‚ zdrowie. Po skoÅ„czeniu studiów medycznych rozpoczÄ…Å‚ praktykÄ™ lekarskÄ… i staÅ‚ siÄ™ jednym z najsÅ‚awniejszych lekarzy w Libanie. 

W maÅ‚ym miasteczku Ehmej żyÅ‚ czÅ‚owiek psychicznie chory, bardzo niebezpieczny dla siebie i innych. Kilku mężczyzn z wielkim trudem przywiozÅ‚o go do klasztoru w Annai, lecz nie byÅ‚o w stanie wprowadzić go do koÅ›cioÅ‚a, ponieważ opieraÅ‚ im siÄ™ z nadludzkÄ… siÅ‚Ä…. Wtedy zbliżyÅ‚ siÄ™ do niego o. Charbel i rozkazaÅ‚ mu pójść za sobÄ… oraz klÄ™knąć przed tabernakulum. CzÅ‚owiek ów uspokoiÅ‚ siÄ™ i pokornie wykonaÅ‚ polecenie mnicha. Po modlitwie, zgodnie ze wschodnim zwyczajem, o. Charbel odczytaÅ‚ nad gÅ‚owÄ… chorego fragment Ewangelii. Wtedy staÅ‚ siÄ™ cud: psychicznie chory mężczyzna odzyskaÅ‚ zdrowie. Później siÄ™ ożeniÅ‚, a kiedy miaÅ‚ już licznÄ… rodzinÄ™, przeniósÅ‚ siÄ™ do USA. (Jest jeszcze wiele innych relacji o cudownych zdarzeniach w życiu Å›w. Charbela, ale najwiÄ™cej dokonaÅ‚o siÄ™ już po jego Å›mierci).

Ojciec Charbel zmarÅ‚ w WigiliÄ™ Bożego Narodzenia 1898 r., podczas nocnej adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. WspóÅ‚bracia zakonni znaleźli go rano leżącego na posadzce kaplicy; widzieli, jak z tabernakulum promieniowaÅ‚o przedziwne Å›wiatÅ‚o, które otaczaÅ‚o ciaÅ‚o zmarÅ‚ego. ByÅ‚ to dla nich oczywisty znak z nieba. Na dworze padaÅ‚ wówczas obfity Å›nieg i wiaÅ‚ mroźny wiatr. Wszystkie drogi do eremu zostaÅ‚y caÅ‚kowicie zasypane, zatem nikt z klasztoru nie mógÅ‚ zawiadomić mieszkaÅ„ców okolicznych wiosek o Å›mierci Å›wiÄ™tego pustelnika. StaÅ‚a siÄ™ jednak rzecz niezwykÅ‚a: otóż wszyscy okoliczni mieszkaÅ„cy otrzymali tego dnia wewnÄ™trzne przekonanie o narodzeniu siÄ™ o. Charbela dla nieba. MÅ‚odzi mężczyźni wyruszyli z Å‚opatami, aby odgarnąć Å›nieg, by można byÅ‚o dotrzeć do eremu i przenieść ciaÅ‚o do klasztoru w Annai. „StraciliÅ›my bÅ‚yszczÄ…cÄ… gwiazdÄ™, która swojÄ… Å›wiÄ™toÅ›ciÄ… ochraniaÅ‚a Zakon, KoÅ›cióÅ‚ i caÅ‚y Liban” – napisaÅ‚ o. przeor. „Módlmy siÄ™, aby Bóg uczyniÅ‚ go naszym patronem, który bÄ™dzie nas strzegÅ‚ i prowadziÅ‚ przez ciemnoÅ›ci ziemskiego życia”.

25 grudnia, w dzieÅ„ Bożego Narodzenia, o. Charbel zostaÅ‚ pochowany we wspólnym zakonnym grobie. W pierwszÄ… noc po pogrzebie zauważono nad miejscem pochówku zakonnika oÅ›lepiajÄ…ce, tajemnicze Å›wiatÅ‚o, widoczne w caÅ‚ej dolinie, które Å›wieciÅ‚o nieustannie przez 45 nocy od dnia pogrzebu. Fakt ten wywoÅ‚aÅ‚ wielkie poruszenie w caÅ‚ej okolicy. TysiÄ…ce chrzeÅ›cijan i muzuÅ‚manów przybywaÅ‚o do grobu, aby zobaczyć to osobliwe zjawisko. Niektórym z przybyÅ‚ych udaÅ‚o siÄ™ otworzyć grób i zabrać ze sobÄ… jako relikwiÄ™ kawaÅ‚ek ubrania czy kilka wÅ‚osów z brody eremity. Patriarcha maronitów, poinformowany o tym, co siÄ™ dziaÅ‚o przy grobie pustelnika, ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa nakazaÅ‚ przeniesienie ciaÅ‚a do klasztoru. Grób o. Charbela zostaÅ‚ otwarty w obecnoÅ›ci lekarza i innych urzÄ™dowych Å›wiadków. ByÅ‚a w nim woda z muÅ‚em, ale zwÅ‚oki Å›wiÄ™tego pustelnika pozostaÅ‚y nienaruszone. Po wyjÄ™ciu z grobu ciaÅ‚o poddano badaniom; stwierdzono, że nie miaÅ‚o ono najmniejszych Å›ladów poÅ›miertnego rozkÅ‚adu i wydzielaÅ‚o wspaniaÅ‚y zapach oraz pÅ‚yn nieznanego pochodzenia (pewien rodzaj surowicy z krwiÄ…). Do dnia dzisiejszego pÅ‚yn ten wypÅ‚ywa z ciaÅ‚a ÅšwiÄ™tego i jest znakiem Chrystusowej mocy uzdrawiania. CiaÅ‚o o. Charbela zostaÅ‚o obmyte, ubrane w nowe szaty i wÅ‚ożone do otwartej trumny, która zostaÅ‚a zÅ‚ożona w klasztornym schowku, niedostÄ™pnym dla wiernych. Co dwa tygodnie zakonnicy musieli zmieniać szaty na ciele o. Charbela z powodu nieustannie wydzielajÄ…cego siÄ™ pÅ‚ynu.

Dopiero 24 lipca 1927 r. ciaÅ‚o eremity zostaÅ‚o wÅ‚ożone do metalowej trumny i przeniesione do marmurowego grobowca w koÅ›ciele klasztornym. Ponieważ w 1950 r. z tego grobowca zaczÄ…Å‚ obficie wyciekać tajemniczy pÅ‚yn, patriarcha KoÅ›cioÅ‚a maronickiego wydaÅ‚ polecenie otwarcia grobu i ekshumacji zwÅ‚ok. Dokonano tego w obecnoÅ›ci komisji lekarskiej, przedstawicieli KoÅ›cioÅ‚a oraz wÅ‚adz cywilnych. Oczom zebranych ukazaÅ‚ siÄ™ niesamowity widok: ciaÅ‚o Å›wiÄ™tego pustelnika wyglÄ…daÅ‚o tak, jak w chwili Å›mierci – byÅ‚o zachowane w idealnym stanie. Tajemniczy pÅ‚yn nieustannie wydzielajÄ…cy siÄ™ z ciaÅ‚a caÅ‚kowicie skorodowaÅ‚ metalowÄ… trumnÄ™ i przedziurawiÅ‚ marmur grobowca. Po obmyciu i ubraniu w nowe szaty zwÅ‚oki Å›w. Charbela zostaÅ‚y przez kilka dni wystawione na widok publiczny, a później w nowej trumnie zÅ‚ożone do grobowca i zacementowane. Tego roku zanotowano w Annai rekordowÄ… liczbÄ™ cudownych uzdrowieÅ„ i nawróceÅ„. Klasztor w Annai staÅ‚ siÄ™ celem pielgrzymek nie tylko dla chrzeÅ›cijan, ale także dla muzuÅ‚manów oraz przedstawicieli innych wyznaÅ„.

7 sierpnia 1952 r. nastÄ…piÅ‚a ponowna ekshumacja zwÅ‚ok o. Charbela w obecnoÅ›ci patriarchy syryjskokatolickiego, biskupów, piÄ™ciu profesorów medycyny, ministra zdrowia i innych obserwatorów. CiaÅ‚o Å›wiÄ™tego eremity byÅ‚o nienaruszone, ale zanurzone w tajemniczym pÅ‚ynie, który siÄ™ nieustannie z niego wydobywaÅ‚. Ponownie wystawiono je na widok publiczny od 7 do 25 sierpnia tego roku. Różnymi sposobami próbowano powstrzymać wydzielanie siÄ™ pÅ‚ynu ze zwÅ‚ok, miÄ™dzy innymi usuniÄ™to z nich żoÅ‚Ä…dek i jelita, ale wszystkie te zabiegi okazaÅ‚y siÄ™ nieskuteczne. Ludzkie dziaÅ‚ania nie byÅ‚y w stanie powstrzymać Bożej mocy dziaÅ‚ajÄ…cej w ciele Å›wiÄ™tego eremity.

Znany libaÅ„ski prof. medycyny Georgio Sciukrallah w ciÄ…gu 17 lat 34 razy szczegóÅ‚owo badaÅ‚ ciaÅ‚o Å›w. Charbela. Naukowiec tak podsumowaÅ‚ swoje kilkunastoletnie analizy: „Ile razy badaÅ‚em ciaÅ‚o ÅšwiÄ™tego, zawsze ze zdumieniem stwierdzaÅ‚em, że byÅ‚o ono nienaruszone, giÄ™tkie, jakby byÅ‚o zaraz po Å›mierci. To, co szczególnie mnie zastanawiaÅ‚o, to pÅ‚yn nieustannie wydzielajÄ…cy siÄ™ z ciaÅ‚a. Podczas moich wielu wyjazdów konsultowaÅ‚em siÄ™ z profesorami medycyny w Bejrucie i w różnych miastach Europy, ale nikt z nich nie potrafiÅ‚ mi tego wyjaÅ›nić. Jest to rzeczywiÅ›cie zjawisko jedyne w caÅ‚ej historii. Gdyby ciaÅ‚o wydzielaÅ‚o tylko 3 gramy pÅ‚ynu dziennie – a w rzeczywistoÅ›ci wydzielaÅ‚o kilka razy wiÄ™cej – to wtedy w ciÄ…gu 66 lat Å‚Ä…czna jego waga wynosiÅ‚aby 72 kilo, czyli o wiele wiÄ™cej aniżeli waga caÅ‚ego ciaÅ‚a. Z naukowego punktu widzenia jest to zjawisko niewytÅ‚umaczalne, gdyż w ciele czÅ‚owieka znajduje siÄ™ okoÅ‚o 5 litrów krwi i innych pÅ‚ynów. OpierajÄ…c siÄ™ na dotychczasowych badaniach, doszedÅ‚em do przekonania, że ciaÅ‚o Å›w. Charbela zachowuje siÄ™ w stanie nienaruszonym, wydzielajÄ…c tajemniczy pÅ‚yn, dziÄ™ki interwencji samego Boga”.

W 1965 r. o. Charbel zostaÅ‚ beatyfikowany, a 9 października 1977 r. kanonizowany na placu Å›w. Piotra w Rzymie przez Ojca Å›w. PawÅ‚a VI. Nikt nie sfotografowaÅ‚ Å›w. Charbela ani nikt nie namalowaÅ‚ za życia jego portretu. 8 maja 1950 r. wydarzyÅ‚a siÄ™ rzecz niezwykÅ‚a: otóż kilku misjonarzy maronitów zrobiÅ‚o sobie grupowe zdjÄ™cie przed grobem Å›wiÄ™tego pustelnika. Po wywoÅ‚aniu fotografii okazaÅ‚o siÄ™, że znalazÅ‚a siÄ™ na niej dodatkowa, tajemnicza postać mnicha. Dopiero starsi zakonnicy rozpoznali w niej o. Charbela. Od tej pory na podstawie tego wÅ‚aÅ›nie zdjÄ™cia maluje siÄ™ portrety Å›wiÄ™tego pustelnika.

ÅšwiÄ™ty Charbel przykÅ‚adem swojego życia i nieustannym wstawiennictwem u Boga apeluje do nas, abyÅ›my codziennie, z odwagÄ… i w sposób bezkompromisowy, zmierzali do szczęścia wiecznego w niebie. A prowadzi tam tylko jedna droga, na którÄ… zaprasza nas Jezus: „JeÅ›li kto chce pójść za MnÄ…, niech siÄ™ zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naÅ›laduje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je” (Mk 8, 34-35). PatrzÄ…c na przykÅ‚ad Å›w. Charbela, nie bójmy siÄ™ iść drogÄ… umartwienia, zaparcia siÄ™ siebie, Å›mierci dla grzechu, aby caÅ‚kowicie jednoczyć siÄ™ z Chrystusem – ŹródÅ‚em MiÅ‚oÅ›ci – przez wytrwaÅ‚Ä… modlitwÄ™, sakramenty pokuty i Eucharystii oraz ofiarnÄ… miÅ‚ość bliźniego.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map