Chrześcijańskie Artykuły. Chrześcijanie w Indonezji i Timorze Wschodnim.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Chrześcijanie w Indonezji i Timorze Wschodnim
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Chrześcijanie w Indonezji i Timorze Wschodnim




Indonezja jest najludniejszym krajem muzuÅ‚maÅ„skim na Å›wiecie. Zamieszkuje jÄ… ponad 200 milionów ludzi, z których niemal 10% (a wiÄ™c ok. 20 milionów) to chrzeÅ›cijanie. Zdecydowana wiÄ™kszość indonezyjskich chrzeÅ›cijan jest katolikami. Konstytucja Indonezji gwarantuje chrzeÅ›cijanom (i czterem innym „uznanym” religiom) swobodÄ™ wyznawania swojej wiary. Jednak praktyka życia codziennego – jak pokazuje przykÅ‚ad znakomitej wiÄ™kszoÅ›ci muzuÅ‚maÅ„skich paÅ„stw – znaczÄ…co odbiega od tych deklaracji (np. istnienie faktycznego zakazu dostÄ™pu dla chrzeÅ›cijan do wyższych urzÄ™dów w administracji czy do stopni wojskowych).

To, co jest odgórnie (w konstytucji) deklarowane, „na dole” – tj. w poszczególnych prowincjach indonezyjskich – jest w radykalny sposób kontestowane przez lokalne, najczęściej majÄ…ce charakter zbrojny, grupy islamskie. Bardzo wymowne pod tym wzglÄ™dem sÄ… liczby; wystarczy wspomnieć, że w latach 1978 – 1998 zniszczono w Indonezji 385 katolickich koÅ›cioÅ‚ów (118 z nich jedynie w dwóch latach 1996 – 1998).

FalÄ™ nienawiÅ›ci do chrzeÅ›cijan wywoÅ‚uje nie tylko niechęć do nich jako do „niewiernych”. DochodzÄ… do tego także motywy narodowoÅ›ciowe i ekonomiczne. WiÄ™kszość indonezyjskich katolików to ChiÅ„czycy (w sensie pochodzenia), a w Indonezji niemal 80% prywatnej wÅ‚asnoÅ›ci należy do chiÅ„skiej grupy etnicznej, od lat znanej ze swojej pracowitoÅ›ci i zaradnoÅ›ci. StÄ…d też bardzo Å‚atwo namawiać do ataków na chrzeÅ›cijan nie tylko jako do atakowania „pogan” (co zaleca Koran), ale także do „wymierzenia sprawiedliwoÅ›ci wyzyskiwaczom indonezyjskiego ludu”. To ostatnie wezwanie jest czÄ™sto instrumentalizowane przez wÅ‚adze, by znaleźć dogodnego dla wiÄ™kszoÅ›ci indonezyjskiej opinii publicznej kozÅ‚a ofiarnego, na którego zrzuci siÄ™ odpowiedzialność na przykÅ‚ad za doraźne problemy ekonomiczne czy polityczne zawirowania.

Obserwowana w latach 1996 – 1998 eskalacja przemocy przeciwko chrzeÅ›cijanom w Indonezji miaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie takie tÅ‚o: dotykajÄ…cy ten kraj ogólnoazjatycki kryzys gospodarczy (który skutkowaÅ‚ wzrostem bezrobocia i osÅ‚abniÄ™ciem lokalnej waluty) oraz odsuniÄ™cie od wÅ‚adzy w 1998 r. dÅ‚ugoletniego dyktatora tego kraju, gen. Suharto.

W październiku 1996 r. pogromy chrzeÅ›cijan rozpoczęły siÄ™ na wyspie Jawa. 10 X 1996 r. w mieÅ›cie Situbondo (wschodnia Jawa) tÅ‚um muzuÅ‚manów spaliÅ‚ 30 koÅ›cioÅ‚ów, zabijajÄ…c szeÅ›ciu ludzi (zostali spaleni wewnÄ…trz swoich Å›wiÄ…tyÅ„). W grudniu 1996 r. zamieszki przeniosÅ‚y siÄ™ do zachodniej części wyspy. 13 koÅ›cioÅ‚ów i jedna szkoÅ‚a zostaÅ‚o spalonych w drugi dzieÅ„ Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia w mieÅ›cie Tasik Malaya. Z kolei w miejscowoÅ›ci Manang pięćdziesiÄ™ciu muzuÅ‚manów wtargnęło do miejscowego koÅ›cioÅ‚a katolickiego podczas pasterki. OdprawiajÄ…cy MszÄ™ Å›w. kapÅ‚an zostaÅ‚ dotkliwie pobity.

Wymierzona w chrzeÅ›cijan przemoc nie ominęła także stolicy kraju – Dżakarty. W niedzielÄ™ 22 listopada 1998 r. muzuÅ‚maÅ„skie bojówki spaliÅ‚y tam 13 koÅ›cioÅ‚ów, zabijajÄ…c 13 chrzeÅ›cijan. TÅ‚um napastników krzyczaÅ‚ przy tym: „JesteÅ›my muzuÅ‚maÅ„skimi panami, a oni sÄ… chrzeÅ›cijaÅ„skimi Å›winiami”, „Zabić wszystkich pogan!”.

Obecnie arenÄ… najokrutniejszego przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijan (gÅ‚ównie katolików) w Indonezji jest należący do tego kraju archipelag Moluków (znany również jako Wyspy Korzenne). Od 1999 r. wyspy te (caÅ‚y archipelag liczy ich ponad tysiÄ…c) sÄ… terenem wzmożonej aktywnoÅ›ci islamskiej grupy terrorystycznej Laskar Dżihad (Bojownicy ÅšwiÄ™tej Wojny). Jest ona odpowiedzialna za Å›mierć ponad 5 tys. chrzeÅ›cijan i za przymusowÄ… emigracjÄ™ 500 tys. innych, którzy nie chcieli przyjąć oferowanej im przez islamistów „propozycji nie do odrzucenia” – tj. przejÅ›cia na islam.

Wzór postÄ™powania Bojowników Dżihadu na Molukach jest wszÄ™dzie taki sam. Preferowane sÄ… „nawrócenia” caÅ‚ych wiosek. Ich chrzeÅ›cijaÅ„scy (w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci katoliccy) mieszkaÅ„cy dostajÄ… ultimatum: albo islam, albo Å›mierć. CzÄ™sto tego typu „nawróceniom” towarzyszy przymusowe obrzezanie, w tym – co szczególnie barbarzyÅ„skie – obrzezanie kobiet (tego typu praktyki sÄ… udokumentowane na przykÅ‚ad na wyspach Keswui oraz Teor).

UwagÄ™ zwraca fakt, że islamscy Bojownicy Dżihadu szerzÄ… w ten sposób „religiÄ™ Proroka” przy biernej postawie indonezyjskiej armii, która rzekomo miaÅ‚a stać na straży bezpieczeÅ„stwa chrzeÅ›cijaÅ„skich obywateli. Znane sÄ… również przypadki, gdy armia porzucaÅ‚a swojÄ… biernÄ… postawÄ™ i przystÄ™powaÅ‚a do dziaÅ‚ania. Tyle że oznaczaÅ‚o to wspóÅ‚pracÄ™ z terrorystami w eksterminacji chrzeÅ›cijan na Molukach.

19 czerwca 2000 r. oddziaÅ‚y indonezyjskiej armii przyÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ do zorganizowanej przez islamistów masakry chrzeÅ›cijan w wiosce Duma na wyspie Halmahera. Wszyscy – tj. 208 osób – mieszkaÅ„cy wioski szukajÄ…cy schronienia w miejscowym koÅ›ciele zostali bestialsko zamordowani przez Bojowników Dżihadu i wspomagajÄ…cych ich żoÅ‚nierzy z 511. i 512. batalionu indonezyjskiej armii. Ci z mieszkaÅ„ców wioski, którzy ocaleli i trafili do szpitala w Manado (wyspa Sulawesi), prosili odwiedzajÄ…cÄ… szpital wiceprezydent Indonezji, paniÄ… Megawati Sukarnoputri, o interwencjÄ™. Ta jednak odpowiedziaÅ‚a: „To nie należy do moich obowiÄ…zków”...

Przez niemal 25 lat losu podobnego do tego, który przeżywajÄ… chrzeÅ›cijanie na Molukach, doÅ›wiadczaÅ‚a katolicka ludność Timoru Wschodniego. Do 1975 r. wschodnia część wyspy Timor byÅ‚a portugalskÄ… koloniÄ…. Po ustaniu rzÄ…dów kolonialnych Timor Wschodni ogÅ‚osiÅ‚ niepodlegÅ‚ość. Faktu tego nie uznaÅ‚a Indonezja gen. Suharto, która w roku 1976 dokonaÅ‚a inwazji, a nastÄ™pnie aneksji Timoru Wschodniego. ByÅ‚ to poczÄ…tek trwajÄ…cej do 2002 r. gehenny Timorczyków.

Ocenia siÄ™, że w okresie rzÄ…dów indonezyjskich w Timorze Wschodnim zginęła jedna czwarta ogólnej liczby caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci tego obszaru. W 1989 r. katolicki biskup Dili (stolicy Timoru Wschodniego) Carlos Bello wystosowaÅ‚ apel do sekretarza generalnego ONZ z proÅ›bÄ… o podjÄ™cie miÄ™dzynarodowej interwencji na wyspie i wsparcie niepodlegÅ‚oÅ›ciowych aspiracji Timorczyków. W apelu tym znalazÅ‚y siÄ™ wstrzÄ…sajÄ…ce sÅ‚owa: „Jako lud i naród umieramy”.

Przez najtrudniejsze lata ostojÄ… dla Timorczyków i fundamentem ich tożsamoÅ›ci narodowej byÅ‚ KoÅ›cióÅ‚ katolicki. Przez pierwsze lata po zainstalowaniu na wyspie indonezyjskich rzÄ…dów niezÅ‚omnym rzecznikiem praw Timorczyków byÅ‚ biskup Martinho da Costa Lopes, zmuszony przez rzÄ…d w Dżakarcie do opuszczenia Timoru Wschodniego w 1983 r. Jego nastÄ™pcÄ… na stolicy biskupiej zostaÅ‚ wspomniany już biskup Carlos Bello, od lat znany na Å›wiecie symbol niepodlegÅ‚oÅ›ciowych aspiracji Timorczyków. WalkÄ™ prowadzono gÅ‚ównie za pomocÄ… Å›rodków pokojowych, wÅ›ród których na poczesnym miejscu (obok pokojowych demonstracji) byÅ‚a modlitwa – za swoich i za nieprzyjacióÅ‚. W 1996 r. biskup Bello zostaÅ‚ laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

KoÅ›cióÅ‚ dbaÅ‚ również przez lata indonezyjskiej okupacji o to, by przetrwaÅ‚o kulturowe dziedzictwo Timorczyków, przede wszystkim jÄ™zyk (dialekt tetun), odrÄ™bny od narzucanego przez okupantów jÄ™zyka bahasa (jÄ™zyka urzÄ™dowego w Indonezji). W tym kontekÅ›cie decyzja biskupa Bello, by Msze Å›w. byÅ‚y odprawiane wÅ‚aÅ›nie w jÄ™zyku tetun, byÅ‚a oznakÄ… sprzeciwu wobec narzucanej z Dżakarty polityki wynaradawiania mieszkaÅ„ców Timoru Wschodniego.

InnÄ… postaciÄ…-symbolem pokojowej walki Timorczyków o niepodlegÅ‚ość jest katolicka zakonnica, s. Maria Lourdes – zwana również „MatkÄ… TeresÄ… Timoru Wschodniego”. ZaÅ‚ożony przez niÄ… Åšwiecki Instytut Braci i Sióstr w Chrystusie od 20 lat niesie charytatywnÄ… pomoc tysiÄ…com Timorczyków. Pomoc ta okazaÅ‚a siÄ™ niezbÄ™dna zwÅ‚aszcza podczas ostatnich, krwawych lat indonezyjskiej okupacji Timoru Wschodniego. Gdy w 1998 r. od wÅ‚adzy zostaÅ‚ odsuniÄ™ty indonezyjski dyktator Suharto, stworzyÅ‚a siÄ™ okazja do realizacji niepodlegÅ‚oÅ›ciowych marzeÅ„ Timorczyków. W zorganizowanym w Timorze Wschodnim 30 sierpnia 1999 r. referendum pod patronatem ONZ ponad 78% gÅ‚osujÄ…cych opowiedziaÅ‚o siÄ™ za niepodlegÅ‚oÅ›ciÄ… swojego kraju (frekwencja wynosiÅ‚a 98%).

W odpowiedzi indonezyjska armia przystÄ…piÅ‚a do realizacji na szerokÄ… skalÄ™ akcji eksterminacyjnej, której preludium miaÅ‚o miejsce jeszcze przed referendum, kiedy to w kwietniu 1999 r. bojówki islamskie wraz z oddziaÅ‚ami wojska zamordowaÅ‚y ponad 200 chrzeÅ›cijan w mieÅ›cie Liquica. Jak oceniaÅ‚ biskup Bello, w parÄ™ miesiÄ™cy po niepodlegÅ‚oÅ›ciowym referendum z rÄ…k muzuÅ‚manów zginęło ok. 10 tys. chrzeÅ›cijan, a okoÅ‚o 200 tys. zostaÅ‚o zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Kres tej krwawej jatce poÅ‚ożyÅ‚o dopiero przybycie do Timoru Wschodniego siÅ‚ pokojowych ONZ. W maju 2002 r. Timor Wschodni staÅ‚ siÄ™ oficjalnie niepodlegÅ‚ym paÅ„stwem.

KsiÄ…dz Francisco Maria Fernandes – jeden z przywódców niepodlegÅ‚oÅ›ciowego ruchu Timorczyków, który po niemal 25-letnim wygnaniu powróciÅ‚ do niepodlegÅ‚ej teraz ojczyzny, na pytanie zagranicznych dziennikarzy, czy przez wszystkie lata wygnania wierzyÅ‚, że nadejdzie czas wolnoÅ›ci dla jego kraju, odpowiedziaÅ‚: „WszÄ™dzie na Å›wiecie, podczas naszej walki, ludzie pytali mnie: »Dlaczego to ciÄ…gle robisz? Wasza sprawa jest przegrana. Åšwiat wam nigdy nie pomoże, wrogowie nigdy nie pozwolÄ… wam na oddzielenie siÄ™. Dlaczego siÄ™ nie poddacie?«. Ale mieliÅ›my jednÄ… rzecz, o której ci ludzie nie wiedzieli: ufaliÅ›my Bogu. To jest zwyciÄ™stwo wiary”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map