Chrześcijańskie Artykuły. Niezwykła relikwia Zmartwychwstania.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Niezwykła relikwia Zmartwychwstania
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Niezwykła relikwia Zmartwychwstania




MieszkaÅ„cy Manoppello zawsze uważali, że obraz Twarzy Chrystusa w ich koÅ›ciele parafialnym zostaÅ‚ utrwalony w cudowny sposób na chuÅ›cie, która zostaÅ‚a poÅ‚ożona w grobie na gÅ‚owie Jezusa i staÅ‚a siÄ™ Å›wiadkiem Zmartwychwstania.

Klaus Berger, profesor teologii Nowego Testamentu na Wydziale Teologii Ewangelickiej uniwersytetu w Heidelbergu, jeden z najbardziej znanych wspóÅ‚czesnych biblistów niemieckich, autor licznych publikacji książkowych, pisze w niemieckim wydaniu Focusa, że „obraz twarzy Jezusa z Manoppello jest pierwszÄ… stronÄ… Ewangelii. Ewangelia jest tekstem, a poprzedza go ten wÅ‚aÅ›nie obraz Zmartwychwstania (…). WedÅ‚ug tradycji żydowskiej, aby dowieść czegoÅ› przed sÄ…dem, trzeba byÅ‚o przedstawić dwóch Å›wiadków. I tu wÅ‚aÅ›nie mamy dwóch Å›wiadków – Jana i Piotra, ale też dwa dowody – dwa kawaÅ‚ki pÅ‚ótna: CaÅ‚un TuryÅ„ski i Oblicze z Manoppello. SÄ… to zatem dwa rzeczowe dowody Zmartwychwstania. Zmartwychwstanie jest faktem, nie jest to teologiczna metafora. Zmartwychwstanie jest rzeczywistoÅ›ciÄ…. I o tym mówi ów obraz z Manoppello”.

Pogrzeb poranionego i zakrwawionego ciaÅ‚a wymagaÅ‚, zgodnie z tradycjÄ… żydowskÄ…, użycia wielu pÅ‚ócien i chust. Z ust i nosa umierajÄ…cego Chrystusa obficie popÅ‚ynęła krew. KtoÅ› ze stojÄ…cych pod krzyżem przycisnÄ…Å‚ lnianÄ… chustÄ™ do Jego twarzy. Krwotok byÅ‚ tak obfity, że trzeba byÅ‚o chustÄ™ zÅ‚ożyć i jeszcze raz przycisnąć do twarzy ZmarÅ‚ego. Ta lniana chusta, o wymiarach 855 na 525 mm, z obfitymi plamami krwi i pÅ‚ynu surowiczego, zachowaÅ‚a siÄ™ do naszych czasów i od VIII w. znajduje siÄ™ w najstarszym skarbcu Hiszpanii – w katedrze w Oviedo. Badania naukowe stwierdzajÄ…, że ta lniana tkanina pochodzi z I wieku. Jest to sudarion, czyli chusta, którÄ… ocierano twarz umierajÄ…cego, zgodnie ze zwyczajem żydowskim. Rozmieszczenie plam krwi znajdujÄ…cych siÄ™ na chuÅ›cie z Oviedo jest w caÅ‚kowitej zgodnoÅ›ci z odbiciem twarzy na CaÅ‚unie TuryÅ„skim. Na obu pÅ‚ótnach znajduje siÄ™ krew grupy AB, pochodzÄ…ca od tego samego CzÅ‚owieka.

Po zdjÄ™ciu z krzyża ciaÅ‚o Jezusa zostaÅ‚o najpierw caÅ‚e zawiniÄ™te w przeszÅ‚o czterometrowy lniany caÅ‚un (sindon). Uczyniono tak, aby zgodnie z żydowskim zwyczajem nie dotykać martwego ciaÅ‚a goÅ‚ymi rÄ™kami i nie rozlewać krwi. Aby nie dopuÅ›cić do otwarcia ust ZmarÅ‚ego, do ich przewiÄ…zania użyto jeszcze innej chusty, tak zwanej pathil, która przechowywana jest w Cahors na poÅ‚udniu Francji.

NastÄ™pnie owiniÄ™to i obwiÄ…zano znajdujÄ…ce siÄ™ w caÅ‚unie ciaÅ‚o szerokimi opaskami z pÅ‚ótna (othonia), zawiÄ…zywanymi na krzyż, obficie wylewajÄ…c przy tym na zewnÄ…trz i do wewnÄ…trz oleje oraz wonnoÅ›ci. Dopiero tak caÅ‚kowicie zawiniÄ™te i obwiÄ…zane jak kokon ciaÅ‚o Jezusa zÅ‚ożono do grobu i tam na Jego gÅ‚owie zostaÅ‚a poÅ‚ożona drogocenna chusta z bisioru.

W Ewangelii Å›w. Jana czytamy o pÅ‚ótnach w pustym grobie Chrystusa. WedÅ‚ug tej relacji Piotr i „drugi uczeÅ„” pobiegli wczesnym rankiem do grobu, lecz ów „drugi uczeÅ„” wyprzedziÅ‚ Piotra: „A kiedy siÄ™ nachyliÅ‚, zobaczyÅ‚ leżące pÅ‚ótna, jednakże nie wszedÅ‚ do Å›rodka. NadszedÅ‚ potem także Szymon Piotr, idÄ…cy za nim. WszedÅ‚ on do wnÄ™trza grobu i ujrzaÅ‚ leżące pÅ‚ótna oraz chustÄ™, która byÅ‚a na Jego gÅ‚owie, leżącÄ… nie razem z pÅ‚ótnami, ale oddzielnie zwiniÄ™tÄ… na jednym miejscu. Wtedy wszedÅ‚ do wnÄ™trza także i ów drugi uczeÅ„, który przybyÅ‚ pierwszy do grobu. UjrzaÅ‚ i uwierzyÅ‚” (J 20, 5-8).

Wybitny znawca greki Antonio Persili w książce Sulle tracce del Risorto (Tivoli 1988), korzystajÄ…c z dorobku innych egzegetów oraz ojców KoÅ›cioÅ‚a (Cyryla Jerozolimskiego i Cyryla Aleksandryjskiego), proponuje korektÄ™ tÅ‚umaczenia fragmentu z Ewangelii Å›w. Jana (20, 5-8): „Jan, kiedy siÄ™ nachyliÅ‚, ujrzaÅ‚ leżące, nienaruszone pÅ‚ótna oraz chustÄ™, która byÅ‚a na Jego gÅ‚owie, nie opadniÄ™tÄ… tak jak pÅ‚ótna, ale podniesionÄ…, pozostajÄ…cÄ… w pozycji owiniÄ™cia w jednym miejscu”.

ApostoÅ‚ Piotr, widzÄ…c nietkniÄ™te pÅ‚ótna grobowe, przez które cudownie przeniknęło uwielbione ciaÅ‚o Jezusa, uwierzyÅ‚ w Zmartwychwstanie, chociaż jeszcze nie widziaÅ‚ ZmartwychwstaÅ‚ego. Podczas Zmartwychwstania czÅ‚owieczeÅ„stwo Jezusa zostaÅ‚o uwielbione. ZamieszkaÅ‚a w Nim „caÅ‚a PeÅ‚nia: Bóstwo, na sposób ciaÅ‚a” (Kol 2, 9). PÅ‚ótna grobowe, które owijaÅ‚y martwe ciaÅ‚o Jezusa, po Jego Zmartwychwstaniu caÅ‚kowicie opadÅ‚y, spÅ‚aszczyÅ‚y siÄ™, ponieważ pozostaÅ‚y puste, gdy ZmartwychwstaÅ‚e CiaÅ‚o przeniknęło przez nie. Tylko w miejscu gÅ‚owy pÅ‚ótna grobowe zachowaÅ‚y niezmieniony ksztaÅ‚t, dlatego że wczeÅ›niej zostaÅ‚y mocno nasÄ…czone krwiÄ… i wonnoÅ›ciami, a po wyschniÄ™ciu staÅ‚y siÄ™ twarde jak karton. SÄ…dzi siÄ™, że wÅ‚aÅ›nie na samym wierzchu gÅ‚owy leżącego w grobie Jezusa, który byÅ‚ szczelnie owiniÄ™ty pÅ‚ótnami grobowymi, zostaÅ‚a poÅ‚ożona chusta z drogocennego bisioru – jako znak szczególnego szacunku. Ta wyjÄ…tkowa relikwia znajduje siÄ™ dziÅ› w Manoppello.

Ewangelista Jan spoÅ›ród szeÅ›ciu greckich wyrazów okreÅ›lajÄ…cych akt widzenia użyÅ‚ sÅ‚owa eiden – „ujrzaÅ‚ i uwierzyÅ‚” (J 20, 8). SÅ‚owo to wskazuje na fakt, że siÄ™ nie tylko widzi, ale i rozumie. ÅšwiÄ™ty Jan pragnÄ…Å‚ w ten sposób mocno podkreÅ›lić, że kiedy zobaczyÅ‚ ksztaÅ‚t nienaruszonych pÅ‚ócien, zrozumiaÅ‚, że ciaÅ‚o Jezusa w tajemniczy sposób przeniknęło przez pÅ‚ótna grobowe, a wiÄ™c Jezus musiaÅ‚ zmartwychwstać. Dlatego kiedy Å›w. Jan zobaczyÅ‚ w grobie ksztaÅ‚t pÅ‚ócien, od razu uwierzyÅ‚ w Zmartwychwstanie Jezusa.

ZmartwychwstajÄ…cy Jezus zostawiÅ‚ nam szczególny znak swojej MÄ™ki, Åšmierci i Zmartwychwstania – przez cudowne odbicie caÅ‚ego swojego ciaÅ‚a na pÅ‚ótnie grobowym, o dÅ‚ugoÅ›ci 436 cm i szerokoÅ›ci 110 cm, w które zostaÅ‚y zawiniÄ™te Jego zwÅ‚oki. Na CaÅ‚unie jest odbity fotograficzny, trójwymiarowy negatyw przodu i tyÅ‚u ciaÅ‚a, natomiast liczne Å›lady krwi grupy AB sÄ… w pozytywie. Obraz jest anatomicznie perfekcyjny i wspóÅ‚czesna nauka nie jest w stanie go odtworzyć. CiaÅ‚o musiaÅ‚o w tajemniczy sposób przeniknąć przez pÅ‚ótna grobowe, gdyż nie ma żadnych Å›ladów odrywania, a krwawe strupy i struktura tkaniny sÄ… nienaruszone. Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II nazwaÅ‚ ÅšwiÄ™ty CaÅ‚un TuryÅ„ski „szczególnym Å›wiadkiem Paschy: MÄ™ki, Åšmierci i Zmartwychwstania” (13.04.1980  r.). „Dla czÅ‚owieka wierzÄ…cego – mówiÅ‚ Jan PaweÅ‚ II – istotne jest przede wszystkim to, że CaÅ‚un to zwierciadÅ‚o Ewangelii (…). CaÅ‚un jest znakiem naprawdÄ™ niezwykÅ‚ym, odsyÅ‚ajÄ…cym do Jezusa, prawdziwego SÅ‚owa Ojca…” (24.05.1998 r.).

ZmartwychwstajÄ…cy Jezus zostawiÅ‚ również odbicie swojej twarzy na CaÅ‚unie z Manoppello. Jest wielce prawdopodobne, że podczas Zmartwychwstania Chrystusa miaÅ‚o miejsce tajemnicze promieniowanie, które spowodowaÅ‚o utrwalenie siÄ™ wizerunku twarzy na przezroczystym, cieniutkim welonie z bisioru poÅ‚ożonym na gÅ‚owie zmarÅ‚ego Jezusa. Naukowcy przypuszczajÄ…, że ten sam rodzaj energii spowodowaÅ‚ odbicie przodu i tyÅ‚u martwego ciaÅ‚a Jezusa na CaÅ‚unie TuryÅ„skim.

Wszystko wskazuje na to, że to sam Wcielony Bóg zostawiÅ‚ nam dwa wstrzÄ…sajÄ…ce obrazy swojego Boskiego Oblicza: jeden na CaÅ‚unie TuryÅ„skim, a drugi na ChuÅ›cie z Manoppello. SÄ… one zapisem kulminacyjnego momentu w historii ludzkoÅ›ci, w którym dokonaÅ‚o siÄ™ definitywne zwyciÄ™stwo nad szatanem, grzechem i Å›mierciÄ…. Syn Boży, stajÄ…c siÄ™ prawdziwym czÅ‚owiekiem, mógÅ‚ jako Bóg wziąć w swoje czÅ‚owieczeÅ„stwo grzechy wszystkich ludzi: „On siÄ™ obarczyÅ‚ naszym cierpieniem, (…) On dźwigaÅ‚ nasze boleÅ›ci” (por. Iz 53, 4). Z dziejów każdego czÅ‚owieka przejÄ…Å‚ wszystkie grzechy i Å›mierć. BÄ™dÄ…c sam bez grzechu, doÅ›wiadczyÅ‚, jak strasznym cierpieniem jest grzech. W najwiÄ™kszym cierpieniu, w doÅ›wiadczeniu najwiÄ™kszego zÅ‚a podczas MÄ™ki i Åšmierci na krzyżu, Jezus byÅ‚ doskonale posÅ‚uszny Ojcu i w ten sposób przezwyciężyÅ‚ grzech i Å›mierć, otrzymujÄ…c od Ojca dar zmartwychwstaÅ‚ego życia.

Wizerunek twarzy na ChuÅ›cie z Manoppello oraz odbicie przodu i tyÅ‚u martwego ciaÅ‚a na CaÅ‚unie TuryÅ„skim nie zaistniaÅ‚y na skutek bezpoÅ›redniego kontaktu ciaÅ‚a z pÅ‚ótnem, ale dziÄ™ki cudownej Bożej interwencji w trakcie Zmartwychwstania Chrystusa. OtrzymaliÅ›my cudowny zapis kolejnych etapów uwielbienia Chrystusowego czÅ‚owieczeÅ„stwa. Na CaÅ‚unie TuryÅ„skim zostaÅ‚ utrwalony obraz jeszcze martwego ciaÅ‚a Jezusa, ale już w momencie rozpoczynajÄ…cego siÄ™ procesu Jego uwielbienia. CiaÅ‚o już zaczęło emanować tajemniczÄ… energiÄ™, która z niezwykÅ‚Ä… precyzjÄ… spowodowaÅ‚a utrwalenie siÄ™ na pÅ‚ótnie wizerunku caÅ‚ego ciaÅ‚a w fotograficznym negatywie.

Natomiast na ChuÅ›cie z Manoppello zostaÅ‚ utrwalony wyglÄ…d twarzy już żyjÄ…cego Jezusa w fotograficznym pozytywie, ale jeszcze przed zakoÅ„czeniem procesu Jego uwielbienia, ponieważ widać na twarzy Å›lady ran i opuchnięć. Kiedy po raz pierwszy widzi siÄ™ Oblicze z Manoppello, może siÄ™ zrodzić uczucie zawodu, gdyż nie jest Ono tak piÄ™kne, jak byÅ›my tego oczekiwali. Trzeba mieć jednak Å›wiadomość, że jest to Twarz Jezusa zmartwychwstajÄ…cego, a wiÄ™c jeszcze nie w peÅ‚ni uwielbionego. PiÄ™kno ZmartwychwstaÅ‚ego Jezusa nieskoÅ„czenie przekracza wszelkie nasze wyobrażenia. BÄ™dziemy Go mogli oglÄ…dać i w peÅ‚ni siÄ™ Nim cieszyć dopiero w niebie. Oblicze z Manoppello jest twarzÄ… zmartwychwstajÄ…cego Chrystusa, w momencie Jego przechodzenia ze Å›mierci do życia. DokonywaÅ‚o siÄ™ wtedy caÅ‚kowite przeobrażanie zmaltretowanego w mÄ™ce i Å›mierci na krzyżu ciaÅ‚a Jezusa, który dobrowolnie zostaÅ‚ „przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy (…). Nie miaÅ‚ On wdziÄ™ku ani też blasku, aby na Niego patrzeć, ani wyglÄ…du, by siÄ™ nam podobaÅ‚. Wzgardzony i odepchniÄ™ty przez ludzi (…) jak ktoÅ›, przed kim siÄ™ twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliÅ›my Go za nic” (Iz 53, 5.2b-4).

Twarz z Manoppello jest obliczem zmartwychwstajÄ…cego Chrystusa, ale jeszcze ze Å›ladami mÄ™ki, a wiÄ™c w procesie uwielbienia, caÅ‚kowitego przeobrażenia, „przyodziewania siÄ™ tego, co zniszczalne, w niezniszczalność, tego, co Å›miertelne, w nieÅ›miertelność” (por. 1 Kor 15, 53).

Boskie Oblicze z Manoppello sprawia wrażenie, jakby zostaÅ‚o namalowane Å›wiatÅ‚em; zmienia swój wyraz w zależnoÅ›ci od kÄ…ta patrzenia i od rodzaju oÅ›wietlenia. Tylko w Å›wietle sÅ‚onecznym nabiera peÅ‚nego wyrazu i piÄ™kna.

Najstarsza nazwa obrazu z Manoppello to acheiropoietos, która wskazuje na fakt, że nie zostaÅ‚ namalowany on ludzkÄ… rÄ™kÄ…, a wiÄ™c jest dzieÅ‚em samego Boga. Oblicze z Manoppello ukazuje prawdziwe Oblicze Boga. Pan Bóg zostawiÅ‚ nam czytelny obraz prawdy o swoim Wcieleniu, Å›mierci i Zmartwychwstaniu. Przez ten obraz jednoznacznie potwierdziÅ‚, że rzeczywiÅ›cie staÅ‚ siÄ™ prawdziwym czÅ‚owiekiem, że wziÄ…Å‚ na siebie wszystkie nasze cierpienia i grzechy, że prawdziwie umarÅ‚ i zmartwychwstaÅ‚, aby nas uwolnić od grzechu i Å›mierci oraz doprowadzić do peÅ‚ni szczęścia w niebie.

Boskie Oblicze z Manoppello jest rzeczywiÅ›cie niezwykÅ‚Ä… relikwiÄ… zmartwychwstajÄ…cego Pana. Jej najwiÄ™kszym zadaniem jest wskazywanie nam wszystkim na rzeczywistÄ… obecność Osoby ZmartwychwstaÅ‚ego w tajemnicy Eucharystii. „Eucharystyczna Hostia jest »chlebem caÅ‚unowym«, w którym ukrywa siÄ™ Bóg” – pisaÅ‚ Å›w. Tomasz z Akwinu. Eucharystia jest naszym najwiÄ™kszym skarbem, gdyż jest to sam Jezus, który pragnie siÄ™ dzielić z nami swoim zmartwychwstaÅ‚ym życiem, uzdrawiać wszystkie nasze choroby ducha i ciaÅ‚a.

Tak mówiÅ‚ Pan Jezus Å›w. Faustynie: „PragnÄ™ jednoczyć siÄ™ z duszami ludzkimi; rozkoszÄ… MojÄ… jest Å‚Ä…czyć siÄ™ z duszami. Wiedz o tym, córko Moja: kiedy przychodzÄ™ w Komunii Å›w. do serca ludzkiego, mam rÄ™ce peÅ‚ne Å‚ask wszelkich i pragnÄ™ je oddać duszy, ale dusze nawet nie zwracajÄ… uwagi na Mnie, pozostawiajÄ… Mnie samego, a zajmujÄ… siÄ™ czymÅ› innym. O, jak mi smutno, że dusze nie poznaÅ‚y miÅ‚oÅ›ci. ObchodzÄ… siÄ™ z MnÄ… jak z czymÅ› martwym” (Dz. 1385).

Wizerunek Oblicza Jezusa na CaÅ‚unie TuryÅ„skim, na ChuÅ›cie z Manoppello i przede wszystkim w eucharystycznej Hostii zaprasza nas wszystkich do codziennej wytrwaÅ‚ej modlitwy i adoracji. Jednak „do peÅ‚nej kontemplacji oblicza PaÅ„skiego – pisze Jan PaweÅ‚ II – nie możemy dojść o wÅ‚asnych siÅ‚ach, ale jedynie poddajÄ…c siÄ™ prowadzeniu Å‚aski. Tylko doÅ›wiadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podÅ‚oże, na którym może dojrzeć i rozwinąć siÄ™ bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy, najwznioÅ›lej wyrażonej w dobitnych sÅ‚owach ewangelisty Jana: »A SÅ‚owo staÅ‚o siÄ™ ciaÅ‚em i zamieszkaÅ‚o wÅ›ród nas. I oglÄ…daliÅ›my Jego chwaÅ‚Ä™, chwaÅ‚Ä™, jakÄ… Jednorodzony otrzymuje od Ojca, peÅ‚en Å‚aski i prawdy« (J 1, 14)” (list apostolski Novo millennio ineunte).

KardynaÅ‚ Meisner z Kolonii po przeczytaniu książki Boskie Oblicze. CaÅ‚un z Manoppello napisaÅ‚: „Tym, co mnie osobiÅ›cie najbardziej poruszyÅ‚o w tej książce, jest fakt, że tak zwane Oblicze z Manoppello dokÅ‚adnie pokrywa siÄ™ z wizerunkiem utrwalonym na CaÅ‚unie z Turynu. O ile jednak w Turynie jest to oblicze malowane mÄ™kÄ…, o tyle to oblicze – jak powiedziaÅ‚em: caÅ‚kowicie pokrywajÄ…ce siÄ™ z wizerunkiem z Turynu – malowane jest mocÄ… wielkanocnego zwyciÄ™stwa. »Bóg żyje, Chrystus zmartwychwstaÅ‚« – takie jest orÄ™dzie tej książki. I dlatego tÄ™ książkÄ™ warto przeczytać. Jest ona wielkim darem na poczÄ…tek nowego tysiÄ…clecia... W swoim brewiarzu mam maÅ‚Ä… reprodukcjÄ™ CaÅ‚unu z Manoppello i zanim rozpocznÄ™ modlitwÄ™, zawsze spoglÄ…dam w oczy Jezusa. A On patrzy wprost w nasze serce. Jezus nie patrzy jak policjant czy oficer Å›ledczy, lecz Jego spojrzenie napeÅ‚nia nas odwagÄ…. JeÅ›li to prawda, że najkrótszÄ… drogÄ… do spotkania dwojga ludzi jest spojrzenie, o ileż bardziej dotyczy to spotkania czÅ‚owieka z Bogiem. Spojrzenie jest najkrótszÄ… drogÄ… do spotkania miÄ™dzy Bogiem a czÅ‚owiekiem. MuszÄ™ przyznać, że w zrozumieniu tej prawdy bardzo pomogÅ‚o mi wÅ‚aÅ›nie spotkanie z CaÅ‚unem z Manoppello. Kiedy spojrzaÅ‚em na to zagadkowe pÅ‚ótno – które jest tak cienkie, że z daleka w ogóle go nie widać, że aby je zobaczyć, musimy stanąć przed nim na wyciÄ…gniÄ™cie rÄ™ki – poczuÅ‚em gÅ‚Ä™bokie wzruszenie… Oblicze Jezusa z Manoppello bardzo gÅ‚Ä™boko odbiÅ‚o siÄ™ w mojej duszy”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map