Chrześcijańskie Artykuły. Oblicza szczęścia.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Oblicza szczęścia
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Oblicza szczęścia




Być radosnym i szczęśliwym to najwiÄ™ksze pragnienie każdego czÅ‚owieka. Nikt z nas nie chce być kimÅ› skrzywdzonym, uzależnionym czy zrozpaczonym, a mimo to tak wielu ludzi przeżywa swoje życie jako nieznoÅ›ny ciężar. Na ogóÅ‚ raczej nieliczne osoby promieniejÄ… radoÅ›ciÄ… i szczęściem. To najlepszy dowód na to, że nikt z nas nie jest w stanie stać siÄ™ czÅ‚owiekiem szczęśliwym w sposób spontaniczny i bez wysiÅ‚ku. Szczęście osiÄ…gnąć mogÄ… jedynie ci, którzy rozumiejÄ…, na czym ono polega oraz jaka droga do niego prowadzi.

1. Iluzje szczęścia

Droga do szczęścia nie jest Å‚atwa. Ci, którzy nie chcÄ… – czy też nie umiejÄ… – szukać prawdziwego szczęścia, zadowalajÄ… siÄ™ jego imitacjÄ…. WmawiajÄ… sobie, że szczęściem jest coÅ› innego niż… szczęście. Wszystko, co cenne, bywa podrabiane. WÅ‚aÅ›nie dlatego tak wiele jest imitacji szlachetnych kamieni. O ile jednak noszenie imitacji biżuterii nie jest żadnym dramatem, o tyle zadowalanie siÄ™ imitacjami szczęścia prowadzi do tragedii. Ludzie nieszczęśliwi wierzÄ…, że bÄ™dÄ… szczęśliwi, gdy tylko zdobÄ™dÄ… lepszÄ… pracÄ™, gdy kupiÄ… sobie nowy samochód, gdy wybudujÄ… willÄ™ lub gdy osiÄ…gnÄ… wyższy status spoÅ‚eczny. A niektórzy sÄ… jeszcze bardziej naiwni: wierzÄ…, że bÄ™dÄ… szczęśliwi wtedy, gdy zdobÄ™dÄ… wÅ‚adzÄ™, gdy pójdÄ… na dyskotekÄ™, gdy zaspokojÄ… jakiÅ› popÄ™d albo gdy zażyjÄ… narkotyk. 

CzÅ‚owiek szczęśliwy jest wolny od tych wszystkich iluzji. Wie, że jest szczęśliwy dlatego – i tylko dlatego – że kocha. Tego, kto kocha, cieszy wszystko: zdrowie, przyjaciel, praca, awans zawodowy, ale też piosenka nucona w sercu, stokrotka dostrzeżona na Å‚Ä…ce i tÄ™cza, która uÅ›miecha siÄ™ z wysoka. Natomiast czÅ‚owiekowi, który nie kocha, nic nie przyniesie radoÅ›ci. Taki czÅ‚owiek nieustannie i zachÅ‚annie planuje kolejne „sukcesy”, które – wedÅ‚ug niego – zapewniÄ… mu szczęście. JeÅ›li zaÅ› nie zrealizuje swoich zamierzeÅ„, to Å‚udzi siÄ™, że to wÅ‚aÅ›nie brak „sukcesów” staÅ‚ siÄ™ powodem jego nieszczęścia. A jeÅ›li wymarzone „sukcesy” już osiÄ…gnie, to z gorzkim zdumieniem odkrywa, że pozostaje podobnie nieszczęśliwy jak poprzednio. Mimo to z uporem maniaka nadal wmawia sobie to, że coÅ› innego niż miÅ‚ość zapewni mu szczęście!

Ludzi szczęśliwych spotykamy w każdej grupie spoÅ‚ecznej: wÅ›ród mÅ‚odych i starych, wÅ›ród zdrowych i chorych, wÅ›ród biednych i bogatych. MogÄ… oni siÄ™ różnić pomiÄ™dzy sobÄ… niemal wszystkim, ale majÄ… jednÄ… cechÄ™ wspólnÄ…: kochajÄ…. Ci, którzy sÄ… nieszczęśliwi, również majÄ… pewnÄ… cechÄ™ wspólnÄ…: nie chcÄ… lub nie potrafiÄ… kochać. Mimo kolejnych rozczarowaÅ„ swoim dotychczasowym stylem życia nadal pozostajÄ… egoistami, ciÄ…gle krzywdzÄ… siebie i innych ludzi, wciąż nie podejmujÄ… decyzji, by kochać. Ludzie ci mogÄ… być mÅ‚odzi, piÄ™kni, znani i bogaci, ale to nigdy nie wystarczy im do osiÄ…gniÄ™cia szczęścia – z tego prostego powodu, że mÅ‚odość, bogactwo czy sÅ‚awa nie stanowiÄ… źródeÅ‚ radoÅ›ci. WÅ‚aÅ›nie dlatego pieniÄ…dze ani nie zapewniajÄ… szczęścia, ani nie przeszkadzajÄ… w tym, by ktoÅ› byÅ‚ szczęśliwy, jeÅ›li tylko kocha.

Najbardziej kuszÄ…cÄ… drogÄ… do nieszczęścia jest mylenie radoÅ›ci z przyjemnoÅ›ciÄ…. Tymczasem sÄ… to dwie zupeÅ‚nie odmienne rzeczywistoÅ›ci. Przyjemność jest pospolita, czyli osiÄ…galna dla wszystkich, podczas gdy radość jest arystokratyczna, gdyż osiÄ…ga jÄ… jedynie niewielu ludzi. Aby doznać chwili przyjemnoÅ›ci, wystarczy siÄ™ najeść, wyspać, odreagować zÅ‚ość czy zaspokoić jakiÅ› popÄ™d. A na tego typu zachowania stać każdego czÅ‚owieka. Także tego, który jest niedojrzaÅ‚y, zaburzony psychicznie czy zrozpaczony. Druga różnica polega na tym, że przyjemność można osiÄ…gnąć wprost. Wystarczy siÄ™gnąć po smacznÄ… potrawÄ™ czy zostać przez kogoÅ› czule przytulonym. Radość natomiast nie jest osiÄ…galna wprost. Jest ona konsekwencjÄ… życia opartego na miÅ‚oÅ›ci, prawdzie i odpowiedzialnoÅ›ci. Nie ma radoÅ›ci bez miÅ‚oÅ›ci. Trzecia różnica polega na tym, że radość jest trwaÅ‚a, przyjemność zaÅ› szybko przemija, a czasem prowadzi do tragedii. PrzykÅ‚adem unaoczniajÄ…cym tÄ™ prawdÄ™ sÄ… ludzie, którzy dla chwili przyjemnoÅ›ci Å‚amiÄ… przysiÄ™gÄ™ małżeÅ„skÄ… albo popadajÄ… w Å›miertelnÄ… chorobÄ™. Tymczasem radoÅ›ci nie tracimy nawet wtedy, gdy przychodzi nam mierzyć siÄ™ z poważnymi trudnoÅ›ciami – oczywiÅ›cie pod warunkiem, że nadal kochamy. Czwarta różnica wypÅ‚ywa z faktu, że szukanie przyjemnoÅ›ci niszczy nasze pragnienia i aspiracje, prowadzÄ…c do grzechu, uzależnieÅ„ i rozczarowaÅ„, natomiast radość umacnia wolność. CzÅ‚owiek radosny potrafi chronić i realizować swoje najpiÄ™kniejsze ideaÅ‚y i marzenia.

Czynienie tego, co przyjemne, prowadzi zatem do bardzo nieprzyjemnych skutków. WÅ‚aÅ›nie dlatego ten, kto szuka przyjemnoÅ›ci zamiast radoÅ›ci, popada w rozpacz. Dramat zaczyna siÄ™ wtedy, gdy czÅ‚owiek nie pragnie już niczego wiÄ™cej niż tylko zaspokojenia jakichÅ› potrzeb cielesnych albo poprawienia nastroju za każdÄ… cenÄ™. PoczÄ…tkowo taki czÅ‚owiek nie zdaje sobie sprawy z wÅ‚asnej rozpaczy. Z każdym dniem staje siÄ™ coraz bardziej zniewolony i nieszczęśliwy, a mimo to nie koryguje swego dotychczasowego sposobu postÄ™powania. Tylko ten, kto dojrzale kocha, ma odwagÄ™ wyciÄ…gać logiczne wnioski z wÅ‚asnego postÄ™powania, a także z postÄ™powania innych ludzi.

2. KtórÄ™dy do szczęścia?

Szczęście nie rodzi siÄ™ ani wewnÄ…trz, ani na zewnÄ…trz czÅ‚owieka. Ono jest owocem miÅ‚oÅ›ci, która objawia siÄ™ i realizuje poprzez spotkania. OczywiÅ›cie chodzi tu nie o jakiekolwiek spotkania, lecz wyÅ‚Ä…cznie o takie sposoby spotykania siÄ™ z samym sobÄ… i z drugim czÅ‚owiekiem, w których obecny jest Bóg. WÅ‚aÅ›nie dlatego nikt nie może osiÄ…gnąć szczęścia w osamotnieniu. Nikt też nie może być uszczęśliwiony przez innych ludzi, a zatem bez podjÄ™cia wÅ‚asnego wysiÅ‚ku. Szczęście jest owocem szczęśliwych spotkaÅ„ – czyli takich, w których doÅ›wiadczamy miÅ‚oÅ›ci. WspóÅ‚czesny czÅ‚owiek tÄ™skni za szczęściem podobnie mocno jak ci, którzy żyli przed nami. Niestety, obecnie wielu ludzi bezmyÅ›lnie karmi siÄ™ bodźcami, obrazami czy przekonaniami, które oddalajÄ… ich od szczęścia. Tacy ludzie próbujÄ… ratować siÄ™ „pozytywnym” myÅ›leniem, czyli miÅ‚ymi iluzjami na temat ich niemiÅ‚ej sytuacji życiowej. UsiÅ‚ujÄ… sobie wmówić, że sÄ… szczęśliwi. WÅ‚aÅ›nie dlatego z wiÄ™kszoÅ›ci badaÅ„ socjologicznych – zwanych naukowymi! – wynika, że najszczęśliwszymi ludźmi w Europie sÄ…… Szwajcarzy i Skandynawowie – a zatem te spoÅ‚eczeÅ„stwa, w których najwiÄ™kszy jest odsetek alkoholików, narkomanów, samobójców, ludzi chorych psychicznie, a także osób rozwiedzionych...

CzÅ‚owiek „nowoczesny i postÄ™powy” nie chce nawet sÅ‚yszeć o tym, że istnieje droga do prawdziwego szczęścia. Nie chce o tym sÅ‚yszeć z tego powodu, że droga do szczęścia jest trudna – a przez to mniej uczÄ™szczana. W każdych czasach drogÄ… tÄ… pozostaje Chrystus, gdyż tylko On może nauczyć nas mÄ…drze kochać i przynieść radość, jakiej ten Å›wiat ani nam dać, ani zabrać nie może. Ludzie nieszczęśliwi sÄ… mistrzami w zatruwaniu życia innym ludziom. Oni zrobiÄ… wszystko, byleby tylko odebrać nam szczęście. Oni nie chcÄ…, byÅ›my byli dla nich mÄ…drym darem, lecz naiwnÄ… ofiarÄ…, którÄ… bÄ™dÄ… mogli dowolnie manipulować i posÅ‚ugiwać siÄ™ – w (zÅ‚udnej!) nadziei, że to przyniesie im szczęście. Tacy ludzie sÄ… nieszczęśliwi dlatego, że nie kochajÄ…, ale wmawiajÄ… sobie, że cierpiÄ… dlatego, że nikt ich nie kocha, że praca nie daje im satysfakcji albo że ten Å›wiat jest źle urzÄ…dzony i niesprawiedliwy. 

Na poczÄ…tku trzeciego tysiÄ…clecia czÅ‚owiek oddala siÄ™ od szczęścia na niespotykanÄ… wczeÅ›niej skalÄ™ – nie tylko ze wzglÄ™du na wÅ‚asnÄ… sÅ‚abość i naiwność, lecz również dlatego, że pada ofiarÄ… cynizmu niektórych ludzi i Å›rodowisk. Cynicy to ci, którzy w sposób Å›wiadomy i przewrotny gÅ‚oszÄ… iluzjÄ™ o istnieniu Å‚atwego szczęścia, posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ mile brzmiÄ…cymi sloganami typu: „żyjcie na luzie”, „róbcie, co chcecie”, „nie tÅ‚umcie popÄ™dów”. CzyniÄ… to po to, by jak najwiÄ™cej ludzi przywieść do rozpaczy. Cynicy doskonale wiedzÄ… o tym, że ludzi nieszczęśliwych Å‚atwo doprowadzić do każdej formy zniewolenia i że w konsekwencji można na nich zarobić kolosalne pieniÄ…dze. NajÅ‚atwiej jest dorobić siÄ™ na ludzkim nieszczęściu. CzÅ‚owiek nieszczęśliwy kupi dosÅ‚ownie wszystko: alkohol, narkotyk, nikotynÄ™, pornografiÄ™, prostytucjÄ™, a truciznÄ™, jakÄ… jest antykoncepcja, nazwie „lekiem” po to, by zapomnieć, że samemu sobie wyrzÄ…dza drastycznÄ… krzywdÄ™… 

Skoro szczęście jest owocem miÅ‚oÅ›ci, to nie jest ono zależne od tego, w którym miejscu Å›wiata i w jakim momencie historii rozgrywa siÄ™ nasze życie. Jest natomiast zależne od stopnia dojrzaÅ‚oÅ›ci spotykajÄ…cych siÄ™ ze sobÄ… ludzi. Mamy Å›wiadectwa o piÄ™knych spotkaniach miÄ™dzy ludźmi, którym przyszÅ‚o żyć w okrutnych realiach obozów koncentracyjnych czy guÅ‚agów. Z drugiej strony prymitywne spotkania majÄ… czÄ™sto miejsce w luksusowych willach czy wÅ›ród ludzi uznawanych za moralne „autorytety”.

Å»aden czÅ‚owiek nie może wÅ‚asnÄ… mocÄ… nauczyć siÄ™ takich spotkaÅ„, które oparte sÄ… na miÅ‚oÅ›ci i które przez to niezawodnie prowadzÄ… do szczęścia. Nikt z nas nie jest przecież miÅ‚oÅ›ciÄ…. Tylko Bóg jest miÅ‚oÅ›ciÄ… i tylko On ma radość w sobie. My możemy mieć jedynie udziaÅ‚ w Jego radoÅ›ci – i to tylko w takim stopniu, w jakim mamy udziaÅ‚ w Jego miÅ‚oÅ›ci. JedynÄ… przestrzeniÄ… szczęśliwego spotykania siÄ™ z samym sobÄ… i z drugim czÅ‚owiekiem nie jest jakieÅ› szczególnie piÄ™kne miejsce czy jakiÅ› wyjÄ…tkowo korzystny czas, ale trwanie w Bogu i Jego miÅ‚oÅ›ci. To nie przypadek, że najmocniejsze i najbardziej wzruszajÄ…ce wiÄ™zi tworzÄ… najwiÄ™ksi przyjaciele Boga. 

3. Szczęście małżonków

Skoro szczęście nie zależy od miejsca czy czasu, lecz od miÅ‚oÅ›ci, to najwiÄ™ksze szczęście pÅ‚ynie z najsilniejszych wiÄ™zi. PrzykÅ‚adem niezwykle silnych wiÄ™zi miÄ™dzy ludźmi jest miÅ‚ość małżeÅ„ska i rodzicielska. Samo bycie blisko siebie nie gwarantuje jednak szczęścia w sposób automatyczny. Bliskie wiÄ™zi najbardziej bowiem weryfikujÄ… jakość miÅ‚oÅ›ci, która nas Å‚Ä…czy. WÅ‚aÅ›nie z tego powodu stosunkowo Å‚atwo jest cieszyć siÄ™ kimÅ›, z kim spotykamy siÄ™ jedynie od Å›wiÄ™ta, i to nawet wtedy, gdy nie Å‚Ä…czy nas dojrzaÅ‚a miÅ‚ość. PrzykÅ‚adem sÄ… randki zakochanych, którzy jeszcze nie umiejÄ… kochać i którzy niespokojnÄ… zazdrość mylÄ… z pogodnÄ… tÄ™sknotÄ…. Maksimum szczęścia to sytuacja, kiedy ktoÅ› dojrzale kochajÄ…cy spotyka ludzi, którzy kochajÄ… w równie dojrzaÅ‚y sposób. Natomiast wtedy, gdy czÅ‚owiek wiąże siÄ™ z kimÅ›, kto nie kocha, życie może stać siÄ™ dla niego piekÅ‚em na ziemi. Nie wiem, czy ktoÅ› bÄ™dzie w piekle po Å›mierci, ale wiem, że w doczesnoÅ›ci wiele osób przeżywa tego rodzaju gehennÄ™.

To nie przypadek, że najczęściej piekÅ‚o na ziemi urzÄ…dzajÄ… sobie krewni czy małżonkowie. Nic bowiem nie cieszy tak bardzo, jak dobre wiÄ™zi z najbliższymi – ale też nic nie rani tak boleÅ›nie, jak konflikty z rodzicem, ze wspóÅ‚małżonkiem czy z wÅ‚asnym dzieckiem. Nieszczęście w rodzinie nie zaczyna siÄ™ dopiero wtedy, gdy ktoÅ› bije czy poniża swoich bliskich. Przemoc zaczyna siÄ™ już wtedy, gdy ktoÅ› przestaje kochać, gdy rano obojÄ™tnie mija najbliższe osoby, gdy nie okazuje im co chwila nowych znaków pamiÄ™ci, troski, czuÅ‚oÅ›ci. SkÅ‚adajÄ…c przysiÄ™gÄ™ małżeÅ„skÄ…, mężczyzna i kobieta Å›lubujÄ… sobie, że przez caÅ‚e życie bÄ™dÄ… kochać i szanować siebie nawzajem oraz swoje dzieci, a nie że jedynie nie bÄ™dÄ… ich krzywdzić czy maltretować. 

Szczęście nie zależy od stopnia fizycznej bliskoÅ›ci, lecz od siÅ‚y i dojrzaÅ‚oÅ›ci okazywanej miÅ‚oÅ›ci. Jedni ludzie sÄ… blisko siebie po to, by wyrzÄ…dzać sobie krzywdÄ™, inni zaÅ› spotykajÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie po to, by razem dorastać do Å›wiÄ™toÅ›ci. To wÅ‚aÅ›nie dlatego w jednych rodzinach ludzie czujÄ… siÄ™ jak w niebie, a w innych dom rodzinny okazuje siÄ™ padoÅ‚em Å‚ez. ŹródÅ‚em mojej ogromnej radoÅ›ci jest serdeczna przyjaźń ze szczęśliwymi rodzinami. O takich rodzinach piszÄ™ powieÅ›ci, gdyż nie znajdujÄ™ lepszej formy, aby opisać ich szczęście oraz mojÄ… radość z istnienia tych, którzy wypeÅ‚niajÄ… Boże marzenia. Ludzie z rodzin nieszczęśliwych czytajÄ… te powieÅ›ci ze wzruszeniem – czasem nawet dziesiÄ…tki razy – ale zwykle sÄ… przekonani, że to jedynie fikcja literacka. Natomiast ci, którzy żyjÄ… w szczęśliwych domach, sÄ… pewni tego, że opisujÄ™ prawdziwe postaci. Podobnie jak pewni sÄ… tego, że istnieje powietrze, którym oddychajÄ….

To nie przypadek, że Bóg „wtrÄ…ca siÄ™” w najbardziej intymne powiÄ…zania miÄ™dzy kobietÄ… a mężczyznÄ…. On wie, że wÅ‚asnÄ… (jakże ograniczonÄ…!) mocÄ… i mÄ…droÅ›ciÄ… możemy wymyÅ›lić jedynie wiÄ™zi podobne do tych, które proponujÄ… nam popularne telenowele i które prowadzÄ… do krzywd oraz rozczarowaÅ„. Cynicy oraz ludzie nieszczęśliwi z uporem maniaka bÄ™dÄ… ciÄ…gle proponowali nam znacznie mniejszÄ… „miÅ‚ość” – a zatem „miÅ‚ość” niewiernÄ…, niepÅ‚odnÄ… i nieodpowiedzialnÄ…. Tymczasem Bóg proponuje małżonkom miÅ‚ość wiernÄ… i nierozerwalnÄ…, która przynosi zaskakujÄ…cÄ… radość. TakÄ… niezwykÅ‚Ä… miÅ‚oÅ›ciÄ… może kochać jedynie ktoÅ›, kto jest blisko Boga-MiÅ‚oÅ›ci. Nikt z nas nie jest w stanie zrealizować Bożych zamysÅ‚ów wÅ‚asnÄ… mocÄ… czy w oddaleniu od ich Autora. 

Nie każdy zwiÄ…zek pomiÄ™dzy kobietÄ… a mężczyznÄ… jest drogÄ… do szczęścia. DrogÄ… do radoÅ›ci jest jedynie taki zwiÄ…zek, który proponuje sam Bóg. Sakrament małżeÅ„stwa oparty jest na miÅ‚oÅ›ci z najwyższym znakiem jakoÅ›ci. Bóg nigdy nie proponuje nam niczego mniejszego! Tam, gdzie miÅ‚ość jest ze znakiem jakoÅ›ci, tam też pojawia siÄ™ szczęście ze znakiem jakoÅ›ci. Gdy małżonkowie kochajÄ… i czujÄ… siÄ™ kochani Bożą miÅ‚oÅ›ciÄ…, wtedy niemal wszystko sprawia im radość, a codzienne obowiÄ…zki nie stajÄ… siÄ™ dla nich czymÅ› uciążliwym. Praca w domu, wychowywanie dzieci, dziaÅ‚alność zawodowa – wszystko to traktowane jest przez nich jak radosny przywilej, jak kolejna okazja do tego, aby potwierdzać miÅ‚ość i by jÄ… z wdziÄ™cznoÅ›ciÄ… przyjmować. Tego, kto kocha, nic nie mÄ™czy. W czasie spotkania z mÅ‚odzieżą na krakowskich BÅ‚oniach (27 maja 2006 r.) Benedykt XVI mówiÅ‚ wÅ‚aÅ›nie o tÄ™sknocie za szczęściem w rodzinie: „W sercu każdego czÅ‚owieka jest pragnienie domu, w którym miÅ‚ość bÄ™dzie chlebem powszednim. To tÄ™sknota za domem, który napeÅ‚nia dumÄ…, którego nie trzeba bÄ™dzie siÄ™ wstydzić i którego zgliszczy nigdy nie trzeba bÄ™dzie opÅ‚akiwać. To pragnienie jest niczym innym, jak tÄ™sknotÄ… za życiem peÅ‚nym, szczęśliwym, udanym”.

Obecnie mówi siÄ™ wiele o kryzysie małżeÅ„stwa. Jednak to nie małżeÅ„stwo przeżywa kryzys, gdyż nikt z nas nie wymyÅ›li wspanialszej wiÄ™zi niż miÅ‚ość małżeÅ„ska i rodzicielska w wersji, jakÄ… proponuje Bóg. Kryzys przeżywajÄ… jedynie poszczególni ludzie, którzy decydujÄ… siÄ™ na zawarcie małżeÅ„stwa, mimo że nie doroÅ›li jeszcze do miÅ‚oÅ›ci wiernej i ofiarnej. Rzecz ma siÄ™ zatem podobnie jak z ulicami. Mianowicie tworzenie dróg to Å›wietny pomysÅ‚, gdyż drogi prowadzÄ… nas do ludzi i uÅ‚atwiajÄ… nam spotkanie tych, których kochamy. Nie ma ulic patologicznych. Patologiczni mogÄ… być natomiast użytkownicy dróg. Wtedy drogi stajÄ… siÄ™ niebezpieczne dla przechodniów. Nie jest to jednak problem dróg, lecz ludzi. Analogicznie jest z małżeÅ„stwem. JeÅ›li zwiÄ…zek małżeÅ„ski zawierajÄ… ludzie dojrzali i szczęśliwi, to stajÄ… siÄ™ oni razem jeszcze szczęśliwsi. JeÅ›li jednak małżeÅ„stwo zawierajÄ… ludzie niedojrzali i nieszczęśliwi, to ich zwiÄ…zek staje siÄ™ źródÅ‚em jeszcze wiÄ™kszego cierpienia. 

Szczęściu małżonków i rodziców zagraża zatem każda forma bycia ze sobÄ…, która nie jest oparta na miÅ‚oÅ›ci. WspóÅ‚czesne media, a także dominujÄ…ce trendy kulturowe bombardujÄ… nas naiwnymi pomysÅ‚ami na życie. Niektórzy ludzie dochodzÄ… do takiej bezmyÅ›lnoÅ›ci, że deklarujÄ… sobie „miÅ‚ość”, a jednoczeÅ›nie twierdzÄ…, iż pozostajÄ… w „wolnym” zwiÄ…zku. W oszukiwaniu samych siebie nie przeszkadza im nawet to, że posÅ‚ugujÄ… siÄ™ pojÄ™ciami, które sÄ… wewnÄ™trznie sprzeczne i które dyskwalifikowaÅ‚yby ich na każdym egzaminie. To przecież tak, jakby deklarowali sobie, że pijÄ… suchÄ… wodÄ™ albo że poruszajÄ… siÄ™ pojazdami na kwadratowych koÅ‚ach... W subiektywnych deklaracjach naiwnych ludzi możliwy jest każdy absurd – także ten najwiÄ™kszy, czyli twierdzenie, że miÅ‚ość to zwiÄ…zek, który nie wiąże, i że można rozwieść siÄ™, pozostajÄ…c „przyjacióÅ‚mi”. KoÅ›cióÅ‚ nie uznaje rozwodów nie dlatego, że chce przeszkadzać komuÅ› w znalezieniu „nowego szczęścia” z nowÄ… osobÄ…, ale dlatego, że poważnie traktuje czÅ‚owieka, który zÅ‚ożyÅ‚ przysiÄ™gÄ™ małżeÅ„skÄ…. KoÅ›cióÅ‚ nie może nikogo Å‚udzić, że można dojrzale kochać i być szczęśliwym wtedy, gdy ktoÅ› Å‚amie poprzedniÄ… przysiÄ™gÄ™ miÅ‚oÅ›ci, zÅ‚ożonÄ… Å›wiadomie i dobrowolnie. MiÅ‚ość to najsilniejszy zwiÄ…zek, jaki istnieje we wszechÅ›wiecie. To zwiÄ…zek silniejszy od ludzkich sÅ‚aboÅ›ci, a nawet od Å›mierci, bo Å›mierć jest jedynie doczesna, a miÅ‚ość jest wieczna.

Szczęściu małżeÅ„stw i rodzin w dramatyczny sposób zagraża szerzÄ…ca siÄ™ obecnie kultura Å›mierci, bo szczęśliwe małżeÅ„stwa i trwaÅ‚e rodziny sÄ… jej bezpoÅ›rednim zaprzeczeniem. Wielkim zagrożeniem jest też mylenie miÅ‚oÅ›ci z czymÅ›, co miÅ‚oÅ›ciÄ… nie jest – a zatem ze współżyciem seksualnym oderwanym od miÅ‚oÅ›ci, z zakochaniem i uczuciem, z tolerancjÄ… czy akceptacjÄ…. Warto zauważyć, że w PiÅ›mie ÅšwiÄ™tym w ogóle nie wystÄ™puje ani sÅ‚owo „tolerancja”, ani sÅ‚owo „akceptacja”, gdyż Biblia ukazuje wyÅ‚Ä…cznie realistycznÄ… drogÄ™ do szczęścia. A drogÄ… tÄ… jest miÅ‚ość i prawda – czyli prawdziwa miÅ‚ość. Radykalnym zagrożeniem szczęścia w zwiÄ…zkach miÄ™dzy ludźmi jest kradzież małżeÅ„stwa, czyli Å›wiÄ™tokradztwo. Chodzi tu o kradzież Å›wiÄ™tej wiÄ™zi, jakÄ… w zamyÅ›le Bożym jest małżeÅ„stwo, i zastÄ™powanie jej egoizmem we dwoje albo dominacjÄ… jednej strony nad drugÄ…. Kradzież małżeÅ„stwa ma miejsce za każdym razem, gdy ktoÅ› – podstÄ™pem, oszustwem, udawaniem czy wzbudzaniem litoÅ›ci – doprowadza drugÄ… osobÄ™ do zÅ‚ożenia przysiÄ™gi małżeÅ„skiej, a sam nie ma zamiaru albo nie jest w stanie tej przysiÄ™gi wypeÅ‚nić. Na kradzieży nie da siÄ™ zbudować szczęścia. Tym bardziej na kradzieży czyjejÅ› przysiÄ™gi miÅ‚oÅ›ci. (cdn.)

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map