Chrześcijańskie Artykuły. Dom wielkiego serca.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Dom wielkiego serca
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Dom wielkiego serca




Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25, 40). Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili (Mt 25, 45).

JesteÅ›my rodzinÄ…, która od dÅ‚uższego czasu styka siÄ™ z problemem tzw. dzieci niechcianych oraz pochodzÄ…cych z rodzin patologicznych. Teoretycznie mam dwóch braci, ale odkÄ…d siÄ™ga moja pamięć, w domu byÅ‚o zawsze wiÄ™cej dzieci.

KrzyÅ› „pojawiÅ‚ siÄ™” prawie równoczeÅ›nie z moim mÅ‚odszym bratem (jest miÄ™dzy nimi póÅ‚ roku różnicy). Biologiczna matka Krzysia cierpi na schizofreniÄ™, a jego ojciec jest naÅ‚ogowym alkoholikiem. Matka Krzysia, jadÄ…c do szpitala psychiatrycznego, prosiÅ‚a mojÄ… mamÄ™ o opiekÄ™ nad jej dzieckiem. Krzysiu zostaÅ‚ ochrzczony, a moja mama zaopiekowaÅ‚a siÄ™ nim troskliwie. Po dwuipóÅ‚miesiÄ™cznym pobycie u nas dziecko byÅ‚o nie do poznania – zdrowe i radosne. Po powrocie biologicznej matki Krzysia ze szpitala musieliÅ›my chÅ‚opca oddać, bo nie mieliÅ›my żadnych podstaw prawnych, aby go zatrzymać. Zgoda na powrót dziecka do domu rodzinnego byÅ‚a z naszej strony bÅ‚Ä™dem. Teraz Krzysio nie ma warunków do nauki, jest bity, gÅ‚odzony, ojciec alkoholik stanowi zagrożenie nawet dla jego życia, a my nie mamy możliwoÅ›ci oddzielenia go od rodziny. Dziecko musi być wychowywane w normalnych warunkach, w atmosferze trzeźwoÅ›ci, odpowiedzialnoÅ›ci i miÅ‚oÅ›ci. Oddanie Krzysia rodzicom byÅ‚o dużym bÅ‚Ä™dem, za który pÅ‚aci – jak zwykle – dziecko.

NastÄ™pnym dzieckiem w naszej rodzinie jest Agnieszka. Jest z nami już 10 lat. Mama i tato wyrzekli siÄ™ myÅ›li o adopcji, gdyż rodzice Agnieszki majÄ… ograniczone prawa rodzicielskie i wszystkie ich dzieci pozostawaÅ‚y pod nadzorem opiekunki prawnej. Agnieszka przyjechaÅ‚a do nas w wieku 8 lat. Z jej osobÄ… wiąże siÄ™ wiele wspomnieÅ„ (choćby z uwagi na tak dÅ‚ugi czas spÄ™dzony wspólnie na nauce, zabawie i psotach). Mój mÅ‚odszy brat dopiero teraz siÄ™ domyÅ›liÅ‚, że Agnieszka nie jest jego rodzonÄ… siostrÄ…. Jako roczne dziecko nie mógÅ‚ pamiÄ™tać, w jaki sposób Agnieszka do nas trafiÅ‚a. Nie zastanawiaÅ‚ go fakt, że nazywaÅ‚a naszych rodziców „ciociÄ…” i „wujkiem”, że nosiÅ‚a inne nazwisko, a wakacje spÄ™dzaÅ‚a ze swojÄ… rodzinÄ….

Rodzice uznali, że skoro Agnieszka ma wrócić do swojej naturalnej rodziny, to nie powinna tracić z niÄ… kontaktu. WpÅ‚yw moich rodziców (szczególnie mamy) oraz wychowanie w wierze katolickiej uksztaÅ‚towaÅ‚y osobowość i Å›wiatopoglÄ…d Agnieszki. Jest naprawdÄ™ wspaniaÅ‚a – wesoÅ‚a, uÅ›miechniÄ™ta, otwarta i pracowita, o mocnym krÄ™gosÅ‚upie moralnym. Nie wiemy, jak potoczÄ… siÄ™ jej losy, ale wiemy, że jest dzieckiem „uratowanym”, choć ta odmienność od reszty biologicznego rodzeÅ„stwa dużo jÄ… kosztuje. W tym roku Agnieszka skoÅ„czy szkoÅ‚Ä™ zawodowÄ… (ciastkarstwo). GdzieÅ› w gÅ‚Ä™bi serca mamy nadziejÄ™, że uÅ‚oży sobie życie przy nas – wtedy byÅ‚oby jej Å‚atwiej.

W czwartym roku pobytu Agnieszki u nas przyjechaÅ‚ jej starszy brat, Artur. Opiekunka prawna prosiÅ‚a, aby przyjąć go na czas nauki w szkole. ByÅ‚ on totalnÄ… „klÄ™skÄ… wychowawczÄ…” rodziców. Ten 16-letni chÅ‚opak, wychowywany dotÄ…d w rodzinie pijackiej, miaÅ‚ wiele zÅ‚ych nawyków. Cierpliwość rodziców, nadzór wychowawczy nie zdaÅ‚y siÄ™ na nic. Artur miaÅ‚ duże problemy w szkole, jednak dziÄ™ki życzliwoÅ›ci nauczycieli ukoÅ„czyÅ‚ dwie klasy. W trzecim roku pobytu u nas zażyÅ‚ celowo zbyt dużą dawkÄ™ apapu. Interwencja lekarska, pÅ‚ukanie żoÅ‚Ä…dka wykazaÅ‚o, że nie byÅ‚o to groźne dla jego życia (zażyÅ‚ mniej, niż powiedziaÅ‚). Po tym ekscesie nie okazaÅ‚, że zdaje sobie sprawÄ™ z karygodnoÅ›ci swego postÄ™powania. Za radÄ… znajÄ…cego sytuacjÄ™ ksiÄ™dza Artur zostaÅ‚ odesÅ‚any do rodzinnego domu – byÅ‚ już wtedy peÅ‚noletni i musiaÅ‚ ponieść konsekwencje swego postÄ™powania. MyÅ›lÄ™, że zbyt dÅ‚ugo pozostawaÅ‚ pod szkodliwym wpÅ‚ywem rodzinnego domu; przyjechaÅ‚ do nas za późno i już w dużej mierze tak, a nie inaczej uksztaÅ‚towany.

Sabina jest z nami drugi rok. Ma teraz 11 lat. JesteÅ›my dla niej rodzinÄ… zastÄ™pczÄ…. Sabina, przebywajÄ…c w domu rodzinnym, miaÅ‚a bardzo trudne warunki (gÅ‚ód, pijaÅ„stwo, bicie). PrzyjechaÅ‚a zawszona i wycieÅ„czona. Skierowana byÅ‚a do szkoÅ‚y specjalnej (powodem byÅ‚a powtarzana przez niÄ… po raz trzeci I klasa szkoÅ‚y podstawowej). Rodzice prÄ™dko zauważyli u niej wadÄ™ wzroku. Okulistka stwierdziÅ‚a astygmatyzm oraz nadwzroczność (potrzebne szkÅ‚a +11 i +9 dioptrii). Już jako szeÅ›ciolatka zostaÅ‚a skierowana do okulisty, ale jej rodzice zlekceważyli niebezpieczeÅ„stwo. Teraz Sabina jest pod staÅ‚Ä… kontrolÄ… lekarskÄ…, regularnie jest badana w poradni psychologiczno-Pedagogicznej. Jej braki rozwojowe na poczÄ…tku siÄ™gaÅ‚y 3 lat. Po roku systematycznej pracy i fachowej pomocy (szczególnie ze strony mamy-nauczycielki) pracownicy poradni stwierdzili już tylko 2-letnie deficyty i wykluczyli konieczność uczÄ™szczania do szkoÅ‚y specjalnej. Sabina ma nadal trudnoÅ›ci z naukÄ…. Szczególnie trudno uczy siÄ™ matematyki, która wymaga logicznego myÅ›lenia. PoczÄ…tkowo byÅ‚a bardzo nerwowa, zrywaÅ‚a siÄ™ w nocy czy rzucaÅ‚a siÄ™ na jedzenie. Teraz znacznie siÄ™ uspokoiÅ‚a; nigdy nie wspomina rodzinnego domu, nie pyta o rodziców.

Ostatni byÅ‚ kolejny maluszek – KubuÅ›. PrzyjechaÅ‚ do nas, majÄ…c pięć tygodni. OczekujÄ…c na adopcjÄ™, spÄ™dziÅ‚ z nami dwa i póÅ‚ miesiÄ…ca. ByÅ‚ czwartym dzieckiem w peÅ‚nym małżeÅ„stwie. Biologiczni rodzice stwierdzili, że nie sÄ… w stanie go wychować. Pozwolili mu jednak żyć. Znaleźli ludzi, którzy przyjÄ™li go za swoje dziecko (5 lat wczeÅ›niej adoptowali MikoÅ‚aja). Pobyt Kubusia zapadÅ‚ mi najgÅ‚Ä™biej w serce. OpiekowaÅ‚am siÄ™ nim, bo byÅ‚y to wakacje i poczÄ…tkowe miesiÄ…ce roku szkolnego. Czas spÄ™dzony z Kubusiem wspominam jako jeden z najszczęśliwszych okresów mojego życia. PatrzyÅ‚am na jego rozwój, (...) pokochaÅ‚am go chyba najmocniej ze wszystkich spotkanych w takich okolicznoÅ›ciach dzieci. Z przebywania z nim czerpaÅ‚am czystÄ… radość. MogÄ™ Å›miaÅ‚o powiedzieć, że KubuÅ› ofiarowaÅ‚ nam dużo wiÄ™cej, niż my byliÅ›my w stanie dać jemu. PrzeżyÅ‚ z nami chorobÄ™ i Å›mierć naszego ukochanego dziadziusia. Nigdy nie zapomnÄ™ pewnego zdarzenia zwiÄ…zanego z tymi ciężkimi chwilami. DziadziuÅ› zmarÅ‚ rano, zostaÅ‚am wiÄ™c z Kubusiem caÅ‚y dzieÅ„. Rodzice zajÄ™ci byli zaÅ‚atwianiem bolesnych formalnoÅ›ci. TrzymajÄ…c dziecko na rÄ™kach, caÅ‚y czas myÅ›laÅ‚am, że mój ukochany dziadek nie żyje. Wtedy dwumiesiÄ™czny KubuÅ›, jakby wyczuwajÄ…c ten szalony ból – uÅ›miechnÄ…Å‚ siÄ™ do mnie Å›licznie. PomyÅ›laÅ‚am: „Nie, maleÅ„ki, nie uÅ›miechnÄ™ siÄ™ do ciebie, nie dam rady”. KubuÅ›, patrzÄ…c mi w oczy, spróbowaÅ‚ drugi raz, jeszcze promienniejszym uÅ›miechem chcÄ…c rozproszyć mój smutek. PomyÅ›laÅ‚am, że nie mogÄ™, to jest ponad moje siÅ‚y zmusić siÄ™ do uÅ›miechu w takiej chwili. KubuÅ› jednak nie daÅ‚ za wygranÄ…, uÅ›miechnÄ…Å‚ siÄ™ trzeci raz i tu mnie pokonaÅ‚. ZrozumiaÅ‚am, że on – ten maleÅ„ki czÅ‚owiek – chce mi pomóc i nie mogÄ™ tego odrzucać. W tym bolesnym okresie podtrzymywaÅ‚y nas na duchu dwie rzeczy: wiara oraz obecność Kubusia. ByÅ‚o to coÅ› znamiennego: życie i zaraz obok Å›mierć. (...) DziÅ› wciąż utrzymujemy z nim kontakt. KubuÅ› roÅ›nie, rozwija siÄ™ wspaniale otoczony miÅ‚oÅ›ciÄ… rodziców i starszego braciszka.

MieliÅ›my też tzw. przypadek bliźniaczek. Ola i Asia nie byÅ‚y dziećmi z małżeÅ„stwa, lecz wedÅ‚ug sÅ‚ów ich biologicznej matki „ze zwiÄ…zku z przygodnym partnerem”. Mąż zgodziÅ‚ siÄ™ na jej powrót do domu pod warunkiem zrzeczenia siÄ™ praw do bliźniaczek. Dziećmi od razu zaopiekowali siÄ™ ludzie, którzy od 12 lat bezskutecznie starali siÄ™ o adopcjÄ™. Teraz sÄ… już formalnymi rodzicami dziewczynek. Od pierwszej chwili dzieci te sÄ… otoczone wielkÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… ze strony rodziców oraz dziadków. Godne podkreÅ›lenia jest to, że ludzie ci nie zawahali siÄ™ stworzyć prawdziwego domu od razu dwóm maleÅ„stwom. Odwiedzamy tÄ™ szczęśliwÄ… rodzinÄ™ dość czÄ™sto, podziwiamy rozwój dziewczynek, postawÄ™ rodziców i dziadków. Dzieci wniosÅ‚y w ten dom prawdziwÄ… radość i scementowaÅ‚y więź zarówno miÄ™dzy ich nowymi rodzicami, jak i caÅ‚Ä… rodzinÄ….

Dzieci, które przewinęły siÄ™ przez nasz dom, nigdy nie byÅ‚y dla nas „kolejnym przypadkiem”. Każde z nich byÅ‚o indywidualnym, odrÄ™bnym czÅ‚owiekiem potrzebujÄ…cym pomocy. Kontakt z nimi wzbogacaÅ‚ nas, pomagajÄ…c wspólnie wychowywać siÄ™ i dążyć do peÅ‚ni czÅ‚owieczeÅ„stwa, a także do przekraczania – dziÄ™ki wierze – granic ludzkiej egzystencji. BywaÅ‚y momenty trudne (choroby, brak Å›rodków finansowych), ale warto byÅ‚o podejmować tÄ™ walkÄ™ o godność czÅ‚owieka. ChcÄ™ podkreÅ›lić wspaniaÅ‚Ä… postawÄ™ moich rodziców, szczególnie mamy, na którÄ… gÅ‚ównie spadaÅ‚ ciężar wychowywania i opieki nad gromadkÄ… dzieci. UczyÅ‚a nas, starszych, że miÅ‚ość to nie sÅ‚owa, lecz czyny. IstniejÄ… ludzie pokroju tych, którzy zdecydowali siÄ™ na adopcjÄ™ dzieci z potrzeby serca, popychani do tej decyzji nie chÄ™ciÄ… zaspokojenia wÅ‚asnych ambicji, lecz pragnieniem stworzenia prawdziwego domu dzieciom niechcianym, odrzucanym i poniżanym. Nie wolno skazywać dzieci jeszcze nienarodzonych na Å›mierć. SÄ… ludzie, którzy pragnÄ… zostać rodzicami takich skrzywdzonych dzieci. Nie wolno podnosić rÄ™ki na niewinnego, bo jak mówiÄ… sÅ‚owa wiersza: „Nie bÄ™dzie narodzenia Pana – Bóg byÅ‚by dzieckiem niechcianym”.

Mam nadziejÄ™, że dziÄ™ki ludziom odważnym i peÅ‚nym miÅ‚oÅ›ci sumienie żadnej matki i żadnego ojca nie bÄ™dzie formuÅ‚ować tragicznego wyrzutu: „Dlaczego mnie nie chciaÅ‚aÅ›, mamo? Mych oczu jak niebo i wÅ‚osów jak sÅ‚oÅ„ce. Dlaczego nie chciaÅ‚eÅ›, tatusiu, mych dÅ‚oni i nóżek biegnÄ…cych po Å‚Ä…ce?”.

Anonim

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map