Chrześcijańskie Artykuły. Kościół in pectore. Prześladowania Kościoła katolickiego w komunistycznych Chinach.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Kościół in pectore. Prześladowania Kościoła katolickiego w komunistycznych Chinach
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Kościół in pectore. Prześladowania Kościoła katolickiego w komunistycznych Chinach




Mao Tse-tung, patron „pokolenia 68 roku”

W 1968 r. na ulicach Paryża i na uniwersyteckich campusach w Stanach Zjednoczonych protestujÄ…ca przeciw doskwierajÄ…cemu jej „systemowi zniewolenia i obÅ‚udy” (czyt. zachodniej demokracji) mÅ‚odzież na swoich manifestacjach, obok portretów kubaÅ„skiego rewolucjonisty komunistycznego Che Guevary, niosÅ‚a portrety twórcy komunistycznych Chin – Mao Tse-tunga. W górze trzymano jego programowe dzieÅ‚o, CzerwonÄ… książeczkÄ™.

Dzisiaj, gdy już wiadomo, że w wielu przypadkach te protesty zblazowanej i znudzonej dobrobytem mÅ‚odzieży (której „rewolucyjny” zapaÅ‚ ograniczyÅ‚ siÄ™ w koÅ„cu do tzw. rewolucji seksualnej, czyli praktykowania zasady „róbta, co chceta i z kim chceta”) byÅ‚y dyskretnie  wspierane i sterowane przez wywiady paÅ„stw komunistycznych, może już tak nie dziwi fakt, że ci sami ludzie, którzy tak gÅ‚oÅ›no krzyczeli „wiÄ™cej wolnoÅ›ci!”, za jednego ze swoich idoli obrali twórcÄ™ jednego z najkrwawszych totalitarnych (komunistycznych) reżimów. Odpowiedzialny za Å›mierć dziesiÄ…tek milionów ludzi, swoich rodaków, Mao Tse-tung pod tym wzglÄ™dem może być porównywalny tylko ze swoimi odpowiednikami w Rosji (Stalin) i Niemczech (Hitler).

RzÄ…dy komunistycznej ideologii nad Chinami i jej stosunek do KoÅ›cioÅ‚a katolickiego nie odbiegaÅ‚y w niczym od wzorców znanych już nam z innych krajów „demokracji ludowej”. W 1949 roku – gdy komuniÅ›ci po krwawej wojnie domowej ogÅ‚osili powstanie ChiÅ„skiej Republiki Ludowej (do dzisiaj jest to oficjalna nazwa paÅ„stwa chiÅ„skiego) – w programie Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przyjÄ™tym we wrzeÅ›niu tego samego roku deklarowano, że wszyscy chiÅ„scy obywatele powinni mieć zagwarantowanÄ… wolność wyznania i praktykowania swojego wyznania. Takie byÅ‚y deklaracje, jednak podobnie jak w przypadku innych komunistycznych krajów na deklaracjach siÄ™ skoÅ„czyÅ‚o.

Zniszczyć chiÅ„ski katolicyzm za pomocÄ… „reform”

Krótko po wspomnianej deklaracji KPCh jej przywódca, Mao Tse-tung, zaczÄ…Å‚ podkreÅ›lać, że jednym z priorytetów komunistycznej wÅ‚adzy jest „wyzwolenie” Chin spod wszelkiej obcej dominacji, nie tylko politycznej czy gospodarczej, ale i duchowej. Do tej ostatniej kategorii zostaÅ‚a zaliczona religia chrzeÅ›cijaÅ„ska, a zwÅ‚aszcza katolicyzm, piÄ™tnowany przez chiÅ„skich komunistów jako „religia zachodnia” (czyli obca chiÅ„skiej kulturze), jako rodzaj „duchowego kolonializmu”. W rzeczywistoÅ›ci komunistom chiÅ„skim chodziÅ‚o o caÅ‚kowite podporzÄ…dkowanie spoÅ‚eczeÅ„stwa ich totalitarnej ideologii, która nie tolerowaÅ‚a żadnej „konkurencji”, także w sferze duchowoÅ›ci i moralnoÅ›ci.

Misyjna praca KoÅ›cioÅ‚a w Chinach ma swojÄ… dÅ‚ugÄ… tradycjÄ™. Już w XIII w. EwangeliÄ™ w PaÅ„stwie Åšrodka gÅ‚osili franciszkanie. W XVII w. rozwijaÅ‚y siÄ™ misje prowadzone przez Towarzystwo Jezusowe. DziaÅ‚alność misyjna nabraÅ‚a nowego rozmachu od poÅ‚owy wieku XIX, w okresie coraz wiÄ™kszego otwarcia siÄ™ Chin na Å›wiat (otwarcie to, przyznajmy, byÅ‚o wymuszone przez mocarstwa zachodnie – gÅ‚ównie AngliÄ™ – pragnÄ…ce wciÄ…gnąć Chiny w orbitÄ™ swojej kolonialnej polityki). W tym czasie aktywizujÄ… siÄ™ nie tylko misje katolickie, ale i misje innych wyznaÅ„ chrzeÅ›cijaÅ„skich, gÅ‚ównie protestanckich.

O dynamizmie wzrostu KoÅ›cioÅ‚a w Chinach najlepiej Å›wiadczÄ… liczby. W 1900 r. w Chinach żyÅ‚o niewiele ponad 740 000 katolików, w 1912 roku byÅ‚o ich już dwa razy wiÄ™cej (ponad 1 431 000), by w 1926 r. osiÄ…gnąć liczbÄ™ 2 394 962 osób. Na rok przed objÄ™ciem wÅ‚adzy przez komunistów, w 1948 roku, istniaÅ‚y w Chinach 4 katolickie uniwersytety, 3768 katolickich szkóÅ‚ podstawowych, 101 prowadzonych prz`ez KoÅ›cióÅ‚ szkóÅ‚ Å›rednich, ponad 200 szpitali bÄ™dÄ…cych w gestii katolickich zakonów i 29 drukarni, gdzie powstawaÅ‚y katolickie wydawnictwa.

Ten rozwój byÅ‚ zauważany i doceniany przez StolicÄ™ ApostolskÄ…. W 1926 r. papież Pius XI osobiÅ›cie konsekrowaÅ‚ w Bazylice Å›w. Piotra pierwszych 6 chiÅ„skich biskupów. DwadzieÅ›cia lat później jego nastÄ™pca na Stolicy Piotrowej, Pius XII, ustanowiÅ‚ dla Chin peÅ‚nÄ… hierarchiÄ™ koÅ›cielnÄ…. Na mocy konstytucji apostolskiej Quotidie nos z 11 kwietnia 1946 roku papież erygowaÅ‚ 104 chiÅ„skich diecezji, z 20 metropolitami i 79 biskupami diecezjalnymi.

Jednak niedÅ‚ugo po tym, poczÄ…wszy od 1949 r., przed chiÅ„skim KoÅ›cioÅ‚em otworzyÅ‚ siÄ™ ciężki czas próby. Już do koÅ„ca 1951 r., pod sfabrykowanym przez komunistycznÄ… propagandÄ™ zarzutem, że „chrzeÅ›cijaÅ„stwo jest instrumentem zagranicznego imperializmu”, komunistyczne wÅ‚adze wygnaÅ‚y z Chin 1136 katolickich misjonarzy oraz 14 biskupów. Pozbawiono wolnoÅ›ci 26 biskupów, w tym dwudziestu dwóch wtrÄ…cono do wiÄ™zienia.

Podobnie jak komuniÅ›ci w europejskich krajach „demokracji ludowych”, również chiÅ„scy „towarzysze” w celu zniszczenia KoÅ›cioÅ‚a, oprócz jawnych represji, siÄ™gnÄ™li do prób rozbicia go od wewnÄ…trz. Instrumentem byli tzw. księża patrioci (por. przykÅ‚ad z PolskÄ…). Komunistyczne wÅ‚adze zażądaÅ‚y od chiÅ„skiego KoÅ›cioÅ‚a „reform”, które miaÅ‚yby polegać na jego „demokratyzacji” (czyt. odebraniu biskupom i papieżowi kontroli nad formacjÄ… i personalnymi nominacjami) oraz na oderwaniu KoÅ›cioÅ‚a od „zagranicznych oÅ›rodków imperializmu” – czyli od Stolicy Apostolskiej. WÅ‚adze nie pozostawiaÅ‚y żadnych zÅ‚udzeÅ„: „jeÅ›li nie bÄ™dzie reform KoÅ›cioÅ‚a katolickiego, my go zniszczymy”.

Ponieważ pasterze chiÅ„skiego KoÅ›cioÅ‚a owych „reform” nie chcieli, komunistyczne wÅ‚adze przystÄ…piÅ‚y do realizacji swoich zapowiedzi. PierwszÄ… „reformatorskÄ… grupÄ™” wewnÄ…trz KoÅ›cioÅ‚a wÅ‚adze chiÅ„skie stworzyÅ‚y 13 grudnia 1950 r. Do jej dyspozycji oddano odebrany katolikom koÅ›cióÅ‚ Å›w. MichaÅ‚a w Pekinie, przemianowany na „Biuro Komitetu Reform”. Już sam wystrój zbezczeszczonej Å›wiÄ…tyni nie pozostawiaÅ‚ żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci co do dążeÅ„ popieranych przez wÅ‚adze „reformatorów”. Czerwone flagi i napisy typu: „Niech żyje komunizm!”, „Zjednoczone chrzeÅ›cijaÅ„stwo wyzbyte imperializmu”, „Niech żyje Mao!” oraz fakt umieszczenia obok krzyża czerwonej gwiazdy przekonywaÅ‚y wiernych, że „reformatorzy” z katolicyzmem nie majÄ… nic wspólnego. PotwierdzaÅ‚y to wezwania z ambony, wskazujÄ…ce, „że katolicy muszÄ… zmienić modlitwy z kanonu mszy, wymazujÄ…c imiÄ™ papieża, bo nie mogÄ… wznosić bÅ‚agaÅ„ do papieża”.

Znakomita wiÄ™kszość wiernych wÅ‚aÅ›ciwie odczytaÅ‚a te wznoszone z poparciem wÅ‚adz wezwania do „wewnÄ™trznej odnowy” chiÅ„skiego KoÅ›cioÅ‚a. Po 14 miesiÄ…cach dziaÅ‚alnoÅ›ci „reformatorów” liczba sÅ‚uchajÄ…cych ich wiernych nie przekroczyÅ‚a 2000. Natomiast liczba „księży reformatorów” spadÅ‚a z ok. 500 do niespeÅ‚na 100.

„Patriotyzm” na usÅ‚ugach walki z KoÅ›cioÅ‚em

Odpowiedź komunistycznych wÅ‚adz byÅ‚a dwojaka. Z jednej strony nasilono represje wymierzone w pozostajÄ…cy w Å‚Ä…cznoÅ›ci z Rzymem KoÅ›cióÅ‚. W 1956 r. w wiÄ™zieniach przebywaÅ‚o 70 księży oraz niemal 3 000 Å›wieckich katolików. Represje zdziesiÄ…tkowaÅ‚y koÅ›cielnÄ… hierarchiÄ™. W Chinach pozostaÅ‚o tylko 2 biskupów i 14 kapÅ‚anów. Z drugiej strony przystÄ…piono do realizacji scenariusza polegajÄ…cego na ustanowieniu „wolnego od wpÅ‚ywów imperialistycznych”, tzn. w peÅ‚ni posÅ‚usznego wobec komunistycznych wÅ‚adz i zrywajÄ…cego jedność z papieżem (co przecież jest warunkiem sine qua non pozostawania w katolickiej jednoÅ›ci), „patriotycznego KoÅ›cioÅ‚a chiÅ„skiego”.

Decyzja w tej sprawie zostaÅ‚a podjÄ™ta w 1956 roku. 15 lipca 1957 roku w Pekinie, pod czujnym okiem wÅ‚adz, rozpoczÄ…Å‚ obrady Kongres Narodowego KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. BraÅ‚o w nim udziaÅ‚ 241 delegatów, w tym 11 zastraszonych biskupów i 70 księży. Liczby te Å›wiadczÄ… jednak o tym, że zdecydowana wiÄ™kszość chiÅ„skich katolików pozostaÅ‚a wierna papieżowi i pozostajÄ…cym w Å‚Ä…cznoÅ›ci z nim biskupom.

W sierpniu 1957 roku powstaÅ‚ caÅ‚kowicie kontrolowany i dyspozycyjny wobec komunistów „ZwiÄ…zek Patriotyczny KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego”. Wprowadzono na żądanie wÅ‚adz „demokratyczne wybory i Å›wiÄ™cenia biskupów” – co oznaczaÅ‚o jawne wypowiedzenie posÅ‚uszeÅ„stwa Stolicy Apostolskiej. W marcu 1958 roku przeprowadzono 2 konsekracje wyÅ‚onionych w ten sposób biskupów.

Rzecz jasna, tej uzurpacji oraz nastÄ™pnych tego typu faktów, papież nie mógÅ‚ tolerować. EncyklikÄ… Ad Apostolorum Principis z 29 czerwca 1958 roku papież Pius XII potÄ™piÅ‚ podjÄ™tÄ… przez chiÅ„skich komunistów próbÄ™ caÅ‚kowitego zniszczenia KoÅ›cioÅ‚a w Chinach, jak również obÅ‚ożyÅ‚ ekskomunikÄ… twórców i tych kapÅ‚anów oraz wiernych, którzy przyÅ‚Ä…czyli siÄ™ do „ZwiÄ…zku Patriotycznego KoÅ›cioÅ‚a w Chinach”.

Ten tzw. patriotyczny KoÅ›cióÅ‚ cieszyÅ‚ siÄ™ peÅ‚nym poparciem wÅ‚adz. „Patriotom” oddano wszystkie katolickie Å›wiÄ…tynie i nie zagrabiony dotÄ…d przez wÅ‚adze majÄ…tek koÅ›cielny. Tymczasem prawdziwy KoÅ›cióÅ‚ katolicki, dochowujÄ…c wiernoÅ›ci Stolicy ÅšwiÄ™tej nawet za cenÄ™ znoszenia najcięższych represji, zszedÅ‚ do katakumb. Tak byÅ‚o pod koniec lat 50. XX wieku i ten stan rzeczy utrzymuje siÄ™ do dzisiaj.

Antykatolickie represje (zresztÄ… nie tylko antykatolickie, bo swoje „patriotyczne” odpowiedniki majÄ… także chiÅ„skie wspólnoty protestanckie) nigdy nie ustaÅ‚y w komunistycznych Chinach. „Patriotyczny KoÅ›cióÅ‚” staÅ‚ siÄ™ tubÄ… dla komunistycznej propagandy wymierzonej w przeÅ›ladowany KoÅ›cióÅ‚. W 1963 r. nakazano „patriotom” opisywać papieża jako „czciciela diabÅ‚a”, „przyjaciela hitlerowskiego faszyzmu w przeszÅ‚oÅ›ci i narzÄ™dzie agresji imperializmu amerykaÅ„skiego wspóÅ‚czeÅ›nie”. Tak jak nakazaÅ‚a komunistyczna bezpieka, z „patriotycznych” ambon apelowano do ChiÅ„czyków, by „wyzwolili siÄ™ caÅ‚kowicie od kontroli Watykanu i niebezpieczeÅ„stwa jego imperialistycznej natury, spisków [Watykanu] majÄ…cych na celu zniewolenie ludzi na caÅ‚ym Å›wiecie”.

W okresie tzw. rewolucji kulturalnej (1966 – 1976), rozpÄ™tanej przez Mao Tse-tunga gÅ‚ównie w celu wyeliminowania wewnÄ…trzpartyjnej opozycji, wÅ›ród innych „przeżytków dawnej kultury”, obok wielu zabytkowych Å›wiÄ…tyÅ„ buddyjskich czy taoistycznych, znalazÅ‚y siÄ™ koÅ›cioÅ‚y. „Czerwona gwardia” (czyt. bojówki skomunizowanej mÅ‚odzieży) niszczyÅ‚y nawet te Å›wiÄ…tynie, które wczeÅ›niej wÅ‚adze oddaÅ‚y w użytkowanie „patriotycznemu KoÅ›cioÅ‚owi”. Publicznie bezczeszczono krucyfiksy, palono egzemplarze Pisma ÅšwiÄ™tego. Do wiÄ™zieÅ„ wtrÄ…cano nawet „patriotycznych” biskupów i kapÅ‚anów. Tortury spotykaÅ‚y osoby, u których odkryto, że pod ubraniem na piersi noszÄ… krzyżyk.

KoÅ›cióÅ‚ katakumb

Jak wspomnieliÅ›my, przeÅ›ladowania wobec KoÅ›cioÅ‚a katolickiego w Chinach trwajÄ… do dzisiaj. CaÅ‚y czas wierność chiÅ„skich katolików dla papieża, a tym samym utrzymywanie przez nich Å‚Ä…cznoÅ›ci z KoÅ›cioÅ‚em powszechnym, jest odczytywana przez komunistyczne wÅ‚adze jako dowód „ulegania przez katolicyzm obcym wpÅ‚ywom”. W 1982 r. w tekÅ›cie nowej konstytucji ChiÅ„skiej Republiki Ludowej zapisano, że „organizacje religijne i sprawy religijne nie podlegajÄ… kontroli siÅ‚ zagranicznych”.

Ta konstytucyjna norma stwarza formalne podstawy dla kontynuowania dyskryminacji katolików w Chinach. Nawet w epoce, gdy runÄ…Å‚ berliÅ„ski mur i rozpadÅ‚a siÄ™ „żelazna kurtyna”, w Chinach katolicy ciÄ…gle sÄ… przeÅ›ladowani, tak jak wierni z prowincji Hebei (diecezja Baoding), którym w maju 1996 r. uniemożliwiono odbycie pielgrzymki do sanktuarium maryjnego we wsi Donglu.

Represje spotykajÄ… nie tylko wiernych. W roku 1996 aresztowano dwóch biskupów pozostajÄ…cych w Å‚Ä…cznoÅ›ci z Rzymem: 76-letniego biskupa Zeng Jingmu z Yu Jiang, który z powodu wyznawanej przez siebie wiary już wczeÅ›niej spÄ™dziÅ‚ niemal 20 lat w komunistycznych wiÄ™zieniach, oraz 64-letniego biskupa Su Zhimina, pomocniczego biskupa z Baoding, który we wczeÅ›niejszym okresie za wierność nastÄ™pcy Å›w. Piotra zapÅ‚aciÅ‚ już 15-letnim wiÄ™zieniem.

Nielegalne sÄ… w oczach komunistycznych wÅ‚adz Msze Å›w. sprawowane przez katolickich „niepatriotycznych” kapÅ‚anów. W styczniu 1996 r. aresztowano i skazano na 2 lata „edukacji przez pracÄ™” (czytaj 2 lata ciężkich robót w chiÅ„skim guÅ‚agu) katolickiego ksiÄ™dza Guo Bo Le z Szanghaju. Jego „winÄ…” byÅ‚o to, że odprawiÅ‚ na Å‚odzi MszÄ™ Å›w. dla 250 rybaków, udzielaÅ‚ sakramentu chorych i nawoÅ‚ywaÅ‚ do bojkotu „patriotycznego KoÅ›cioÅ‚a”. 58-letni kapÅ‚an przez swojÄ… wiarÄ™ i pracÄ™ już wczeÅ›niej spÄ™dziÅ‚ w komunistycznych wiÄ™zieniach 30 lat swojego życia.

Do 1999 r. jedynymi skrawkami chiÅ„skiego terytorium, gdzie katolicy mogli nieskrÄ™powanie praktykować swojÄ… religiÄ™, byÅ‚y Tajwan (od 1949 r. we wÅ‚adzy partii Kuomintang, opozycyjnej wobec komunistów), Hongkong (kolonia brytyjska) i Makao (kolonia portugalska). W roku 1997  komunistyczne Chiny przejęły kontrolÄ™ nad Hongkongiem, a 2 lata później nad Makao. Obecnie wiÄ™c KoÅ›cióÅ‚ katolicki może jawnie i bez przeszkód dziaÅ‚ać jedynie na Tajwanie. W ChiÅ„skiej Republice Ludowej papież jest ciÄ…gle postrzegany jako „sÅ‚ugus imperializmu”, a wierny mu KoÅ›cióÅ‚ wciąż dziaÅ‚a tylko w katakumbach.

Przy każdorazowych kardynalskich nominacjach papież, ogÅ‚aszajÄ…c nazwiska nowo mianowanych książąt KoÅ›cioÅ‚a, nie wymienia wszystkich. Jedno (lub wiÄ™cej) pozostaje tylko do wiadomoÅ›ci Ojca ÅšwiÄ™tego, „in pectore” – „w jego sercu”. Chodzi o tych duchownych, którzy pochodzÄ… z krajów, gdzie trwa przeÅ›ladowanie religii i gdzie ujawnienie ich nominacji mogÅ‚oby Å›ciÄ…gnąć dodatkowe represje. Przypuszcza siÄ™ wiÄ™c – tak jak w przypadku ostatnich kardynalskich nominacji z października 2003 r. – że kardynaÅ‚ „in pectore” może pochodzić z Chin. Takie nominacje przypominajÄ… nam o caÅ‚ym KoÅ›ciele bÄ™dÄ…cym „in pectore”, „w sercu Papieża” – KoÅ›ciele, który powinien być również w pamiÄ™ci i w sercu każdej i każdego z nas.

Grzegorz Kucharczyk

Informacje podane w niniejszym artykule zob. w: W. Bar OFMConv: Na krwawym szlaku. Sendero Luminoso – przeÅ›ladowca, Lublin 1999, ss. 145-163; G. Fiorentino: Heroizm KoÅ›cioÅ‚a chiÅ„skiego, w: L’Osservatore Romano, 17 (1996), n. 10 (wyd. polskie); N. Shea: In the lion’s den. A shocking account of persecution and martyrdom of Christians today, Nashville 1997, ss. 57-67.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map