Chrześcijańskie Artykuły. Nawrócenie Hermana Cohena.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Nawrócenie Hermana Cohena
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Nawrócenie Hermana Cohena




Oto krótka historia nawrócenia Hermana Cohena, wybitnego pianisty pochodzenia żydowskiego, żyjÄ…cego w latach 1820-1871. Herman Cohen należaÅ‚ do paryskiej Å›mietanki towarzyskiej okresu romantyzmu, byÅ‚ podziwianym wirtuozem i przez kilka lat korzystaÅ‚ ze swej pozycji, hulajÄ…c i pozwalajÄ…c sobie na każdy kaprys. PrzyjaźniÅ‚ siÄ™ z Franciszkiem Lisztem, spotykaÅ‚ siÄ™ z George Sand. 28 sierpnia 1847 roku przyjÄ…Å‚ chrzest przybierajÄ…c imiona:

Maria Augustyn Henryk. Od tego dnia rozpoczął nowe życie...

Boże dotknięcie

ByÅ‚ maj 1847 roku. Paryż, jak zawsze, wydawaÅ‚ siÄ™ miastem magicznym – już sama jego nazwa byÅ‚a dla niektórych obietnicÄ… szczęścia. TysiÄ…ce ludzi spodziewaÅ‚o siÄ™ znaleźć tu bogactwo, przyjemnoÅ›ci, beztroskie chwile, a może sukces. W salonach gromadzili siÄ™ politycy i artyÅ›ci, arystokraci, wolnomyÅ›liciele, poszukiwacze sÅ‚awy. Pewnego piÄ…tkowego wieczoru książę Moskowa szukaÅ‚ dyrygenta, który zechciaÅ‚by poprowadzić chór w koÅ›ciele pod wezwaniem Å›w. Walerii. PropozycjÄ™ przyjÄ…Å‚ uzdolniony pianista, pochodzÄ…cy z Niemiec syn bankiera – Herman Cohen.

WywodzÄ…cy siÄ™ z zamożnej żydowskiej rodziny Herman Cohen nie zastanawiaÅ‚ siÄ™ dÅ‚ugo nad możliwoÅ›ciÄ… koncertowania w katolickiej Å›wiÄ…tyni. InteresowaÅ‚a go muzyka – dobrze przygotowani Å›piewacy, a także przychylność ksiÄ™cia. Chór miaÅ‚ uÅ›wietnić piÄ…tkowe nabożeÅ„stwo ku czci Matki Bożej. Herman spokojnie obserwowaÅ‚ zgromadzonych wiernych. PociÄ…gaÅ‚o go ich skupienie. Gdy obrzÄ™dy zdawaÅ‚y siÄ™ zbliżać do koÅ„ca, muzyk dostrzegÅ‚ coÅ› niezrozumiaÅ‚ego. Oto na przybranym kwiatami i Å›wiecami oÅ‚tarzu kapÅ‚an z namaszczeniem postawiÅ‚ zÅ‚ocisty przedmiot, a potem uklÄ…kÅ‚ przed nim z widocznÄ… czciÄ…. Po chwili, powstawszy, ksiÄ…dz podniósÅ‚ owÄ… drogocennÄ… rzecz i nakreÅ›liÅ‚ niÄ… krzyż ponad gÅ‚owami ludzi... Cohen nie rozumiaÅ‚ jeszcze gestu bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem. DoÅ›wiadczyÅ‚ jednak wewnÄ™trznego poruszenia, porównywalnego do delikatnego przymusu. Uczucie to trwaÅ‚o mimo upÅ‚ywu dni. W kolejny piÄ…tek ponownie zaszedÅ‚ do tego samego koÅ›cioÅ‚a. Scena bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa powtórzyÅ‚a siÄ™. GÅ‚Ä™boko wzruszony Herman zapÅ‚akaÅ‚. PatrzÄ…c na HostiÄ™ doÅ›wiadczyÅ‚ obecnoÅ›ci kochajÄ…cego Boga.

Cudowne dziecko

Herman Cohen, urodzony w Hamburgu 10 listopada 1820 roku, wychowywany byÅ‚ poczÄ…tkowo w tradycji religii żydowskiej. Jako maÅ‚y chÅ‚opiec odczuwaÅ‚ tÄ™sknotÄ™ do tajemnicy – lubiÅ‚ modlitwy w synagodze. PosÅ‚any przez ojca do dobrego protestanckiego kolegium, zdobyÅ‚ życzliwość rówieÅ›ników miÅ‚ym obejÅ›ciem i bezkonfliktowoÅ›ciÄ…. ByÅ‚ Å›wietnym uczniem i zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™ z wÅ‚asnych zdolnoÅ›ci. Gdy miaÅ‚ zaledwie cztery i póÅ‚ roku, wymógÅ‚ na rodzicach zgodÄ™ na pobieranie lekcji fortepianu – dziÄ™ki szybkim postÄ™pom z satysfakcjÄ… przeÅ›cignÄ…Å‚ starszego brata. Ze wzglÄ™du na kÅ‚opoty zdrowotne przez pewien czas ksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ w domu. Skierowano go na lekcje muzyki u znanego profesora – ten lubiÅ‚ polowania, konie, i hazard, sÅ‚owem: Å›wiatowe życie, i tym zaczÄ…Å‚ imponować chÅ‚opcu. Jakakolwiek formacja religijna odeszÅ‚a w cieÅ„.

Otoczenie fascynowaÅ‚o siÄ™ muzykalnoÅ›ciÄ… Hermana, którego uznano za maÅ‚ego geniusza. Obsypywany pochwaÅ‚ami dziesiÄ™ciolatek nie znosiÅ‚ sprzeciwu, umiaÅ‚ wymuszać na rodzinie speÅ‚nianie kaprysów. W przekonaniu o wÅ‚asnej nieprzeciÄ™tnoÅ›ci utwierdziÅ‚a go podróż do Frankfurtu, gdzie byÅ‚ entuzjastycznie przyjmowany na dworach książęcych. MarzyÅ‚ jednak o Paryżu. Uzyskawszy wreszcie odpowiednie poparcie, wyjechaÅ‚ do Francji. MiaÅ‚ wtedy 12 lat.

Pod okiem mistrza

Na poczÄ…tku lat trzydziestych XIX wieku w Paryżu dziaÅ‚ali znakomici artyÅ›ci. Jednym z nich byÅ‚ dwudziestodwuletni wówczas Franciszek Liszt, cieszÄ…cy siÄ™ opiniÄ… dobrego, cnotliwego czÅ‚owieka. PoczÄ…tkowo wzbraniaÅ‚ siÄ™ przed przyjÄ™ciem nowego ucznia, lecz po przesÅ‚uchaniu zmieniÅ‚ zdanie. Herman zostaÅ‚ jego ulubieÅ„cem, pociÄ…gaÅ‚ talentem i urodÄ…, towarzyszyÅ‚ Lisztowi w salonach, akompaniowaÅ‚. Już wkrótce zyskaÅ‚ sÅ‚awÄ™ – jego nazwisko pojawiaÅ‚o siÄ™ w gazetach. SzczyciÅ‚ siÄ™ znajomoÅ›ciÄ… z George Sand, która wspominaÅ‚a o nim w swych publikacjach. Paryż przeżywaÅ‚ nowÄ… sensacjÄ™, cieszyÅ‚ siÄ™ wirtuozeriÄ… Cohena. Sukcesy wywieraÅ‚y nie najlepszy wpÅ‚yw na osobowość Hermana: tyranizowaÅ‚ matkÄ™ i brata, oddawaÅ‚ siÄ™ wszelkim przyjemnoÅ›ciom, nie myÅ›lÄ…c o ich ocenie. Dumny, wrÄ™cz pyszny, nawet zepsuty, wiele czasu spÄ™dzaÅ‚ w zÅ‚ym towarzystwie.DuchowÄ… pustkÄ™ zdradzaÅ‚a jednak trudna do ukrycia melancholia. PogÅ‚Ä™biÅ‚ jÄ… wyjazd Liszta. Po kilku miesiÄ…cach Cohen mógÅ‚ wreszcie doÅ‚Ä…czyć do mistrza. ZnalazÅ‚ siÄ™ w Genewie, gdzie wpadÅ‚ w naÅ‚óg gier hazardowych. Przez nastÄ™pne lata wiódÅ‚ niespokojne życie, podróżujÄ…c po Europie. TrafiÅ‚ do Anglii i WÅ‚och, wreszcie powróciÅ‚ do Francji.

Czas przemiany

Propozycja zaopiekowania siÄ™ paryskim chórem koÅ›cielnym okazaÅ‚a siÄ™ przeÅ‚omem w życiu Hermana Cohena. Spotkanie z Chrystusem obecnym w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie zadecydowaÅ‚o o losach muzyka. Pianista wielokrotnie wracaÅ‚ do koÅ›cioÅ‚a przy ulicy Bourgogne. Pewnego wieczora uklÄ…kÅ‚, nie wiedzÄ…c jeszcze, przed kim. UczestniczyÅ‚, niczym zafascynowany obserwator, we Mszy Å›w.

Po jakimÅ› czasie poprosiÅ‚ pewnÄ… księżnÄ… o pomoc – chciaÅ‚ spotkać siÄ™ z kapÅ‚anem, zrozumieć tajemnicÄ™. KsiÄ…dz okazaÅ‚ siÄ™ mÄ…drym, doÅ›wiadczonym czÅ‚owiekiem, jakże odmiennym od postaci duchownych, opisywanych w modnych wówczas paszkwilach. Wkrótce Herman wyjechaÅ‚ do Niemiec – tam również mógÅ‚ siÄ™ spotykać z poleconym mu kapÅ‚anem. Pod wpÅ‚ywem rozmów zdecydowaÅ‚ siÄ™ na uporzÄ…dkowanie życia. WspominajÄ…c skruchÄ™, która ogarnęła go pewnego dnia podczas Mszy Å›w., napisaÅ‚ później: gdy opuszczaÅ‚em koÅ›cióÅ‚ w Ems, byÅ‚em chrzeÅ›cijaninem, jeżeli tak można nazwać osobÄ™, która nie przyjęła dotÄ…d chrztu. DoÅ›wiadczenie to porównywaÅ‚ do generalnej spowiedzi odbytej przed samym Bogiem. Coraz bardziej tÄ™skniÅ‚ do spotkania z Jezusem w Komunii Å›w. – przemianÄ™ życia jednoznacznie przypisywaÅ‚ Chrystusowi w Eucharystii. Kolejnym silnym przeżyciem byÅ‚o uczestnictwo w nabożeÅ„stwie, podczas którego ochrzczono kilka kobiet, wyznajÄ…cych dotÄ…d judaizm. Herman odczytaÅ‚ bardzo osobiÅ›cie sÅ‚owa Å›piewanej wówczas pieÅ›ni: Jezusie z Nazaretu, Królu żydowski, zmiÅ‚uj siÄ™ nad dziećmi Izraela! Jezusie, boski Mesjaszu, którego oczekiwali Å»ydzi, zmiÅ‚uj siÄ™ nad dziećmi Izraela! Jezusie, wytÄ™skniony przez narody, Ty, który leczyÅ‚eÅ› gÅ‚uchych, niewidomych i niemych, miej miÅ‚osierdzie nad dziećmi Izraela!

Nowe życie

NadszedÅ‚ upragniony moment. Po odbyciu w milczeniu i samotnoÅ›ci dziewiÄ™ciodniowych rekolekcji, 28 sierpnia 1847 roku, „drżący, a jednak zdecydowany” Herman przyjÄ…Å‚ chrzest, przybierajÄ…c imiona: Maria Augustyn Henryk. WybierajÄ…c patronów, pragnÄ…Å‚ w szczególny sposób uczcić MatkÄ™ Bożą – to przecież Jej Å›wiÄ™to wymagaÅ‚o oprawy muzycznej, to dlatego swego czasu Herman trafiÅ‚ do katolickiej Å›wiÄ…tyni. Równie starannie zaplanowano datÄ™ chrztu – dzieÅ„, w którym KoÅ›cióÅ‚ wspomina Å›wiÄ™tego Augustyna, wielkiego nawróconego.

Otoczenie natychmiast dostrzegÅ‚o wyraźnÄ… przemianÄ™ w życiu dotychczasowego lekkoducha. Nie byÅ‚o już hulaki, bawidamka, utracjusza brylujÄ…cego w towarzystwie, podziwianego wirtuoza, który może sobie pozwalać na każdy kaprys. Herman najchÄ™tniej uciekÅ‚by od Å›wiata, wycofaÅ‚ siÄ™ do klasztoru. Nie byÅ‚o to jednak możliwe chociażby ze wzglÄ™du na kolosalne dÅ‚ugi. Przez dwa lata koncertowaÅ‚, zapracowujÄ…c w ten sposób na spÅ‚atÄ™ dawnych zobowiÄ…zaÅ„. JednoczeÅ›nie pogÅ‚Ä™biaÅ‚ nabożeÅ„stwo do NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny, zaczÄ…Å‚ rozumieć potrzebÄ™ pracy apostolskiej. Coraz częściej zarzucano mu, że zbyt wiele mówi o sprawach religijnych: Damy ubolewaÅ‚y, że z powodu mojej pobożnoÅ›ci jestem stracony dla Å›wiata. Kpiono z mojej Å›wiÄ™toÅ›ci! NiewtajemniczonÄ… rodzinÄ™ nÄ™kano anonimami; ktoÅ› przypuszczaÅ‚, że Herman przeszedÅ‚ na katolicyzm po to tylko, by uzyskać intratnÄ… posadÄ™ nauczyciela muzyki w katolickiej szkole. Powoli przygotowywaÅ‚ siÄ™ do kolejnych wielkich spotkaÅ„ z Bogiem, przyjÄ…Å‚ I KomuniÄ™ Å›w., nastÄ™pnie bierzmowanie. CzÄ™sto modliÅ‚ siÄ™ przed Panem Jezusem w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie. Z praktykÄ… tÄ… wiąże siÄ™ istotny epizod: pewnego wieczoru Herman poczuÅ‚ siÄ™ skrzywdzony, gdy poproszono go, jako mężczyznÄ™, o opuszczenie kaplicy adoracji, w której na nocnÄ… modlitwÄ™ miaÅ‚y pozostać kobiety. Po pewnym czasie zaÅ‚ożyÅ‚ wiÄ™c krÄ…g mężczyzn pragnÄ…cych oddawać siÄ™ czuwaniu przed Bogiem w Eucharystii, wyjednaÅ‚ u wÅ‚adz koÅ›cielnych niezbÄ™dnÄ… aprobatÄ™. SzedÅ‚ coraz dalej. Przed oÅ‚tarzem Matki Bożej zÅ‚ożyÅ‚ Å›lub – pragnÄ…Å‚ poÅ›wiÄ™cić siÄ™ sÅ‚użbie kapÅ‚aÅ„skiej, a konkretnie: zostać karmelitÄ….

Bramy Karmelu

ÅšwiÄ™ta Teresa bÄ™dzie mojÄ… matkÄ…, szkaplerz mojÄ… szatÄ…, moim Å›wiatem bÄ™dzie cela szeroka na 8 stóp – pisaÅ‚ Herman. Realizacja tak odczytanego powoÅ‚ania nie byÅ‚a Å‚atwa. Niedawno nawrócony muzyk musiaÅ‚ starać siÄ™ o specjalne pozwolenia. W roku 1848 mógÅ‚ już napisać do matki i rodzeÅ„stwa: „jestem w nowicjacie zakonu Matki Bożej z góry Karmel, sÅ‚ynÄ…cego w historii ze swej surowoÅ›ci, pokuty i miÅ‚oÅ›ci Boga. 6 października 1849 roku, podczas obÅ‚óczyn, obraÅ‚ imiÄ™ „Augustyn Maria od NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu”. 19 kwietnia 1851 roku zostaÅ‚ wyÅ›wiÄ™cony na kapÅ‚ana. RozpoczÄ…Å‚ bardzo aktywnÄ… dziaÅ‚alność apostolskÄ…. Bardzo troszczyÅ‚ siÄ™ o nawrócenie swych bliskich; po kilku latach mógÅ‚ siÄ™ cieszyć chrztem wÅ‚asnej siostry. Wkrótce na katolicyzm przeszedÅ‚ też, ku wÅ›ciekÅ‚oÅ›ci ojca, jedenastoletni siostrzeniec – i on zostaÅ‚ pociÄ…gniÄ™ty przez Jezusa w Hostii, ujrzanego podczas procesji Bożego CiaÅ‚a. MaÅ‚y Georg zdoÅ‚aÅ‚ później nawrócić kolejnÄ… osobÄ™.

Zasadnicza przemiana życia Hermana, obecnie już zakonnika, odbiÅ‚a siÄ™ gÅ‚oÅ›nym echem w Paryżu. PrzykÅ‚ad nawróconego mógÅ‚ pomóc wahajÄ…cym siÄ™, z drugiej jednak strony sÅ‚awa bywaÅ‚a uciążliwa. Ojciec Augustyn Maria chÄ™tnie przyjÄ…Å‚ wiÄ™c zadania, wiążące siÄ™ z dalszymi podróżami. PosÅ‚ugiwaÅ‚ jako kaznodzieja, zakÅ‚adaÅ‚ klasztory we Francji, otaczaÅ‚ opiekÄ… powstaÅ‚e wczeÅ›niej Stowarzyszenie NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Wiele uwagi przykÅ‚adaÅ‚ do posÅ‚annictwa Å›wieckich: W naszym stuleciu Å›wieccy majÄ… na serca ludzi wiÄ™kszy wpÅ‚yw niż księża. Znam wiele przykÅ‚adów nawrócenia, spowodowanego przez Å›wieckich. Niektórzy dawni znajomi chÄ™tnie sÅ‚uchali gÅ‚oszonego przez karmelitÄ™ SÅ‚owa Bożego (m.in. Liszt), inni poprzestawali na kpinach. Wkrótce, zaopatrzony w bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo papieża Piusa IX, wyjechaÅ‚ z misjÄ… do Anglii.

Cud w Lourdes, cud przebaczenia

Wieloletnia intensywna praca uniemożliwiaÅ‚a speÅ‚nienie wielkiej tÄ™sknoty – życia w pustelni. KolejnÄ… trudnoÅ›ciÄ… staÅ‚a siÄ™ pogÅ‚Ä™biajÄ…ca siÄ™ choroba oczu. Ojciec Augustyn zapadÅ‚ na jaskrÄ™, uniemożliwiajÄ…cÄ… nie tylko czytanie. W dniu ArchanioÅ‚a RafaÅ‚a, który – jak uczy Pismo Å›wiÄ™te – doprowadziÅ‚ do uzdrowienia Å›lepego Tobiasza, rozpoczÄ…Å‚ wiÄ™c nowennÄ™ do Matki Bożej z Lourdes, zakoÅ„czonÄ… pielgrzymkÄ… do cudownego źródÅ‚a. Powolna poprawa zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ gwaÅ‚townym ustÄ…pieniem choroby. Uzdrowiony karmelita miaÅ‚ też możliwość spotkania z BernadettÄ…; cieszyÅ‚ siÄ™ później jej wstÄ…pieniem do klasztoru, sÄ…dzÄ…c, że ta decyzja uchroni mÅ‚odÄ… dziewczynÄ™ od zÅ‚ych skutków sÅ‚awy.

WielkÄ… Å‚askÄ… byÅ‚o także spotkanie z umierajÄ…cym ojcem, którego Cohen nie widziaÅ‚ od momentu wstÄ…pienia do zakonu. Rodzic, który wczeÅ›niej wyklÄ…Å‚ i wydziedziczyÅ‚ Hermana – odstÄ™pcÄ™, pragnÄ…Å‚ go teraz ujrzeć. Na Å‚ożu Å›mierci powiedziaÅ‚ do niego: Przebaczam ci trzy wielkie bÅ‚Ä™dy twojego życia: że zostaÅ‚eÅ› katolikiem, że nawróciÅ‚eÅ› na katolicyzm twojÄ… siostrÄ™ i że ochrzciÅ‚eÅ› siostrzeÅ„ca.

Eucharystia jest szczęściem

Ojciec Augustyn Maria peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ mistrza nowicjatu, zastÄ™powaÅ‚ także prowincjaÅ‚a. Na krótko wycofaÅ‚ siÄ™ do pustelni. PoczÄ…tek lat siedemdziesiÄ…tych XIX wieku przyniósÅ‚ politycznÄ… zawieruchÄ™. W obliczu wojny miÄ™dzy FrancjÄ… a Prusami znalazÅ‚ siÄ™ w niezrÄ™cznej sytuacji – jako Å»yd niemieckiego pochodzenia, nie byÅ‚ mile widziany przez Francuzów. ZdecydowaÅ‚ siÄ™ zatem na wyjazd do Szwajcarii. W Genewie podjÄ…Å‚ siÄ™ opieki duszpasterskiej nad uciekinierami.

W poÅ‚owie grudnia 1870 roku ojciec Augustyn Maria zostaÅ‚ wezwany do biskupa. OkazaÅ‚o siÄ™, że w Prusach przebywa wielu jeÅ„ców francuskich, wÅ‚adze paÅ„stwowe nie wyraziÅ‚y jednak zgody na wjazd francuskich kapÅ‚anów, którzy mogliby tam posÅ‚ugiwać. PojawiÅ‚a siÄ™ szansa na to, że pozwolenie takie otrzyma zakonnik urodzony w niemieckiej rodzinie. Cohen przyjÄ…Å‚ zadanie. WyjeżdżajÄ…c, 24 listopada 1870 roku oÅ›wiadczyÅ‚: Niemcy bÄ™dÄ… moim grobem.

Praca kapelana polowego w podberliÅ„skim Spandau obejmowaÅ‚a troskÄ™ o potrzeby duchowe i materialne kilku tysiÄ™cy jeÅ„ców. PanowaÅ‚a sroga zima, trzeba byÅ‚o starać siÄ™ o Å›rodki do życia, godzinami trwaÅ‚y spowiedzi w zimnych pomieszczeniach lazaretu. Herman Cohen – ofiarny karmelita podupadaÅ‚ na zdrowiu. Åšwiadom ciężkiej choroby, powiedziaÅ‚: Niech siÄ™ dzieje wola Boża. JeÅ›li wyzdrowiejÄ™, zobaczÄ™ wiele smutnych wydarzeÅ„. Ale chÄ™tnie pracowaÅ‚bym jeszcze, by ratować dusze.

OdszedÅ‚ do Pana w piÄ…tek, 20 stycznia 1871 roku. W pismach, które zostawiÅ‚ znajduje siÄ™ wspaniaÅ‚y fragment mówiÄ…cy o jego poszukiwaniu szczęścia:

Przebiegłem ten świat, zobaczyłem świat, widziałem świat! I tylko jednego nauczyłem się w świecie: nie można w nim znaleźć szczęścia.

Szczęście! Aby je znaleźć, przebyÅ‚em miasta i królestwa (...). SzukaÅ‚em w bogactwie, w podnieceniu grÄ…, w pomysÅ‚ach literatury romantycznej, w przygodach życia, w zaspokojeniu nieumiarkowanej ambicji. SzukaÅ‚em szczęścia w sÅ‚awie artysty, w towarzystwie znanych ludzi, we wszelkich przyjemnoÅ›ciach zmysÅ‚ów i ducha. Wreszcie szukaÅ‚em w wiernoÅ›ci przyjacióÅ‚ – mój Boże, gdzież ja szukaÅ‚em! (...) PosÅ‚uchajcie! ZnalazÅ‚em to szczęście! PosiadÅ‚em je. Z mojego serca przelewa siÄ™ radość. Na czym polega szczęście? Tylko sam Bóg może ukoić tÄ™sknotÄ™ ludzkiego serca. Maryja ofiarowaÅ‚a mi tajemnicÄ™ Eucharystii. I poznaÅ‚em: Eucharystia jest życiem, jest szczęściem!

Nie mam już żadnej innej matki niż Matka PiÄ™knej MiÅ‚oÅ›ci, Matka Eucharystii. To Ona podarowaÅ‚a mi EucharystiÄ™ – i Ona skradÅ‚a mi serce.

Wiecie, dlaczego zostaje się mnichem? Żeby oddać tę zapoznaną miłość!

Katarzyna Czarnecka

(Do opracowania artykuÅ‚u wykorzystano książkÄ™: s. Maria Baptista a Spiritu Sancto OCD, Künstler und Karmelit, Wiesbaden 2002 r.)

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map