Chrześcijańskie Artykuły. Ormianie – ofiary pierwszego ludobójstwa XX wieku.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Ormianie – ofiary pierwszego ludobójstwa XX wieku
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Ormianie – ofiary pierwszego ludobójstwa XX wieku




„WysÅ‚uchaj, o Panie, jÄ™ku, który wznosi siÄ™ z tego miejsca, jÄ™ku zmarÅ‚ych z otchÅ‚ani Metz Yeghern, krzyku niewinnej krwi, która woÅ‚a jak krew Abla, jak Rachel pÅ‚aczÄ…ca za swoimi dziećmi, których już nie ma” – to pierwsze sÅ‚owa modlitwy Jana PawÅ‚a II, którÄ… odmówiÅ‚ 26 wrzeÅ›nia 2001 roku w Muzeum Ludobójstwa Ormian w Erewaniu, podczas swojej apostolskiej wizyty w Armenii.

„Metz Yeghern” – tymi sÅ‚owami Ormianie nazywajÄ… ludobójstwo, którego ofiarÄ… padÅ‚o w 1915 roku w Turcji ok. póÅ‚tora miliona ich rodaków. JeÅ›li doliczyć do tej liczby Ormian zamordowanych pod koniec XIX wieku na skutek seryjnych pogromów organizowanych za wiedzÄ… i zgodÄ… wÅ‚adz tureckich, ilość ta wzroÅ›nie do 1,8 miliona ofiar. CaÅ‚a ormiaÅ„ska populacja w Turcji przed 1915 rokiem liczyÅ‚a ok. 2,5 miliona osób.

Pomimo tego wielkiego cierpienia Ormian, tak wielkiej ich eksterminacji, wizyta papieża w erewaÅ„skim Muzeum Ludobójstwa nie przyciÄ…gnęła takiej uwagi Å›wiatowych mediów, jak byÅ‚o to w przypadku wizyty Jana PawÅ‚a II w izraelskim Instytucie Yad Vashem w 2000 roku. Bo w istocie, w przypadku eksterminacji Ormian przeprowadzonej przez Turków w 1915 roku, mamy do czynienia z zapomnianym ludobójstwem. A przecież byÅ‚o to pierwsze ludobójstwo popeÅ‚nione w XX wieku. Ludobójstwo zaplanowane przez paÅ„stwo (tureckie) i systematycznie, z zimnÄ… krwiÄ… przez to paÅ„stwo przeprowadzone.

Nie napiÄ™tnowane ludobójstwo zachÄ™ca do dalszych zbrodni

WieÅ›ci o dokonujÄ…cej siÄ™ w 1915 roku rzezi Ormian przedostawaÅ‚y siÄ™ na Zachód już w trakcie jej trwania. Wiedziano o wyroku Å›mierci wydanym i wykonywanym na narodzie ormiaÅ„skim. Niektóre mocarstwa (skupione w Entencie) wysyÅ‚aÅ‚y noty, niektóre mocarstwa przymykaÅ‚y oko (mocarstwa centralne, zwÅ‚aszcza Niemcy). ZabrakÅ‚o jednak potÄ™piajÄ…cego osÄ…du Å›wiatowej opinii publicznej. Nie byÅ‚o Norymbergi dla tureckich oprawców (chociaż – jak przekonamy siÄ™ później – niektórych z nich spotkaÅ‚ zasÅ‚użony los). To przemilczanie ormiaÅ„skiej tragedii, „oswojenie siÄ™” z niÄ… Å›rodowisk opiniotwórczych na Zachodzie, tylko zachÄ™caÅ‚o do nastÄ™pnych zbrodni o podobnym, ludobójczym wymiarze.

Niezwykle symptomatyczne byÅ‚y sÅ‚owa wypowiedziane przez Hitlera w Obersalzberg 22 sierpnia 1939 roku, gdy omawiaÅ‚ z dowództwem Wehrmachtu sposób prowadzenia zadecydowanej już wojny z PolskÄ…. PolecajÄ…c swoim generaÅ‚om bezlitosne atakowanie caÅ‚ej polskiej ludnoÅ›ci, nie wyÅ‚Ä…czajÄ…c kobiet, starców i dzieci, przywódca III Rzeszy tonem zachÄ™ty dodaÅ‚: Któż dziÅ› jeszcze mówi o wyniszczeniu Ormian?

MówiÅ‚a jednak o tym ormiaÅ„ska diaspora (zwÅ‚aszcza we Francji i Stanach Zjednoczonych) – i to przede wszystkim jej zasÅ‚ugÄ… byÅ‚o stopniowe upowszechnianie wiedzy o ludobójstwie dokonanym na Ormianach i upamiÄ™tnianie tego tragicznego wydarzenia przez oficjalne akty paÅ„stw i wiodÄ…cych instytucji cywilizowanego Å›wiata.

W 70-lecie eksterminacji Ormian ONZ upamiÄ™tniÅ‚a i uznaÅ‚a ludobójczy charakter tej zbrodni. Dwa lata później (w 1987) Parlament Europejski w Strasburgu uznaÅ‚ wydarzenia z 1915 roku za ludobójstwo i uzależniÅ‚ rozważenie kandydatury Turcji jako kandydata do UE, od uznania przez AnkarÄ™ ludobójczego charakteru zbrodni dokonanej przez Turków w 1915 roku. 24 kwietnia 1975 roku Kongres Stanów Zjednoczonych podjÄ…Å‚ uchwaÅ‚Ä™ o ustanowieniu „Dnia upamiÄ™tniajÄ…cego okrucieÅ„stwo popeÅ‚nione przez czÅ‚owieka na innym czÅ‚owieku” (datÄ™ 24 kwietnia 1915 roku przyjmuje siÄ™ jako poczÄ…tek masowych deportacji Ormian). Dodajmy, że te dość ogólnikowe sformuÅ‚owanie użyte wobec upamiÄ™tnienia masakry Ormian, spowodowane zostaÅ‚o gorszÄ…cym sporem wokóÅ‚ kwestii: kto byÅ‚ w XX wieku pierwszÄ… ofiarÄ… zorganizowanego ludobójstwa? Jak twierdzi Norman Finkelstein (autor żydowskiego pochodzenia), w wyniku nacisku Izraela wyeliminowano wszelkie wzmianki o tragedii Ormian ze znajdujÄ…cego siÄ™ w Waszyngtonie Muzeum Holocaustu, a żydowskie lobby w Kongresie USA skutecznie sprzeciwiÅ‚o siÄ™ kolejnej próbie ustanowienia dnia pamiÄ™ci o ludobójstwie wobec Ormian (por. N. Finkelstein, PrzedsiÄ™biorstwo Holokaust, Warszawa 2001, s. 86).

Preludium

Chociaż tradycyjnie Francji przysÅ‚uguje tytuÅ‚ „pierworodnej córy KoÅ›cioÅ‚a”, to jednak pierwszym paÅ„stwem chrzeÅ›cijaÅ„skim staÅ‚a siÄ™ Armenia, gdy w 301 roku dziÄ™ki wysiÅ‚kowi misyjnemu Å›w. Grzegorza OÅ›wieciciela, wÅ‚adca tego kraju przyjÄ…Å‚ chrzest. W chwili przyjmowania chrzeÅ›cijaÅ„stwa Armenia miaÅ‚a już kilkusetletniÄ… historiÄ™ wÅ‚asnej paÅ„stwowoÅ›ci. ObronÄ™ wÅ‚asnego bytu paÅ„stwowego Armenia wywalczyÅ‚a sobie w ciÄ…gÅ‚ych wojnach z Rzymem, Persami i Partami. Okresy niepodlegÅ‚oÅ›ci przerywane byÅ‚y okupacjÄ… rzymskÄ…, perskÄ…, partyjskÄ… lub bizantyjskÄ….

NowÄ… epokÄ™ w dziejach Armenii otworzyÅ‚y najazdy arabskie z VII wieku. Część Armenii (wschodnia) dostaÅ‚a siÄ™ pod zwierzchność muzuÅ‚maÅ„skÄ…. Zachodnia część Armenii zajÄ™ta zostaÅ‚a przez wojska chrzeÅ›cijaÅ„skiego cesarstwa bizantyjskiego. Od tego też czasu datuje siÄ™ migracjÄ™ Ormian poza teren Å›cisÅ‚ego pÅ‚askowyżu armeÅ„skiego. We wczesnym Å›redniowieczu tworzÄ… siÄ™ wiÄ™c ormiaÅ„skie paÅ„stewka w Cylicji (dynastia Rubenidów) oraz nad Eufratem (Edessa). Ruch ten wzmocniony zostaÅ‚ przez nasilajÄ…ce siÄ™ od XI wieku najazdy Turków Seldżuckich.

Pod wÅ‚adzÄ… tureckÄ… (czy to Seldżuków, czy od XIV wieku Osmanów) Ormianie pozostali aż do poczÄ…tków XX wieku. Pomimo tego, że zostali zepchniÄ™ci do statusu obywateli „drugiej kategorii” (jak wszyscy chrzeÅ›cijanie w muzuÅ‚maÅ„skiej Turcji), przez caÅ‚y ten czas potrafili zachować swoja kulturÄ™, swój jÄ™zyk oraz przywiÄ…zanie do religii chrzeÅ›cijaÅ„skiej. Nie tylko przetrwali, ale ku zaniepokojeniu wÅ‚adz tureckich (a i maÅ‚o skrywanej zawiÅ›ci wielu ich tureckich wspóÅ‚obywateli), Ormianie dziÄ™ki swojej pracy stali siÄ™ prawdziwÄ… elitÄ… intelektualnÄ… (byli mocno reprezentowani w tzw. wolnych zawodach – jako lekarze, adwokaci) i gospodarczÄ… (jako handlowcy) w imperium ottomaÅ„skim. To byÅ‚o solÄ… w oku nie tylko wÅ‚adz, ale i sporej części muzuÅ‚maÅ„skiego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Jak pokazaÅ‚ 1915 rok jedynym skutecznym sposobem, jakim wÅ‚adze tureckie posÅ‚użyÅ‚y siÄ™, by dokonać „rozwiÄ…zania kwestii ormiaÅ„skiej” w swoim paÅ„stwie, byÅ‚a caÅ‚kowita fizyczna eksterminacja ormiaÅ„skiej populacji żyjÄ…cej w Turcji.

Im bliżej zresztÄ… XX wieku tym bardziej nasilaÅ‚y siÄ™ oznaki wskazujÄ…ce, że nad Ormianami w Turcji zbierajÄ… siÄ™ czarne chmury. Co prawda jeszcze na kongresie berliÅ„skim z 1878 roku (koÅ„czÄ…cym wojnÄ™ rosyjsko-tureckÄ…) Wielka Brytania, Francja i Rosja wymogÅ‚y na Porcie obietnicÄ™ poprawy doli Ormian w prowincjach tureckich przez nich zamieszkiwanych (byÅ‚ to art. 61 kongresu berliÅ„skiego, który udzielaÅ‚ jednoczeÅ›nie wymienionym mocarstwom prawa kontroli przyjÄ™tych przez StambuÅ‚ zobowiÄ…zaÅ„). Prawdziwe intencje suÅ‚taÅ„skiego rzÄ…du ujawniÅ‚y siÄ™ jednak w latach 1896-1897, gdy doszÅ‚o do pogromów ludnoÅ›ci ormiaÅ„skiej w caÅ‚ej Turcji, w czasie których zginęło ok. 300 tysiÄ™cy Ormian.

RzÄ…d suÅ‚tana Abdul Hamida II nie kryÅ‚ przy tym, że za przeprowadzanÄ… rzeziÄ… Ormian stojÄ… motywy religijne, tzn. chęć walki z „niewiernymi” (czyli chrzeÅ›cijanami). Do mordów na Ormianach nawoÅ‚ywali muezzini, a meczety byÅ‚y obwieszone pisemnymi wezwaniami lokalnych wÅ‚adz. Takimi, jak te wywieszone w meczecie w miejscowoÅ›ci Arabkir: Wszystkie dzieci Mahometa majÄ… wypeÅ‚nić swój obowiÄ…zek i zabić wszystkich Ormian oraz splÄ…drować i spalić ich mieszkania. Nikogo nie należy oszczÄ™dzać – to jest rozkaz suÅ‚tana. Wszyscy, którzy nie dostosujÄ… siÄ™ do tego manifestu, bÄ™dÄ… uważani za Ormian i zostanÄ… zabici. Każdy muzuÅ‚manin dowiedzie swojego posÅ‚uszeÅ„stwa poleceniom rzÄ…du, zabijajÄ…c natychmiast chrzeÅ›cijan, z którymi żyÅ‚ w przyjaźni.

Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że los Ormian w Turcji ulegnie poprawie z chwilÄ… przewrotu dokonanego w Konstantynopolu w 1908 roku przez tureckich oficerów sÅ‚użących w armii stacjonujÄ…cej w tureckiej części BaÅ‚kanów. PuczyÅ›ci – zwani mÅ‚odoturkami – wystÄ™powali pod hasÅ‚em przywrócenia Turcji konstytucji nadanej w 1876 roku (ale nigdy nie wprowadzonej w życie), modernizacji i szerszego otwarcia kraju na Zachód. Nic dziwnego, że mÅ‚odoturcy i ich partia „JednoÅ›ci i PostÄ™pu” znaleźli sojusznika wÅ‚aÅ›nie w Ormianach, których najważniejsze stronnictwa polityczne (na czele z tzw. dasznakami – o orientacji socjaldemokratycznej) opowiedziaÅ‚y siÄ™ po stronie mÅ‚odoturków.

O tym, że swoje sympatie ulokowali bardzo źle, Ormianie mogli siÄ™ przekonać już w 1909 roku. NastÄ…piÅ‚a wówczas próba restytucji peÅ‚nej wÅ‚adzy suÅ‚taÅ„skiej w Turcji (rzÄ…d mÅ‚odoturecki zredukowaÅ‚ suÅ‚tanat do atrapy). Powrót do tradycyjnych rzÄ…dów Porty tureccy reakcjoniÅ›ci rozumieli przede wszystkim jako powrót do mordowania Ormian. W kwietniu 1909 roku, gdy zwolennicy Abdul Hamida II na krótko opanowali wÅ‚adzÄ™ w Stambule, doszÅ‚o do seryjnych pogromów ludnoÅ›ci ormiaÅ„skiej w Cylicji (poÅ‚udniowa Turcja). Do najwiÄ™kszej rzezi Ormian doszÅ‚o jednak 24 IV 1909 roku w stolicy prowincji – Adanie. Zginęło wówczas ok. 20 tysiÄ™cy ludzi (przed kwietniem 1909 roku CylicjÄ™ zamieszkiwaÅ‚o ok. 100 tysiÄ™cy Ormian). Jednak, gdy miaÅ‚o to miejsce reakcyjni puczyÅ›ci już przegrali, bowiem mÅ‚odoturcy na nowo opanowali wÅ‚adzÄ™ nad Bosforem. Jednak ich wojska biernie przyglÄ…daÅ‚y siÄ™ rzezi Ormian (uznawanych przecież za ich politycznych sojuszników).

ZÅ‚owieszcza dla losu Ormian byÅ‚a również ewolucja programowa „JednoÅ›ci i PostÄ™pu”. Z chwilÄ… objÄ™cia niepodzielnej wÅ‚adzy, w programie politycznym mÅ‚odoturków na plan pierwszy zaczyna coraz bardziej wychodzić panturaÅ„ski nacjonalizm. Program panturaÅ„ski zakÅ‚adaÅ‚ stworzenie Wielkiego Turanu, a wiÄ™c zjednoczenie wszystkich ludów tureckich od Bosforu do AÅ‚taju. SiÅ‚Ä… jednoczÄ…cÄ… miaÅ‚a być Turcja – odpowiednio zmodernizowana (zwÅ‚aszcza, gdy chodzi o siÅ‚y zbrojne). Realizacja tego projektu tureckiego Lebensraumu oznaczaÅ‚a, że wczeÅ›niej czy później zostanÄ… skazane na zagÅ‚adÄ™ ludy i narody, które staÅ‚y na przeszkodzie (nie tylko geograficznie) budowy wspólnoty panturaÅ„skiej. W samej Turcji byli to przede wszystkim Ormianie i Grecy.

Fascynacja ideologiÄ… panturaÅ„skÄ… miaÅ‚a jednak swoje ostrze antyarabskie, a przecież olbrzymia część Turcji przed 1914 rokiem to wÅ‚aÅ›nie ziemie arabskie (wraz ze Å›wiÄ™tymi miejscami muzuÅ‚manów: MekkÄ… i MedynÄ…). By zapobiec z góry niepokojowi i niezadowoleniu Arabów, mÅ‚odotureckiej partii (przypomnijmy: partii rzÄ…dzÄ…cej w Turcji), który siÄ™ odbyÅ‚ w październiku 1911 roku w Salonikach. W podjÄ™tej wówczas uchwale programowej partii „JednoÅ›ci i PostÄ™pu” czytamy m. in.: Turcja musi być krajem mahometaÅ„skim, a muzuÅ‚maÅ„skie idee i muzuÅ‚maÅ„ski wpÅ‚yw muszÄ… uzyskać przewagÄ™. Każda inna propaganda religijna musi zostać zakazana.

W 1915 roku Turcy usprawiedliwiali swojÄ… ludobójczÄ… akcjÄ™ rzekomÄ… wspóÅ‚pracÄ… Ormian z wojskami rosyjskimi. Mordercze deportacje Ormian miaÅ‚y być „przedsiÄ™wziÄ™ciem czysto wojskowym”, oczyszczajÄ…cym teatr dziaÅ‚aÅ„ wojennych z „elementu niepewnego”. ByÅ‚y to jednak propagandowe kÅ‚amstwa. Prawdziwa przyczyna tragedii Ormian leżaÅ‚a w ideologii mÅ‚odotureckiej, a zwÅ‚aszcza w jej dwóch najważniejszych częściach skÅ‚adowych: panturanizmie oraz panislamizmie. Dla Ormian – narodu nie-tureckiego, narodu, który przez wieki nie zatraciÅ‚ swojej chrzeÅ›cijaÅ„skiej wiary – nie byÅ‚o po prostu miejsca w Turcji planowanej przez partiÄ™ „JednoÅ›ci i PostÄ™pu” (tak oficjalnie nazywaÅ‚a siÄ™ partia mÅ‚odoturecka).

WÅ‚adze tureckie dawaÅ‚y zresztÄ… jasno do zrozumienia, że „ostateczne rozwiÄ…zanie kwestii ormiaÅ„skiej” bÄ™dzie zaledwie wstÄ™pem do „ostatecznego rozwiÄ…zania kwestii chrzeÅ›cijaÅ„skiej” w caÅ‚ej Turcji. Gdy trwaÅ‚a już ludobójcza eksterminacja Ormian, pewien turecki minister miaÅ‚ zadeklarować: Przy koÅ„cu wojny nie bÄ™dzie już w Konstantynopolu żadnych chrzeÅ›cijan. Zostanie on tak gruntownie oczyszczony z chrzeÅ›cijan, że bÄ™dzie jak Kaaba (najÅ›wiÄ™tsze miejsce w Å›wiÄ™tej dla muzuÅ‚manów Mekce). Tylko klÄ™ska Turcji w I wojnie Å›wiatowej i ostateczny rozpad ottomaÅ„skiego imperium oraz zwiÄ…zany z tym upadek mÅ‚odoturków uratowaÅ‚ setki tysiÄ™cy Greków (z samej Anatolii w latach 1915-1918 uciekÅ‚o ok. miliona Greków obawiajÄ…cych siÄ™ – i sÅ‚usznie – o podzielenie losu Ormian) i tysiÄ…ce nestoriaÅ„skich Syryjczyków przed zagÅ‚adÄ…, która byÅ‚a udziaÅ‚em Ormian. (cdn.)

Grzegorz Kucharczyk

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map