Chrześcijańskie Artykuły. Nauka, rozum i seksuologia.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Nauka, rozum i seksuologia
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Nauka, rozum i seksuologia




Znajoma przyniosÅ‚a mi numer pisma Wysokie Obcasy (nr 12/2001), proszÄ…c o opiniÄ™ na temat zamieszczonego tam wywiadu z seksuologiem prof. Lwem-Starowiczem. Wywiad pt. Nie straszyć seksem pokazuje, w jakim kierunku rozwija siÄ™ dzisiejsza seksuologia, która od 1983 roku jest oficjalnÄ… specjalnoÅ›ciÄ… lekarskÄ….

Otóż autor wypowiedzi, pan profesor, mocno potÄ™pia szkolne podrÄ™czniki z zakresu przygotowania do życia w rodzinie, oskarżajÄ…c je, że „straszÄ…” mÅ‚odzież nastÄ™pstwami masturbacji, antykoncepcji i przedÅ›lubnego seksu. Uważa za zjawisko naturalne, że w wieku dojrzewania masturbuje siÄ™ wysoki procent chÅ‚opców, natomiast pouczenia, że masturbacja (onanizm, samogwaÅ‚t) to coÅ› zÅ‚ego, powodujÄ… – jego zdaniem – że wielu mÅ‚odych mężczyzn cierpi na poczucie lÄ™ku i winy, i może mieć trudnoÅ›ci w nawiÄ…zywaniu intymnych kontaktów z kobietami.

Autor caÅ‚kowicie pomija fakt, że to wÅ‚aÅ›nie onanizm, „wdrukowujÄ…c” w system nerwowy drogÄ™ do satysfakcji cielesnej – zupeÅ‚nie innÄ…, niż ta osiÄ…gana przy stosunku – może być przyczynÄ… trudnoÅ›ci w kontaktach miÄ™dzypÅ‚ciowych. To wÅ‚aÅ›nie onanizm, który profesor nazywa zjawiskiem naturalnym, przekreÅ›la naturalny i moralny porzÄ…dek wiÄ™zi miÄ™dzy mężczyznÄ… a kobietÄ…, neguje miÅ‚ość jako umiejÄ™tność dzielenia siÄ™ z drugÄ… osobÄ…, utrudnia panowanie nad odruchami i powoduje obciążenie systemu nerwowego, a także ujemnie odbija siÄ™ na rozwoju umysÅ‚owym. A inne nastÄ™pstwa? WpÅ‚yw na charakter mÅ‚odego czÅ‚owieka, jego erotyczne poglÄ…dy i małżeÅ„skie szczęście? Ale o zÅ‚ych skutkach onanizmu profesor nie pozwala mówić, by „nie straszyć”.

Ma natomiast za zÅ‚e podrÄ™cznikom mówienie o ryzyku negatywnych skutków antykoncepcji, zwÅ‚aszcza hormonalnej (dla kobiet) i o zawodnoÅ›ci prezerwatywy, zwÅ‚aszcza jako Å›rodka ochrony przed wirusem HIV. Bo takie pouczenia mogÄ… budzić u dziewczÄ…t lÄ™k przed seksem i niemożność osiÄ…gania orgazmu. A pan profesor bardzo chce uszczęśliwiać dziewczyny przedÅ›lubnym, wolnym seksem. Szkoda jednak, że nie bierze pod uwagÄ™ wyraźnych różnic miÄ™dzy erotyzmem dziewczyny i jej mÅ‚odego „partnera”. U niego silne jest dążenie do zaspokojenia pragnieÅ„ seksualnych, u niej – uczucie i pragnienie małżeÅ„stwa. Wolna miÅ‚ość, z natury swej niezgodna z kobiecym erotyzmem, nader czÄ™sto nie daje jej satysfakcji. WÅ‚aÅ›nie małżeÅ„stwo i tylko ono jest terenem dopasowania siÄ™ i wspóÅ‚pracy erotyzmu żeÅ„skiego i mÄ™skiego dla wspólnego szczęścia. Ale zapewne nie zgodziÅ‚by siÄ™ z tym pan profesor, który w wywiadzie mocno potÄ™pia namawianie do przedÅ›lubnej ascezy (wstrzemięźliwoÅ›ci pÅ‚ciowej) bo – jak twierdzi – mÅ‚odzi ludzie nie potrafiÄ… jej zachować, a chcÄ…c sprostać takim wymaganiom próbujÄ… przestać siÄ™ onanizować i chcÄ… walczyć ze swÄ… seksualnoÅ›ciÄ…, popadajÄ…c w różne obsesje, agresje itp. Zapytany o dobrÄ… edukacjÄ™ seksualnÄ…, profesor mówi, że możemy dopasować do polskich realiów dobre programy Åšwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO). Warto tu dodać, że to wÅ‚aÅ›nie WHO „obowiÄ…zujÄ…co orzekÅ‚a”, że homoseksualizm nie jest zboczeniem lecz „innÄ… normÄ…”. ZresztÄ… ta dzisiejsza seksuologia chyba w ogóle nie uznaje już pojÄ™cia zboczenia, nazywajÄ…c te różne odrażajÄ…ce praktyki „normÄ…”, czy „wzbogaceniem seksualnoÅ›ci”. Bo najwyższÄ… wartoÅ›ciÄ… i jedynym kryterium jest sam odruch seksualny (orgazm) wyzwolony z wszelkich nakazów i zakazów moralnoÅ›ci (z wyjÄ…tkiem zakazów, o których mówi kodeks karny). Ale zapytajmy czemu ma sÅ‚użyć ta „postÄ™powa” seksuologia? Jaki wzór zdrowia ma realizować?

Znany polski seksuolog, Kazimierz ImieliÅ„ski, pisze, że jest to nauka zajmujÄ…ca siÄ™ nastÄ™pstwami podziaÅ‚u pÅ‚ciowego. OstatecznÄ… konsekwencjÄ… podziaÅ‚u ludzi na dwie pÅ‚ci jest odbywanie przez ludzi stosunków pÅ‚ciowych oraz ich zaburzenia – twierdzi autor (w pracy Seksuologia spoÅ‚eczna). No cóż, widać z tego, że ta pretendujÄ…ca do rangi naukowoÅ›ci seksuologia nie zna, czy też nie chce znać, samej istoty pÅ‚ci, gloryfikujÄ…c tylko i stawiajÄ…c w centrum sam stosunek pÅ‚ciowy. A przecież wÅ‚aÅ›nie w tych badaniach nauka wyraźnie pokazuje, że podziaÅ‚ na pÅ‚ci i różnice pÅ‚ciowe sÅ‚użą potomstwu i gatunkowi. Stosunek pÅ‚ciowy (przekazanie plemników), to tylko element, ogniwo w Å‚aÅ„cuchu procesów rozrodczych. U czÅ‚owieka dochodzi tu bardzo ważne dziaÅ‚anie tej sfery psychicznej, którÄ… nazywamy duchowÄ…, a która przez swe elementy (rozum, wola, Å›wiadomość moralna) kieruje naszym postÄ™powaniem. StÄ…d potrzeba i uznanie prawa moralnego, stÄ…d też wniosek, że seksuologia, jako specjalność lekarska, powinna sÅ‚użyć pomocÄ… w pewnych zaburzeniach, które mogÄ… zdarzać siÄ™ w małżeÅ„stwach. Lecz wiemy, że „specjaliÅ›ci” wyznaczajÄ… jej „o wiele wiÄ™kszy” zasiÄ™g dziaÅ‚ania.

Oto co pisze p. ImieliÅ„ski (w podrÄ™czniku Zarys seksuologii i seksiatrii): Å»ycie czÅ‚owieka rozgrywa siÄ™ na czterech pÅ‚aszczyznach. SÄ… to: 1) praca zawodowa, 2) wypoczynek i rozrywka, 3) małżeÅ„stwo i rodzina oraz 4) życie intymne. Seksuologia zajmuje siÄ™ czwartÄ… dziedzinÄ… życia, życiem intymnym, i to we wszystkich jej aspektach – poucza autor.

Co ma wspólnego z naukÄ… to „obsÅ‚ugiwanie” życia intymnego, które oderwane od małżeÅ„stwa i rodziny, bÅ‚Ä…ka siÄ™ po bezdrożach wolnej miÅ‚oÅ›ci, niosÄ…c z sobÄ… wiele powikÅ‚aÅ„ i cierpieÅ„?

Nauka mówi wyraźnie, że celem podziaÅ‚u ludzi na pÅ‚ci nie jest samo odbywanie stosunków pÅ‚ciowych (jak chce p. ImieliÅ„ski), lecz powoÅ‚ywanie do życia nowych osobników ludzkich, z których każdy jest istotÄ… duchowo-cielesnÄ…. Trzeba go wiÄ™c nie tylko urodzić i wykarmić, ale i przez odpowiednie wychowanie rozwinąć jego duchowość. A rozum wyraźnie pokazuje, jak z tej prawdy wynikajÄ… oczywiste normy moralne. Przede wszystkim, że życie pÅ‚ciowe wiąże tylko z małżeÅ„stwem. Argumenty sÄ… tu zresztÄ… niezwykle proste.

1) Sam fakt, że stosunek pÅ‚ciowy jako przekazanie plemników sÅ‚uży poczÄ™ciu, oznacza, że z natury swej należy on do małżeÅ„stwa. Bo jest też oczywiste, że zarówno dobro kobiety – matki jak i dobro dziecka wymaga, by dziecko urodziÅ‚o siÄ™ i wzrastaÅ‚o w w kochajÄ…cym siÄ™ małżeÅ„stwie swych rodziców.

2) Stosunek pÅ‚ciowy ma też wyrażać i umacniać miÅ‚ość. Tak, ale prawdziwa miÅ‚ość musi zawierać w sobie dobrÄ… wolÄ™, gÅ‚Ä™bokÄ… życzliwość, która nie pozwoli narażać kochanej kobiety na ryzyko i sytuacjÄ™ pozamałżeÅ„skiej ciąży.

3) Cielesna przyjemność pÅ‚ciowa ze swej natury sÅ‚uży powoÅ‚aniu nowego życia podobnie jak przyjemność jedzenia i zaspokajania gÅ‚odu sÅ‚uży utrzymaniu życia. I podobnie jak wyrafinowana sztuka kulinarna, pobudzajÄ…c Å‚akomstwo, niszczy zdrowie i skraca życie, tak i wolna miÅ‚ość oraz nienaturalna i niemoralna „sztuka kochania” w różny sposób dziaÅ‚ajÄ… niszczÄ…co na ludzkie szczęście.

Sprawy te trzeba omawiać z mÅ‚odzieżą w ramach seksualnego wychowania, które powinno zaczynać siÄ™ wczeÅ›nie, od najprostszego uÅ›wiadomienia, jeszcze przed okresem pokwitania, przy stopniowym rozszerzaniu tej wiedzy, zawsze z mocnym podkreÅ›leniem porzÄ…dku moralnego. W wychowaniu tym bardzo ważne jest kierowanie hormonalnej energii mÅ‚odzieży na osiÄ…gniÄ™cia w nauce i w sporcie oraz ksztaÅ‚cenie umiejÄ™tnoÅ›ci opanowania popÄ™dów, unikania pornografii i seksualnych podnieceÅ„.

Trzeba też gruntownie wyjaśniać, czym jest miłość, bo błędne rozumienie tego słowa często prowadzi młodych na manowce.

KierujÄ…c siÄ™ w sprawach pÅ‚ci rozumem i naukÄ…, dochodzimy do zasad gÅ‚oszonych przez etykÄ™ katolickÄ…. To oczywiste, że Stwórca daÅ‚ nam rozum, byÅ›my mogli zgÅ‚Ä™biać Jego prawa i mÄ…drze, prawidÅ‚owo z nich korzystać. Nauka dowodzi, że czÅ‚owiekiem jest siÄ™ od poczÄ™cia, a religia – podkreÅ›lajÄ…c, że przy poczÄ™ciu Bóg daje duszÄ™ nieÅ›miertelnÄ… – nakazuje też gÅ‚Ä™boki szacunek dla pożycia pÅ‚ciowego jako źródÅ‚a ludzkiego życia. Dlatego chroni akt seksualny w sakramentalnym małżeÅ„stwie, traktujÄ…c nieÅ›lubne pożycie jako profanacjÄ™ i ciężki grzech. I już przy pierwszym, najprostszym uÅ›wiadomieniu, wyjaÅ›niajÄ…c, co zachodzi przy poÅ‚Ä…czeniu jajeczka z plemnikiem, wdraża siÄ™ dziecku szacunek do stosunku pÅ‚ciowego i zrozumienie, dlaczego akt, w efekcie którego powstaje czÅ‚owiek, dozwolony jest tylko w małżeÅ„stwie. I dlaczego nie wolno bawić siÄ™ swymi narzÄ…dami pÅ‚ciowymi dla jakiejÅ› ciekawoÅ›ci czy przyjemnoÅ›ci.

Dziecko, prawidÅ‚owo uÅ›wiadomione i religijnie wychowane, nie popadnie w onanizm ani w jakieÅ› późniejsze nerwice z powodu przedÅ›lubnej seksualnej wstrzemięźliwoÅ›ci, która bÄ™dzie dla niego czymÅ› oczywistym. Niestety, wiemy, że takiego uÅ›wiadomienia i wychowania seksualnego prawie w ogóle dziÅ› nie ma, a wobec poglÄ…dów „postÄ™powej” seksuologii staje siÄ™ ono naglÄ…cÄ… koniecznoÅ›ciÄ… dla spoÅ‚ecznej samoobrony. Wyraźnie też widać, że akcjÄ™ tÄ™ powinna podjąć katecheza i to już w przygotowaniu dzieci do pierwszej spowiedzi, w dalszych latach pogÅ‚Ä™biajÄ…c tÄ™ tematykÄ™ i wyraźnie pokazujÄ…c mÅ‚odzieży, jak bardzo katolicka etyka pÅ‚ciowa zgodna jest z naukÄ…, rozumem i prawdziwym ludzkim szczęściem.

doc. dr hab. med. Kinga Wiśniewska-Roszkowska

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map