Chrześcijańskie Artykuły. Wyrwany z niewoli okultyzmu (cz. 1).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Wyrwany z niewoli okultyzmu (cz. 1)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Wyrwany z niewoli okultyzmu (cz. 1)




Historia życia o. Jacques’a Verlindego jest wyjÄ…tkowo fascynujÄ…ca. ByÅ‚ doktorem nauk Å›cisÅ‚ych, pracownikiem naukowym F.N.R.S. – najsÅ‚ynniejszej instytucji badawczej w Belgii. W wieku 21 lat porzuciÅ‚ karierÄ™ naukowÄ… i zostaÅ‚ uczniem hinduskiego guru. PrzebywaÅ‚ w hinduskich aÅ›ramach. Po powrocie do Europy propagowaÅ‚ New Age i zgÅ‚Ä™biaÅ‚ tajemnice okultyzmu. Po nawróceniu caÅ‚kowicie zerwaÅ‚ z okultyzmem, wstÄ…piÅ‚ do zakonu i przyjÄ…Å‚ Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie.

Ojciec Verlinde urodziÅ‚ siÄ™ w 1947 r. w gÅ‚Ä™boko religijnej rodzinie. DzieciÅ„stwo przeżyÅ‚ w atmosferze żywej wiary i szczęścia. Wspomina, że wtedy bardzo prosty, piÄ™kny i gÅ‚Ä™boki zwiÄ…zek Å‚Ä…czyÅ‚ go z Chrystusem. PisaÅ‚: „ParafrazujÄ…c Å›w. proboszcza z Ars mówiÄ…cego o Maryi Pannie, powiedziaÅ‚bym, że kochaÅ‚em naszego Pana w Jego Rzeczywistej ObecnoÅ›ci Eucharystycznej, zanim jeszcze dowiedziaÅ‚em siÄ™, czym jest Przemienienie! Moje najpiÄ™kniejsze i najbardziej intensywne wspomnienia z dzieciÅ„stwa dotyczÄ… owych spotkaÅ„ serce w serce przed Tabernakulum, które napeÅ‚niaÅ‚y mnie niewysÅ‚owionÄ… radoÅ›ciÄ…. MiaÅ‚em to szczęście, że przyjÄ…Å‚em pierwszÄ… komuniÄ™ w wieku piÄ™ciu lat i spotkanie owo naznaczyÅ‚o mnie na zawsze gÅ‚Ä™bokim, palÄ…cym piÄ™tnem. LubiÅ‚em sÅ‚użyć do Mszy Å›w. i bywaÅ‚em tak bardzo przejÄ™ty wielkoÅ›ciÄ… Tajemnicy rozgrywajÄ…cej siÄ™ przede mnÄ…, że zapominaÅ‚em niekiedy zadzwonić!”.

Kiedy byÅ‚ nastolatkiem, wpadÅ‚y mu w rÄ™ce książki napisane w duchu filozofii Nietzschego, Marksa i Freuda, w których inteligentnie udowadniano, że jest czymÅ› kompromitujÄ…cym dla czÅ‚owieka dorosÅ‚ego, aby wierzyÅ‚ i opieraÅ‚ siÄ™ na Bogu. Jacques uwierzyÅ‚, że aby żyć w sposób odpowiedzialny, trzeba odrzucić Boga i iść samotnie przez życie. Tak rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ wielki kryzys jego wiary. Definitywne rozstanie siÄ™ z chrzeÅ›cijaÅ„stwem nastÄ…piÅ‚o dopiero po roku, kiedy w pewien niedzielny poranek postanowiÅ‚ nie uczestniczyć we Mszy Å›w. ChciaÅ‚ jak najszybciej być dorosÅ‚ym i dlatego skoÅ„czyÅ‚ z wszelkimi praktykami religijnymi. PrzestaÅ‚ siÄ™ modlić, a wiÄ™c zamknÄ…Å‚ siÄ™ i już nie przyjmowaÅ‚ tego szczęścia, życia i miÅ‚oÅ›ci, które poprzez modlitwÄ™ daje Bóg. W ten sposób wszedÅ‚ w przestrzeÅ„ Å›mierci i ciemnoÅ›ci ducha. WierzyÅ‚, że dopiero po odrzuceniu Boga przeżyje coÅ› nadzwyczajnego.

Studia wyższe rozpoczÄ…Å‚ w Gandawie. MiaÅ‚ wtedy 16 lat. PracÄ™ magisterskÄ… obroniÅ‚, majÄ…c 20 lat, i otrzymaÅ‚ stypendium doktoranckie na pracÄ™ z zakresu chemii analitycznej w laboratorium chemii nuklearnej. Po uzyskaniu doktoratu z nauk Å›cisÅ‚ych zostaÅ‚ pracownikiem naukowym F.N.R.S. – najsÅ‚ynniejszej instytucji badawczej w Belgii. Pomimo wielkich sukcesów naukowych nosiÅ‚ w sobie pragnienie absolutu. PragnÄ…Å‚ je zaspokoić, angażujÄ…c siÄ™ w badania naukowe, ruchy studenckie oraz dziaÅ‚alność politycznÄ…. Jednak nie mógÅ‚ niczym zaspokoić wewnÄ™trznej pustki. Już po swoim nawróceniu tak komentowaÅ‚ życie czÅ‚owieka bez Boga: „Wolność zostaje zdegradowana w wolnÄ… wolÄ™, gdy czÅ‚owiek postanawia podążać drogÄ… bez Boga, mimo Boga, a nawet wbrew Bogu, uruchamiajÄ…c tÄ™ zdumiewajÄ…cÄ… umiejÄ™tność samozagÅ‚ady, którÄ… ma rozwiniÄ™tÄ… w równym stopniu co umiejÄ™tność autokonstrukcji”.

ByÅ‚y to lata 60., czas kontestacji wszelkich autorytetów i norm moralnych. ChcÄ…c uwolnić siÄ™ od tradycyjnych wartoÅ›ci i zaspokoić gÅ‚ód szczęścia, Jacques wÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ w tÄ™ kontestacjÄ™, ale doÅ›wiadczenie wewnÄ™trznej pustki jeszcze bardziej siÄ™ pogÅ‚Ä™biaÅ‚o. Nie byÅ‚ szczęśliwy pomimo mÅ‚odoÅ›ci, sukcesów i obiecujÄ…cej kariery naukowca. Tak pisze: „Nie odczuwaÅ‚em jednak szczęścia, jakiego zaznaÅ‚em przed zerwaniem Przymierza z moim Bogiem. W swojej Ewangelii Å›w. Jan pisze o Judaszu: zaraz wyszedÅ‚ [po zdradzie]. A byÅ‚a noc (J 13, 30). Ja doÅ›wiadczyÅ‚em tego samego: od chwili, gdy odrzuciÅ‚em obecność Tego, który jest Å›wiatÅ‚oÅ›ciÄ… ludzi (J 1, 4), znalazÅ‚em siÄ™ poÅ›ród nocy. OczywiÅ›cie tylko ode mnie zależaÅ‚o, by siÄ™ z niej wydostać, powracajÄ…c do Pana, lecz daÅ‚em siÄ™ ponieść upojeniu: dumie czÅ‚owieka bez Boga, który przez sam fakt odrzucenia Go zajmuje Jego miejsce i uważa siÄ™ za równego Bogu”. 

Dopiero doÅ›wiadczenie egzystencjalnego bólu i samotnoÅ›ci sprawiÅ‚o, że zaczÄ…Å‚ rozumieć, że życie bez Boga nie ma najmniejszego sensu. OdrzuciÅ‚, jako absurdalne, twierdzenie ateistów, że Boga nie ma, i zaczÄ…Å‚ na nowo Go poszukiwać. Jednak wtedy nie widziaÅ‚ jeszcze możliwoÅ›ci powrotu do KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. SÄ…dziÅ‚, że miejscem tego KoÅ›cioÅ‚a jest już tylko muzeum religii. RozpoczÄ…Å‚ szukanie Boga w hinduizmie. Najpierw poszedÅ‚ na spotkanie wprowadzajÄ…ce w medytacjÄ™ transcendentalnÄ…. Ponieważ na drugim spotkaniu zapragnÄ…Å‚ przejść inicjacjÄ™, musiaÅ‚ zapÅ‚acić sumÄ™ wysokoÅ›ci miesiÄ™cznej pensji. Z niezwykÅ‚Ä… gorliwoÅ›ciÄ… oddaÅ‚ siÄ™ codziennej medytacji, do kilku godzin praktyki dziennie. Nieustannie powtarzaÅ‚ mantrÄ™, aby powstrzymać wszelkÄ… aktywność umysÅ‚owÄ…, krytycznÄ… i zawiesić dziaÅ‚anie swojego osobowego ja. Po pewnym czasie zaczÄ…Å‚ odczuwać trudnoÅ›ci z koncentracjÄ…, bezsenność, przestaÅ‚ interesować siÄ™ otoczeniem, pojawiÅ‚y siÄ™ też u niego trudnoÅ›ci z prowadzeniem rozmowy. Codzienne życie stawaÅ‚o siÄ™ trudne do zniesienia. Pragnieniem Jacques’a byÅ‚o, aby przez technikÄ™ medytacyjnÄ… osiÄ…gnąć „Å›wiadomość Jedni”, przezwyciężenia tego, co sprawia, że czÅ‚owiek nie czuje siÄ™ bogiem, czyli realizacjÄ™ wÅ‚asnej boskiej natury. Hinduski bóg nie jest żywÄ… i kochajÄ…cÄ… osobÄ…, lecz nieosobowÄ… energiÄ… kosmicznÄ…, caÅ‚oÅ›ciÄ… stworzenia, w której można siÄ™ rozpÅ‚ynąć poprzez ćwiczenia i techniki medytacyjne. Dla tych naturalistycznych religii każdy z nas, już ze swej natury, jest bogiem. Chodzi tylko o to, aby czÅ‚owiek sobie to uÅ›wiadomiÅ‚ i roztopiÅ‚ siÄ™ w bogu, zgodnie z pokusÄ… skierowanÄ… do pierwszych ludzi: „bÄ™dziecie jak bogowie”, o której pisze KsiÄ™ga Rodzaju (3, 5). Intensywna medytacja doprowadziÅ‚a Jacques’a Verlindego do takiego stanu psychicznego, że straciÅ‚ kontakt z rzeczywistoÅ›ciÄ… i staÅ‚ siÄ™ niezdolny do wykonywania swojej pracy naukowej. WziÄ…Å‚ wiÄ™c urlop wypoczynkowy i wyjechaÅ‚ do Indii, aby w Himalajach, pod kierunkiem guru Maharishiego doskonalić siÄ™ w technice medytacji.

W czwartym roku pobytu Jacques’a w hinduskiej aÅ›ramie pewnego dnia przyjechaÅ‚ turysta z Europy. Verlinde wspomina: „I ten czÅ‚owiek zapytaÅ‚ mnie: Czy ty kiedykolwiek byÅ‚eÅ› chrzeÅ›cijaninem? OdpowiedziaÅ‚em: - Tak. I wtedy on mnie zapytaÅ‚: - A Jezus? Kim On dla ciebie jest teraz? Kiedy wymieniÅ‚ imiÄ™ Jezusa, coÅ› bardzo dziwnego staÅ‚o siÄ™ ze mnÄ…. To imiÄ™ jakby wstÄ…piÅ‚o w gÅ‚Ä…b mojego serca i obudziÅ‚o we mnie najgÅ‚Ä™bsze pragnienie Boga. W jednym momencie poczuÅ‚em, że Jezus jest obecny z caÅ‚ym swoim nieskoÅ„czonym miÅ‚osierdziem, a taki Bóg, którego siÄ™ lÄ™kaÅ‚em, po prostu nie istnieje. ZrozumiaÅ‚em, że jedyny Bóg, który istnieje, to ten, który jest peÅ‚en miÅ‚osierdzia i peÅ‚en czuÅ‚oÅ›ci w stosunku do mnie. Jezus przyszedÅ‚ za mnÄ… szukać mnie aż w Himalajach. CzekaÅ‚ z wielkÄ… cierpliwoÅ›ciÄ…, kiedy ja zwrócÄ™ siÄ™ do Niego. Kiedy uÅ›wiadomiÅ‚em sobie Jego bliskość oraz nieskoÅ„czonÄ… miÅ‚ość i miÅ‚osierdzie, jakÄ… mnie ogarniaÅ‚, zalaÅ‚em siÄ™ Å‚zami żalu i radoÅ›ci. RadoÅ›ci z powodu tego, że Bóg, którego szukaÅ‚em, sam mnie odnalazÅ‚ i okazaÅ‚ siÄ™ Bogiem peÅ‚nym czuÅ‚oÅ›ci i miÅ‚osierdzia. RównoczeÅ›nie byÅ‚y to Å‚zy wielkiego żalu, ponieważ zdaÅ‚em sobie sprawÄ™ z tego, jak bardzo Jezus musiaÅ‚ przeze mnie cierpieć. ZobaczyÅ‚em, jak wiele bólu sprawiÅ‚em Jezusowi, szukajÄ…c wody życia w popÄ™kanych cysternach, zamiast jÄ… pić, wypÅ‚ywajÄ…cÄ… z Jego Serca peÅ‚nego miÅ‚oÅ›ci. ZrozumiaÅ‚em i zobaczyÅ‚em z caÅ‚kowitÄ… pewnoÅ›ciÄ…, że Jezus żyje. Nie tylko żyje, ale to wÅ‚aÅ›nie On jest caÅ‚ym moim życiem i że nie powinienem szukać sposobu na zjednoczenie siÄ™ z energiami kosmicznymi, ale uznać, że Jezus jest życiem, Å›wiatÅ‚em, szczęściem i że wystarczy po prostu wyciÄ…gnąć rÄ™ce do Tego, który jest moim Zbawicielem” (cdn.).

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map