Chrześcijańskie Artykuły. Refleksje nad deklaracją „Dominus Jesus”.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Refleksje nad deklaracją „Dominus Jesus”
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Refleksje nad deklaracją „Dominus Jesus”




Zacznijmy od pewnego wyjaśnienia, dotyczącego poznawalności tajemnic Bożych, odnośnie zbawienia człowieka. Skąd płynie nasza pewność, że Bóg chce nas zbawić? Skąd wiemy, jaki sposób zbawienia człowieka wybrał Bóg?

Możliwości poznawcze człowieka są inne w stosunku do faktów, wydarzeń związanych z życiem Jezusa w określonym czasie historii, a inne w stosunku do treści Bożego Objawienia. Treść Objawienia chrześcijańskiego, w którym mieszczą się tajemnice nadprzyrodzone w ścisłym słowa znaczeniu, może być poznana przez ludzki umysł tylko w akcie wiary nadprzyrodzonej. Bóg jest taki, jak sie nam okazuje, objawia. Bóg nie okazuje się w taki sposób, w jaki nie istnieje. Na tym stwierdzeniu opiera się chrześcijański stosunek do Boga. A więc poznajemy Boga dzięki objawianiu się Boga. Weźmy np. chrześcijańską tajemnicę wiary o Trójcy świętej. To nie człowiek doszedł do takiego wniosku o istnieniu prawdy wiary o Trójcy świętej na podstawie jakiejś wnikliwej analizy. Ale to Bóg Ojciec posyła Syna. To Syn rozmawia z Ojcem. To Syn daje obietnicę posłania Ducha świętego, który nas wszystkiego nauczy i o wszystkim nam przypomni. Dlatego zupełnie nierozumnym działaniem można określić wysiłki człowieka określające Boga według własnego mniemania. Takiego Boga nie ma. Jest to najwyżej lepsze lub gorsze, a czasami nawet chorobliwie dziwne własne wyobrażenie Boga. To nie jest Bóg. To jest jedynie twór ludzkiej wyobraźni. Stąd musimy Boga odczytywać tam, gdzie On się objawia, tam, gdzie On daje się poznać. Dlatego z punktu widzenia chrześcijańskiego musimy Go szukać w Biblii, a więc w Starym i Nowym Testamencie, czyli w historii Izraela i w wypełnianiu tej historii w Jezusie Chrystusie. Nauka chrześcijańska nie powstała ze spekulacji na temat Boga, lecz jest wynikiem mozolnego odczytania historycznych doświadczeń.

Oczywiście zarówno chrześcijańska teologia, jak i każdy człowiek musi uświadomić sobie swoje granice. Przecież jest dziedzina, w której każdy fałszywy krok, każde przeciągnięcie struny, musi się okazać fatalnym błędem. Jest to dziedzina, w której prawdziwą wiedzą o Bogu może być tylko pokorne przyznanie się do własnej niewiedzy i postawa pełna podziwu wobec objawionej przez Boga niepojętej tajemnicy.

Po tym wstępnym wyjaśnieniu przejdźmy do refleksji nad deklaracją. Najpierw trzeba wyraźnie podkreślić, że deklaracja nie zawiera żadnej nowej nauki, która by już wcześniej nie istniała w nauczaniu biblijnym przekazywanym przez Kościół. Wobec tego, dlaczego ukazuje się ten dokument, skoro nie zawiera nic nowego? Łatwo da się sformułować odpowiedź, jeśli weźmie się pod uwagę rozwój myślenia religijnego, czy teologicznego. Otóż, w tych ludzkich wysiłkach, do których Kościół wszystkich zachęca, może pojawiać się – nawet bez złej woli – jakieś zapomnienie tego, co jest fundamentem wiary chrześcijańskiej, jakieś przyjmowanie błędnych założeń, w konsekwencji wyciąganie fałszywych wniosków.

Stąd Kościół w wypełnianiu wizji danej mu przez Chrystusa (to nie ludzie nałożyli ten obowiązek na Kościół, bo wtedy można by go korygować, ale sam Chrystus) musi nieustannie przypominać naukę samego Chrystusa. Co jest podstawą tej nauki w tym problemie, o którym mówimy? Deklaracja wyraźnie to określa: „Powszechna misja Kościoła rodzi się z nakazu Jezusa Chrystusa i urzeczywistnia w ciągu wieków przez głoszenie tajemnicy Boga Ojca, Syna i Duch świętego oraz tajemnicy wcielenia Syna jako wydarzenia niosącego zbawienie całej ludzkości. To właśnie stanowi podstawową treść chrześcijańskiego wyznania wiary” (DJ, nr 1).

Stąd jasny wniosek, że nie można ograniczać misji Kościoła do jakiegoś getta. Ta misja skierowana jest do wszystkich ludzi bez wyjątku. Jest to misja głosząca, że Bóg z miłości do człowieka chce bardziej jego szczęścia, niż człowiek sam dla siebie. Jest to jednak oferta, propozycja pochodząca od Boga, a człowiek zawsze pozostaje wolny. Może powiedzieć tak lub nie, ale zawsze ze świadomością konsekwencji, wynikającej z tej decyzji.

Jeżeli Kościół posiada świadomość misji o charakterze powszechnym, a więc do wszystkich ludzi i w każdym czasie, to jak wygląda Jego stosunek do innych tradycji religijnych w świecie. Kościół, wbrew temu, co mówią media, podchodzi do tych tradycji w sposób otwarty i konstruktywny. W tym względzie deklaracja Dominus Jesus odwołuje się do soborowej deklaracji O stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, cytując w punkcie 2: „Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte. Ze szczerym szacunkiem odnosi się do owych sposobów działania i życia, do owych nakazów i doktryn, które chociaż w wielu wypadkach różnią się od zasad przez niego wyznaczanych i głoszonych, nierzadko jednak odbijają promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi”.

Omawiana zaś deklaracja od siebie dodaje: „Kościół przepowiada dziś Jezusa Chrystusa, «drogę, prawdę i życie» (J 14, 6), także poprzez praktykę dialogu międzyreligijnego, choć oczywiście nie zastępuje on, lecz towarzyszy misji ad gentes, służąc owej tajemnicy jedności, z której wynika, że wszyscy mężczyźni i kobiety, którzy są zbawieni, uczestniczą – choć w różny sposób – w tej samej tajemnicy zbawienia w Jezusie Chrystusie za pośrednictwem jego Ducha. Ten dialog, będący częścią ewangelizacyjnej misji Kościoła, zakłada postawę zrozumienia, dążenie do wzajemnego poznania się i obopólnego wzbogacania w duchu posłuszeństwa prawdzie i poznawania wolności”.

Widać więc, że deklaracja określa wyraźny kierunek, by pomóc refleksji teologicznej w wypracowaniu rozwiązań zgodnych z prawdami wiary i zaspokajających współczesne potrzeby kulturowe. Dlatego deklaracja przede wszystkim przypomina o tym, co stanowi dziedzictwo wiary Kościoła. Wskazuje również, co jest zagrożeniem dla tej wiary. Chodzi tu o te teorie relatywistyczne, które chcą usprawiedliwić pluralizm religijny jako zasadę. W związku z tymi zagrożeniami różnych relatywistycznych teorii deklaracja wyraźnie podkreśla, że należy „mocno wierzyć w to, że w tajemnicy Jezusa Chrystusa, wcielonego Syna Bożego, który jest «drogą, prawdą i życiem» (J 14, 6) zawarte jest objawienie pełni Bożej prawdy” (pkt. 5). Rozumiemy z tego, że w Jezusie wypełniło się objawienie i nie będzie już nowego. „Dlatego słowa, czyny i całe historyczne wydarzenia Jezusa, chociaż są ograniczone jako rzeczywistość ludzka, mają jednak jako podmiot Osobę Bożą wcielonego Słowa «prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka», a zatem zawierają w sobie ostateczne i pełne objawienie zbawczych dróg Boga...”.

Tak że powszechna wola zbawcza Boga łączy się ściśle z jedynym pośrednictwem Chrystusa. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi – człowiek – Jezus Chrystus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich (1 Tm 2, 4-6).

Dlatego wyznajemy jako prawdę wiary katolickiej, że powszechna wola zbawcza Boga Trójjedynego została ofiarowana i spełniona raz na zawsze w tajemnicy Wcielenia, śmierci i Zmartwychwstania Syna Bożego.

Jakie stanowisko w tym kontekście zajmuje deklaracja wobec innych religii? Jest o tym mowa w pkt. 14. Zacytuję: „Pamiętając o tej prawdzie i zastanawiając się nad faktem istnienia innych doświadczeń religijnych oraz nad ich znaczeniem w zbawczym planie Boga, teologia współczesna ma badać, czy i w jaki sposób także postacie i pozytywne elementy innych religii mieszczą się w Bożym planie zbawczym”.

Deklaracja zaznacza, że już II sobór watykański stwierdził, że „jedynie pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, lecz wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałania pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle” (Lumen gentium, 62).

Tak że można mówić o współudziale w pośrednictwie, ale ten współudział czerpie swoje znaczenie i wartość z pośrednictwa Chrystusa. A zatem, jeśli mówimy o „jedyności”, „powszechności”, „absolutności”, to wyrażamy właśnie wierność Objawieniu, wierność Bogu, który przez Jezusa – Syna Jego – i w mocy Ducha Świętego przynosi, albo lepiej, daje życie Boże całej ludzkości i każdemu człowiekowi (Mt 11, 27; J 1, 12; 5, 25-26; 17, 2)”.

Podobnie jak Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, tak i Kościół założony przez Zbawiciela. Jezus założył Kościół nie jako zwyczajną wspólnotę, ale jako tajemnicę zbawczą. On sam jest w tym Kościele, a Kościół jest w Nim – dlatego pełnia tajemnicy zbawczej Chrystusa należy także do Kościoła.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na Chrześcijańskim portale za zgodą Miłujcie się! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map