Chrześcijańskie Artykuły. Wierzę mocno w Jezusa Chrystusa.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Wierzę mocno w Jezusa Chrystusa
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

WierzÄ™ mocno w Jezusa Chrystusa




Dwa i póÅ‚ miliona mÅ‚odych ludzi ze 159 krajów Å›wiata przyjechaÅ‚o do Rzymu, aby od 15 do 20 sierpnia, u grobów apostoÅ‚ów, Å›wiÄ™tować razem z Ojcem ÅšwiÄ™tym Wielki Jubileusz Roku 2000. Ojciec ÅšwiÄ™ty dokonaÅ‚ uroczystego rozpoczÄ™cia Åšwiatowych Dni MÅ‚odzieży 15 sierpnia. Najpierw na placu Å›w. Jana na Lateranie wobec mÅ‚odzieży wÅ‚oskiej, a później na placu Å›w. Piotra, gdzie zgromadziÅ‚a siÄ™ mÅ‚odzież z caÅ‚ego Å›wiata.

1. „Nie lÄ™kajcie siÄ™. Otwórzcie na oÅ›cież drzwi Chrystusowi” – mówiÅ‚ Jan PaweÅ‚ II na Lateranie. „Otwórzcie swoje serca, swoje życie, swoje wÄ…tpliwoÅ›ci, swoje trudnoÅ›ci, swoje radoÅ›ci i swoje uczucia na Jego zbawczÄ… moc i pozwólcie Mu wejść do Waszych serc. Nie lÄ™kajcie siÄ™! Chrystus wie, co jest w czÅ‚owieku. On jeden. Tak, pozwólcie, by Chrystus królowaÅ‚ w Waszym mÅ‚odym życiu, sÅ‚użcie Mu z miÅ‚oÅ›ciÄ…. SÅ‚użyć Chrystusowi – to wolność!”. MÅ‚odzież odpowiedziaÅ‚a eksplozjÄ… radoÅ›ci wÅ›ród oklasków i Å›piewów.

Po przyjeździe na plac Å›w. Piotra Ojciec ÅšwiÄ™ty pytaÅ‚ siÄ™ wzruszonej i uważnie sÅ‚uchajÄ…cej mÅ‚odzieży: „Kogo przyszliÅ›cie tutaj szukać? Odpowiedź może być tylko jedna: PrzyszliÅ›cie szukać Jezusa Chrystusa. Jezusa Chrystusa, który jednak jako pierwszy przychodzi szukać Was. Celebracja Jubileuszu nie oznacza przecież niczego innego, jak celebracjÄ™ i spotkanie Jezusa Chrystusa – SÅ‚owa, które staÅ‚o siÄ™ ciaÅ‚em i zamieszkaÅ‚o wÅ›ród nas”.

AnalizujÄ…c sÅ‚owa z Prologu Ewangelii wg Å›w. Jana: „Na poczÄ…tku byÅ‚o SÅ‚owo, a SÅ‚owo byÅ‚o u Boga i Bogiem byÅ‚o SÅ‚owo. Ono byÅ‚o na poczÄ…tku u Boga”, Jan PaweÅ‚ II przypomniaÅ‚, że Jezus Chrystus-SÅ‚owo, jako prawdziwy Bóg, dla nas i dla naszego zbawienia staÅ‚ siÄ™ prawdziwym czÅ‚owiekiem, rodzÄ…c siÄ™ z Maryi Dziewicy.

„Sercem Janowego Prologu – mówiÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty – jest wieść o tym, że »SÅ‚owo staÅ‚o siÄ™ ciaÅ‚em i zamieszkaÅ‚o wÅ›ród nas«. Nieco wczeÅ›niej Ewangelista stwierdziÅ‚: »PrzyszÅ‚o do swojej wÅ‚asnoÅ›ci, ale swoi Go nie przyjÄ™li. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjÄ™li, daÅ‚o moc, aby siÄ™ stali dziećmi Bożymi«. Moi Drodzy, czy Wy jesteÅ›cie wÅ›ród tych, którzy przyjÄ™li Chrystusa? Wasza obecność tutaj już jest odpowiedziÄ…. PrzybyliÅ›cie do Rzymu na ten Jubileusz dwóch tysiÄ™cy lat od narodzin Chrystusa, aby przyjąć do serc moc życia, która jest w Nim. (...) Trzeba, aby wzrastaÅ‚a i umacniaÅ‚a siÄ™ wasza wiara w Chrystusa.

Tej wierze pragnÄ™ dać Å›wiadectwo wobec Was, mÅ‚odzi Przyjaciele, na grobie apostoÅ‚a Piotra, którego z woli Bożej jestem nastÄ™pcÄ… jako biskup Rzymu. DziÅ› ja, jako pierwszy, pragnÄ™ powiedzieć Wam, że wierzÄ™ mocno w Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Tak, wierzÄ™, i powtarzam, jak swoje wÅ‚asne, sÅ‚owa apostoÅ‚a PawÅ‚a: »Choć nadal prowadzÄ™ życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiÅ‚owaÅ‚ mnie i samego siebie wydaÅ‚ za mnie«.

PamiÄ™tam, że od dzieciÅ„stwa w mojej rodzinie nauczyÅ‚em siÄ™ modlić i ufać Bogu. PamiÄ™tam Å›rodowisko mojej parafii pod wezwaniem Å›wiÄ™tego StanisÅ‚awa Kostki na DÄ™bnikach w Krakowie. Prowadzili jÄ… księża salezjanie, od których otrzymaÅ‚em zasadniczÄ… formacjÄ™ do życia chrzeÅ›cijaÅ„skiego. Nie mogÄ™ też zapomnieć doÅ›wiadczenia wojny i lat pracy w fabryce. Moje powoÅ‚anie kapÅ‚aÅ„skie dojrzaÅ‚o ostatecznie w okresie drugiej wojny Å›wiatowej, w czasie okupowania Polski. Tragedia wojenna nadaÅ‚a procesowi dojrzewania mojego życiowego wyboru szczególny koloryt. W tym kontekÅ›cie objawiaÅ‚a siÄ™ we mnie coraz jaÅ›niejsza Å›wiatÅ‚ość: Bóg chce, abym zostaÅ‚ kapÅ‚anem! Przypominam sobie ze wzruszeniem chwilÄ™, gdy rankiem 1 listopada 1946 roku otrzymaÅ‚em Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie.

Dalszym ciÄ…giem mojego credo jest moja obecna posÅ‚uga KoÅ›cioÅ‚owi. Kiedy 16 października 1978 roku po wyborze na StolicÄ™ PiotrowÄ… zapytano mnie: »Czy przyjmujesz?«, odpowiedziaÅ‚em: »W posÅ‚uszeÅ„stwie wiary wobec Chrystusa, mojego Pana, zawierzajÄ…c Matce Chrystusa i KoÅ›cioÅ‚a – Å›wiadom wielkich trudnoÅ›ci – przyjmujÄ™«. Od tego czasu staram siÄ™ speÅ‚niać swoje zadanie, czerpiÄ…c codziennie Å›wiatÅ‚o i moc z wiary, która mnie wiąże z Chrystusem.

Moja wiara, tak jak wiara Piotra i wiara każdego z Was, nie jest tylko moim dzieÅ‚em, przyjÄ™ciem przeze mnie prawdy Chrystusa i KoÅ›cioÅ‚a. Jest ona w sposób istotny i przede wszystkim dzieÅ‚em Ducha ÅšwiÄ™tego, darem Jego Å‚aski. Pan daje mnie, tak jak daje Wam, swojego Ducha, abyÅ›my mogli powiedzieć: »WierzÄ™«. PosÅ‚uguje siÄ™ nastÄ™pnie nami, abyÅ›my dawali Mu Å›wiadectwo w każdym zakÄ…tku ziemi.

Drodzy Przyjaciele! Dlaczego na poczÄ…tku waszego Jubileuszu pragnÄ…Å‚em dać Wam to osobiste Å›wiadectwo? UczyniÅ‚em to, aby wyjaÅ›nić, że droga wiary przechodzi przez to wszystko, co przeżywamy. Bóg dziaÅ‚a w konkretnych i osobistych wydarzeniach życiowych każdego z nas. Poprzez nie, nieraz sposobami naprawdÄ™ tajemniczymi, przedstawia siÄ™ nam SÅ‚owo, które »staÅ‚o siÄ™ ciaÅ‚em«, które zamieszkaÅ‚o wÅ›ród nas.

Drodzy ChÅ‚opcy i DziewczÄ™ta! Nie pozwólcie, aby czas, który daje wam Pan, minÄ…Å‚ tak, jakby wszystko byÅ‚o przypadkiem. ÅšwiÄ™ty Jan powiedziaÅ‚ nam, że wszystko staÅ‚o siÄ™ w Chrystusie. Wierzcie zatem mocno w Niego. On kieruje historiÄ… jednostek, jak i caÅ‚ej ludzkoÅ›ci. NiewÄ…tpliwie Chrystus respektuje naszÄ… wolność, ale we wszystkich radosnych czy bolesnych wydarzeniach życia nie przestaje zwracać siÄ™ do nas, byÅ›my wierzyli w Niego, w Jego SÅ‚owo, w rzeczywistość KoÅ›cioÅ‚a, w życie wieczne!

Nie sądźcie zatem nigdy, że jesteście w Jego oczach ludźmi nieznanymi, jakby liczbami z anonimowego tłumu. Każdy z Was jest cenny dla Chrystusa, jest Mu znany osobiście, jest przez Niego umiłowany, nawet gdy nie zdaje sobie z tego sprawy.

Drodzy Przyjaciele, skierowani z caÅ‚ym zapaÅ‚em swojej mÅ‚odoÅ›ci ku trzeciemu tysiÄ…cleciu, (...) pozwólcie, by Duch ÅšwiÄ™ty Was ksztaÅ‚towaÅ‚. DoÅ›wiadczajcie modlitwy, pozwalajÄ…c Duchowi mówić do Waszych serc. Modlić siÄ™ znaczy dać trochÄ™ swojego czasu Chrystusowi, zawierzyć Mu, pozostawać w milczÄ…cym sÅ‚uchaniu Jego SÅ‚owa, pozwalać mu odbić siÄ™ echem w sercu”.  

MÅ‚odzież w gÅ‚Ä™bokim skupieniu sÅ‚uchaÅ‚a sÅ‚ów Ojca ÅšwiÄ™tego; wielu byÅ‚o wzruszonych do Å‚ez. Spotkanie modlitewne na placu Å›w. Piotra zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ późnym wieczorem. Przez trzy nastÄ™pne dni odbywaÅ‚y siÄ™ wielkie rekolekcje: konferencje dla poszczególnych grup jÄ™zykowych, nieustanna adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu w kilkudziesiÄ™ciu koÅ›cioÅ‚ach Rzymu, spotkania modlitewne.

PopoÅ‚udniami i wieczorami odbywaÅ‚y siÄ™ różnorodne wystÄ™py teatralne oraz koncerty, miÄ™dzy innymi 50 koncertów muzyki rockowej inspirowanej EwangeliÄ…. W sumie byÅ‚o okoÅ‚o 300 propozycji kulturalnych. Natomiast przez trzy dni w Circo Massimo, dawnym cyrku rzymskim, miejscu mÄ™czeÅ„stwa pierwszych chrzeÅ›cijan, setki tysiÄ™cy mÅ‚odych ludzi celebrowaÅ‚o ÅšwiÄ™to Przebaczenia. Najpierw brali udziaÅ‚ w katechezie, nastÄ™pnie przeszli przez Drzwi ÅšwiÄ™te w Bazylice Å›w. Piotra, a jeszcze potem koÅ„czyli swÄ… jubileuszowÄ… pielgrzymkÄ™ spowiedziÄ…. Na Å›rodku Circo Massimo ustawiono Krzyż Roku ÅšwiÄ™tego; w gÅ‚Ä™bi byÅ‚o podium, gdzie kilka razy dziennie sprawowano EucharystiÄ™. Natomiast wzdÅ‚uż ulicy miÄ™dzy Circo Massimo a Palatynem, gdzie kiedyÅ› mieszkali rzymscy cesarze, pod biaÅ‚ymi namiotami ustawione byÅ‚y konfesjonaÅ‚y, w których dwa tysiÄ…ce spowiedników udzielaÅ‚o sakramentu pojednania. Spowiedzi trwaÅ‚y od wczesnych godzin rannych do póÅ‚nocy. Spowiedź odbywaÅ‚a siÄ™ również w okoÅ‚o 300 koÅ›cioÅ‚ach Rzymu. MÅ‚odzi masowo siÄ™ spowiadali, a Jezus, odpuszczajÄ…c wszystkie grzechy, dawaÅ‚ im pokój, entuzjazm i radość życia.

W piÄ…tek wieczorem przeszÅ‚o dwa miliony mÅ‚odzieży uczestniczyÅ‚o w 31 drogach krzyżowych w różnych miejscach Rzymu. Centralna droga krzyżowa prowadziÅ‚a pod Koloseum. W sposób szczególny modlono siÄ™ za przeÅ›ladowanych i mÄ™czenników za wiarÄ™ w XX wieku.

Kulminacyjny moment Åšwiatowych Dni MÅ‚odzieży rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ czuwaniem modlitewnym 19 sierpnia na Tor Vergata. Dwa i póÅ‚ miliona mÅ‚odych ludzi od godz. 11 do 18 uczestniczyÅ‚o w ostatnim spotkaniu „Incontragiovani”, które wypeÅ‚niÅ‚y wystÄ™py różnych zespoÅ‚ów, muzyka oraz Å›wiadectwa. Przyjazd Ojca ÅšwiÄ™tego wywoÅ‚aÅ‚ eksplozjÄ™ radoÅ›ci. Później mÅ‚odzież, w skupieniu modlitewnym i radosnym Å›piewem, skÅ‚adaÅ‚a dziÄ™kczynienie Bogu za dar Wcielenia Jego Syna poprzez zgodÄ™ Maryi. Papież wrÄ™czyÅ‚ każdemu uczestnikowi spotkania egzemplarz Ewangelii wedÅ‚ug Å›w. Marka i zaprosiÅ‚ do wyznania wiary. ZapaliÅ‚o siÄ™ 2,5 miliona glinianych lamp, takich samych, jakich używali pierwsi chrzeÅ›cijanie w katakumbach. W wielkim skupieniu zgromadzona mÅ‚odzież wysÅ‚uchaÅ‚a sÅ‚ów Ojca ÅšwiÄ™tego o „laboratorium wiary”.

2. Laboratorium wiary

»Za kogo Mnie uważacie?« (Mt 16, 15). (...) Jezus zadaje to pytanie swoim uczniom pod CezareÄ… FilipowÄ…. Szymon Piotr odpowiada: »Ty jesteÅ› Mesjasz, Syn Boga żywego« (Mt 16, 16). To wydarzenie spod Cezarei Filipowej wprowadza nas niejako do »laboratorium wiary«. OdsÅ‚ania tajemnicÄ™ poczÄ…tku i dojrzewania wiary. Najpierw jest Å‚aska objawienia: wewnÄ™trzne, niewyrażalne oddawanie siÄ™ Boga czÅ‚owiekowi. Za niÄ… idzie wezwanie do udzielenia odpowiedzi. W koÅ„cu jest odpowiedź czÅ‚owieka – odpowiedź, która odtÄ…d bÄ™dzie musiaÅ‚a nadawać sens i ksztaÅ‚t caÅ‚emu jego życiu.

Oto, czym jest wiara! Jest odpowiedziÄ… czÅ‚owieka rozumnego i wolnego na sÅ‚owo Boga żywego. Pytania, które zadaje Chrystus, odpowiedzi, jakich udzielajÄ… apostoÅ‚owie, a na koÅ„cu Szymon Piotr, stanowiÄ… poniekÄ…d sprawdzian dojrzaÅ‚oÅ›ci wiary tych, którzy sÄ… najbliżsi Chrystusowi (...). NależaÅ‚oby przywoÅ‚ać inne jeszcze wydarzenie, podczas którego Chrystus, już zmartwychwstaÅ‚y, sprawdziÅ‚ dojrzaÅ‚ość wiary swoich apostoÅ‚ów. Chodzi o spotkanie z Tomaszem ApostoÅ‚em. ByÅ‚ on jedynym nieobecnym, wówczas kiedy po Zmartwychwstaniu Chrystus po raz pierwszy przyszedÅ‚ do Wieczernika. Kiedy inni uczniowie powiedzieli mu, że widzieli Pana, nie chciaÅ‚ im wierzyć. PowiedziaÅ‚: »Jeżeli na rÄ™kach Jego nie zobaczÄ™ Å›ladu gwoździ i nie wÅ‚ożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie wÅ‚ożę rÄ™ki mojej do boku Jego, nie uwierzÄ™« (J 20, 25). Po oÅ›miu dniach uczniowie znowu byli razem, a Tomasz z nimi. Jezus przyszedÅ‚ przez zamkniÄ™te drzwi, pozdrowiÅ‚ apostoÅ‚ów sÅ‚owami: »Pokój wam!« (J 20, 26), a zaraz potem zwróciÅ‚ siÄ™ do Tomasza: »PodnieÅ› tutaj swój palec i zobacz moje rÄ™ce. PodnieÅ› rÄ™kÄ™ i wÅ‚óż jÄ… do mego boku, i nie bÄ…dź niedowiarkiem, lecz wierzÄ…cym!« (J 20, 27). A wówczas Tomasz odpowiedziaÅ‚: »Pan mój i Bóg mój!« (J 20, 28).

(...) To, co siÄ™ tam wydarzyÅ‚o z Tomaszem, siÄ™ga poniekÄ…d dalej, poza to, co staÅ‚o siÄ™ pod CezareÄ… FilipowÄ…. W Wieczerniku stajemy wobec bardziej radykalnej dialektyki wiary i niedowierzania, a równoczeÅ›nie wobec jeszcze gÅ‚Ä™bszego wyznania prawdy o Chrystusie. Jakże trudno byÅ‚o uwierzyć, że żyje Ten, którego przed trzema dniami zÅ‚ożyli w grobie.

Boski Nauczyciel wielokrotnie zapowiadaÅ‚, że powstanie z martwych, i wiele razy daÅ‚ dowody, że jest Panem życia. A jednak doÅ›wiadczenie Jego Å›mierci byÅ‚o tak mocne, że wszyscy potrzebowali bezpoÅ›redniego spotkania z Nim, aby uwierzyć w Jego Zmartwychwstanie: apostoÅ‚owie w Wieczerniku, uczniowie w drodze do Emaus, pobożne niewiasty przy grobie… PotrzebowaÅ‚ go także Tomasz. Kiedy jednak jego niedowierzanie spotkaÅ‚o siÄ™ z bezpoÅ›rednim doÅ›wiadczeniem obecnoÅ›ci Chrystusa, wÄ…tpiÄ…cy apostoÅ‚ wypowiedziaÅ‚ sÅ‚owa, w których wyraża siÄ™ najgÅ‚Ä™bszÄ… prawdÄ™ o istocie przeżywania wiary: Jeżeli tak jest, jeżeli Ty naprawdÄ™ żyjesz, choć zostaÅ‚eÅ› zabity, znaczy to, że Ty jesteÅ› »moim Panem i moim Bogiem«.

Przez ten fakt zwiÄ…zany z Tomaszem »laboratorium wiary« wzbogaciÅ‚o siÄ™ o nowy element. Objawienie Boże, pytanie Chrystusa i odpowiedź czÅ‚owieka zostaÅ‚y uzupeÅ‚nione o osobiste spotkanie ucznia z żyjÄ…cym Chrystusem – ze ZmartwychwstaÅ‚ym. To spotkanie staÅ‚o siÄ™ poczÄ…tkiem nowej relacji miÄ™dzy czÅ‚owiekiem a Chrystusem – relacji, w której czÅ‚owiek egzystencjalnie uznaje, że Chrystus jest Panem i Bogiem; nie tylko Panem i Bogiem Å›wiata i ludzkoÅ›ci, ale Panem i Bogiem tego mojego konkretnego ludzkiego istnienia (...).

Każdy z Was może odnaleźć w sobie samym dialektykÄ™ pytaÅ„ i odpowiedzi, jakÄ… wskazaliÅ›my wyżej. Każdy może przeżywać trudnoÅ›ci i doÅ›wiadczyć też pokusy niedowierzania. RównoczeÅ›nie jednak może też doÅ›wiadczyć stopniowego dojrzewania w Å›wiadomoÅ›ci i w przekonaniu co do swojej wiary. Wciąż bowiem w tym przedziwnym laboratorium ludzkiego ducha – czyli wÅ‚aÅ›nie w laboratorium wiary – spotykajÄ… siÄ™ ze sobÄ… Bóg i czÅ‚owiek. Wciąż Chrystus zmartwychwstaÅ‚y wchodzi do Wieczernika naszego życia i pozwala każdemu doÅ›wiadczyć swojej obecnoÅ›ci oraz wyznać: Ty, o Chryste, »jesteÅ› moim Panem i moim Bogiem« (...). Każdy czÅ‚owiek ma w sobie coÅ› z apostoÅ‚a Tomasza. Niedowierza i stawia zasadnicze pytania: Czy to prawda, że Bóg istnieje Czy to prawda, że Å›wiat zostaÅ‚ przez Niego stworzony? Czy to prawda, że Syn Boży staÅ‚ siÄ™ CzÅ‚owiekiem, umarÅ‚ i zmartwychwstaÅ‚? Odpowiedź przychodzi wraz z doÅ›wiadczeniem Jego obecnoÅ›ci. Trzeba otworzyć oczy i serce na Å›wiatÅ‚o Ducha ÅšwiÄ™tego. Wtedy przemówiÄ… do każdego otwarte rany Chrystusa zmartwychwstaÅ‚ego: »UwierzyÅ‚eÅ› dlatego, ponieważ Mnie ujrzaÅ‚eÅ›. BÅ‚ogosÅ‚awieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli« (J 20, 29).

Drodzy Przyjaciele! DziÅ› również wierzyć w Jezusa, iść za Jezusem Å›ladami Piotra, Tomasza, pierwszych apostoÅ‚ów i Å›wiadków, wymaga zajÄ™cia stanowiska po Jego stronie i nierzadko niemal nowego mÄ™czeÅ„stwa: mÄ™czeÅ„stwa tego, kto – dziÅ› tak jak wczoraj – wezwany jest do pójÅ›cia pod prÄ…d, by kroczyć za Boskim Nauczycielem, by «towarzyszyć Barankowi, dokÄ…dkolwiek idzie» (por. Ap 14, 4). Nie przypadkiem, droga mÅ‚odzieży, pragnÄ…Å‚em, aby w czasie Roku ÅšwiÄ™tego zostali przypomniani przy Koloseum Å›wiadkowie wiary dwudziestego wieku.

Może od was nie bÄ™dzie siÄ™ wymagać przelania krwi, ale wiernoÅ›ci Chrystusowi z pewnoÅ›ciÄ… tak! WiernoÅ›ci, której trzeba dochować każdego dnia; mam na myÅ›li narzeczonych i trudnoÅ›ci, jakÄ… sprawia w dzisiejszym Å›wiecie życie w czystoÅ›ci w oczekiwaniu na małżeÅ„stwo. Mam na myÅ›li mÅ‚odych małżonków i próby, na jakie jest narażone ich przyrzeczenie wzajemnej wiernoÅ›ci. Mam na myÅ›li relacje miÄ™dzy przyjacióÅ‚mi i pokusÄ™ nielojalnoÅ›ci, jaka wkraść siÄ™ może miÄ™dzy nich.

Mam także na myÅ›li tych, którzy podjÄ™li drogÄ™ szczególnej konsekracji, i wysiÅ‚ek, jakiego nieraz wymaga wytrwaÅ‚ość w oddaniu siÄ™ Bogu i braciom. MyÅ›lÄ™ też o tych, którzy chcÄ… przeżywać relacje solidarnoÅ›ci i miÅ‚oÅ›ci w Å›wiecie, w którym – jak siÄ™ wydaje – ma wartość jedynie logika korzyÅ›ci i interesu osobistego czy grupowego.

Mam również na myÅ›li tych, którzy dziaÅ‚ajÄ… na rzecz pokoju, a widzÄ…, jak w różnych częściach Å›wiata rodzÄ… siÄ™ i rozwijajÄ… nowe ogniska wojny; myÅ›lÄ™ o tych, którzy dziaÅ‚ajÄ… na rzecz wolnoÅ›ci czÅ‚owieka, a widzÄ…, że jest on jeszcze niewolnikiem siebie samego i innych; mam na myÅ›li tych, którzy walczÄ…, aby kochano i szanowano ludzkie życie, a muszÄ… być Å›wiadkami czÄ™stych zamachów na nie i na należny mu respekt.

Droga MÅ‚odzieży! Czy trudno jest wierzyć w takim Å›wiecie? Czy trudno jest wierzyć w roku dwutysiÄ™cznym? Tak! Jest trudno. Nie należy tego ukrywać. Jest to trudne, ale z pomocÄ… Å‚aski jest to możliwe, tak jak Jezus wyjaÅ›niÅ‚ Piotrowi: »CiaÅ‚o i krew nie objawiÅ‚y ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie« (Mt 16, 17).

Tego wieczoru przekażę Wam EwangeliÄ™. Jest to dar, który Papież zostawia Wam tej niezapomnianej nocy. SÅ‚owo zawarte w Ewangelii jest sÅ‚owem Jezusa. JeÅ›li bÄ™dziecie sÅ‚uchać go w milczeniu, w modlitwie, korzystajÄ…c z mÄ…drej rady Waszych księży i wychowawców, pomocnej w zrozumieniu zastosowaniu tego sÅ‚owa do Waszego życia – wtedy spotkacie siÄ™ z Chrystusem i pójdziecie za Nim, angażujÄ…c dzieÅ„ po dniu swoje życie dla Niego!

W rzeczywistoÅ›ci, kiedy marzycie o szczęściu, szukacie wÅ‚aÅ›nie Jezusa. To On na Was czeka, gdy nic z tego, co znajdujecie, nie zadowala was. To On jest piÄ™knem, które tak Was pociÄ…ga. To On wzbudza w Was pragnienie radykalnoÅ›ci, które nie pozwala Wam iść na kompromisy. To On pobudza Was do zrzucania masek, które czyniÄ… życie faÅ‚szywym. To On budzi w sercach decyzje najbardziej autentyczne, które inne chcieliby przytÅ‚umić. To Jezus wzbudza w Was pragnienie, byÅ›cie uczynili ze swojego życia coÅ› wielkiego. Budzi w Was wolÄ™ pójÅ›cia za ideaÅ‚em. SkÅ‚ania do tego, byÅ›cie nie dali siÄ™ pochÅ‚onąć przeciÄ™tnoÅ›ci. Wzbudza odwagÄ™ pokornego i wytrwaÅ‚ego zaangażowania, by ulepszać samych siebie i spoÅ‚eczeÅ„stwo, czyniÄ…c je bardziej ludzkim i braterskim.

Drodzy MÅ‚odzi! W tych szlachetnych zadaniach nie jesteÅ›cie sami. SÄ… z wami Wasze rodziny, sÄ… wasze wspólnoty, sÄ… wasi księża i wychowawcy, jest tylu z was, którzy w ukryciu nie przestajÄ… kochać Chrystusa i w Niego wierzyć. W walce z grzechem nie jesteÅ›cie sami: wielu takich jak Wy walczy i dziÄ™ki Å‚asce Bożej zwycięża!”.

PrzesÅ‚anie Ojca ÅšwiÄ™tego zostaÅ‚o przyjÄ™te w wielkim skupieniu, przerywanym żywioÅ‚owym aplauzem i Å›piewami. Atmosfera wielkiego Å›wiÄ™ta trwaÅ‚a do późnej nocy. Tor Vergata powoli zamieniaÅ‚a siÄ™ w najwiÄ™kszÄ… sypialniÄ™ Å›wiata. Dwa i póÅ‚ miliona mÅ‚odych ludzi ukÅ‚adaÅ‚o siÄ™ do snu pod rozgwieżdżonym niebem w oczekiwaniu na najwiÄ™ksze wydarzenie – MszÄ™ Å›w. koÅ„czÄ…cÄ… obchody Åšwiatowych Dni MÅ‚odzieży.

Podczas niedzielnej homilii Ojciec Święty na nowo uświadomił zebranej młodzieży, że najpełniejsze spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem dokonuje się w Eucharystii.

3. Postawcie Eucharystię w centrum swojego życia

„DoszliÅ›my do punktu kulminacyjnego Åšwiatowego Dnia MÅ‚odzieży” – mówiÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty. „SÅ‚yszeliÅ›my w Ewangelii fragment mowy, którÄ… wygÅ‚osiÅ‚ On w synagodze w Kafarnaum po cudzie rozmnożenia chlebów. Objawia siÄ™ On tam jako prawdziwy chleb życia – chleb, który zstÄ…piÅ‚ z nieba, aby dać życie Å›wiatu (por. J 6, 51). Jest to mowa, której sÅ‚uchacze nie rozumiejÄ…. Perspektywa, w której siÄ™ obracajÄ…, jest zbyt materialna, by mogli osiÄ…gnąć prawdziwe zrozumienie Chrystusa. RozumujÄ… oni wedÅ‚ug ciaÅ‚a, które »na nic siÄ™ nie przyda« (J 6, 63). Jezus natomiast otwiera myÅ›l na bezgraniczne horyzonty ducha: »SÅ‚owa, które Ja wam powiedziaÅ‚em – podkreÅ›la z naciskiem – sÄ… duchem i życiem«.

SÅ‚uchacze jednak sÄ… oporni: »Trudna jest ta mowa. Któż jej może sÅ‚uchać?« (J 6, 60). UważajÄ… siÄ™ oni za ludzi kierujÄ…cych siÄ™ zdrowym rozsÄ…dkiem, stÄ…pajÄ…cych po ziemi. Dlatego potrzÄ…sajÄ… gÅ‚owami i mruczÄ…c pod nosem, odchodzÄ… jeden po drugim. TÅ‚umy, jakie byÅ‚y na poczÄ…tku, stopniowo malejÄ…. W koÅ„cu pozostaje tylko maleÅ„ka grupka najwierniejszych uczniów. Gdy jednak chodzi o chleb życia, Jezus nie jest skÅ‚onny do ustÄ™pstw. Gotowy jest raczej narazić siÄ™ na rozstanie nawet z najbliższymi: »Czyż i wy chcecie odejść?« (J 6, 67).

»Czyż i wy?«. Chrystusowe pytanie przekracza wieki i dociera aż do nas, domaga siÄ™ od nas osobistej odpowiedzi i pobudza do decyzji. Jaka jest nasza odpowiedź? Droga MÅ‚odzieży! JeÅ›li jesteÅ›my tutaj dzisiaj, to dlatego, że utożsamiamy siÄ™ ze stwierdzeniem apostoÅ‚a Piotra: »Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz sÅ‚owa życia wiecznego« (J 6, 68).

WokóÅ‚ Was rozbrzmiewa wiele sÅ‚ów, jednak tylko Chrystus ma sÅ‚owa, które nie ulegajÄ… wytarciu z biegiem czasu, ale pozostajÄ… na wieki. Okres, który przeżywacie, narzuca wam pewne rozstrzygajÄ…ce wybory: specjalizacjÄ™ w studiach, ukierunkowanie w pracy, samozaangażowanie w spoÅ‚eczeÅ„stwie i w KoÅ›ciele. Ważne jest, byÅ›cie zdali sobie sprawÄ™, że – wÅ›ród tak licznych pytaÅ„, jakie przed wami stajÄ… – rozstrzygajÄ…ce pytania nie dotyczÄ… tego »co«. Zasadnicze pytanie dotyczy tego »kto«: do »kogo« siÄ™ udać, za »kim« pójść, »komu« zawierzyć swoje życie.

MyÅ›licie o swoim wyborze w sferze uczuć i – jak sÄ…dzÄ™ – przyznacie, że tym, co naprawdÄ™ liczy siÄ™ w życiu, jest osoba, z którÄ… decydujemy siÄ™ je dzielić. Uważajcie jednak! Każda osoba ludzka jest nieuchronnie ograniczona: nawet w najbardziej udanym małżeÅ„stwie trzeba liczyć siÄ™ z pewnymi rozczarowaniami. A wiÄ™c, Drodzy Przyjaciele: czyż nie potwierdza to tego, co sÅ‚yszeliÅ›my od apostoÅ‚a Piotra? Każda istota ludzka prÄ™dzej czy później bÄ™dzie musiaÅ‚a zawoÅ‚ać wraz z nim: »Do kogóż pójdziemy? Ty masz sÅ‚owa życia wiecznego«. Tylko Jezus z Nazaretu, Syn Boży i Syn Maryi, przedwieczne SÅ‚owo Ojca, zrodzone przed dwoma tysiÄ…cami lat w Betlejem Judzkim, jest w stanie zaspokoić najgÅ‚Ä™bsze pragnienia ludzkiego serca.

W pytaniu Piotra: »Do kogóż pójdziemy?« zawiera siÄ™ już odpowiedź dotyczÄ…ca drogi, jakÄ… należy iść. Jest to droga, która prowadzi do Chrystusa. A do boskiego Nauczyciela dotrzeć można osobiÅ›cie. Jest bowiem obecny na oÅ‚tarzu w rzeczywistoÅ›ci swojego CiaÅ‚a i swojej Krwi. W Ofierze Eucharystycznej możemy zetknąć siÄ™, w sposób tajemniczy, ale rzeczywisty, z Jego osobÄ…, czerpiÄ…c z niewyczerpanego źródÅ‚a Jego życia jako Tego, który zmartwychwstaÅ‚.

Taka, Drodzy Przyjaciele, jest ta zadziwiajÄ…ca prawda: SÅ‚owo, które staÅ‚o siÄ™ ciaÅ‚em dwa tysiÄ…ce lat temu, obecne jest dzisiaj w Eucharystii. Dlatego rok Wielkiego Jubileuszu, w którym obchodzimy tajemnicÄ™ Wcielenia, musiaÅ‚ być również rokiem »gÅ‚Ä™boko eucharystycznym« (por. Tertio millennio adveniente, 55). Eucharystia jest sakramentem obecnoÅ›ci Chrystusa, który daje nam siebie, bo nas kocha. Kocha On każdego z nas w sposób osobisty i jedyny w konkretnym życiu, każdego dnia: w rodzinie, wÅ›ród przyjacióÅ‚, na studiach i w pracy, w wypoczynku i rozrywce. Kocha nas, kiedy napeÅ‚nia Å›wieżoÅ›ciÄ… dni naszej egzystencji, i także wówczas, gdy w godzinie cierpienia dopuszcza, by przyszedÅ‚ na nas czas próby. Również bowiem przez najcięższe doÅ›wiadczenia daje nam sÅ‚yszeć swój gÅ‚os.

Tak, Drodzy Przyjaciele! Chrystus nas kocha, i to kocha nas zawsze! Kocha nas także wtedy, kiedy Go zawodzimy, kiedy nie odpowiadamy na Jego oczekiwania wzglÄ™dem nas. Nigdy nie zamyka przed nami ramion swojego miÅ‚osierdzia. Jakżeż moglibyÅ›my nie być wdziÄ™czni temu Bogu, który nas odkupiÅ‚, posuwajÄ…c siÄ™ aż do szaleÅ„stwa krzyża? Temu Bogu, który stanÄ…Å‚ po naszej stronie i pozostaÅ‚ tu aż do koÅ„ca?

Sprawować EucharystiÄ™, „spożywajÄ…c Jego ciaÅ‚o i pijÄ…c Jego krew”, znaczy przyjąć logikÄ™ krzyża i sÅ‚użby. Znaczy zatem dawać Å›wiadectwo wÅ‚asnej gotowoÅ›ci do poÅ›wiÄ™cania siÄ™ dla drugich, tak jak On to czyniÅ‚. Tego Å›wiadectwa ogromnie potrzebuje nasze spoÅ‚eczeÅ„stwo, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujÄ… go mÅ‚odzi, nieraz kuszeni mirażami życia Å‚atwego i wygodnego, narkotyków i hedonizmu, aby znaleźć siÄ™ potem w odmÄ™tach rozpaczy, nonsensu, przemocy. Pilnie trzeba zmienić drogÄ™, zwracajÄ…c siÄ™ w kierunku Chrystusa, czyli również w kierunku sprawiedliwoÅ›ci, solidarnoÅ›ci, zaangażowania na rzecz spoÅ‚eczeÅ„stwa i przyszÅ‚oÅ›ci godnej czÅ‚owieka.

To jest nasza Eucharystia, to jest nasza odpowiedź, jakiej Chrystus od nas oczekuje, jakiej oczekuje od Was, MÅ‚odzi, na zakoÅ„czenie tego Waszego Jubileuszu. Jezus nie kocha poÅ‚owicznie i nie waha siÄ™ zadać nam ponaglajÄ…cego pytania: »Czyż i wy chcecie odejść?«. Wraz z Piotrem wobec Chrystusa, Chleba życia, również my pragniemy dzisiaj powtórzyć: »Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz sÅ‚owa życia wiecznego«.

Moi Drodzy! PowracajÄ…c do Waszych rodzinnych ziem, postawcie EucharystiÄ™ w centrum swojego życia osobistego i wspólnotowego. Kochajcie jÄ…, adorujcie jÄ…, sprawujcie jÄ… przede wszystkim w niedzielÄ™, dzieÅ„ PaÅ„ski. Å»yjcie EucharystiÄ…, dajÄ…c Å›wiadectwo miÅ‚oÅ›ci Boga do ludzi.

Powierzam Wam, Drodzy Przyjaciele, to, co jest najwiÄ™kszym darem Boga dla nas, pielgrzymów na drogach czasu, żywiÄ…cych w sercu pragnienie wiecznoÅ›ci. Oby w każdej wspólnocie mógÅ‚ być zawsze kapÅ‚an, który sprawuje EucharystiÄ™. Dlatego proszÄ™ Boga, aby rozkwitaÅ‚y wÅ›ród Was liczne i Å›wiÄ™te powoÅ‚ania do kapÅ‚aÅ„stwa. KoÅ›cióÅ‚ potrzebuje tych, którzy sprawować bÄ™dÄ… również dzisiaj z czystym sercem eucharystycznÄ… OfiarÄ™. KoÅ›cióÅ‚ nie może być pozbawiony peÅ‚nej miÅ‚oÅ›ci, wyzwalajÄ…cej obecnoÅ›ci Jezusa żywego w Eucharystii!

Wy sami jesteÅ›cie żarliwymi Å›wiadkami obecnoÅ›ci Chrystusa na naszych oÅ‚tarzach. Niech Eucharystia ksztaÅ‚tuje Wasze życie i życie rodzin, które zaÅ‚ożycie. Niech ona kieruje wszystkimi Waszymi wyborami życiowymi. Eucharystia – żywa i rzeczywista obecność miÅ‚oÅ›ci Boskiej Trójcy – niech Was natchnie ideaÅ‚ami solidarnoÅ›ci i da Wam żyć w komunii z Waszymi braćmi, rozsianymi po wszystkich zakÄ…tkach globu.

Z uczestnictwa w Eucharystii niech wypÅ‚ynie zwÅ‚aszcza nowy rozkwit powoÅ‚aÅ„ do życia zakonnego, który zapewni w KoÅ›ciele obecność Å›wieżych i wielkodusznych siÅ‚ do wielkiego zadania nowej ewangelizacji. JeÅ›li ktoÅ› z Was, drodzy ChÅ‚opcy i DziewczÄ™ta, odczuwa, że Pan go powoÅ‚uje, by oddać siÄ™ Mu caÅ‚kowicie, kochajÄ…c Go „sercem niepodzielonym” (por. 1 Kor 7, 34) – niech nie pozwoli siÄ™ powstrzymać wÄ…tpliwoÅ›ciom czy obawom. Niech wypowie odważnie swoje „tak” bez zastrzeżeÅ„, ufajÄ…c Temu, który jest wierny we wszystkich swoich obietnicach. Czyż to nie On zapewniÅ‚, że kto wszystko opuÅ›ciÅ‚ dla Niego, otrzyma stokroć wiÄ™cej już tutaj, a później życie wieczne? (por. Mk 10, 29-30).

(...) PowracajÄ…c do domu, nie ulegajcie rozproszeniu. Potwierdzajcie i pogÅ‚Ä™biajcie WaszÄ… przynależność do wspólnoty chrzeÅ›cijaÅ„skiej, w której skÅ‚ad wchodzicie. Z Rzymu, z Miasta Piotra i PawÅ‚a, Papież towarzyszy Wam z miÅ‚oÅ›ciÄ… i – parafrazujÄ…c wyrażenie z listu Å›wiÄ™tej Katarzyny ze Sieny – mówi Wam: »JeÅ›li bÄ™dziecie tym, czym macie być, zapalicie caÅ‚y Å›wiat!«” (por. List 368).

Jan Paweł II

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map