Chrześcijańskie Artykuły. Rewolucja seksualna i jej dzieci.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Rewolucja seksualna i jej dzieci
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Rewolucja seksualna i jej dzieci




1. Wobec czarnej fali

JesteÅ›my Å›wiadkami tego, że wspóÅ‚czesny Å›wiat zbiera tragiczne owoce buntu przeciwko Bożemu przykazaniu: „nie cudzoÅ‚óż”. Ojciec Daniel Ange, autor książki Twoje ciaÅ‚o stworzone do miÅ‚oÅ›ci, Zraniony pasterz i wielu innych, zajÄ…Å‚ siÄ™ tym zagadnieniem i odnajduje w obecnym Å›wiecie przeÅ‚omu XX i XXI w. wieku symptomy odnowy, przypÅ‚ywu czystego powietrza, jakiegoÅ› pragnienia powrotu do stanu niewinnoÅ›ci. Księża Redaktorzy MiÅ‚ujcie siÄ™! w ostatnich miesiÄ…cach dwukrotnie spotkali siÄ™ z ojcem Danielem (w Medjugorie i w Rzymie), zapraszajÄ…c go do staÅ‚ej wspóÅ‚pracy. Ojciec Daniel Ange caÅ‚ym sercem pragnie siÄ™ wÅ‚Ä…czyć w akcjÄ™ propagowania ruchu czystoÅ›ci serca poprzez dwumiesiÄ™cznik MiÅ‚ujcie siÄ™! w Polsce oraz w krajach byÅ‚ego ZSRR.

„Rewolucja to matka pożerajÄ…ca wÅ‚asne dzieci”. To stwierdzenie sprawdza siÄ™ również w rewolucji, która przetacza siÄ™ w XX wieku – w rewolucji seksualnej. Wielkie hasÅ‚a zerwania z moralnoÅ›ciÄ… „mieszczaÅ„skÄ…”, zakÅ‚amaniem, na rzecz wolnej miÅ‚oÅ›ci, swobody obyczajowej, „triumfu uczuć”, zaspokajania pragnieÅ„, życiowego luzu – stworzyÅ‚y rzeczywiÅ›cie falÄ™ o takiej sile przypÅ‚ywu, że zalaÅ‚a ona niemal caÅ‚y Å›wiat, burzÄ…c Å‚ad istniejÄ…cy od wieków i podważajÄ…c prawo ustanowione przez Boga. Historia pokazuje, że żadna rewolucja z prawem Bożym siÄ™ nie liczyÅ‚a i choć ruszaÅ‚a do boju pod hasÅ‚ami dobra czÅ‚owieka, to wkrótce obracaÅ‚a swoje ostrze przeciw niemu, jako jeszcze jedno potwierdzenie sÅ‚ów Chrystusa, że „beze Mnie nic uczynić nie możecie”. Natomiast chÄ™tnie zadomawiaÅ‚ siÄ™ w niej szatan, pobudzajÄ…c zÅ‚e siÅ‚y w czÅ‚owieku i ostatecznie pogrążajÄ…c go, zamiast go wyzwalać.

Rewolucja seksualna przyniosÅ‚a zastraszajÄ…ce żniwo: miliony zdeprawowanej mÅ‚odzieży, rozbitych małżeÅ„stw, sierot spoÅ‚ecznych, aborcji (do 50 milionów rocznie), rozseksualizowanie sztuki, reklamy, mass mediów; rosnÄ…ce zjawisko dewiacji erotycznych, homoseksualizmu, pedofilii, chorób przenoszonych drogÄ… pÅ‚ciowÄ… (z ciÄ…gle nieopanowanym AIDS na czele), macierzyÅ„stwa nieletnich albo wrÄ™cz dzieci, małżeÅ„stw o jednym rodzicu, małżeÅ„stw niepÅ‚odnych… Te ostatnie wedÅ‚ug zdania demografów, jeżeli tendencja obecna siÄ™ utrzyma, w roku 2010 bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y 1/3 małżeÅ„stw. Przyczyn bezpÅ‚odnoÅ›ci upatruje siÄ™ w aborcji, w stosowaniu Å›rodków antykoncepcyjnych oraz w skażeniu Å›rodowiska.

Rewolucja, o której mowa, ma wiÄ™c niebywaÅ‚y apetyt na wÅ‚asne dzieci, które chciaÅ‚a pozornie poprowadzić do wolnoÅ›ci, miÅ‚oÅ›ci i szczęścia. Jej tragiczne żniwo wzięło siÄ™ z buntu przeciw Bożemu przykazaniu: „Nie cudzoÅ‚óż”. I teraz staje pytanie: gdzie szukać ratunku, co może powstrzymać tÄ™ wysokÄ… falÄ™ przypÅ‚ywu, która zamiast wody niesie bÅ‚oto, zamiast życia – Å›mierć i samounicestwienie?

Ojciec Daniel Ange widzi ten ratunek. W mroku naszego upadku Bóg zapala iskierki Å›wiatÅ‚a. Duch Boży nie opuszcza ludzkoÅ›ci, tak udrÄ™czonej. Na dnie rozpaczy Jego troska już jest w akcji. Wobec wirusa Å›mierci, budzÄ…cego trwogÄ™, powoÅ‚uje do życia przeciwciaÅ‚a: nadziejÄ™ w nowym pokoleniu, które okazuje siÄ™ inne, nieprzewidziane, niespodziewane: pokolenie rozczarowane seksualnoÅ›ciÄ… typu mechanicznego czy wrÄ™cz zwierzÄ™cego, przerażone AIDS, obrzydzone seksem opakowanym prezerwatywÄ…, doprowadzone do mdÅ‚oÅ›ci nachalnoÅ›ciÄ… pornografii.

Ci mÅ‚odzi już siÄ™ buntujÄ…, choć tragicznie bezradni, przeciw niweczeniu wszystkiego, co najpiÄ™kniejsze, najÅ›wiÄ™tsze, najcenniejsze w Å›wiecie. Oni już nie mogÄ… dÅ‚użej być traktowani tak jak Å›winki morskie przez dorosÅ‚ych, przerzucajÄ…cych na mÅ‚odzież doÅ›wiadczenie wÅ‚asnych porażek życiowych. Już nie mogÄ… znieść tego bÅ‚ota, które zapaskudza najwiÄ™ksze wartoÅ›ci, jakie istniejÄ…!

Nie mogÄ… już dÅ‚użej być zachÄ™cani do tego, aby wszystkiego spróbować, wszystkiego posmakować, bez boi ostrzegawczej, która by wskazywaÅ‚a, gdzie zaczyna siÄ™ topiel. Nie mogÄ… już dÅ‚użej być lekceważeni, zawsze uważani za niezdolnych do dania z siebie tego, co najlepsze, zawsze w swych pragnieniach redukowani do sfery zaspokojeÅ„ fizjologicznych. Tak jak mÅ‚odzież, którÄ… by w Chamonix, w Alpach, zamknąć w dyskotekach wtedy, gdy pragnie ona tylko jednego: zdobyć Mont Blanc. Wspiąć siÄ™, poÅ‚Ä…czeni linami, aż na sam szczyt! Już im obrzydÅ‚a napastliwość, z jakÄ… oÅ›miesza siÄ™ to, co czyste, kpi z dziewictwa, obraca w żart czystość, lekceważy tych, którzy jÄ… odważnie podejmujÄ…, a tymi, którzy – nieraz heroicznie – wyrzekajÄ… siÄ™ stosunków seksualnych, pogardza siÄ™, nazywajÄ…c ich nienormalnymi... Åšwiat do góry nogami! Traktować jako margines ludzi, którzy sÄ… w awangardzie, jak zacofanych, niemodnych, ludzi, którzy sÄ… znakami lepszej przyszÅ‚oÅ›ci! Przedstawiciele tego nowego pokolenia mówiÄ… o tragizmie swego startu z miejsca, na którym zaciążyÅ‚y z caÅ‚Ä… siÅ‚Ä… bezwÅ‚adu skutki rewolucji seksualnej. Ci mÅ‚odzi mówiÄ…: „Wobec miÅ‚oÅ›ci jesteÅ›my peÅ‚ni wahania: konsumpcja seksualna zachwalana przez poprzednie pokolenie – nie jest już dziÅ› przez nas upragniona. Każdy z nas gÅ‚Ä™boko pragnie uwierzyć w miÅ‚ość. Jednakże wobec bezÅ‚adu uczuciowego naszych starszych braci liczne obawy krÄ™pujÄ… nasze pragnienie kochania.

Mnogość małżeÅ„stw, którym siÄ™ nie udaÅ‚o, pociÄ…ga za sobÄ… lÄ™k: jakÄ… wartość ma uczuciowe zaangażowanie, jeżeli potem zmienia siÄ™ ono w rozczarowanie i pomyÅ‚kÄ™? Traci siÄ™ zaufanie w zdolność kochania samej czy samemu oraz bycia kochanym (kochanÄ…). Wzrost liczby rodzin, w których jest jeden rodzic, budzi lÄ™k przed ponownym zaangażowaniem siÄ™, lub prowadzi do szukania zaspokojenia w zwiÄ…zkach nietypowych. A co najważniejsze, stwarza próżniÄ™, w której daremnie szuka siÄ™ wzorców. Dążymy do miÅ‚oÅ›ci, ale nie wiemy na co dzieÅ„, jak wyglÄ…da normalne małżeÅ„stwo. Wzorce serwowane przez mass media to wiÄ™zi oparte na szybkim pożądaniu, w którym problem trwaÅ‚oÅ›ci, przezwyciężania konfliktów jest zredukowany do zera. MiÅ‚ość mÅ‚odzieÅ„cza, pozbawiona odpowiedzialnoÅ›ci, czÄ™sto ograniczona do chwilowych poÅ‚Ä…czeÅ„, jest ukazywana jako model. Jeżeli miÅ‚ość to efekt przelotnych uczuć, tak jak to sugerujÄ… przekazy medialne, czy można w niej odnaleźć odpowiedź na nasze pragnienie kochania? MiÅ‚ość zatem utożsamia siÄ™ z uczuciem – czas byÅ‚by wiÄ™c synonimem jej wygasania, czy też mógÅ‚by być czynnikiem jej rozwoju, wzbogacania?”.

MÅ‚odzi z wyspy Reunion woÅ‚ajÄ…: „Kobieta jest przedmiotem kpin w Å›rodkach masowego przekazu: czyż nie mamy matek, sióstr, które kochamy?! SkoÅ„czyć z goliznÄ… i jatkami ukazywanymi przez debilne programy. Nie zbydlÄ™cajcie nas!”. Czy jest wiÄ™c już dziÅ› Å›rodek zaradczy, który by mógÅ‚ przerwać tÄ™ nadkonsumpcjÄ™ seksualnÄ…, przyprawiajÄ…cÄ… o mdÅ‚oÅ›ci i grożącÄ… Å›mierciÄ…? Jest on w zasiÄ™gu rÄ™ki, prosty i oczywisty – na imiÄ™ mu czystość.

2. Nadzieja miÅ‚oÅ›ci – czystość

Jednym z najwiÄ™kszych dzieÅ‚ Stwórcy jest życie. W wymiarze ludzkim to nie tylko życie biologiczne, ale także rozwój osobowoÅ›ci aż do peÅ‚ni czÅ‚owieczeÅ„stwa, odkrycie możliwoÅ›ci przeżywania i tworzenia, a także spotkania z drugim czÅ‚owiekiem. Jeżeli tÄ™ peÅ‚niÄ™ widzi siÄ™ tylko w seksie, bardzo szybko inne drogi rozwoju siÄ™ zamykajÄ…. CzÅ‚owiek staje wobec wÅ‚asnego skarlenia, upoÅ›ledzenia. Aby miÅ‚ość erotyczna nie prowadziÅ‚a do takiego stanu, ale – przeciwnie – byÅ‚a jednym z bodźców rozwoju dojrzaÅ‚oÅ›ci ludzkiej, wszechstronnej dojrzaÅ‚oÅ›ci, musi ona wspóÅ‚dziaÅ‚ać z czystoÅ›ciÄ…. Wtedy ta wspólna droga poprowadzi do prawdziwej miÅ‚oÅ›ci, wypeÅ‚niajÄ…cej tÄ™sknotÄ™ ludzkiego serca za życiem, kochaniem, tworzeniem, spotkaniem, oddaniem i dawaniem życia.

Seks nie jest brudny. Jest stworzony przez Boga. Ma on sÅ‚użyć miÅ‚oÅ›ci, której nie można zredukować do kopulowania. Czystość dziÅ› to bez porównania wiÄ™cej niż profilaktyka wobec wirusa HIV. Jest ona ochronÄ… miÅ‚oÅ›ci w caÅ‚ym znaczeniu tego sÅ‚owa. Ochraniasz caÅ‚ego (caÅ‚Ä…) siebie: swoje ciaÅ‚o i swoje serce. To ona pozwala miÅ‚oÅ›ci uduchowić siÄ™, pogÅ‚Ä™bić, oczyÅ›cić, stać siÄ™ autentycznÄ…. Aby potem móc siÄ™ wyrazić cieleÅ›nie w caÅ‚ym swoim bogactwie.

Czystość to tak jak atmosfera okoÅ‚oziemska, która pozwala Å›wiatÅ‚u i ciepÅ‚u sÅ‚oÅ„ca dotrzeć na ziemiÄ™, nie zmieniajÄ…c naszej planety w popióÅ‚. Aby zachować miÅ‚ość, zachowajmy samych siebie na czas miÅ‚oÅ›ci, kiedy ma ona szansÄ™ trwać już na zawsze. Czuwajmy nad rodzajem naszej miÅ‚oÅ›ci dziÅ›, aby jutro nasze dzieci nie ponosiÅ‚y bolesnych skutków tych ran, któreÅ›my sobie zadali. Jutro miÅ‚oÅ›ci jest uwarunkowane czystoÅ›ciÄ… dnia dzisiejszego. Czystość dziÅ› – to miÅ‚ość i bezpieczeÅ„stwo jutro.

Pojawienie siÄ™ syndromu, nazwanego AIDS, staÅ‚o siÄ™ ostrzeżeniem, że swawola seksualna, ta postulowana przez pozbawionych sumienia nauczycieli wychowania seksualnego „wesoÅ‚a zabawa w Å‚óżku” („byleÅ› miaÅ‚ prezerwatywÄ™”), jest drogÄ… ku Å›mierci. Ale nawet bez tego ostrzeżenia byÅ‚aby to droga do Å›mierci – bo do zabicia miÅ‚oÅ›ci.

MÅ‚odzi zaczynajÄ… odkrywać czystość jako wartość ludzkÄ…, niezbÄ™dnÄ… po prostu dla ocalenia miÅ‚oÅ›ci. StojÄ…c wobec dylematów wspóÅ‚czesnoÅ›ci, rosnÄ…ca liczba mÅ‚odych odpowiada: „Ustrzeżmy siÄ™ cali. Basta! Dość tego!”. PostawÄ™ mÅ‚odzieży wspierajÄ… ci, którzy majÄ… odwagÄ™ mówić jej prawdÄ™. Jeden z wielu lekarzy szukajÄ…cych Å›rodków zaradczych przeciw inwazji wirusa HIV mówi: „Czemu siÄ™ boisz AIDS? AIDS jest rezultatem perwersji, w którÄ… doroÅ›li wciÄ…gnÄ™li mÅ‚odych. To grzech dorosÅ‚ych, którzy nie powiedzieli prawdy o życiu seksualnym. Wyzwolenie z tego idzie przede wszystkim przez szacunek do wÅ‚asnego ciaÅ‚a. To ciaÅ‚o trzeba znać takim, jak go odkrywa nauka. Nie bójcie siÄ™ AIDS. Nie lÄ™kajcie siÄ™ przyszÅ‚oÅ›ci. Nie angażujcie siÄ™ w przedwczesne stosunki seksualne, które sÄ… groźne dla Waszego zdrowia i dla Waszych serc. MÅ‚ody o zÅ‚amanym sercu nieraz nieÅ›wiadomie wchodzi na drogÄ™ ku narkotykom, homoseksualizmowi...”.

Trzymajcie się razem, młodzi o oczach i twarzach jasnych, uśmiechniętych. Przekazujcie sobie dobrą nowinę: miłość jest tak ważna, bez niej idziemy do śmierci. Dlaczego tyle młodych ludzi umiera dziś z przedawkowania albo na skutek wirusa HIV? Bo nie są dostatecznie uświadomieni, co to jest miłość.

KardynaÅ‚ Lustiger mówi: „Jest coÅ›, co chciaÅ‚bym powiedzieć wÅ‚aÅ›nie mÅ‚odym: starajcie siÄ™, by udaÅ‚o Wam siÄ™ to, co poprzednie pokolenie zaprzepaÅ›ciÅ‚o. Musicie dokonać rehabilitacji miÅ‚oÅ›ci, musicie udowodnić sami sobie, że wierność jest możliwa, że czystość jest możliwa. Aby być czystymi, skorzystajcie z tych Å›rodków duchowych, które wam siÄ™ daje, przez szacunek dla siebie samych i przez szacunek dla drugiej osoby. Nie ofiarowujcie sobie nawzajem Å›mierci. Być czystym to sposób kochania, to postawa miÅ‚oÅ›ci i szacunku dla wÅ‚asnego ciaÅ‚a”.

Nigdy siÄ™ naprzód nie „kocha”. Najpierw siÄ™ mówi o miÅ‚oÅ›ci, Å›piewa o miÅ‚oÅ›ci. Przygotowuje do jej narodzin w sercu. CiaÅ‚o to sprawa nastÄ™pnego etapu, jego czas przyjdzie później. Oczekuje siÄ™ spotkania serc.

Ojciec Daniel Ange mówi do mÅ‚odych: „Jeżeli oglÄ…dasz Canal+ z jego filmami o nagoÅ›ci, jeżeli kupujesz publikacje porno, jeÅ›li wybierasz filmy o twardym seksie, jeżeli kontemplujesz fotki podniecajÄ…ce Twoje pragnienie używania – to może CiÄ™ uratować tylko czystość. Witaj, czystość”. Czuwaj nad swoim spojrzeniem, swoimi lekturami, swoim towarzystwem i módl siÄ™. Bóg wyjdzie naprzeciw Twemu pragnieniu wewnÄ™trznej czystoÅ›ci i oczyszczenia. Seks nie jest brudny. Brudna jest chęć używania, aby użyć. Wykorzystać drugiego jako przedmiot użycia. Brudna jest myÅ›l, że jesteÅ› „ofiarÄ…”, jeÅ›li nie uprawiasz „miÅ‚oÅ›ci”.

Ojciec Daniel Ange mówi do duszpasterzy i wychowawców: „JÄ™zyk, którym musimy mówić, jest ponad to, co byÅ‚o dotychczas. Trzeba mu nadać siÅ‚Ä™ i ton, aby wyzwolić tylu mÅ‚odych uzależnionych od seksualnoÅ›ci, którÄ… opanowujÄ… źle albo wcale. A to, ponieważ zbyt maÅ‚o wychowawców i rodziców odważa siÄ™ mówić im o jednej z najpiÄ™kniejszych przygód, jakie istniejÄ… na ziemi: kochać. Ale nie byle gdzie i byle jak. Czystość zdobywa sobie po trosze uznanie, ale zbyt wolno u chrzeÅ›cijan o anemicznej wierze, bo bojÄ… siÄ™, by ich nie posÄ…dzono o staroÅ›wieckość. Obawa przed »retro« zatrzymuje metro. Jest dziÅ› wielkie wezwanie do mÅ‚odych konsekrowanych. To oni majÄ… sobÄ… mówić, że żyć miÅ‚oÅ›ciÄ…, nie przechodzÄ…c przez sferÄ™ seksu, jest dziÅ› rzeczywistoÅ›ciÄ… nieznanÄ…, ignorowanÄ…, a tymczasem jest wspaniaÅ‚Ä… historiÄ… miÅ‚oÅ›ci”.

KsiÄ…dz Guy Gilbert, autor książki KsiÄ…dz wÅ›ród bandziorów, dodaje: „Możemy jÄ… przeżyć. Mamy o niej mówić, bo – wbrew utartym opiniom – czystość jest ideaÅ‚em osiÄ…galnym, wyzwalajÄ…cym, który czyni ludzi wolnymi i szczęśliwymi”.

3. Czystość – profilaktyka na nowo odkrywana

Wobec iloÅ›ci przestÄ™pstw na tle seksualnym, szerzÄ…cego siÄ™ AIDS i innych tragicznych skutków spoÅ‚ecznych rewolucji seksualnej organizacje i rzÄ…dy wielu krajów podjęły Å›rodki zaradcze. Na tym tle przykro jest mówić o postawie gÅ‚owy naszego paÅ„stwa, prezydencie, który wetujÄ…c ustawy próbujÄ…ce zaradzić zÅ‚u, wpisaÅ‚ siÄ™ w szeregi zwolenników aborcji, narkomanii i pornografii. Ciężka jak mÅ‚yÅ„ski kamieÅ„ jest jego odpowiedzialność, ale ów ciężar rozkÅ‚ada siÄ™ również na tych, którzy go na to stanowisko wybrali i którzy go nadal popierajÄ…. Jak smutno, że inne kraje nas wyprzedziÅ‚y w trosce o przyszÅ‚ość swoich obywateli. Daniel Ange z uznaniem wymienia ich inicjatywy.

Profesor P. Piot z Vancouver, przewodniczÄ…cy programu walki z AIDS w tej części Kanady, w lipcu 1996 r. nawoÅ‚ywaÅ‚ do tego, aby spoÅ‚eczeÅ„stwo zmieniÅ‚o swoje nawyki w sferze seksualnej; należy ograniczyć liczbÄ™ partnerów, zachowywać wierność małżeÅ„skÄ…, powstrzymać mÅ‚odych od pierwszych kontaktów. Współżycie pÅ‚ciowe musi być podejmowane odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy jest wyrazem dojrzaÅ‚oÅ›ci uczuć. Trzeba nauczyć dziewczÄ™ta, by umiaÅ‚y odpowiadać „nie” na propozycje, które tych warunków nie speÅ‚niajÄ….

W Anglii kampania ogólnonarodowa przeciw AIDS w 1986 r. przebiegaÅ‚a pod hasÅ‚em: „BÄ…dźcie wierni – to bardzo skuteczne!”

We WÅ‚oszech minister zdrowia, wizytujÄ…cy w 1996 r. szpital Spallanzani w Rzymie, gdzie przebywaÅ‚o 2000 chorych na AIDS, oÅ›wiadczyÅ‚: „Nie Å‚udźmy siÄ™. To nie prezerwatywa rozwiąże problem AIDS. Trzeba mÅ‚odych wychować do wartoÅ›ci, w rodzinach i w szkole”.

W Danii prasa notuje, że pod wpÅ‚ywem problemu AIDS nastÄ™puje radykalna zmiana w poglÄ…dach na etykÄ™ pÅ‚ciowÄ… i obyczaje w tej dziedzinie. Widać nawrót do ideaÅ‚u wiernoÅ›ci małżeÅ„skiej.

W Niemczech w programach profilaktycznych pada stwierdzenie: „BezpieczeÅ„stwo zupeÅ‚ne daje powstrzymywanie siÄ™ od stosunków pÅ‚ciowych i wierność w zwiÄ…zkach pomiÄ™dzy niezarażonymi”.

W Stanach Zjednoczonych ulotki zamieszczane w opakowaniach prezerwatyw informujÄ…, że abstynencja jest jedynym pewnym Å›rodkiem zabezpieczajÄ…cym przed chorobami roznoszonymi drogÄ… pÅ‚ciowÄ…. W 1987 r. miaÅ‚a miejsce akcja przeciw AIDS pod hasÅ‚em: „WiÄ™cej partnerów – wiÄ™cej ryzyka” („More partners – more risks”). Patricia Fleming, odpowiedzialna za federalne programy profilaktyczne, daje radÄ™ dorastajÄ…cej mÅ‚odzieży: „JeÅ›li chcecie siÄ™ uchronić od zarażenia, opóźniajcie do maksimum pierwsze stosunki”. W niektórych stanach organizacje i wspólnoty propagujÄ…ce czystość wÅ›ród mÅ‚odzieży sÄ… finansowane przez rzÄ…dy.

W Afryce Południowej w rozprowadzanej w szkołach średnich broszurze pt. AIDS. Znaj fakty, znaj zagrożenia (AIDS. Know the facts, know the risks) znajdujemy takie uwagi:

  • najlepszy Å›rodek – to nie mieć stosunków pÅ‚ciowych; a jeżeli, to z jednym partnerem, którego siÄ™ zna i do którego ma siÄ™ peÅ‚ne zaufanie;
  • prezerwatywa nie daje 100-procentowego zabezpieczenia;
  • sÅ‚yszy siÄ™ czÄ™sto, że czÅ‚owiek Å›lepo podlega popÄ™dowi (instynktowi), który musi siÄ™ wyÅ‚adować w akcie – to nieprawda;
  • chÅ‚opcy i dziewczÄ™ta mogÄ… brać udziaÅ‚ w rozrywkach, pracować razem i siÄ™ przyjaźnić, ale nie trzeba sÄ…dzić, że to wszystko ma nieuchronnie prowadzić do współżycia;
  • współżycie pÅ‚ciowe nie jest jedynÄ… pÅ‚aszczyznÄ… relacji miÄ™dzy mężczyznÄ… a kobietÄ…;
  • mÅ‚odzież dorastajÄ…ca powinna sobie wyrobić wÅ‚asnÄ…, uczciwÄ…, przemyÅ›lanÄ… postawÄ™ w zakresie etyki seksualnej, a nie ulegać wpÅ‚ywom kolegów, Å›rodków masowego przekazu i innych osób o niedostatecznym przygotowaniu lub o zÅ‚ych intencjach;
  • w wielu spoÅ‚eczeÅ„stwach i rodzinach współżycie przedmałżeÅ„skie nie jest aprobowane; czÄ™sto wychodzÄ… temu naprzeciw nakazy religijne i obyczaje przekazane tradycjÄ…;
  • tylko w latach 60. XX w. wynalazek i stosowanie piguÅ‚ki antykoncepcyjnej daÅ‚o eksplozjÄ™ wolnej miÅ‚oÅ›ci i jej fatalnych skutków;
  • dzisiaj wielu mÅ‚odych surowo ocenia wywoÅ‚ane przez niÄ… spustoszenie, które przyniosÅ‚a zwÅ‚aszcza w stabilnoÅ›ci rodzin;
  • czystość przedmałżeÅ„ska jawi siÄ™ jako najlepszy wybór do dokonania;
  • trzeba w życiu umieć powiedzieć „nie”, jeÅ›li chodzi o seks, narkotyki czy alkohol.

(cdn.)

Daniel Ange (oprac. Teresa Tyszkiewicz)

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map