Články kresťanské. Hnutia šíriace bezbožnosť – krátke dejiny (3. časť).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Články kresťanské - Hnutia šíriace bezbožnosť – krátke dejiny (3. časť)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Hnutia šíriace bezbožnosť – krátke dejiny (3. časť)


Profesor Marian Zdziechowski, poľský filozof, ktorý zomrel pred začiatkom druhej svetovej vojny, nazýval komunizmus „prešpekulovaným zverstvom“. Videl v ňom – tak v jeho ideológii, ako aj v politickej praxi Sovietskeho zväzu – všetky symptómy „priameho útoku kráľovstva temnôt“. V roku 1934 dokonca napísal, že „náboženstvo, k akému smeruje boľševizmus, bude kultom satana, zosobnenom v Leninovi“.

Komunizmus, Marx a satanizmus

Poľský vzdelanec iste nepreháňal a jeho slová o sovietskom komunizme netreba považovať iba za literárnu metaforu, ktorá má otriasť čitateľom. Nesmieme totiž zabúdať, že komunistická ideológia od samého začiatku zdôrazňovala svoj nepriateľský postoj k náboženstvu, predovšetkým ku kresťanstvu. Zjavná bola aj jej fascinácia zlom. Karol Marx, autor všeobecne obľúbeného komunistického hesla: „Náboženstvo je ópium ľudstva,“ začal svoju pisateľskú činnosť od satanizmu. V básni Zúfalá modlitba mladý Marx okrem iného napísal: „Tak mi Boh vytrhol moje všetko/ v nešťastiach a úderoch osudu./ Tie jeho svety/ rozvial vietor bez nádeje návratu./ A odvtedy mi nezostáva nič, len pomsta./ Chcem si postaviť trón na výsostiach.“ Osobitným prejavom satanistických sklonov budúceho tvorcu marxizmu bola jeho poéma Oulanem. Názov poémy je anagramom (prešmyčkou, ktorá vznikne zmenou poradia písmen v inom slove) mena Emanuel, akým sa označuje Spasiteľ. Je to typické pre satanistov, ktorí sa snažia obrátiť a deformovať pôvodný kresťanský kult. Text tejto poémy je otvoreným pozvaním k satanistickému rituálu („On udiera paličkou a dáva mi znamenie/ a ja s čoraz väčšou istotou/ tancujem tanec smrti“).

„Agresívni bezbožníci“ v Sovietskom zväze

Prv než Učiteľský úrad Cirkvi v encyklike Divini Redemptoris z roku 1937 ofi-ciálne označil komunizmus za bezbožnosť, už samotní komunisti sa pýšili tým, že sa vyhlasovali za bezbožníkov. Dokonca považovali toto označenie za čestné vyznamenanie pre bojovníkov za Rusko a svet bez Boha. V roku 1925 Jemeljan Jaroslavskij (Miniej Izrailevič Gubelman), člen boľševického vedenia, založil sovietsky Zväz bezbožníkov (ktorý sa od roku 1929 nazýval Zväz bojovných bezbožníkov). Ale už skôr, v roku 1922, vychádzal časopis Bezbožník, ktorý sa stal tlačovým orgánom spomenutého zväzu. (Nebol to jediný titul protináboženskej tlače, aká vychádzala v Rusku po roku 1917. Vo vysokom náklade vychádal aj týždenník Antireligióznik. Bezbožník mal špeciálne vydania, ktoré boli adresované ďalším národom žijúcim na území Sovietskeho zväzu.)

Prvá boľševická ústava z roku 1918 zaručovala „slobodu náboženskej aj protináboženskej propagandy“. Obnovená ústava z roku 1929 hovorila, že „s cieľom zabezpečiť pracujúcim skutočnú slobodu vyznania... sa všetkým obyvateľom zaručuje sloboda vykonávať obrady náboženskej aj protináboženskej propagandy“. Ale, ako sa oficiálne potvrdilo, v Sovietskom zväze bol odvtedy priestor iba pre protináboženskú propagandu.

V roku 1932 bola podľa príkladu prvej stalinistickej päťročnice vyhlásená „protináboženská päťročnica“, ktorá vo svojom programe uvádzala, že „do 1. mája 1937 nesmie na území Sovietskeho zväzu zostať jediný dom modlitby a samotný pojem boh treba vyčiarknuť ako stredoveký prežitok, ako nástroj útlaku robotníckej triedy“. Skutočnosť, že bezbožníci používali stalinistickú frazeológiu (päťročnica), bola veľmi opodstatnená. Jozef Džugašvili na začiatku svojej revolucio-nárskej kariéry podpisoval svoje spisy ako „Jozef Demonošvili“ alebo „Jozef Biesošvili“.

Vychovávať mladých bezbožníkov

Osobitnou črtou sovietskej protináboženskej propagandy (pričom sa opakovali vzory, ktoré fungovali už od Francúzskej revolúcie, ako aj počas všetkých kultúrnych vojen) bolo, že jej hlavnými adresátmi boli mladí ľudia. Ale nemali byť len jej adresátmi, ale aj hlavnými aktérmi a animátormi – podľa smerníc komunistickej strany – v mládežníckych komunistických organizáciách ako pionieri a komsomolci. V roku 1929 Komsomolská pravda podnecovala svojich čitateľov k boju a zdôrazňovala, že „je nevyhnutné vyzbrojiť sa dynamitom triednej nenávisti a všetkými prostriedkami bojovať proti zhovievavosti pri vedení protináboženskej vojny“.

Komsomolci a pionieri boli hlavnými aktérmi „protináboženských karnevalov“, ktoré sa organizovali v čase najdôležitejších kresťanských sviatkov pod patronátom Zväzu bojovných bezbožníkov. Stálym prvkom týchto karnevalov bolo okrem iného hromadné pľutie na kríž a pálenie kresťanských náboženských symbolov (ničili aj symboly iných náboženských vyznaní).

Ako sme už uviedli, prvou etapou protináboženskej propagandy mali byť a aj boli sovietske školy. V školách sa organizovali krúžky „bojovných bezbožníkov“. V máji 1930 sa dokonca konal celosovietsky Kongres bezbožných detí. Bežnou úlohou pionierov bolo chodiť ku kostolom a zapisovať mená ľudí, ktorí sa zúčastňovali na bohoslužbách. V roku 1923 počas zinscenovaného procesu proti Bohu hlasovali školopovinné deti za odsúdenie Boha na smrť. V 20. a 30. rokoch sa v sovietskych školách organizovali konkurzy, v ktorých víťazili tí, čo vymysleli najdômyselnejšie rúhanie. Deti, ktoré patrili do pionierskej organizácie (od istého času bolo členstvo v tejto organizácii povinné), museli skladať ateistické sľuby. Zväz bojovných bezbožníkov šíril pomocou svojich špeciálnych jednotiek – pionierskej a komsomolskej organizácie – medzi mladými nový druh pozdravu: „Boga niet“ („Boh nie je“), na ktorý sa odpovedalo: „I nie nada“ („A netreba“) alebo „I nie budet“ („A nebude“).

Odstrániť kresťanské sviatky

Stálym motívom sovietskej protináboženskej propagandy boli systematicky organizované tzv. protisviatočné kampane. V komunistickej tlači sa koncom 20. rokov uvádzalo: „Do takzvaných ,Vianoc‘ chýba ešte jeden mesiac. Duchovenstvo sa pripravuje, organisti pripravujú oblátky a už teraz rátajú, koľko na tom zarobia... Kampaň sa nerobí len preto, aby sme odstránili všetky náboženské nezmysly, ako ,nepoškvrnené počatie‘, ,Kristovo narodenie‘ atď., ale predovšetkým preto, aby sme zdôraznili škodlivú a kontroverznú povahu náboženstva a kňazskej činnosti. Všetko má prebiehať tak, aby sa spojil protináboženský boj s realizáciou päťročnice, spriemyselnením krajiny a socialistickou prestavbou poľnohospodárstva.“ Na tento účel mali poslúžiť vopred pripravené „protisviatočné“ heslá, ako: „Horlivou protináboženskou činnosťou pripravme cestu kolektivizácii“, „Preč s Vianocami; nech žije nepretržitý pracovný týždeň!“ alebo „Namiesto Vianoc chceme deň industrializácie a kolektivizácie“.

V systematickom boji proti kresťanskému meraniu času boli boľševici vernými nasledovateľmi francúzskych revolucionárov. Koncom 20. rokov sa v Sovietskom zväze zaviedla tzv. niepreryvka – nepretržitá práca v družstvách, továrňach a na úradoch. Zakazovalo sa používať slová „nedeľa“ (po rusky voskresenije – vzkriesenie) a „sobota“ (subbota). Voľný deň sa mal odteraz volať „vychadnoj”. V roku 1930 vyhlásili 25. december za „deň industrializácie“ a v roku 1931 zakázali sláviť Veľkú noc. V roku 1927 bol vydaný zákaz umiestňovať na cintorínoch kríže.

Do protináboženskej propagandy boli zapojené aj sovietske médiá a inštitúcie „ľudovej kultúry“. Uveďme aspoň dva príklady z tisícov: Zväz bezbožníkov mal svoju rozhlasovú stanicu, ktorá na prelome 20. a 30. rokov vysielala v 14 jazykoch. A v Leningrade pôsobilo od roku 1928 divadlo Teatr Ateist. Prvá divadelná hra, ktorú hrali na Veľký piatok, bola zosmiešnením Krista. Len v rokoch 1929 – 1931 bolo podobných divadelných predstavení vyše 300.

V tomto kontexte nemôžeme nesúhlasiť s profesorom M. Zdziechowskim, ktorého sme citovali na začiatku článku a ktorý v čase, keď v Sovietskom zväze prebiehala násilná ateizačná kampaň, napísal o Leninovom a Stalinovom štáte: „Satanizmus tam nabral charakter dogmy, ktorá prikazuje zabiť ideu Boha, myšlienku na Boha, ktorá prikazuje vykoreniť z ľudskej duše všetko, čo človeka pozdvihuje nad hmotu. Toto je najhlbšia podstata boľševizmu ako smeru a boľševizmu ako stavu duše... Je to stav, v ktorom zaniká morálny, náboženský, estetický zmysel, ako aj všetko, čo tvorí dušu človeka, jeho dôstojnosť a hodnotu.“

Keď je zle, aj Pán Boh je dobrý

Po nemeckej invázii do Sovietskeho zväzu v roku 1941 boľševici stlmili veľmi intenzívnu protináboženskú kampaň. „Múdrosť situácie“ si vtedy vyžadovala, aby sa ľudia prestali oslovovať „súdruhovia a súdružky“ a začali sa nazývať „bratmi a sestrami“. Bolo treba oživiť zvyšky Cirkvi (ktoré boli, samozrejme, pod prísnym dozorom KGB), aby sa ruský národ presvedčil, že bojuje vo vlasteneckej vojne. Keď prišlo skutočné ohrozenie a občania potrebovali povzbudenie, aby boli schopní prinášať aj najväčšie obete, komunisti usúdili, že náboženstvo už nie je ópium ľudstva, ale že je to príklad pobádajúci k najväčšej obetavosti. Podobne ako v roku 1914 zo strachu pred nemeckým ohrozením v čase prvej svetovej vojny vláda Tretej francúzskej republiky zrevidovala svoje zákony, ktoré zakazovali prítomnosť kňazov vo francúzskej armáde, tak sa v roku 1941 v Sovietskom zväze zo dňa na deň skončila vulgárna ateistická propaganda. S bezbožníkmi – čo dobre vedel aj Stalin – je ťažko dosiahnuť víťazstvo.

1. časť

2. časť

4. časť



Objednaj

Ak máte záujem o stiahnutie časopisu vo formáte PDF

  • Prihlás sa, ak už si registrovaný a časopis odoberáš
  • Objednaj, ak ešte nie si registrovaný


Článok zverejnený na Kresťanskom portále v februári 2018.




Prečítajte si ďalšie kresťanské články slovenskom jazyku




Článok bol publikovaný v marci 2018.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map