Články kresťanské. Nebojte sa ísť cestou svätosti.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Články kresťanské - Nebojte sa ísť cestou svätosti
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Nebojte sa ísť cestou svätosti




Všeobecné presvedčenie, že Ján Pavol II. je svätý, veriaci vyjadrovali už počas jeho pohrebu transparentmi a zvolaniami: „Santo subito!“ (Ihneď svätý).

Ján Pavol II. vyžaroval svätosť krásou svojho človečenstva, bohatstvom osobnosti, dobrotou, múdrosťou a láskou. Jedným slovom, vyžaroval Krista, nakoľko len on je jediným prameňom a pôvodcom svätosti človeka. Sám Ježiš Kristus sprítomňoval svoju lásku v živote, v pastierskej službe, v utrpení aj v smrti Božieho služobníka Jána Pavla II.

Nebojte sa prijať Krista

Keď hľadíme na príklad života Jána Pavla II., uvedomujeme si, že každý človek je povolaný žiť v spoločenstve s Bohom, ba čo viac, mať účasť na Božej prirodzenosti (2 Pt 1, 4). A preto nik nedosiahne plnosť človečenstva, ak sa nezjednotí s Kristom a nedovolí mu, aby ho zahrnul svojou milosrdnou láskou, ktorá zahladzuje hriechy, láme všetky putá zla, lieči najbolestnejšie rany a najväčších hriešnikov mení na svätcov.

Keď sme očarení svätosťou Jána Pavla II., musíme si uvedomiť, že Kristus povoláva ku svätosti teba i mňa, povoláva bez výnimky každého hriešnika a dáva mu všetko potrebné, aby sa mohol stať svätým, čiže v plnosti šťastným. Očakáva od nás len ochotu a spoluprácu. Svätosť a zbožstvenie človeka je Božím dielom, ale nemôže sa uskutočniť bez spoluúčasti človeka.

Ján Pavol II. nás po smrti oslovuje s ešte väčšou mocou, ako to robil v čase svojho pozemského života. Prihovára sa nám cez svoje duchovné dedičstvo, ktoré nám zanechal: Nebojte sa otvoriť dvere svojich sŕdc Kristovi! Nebojte sa odovzdať Márii do jej výlučného vlastníctva a hovoriť jej Totus tuus – celý tvoj, aby sme sa od nej naučili úplne sa odovzdať Kristovi a hrdinsky veriť. Veriť tak, ako verila ona, v nádeji proti ľudskej nádeji. Nebojte sa ísť cestou svätosti, nebojte sa každý deň hovoriť Kristovi: túžim sa stať svätým, čiže takým, Pane, akým ma ty túžiš mať. Nebojte sa každý deň ísť za Kristom cestou prikázaní a cestou evanjelia, cestou viery, ktorá je činná v láske. Nebojte sa úplne dôverovať Kristovi, ktorý nás miloval až do krajnosti a zobral na seba naše hriechy, aby ich zničil svojou smrťou a zmŕtvychvstaním. Nebojte sa vyznávať svoje hriechy Kristovi vo sviatosti zmierenia a dúfajte v jeho nekonečné milosrdenstvo.

Ján Pavol II. nám pripomína, že svätosť je zjednotenie sa s Kristom, zaštepenie do Krista tak, ako ratolesť do viniča: „Ja som vinič,“ hovorí Ježiš, „vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť“ (Jn 15, 5). Zaštepenie do Krista v nás spôsobuje, že sa stávame účastnými na živote a láske samotného Boha, väčšmi dosahujeme plnosť človečenstva a osobnej sebarealizácie, keď Kristus v nás završuje dielo stvorenia a posväcuje ho.

Čo mám robiť, aby som sa stal svätým?

Túžba po svätosti je túžbou po naplnení človečenstva. Svätosť je láska, sloboda, pravda, čiže plnosť šťastia. Bez nášho súhlasu a spolupráce s Kristom nikdy tú plnosť nedosiahneme.

Čo mám robiť, aby som sa stal svätým? Pozri sa na príklad života, ktorý nám zanechal Ján Pavol II. Ak túžiš začať ten zvláštny príbeh, akým je kráčanie po ceste svätosti, tak nech tvoja prvá cesta vedie do spovednice. Vyznaj všetky svoje hriechy a po prijatí Najsvätejšej sviatosti povedz Ježišovi, že túžiš kráčať životom spolu s ním, aby ťa učil milovať, oslobodzoval ťa od egoizmu, premieňal ťa a urobil ťa svätým. Ako to od detstva neustále robil Ján Pavol II., tak aj ty sa úplne odovzdávaj Ježišovi cez Máriu. Odovzdaj mu svoju minulosť, prítomnosť i budúcnosť, všetko, čím si a čo máš. V každodennej modlitbe často vyslovuj: Totus tuus!

Kristus je „cesta, pravda a život“ (Jn 14, 6). Je potrebné stretnúť sa s ním a zamilovať si ho. To sa deje predovšetkým v Eucharistii. Hľadajme každú príležitosť zúčastniť sa na svätej omši, prijať Ježiša do svojho srdca, sýtiť sa jeho Telom a posilňovať sa jeho prítomnosťou. On sám nás bude napĺňať svojou svätosťou, svojím životom, bude nám ukazovať cestu, odhaľovať pravdu svojej vôle, ktorú je niekedy ťažko prijať, ale ktorá nás vovádza do plnosti života.

Všetkým, ktorí sú znechutení, Ján Pavol II. hovorí: „Vstaňte, poďme!“ a upokojuje ich: „Ba i keby to znamenalo čas skúšky, veľkú námahu a ťažký kríž, nemusíme sa ničoho báť, lebo so sebou to prináša aj radosť a pokoj, ktoré sú ovocím viery. Božia láska nekladie na nás bremená, ktoré by sme nevládali niesť, ani nám neposiela ťažkosti, s ktorými by sme si nevedeli poradiť; ak nás k tomuto vyzýva, prichádza aj s potrebnou pomocou“ (Vstaňte, poďme!, str. 163 – 164)

Vstaňte, poďme!

Aby sme mohli každodenne kráčať cestou viery, potrebujeme sebadisciplínu. Treba si stanoviť denný plán a so železnou disciplínou ho dodržiavať. V dennom programe musí mať pevné miesto čas určený na modlitbu, čas byť sám s Ježišom, čas na prácu a službu iným a aj na správny odpočinok. Do všetkých svojich podujatí, prác, úloh a modlitieb treba vkladať celé srdce. Treba byť k sebe náročný, premáhať egoizmus, ktorý sa prejavuje v nechuti namáhať sa, v lenivosti a v zhovievavosti k sebe samému. Ako na to? Rozhodnutím vôle sa musíme donútiť k činnosti, k modlitbe, práci a iným úlohám, zvlášť vtedy, keď sa nám najviac nechce.

Ak napriek slabosti a pádom bude človek dodržiavať prikázania, kráčať cestou evanjelia, vnímať a plniť Božiu vôľu vo všetkých rozmeroch a okolnostiach svojho života, vtedy bude môcť Kristus formovať jeho osobnosť, dopĺňať dielo stvorenia, teda robiť ho svätým.

Vždy si treba pamätať, že všetka duchovná sila človeka sa odvíja od modlitby. Predovšetkým v modlitbe a vo sviatostiach, zvlášť v Eucharistii, dovoľujeme Ježišovi, aby premieňal naše srdce, oslobodzoval nás od hriechov a uspôsoboval nás milovať. Preto si ľudia sami sebe veľmi ubližujú, keď zanedbávajú modlitbu alebo sa prestávajú modliť. Ich duchovný život tak zakrpatieva a hynie, stávajú sa bezbranní voči útokom zla, ktoré ich zotročuje a manipuluje s nimi. Ak chceme kráčať cestou viery, treba si určiť veľmi konkrétny čas na rozjímanie nad Svätým písmom, na adoráciu pred Najsvätejšou sviatosťou, na modlitbu ruženca, modlitbu k Božiemu milosrdenstvu alebo na iné formy modlitby. Nikdy sa nesmieme ospravedlňovať zo záväzku modlitby, zdôvodňovať to zlou náladou alebo svojím dostatočným sebavedomím. Vtedy, keď sa mi nechce modliť, musím sa modliť dvakrát dlhšie a Ježišovi obetovať svoju nechuť i zlú náladu. Nechuť do modlitby a jej odkladanie na neskôr je najúskočnejšie a najnebezpečnejšie pokúšanie zlého ducha. Treba mať na pamäti, že tieto pokušenia prichádzajú a rozhodne ich treba odmietať.

V starostlivosti o duchovný život nemožno zanedbávať pravidelnú mesačnú sviatosť zmierenia. Odporúča sa nájsť si stáleho spovedníka. Dôležité je tiež dať Ježišovi prísľub: Pane Ježišu, sľubujem ti, že sa budem usilovať neustále žiť v posväcujúcej milosti, a keby som ťažko zhrešil, ihneď prídem k tebe, aby si ma oslobodil od hriechu vo sviatosti zmierenia.

Celý život Jána Pavla II. bol čitateľným svedectvom, že všetko v jeho živote sa začínalo „pri nohách Ježiša Krista, ukrytého v Najsvätejšej sviatosti“. Tajomstvom veľkosti Jána Pavla II. je vlastne modlitba, na ktorej zotrvával niekoľko hodín denne. Vďaka svätej omši, modlitbe a kontemplácii čerpal od Krista lásku, múdrosť, poznanie a silu, lebo len Kristus je jediným prameňom, v ktorom sú ukryté „všetky poklady múdrosti a vedy“ (Kol 2, 3). O období života v Krakove Svätý Otec píše: „V domácej kaplnke som sa nielen modlil, ale aj sedel a písal. Tu som písal svoje knihy, medzi nimi i prácu Osoba a čin. Som presvedčený, že kaplnka je to miesto, z ktorého pochádza všetka moja inšpirácia. Je to úžasné privilégium môcť prebývať a pracovať v jeho prítomnosti – ako v ohnisku silného magnetu. Môj blízky, už nežijúci priateľ André Frossard v knihe Boh jestvuje, ja som sa s ním stretol veľmi hlboko opisuje silu a krásu tejto prítomnosti. Nie vždy je však možné fyzicky navštíviť kaplnku a duchovne prebývať v prítomnosti Najsvätejšej sviatosti“ (Vstaňte, poďme!, str. 116).

Ján Pavol II. podčiarkuje, že len ten, kto sa modlí, dokáže milovať svojho blížneho: „Záujem o druhého človeka sa začína modlitbou biskupa, od jeho rozhovoru s Kristom, ktorý mu zveruje svojich verných. Modlitba nás uspôsobuje na stretnutie s druhým človekom. Sú to stretnutia, v ktorých sa vďaka duchovnému otvoreniu môžeme poznávať a rozumieť si aj vtedy, keď nemáme času nazvyš. Modlím sa za každého naozaj každý deň. Keď stretnem človeka, už sa za neho modlím a vždy to pri kontakte s ním pomáha. Ťažko povedať, ako to vnímajú ľudia, bolo by sa ich treba opýtať. Mám takú zásadu, že prijímam každého ako človeka, ktorého mi posiela Kristus – ako toho, ktorého mi dal a zároveň mi ho zveril“(Vstaňte, poďme!, str. 58).

Viera vyžaduje vždy hľadať hlbší zmysel vecí, preto je veľmi dôležité prehlbovať si svoje náboženské vedomosti čítaním dobrých katolíckych kníh a časopisov. Ján Pavol II. nám ohľadom toho dáva veľmi cennú radu: „Vždy som mal dilemu, čo čítať. Usiloval som sa vybrať si to, čo bolo najpodstatnejšie. Publikuje sa mnoho vecí, ale nie všetky sú hodnotné a užitočné. Treba si vedieť vyberať a aj sa poradiť, čo čítať. Od malička mám rád knihy. K tejto záľube ma priviedol môj otec. Sadol si ku mne a čítal mi celého Sienkiewicza a iných poľských spisovateľov. Keď mi zomrela mama a zostali sme len my dvaja s otcom, neprestával ma povzbudzovať k poznávaniu hodnotnej literatúry“ (Vstaňte, poďme!, str. 76.).

Na čas skúšky

Ak ideme vytrvalo cestou viery ku svätosti, tak istotne budeme vystavení najrôznejším skúškam. Ján Pavol II. nás chce na čas skúšok pripraviť a odkazuje nám: „Skúšky nás istotne stretnú a nie je to nič neobyčajné. Patrí to k životu viery. Niekedy sú skúšky ľahké, niekedy veľmi ťažké a niekedy dokonca dramatické. V skúške sa môžeme cítiť osamotení, ale Božia láska, láska víťaznej viery, nás nikdy neopustí. Preto každú skúšku, hoci by bola najhroznejšia, môžeme zvládnuť víťazne“ (Vstaňte, poďme!, str. 148). Tu nás Svätý Otec vyzýva k neúprosnému boju so svojimi slabosťami a silami zla. Symbolom tohto dramatického zápasu je neohrozená obrana poľských vojakov v septembri roku1939 na Westerplatte, ktoré sa odvtedy stalo znakom vernosti v ťažkej skúške.. Treba byť verný Kristovi až do konca, verný v zachovávaní všetkých prikázaní a princípov evanjelia. Ján Pavol II. nám zdôrazňuje: „Nikdy samotné ,mať viac‘ nesmie zvíťaziť, lebo vtedy môže človek prehrať to najcennejšie: svoje človečenstvo, svoje svedomie, svoju hodnotu.“ Preto nás vyzýva: „Musíte byť na seba nároční, i keby iní na vás neboli.“ A pokračuje: „Každý z vás nájde vo svojom živote také svoje Westerplatte, nejakú úlohu, s ktorou sa treba popasovať a do bodky splniť; nejakú spravodlivú vec, o ktorú nemožno nebojovať, nejakú zodpovednosť alebo povinnosť, ktorej sa nemožno vyhnúť. Nemôžete dezertovať. Napokon – je istý poriadok právd a hodnôt, ktoré treba udržať a ochrániť, tak ako to Westerplatte, v sebe a okolo seba. Treba to uchrániť pre seba, ale aj pre iných“ (Westerplatte, 12. júna 1987).

Pán Ježiš veľmi túži, aby si sa stal svätým. Ak odpovieš na jeho túžbu a rozhodneš sa k úsiliu života viery, úplnej poslušnosti a spolupráci pri realizácii Božích plánov, vtedy sa staneš účastníkom najnádhernejšej skutočnosti – staneš sa skutočne slobodným a milujúcim človekom, čiže svätým. 

Nech nám učenie a príklad života Božieho služobníka Jána Pavla II. pomôže uvedomiť si, že ku svätosti je povolaný každý človek bez výnimky, že to nie je len obyčajná možnosť, ale záväzok vyplývajúci z podstaty nášho človečenstva stvoreného na Boží obraz.

„Ako poslušné deti neprispôsobujte sa takým žiadostiam, ako keď ste boli v nevedomosti, ale ako svätý je ten, ktorý vás povolal, buďte aj vy svätí vo všetkom svojom počínaní; veď je napísané: ,Buďte svätí, lebo ja som svätý“ (1 Pt 1, 14 – 16).

Objednaj

Ak máte záujem o stiahnutie časopisu vo formáte PDF

  • Prihlás sa, ak už si registrovaný a časopis odoberáš
  • Objednaj, ak ešte nie si registrovaný


Článok zverejnený na Kresťanskom portále so súhlasom Milujte sa! v novembri 2010




Prečítajte si ďalšie kresťanské články slovenskom jazyku




Článok bol publikovaný so súhlasom Milujte sa! w lipcu 2014








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map