Chrześcijańskie Artykuły. Ruchy poparcia bezbożnictwa – krótka historia (cz. II).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Ruchy poparcia bezbożnictwa – krótka historia (cz. II)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Ruchy poparcia bezbożnictwa – krótka historia (cz. II)




Czytaj także cz. I, cz. III i cz. IV

Erupcje wojujÄ…cego bezbożnictwa, a nawet wprost satanizmu towarzyszyÅ‚y kampaniom laicyzacyjnym, które w XIX wieku przetaczaÅ‚y siÄ™ przez kolejne kraje europejskie. W tym kontekÅ›cie można byÅ‚o zauważyć pewnÄ… prawidÅ‚owość: im bardziej ugruntowana byÅ‚a katolicka tradycja duchowa i kulturalna w kraju poddawanym odgórnie narzucanej laicyzacji, tym bardziej drastyczne byÅ‚y demonstracje antyreligijne.

Dlaczego zmarły papież jest tak niebezpieczny?

Dobrym przykÅ‚adem sÄ… tutaj paÅ„stwa wÅ‚oskie (w XIX wieku PóÅ‚wysep ApeniÅ„ski, aż do roku 1870, byÅ‚ politycznie rozbity). Motorem antykatolickiej polityki, poczÄ…wszy od lat 50. XIX wieku, byÅ‚ rzÄ…dzony przez kolejne liberalne ekipy Piemont, który na swoim terytorium wprowadzaÅ‚ antykoÅ›cielne ustawodawstwo: wypÄ™dzanie zakonników, konfiskata majÄ…tków koÅ›cielnych, usuwanie KoÅ›cioÅ‚a ze szkóÅ‚ paÅ„stwowych oraz ograniczanie szkolnictwa katolickiego. Wraz z postÄ™powaniem akcji zjednoczeniowej WÅ‚och podjÄ™tej w latach 60. XIX wieku przez to paÅ„stwo obowiÄ…zywanie tego antykatolickiego prawodawstwa rozciÄ…gano również na inne obszary Italii, nie wyÅ‚Ä…czajÄ…c papieskiego Rzymu zaanektowanego przez Piemont we wrzeÅ›niu 1870 roku.

Wymierzona w katolików (duchownych i Å›wieckich) przemoc nie byÅ‚a demonstrowana li tylko przez organy wÅ‚adzy paÅ„stwowej (najpierw Piemontu, a nastÄ™pnie zjednoczonych WÅ‚och), ale również przez rozmaite, wspierajÄ…ce liberalny rzÄ…d antykatolickie Å›rodowiska. Jak zwracajÄ… uwagÄ™ wspóÅ‚czeÅ›ni badacze zjawiska wÅ‚oskiego antykatolicyzmu, uliczna przemoc wymierzona w katolików byÅ‚a szczególnym rysem wÅ‚oskiego kulturkampfu na przeÅ‚omie XIX i XX wieku. Tylko w latach 1870-1881 doszÅ‚o w Rzymie do trzydziestu przypadków sÅ‚ownej i fizycznej napaÅ›ci na osoby duchowne (regularnie zakÅ‚ócano na przykÅ‚ad w latach 1870-1873 nabożeÅ„stwa w rzymskim koÅ›ciele Il Gesu należącym do jezuitów; napaÅ›ci ustaÅ‚y po wygnaniu jezuitów z Rzymu w 1873 roku). Na porzÄ…dku dziennym byÅ‚y na przykÅ‚ad ataki na procesje, czy to z okazji Bożego CiaÅ‚a, czy z okazji innych Å›wiÄ…t koÅ›cielnych. Do tego typu fizycznych napaÅ›ci na uczestników procesji doszÅ‚o w 1877 roku w Turynie (podczas próby uczczenia uroczystÄ… procesjÄ… jubileuszu pięćdziesiÄ™ciolecia sakry biskupiej Piusa IX) oraz w 1885 roku w Genui (tutaj doszÅ‚o do napaÅ›ci na uczestników procesji podczas Å›wiÄ™ta Bożego CiaÅ‚a). Po 1870 roku w wielu miastach wÅ‚oskich (nie wyÅ‚Ä…czajÄ…c papieskiego do niedawna Rzymu) „nieznani sprawcy” masowo niszczyli wizerunki oraz figury Matki Bożej.

Co charakterystyczne, wymierzona w katolików przemoc fizyczna nie ograniczaÅ‚a siÄ™ bynajmniej do żywych. Jej celem byli również zmarli, zwÅ‚aszcza ci, którzy niezÅ‚omnÄ… obronÄ… wiary „narazili siÄ™” autorom narzucanej z góry antykatolickiej „wojny o kulturÄ™”. TakÄ… funkcjÄ™ peÅ‚niÅ‚ przez caÅ‚y okres swojego dÅ‚ugiego pontyfikatu papież bÅ‚. Pius IX (1846--1878), nieugiÄ™ty obroÅ„ca katolickiej ortodoksji i demaskator uroszczeÅ„ liberalnej ideologii (sÅ‚ynny Syllabus z 1864 roku). Gdy 13 lipca 1881 roku w Rzymie doszÅ‚o do procesjonalnego przeniesienia doczesnych szczÄ…tków tego bÅ‚ogosÅ‚awionego papieża z Bazyliki Å›w. Piotra do Bazyliki Å›w. WawrzyÅ„ca, procesja zostaÅ‚a zaatakowana przez antykatolickÄ… bojówkÄ™ wznoszÄ…cÄ… okrzyki: „Niech żyje Garibaldi!”, „Åšmierć papieżowi!”, „Precz z księżmi!”, „Wyrzućcie truchÅ‚o do Tybru!”. Tylko dziÄ™ki zdecydowanej postawie wiernych osÅ‚aniajÄ…cych trumnÄ™ z ciaÅ‚em bÅ‚. Piusa IX nie udaÅ‚o siÄ™ speÅ‚nić tej ostatniej zapowiedzi. Jak informowaÅ‚a potem prasa katolicka, czterystu biorÄ…cych udziaÅ‚ w tym zajÅ›ciu bojówkarzy miaÅ‚o dostać od wÅ‚oskiej masonerii wynagrodzenie w wysokoÅ›ci oÅ›miu tysiÄ™cy lirów każdy za próbÄ™ wrzucenia sarkofagu papieskiego do Tybru.

Noblista satanista

Tego typu akty przemocy byÅ‚y efektem konsekwentnie i systematycznie prowadzonej od kilkudziesiÄ™ciu lat (ze szczególnym nasileniem po roku 1848) antykatolickiej propagandy na PóÅ‚wyspie ApeniÅ„skim. Niejednokrotnie przybieraÅ‚a ona bardzo brutalny i wulgarny charakter. W latach 70. i 80. XIX wieku w caÅ‚ych WÅ‚oszech powstajÄ… „stowarzyszenia antyklerykalne”, nad którymi swój patronat rozciÄ…gnęła wÅ‚oska masoneria (Grande Oriente d’Italia). TÄ… drogÄ… byÅ‚ rozpowszechniany wojujÄ…cy antykatolicyzm.

Warto w tym kontekÅ›cie wspomnieć popularność w tych krÄ™gach twórczoÅ›ci Giosuè Carducciego – masona, poety i zdeklarowanego satanisty. W 1863 roku opublikowaÅ‚ on swój pochwalny Hymn do szatana, który przez nastÄ™pnych kilkadziesiÄ…t lat byÅ‚ również hymnem wszystkich zwolenników „postÄ™powej i antyklerykalnej Italii”. W 1869 roku, dokÅ‚adnie w momencie otwierania w Rzymie obrad Soboru WatykaÅ„skiego I, antykatolicka prasa wÅ‚oska na nowo przedrukowywaÅ‚a ten satanistyczny utwór Carducciego. Dodajmy, że w latach 80. XIX wieku poeta ten zostaÅ‚ mianowany przewodniczÄ…cym funkcjonujÄ…cej przy liberalnym rzÄ…dzie rady ds. edukacji, a w 1906 roku zostaÅ‚ uhonorowany literackÄ… NagrodÄ… Nobla.

Jak pamiÄ™tamy, bojówkarze usiÅ‚ujÄ…cy w 1881 roku wrzucić ciaÅ‚o Piusa IX do Tybru krzyczeli: „Niech żyje Garibaldi!”. Giuseppe Garibaldi – „ojciec zjednoczonych WÅ‚och” (do dzisiaj funkcjonujÄ…cy w takim charakterze w oficjalnej wykÅ‚adni dziejów Italii), to nie tylko przywódca „czerwonych koszul”, ale również wysoko postawiony mason i zwolennik wojujÄ…cego antykatolicyzmu. ParaÅ‚ siÄ™ również pisarstwem (a wÅ‚aÅ›ciwie grafomaÅ„stwem).
W jednej ze swoich powieÅ›ci opublikowanej w 1860 roku zawarÅ‚ on takie wezwanie: „Åšmierć księżom! […] Któż jak nie czÅ‚onek tej zÅ‚owrogiej sekty, która uczyniÅ‚a z Italii kraj zmarÅ‚ych
i cmentarz, zasÅ‚uguje na Å›mierć? […] Odrzuca mnie rozlew krwi! Nie wiem jednak, czy Italia zdoÅ‚a siÄ™ wyzwolić od tyranów jej duszy i ciaÅ‚a, bez ich zniszczenia, bez ich wytÄ™pienia co do ostatniego!”.

LiberaÅ‚owie niemieccy: zaatakować „przemysÅ‚ modlitewny”

To zjawisko Å›cisÅ‚ego zwiÄ…zku miÄ™dzy rozwojem antykatolickiej propagandy a fizycznymi napaÅ›ciami na katolików obserwujemy również w wypadku niemieckiego (pruskiego) kulturkampfu. Jego poczÄ…tek datuje siÄ™ na lata 70. XIX wieku, ale grunt pod niego byÅ‚ przygotowywany przez liberalnÄ… prasÄ™ znacznie wczeÅ›niej. Do wymownego pod tym wzglÄ™dem wydarzenia doszÅ‚o 16 sierpnia 1869 roku w berliÅ„skiej dzielnicy Moabit. Otóż po wiecu liberalnego Berliner Arbeiterverein doszÅ‚o tam do zdemolowania przez parÄ™ tysiÄ™cy demonstrantów dominikaÅ„skiego klasztoru oraz sierociÅ„ca, który w tym samym roku rozpoczÄ…Å‚ funkcjonowanie w tej przemysÅ‚owej dzielnicy Berlina.

Zanim doszÅ‚o do zamieszek, w liberalnej prasie od kilku miesiÄ™cy ukazywaÅ‚y siÄ™ serie artykuÅ‚ów poÅ›wiÄ™conych zagrożeniom, jakie dla niemieckiej, nowoczesnej „Kultur” przedstawia zacofana i wsteczna katolicka kultura (egzemplifikowana w tym wypadku przez dominikanów, którym wypomniano miÄ™dzy innymi to, że w XVI wieku to oni wÅ‚aÅ›nie – jeszcze przed jezuitami – byli gÅ‚ównymi adwersarzami Marcina Lutra). Moabit przedstawiano zaÅ› w tych periodykach jako „nowÄ… JerozolimÄ™” – miejsce rozwoju nowoczesnej, przemysÅ‚owej cywilizacji, w sposób karykaturalny kontrastowane z rzekomo „zmurszaÅ‚Ä… katolickÄ… kulturÄ…”.

Na poczÄ…tku sierpnia 1869 roku jedna z najwiÄ™kszych w Prusach liberalnych gazet, „Vossische Zeitung”, podkreÅ›laÅ‚a, że „przemysÅ‚ modlitewny osadza siÄ™, by Å›piewać różaniec i kontemplować pięć cudów Chrystusa” w Moabicie, dzielnicy Berlina, która jest „siedzibÄ… ożywionej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej” oraz „zapewnia bogactwo i dobrobyt tysiÄ…com ludzi”. Zanim doszÅ‚o do zdemolowania siedziby dominikanów w dniu 16 sierpnia 1869 roku, czytelnicy liberalnej prasy (zwÅ‚aszcza powstajÄ…cych wówczas tabloidów, czyli tzw. prasy satyrycznej w typie „Kladderadatsch” czy „Berliner Wespen”) na swój sposób dawali dowód swojego przywiÄ…zania do „nowoczesnej cywilizacji” zagrożonej inwazjÄ… „zacofania”. Wchodzili wiÄ™c do koÅ›cioÅ‚a podczas odprawianych wÅ‚aÅ›nie nabożeÅ„stw, demonstracyjnie nie zdejmowali nakrycia gÅ‚owy, palili papierosy i gÅ‚oÅ›no rozmawiali.

Autorzy tej antykatolickiej propagandy starannie pomijali niewygodny dla nich fakt, jakim byÅ‚ systematyczny wzrost katolickiej populacji w Berlinie. W 1821 roku w stolicy Prus mieszkaÅ‚o niespeÅ‚na osiem tysiÄ™cy katolików, ale w roku 1868 byÅ‚o ich już ponad 56 tysiÄ™cy (niemaÅ‚a w tym zasÅ‚uga migracji Polaków z ziem zaboru pruskiego).

Charakterystyczna byÅ‚a również reakcja prasy liberalnej na wspomniany napad na dominikaÅ„ski klasztor. Moabicki Klostersturm przedstawiano generalnie jako „spontaniczny akt gniewu berliÅ„skiego ludu”. Liberalne tytuÅ‚y dystansowaÅ‚y siÄ™ od przemocy jako takiej, ale – jak pisaÅ‚a „Volks-Zeitung” trzy dni po napadzie – należaÅ‚o także zrozumieć „niesmak, jaki wzbudziÅ‚a wÅ›ród protestanckiej części pracujÄ…cej ludnoÅ›ci ta instytucja [klasztor dominikaÅ„ski – przyp. mój: G.K.] wyÅ‚Ä…cznie przeznaczona do kontemplacyjnej bezczynnoÅ›ci”.

Podobnie jak we WÅ‚oszech, również w zjednoczonych przez Prusy Niemczech obiektem szczególnie nasilonej aktywnoÅ›ci antykatolickiego „przemysÅ‚u pogardy” byÅ‚ bÅ‚. Pius IX. Aby poniżyć osobÄ™ biskupa Rzymu, nie cofano siÄ™ przed drwinami i wykpiwaniem. Na przykÅ‚ad w 1872 roku berliÅ„ska „Börsen-zeitung” drwiÅ‚a z tradycyjnego tytuÅ‚owania papieża „Ojciec ÅšwiÄ™ty”, stwierdzajÄ…c, że godzi to w katolickÄ… zasadÄ™ celibatu księży. W zamian proponowaÅ‚a zmianÄ™ papieskiej tytulatury na „Wujek ÅšwiÄ™ty”.

Kpiono również z podeszÅ‚ego wieku Piusa IX (jak wiemy, choćby z doÅ›wiadczeÅ„ zwiÄ…zanych z ostatnimi latami pontyfikatu Jana PawÅ‚a II, nie byÅ‚ to ostatni papież, któremu to inkryminowano). Na przykÅ‚ad Heinrich von Treitschke, jeden z najwybitniejszych historyków w dziewiÄ™tnastowiecznych Niemczech, a jednoczeÅ›nie liberalny polityk – nazywaÅ‚ Piusa IX w swoich publikacjach „nieobliczalnym, gÅ‚upawym starcem”. Nawet po latach wyglÄ…d papieża w podeszÅ‚ym wieku budziÅ‚ w bojownikach przeciw „ultramontaÅ„skiemu zagrożeniu” (jak nazywano w liberalnym żargonie katolickÄ… kulturÄ™) jak najgorsze skojarzenia natury estetycznej.

Na poczÄ…tku XX wieku Paul von Hoensbroech – eksjezuita i niestrudzony bojownik o wolność niemieckiej kultury od „ultramontaÅ„skiego skażenia” – tak wspominaÅ‚ swojÄ… wizytÄ™ w Rzymie w 1876 roku, dwa lata przed Å›mierciÄ… Piusa IX: „ZewnÄ™trzny wyglÄ…d Piusa IX, który byÅ‚ w podeszÅ‚ym wieku, nie byÅ‚ zachwycajÄ…cy: maÅ‚y, przygarbiony, nalana twarz o obwisÅ‚ych rysach; otwarte usta, z których bez przerwy coÅ› ciekÅ‚o; widoczne Å›lady tabaki wokóÅ‚ nosa, twarzy i na biaÅ‚ej sutannie, niemiÅ‚y, pozbawiony godnoÅ›ci sposób chodzenia”. (cdn.)

Grzegorz Kucharczyk

Zamów w sklepie

sklep.milujciesie.org.pl

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany prenumeratą papierową kliknij tutaj

Zamów e-prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w kwietniu 2015 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w kwietniu 2015 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map