Chrześcijańskie Artykuły. Swastyka przeciw krzyżowi (cz. II).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Swastyka przeciw krzyżowi (cz. II)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Swastyka przeciw krzyżowi (cz. II)




Podobnie jak stanowisko KoÅ›cioÅ‚a w Niemczech, również postawa Stolicy Apostolskiej wobec hitlerowskiej ideologii byÅ‚a zdecydowanie negatywna. W maju 1935 r. Pius XI, przyjmujÄ…c na audiencji pielgrzymów niemieckich, stwierdzaÅ‚, iż: „Próbuje siÄ™ wszystkiego, by zniszczyć w Niemczech życie chrzeÅ›cijaÅ„skie i katolickie. (...) Za pomocÄ… tzw. chrzeÅ›cijaÅ„stwa pozytywnego dąży siÄ™ do dechrystianizacji Niemiec i zawrócenia ich ku barbarzyÅ„skiemu pogaÅ„stwu”.

„Krzyż wrogi krzyżowi Chrystusa”

Trzy miesiÄ…ce później, w sierpniu 1935 r., do mÅ‚odzieży przybyÅ‚ej z Trewiru Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚ o toczÄ…cej siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w Niemczech „walce przeciw Bogu, przeciw Jezusowi Chrystusowi, walce w imiÄ™ nowego pogaÅ„stwa”.

Gdy w maju 1938 r. Hitler skÅ‚adaÅ‚ oficjalnÄ… wizytÄ™ w Rzymie, u swojego politycznego przyjaciela Benita Mussoliniego, Pius XI celowo wyjechaÅ‚ z Wiecznego Miasta do letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. ChodziÅ‚o o to, by uniknąć koniecznoÅ›ci spotkania siÄ™ z przywódcÄ… III Rzeszy. PrzebywajÄ…c w swojej letniej rezydencji, papież odniósÅ‚ siÄ™ jednak do pobytu Hitlera nad Tybrem i do fetowania tego wydarzenia przez wÅ‚adze faszystowskich WÅ‚och (np. caÅ‚y Rzym zostaÅ‚ wtedy udekorowany flagami z hitlerowskÄ… swastykÄ…). Pius XI mówiÅ‚ wówczas: „PoÅ›ród tych smutnych rzeczy jest jeszcze ta jedna: oto w Rzymie bez żadnej potrzeby zatkniÄ™to znak innego krzyża, który nie jest krzyżem Chrystusa. To wystarczy, bo zrozumieć, jak bardzo trzeba siÄ™ modlić, modlić, modlić...”. Jeszcze w swoim ostatnim orÄ™dziu bożonarodzeniowym skierowanym do Å›wiata (24 XII 1938 r.) Pius XI mówiÅ‚ o „krzyżu wrogim krzyżowi Chrystusa” („una croce nemica della Croce di Cristo”).

Stolica Apostolska – jeszcze zanim narodowy socjalizm doszedÅ‚ do wÅ‚adzy w Niemczech – przypominaÅ‚a tradycyjnÄ… naukÄ™ KoÅ›cioÅ‚a, potÄ™piajÄ…cÄ… wszelkÄ… nienawiść motywowanÄ… rasowo, w tym antysemityzm. Zważywszy na to, że wÅ‚aÅ›nie antysemityzm motywowany rasistowsko stanowiÅ‚ jeden z filarów ideologii hitlerowskiej, miaÅ‚o to swojÄ… dodatkowÄ… wymowÄ™. 25 marca 1928 r. opublikowano w Rzymie dekret ÅšwiÄ™tego Oficjum (najważniejszej dykasterii watykaÅ„skiej, odpowiedzialnej za czystość katolickiej doktryny), w którym czytamy m.in.: „KoÅ›cióÅ‚ katolicki zwykÅ‚ byÅ‚ siÄ™ zawsze modlić za lud żydowski jako za stróża Boskich obietnic aż do przyjÅ›cia Jezusa Chrystusa bez wzglÄ™du na późniejsze jego zaÅ›lepienie – a raczej wÅ‚aÅ›nie dlatego. Poruszona tym duchem miÅ‚oÅ›ci Stolica Apostolska broniÅ‚a tego ludu przeciwko niesprawiedliwemu uciskowi i jak odrzuca wszelkie waÅ›nie i zatargi miÄ™dzy narodami, tak szczególnie potÄ™pia nienawiść przeciwko narodowi, ongiÅ› przez Boga wybranemu, tÄ™ nienawiść, którÄ… dziÅ› w potocznym jÄ™zyku nazywa siÄ™ antysemityzmem”.

Dziesięć lat później, 13 kwietnia 1938 r., watykaÅ„ska Kongregacja ds. Seminariów i Uniwersytetów Katolickich wysÅ‚aÅ‚a list do rektorów wszystkich katolickich uniwersytetów. ZawieraÅ‚ on zestawienie wspóÅ‚czesnych bÅ‚Ä™dów filozoficznych i antropologicznych, których należaÅ‚o szczególnie unikać na katolickich uczelniach. WÅ›ród nich poczesne miejsce zajmowaÅ‚ rasizm.

O antysemityzmie jako grzechu niejednokrotnie mówiÅ‚ również papież Pius XI. Na przykÅ‚ad 6 wrzeÅ›nia 1938 r. podczas audiencji udzielonej pracownikom katolickiego radia belgijskiego. KomentujÄ…c sÅ‚owa z kanonu Mszy Å›w. mówiÄ…ce o ofierze Abla, Abrahama i Melchizedecha, Ojciec ÅšwiÄ™ty stwierdziÅ‚: „Zauważcie, że Abraham jest nazwany naszym patriarchÄ…, naszym przodkiem. Antysemityzm jest niezgodny z myÅ›lÄ… i wysublimowanÄ… rzeczywistoÅ›ciÄ…, które sÄ… wyrażone w tym tekÅ›cie. Jest to ruch antypatyczny, ruch, w którym nam, chrzeÅ›cijanom, nie wolno brać żadnego udziaÅ‚u (...). Nie, nie jest możliwe, aby chrzeÅ›cijanie uczestniczyli w antysemityzmie. Uznajemy prawo każdego do obrony, do siÄ™gania ku Å›rodkom dla swej obrony przeciwko wszystkiemu, co zagraża jego uprawnionym interesom. Jednak antysemityzm jest niedopuszczalny. Duchowo jesteÅ›my semitami”.

„PalÄ…ca troska” Piusa XI

CaÅ‚oÅ›ciowe potÄ™pienie ideologii narodowosocjalistycznej znalazÅ‚o siÄ™ w encyklice Piusa XI Mit brennender Sorge, skierowanej w 1937 r. do KoÅ›cioÅ‚a w Niemczech (jak każda encyklika, miaÅ‚a ona – co oczywiste – również charakter powszechnego Magisterium). Papież Pius XI po raz kolejny odrzuciÅ‚ w niej rasizm. OdniósÅ‚ siÄ™ również do tzw. Führerprinzip – czyli niemal boskiego kultu oddawanego Führerowi. Pius XI uczyÅ‚: „Kto wynosi ponad skalÄ™ wartoÅ›ci ziemskich rasÄ™ albo naród, albo paÅ„stwo, albo ustrój paÅ„stwa, przedstawicieli wÅ‚adzy paÅ„stwowej albo inne podstawowe wartoÅ›ci ludzkiej spoÅ‚ecznoÅ›ci, które w porzÄ…dku doczesnym zajmujÄ… istotne i czcigodne miejsce, i czyni z nich najwyższÄ… normÄ™ wszelakich wartoÅ›ci, także religijnych, i oddaje im cześć baÅ‚wochwalczÄ…, ten przewraca i faÅ‚szuje porzÄ…dek rzeczy stworzony i ustanowiony przez Boga-czÅ‚owieka i daleki jest od prawdziwej wiary w Boga i od Å›wiatopoglÄ…du odpowiadajÄ…cego takiej wierze”.

Encyklika Mit brennender Sorge odrzucaÅ‚a również zasadÄ™ pozytywizmu prawniczego – a wiÄ™c zasadÄ™ wyższoÅ›ci prawa stanowionego nad wiecznymi normami prawa naturalnego. A wiÄ™c zasadÄ™, która w warunkach narodowosocjalistycznej III Rzeszy objawiÅ‚a siÄ™ takimi wynaturzeniami, jak tzw. ustawy norymberskie. CaÅ‚kowicie legalnie uchwalone przez niemiecki parlament, ale depczÄ…ce prawo naturalne, depczÄ…ce niezbywalnÄ… godność czÅ‚owieka. W encyklice Piusa XI potÄ™piajÄ…cej hitleryzm czytamy: „Jak Boże sÅ‚oÅ„ce wszystko oÅ›wieca, tak też prawo Jego nie uznaje żadnych przywilejów i wyjÄ…tków (...). Ponieważ jest On jedynym StwórcÄ…, ma prawo domagać siÄ™ posÅ‚uszeÅ„stwa od poszczególnych jednostek i od wszelkiego rodzaju spoÅ‚ecznoÅ›ci. PosÅ‚uszeÅ„stwo to odnosi siÄ™ do wszystkich dziedzin życia, w których kwestie moralne domagajÄ… siÄ™ uzgodnienia z niezmiennym prawem Bożym, i skutkiem tego – poddania zmiennego prawa ludzkiego niezmiennemu prawu Bożemu”. I na innym miejscu – odrzucajÄ…c tezÄ™, że to, co dobre dla „tysiÄ…cletniej Rzeszy”, jest również moralnie sÅ‚uszne – papież pisaÅ‚: „W życiu wewnÄ™trznym paÅ„stwa, mieszajÄ…c dziedzinÄ™ pożytku z dziedzinÄ… prawa, zapoznaje ona zasadniczÄ… prawdÄ™, że czÅ‚owiek jako osoba ma prawa dane mu od Boga, przeto muszÄ… one być strzeżone przed wszelkimi atakami ze strony spoÅ‚eczeÅ„stwa, które by chciaÅ‚o im zaprzeczyć, zniszczyć je lub zlekceważyć”.

Publikacja encykliki Mit brennender Sorge zostaÅ‚a zakazana w Niemczech hitlerowskich. Drukarnie czy pisma katolickie, które pomimo to jÄ… przedrukowaÅ‚y, byÅ‚y natychmiast zamykane (tylko w samej archidiecezji mogunckiej zamkniÄ™to z tego powodu 12 drukarni). W 1937 r. gestapo stwierdzaÅ‚o wprost w jednym ze swoich raportów po publikacji encykliki: „Nie może już być pokoju miÄ™dzy paÅ„stwem narodowosocjalistycznym a KoÅ›cioÅ‚em katolickim. Roszczenia KoÅ›cioÅ‚a, majÄ…ce charakter totalitarny [sic!], stanowiÄ… wyzwanie dla wÅ‚adz paÅ„stwowych”.

III Rzesza – nowe i stare metody walki z KoÅ›cioÅ‚em

Adolf Hitler – jeÅ›li wierzyć relacjom Hermanna Rauschninga, który przysÅ‚uchiwaÅ‚ siÄ™ wynurzeniom przywódcy III Rzeszy w wÄ…skim krÄ™gu jego najbliższych wspóÅ‚pracowników – krytykowaÅ‚ kulturkampf Bismarcka, który próbowaÅ‚ poradzić sobie z katolicyzmem „za pomocÄ… paragrafów i pruskiego wachmistrza”. A do tego, ażeby „braciszkom dobrać siÄ™ do skóry”, trzeba byÅ‚o wedÅ‚ug Hitlera przede wszystkim użyć „oÅ›mieszenia i zohydzenia” oraz wycelować je w „lud i mÅ‚odzież”.

Na poczÄ…tku jednak – jeszcze przed skonsolidowaniem swojej wÅ‚adzy w Niemczech i pozbyciem siÄ™ konkurentów z szeregów samej NSDAP (co staÅ‚o siÄ™ podczas tzw. nocy dÅ‚ugich noży – 30 VI 1934) – Hitlerowi potrzebne byÅ‚o porozumienie z KoÅ›cioÅ‚em. W lipcu 1934 r. zostaÅ‚ zawarty konkordat miÄ™dzy StolicÄ… ApostolskÄ… a Niemcami. Ze strony koÅ›cielnej liczono na to, że dziÄ™ki tej umowie ataki prasy narodowosocjalistycznej na KoÅ›cióÅ‚ i katolicyzm nie przeÅ‚ożą siÄ™ na oficjalnÄ… politykÄ™ paÅ„stwa.

Po roku sprawowania wÅ‚adzy przez Hitlera, gdy jego pozycja polityczna w Niemczech (i w NSDAP) byÅ‚a już zupeÅ‚nie niezagrożona, okazaÅ‚o siÄ™, że nadzieje te byÅ‚y pozbawione podstaw. WÅ‚adze hitlerowskie już w 1933 r. rozpoczęły systematyczne usuwanie KoÅ›cioÅ‚a z życia publicznego – tak jak zalecaÅ‚ Hitler w swoich poufnych rozmowach – przede wszystkim ze sfery edukacji i informacji. Zakazano dziaÅ‚alnoÅ›ci Akcji Katolickiej oraz niemieckich stowarzyszeÅ„ i partii katolickich (na czele z „Centrum”). Na mocy dekretu z 1 wrzeÅ›nia 1936 r. wprowadzono faktyczny monopol paÅ„stwa nazistowskiego w zakresie organizacji mÅ‚odzieżowych, nakazujÄ…c przynależność caÅ‚ej mÅ‚odzieży niemieckiej do Hitlerjugend. W lutym 1939 r. ukazaÅ‚ siÄ™ osobny dekret, który rozwiÄ…zywaÅ‚ wszystkie istniejÄ…ce jeszcze katolickie organizacje mÅ‚odzieżowe. A w Hitlerjugend mÅ‚odym Niemcom kazano uczyć siÄ™ m.in. takiej piosenki: „JesteÅ›my szczęśliwe Hitlerjugend, nam nie potrzeba chrzeÅ›cijaÅ„skich cnót,/ Bo naszym wodzem jest Adolf Hitler,/ To nasz Zbawiciel i PoÅ›rednik”.

W III Rzeszy nie mogÅ‚o być również innego niż paÅ„stwowe (czyli kompletnie zideologizowane) nauczanie. W roku 1939, jeszcze przed wybuchem wojny, wÅ‚adze hitlerowskie nakazaÅ‚y zamkniÄ™cie wszystkich szkóÅ‚ oraz instytucji edukacyjnych prowadzonych przez KoÅ›cioÅ‚y (katolicki i ewangelicki). W 1933 r. w caÅ‚ych Niemczech byÅ‚o ich ok. 15 tysiÄ™cy.

Represje dotknęły również prasÄ™ katolickÄ… w Niemczech. W momencie dojÅ›cia Hitlera do wÅ‚adzy (styczeÅ„ 1933) funkcjonowaÅ‚o w Niemczech ponad 400 tytuÅ‚ów prasy katolickiej (dla porównania: naziÅ›ci mieli w tym czasie 120 tytuÅ‚ów). W kwietniu 1935 r. wÅ‚adze narodowosocjalistyczne wydaÅ‚y dekret, na mocy którego żadne pismo codzienne nie mogÅ‚o zamieszczać artykuÅ‚ów o tematyce religijnej. OznaczaÅ‚o to likwidacjÄ™ katolickich dzienników. PozostaÅ‚e na rynku katolickie periodyki byÅ‚y z kolei narażone na staÅ‚e szykany i represje. W latach 1934 – 1939 ich liczba w Niemczech zmniejszyÅ‚a siÄ™ z 435 do 124 (74 pisma zostaÅ‚y zamkniÄ™te przez wÅ‚adze, ponad 170 odmówiono zaÅ› przydziaÅ‚u papieru, co również oznaczaÅ‚o ich zamkniÄ™cie).

Realizowano jeszcze jednÄ… wytycznÄ… Hitlera, który domagaÅ‚ siÄ™ od swoich wspóÅ‚pracowników „oÅ›mieszania i zohydzania” KoÅ›cioÅ‚a. PoczÄ…wszy od 1935 roku – a zwÅ‚aszcza po publikacji encykliki Mit brennender Sorge – prasa hitlerowska w Niemczech nie ustawaÅ‚a w kampaniach oszczerstw rzucanych na katolickie duchowieÅ„stwo. Wulgarny antysemityzm Å‚Ä…czono tam z równie brutalnym antykatolicyzmem (księżom zarzucano wszystko: od rozpusty po handel obcymi walutami). W Rosji bolszewickiej takÄ… rolÄ™ odgrywaÅ‚o pismo Bezbożnik. W III Rzeszy jego odpowiednikiem byÅ‚ Der Stürmer, w wulgarny sposób karykaturujÄ…cy na równi Å»ydów oraz katolickich księży.

Inni nie byli gorsi. Już po dokonaniu przez Niemcy anszlusu Austrii (marzec 1938) Der schwarze Korps – organ prasowy SS – zamieszczaÅ‚ „rewelacje” o rzekomym zepsuciu moralnym panujÄ…cym w benedyktyÅ„skich opactwach w Styrii (Austria): „Kler, który jest antynarodowy, niezainteresowany losem ludu, zepsuty moralnie, wrogi paÅ„stwu i przestÄ™pczy, nie jest ani pożądanym, ani godnym, by zarzÄ…dzać dobrami, które winny należeć do ludu niemieckiego. JeÅ›li odbierze siÄ™ klerowi te dobra, to nie odbierze siÄ™ mu niczego, co mogÅ‚oby do niego sÅ‚usznie należeć. Z drugiej strony otrzymaÅ‚ on [kler] te fundacje od swoich książąt, by zarzÄ…dzać nimi w interesie swego ludu, a na pewno nie po to, by prowadzić życie niechrzeÅ›cijaÅ„skie w luksusie i rozpuÅ›cie”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w lipcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map