Chrześcijańskie Artykuły. Kościół w Wietnamie - droga nadziei.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Kościół w Wietnamie - droga nadziei
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Kościół w Wietnamie - droga nadziei




Męczeństwo od samego początku

ChrzeÅ›cijaÅ„stwo przyszÅ‚o do Wietnamu w XVI w., dziÄ™ki dziaÅ‚alnoÅ›ci misyjnej katolickich zakonów (przede wszystkim jezuitów), które w I poÅ‚owie tego stulecia szerzyÅ‚y EwangeliÄ™ na przylegajÄ…cych do Indochin obszarach Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej (Filipiny, Moluki, poÅ‚udniowe Chiny). SwojÄ… wymowÄ™ ma fakt, że pierwsza historyczna wzmianka o obecnoÅ›ci katolików w Wietnamie pochodzi z 1533 r. i zostaÅ‚a podana w starowietnamskiej kronice obwieszczajÄ…cej, że wÅ‚aÅ›nie w tym roku zostaÅ‚ promulgowany dekret królewski zakazujÄ…cy na obszarze Wietnamu wyznawania wiary w Chrystusa (kronika wzmiankuje nawet imiÄ™ misjonarza – Ignacego – który byÅ‚ odpowiedzialny za to „przestÄ™pstwo”).

Przez nastÄ™pne trzy stulecia dzieje KoÅ›cioÅ‚a w Wietnamie sÄ… analogiczne do tych, które byÅ‚y udziaÅ‚em katolików w tym czasie w tym regionie Å›wiata (Chiny lub Japonia). A wiÄ™c przeÅ›ladowania, przerywane krótkimi okresami tolerancji dla chrzeÅ›cijaÅ„stwa. Ocenia siÄ™, że do poczÄ…tku XIX w. życie za Chrystusa oddaÅ‚o ponad 130 tysiÄ™cy wietnamskich katolików. MiÄ™dzy 1625 a 1886 rokiem różni wietnamscy wÅ‚adcy wydali ponad 50 antychrzeÅ›cijaÅ„skich edyktów. Najkrwawsze przeÅ›ladowania dotknęły KoÅ›cióÅ‚ w Wietnamie w okresie panowania Minh Manga (1820 – 1840), nie bez przyczyny zwanego „Neronem Indochin”.

KoÅ›cióÅ‚ powszechny w swoim martyrologium zachowaÅ‚ pamięć również o wietnamskich mÄ™czennikach. 19 czerwca 1998 r. Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II wyniósÅ‚ na oÅ‚tarze 117 Å›wiadków Chrystusa z Wietnamu, którzy wÅ‚asnÄ… krwiÄ… dali Å›wiadectwo trwania przy Panu. SÄ… wÅ›ród nich zarówno duchowni (8 biskupów oraz 50 księży), jak i osoby Å›wieckie (41 mężczyzn i jedna kobieta).

Znana chrzeÅ›cijanom od czasów rzymskich przeÅ›ladowaÅ„ prawda o tym, że „krew mÄ™czenników jest posiewem KoÅ›cioÅ‚a”, miaÅ‚a swoje odniesienie również do wietnamskiego KoÅ›cioÅ‚a. Mimo przeÅ›ladowaÅ„ KoÅ›cióÅ‚ ten ciÄ…gle wzrastaÅ‚. W roku 1668 zostali wyÅ›wiÄ™ceni pierwsi wietnamscy księża. Na poczÄ…tku XIX w. istniaÅ‚a struktura koÅ›cielna (z trzema diecezjami). W 1933 r. papież Pius XI konsekrowaÅ‚ pierwszego wietnamskiego biskupa (Jan Chrzciciel Nguyen Ba Tong).

Podobnie jak w przypadku mÄ™czeÅ„skiego KoÅ›cioÅ‚a w Japonii (por. wczeÅ›niejszy artykuÅ‚ w MiÅ‚ujcie siÄ™!), również KoÅ›cióÅ‚ w Wietnamie doÅ›wiadczyÅ‚ w okresie przeÅ›ladowaÅ„ szczególnej obecnoÅ›ci i opieki Matki Bożej. NajwiÄ™ksze sanktuarium maryjne w Wietnamie znajduje siÄ™ w miejscowoÅ›ci La Vang (Å›rodkowa część kraju). Podczas kolejnego z krwawych przeÅ›ladowaÅ„ KoÅ›cioÅ‚a (w latach 1798 – 1801) wierni szukali schronienia w dżungli nieopodal tego miejsca. To byÅ‚y wietnamskie katakumby, w których wietnamscy katolicy, przymierajÄ…cy gÅ‚odem, modlili siÄ™, oczekujÄ…c na Å›mierć z rÄ…k oprawców. Pewnego dnia modlÄ…cej siÄ™ wspólnocie ukazaÅ‚a siÄ™ Matka Boża, obiecujÄ…c rychÅ‚e wyzwolenie tym, którzy nie ustanÄ… w modlitwie.

Zgodnie z obietnicÄ… Maryi przeÅ›ladowania ustaÅ‚y w 1802 r. W roku 1820 na miejscu objawieÅ„ wybudowano pierwszÄ… kaplicÄ™, która zostaÅ‚a zniszczona w 1885 r., podczas kolejnej fali przeÅ›ladowaÅ„. W 1928 r., w obecnoÅ›ci ponad 20 tysiÄ™cy pielgrzymów, konsekrowany zostaÅ‚ w Le Vang koÅ›cióÅ‚, który w roku 1961 mocÄ… decyzji Stolicy Apostolskiej zostaÅ‚ podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. W tym czasie Wietnam byÅ‚ już politycznie podzielony na komunistycznÄ… PóÅ‚noc oraz demokratyczne PoÅ‚udnie. Organizowane co trzy lata ogólnonarodowe pielgrzymki do Pani z Le Vang byÅ‚y widomym Å›wiadectwem jednoÅ›ci wszystkich Wietnamczyków.

Komunistyczna reedukacja

W 1954 r. skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ francuskie panowanie w Indochinach. Na póÅ‚nocy Wietnamu rozpoczęło siÄ™ w tym samym czasie panowanie reżimu komunistycznego; poÅ‚udnie kraju obroniÅ‚o siÄ™ (na razie) przed komunistycznÄ… inwazjÄ…; od lat 60. XX wieku cieszyÅ‚o siÄ™ ono ponadto militarnÄ… pomocÄ… Stanów Zjednoczonych. Komunistyczna dyktatura oznaczaÅ‚a dla KoÅ›cioÅ‚a wietnamskiego (do 1975 r. tylko na PóÅ‚nocy) poczÄ…tek nowego okresu przeÅ›ladowaÅ„. Wietnamscy komuniÅ›ci postÄ™powali wedÅ‚ug scenariusza sprawdzonego zarówno w Europie, jak i w Azji (Chiny). Próbowali wiÄ™c rozbić KoÅ›cióÅ‚ od Å›rodka, usiÅ‚ujÄ…c stworzyć posÅ‚uszny wÅ‚adzom tzw. KoÅ›cióÅ‚ patriotyczny (przygrywkÄ… do tego byÅ‚ utworzony w 1955 r. Komitet Patriotycznych i MiÅ‚ujÄ…cych Pokój Katolików).

Kiedy przedsiÄ™wziÄ™cie to, wskutek niezÅ‚omnego posÅ‚uszeÅ„stwa KoÅ›cioÅ‚a w póÅ‚nocnym Wietnamie wobec Stolicy Apostolskiej, spaliÅ‚o na panewce, wÅ‚adze komunistyczne przystÄ…piÅ‚y do drugiego etapu swojej antykatolickiej polityki: otwartych przeÅ›ladowaÅ„. Wszystko odbywaÅ‚o siÄ™ pod pretekstem „reformy rolnej” przeprowadzanej na przeÅ‚omie 1955 i 1956 r. KoÅ›cióÅ‚, majÄ…cy w swoim posiadaniu szereg nieruchomoÅ›ci i obszarów rolnych (z których dochód szedÅ‚ na utrzymanie katolickich szkóÅ‚, sierociÅ„ców i innych inicjatyw charytatywnych), zostaÅ‚ okreÅ›lony przez wÅ‚adze jako „obszarnik”. W wyniku owej „reformy rolnej” stracono ok. 170 tysiÄ™cy osób, w tym wielu katolików (Å›wieckich i duchownych).

W nastÄ™pnych latach wÅ‚adze komunistycznego Wietnamu PóÅ‚nocnego kontynuowaÅ‚y politykÄ™ represji. Księża, którzy wczeÅ›niej nie zbiegli do Wietnamu PoÅ‚udniowego, musieli siÄ™ liczyć z wiÄ™zieniem i Å›mierciÄ…. Taki wÅ‚aÅ›nie los spotkaÅ‚ redemptorystÄ™ o. Marcela Nguyen Tan Vana, który w przeciwieÅ„stwie do wiÄ™kszoÅ›ci swoich wspóÅ‚braci pozostaÅ‚ w Hanoi (stolica komunistycznego Wietnamu). W maju 1955 r. o. Marcel zostaÅ‚ aresztowany, bez podania żadnych powodów. Cztery lata później zmarÅ‚ w komunistycznym wiÄ™zieniu. Podobnie jak o. Clement Pham – aresztowany w 1962 r., zmarÅ‚y z wycieÅ„czenia w wiÄ™zieniu w roku 1970.

Wietnam PoÅ‚udniowy, chroniony do 1975 r. przez armiÄ™ amerykaÅ„skÄ…, oferowaÅ‚ azyl przeÅ›ladowanym przez komunistów wietnamskim katolikom. Wszystko zmieniÅ‚o siÄ™ po 30 kwietnia 1975 r. W tym dniu sukcesem: zdobyciem Sajgonu (stolicy Wietnamu PoÅ‚udniowego), zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ agresja komunistycznej PóÅ‚nocy na demokratyczne PoÅ‚udnie. Ostatnie amerykaÅ„skie oddziaÅ‚y opuÅ›ciÅ‚y wówczas Wietnam. ZakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ tzw. wojna wietnamska – tak bardzo zmistyfikowana na skutek dziaÅ‚aÅ„ komunistycznej
propagandy oraz idÄ…cych w Å›lad za niÄ… produkcji Hollywood. Mistyfikacja owa polegaÅ‚a na tym, że agresora (tj. komunistycznÄ… PóÅ‚noc) przedstawiano jako ofiarÄ™, a ofiarÄ™ agresji (tj. PoÅ‚udnie) i jej sojuszników (Amerykanów) jako napastników. Tymczasem po 1975 r. dla wszystkich Wietnamczyków – a zwÅ‚aszcza dla tych z poÅ‚udnia kraju – rozpoczęła siÄ™ noc komunistycznej dyktatury. Å»adna z gwiazd Hollywood, tak gorÄ…co protestujÄ…cych przeciwko wojnie wietnamskiej, nie pamiÄ™taÅ‚a już o ponad 100 tysiÄ…cach ofiar tzw. obozów reedukacyjnych utworzonych przez komunistów po 1975 r. na poÅ‚udniu Wietnamu. Nie byÅ‚o na ulicach zachodnich miast protestów w obronie uchodźców, tzw. boat people, którzy tysiÄ…cami uciekali na maÅ‚ych Å‚ódkach z komunistycznego Wietnamu. Ocenia siÄ™, że do 1987 r. liczba „boat people” osiÄ…gnęła wielkość 600 tysiÄ™cy osób, z czego niemal poÅ‚owa zginęła na morzu. Wielu z nich (podobnie jak wiele ofiar „obozów reedukacyjnych”) to chrzeÅ›cijanie z Wietnamu PoÅ‚udniowego.

Po 1975 r. komunistyczny reżim rozciÄ…gnÄ…Å‚ antykatolickÄ… politykÄ™ również na Å›wieżo zdobyte PoÅ‚udnie. Także tutaj (też bez powodzenia) próbowano manewru z tzw. KoÅ›cioÅ‚em patriotycznym (krótko po zdobyciu Sajgonu komuniÅ›ci utworzyli „Komitet SolidarnoÅ›ci Wietnamskich Katolików” i sponsorowali wydawanie prorzÄ…dowego pisma Katolicy i Lud). Intencje wÅ‚adz staÅ‚y siÄ™ czytelne, gdy w 1976 r. polecono, by w „patriotycznym KoÅ›ciele” nie odmawiano podczas Mszy Å›w. modlitwy w intencji papieża. Po tym fakcie Komitet umarÅ‚ Å›mierciÄ… naturalnÄ….

Kardynał męczennik

Znakomita wiÄ™kszość kapÅ‚anów, którzy do 1975 r. pracowali w Wietnamie PoÅ‚udniowym, po opanowaniu tego kraju przez komunistów stanęła wobec losu, który byÅ‚ udziaÅ‚em ich wspóÅ‚braci po roku 1954 na póÅ‚nocy: wiÄ™zienie (zwane najczęściej „obozem reedukacyjnym”, poÅ‚ożonym gÅ‚Ä™boko w dżungli), które czÄ™sto koÅ„czyÅ‚o siÄ™ Å›mierciÄ….

Taki los spotkaÅ‚ m.in. biskupa Francisa Xaviera Nguyen Van Thuana. W latach 1967 – 1975 byÅ‚ on biskupem w diecezji Nha Trang. 24 kwietnia 1975 r. (a wiÄ™c sześć dni przed opanowaniem Sajgonu przez komunistów) zostaÅ‚ mianowany przez papieża PawÅ‚a VI arcybiskupem – koadiutorem Sajgonu. Cztery miesiÄ…ce później zostaÅ‚ wtrÄ…cony do wiÄ™zienia za udziaÅ‚ w „szpiegowskim spisku” (tak bowiem komuniÅ›ci odczytali wspomnianÄ… papieskÄ… nominacjÄ™).

Przez 13 lat biskup Nguyen Van Thuan byÅ‚ więźniem komunistycznego „obozu reedukacyjnego”, z czego 9 lat spÄ™dziÅ‚ w caÅ‚kowitym odosobnieniu. ZostaÅ‚ uwolniony w listopadzie 1988 r. i wydalony z kraju. PrzybyÅ‚ do Rzymu, gdzie papież Jan PaweÅ‚ II postawiÅ‚ go na czele Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. W roku 2001 Ojciec ÅšwiÄ™ty wyniósÅ‚ go do godnoÅ›ci kardynalskiej. Jak wiadomo, kardynalska purpura przypomina o gotowoÅ›ci do mÄ™czeÅ„stwa. W przypadku tego kardynaÅ‚a byÅ‚ to raczej opis historii jego życia.

KardynaÅ‚ Nguyen Van Thuan mówiÅ‚: „MÄ™czennicy nauczyli nas mówić »tak«: »tak« bezwarunkowe i bezgraniczne dla miÅ‚oÅ›ci Pana; ale równoczeÅ›nie nauczyli nas mówić »nie« dla próżnoÅ›ci, kompromisu niesprawiedliwoÅ›ci – nawet usprawiedliwianej potrzebÄ… ratowania wÅ‚asnego życia”. Å»ycie tego wietnamskiego kardynaÅ‚a byÅ‚o wÅ‚aÅ›nie takim „tak” powiedzianym Chrystusowi.

W swoich wspomnieniach, zatytuÅ‚owanych Droga nadziei, kardynaÅ‚ wspominaÅ‚, że „(…) pewnej nocy w gÅ‚Ä™bi swojego serca usÅ‚yszaÅ‚em gÅ‚os mówiÄ…cy do mnie: »Czemu siÄ™ niepokoisz? Musisz rozróżnić pomiÄ™dzy Bogiem i dzieÅ‚ami Bożymi, a wiÄ™c tym wszystkim, co już uczyniÅ‚eÅ› i zamierzasz uczynić – czyli wizytami duszpasterskimi, formowaniem seminarzystów i zakonników, budowaniem szkóÅ‚ i ewangelizowaniem. Wszystko to jest wspaniaÅ‚ym dzieÅ‚em, dzieÅ‚em Bożym, ale nie jest Bogiem! JeÅ›li Bóg chce, byÅ› wszystko to porzuciÅ‚ i powierzyÅ‚ te dzieÅ‚a Jego rÄ™kom, zrób tak i zaufaj Mu. Bóg wykona tÄ™ pracÄ™ nieskoÅ„czenie lepiej niż ty, powierzy tÄ™ pracÄ™ innym, zdolniejszym od ciebie. Ty tylko musisz wybrać miÄ™dzy Bogiem a Jego dzieÅ‚ami”.

Å»ycie przyszÅ‚ego kardynaÅ‚a w komunistycznym wiÄ™zieniu byÅ‚o wspaniaÅ‚ym Å›wiadectwem wielkiej wiary w moc Eucharystii. Po latach abp Nguyen Van Thuan pisaÅ‚: „(…) w samotnoÅ›ci pustyni, w mrokach wiÄ™zienia skieruj siÄ™ ku oÅ‚tarzom caÅ‚ego Å›wiata, na których Chrystus ofiarowuje siÄ™ jako ofiara; ofiaruj siebie. Twoje serce przepeÅ‚ni siÄ™ odwagÄ… i pociechÄ…”. Mimo nieludzkich warunków panujÄ…cych w wiÄ™zieniu biskup nie zaprzestaÅ‚ odprawiania NajÅ›wiÄ™tszej Ofiary. Za oÅ‚tarz sÅ‚użyÅ‚o mu maÅ‚e pudeÅ‚eczko; wino (przemycone do wiÄ™zienia jako „lekarstwo na żoÅ‚Ä…dek”) i wodÄ™ trzymaÅ‚ w swoich dÅ‚oniach podczas odprawiania Mszy, a konsekrowane hostie okryte chusteczkami byÅ‚y później przedmiotem adoracji jego i wspóÅ‚więźniów.

Ten przykÅ‚ad heroicznej wiary przyniósÅ‚ jeszcze w wiÄ™zieniu wspaniaÅ‚e owoce w postaci nawróceÅ„ jego niechrzeÅ›cijaÅ„skich towarzyszy niedoli (np. buddystów). Jak wspominali potem strażnicy wiÄ™zienni, biskup Nguyen Van Thuan nikomu, nawet swoim przeÅ›ladowcom, nie okazywaÅ‚ nienawiÅ›ci czy nawet niechÄ™ci. I podobnie jak tylu wietnamskich mÄ™czenników przed nim, również on zwracaÅ‚ siÄ™ o pomoc do Matki Bożej. Jak wspominaÅ‚: „(…) trudne lata w wiÄ™zieniu mijaÅ‚y bardzo powoli. CierpiÄ…c upokorzenia i porzucenie, szukaÅ‚em wsparcia i nadziei w miÅ‚oÅ›ci Maryi, naszej PrzenajÅ›wiÄ™tszej Matki. I we wstawiennictwie wspaniaÅ‚ych sÅ‚ug Maryi – Å›w. Ludwika de Montfort, Å›w. Jana Bosco i Å›w. Maksymiliana Kolbe – oni byli moimi towarzyszami na drodze nadziei. Inspirowali mnie i dali niezachwianÄ… ufność w miÅ‚oÅ›ci Maryi, Królowej ApostoÅ‚ów i MÄ™czenników”.

W wiÄ™zieniu biskup Nguyen Van Thuan zawierzyÅ‚ swoje życie Matce Bożej. W Jej Å›wiÄ™to (15 sierpnia 1975 r.) rozpoczÄ…Å‚ 13. rok życia w wiÄ™zieniu, a w inne Jej Å›wiÄ™to – 21 listopada 1988 r. (Å›wiÄ™to Ofiarowania Maryi) wyszedÅ‚ na wolność. W roku 2002 kardynaÅ‚ mÄ™czennik zakoÅ„czyÅ‚ swoje życie. Podczas Mszy pogrzebowej Jan PaweÅ‚ II nazwaÅ‚ go „Å›wietlistym przykÅ‚adem chrzeÅ›cijaÅ„skiej wiary, aż do mÄ™czeÅ„stwa”. Jako o heroicznym Å›wiadku nadziei wspominaÅ‚ o nim w swojej encyklice Spe salvi Benedykt XVI. Niedawno zaÅ› Stolica Apostolska poinformowaÅ‚a o rozpoczÄ™ciu procesu beatyfikacyjnego tego wietnamskiego kardynaÅ‚a.

Trudna teraźniejszość

Na poczÄ…tku XXI w. katolicka spoÅ‚eczność w Wietnamie liczy ok. 8 milionów osób (na populacjÄ™ 82 milionów) i jest najliczniejszÄ…, po filipiÅ„skiej, katolickÄ… wspólnotÄ… w Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej. Nie oznacza to, że skoÅ„czyÅ‚y siÄ™ dla wietnamskiego KoÅ›cioÅ‚a trudne czasy. RzÄ…dzÄ…cy Wietnamem komuniÅ›ci ciÄ…gle bowiem próbujÄ… ingerować w wewnÄ™trzne sprawy KoÅ›cioÅ‚a, kwestionujÄ…c na przykÅ‚ad dokonywane przez Rzym nominacje biskupie (np. w 2003 r. wÅ‚adze w Hanoi oficjalnie oprotestowaÅ‚y kardynalskÄ… nominacjÄ™ dla abp. Jeana-Baptiste’a Pham Minh Mana). Mnożą siÄ™ ponadto rozmaite administracyjne szykany wymierzone zarówno w Å›wieckich, jak i duchownych (widać to szczególnie przy okazji restrykcyjnej polityki wÅ‚adz wobec prasy czy edukacji katolickiej). Latem 2008 r. policja brutalnie rozpÄ™dziÅ‚a wiernych zgromadzonych na modlitwie w miejscu dawnego klasztoru Redemptorystów – miejscu, które byÅ‚o Å›wiadkiem mÄ™czeÅ„stwa wietnamskich zakonników. Z tej okazji reżimowa prasa nazwaÅ‚a modlÄ…cych siÄ™ katolików mianem „kryminalistów”. Ale KoÅ›cióÅ‚ mÄ™czenników nie może zginąć.

 

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w lipcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map