Chrześcijańskie Artykuły. "Wzrok mój spoczywa na nim" (cz. III).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - "Wzrok mój spoczywa na nim" (cz. III)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

"Wzrok mój spoczywa na nim" (cz. III)




Objawienia Pana Jezusa, które otrzymywaÅ‚a siostra Faustyna od 1929 r. do swej Å›mierci w roku 1938, a wiÄ™c przez dziewięć lat, obejmowaÅ‚y też szereg poleceÅ„: Pan Jezus dyktowaÅ‚ jej modlitwy i formy czci swego miÅ‚osierdzia, które chciaÅ‚, by zostaÅ‚y rozpowszechnione dla pożytku duchowego, pociechy i zbawienia wielu dusz.

Koronka do miłosierdzia Bożego

Pierwsza modlitwa podyktowana przez Pana Jezusa, którÄ… zanotowaÅ‚a Å›w. Faustyna w swoim Dzienniczku, brzmi: „O Krwi i Wodo, któraÅ› wytrysnęła z Serca Jezusowego jako zdrój miÅ‚osierdzia dla nas – ufam Tobie”. Pan Jezus doÅ‚Ä…czyÅ‚ do niej obietnicÄ™: „Kiedy odmówisz tÄ™ modlitwÄ™ za jakiego grzesznika z sercem skruszonym i wiarÄ…, dam mu Å‚askÄ™ nawrócenia” (Dz. 186-7).

Przekazaniu koronki do miÅ‚osierdzia Bożego towarzyszyÅ‚o przejmujÄ…ce objawienie, które miaÅ‚o miejsce 13 wrzeÅ›nia 1935 r.: „Wieczorem, kiedy byÅ‚am w swojej celi, ujrzaÅ‚am anioÅ‚a, wykonawcÄ™ gniewu Bożego. ByÅ‚ w szacie jasnej, z promiennym obliczem, obÅ‚ok pod jego stopami, z obÅ‚oku wychodziÅ‚y pioruny i bÅ‚yskawice do rÄ…k jego, a z rÄ™ki jego wychodziÅ‚y i dopiero dotykaÅ‚y ziemi (...). Zaczęłam bÅ‚agać Boga za Å›wiatem sÅ‚owami wewnÄ™trznie sÅ‚yszanymi (Dz. 474). Kiedy siÄ™ tak modliÅ‚am, ujrzaÅ‚am bezsilność anioÅ‚a, i nie mógÅ‚ wypeÅ‚nić sprawiedliwej kary, która siÄ™ sÅ‚usznie należaÅ‚a za grzechy. Z takÄ… mocÄ… wewnÄ™trznÄ… jeszcze siÄ™ nigdy nie modliÅ‚am jako wtenczas. SÅ‚owa, którymi bÅ‚agaÅ‚am Boga, sÄ… nastÄ™pujÄ…ce: »Ojcze przedwieczny, ofiarujÄ™ Ci CiaÅ‚o i Krew, DuszÄ™ i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, za grzechy nasze i Å›wiata caÅ‚ego; dla Jego bolesnej mÄ™ki miej miÅ‚osierdzie dla nas«” (Dz. 475).

NastÄ™pnego dnia Pan Jezus powiedziaÅ‚: „Ile razy wejdziesz do kaplicy, odmów zaraz tÄ™ modlitwÄ™, której ciÄ™ nauczyÅ‚em wczoraj (...). Ta modlitwa jest na uÅ›mierzenie gniewu mojego” (Dz. 476), po czym podaÅ‚ dokÅ‚adny sposób odmawiania koronki na różaÅ„cu; to jest ten, który znamy dzisiaj.

We wrzeÅ›niu 1936 r. Pan Jezus przekazaÅ‚ Faustynie obietnice, które daje, odmawiajÄ…cym tÄ™ modlitwÄ™: „Odmawiaj nieustannie tÄ™ koronkÄ™, której ciÄ™ nauczyÅ‚em. Ktokolwiek bÄ™dzie jÄ… odmawiaÅ‚, dostÄ…pi wielkiego miÅ‚osierdzia w godzinÄ™ Å›mierci. KapÅ‚ani bÄ™dÄ… podawać grzesznikom jako ostatniÄ… deskÄ™ ratunku; chociażby byÅ‚ grzesznik najzatwardzialszy, jeżeli raz tylko zmówi tÄ™ koronkÄ™, dostÄ…pi Å‚aski z nieskoÅ„czonego miÅ‚osierdzia mojego. PragnÄ™, aby poznaÅ‚ Å›wiat caÅ‚y miÅ‚osierdzie moje; niepojÄ™tych Å‚ask pragnÄ™ udzielać duszom, które ufajÄ… mojemu miÅ‚osierdziu” (Dz. 687). Nieco później dodaÅ‚ jeszcze: „Dusze, które odmawiać bÄ™dÄ… tÄ™ koronkÄ™, miÅ‚osierdzie moje ogarnie je w życiu, a szczególnie w Å›mierci godzinie” (Dz. 754).

Po krótkim czasie Pan Jezus poleciÅ‚, aby koronkÄ™ odmawiaÅ‚a nie tylko Faustyna, ale również siostry z jej zgromadzenia oraz ich wychowanki. Faustyna zwróciÅ‚a siÄ™ w tej sprawie do matki generalnej, ale ta miaÅ‚a zastrzeżenia, czy może nakazać modlitwy jeszcze nie zatwierdzone przez wÅ‚adze koÅ›cielne; wyraziÅ‚a też nadziejÄ™, że ks. Sopoćko wyda broszurkÄ™ z koronkÄ…, co by uÅ‚atwiÅ‚o jej rozpowszechnienie.

A Pan Jezus nalegaÅ‚: „O, jak wielkich Å‚ask udzielÄ™ duszom, które odmawiać bÄ™dÄ… tÄ™ koronkÄ™, wnÄ™trznoÅ›ci miÅ‚osierdzia mego poruszone sÄ… dla odmawiajÄ…cych tÄ™ koronkÄ™. Zapisz te sÅ‚owa, córko moja, mów Å›wiatu o moim miÅ‚osierdziu, niech pozna caÅ‚a ludzkość niezgÅ‚Ä™bione miÅ‚osierdzie moje. Jest to znak na czasy ostateczne, po nim nadejdzie dzieÅ„ sprawiedliwy. Póki czas, niech uciekajÄ… siÄ™ do źródÅ‚a miÅ‚osierdzia mojego, niech korzystajÄ… z krwi i wody, która dla nich wytrysÅ‚a” (Dz. 848).

Podczas swego pobytu w sanatorium w Prądniku siostra Faustyna doświadczyła naocznie skuteczności koronki dla ludzi umierających: nawracali się, przyjmowali sakramenty, pogodzeni z Bogiem umierali w spokoju. Tą modlitwą mogła ogarniać nawet ludzi znajdujących się daleko, a ukazanych jej w wizji wewnętrznej.

Raz, gdy skarżyÅ‚a siÄ™ Panu Jezusowi, że tylu ludzi Go nie zna, nie kocha, jak „lecÄ… na oÅ›lep w strasznÄ… przepaść piekielnÄ…”, Pan jej odpowiedziaÅ‚: „Przez odmawianie tej koronki zbliżasz ludzkość do Mnie” (Dz. 929).

Jakim skarbem jest wiÄ™c ta modlitwa i jakie szczęście, że jÄ… znamy, odmawiamy i możemy rozpowszechniać wÅ›ród tych, którzy jeszcze nie poznali tego daru miÅ‚oÅ›ci Bożej.

Godzina miÅ‚osierdzia

Pewnego dnia, gdy Faustyna rozważaÅ‚a Å›mierć Pana Jezusa na krzyżu, usÅ‚yszaÅ‚a Jego sÅ‚owa: „O trzeciej godzinie bÅ‚agaj mojego miÅ‚osierdzia, szczególnie za grzeszników, i choć przez krótki moment zagÅ‚Ä™biaj siÄ™ w mojej mÄ™ce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miÅ‚osierdzia dla Å›wiata caÅ‚ego. PozwolÄ™ ci wniknąć w mój Å›miertelny smutek; w tej godzinie nie odmówiÄ™ duszy niczego, która Mnie prosi przez mÄ™kÄ™ mojÄ…” (Dz. 1320).

Później Pan Jezus bliżej okreÅ›liÅ‚, jakiego by chciaÅ‚ uczczenia tego momentu ofiary, odkupienia, zadośćuczynienia Ojcu, najwiÄ™kszego miÅ‚osierdzia dla ludzi, który miaÅ‚ miejsce w Wielki PiÄ…tek o godzinie piÄ™tnastej: „Ile razy usÅ‚yszysz, jak zegar bije trzeciÄ… godzinÄ™, zanurzaj siÄ™ caÅ‚a w miÅ‚osierdziu moim, uwielbiajÄ…c i wysÅ‚awiajÄ…c je; wzywaj jego wszechmocy dla Å›wiata caÅ‚ego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostaÅ‚o na oÅ›cież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie staÅ‚a siÄ™ Å‚aska dla Å›wiata caÅ‚ego – miÅ‚osierdzie zwyciężyÅ‚o sprawiedliwość. Córko moja, staraj siÄ™ w tej godzinie odprawiać drogÄ™ krzyżowÄ…, o ile ci na to obowiÄ…zki pozwolÄ…; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstÄ…p na chwilÄ™ do kaplicy i uczcij moje serce, które jest peÅ‚ne miÅ‚osierdzia w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstÄ…pić do kaplicy, pogrąż siÄ™ w modlitwie tam, gdzie jesteÅ›, chociaż przez króciutkÄ… chwilÄ™. Żądam czci dla mojego miÅ‚osierdzia od wszelkiego stworzenia, ale od ciebie najpierw, bo daÅ‚em ci najgÅ‚Ä™biej poznać tÄ™ tajemnicÄ™” (Dz. 1572).

Ze sÅ‚ów Pana Jezusa wynika, że sposobem uczczenia tej chwili nie musi być koniecznie odmówienie koronki, ale w zależnoÅ›ci od sytuacji i możliwoÅ›ci każdy powinien choć na moment znaleźć siÄ™ duchowo u stóp krzyża.

Modlitwa w godzinie miÅ‚osierdzia to nie tylko wspomnienie faktu sprzed prawie dwóch tysiÄ™cy lat, ale uÅ›wiadomienie sobie lub ożywienie tej Å›wiadomoÅ›ci, że odkupienie czÅ‚owieka przez Syna Bożego, pojednanie go z Ojcem, zadośćuczynienie Ojcu za grzech Å›wiata dokonuje siÄ™ stale, że miÅ‚osierdzie Boże, objawione najgÅ‚Ä™biej przez Å›mierć krzyżowÄ… Jezusa Chrystusa, obejmuje wszystkich ludzi wszystkich pokoleÅ„ i wieków, aż do skoÅ„czenia Å›wiata. A to bicie zegara odmierzajÄ…cego nasz ziemski czas aż do momentu, gdy przeminie doczesność, a nastanie wieczność, ma nam uÅ›wiadamiać, że Pan Jezus umiera mistycznie zawsze, wszÄ™dzie, gdzie jest czÅ‚owiek, stale na oÅ‚tarzach Å›wiata ofiarowuje siÄ™ Ojcu za grzesznÄ… ludzkość.

Trzeba wtedy choć na chwilÄ™ przystanąć duchowo i pomyÅ›leć ze czciÄ… i wdziÄ™cznoÅ›ciÄ… o tym, że Å›mierć Jezusa byÅ‚a za mnie, żebym ja nie umarÅ‚ na wieki ciemnoÅ›ci. Co wiÄ™cej, otwarÅ‚a strumienie miÅ‚oÅ›ci i Å‚aski Trójcy ÅšwiÄ™tej, które spÅ‚ywajÄ… na mnie od chwili mojego chrztu.

Ten moment uczczenia szczytu miÅ‚osierdzia Bożego w Å›mierci Jezusa o godz. 15 powinien wejść w obyczaj każdego chrzeÅ›cijanina. Pan Jezus prosiÅ‚ o tÄ™ chwilÄ™ nie tylko FaustynÄ™ – zwraca siÄ™ z tÄ… proÅ›bÄ… do każdego czÅ‚owieka.

Święto Miłosierdzia

Gdy Pan Jezus zleciÅ‚ Faustynie namalowanie swego obrazu, 22 lutego, po raz pierwszy wyraziÅ‚ życzenie, aby druga niedziela po Zmartwychwstaniu byÅ‚a obchodzona jako Å›wiÄ™to MiÅ‚osierdzia Bożego: „Ja pragnÄ™, aby byÅ‚o MiÅ‚osierdzia ÅšwiÄ™to (...). ChcÄ™, aby ten obraz, który wymalujesz pÄ™dzlem, byÅ‚ uroczyÅ›cie poÅ›wiÄ™cony w pierwszÄ… niedzielÄ™ po Wielkanocy, ta niedziela ma być ÅšwiÄ™tem MiÅ‚osierdzia” (Dz. 49).

To Å›wiÄ™to jest jeszcze jednym źródÅ‚em Å‚aski i zmiÅ‚owania Bożego dla ludzi, a – jak dotÄ…d – za maÅ‚o znane i doceniane. Pan Jezus tak mówiÅ‚ do Faustyny: „Zbierz wszystkich grzeszników z caÅ‚ego Å›wiata i zanurz ich w przepaÅ›ci miÅ‚osierdzia mojego. PragnÄ™ siÄ™ udzielać duszom, dusz pragnÄ™, córko moja. W Å›wiÄ™to moje – w Å›wiÄ™to MiÅ‚osierdzia – bÄ™dziesz przebiegać Å›wiat caÅ‚y i sprowadzać bÄ™dziesz dusze zemdlone do źródÅ‚a miÅ‚osierdzia mojego. Ja je uleczÄ™ i wzmocniÄ™” (Dz. 206); „ÅšwiÄ™to to wyszÅ‚o z wnÄ™trznoÅ›ci miÅ‚osierdzia mojego i jest zatwierdzone w gÅ‚Ä™bokoÅ›ciach zmiÅ‚owaÅ„ moich. Wszelka dusza wierzÄ…ca i ufajÄ…ca miÅ‚osierdziu mojemu dostÄ…pi go” (Dz. 420).

Ze Å›wiÄ™tem MiÅ‚osierdzia zwiÄ…zane sÄ… najwiÄ™ksze obietnice Pana Jezusa: „W dniu tym otwarte sÄ… wnÄ™trznoÅ›ci miÅ‚osierdzia mego, wylewam caÅ‚e morze Å‚ask na dusze, które siÄ™ zbliżą do źródÅ‚a miÅ‚osierdzia mojego; która dusza przystÄ…pi do spowiedzi i Komunii Å›wiÄ™tej, dostÄ…pi zupeÅ‚nego odpuszczenia win i kar; w tym dniu otwarte sÄ… wszystkie upusty Boże, przez które pÅ‚ynÄ… Å‚aski; niech siÄ™ nie lÄ™ka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej byÅ‚y jako szkarÅ‚at” (Dz. 699). Możliwość uzyskania odpustu zupeÅ‚nego w tym dniu Pan Jezus potwierdziÅ‚ jeszcze raz w widzeniu w 1937 r.

Jak kult miÅ‚osierdzia Bożego poprzez obraz Jezu, ufam Tobie i koronkÄ™ zapuÅ›ciÅ‚ gÅ‚Ä™bokie korzenie w duchowoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skiej naszych czasów, tak Å›wiÄ™to MiÅ‚osierdzia jeszcze nie jest dość znane; życzenie Pana Jezusa wymaga gorliwszego przekazu tym, którzy o nim nie wiedzÄ…; to zadanie nie tylko dla duszpasterzy, ale dla wszystkich czcicieli miÅ‚osierdzia Bożego. Pan Jezus siÄ™ skarży: „Dusze ginÄ… mimo mojej gorzkiej mÄ™ki. DajÄ™ im ostatniÄ… deskÄ™ ratunku, to jest Å›wiÄ™to MiÅ‚osierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbiÄ… miÅ‚osierdzia mojego, zginÄ… na wieki. Sekretarko mojego miÅ‚osierdzia, pisz, mów duszom o tym wielkim miÅ‚osierdziu moim, bo blisko jest dzieÅ„ straszliwy, dzieÅ„ mojej sprawiedliwoÅ›ci” (Dz. 965); „ÅšwiÄ™to MiÅ‚osierdzia wyszÅ‚o z wnÄ™trznoÅ›ci moich dla pociechy Å›wiata caÅ‚ego” (Dz. 1517).

SÅ‚uga dobry i wierny, który zna wolÄ™ swego Pana

KsiÄ…dz MichaÅ‚ Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny, wiedziaÅ‚ od niej, że Pan Jezus jemu powierzy rozpowszechnienie orÄ™dzia o miÅ‚osierdziu Bożym w KoÅ›ciele i na Å›wiecie. Wizjonerka uprzedziÅ‚a go, że czeka go wiele pracy, wysiÅ‚ków i niepowodzeÅ„, ale w tej misji nie ma ustawać ani siÄ™ zniechÄ™cać. Po ostatnim widzeniu z niÄ…, krótko przed jej Å›mierciÄ…, ks. Sopoćko zapisaÅ‚ w swoim notatniku: „Mam nie ustawać w szerzeniu kultu miÅ‚osierdzia Bożego, a w szczególnoÅ›ci dążyć do ustanowienia Å›wiÄ™ta w pierwszÄ… niedzielÄ™ po Wielkanocy. Nigdy nie mogÄ™ powiedzieć, że uczyniÅ‚em dosyć. Choćby siÄ™ spiÄ™trzyÅ‚y najwiÄ™ksze trudnoÅ›ci, choćby siÄ™ zdawaÅ‚o, że sam Bóg tego nie chce, nie można ustawać. Choćby już brakÅ‚o siÅ‚ fizycznych i moralnych, nie ustawać. GÅ‚Ä™bia bowiem MiÅ‚osierdzia Bożego jest niewyczerpana i nie wystarczy życia naszego na Jego wysÅ‚awianie”.

Tak czyniÅ‚ do upadÅ‚ego. Jeszcze podczas wojny napisaÅ‚ traktat o miÅ‚osierdziu Bożym, który udaÅ‚o siÄ™ konspiracyjnie odbić na powielaczu w 500 egzemplarzach. Po przeniesieniu do BiaÅ‚egostoku staraÅ‚ siÄ™ rozpalić tym kultem wielu teologów i duszpasterzy. Ale sprawa szÅ‚a opornie. Siostra Faustyna zmarÅ‚a w murach klasztornych jako nieznana, cicha zakonnica; jej Dzienniczek (jeszcze w rÄ™kopisie) poznawaÅ‚y dopiero jej wspóÅ‚siostry. Kolportowane w broszurkach modlitwy i obrazek Króla MiÅ‚osierdzia nie zyskiwaÅ‚y wyższej rangi w oczach duchowieÅ„stwa przez to, że pochodziÅ‚y z wizji nieznanej nikomu zakonnicy. Natomiast przeciw tekstom modlitw i samej myÅ›li otoczenia kultem jednego z przymiotów Bożych, jakim jest miÅ‚osierdzie, podniosÅ‚y siÄ™ gÅ‚osy teologów.

KsiÄ…dz Sopoćko w swych staraniach dotarÅ‚ do kardynaÅ‚a Augusta Hlonda i pozyskaÅ‚ jego przychylność dla sprawy. Åšmierć prymasa Hlonda wstrzymaÅ‚a bieg staraÅ„; niemniej jego nastÄ™pca, prymas Stefan WyszyÅ„ski, na wniosek ks. Sopoćki zwróciÅ‚ siÄ™ do Stolicy Apostolskiej z proÅ›bÄ… o aprobatÄ™ dla kultu i Å›wiÄ™ta MiÅ‚osierdzia Bożego. Silnym argumentem byÅ‚y gÅ‚osy i petycje wiernych na rzecz tego kultu, nadsyÅ‚ane nie tylko z Polski. Prymas WyszyÅ„ski, bÄ™dÄ…c w Rzymie w 1957 r., osobiÅ›cie zÅ‚ożyÅ‚ w Kongregacji Å›w. Oficjum odpowiednie pisma i odniósÅ‚ wrażenie, że sprawa przybierze pomyÅ›lny obrót.

KsiÄ…dz Sopoćko nie ustawaÅ‚ w zabiegach o pozyskanie przychylnoÅ›ci episkopatu Polski dla kultu miÅ‚osierdzia Bożego, obrazków Króla MiÅ‚osierdzia i ustanowienia Å›wiÄ™ta oraz o opinie dotyczÄ…ce Dzienniczka siostry Faustyny, którego egzemplarze zostaÅ‚y dostarczone biskupom. Kiedy budziÅ‚y siÄ™ jakieÅ› gÅ‚osy zastrzeżeÅ„ co do kultu obrazu, tekstów modlitw itp., ks. Sopoćko Å›pieszyÅ‚ z wyjaÅ›nieniami. WidziaÅ‚ bowiem, jak oddolnie szerzy siÄ™ nabożeÅ„stwo do miÅ‚osierdzia Bożego, jak ludziom znÄ™kanym wojnÄ… i reżimem komunistycznym to nabożeÅ„stwo jest bliskie i ile Å‚ask dla ludzi, a chwaÅ‚y Bożej przysparza.

Sprawy Boże muszÄ… przejść swojÄ… drogÄ™ krzyżowÄ…, aby odnieść zwyciÄ™stwo. Tak siÄ™ też staÅ‚o z kultem miÅ‚osierdzia Bożego. 6 marca 1959 r. Kongregacja Å›w. Oficjum wydaÅ‚a notyfikacjÄ™, w której polecaÅ‚a powstrzymanie rozpowszechniania obrazów i pism przedstawiajÄ…cych nabożeÅ„stwo do miÅ‚osierdzia Bożego w formach przekazanych przez siostrÄ™ FaustynÄ™. WczeÅ›niej prymas WyszyÅ„ski otrzymaÅ‚ pismo z Kongregacji dodajÄ…ce jeszcze polecenie usuwania obrazów Króla MiÅ‚osierdzia, niewprowadzania Å›wiÄ™ta miÅ‚osierdzia Bożego i upomnienia ks. Sopoćki, by nie szerzyÅ‚ wiÄ™cej tych objawieÅ„ i nabożeÅ„stwa.

ZdawaÅ‚o siÄ™, że „causa finita” – sprawa skoÅ„czona. KsiÄ…dz Sopoćko przyjÄ…Å‚ werdykt Stolicy Apostolskiej z caÅ‚Ä… pokorÄ…, przestajÄ…c dziaÅ‚ać, ale nie przestajÄ…c wierzyć w zwyciÄ™stwo prawdy. WidziaÅ‚ szczery żal tych, którym nabożeÅ„stwo do miÅ‚osierdzia Bożego daÅ‚o wiarÄ™, w których obudziÅ‚o nadziejÄ™ i rozpaliÅ‚o miÅ‚ość do Boga, a miÅ‚osierdzie dla bliźniego.

Dla tych osób wielkÄ… otuchÄ… staÅ‚o siÄ™ otwarcie procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej 21 października 1965 r. przez arcybiskupa krakowskiego Karola WojtyÅ‚Ä™. W trakcie procesu wiele dokumentów uzupeÅ‚niono, wiele spraw i nieporozumieÅ„ wyjaÅ›niono na korzyść tego, o co zabiegaÅ‚ ks. Sopoćko. W dwa lata później diecezjalny proces zostaÅ‚ uroczyÅ›cie zakoÅ„czony i jego akta przesÅ‚ane do Kongregacji do spraw ÅšwiÄ™tych do Rzymu, gdzie zaczÄ…Å‚ siÄ™ proces beatyfikacyjny.

KsiÄ…dz MichaÅ‚ Sopoćko poza pracami zwiÄ…zanymi z procesem sÅ‚ugi Bożej, a jego penitentki, którÄ… uważaÅ‚ za Å›wiÄ™tÄ… jeszcze, gdy żyÅ‚a, oddawaÅ‚ siÄ™ pracy dydaktycznej w seminarium duchownym w BiaÅ‚ymstoku, a później duszpasterstwu i pracy charytatywnej. Nadal miaÅ‚ na sercu życzenie Pana Jezusa, aby zostaÅ‚o ustanowione Å›wiÄ™to MiÅ‚osierdzia Bożego, a to leżaÅ‚o wyÅ‚Ä…cznie w kompetencji wÅ‚adzy duchownej. Sam kult miÅ‚osierdzia Bożego, obrazki Jezu, ufam Tobie, koronka do miÅ‚osierdzia Bożego rozpowszechniaÅ‚y siÄ™ oddolnie, docierajÄ…c do innych krajów i kontynentów, wszÄ™dzie przynoszÄ…c wielkie duchowe owoce.

Ksiądz Sopoćko, już schorowany, nie ustawał w głoszeniu wielkości miłosierdzia Bożego, ale zdawało mu się, że dzieła do końca nie doprowadził. Po ludzku tak można było sądzić. Faustyna, umierając, przekazała orędzie jemu, on zaś nie miał komu. Zmarł w Białymstoku 15 lutego 1975 roku.

Ziarno musiaÅ‚o obumrzeć. A owoce posypaÅ‚y siÄ™ jak z dojrzaÅ‚ego kÅ‚osa: cofniÄ™cie notyfikacji 15 kwietnia 1978 r., wybór Karola WojtyÅ‚y, wielkiego czciciela miÅ‚osierdzia Bożego i siostry Faustyny, na papieża 16 października tegoż roku, jego encyklika Dives in misericordia w roku 1980, beatyfikacja siostry Faustyny w 1993 r. i kanonizacja w roku 2000. KsiÄ…dz MichaÅ‚ Sopoćko sÅ‚ugÄ… Bożym w 1993 i bÅ‚ogosÅ‚awionym 28 wrzeÅ›nia 2008 r.

„CaÅ‚e XX stulecie – mówiÅ‚ Jan PaweÅ‚ II – byÅ‚o naznaczone jakimÅ› szczególnym dziaÅ‚aniem Boga, który jest Ojcem «bogatym w miÅ‚osierdzie»” (Pamięć i tożsamość). To miÅ‚osierdzie objawione zostaÅ‚o ze szczególnÄ… mocÄ…, aby stać siÄ™ pociechÄ… ludu Bożego na czas wielkiego zmagania siÄ™ dobra ze zÅ‚em, którego jesteÅ›my Å›wiadkami. BÅ‚ogosÅ‚awiony MichaÅ‚ mówi do nas też na pociechÄ™ i umocnienie: „Wola Boża speÅ‚ni siÄ™ w caÅ‚ej swojej rozciÄ…gÅ‚oÅ›ci i żadne potÄ™gi Å›wiata ani duchów ciemnoÅ›ci nie zdoÅ‚ajÄ… planów Bożych pokrzyżować” (list do Faustyny z 1936 r.).

ŹródÅ‚a: ks. Henryk Ciereszko: Å»ycie i dziaÅ‚alność ksiÄ™dza MichaÅ‚a Sopoćki, Kraków 2006; Jan Grzegorczyk: Dziurawy kajak, PoznaÅ„ 2006.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w lipcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map