Chrześcijańskie Artykuły. Jestem z Wami zawsze obecny w Eucharystii.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Jestem z Wami zawsze obecny w Eucharystii
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Jestem z Wami zawsze obecny w Eucharystii




W 1972 r. dr Anna Jasielska, kierownik Pracowni Fizyki Politechniki ÅšwiÄ™tokrzyskiej, specjalistka w dziedzinie fizyki atomowej, otrzymaÅ‚a zaproszenie na MiÄ™dzynarodowÄ… KonferencjÄ™ Fizyków, tzw. SzkoÅ‚Ä™ Fizyków, do Predealu w Rumunii. Nie przypuszczaÅ‚a, że Bóg jÄ… wybraÅ‚ jako narzÄ™dzie, aby przekazać nam wieść o swojej cudownej obecnoÅ›ci w przeÅ›ladowanym KoÅ›ciele unickim w Rumunii.

Przyzwyczajona do codziennego uczestnictwa we Mszy Å›w. z braku Å›wiÄ…tyni w Predealu udawaÅ‚a siÄ™ do pobliskiego Braszowa, gdzie byÅ‚ czynny koÅ›cióÅ‚. NawiÄ…zaÅ‚a kontakt z proboszczem, ten jÄ… zapoznaÅ‚ z parafiankÄ… polskiego pochodzenia i tak siÄ™ zaczęła przyjaźń i wspóÅ‚praca Anny Jasielskiej z PoloniÄ… oraz KoÅ›cioÅ‚em w Rumunii.

Polacy osiedlali siÄ™ na terenach póÅ‚nocnych obecnej Rumunii, na Bukowinie, w kraju kolorowych cerkiewek i monastyrów, gÅ‚ównie za czasów zaboru austriackiego, ale i później nie brakowaÅ‚o ich przy rozbudowie oÅ›rodków roponoÅ›nych. Po wybuchu II wojny Å›wiatowej do Rumunii wyemigrowaÅ‚ polski rzÄ…d oraz dowództwo wojskowe i tam zostali internowani.

Jeszcze jedna czerwona karta KoÅ›cioÅ‚a

W okresie komunistycznym KoÅ›cióÅ‚ w Rumunii przeżywaÅ‚ rozmaite formy i fazy przeÅ›ladowaÅ„, ale najbardziej cierpiaÅ‚ unicki rumuÅ„ski KoÅ›cióÅ‚ katolicki, od unii w Alba Julia z 1698 r. zwiÄ…zany ze StolicÄ… ApostolskÄ… w Rzymie. RumuÅ„scy katolicy sÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci unitami, wiÄ™c wÅ‚adze komunistyczne traktowaÅ‚y ich jako odszczepieÅ„ców od KoÅ›cioÅ‚a prawosÅ‚awnego. PrzeÅ›ladowania zaczęły siÄ™ w r. 1948, gdy biskupi rumuÅ„scy zaÅ‚ożyli protest przeciwko nowej konstytucji, ograniczajÄ…cej prawa katolików. Biskupów aresztowano. Na skutek tortur i nieludzkich warunków wiÄ™ziennych w 1950 r. zmarÅ‚ biskup Vasilie Aftenie, a w 1955 r. biskup Liviu Chinezu. Ponieważ istniaÅ‚a groźba, że wierni pozostanÄ… bez pasterzy mogÄ…cych wyÅ›wiÄ™cać nowych kapÅ‚anów, żyjÄ…cy jeszcze po wiÄ™zieniach biskupi postarali siÄ™, by Stolica Apostolska mianowaÅ‚a ich zastÄ™pców. W 1950 r., tuż przed wydaleniem przez rzÄ…d komunistyczny nuncjusza apostolskiego, takÄ… nominacjÄ™ otrzymaÅ‚ ksiÄ…dz Alexandru Todea. Wkrótce po Å›wiÄ™ceniach biskupich zostaÅ‚ zaaresztowany i osadzony w wiÄ™zieniu, gdzie byÅ‚ Å›wiadkiem mÄ™czeÅ„skiej Å›mierci biskupa Liviu Chinezu.

KoÅ›cióÅ‚ unicki zostaÅ‚ zdelegalizowany, księżom zabroniono udzielania sakramentów unitom, w konfesjonaÅ‚ach byÅ‚y instalowane aparaty podsÅ‚uchowe, a praktyki religijne katolików utrudniane na wszystkie możliwe sposoby. Papież Pius XII na wieÅ›ci dochodzÄ…ce z Rumunii i z caÅ‚ego bloku komunistycznego mówiÅ‚: „MÄ™czeÅ„stwo tych ze Wschodu, choć nie jest gwaÅ‚towne, nie jest mniej cenne niż mÄ™czeÅ„stwo pierwszych wieków”. KoÅ›cióÅ‚ unicki zszedÅ‚ do podziemia, ale nie przestaÅ‚ w ukryciu ksztaÅ‚cić księży, katechizować, udzielać sakramentów, utrzymywać wiÄ™zi parafialnych; wszystko w konspiracji i ukryciu, wiÄ™c, jak sam siebie nazwaÅ‚, staÅ‚ siÄ™ „KoÅ›cioÅ‚em milczenia”.

W 1964 r. nastÄ…piÅ‚a amnestia; biskupi, którzy jeszcze żyli, odzyskali wolność – choć ograniczonÄ…: mogli mieszkać, ale pod nadzorem, traktowano ich jako ludzi Å›wieckich, nie wolno im byÅ‚o peÅ‚nić jakichkolwiek posÅ‚ug duszpasterskich. Pomimo zagrożeÅ„ utrzymywali kontakt ze strukturami konspiracyjnymi, a przez radio watykaÅ„skie starali siÄ™ być na bieżąco w życiu KoÅ›cioÅ‚a.

Misja Anny

TakÄ… sytuacjÄ™ KoÅ›cioÅ‚a w Rumunii zastaÅ‚a Anna Jasielska, przyjeżdżajÄ…c w 1972 r. na konferencjÄ™ fizyków do Predealu.

Sama, pochodzÄ…c ze StanisÅ‚awowa, z rodziny dawniej unickiej, uczestniczÄ…c przez caÅ‚y okres okupacji w pracy konspiracyjnej, a potem w powstaniu warszawskim, zahartowana w trudach i niebezpieczeÅ„stwach, oddana caÅ‚ym sercem KoÅ›cioÅ‚owi jako osoba Å›wiecka konsekrowana, poczuÅ‚a, że to jest jej misja życiowa: pomóc KoÅ›cioÅ‚owi w Rumunii.

Kontakt z PoloniÄ… na Bukowinie dawaÅ‚ już po temu okazjÄ™. Hanka zaopiekowaÅ‚a siÄ™ mÅ‚odymi Polakami pragnÄ…cymi studiować w Polsce. Przy pomocy swych znajomych dwom dziewczynom umożliwiÅ‚a studia polonistyczne na Uniwersytecie JagielloÅ„skim w Krakowie. Coroczne wyjazdy wakacyjne do Rumunii pozwalaÅ‚y na poszerzanie krÄ™gu znajomych o coraz to nowsze Å›rodowiska – już nie tylko wÅ›ród Polonii, ale także kóÅ‚ koÅ›cielnych. Nabierano do niej zaufania.

PrzywoziÅ‚a z Polski książki, dewocjonalia, sprzÄ™ty liturgiczne, przemycajÄ…c je przez dwie granice – jednÄ… z ZSRR – w pomysÅ‚owy sposób. Mianowicie jej znajomy, pracujÄ…cy w zakÅ‚adach miÄ™snych, w umiejÄ™tny sposób zalutowywaÅ‚ puszkÄ™ peÅ‚nÄ… krzyżyków do różaÅ„ca, tak że udawaÅ‚a puszkÄ™ szynki przeznaczonej dla przyjacióÅ‚ rumuÅ„skich. Anna wyjeżdżaÅ‚a zawsze, uginajÄ…c siÄ™ pod ogromnym, ponad siÅ‚y ciężkim plecakiem.

WspóÅ‚praca z podziemnym KoÅ›cioÅ‚em rozwijaÅ‚a siÄ™, wiÄ™c Hanka uznaÅ‚a za konieczne poinformowanie o tym ksiÄ™dza prymasa WyszyÅ„skiego, majÄ…cego specjalne uprawnienia Stolicy Apostolskiej w sprawach dotyczÄ…cych KoÅ›cioÅ‚a na caÅ‚ym terenie bloku komunistycznego.

KsiÄ…dz prymas znaÅ‚ HankÄ™ od 1957 r., odkÄ…d z jego inicjatywy grupka osób pragnÄ…cych wznowić duchowość przedwojennego ZwiÄ…zku Akademickiego „Odrodzenie” zaczęła organizować coroczne Dni Modlitw na Jasnej Górze. Hanka byÅ‚a w tej grupie, wiÄ™c z wrodzonÄ… energiÄ… wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w przygotowywanie i organizowanie kolejnych Dni Modlitw, co wymagaÅ‚o czÄ™stych konsultacji z ich inicjatorem. Kiedy przedstawiÅ‚a ksiÄ™dzu prymasowi sytuacjÄ™ i potrzeby KoÅ›cioÅ‚a w Rumunii, hierarcha odniósÅ‚ siÄ™ do sprawy nieco sceptycznie. Za sÅ‚abÄ… stronÄ™ Anny Jasielskiej jako Å‚Ä…czniczki z podziemnym KoÅ›cioÅ‚em unickim uważaÅ‚ jej nieznajomość jÄ™zyka rumuÅ„skiego oraz brak gruntowniejszej wiedzy o tym kraju i mentalnoÅ›ci ludzi go zamieszkujÄ…cych. Niemniej pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ jej na dalszÄ… pracÄ™.

IdÄ…c za sugestiÄ… prymasa, Hanka wzięła siÄ™ do studiów nad historiÄ… Rumunii, a dobra znajomość jÄ™zyka francuskiego (rumuÅ„ski jest do niego podobny) umożliwiaÅ‚a jej wystarczajÄ…co porozumiewanie siÄ™ z Rumunami.

Tajemna kaplica adoracji

Najcenniejsze byÅ‚o to, że pozyskaÅ‚a sobie peÅ‚ne zaufanie katolików – unitów. OdsÅ‚aniano przed niÄ… martyrologiÄ™ biskupów, księży i zakonów, przebyte przeÅ›ladowania i aktualne szykany, ale również siÅ‚Ä™ podziemnego rumuÅ„skiego KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. DowiedziaÅ‚a siÄ™ miÄ™dzy innymi, że rozwiÄ…zane zgromadzenia, choć rozproszone i bez oznak swej przynależnoÅ›ci zakonnej, żyjÄ… swoim powoÅ‚aniem, zachowujÄ…c wierność modlitwie i zÅ‚ożonym Å›lubom.

JednÄ… z takich wspólnot zakonnych byÅ‚o DzieÅ‚o Adoracji Eucharystycznej, którego charyzmatem byÅ‚a cześć NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu przez adoracjÄ™ w kaplicy klasztornej i szerzenie tej czci wÅ›ród wiernych. Pod rzÄ…dami komunistycznymi DzieÅ‚o straciÅ‚o dom zakonny, kaplicÄ™, możność szerzenia czci Jezusa ukrytego pod postaciÄ… chleba, ale nie straciÅ‚o Jego obecnoÅ›ci. Przeciwnie, Bóg miaÅ‚ dla tej wspólnoty specjalne plany, przerastajÄ…ce wszelkie ludzkie przewidywania i ukazujÄ…ce, jak dalece nie sÄ… dla Boga przeszkodÄ… zarzÄ…dzenia, zakazy, restrykcje i decyzje wrogich Mu systemów.

DzieÅ‚o Adoracji Eucharystycznej zostaÅ‚o zdelegalizowane. Siostry musiaÅ‚y ubrać siÄ™ po Å›wiecku, zamieszkać każda osobno i pójść do pracy. Jedna z nich odziedziczyÅ‚a po ojcu, profesorze uniwersytetu w Bukareszcie, dość obszerne mieszkanie wraz z dużą bibliotekÄ… w tym mieÅ›cie. ZamieszkaÅ‚a w nim i zaproponowaÅ‚a wspóÅ‚mieszkanie jeszcze kilku siostrom. Wszystkie pracowaÅ‚y zawodowo, niczym siÄ™ nie różniÅ‚y od zwykÅ‚ych, Å›wieckich kobiet. Jedna z nich, schorowana po 10 latach ciężkiego wiÄ™zienia, prowadziÅ‚a dom.

Po pewnym czasie na jednym z regaÅ‚ów bibliotecznych pojawiÅ‚a siÄ™ dyskretna firanka. Można byÅ‚o przypuszczać, że ukrywa ona barek. UkrywaÅ‚a jednak KogoÅ›, kto sam siÄ™ już ukryÅ‚ pod postaciÄ… chleba. Mieszkanki domu każdÄ… wolnÄ… chwilÄ™ spÄ™dzaÅ‚y przed Nim, a On udzielaÅ‚ im wyjÄ…tkowych Å‚ask. WybraÅ‚ je, wyzute z praw, przeÅ›ladowane, zmuszone do ukrywania swego powoÅ‚ania, aby im, wÅ‚aÅ›nie im, przekazać tajemnice adoracji, bÄ™dÄ…cej nie tylko rodzajem modlitwy, ale wejÅ›ciem czÅ‚owieka w orbitÄ™ tej adoracji, którÄ… stanowi życie Trójcy PrzenajÅ›wiÄ™tszej. CzÅ‚owiek adorujÄ…cy wielbi z Synem Ojca, z Ojcem Syna, w którym Ojciec ma upodobanie (por. Mt 17, 5), a Ich wzajemna miÅ‚ość w Duchu ÅšwiÄ™tym spÅ‚ywa na niego, gdy w pokorze kontempluje bezmiar Bożej miÅ‚oÅ›ci ukrytej w Eucharystii.

WokóÅ‚ panowaÅ‚ despotyzm systemu komunistycznego, jego bezsensowna polityka gospodarcza maskowana tryumfalistycznÄ… propagandÄ…, szare, zapracowane i beznadziejne życie ludzi – a w sercu Bukaresztu Jezus Eucharystyczny otwieraÅ‚ gromadce sióstr nieskoÅ„czone perspektywy Bożych tajemnic. UsÅ‚yszane sÅ‚owa siostry spisywaÅ‚y skrzÄ™tnie, bo byÅ‚o dla nich jasne, że – w myÅ›l ich charyzmatu – bÄ™dÄ… musiaÅ‚y ponieść je dalej, do wszystkich, by budzić w nich czcicieli NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu.

WspieraÅ‚ je na odlegÅ‚ość internowany biskup Alexandru Todea, do którego znalazÅ‚y jakieÅ› sekretne dojÅ›cia. To on udzieliÅ‚ pozwolenia na przechowywanie NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu wÅ›ród książek w bibliotece, on zapoznawaÅ‚ siÄ™ z treÅ›ciÄ… orÄ™dzi odbieranych przez jednÄ… z zakonnic.

W czasie jednego z takich przeżyć mistycznych padÅ‚y sÅ‚owa: „Gdy bÄ™dzie wam bardzo ciężko, pomoc przyjdzie z Polski i przyniesie jÄ… kobieta imieniem Anna”.

Teresa Tyszkiewicz

Słowa Pana Jezusa skierowane do siostry z Dzieła Adoracji Eucharystycznej w Bukareszcie

Siostry musiały ukrywać swoją przynależność zakonną; Najświętszy Sakrament chowały za książkami na regale bibliotecznym i adorowały Go w każdej wolnej chwili. Jednej z nich Pan Jezus objawiał znaczenie adoracji jako postawy człowieka wobec Boga. Oto pierwszy fragment orędzia Pana Jezusa:

Jezus w Eucharystii:

„Skoro prosisz Mnie tak szczerze, aby ciÄ™ nauczyć adorować, odpowiadam z miÅ‚oÅ›ciÄ… i radoÅ›ciÄ… na gorÄ…cÄ… proÅ›bÄ™ twojÄ… i wszystkich tych dusz, które chcÄ… adorować w Duchu i prawdzie.

W centrum wszechÅ›wiata stojÄ™ Ja, SÅ‚owo odwieczne Ojca, i mówiÄ™ od poczÄ…tku Å›wiata przez dzieÅ‚o stworzenia...

W centrum ludzkoÅ›ci stojÄ™ Ja, SÅ‚owo wcielone. Od wieków mówiÄ™ do Å›wiata przez Å›wiatÅ‚o Ewangelii i miÅ‚ość w Eucharystii. Ale ludzkość ani Mnie nie zna, ani nie czci: kocha ciemnoÅ›ci bardziej niż Å›wiatÅ‚ość, bo jej uczynki sÄ… zÅ‚e.

Jestem stale z wami, obecny w Eucharystii jako Bóg i CzÅ‚owiek, Odkupiciel i ZwyciÄ™zca przez mojÄ… chwalebnÄ… krew. Ale ludzie tego wieku nie wierzÄ… we Mnie i nie czczÄ… Mnie. Tymczasem mówiÄ™ wam, że w Tajemnicy Wiary, w ofierze i sakramencie oÅ‚tarza znajduje siÄ™ jedyna nadzieja zbawienia dla KoÅ›cioÅ‚a i ludzkoÅ›ci. Jedyny ratunek znajduje siÄ™ w adoracji.

Adoracja jest należna tylko Bogu, Stwórcy i Panu wszystkich rzeczy. Przez adoracjÄ™ On jest uznany, doceniony, uwielbiony, kochany, sÅ‚uchany i czczonÄ… naszÄ… sÅ‚użbÄ… jako PoczÄ…tek i Koniec wszechÅ›wiata, alfa i omega życia ludzkiego: wszystko ludzkoÅ›ci.

Dlatego żadne stworzenie nie może być czczone i nie zasługuje na to, by być czczone, bo to jest kult idoli: bałwochwalstwo.

Ludzie czczÄ… dzisiaj mnóstwo bóstw skrojonych na miarÄ™ ich instynktów: pychy, nieczystoÅ›ci i szukania przemijajÄ…cych przyjemnoÅ›ci. A odmawiajÄ… czci Bogu, Najwyższej Istocie, DoskonaÅ‚oÅ›ci i WartoÅ›ci najwiÄ™kszej, Szczęściu absolutnemu i wiecznemu. I dlatego ich starania sÄ… daremne, nie znajdujÄ… w swych bożyszczach ani zaspokojenia, ani pokoju.

W imiÄ™ Ojca, w imiÄ™ Wiekuistej Trójcy Ja, Prawda poÅ›wiadczona krwiÄ…, z wyżyn nowej Kalwarii woÅ‚am do ciebie i do każdego czÅ‚owieka z caÅ‚ej ludzkoÅ›ci: »BÄ™dziesz czciÅ‚ Pana, twego Boga, i Jemu jednemu bÄ™dziesz oddawaÅ‚ hoÅ‚d. Ja jestem Pan, Bóg twój. Nie bÄ™dziesz miaÅ‚ bogów cudzych przede MnÄ…”.

(cdn.)

tłum. Teresa Tyszkiewicz

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map