Chrześcijańskie Artykuły. Trudna historia katolicyzmu w Anglii (cz. III).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Trudna historia katolicyzmu w Anglii (cz. III)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Trudna historia katolicyzmu w Anglii (cz. III)




W roku 1581 Elżbieta I opublikowaÅ‚a Akt o utrzymaniu w posÅ‚uszeÅ„stwie poddanych Jej Królewskiej MoÅ›ci, który przewidywaÅ‚ karÄ™ Å›mierci zarówno dla osób nawracajÄ…cych, jak i nawróconych na katolicyzm. Wysokie grzywny i kary wiÄ™zienia groziÅ‚y także za odprawianie katolickiej Mszy Å›w. oraz uczestniczenie w niej. Z drugiej strony uczestnictwo w anglikaÅ„skich nabożeÅ„stwach staÅ‚o siÄ™ odtÄ…d obowiÄ…zkowe: każdy, kto by nie wypeÅ‚niÅ‚ tego nakazu, byÅ‚ zagrożony wysokÄ… grzywnÄ… i karÄ… wiÄ™zienia

(czytać pierwsze dwie części artykułu: część I; część II

Antykatolicki apartheid

Panowanie angielskiej królowej Elżbiety I jest zazwyczaj przedstawiane – również w kulturze masowej, choćby dziÄ™ki niedawnym hollywoodzkim produkcjom – jako czas stabilizacji oraz wszechstronnego rozwoju angielskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Epoka elżbietaÅ„ska kojarzy siÄ™ z wielkimi nazwiskami, ważnymi nie tylko dla angielskiej kultury (jak np. Szekspir). Okres ten przedstawia siÄ™ również – i sÅ‚usznie – jako poczÄ…tek budowy angielskiego imperium kolonialnego. PodkreÅ›lane sÄ… przy tym zasÅ‚ugi Elżbiety I dla obrony suwerennoÅ›ci Anglii w starciu z hiszpaÅ„skÄ… WielkÄ… ArmadÄ… (1589 r.). Ten ostatni epizod panowania córki Henryka VIII w protestanckiej historiografii jest okreÅ›lany jako zwyciÄ™skie starcie „siÅ‚ Å›wiatÅ‚a i postÄ™pu” (anglikaÅ„ska Anglia) z „tyraniÄ… i papistowskÄ… nietolerancjÄ…” (katolicka Hiszpania). TakÄ… wizjÄ™ powtarza również wyÅ›wietlany niedawno na ekranach polskich kin film pt. Elżbieta.

Wszystkie te elementy skÅ‚adajÄ… siÄ™ na obraz dla królowej angielski piÄ™kny, ale jednostronny – a tym samym kÅ‚amliwy. Mianowicie rzÄ…dy Elżbiety I to poczÄ…tek systematycznego degradowania katolików żyjÄ…cych na Wyspach do rzÄ™du „poddanych drugiej kategorii”. Na okres panowania tej wÅ‚adczyni przypada bowiem poczÄ…tek tzw. penal laws – „praw karnych” – czyli wymierzonego w katolicyzm i katolików ustawodawstwa (w postaci ustaw Izby Gmin oraz królewskich rozporzÄ…dzeÅ„), które ostatecznie zostanie zniesione dopiero w 1829 r. (na mocy Emancipation Act Aktu emancypacji). „Penal laws” nie tylko upoÅ›ledzaÅ‚y katolików pod wzglÄ™dem politycznym, kulturowym i gospodarczym, ale czyniÅ‚y z nich de facto kastÄ™ odrzuconych, którym w pewnym momencie nie tylko zakazano sprawować jakichkolwiek Å›wieckich urzÄ™dów, ale nawet posiadania wierzchowca oraz przebywania w odlegÅ‚oÅ›ci mniejszej niż 10 mil od Londynu.

Wszystko to w tym samym czasie, gdy Anglia byÅ‚a postrzegana jako awangarda parlamentaryzmu, oÅ›wiecenia i gwarantowanych prawem swobód obywatelskich... Warto sobie w tym miejscu jednak, dla porównania, uÅ›wiadomić, że amerykaÅ„scy koloniÅ›ci (w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci protestanci), podejmujÄ…c w 1776 r. walkÄ™ o niepodlegÅ‚ość od Korony Brytyjskiej, nawet w dziesiÄ…tej części nie byli dotkniÄ™ci takimi restrykcjami, jakich doÅ›wiadczali od ponad 200 lat katoliccy poddani kolejnych wÅ‚adców angielskich i brytyjskich.

Wymierzone w katolików angielskich „prawa karne” zostaÅ‚y zainaugurowane przez ElżbietÄ™ I w 1559 r. ogÅ‚oszeniem Statutów o supremacji i jednoÅ›ci (Statutes of Supremacy and Uniformity). PrzewidywaÅ‚y one m.in., że uznawanie autorytetu papieża w sprawach duchowych (a nie króla/królowej Anglii jako „GÅ‚owy KoÅ›cioÅ‚a w Anglii”) jest równoznaczne z zarzutem dopuszczenia siÄ™ zdrady stanu – a tym samym zagrożone karÄ… Å›mierci (w torturach) oraz konfiskatÄ… mienia. JednoczeÅ›nie katolicy nie mogli szukać schronienia w innym kraju, skoro w myÅ›l owych Statutów każdy poddany królowej Anglii musiaÅ‚ uzyskać zezwolenie na zagraniczny pobyt. Samowolne pozostawanie za granicÄ… przez ponad póÅ‚ roku oznaczaÅ‚o automatyczny przepadek mienia.

W roku 1581 Elżbieta I opublikowaÅ‚a Akt o utrzymaniu w posÅ‚uszeÅ„stwie poddanych Jej Królewskiej MoÅ›ci, który przewidywaÅ‚ karÄ™ Å›mierci zarówno dla osób nawracajÄ…cych, jak i nawróconych na katolicyzm. Wysokie grzywny i kary wiÄ™zienia groziÅ‚y także za odprawianie katolickiej Mszy Å›w. oraz uczestniczenie w niej. Z drugiej strony uczestnictwo w anglikaÅ„skich nabożeÅ„stwach staÅ‚o siÄ™ odtÄ…d obowiÄ…zkowe: każdy, kto by nie wypeÅ‚niÅ‚ tego nakazu, byÅ‚ zagrożony wysokÄ… grzywnÄ… i karÄ… wiÄ™zienia. Cztery lata później, w 1585 r., Elżbieta promulgowaÅ‚a Akt przeciw jezuitom, księżom seminaryjnym oraz innym podobnym, nieposÅ‚usznym osobom. W myÅ›l tego prawa kara Å›mierci groziÅ‚a jezuicie lub też innemu katolickiemu kapÅ‚anowi przybyÅ‚emu do Anglii z kontynentu; podobnie osobom, które by udzieliÅ‚y duchownym schronienia.

ReasumujÄ…c: „prawa karne” uchwalone za czasów Elżbiety I zabraniaÅ‚y katolikom (zarówno Å›wieckim, jak i duchownym) praktykowania wyznawanej przez siebie religii (zakaz odprawiania Mszy), przez co skazywaÅ‚y jÄ… na powolne wymieranie (zakaz dziaÅ‚alnoÅ›ci jakiegokolwiek katolickiego ksiÄ™dza na Wyspach po 1585 r.). Katolików próbowano zepchnąć do getta – w sposób dosÅ‚owny. Pod koniec panowania Elżbiety I uchwalono bowiem prawo nakazujÄ…ce wszystkim „rekuzantom” – jak nazywano katolików odmawiajÄ…cych uznania supremacji króla/królowej angielskiej nad KoÅ›cioÅ‚em na Wyspach – niewychodzenie poza obrÄ™b piÄ™ciu mil od miejsca swego aktualnego pobytu. „Prawa karne” z czasów Elżbiety I ustanowiÅ‚y ramy prawne dla przeÅ›ladowania angielskich katolików. O postaci jednego z nich – Å›w. Edmundzie Campionie – byÅ‚a już mowa w poprzednim odcinku. Tych katolickich mÄ™czenników epoki elżbietaÅ„skiej byÅ‚o jednak wiÄ™cej. Tylko miÄ™dzy 1581 a 1603 rokiem ponad 150 księży i osób Å›wieckich zginęło w torturach za „zbrodniÄ™ papizmu”.

Przeciw „papistowskim rekuzantom” i krucyfiksom

W 1603 r., po bezpotomnej Å›mierci Elżbiety I, panowanie w Anglii rozpoczÄ…Å‚ Jakub I Stuart (jednoczeÅ›nie król Szkocji). Nadzieje katolików, że wraz z rzÄ…dami syna Å›ciÄ™tej na rozkaz Elżbiety I katolickiej królowej Marii Stuart rozpocznie siÄ™ dla nich lepszy czas, zostaÅ‚y szybko i boleÅ›nie zweryfikowane. Otóż w roku 1605 tajne sÅ‚użby królewskie „odkryÅ‚y” tzw. spisek prochowy – czyli rzekome usiÅ‚owanie wysadzenia w powietrze, za pomocÄ… gromadzonych w piwnicach beczek z prochem, caÅ‚ego budynku parlamentu (wraz z królem) przez katolickich zamachowców. Dzisiaj nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że „spisek” ów od poczÄ…tku byÅ‚ prowokacjÄ… sÅ‚użb królewskich, a jego „odkrycie” posÅ‚użyÅ‚o jako pretekst do inauguracji kolejnego rozdziaÅ‚u w historii „penal laws”.

W tymże samym 1605 r. zostaÅ‚o też uchwalone jedno z najbardziej surowych antykatolickich praw: Akt ku zapobieżeniu i unikniÄ™ciu niebezpieczeÅ„stw mogÄ…cych pÅ‚ynąć od papistowskich rekuzantów. ZakazywaÅ‚o ono katolikom przebywania w obrÄ™bie 10 mil od Londynu oraz poruszania siÄ™ dalej niż 5 mil od swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania (ażeby wyruszyć w podróż dÅ‚uższÄ… niż 5 mil, katolik musiaÅ‚ uzyskać pozwolenie wÅ‚adz Å›wieckich albo anglikaÅ„skiego biskupa). Wyznawcom katolicyzmu zakazywano ponadto wykonywania szeregu zawodów, m.in. lekarza, prawnika czy aptekarza; także miejsca w królewskiej administracji oraz armii zostaÅ‚y przed nimi oficjalnie zamkniÄ™te. Katolicy zostali również poddani upokarzajÄ…cemu upoÅ›ledzeniu majÄ…tkowemu, ponieważ jeÅ›li Å›lub nie zostaÅ‚ im udzielony przez duchownego anglikaÅ„skiego, wówczas katoliccy małżonkowie tracili prawo do dziedziczenia po sobie. Dodatkowo każdy „rekuzant” byÅ‚ pozbawiony prawa podejmowania czynnoÅ›ci prawnych przed królewskimi sÄ…dami, a jego Å›wiadectwo jako Å›wiadka przed sÄ…dem byÅ‚o automatycznie uznawane za nieważne.

W 1640 r. rozpoczęła siÄ™ w Anglii tzw. purytaÅ„ska rewolucja, która przywiodÅ‚a w roku 1649 na szafot syna i nastÄ™pcÄ™ Jakuba I – Karola I Stuarta. Należy pamiÄ™tać, że dla purytanów – radykalnego odÅ‚amu angielskiego protestantyzmu – gÅ‚ównym punktem obrazy nie tyle byÅ‚o usiÅ‚owanie Karola I, by ograniczyć prawa parlamentu, ile raczej dostrzeżenie przez nich w KoÅ›ciele anglikaÅ„skim niebezpiecznego „ducha papizmu”. ChodziÅ‚o przede wszystkim o reformy liturgiczne podejmowane, za poparciem Karola I, przez anglikaÅ„skiego arcybiskupa Williama Lauda, które zdaniem purytanów nazbyt zaczęły przypominać „papistowskie przesÄ…dy” (odnoszono siÄ™ w ten sposób na przykÅ‚ad do przywróconych przez abpa Lauda oÅ‚tarzy oraz szat liturgicznych). W purytaÅ„skiej propagandzie religijno-politycznej czasów wojny domowej na równi z monarchiÄ… potÄ™piano papieża oraz katolików (wÅ›ród nich zwÅ‚aszcza jezuitów – „czarnego luda” w oczach wszystkich protestantów). Po zwyciÄ™stwie nad wojskami królewskimi purytanie, dowodzeni przez Olivera Cromwella, nie tylko przystÄ…pili do anulowania reform abpa Lauda, ale również dokoÅ„czyli oczyszczanie angielskiej przestrzeni publicznej z ostatnich Å›ladów „papistowskich przesÄ…dów”. Pod tym wÅ‚aÅ›nie hasÅ‚em przeprowadzono wówczas m.in. akcjÄ™ dekrucyfikacyjnÄ… – tj. niszczenie przydrożnych krzyży (w tym niektórych majÄ…cych kilkusetletniÄ… historiÄ™ oraz niekwestionowanÄ… wartość artystycznÄ…).

Taki wÅ‚aÅ›nie los dotknÄ…Å‚ wspaniaÅ‚e londyÅ„skie krzyże, które przetrwaÅ‚y ikonoklazm czasów Henryka VIII i Edwarda VI. W 1643 r. purytanie zniszczyli stojÄ…cy od XIII w. przed katedrÄ… Å›w. PawÅ‚a St. Paul’s Cross (krzyż Å›w. PawÅ‚a). W XV w. zostaÅ‚ on przebudowany, tak że swojÄ… formÄ… przypominaÅ‚ gotyckÄ… ambonÄ™. Ponieważ ogÅ‚aszano przy nim bulle papieskie oraz królewskie edykty, zwany byÅ‚ również „mównicÄ… narodu”.

Również w tym samym 1643 r. fanatyczni protestanci zniszczyli monumentalny Cheapside Cross w londyÅ„skim City, który zostaÅ‚ tam postawiony w XIII w. przez króla Edwarda I, dla upamiÄ™tnienia jego zmarÅ‚ej żony. ByÅ‚a to czteropiÄ™trowa konstrukcja, zwieÅ„czona figurÄ… Chrystusa. W roku 1647 purytanie zniszczyli kolejny gotycki krzyż – Charing Cross, również wzniesiony przez Edwarda I – w intencji modlitwy za duszÄ™ jego zmarÅ‚ej żony. Dodatkowy powód do obrazy dla purytanów stanowiÅ‚ fakt, że marmurowy krucyfiks byÅ‚ zwrócony w stronÄ™ Rzymu.

Zbrodnia Realnej Obecności Chrystusa

W roku 1660, po Å›mierci Cromwella, zostaÅ‚a przywrócona na Wyspach monarchia Stuartów. RozpoczynajÄ…cy wówczas swe panowanie Karol II Stuart czyniÅ‚ starania, by przynajmniej częściowo ograniczyć zakres obowiÄ…zywania antykatolickich „praw karnych”. Syn Å›ciÄ™tego Karola I pamiÄ™taÅ‚ bowiem o wsparciu katolików dla sprawy Stuartów w trudnym okresie purytaÅ„skiej rewolucji oraz o sojuszu politycznym Å‚Ä…czÄ…cym go z katolickÄ… FrancjÄ…. Tym bardziej, że mÅ‚odszy brat Karola I, Jakub (od 1685 r. król Anglii – Jakub II), byÅ‚ gorliwym katolikiem.

Plany te zostaÅ‚y jednak skutecznie storpedowane przez zdominowany przez protestantów angielski parlament. W roku 1673 Izba Gmin uchwaliÅ‚a tzw. Test Act (Akt próby), bÄ™dÄ…cy – zdaniem znanego historyka Normana Daviesa – „instytucjonalizacjÄ… nietolerancji w sprawach religii”. Na wszystkie osoby sÅ‚użące w królewskiej administracji oraz armii dokument ten nakÅ‚adaÅ‚ obowiÄ…zek nie tylko zÅ‚ożenia „przysiÄ™gi o supremacji” (tzn. uznania w królu „GÅ‚owy KoÅ›cioÅ‚a w Anglii”), ale również wymagaÅ‚ od nich podpisania deklaracji odrzucajÄ…cej najważniejsze dogmaty katolickiej wiary (tzw. deklaracja przeciw papizmowi), przede wszystkim zaÅ› dogmat KoÅ›cioÅ‚a o transsubstancjacji – tj. o Realnej ObecnoÅ›ci Chrystusa pod postaciami chleba i wina po dokonanej w czasie Mszy Å›w. konsekracji.

Owa narzucona przez parlament deklaracja brzmiaÅ‚a: „UroczyÅ›cie i z caÅ‚Ä… szczeroÅ›ciÄ…, w obliczu Boga, wyznajÄ™, Å›wiadczÄ™ i potwierdzam, że wierzÄ™, iż w sakramencie Wieczerzy PaÅ„skiej nie dokonuje siÄ™ żadna transsubstancjacja chleba i wina w ciaÅ‚o i krew Chrystusa, a czczenie i wzywanie imienia NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny i wszystkich innych Å›wiÄ™tych w tej formie, jak to dziÅ› czyni KoÅ›cióÅ‚ w Rzymie, jest baÅ‚wochwalczym zabobonem”.

W roku 1678 Izba Gmin wzmocniÅ‚a jeszcze antykatolickÄ… legislacjÄ™, uchwalajÄ…c prawo zakazujÄ…ce katolikom zasiadania w parlamencie i zarazem nakazujÄ…ce wszystkim posÅ‚om zÅ‚ożenie wspomnianej deklaracji o transsubstancjacji. Kolejne zaostrzenie „praw karnych” nastÄ…piÅ‚o po tzw. chwalebnej rewolucji w 1688 r. – tzn. po udanym przewrocie przeciw katolickiemu wÅ‚adcy Jakubowi II, który wyniósÅ‚ do wÅ‚adzy popieranego przez protestantów Wilhelma OraÅ„skiego (jako Wilhelma III). „Chwalebna rewolucja” jest sÅ‚usznie uznawana za ostateczne potwierdzenie dominacji parlamentu nad monarchiÄ…. ByÅ‚a ona również otwarciem kolejnego rozdziaÅ‚u w przeÅ›ladowaniu angielskich katolików.

W 1699 r. Izba Gmin uchwaliÅ‚a mianowicie Akt ku dalszemu przeciwdziaÅ‚aniu wzrostowi papizmu. PrzewidywaÅ‚ on wysokie nagrody pieniężne za pomoc wÅ‚adzom w schwytaniu katolickiego ksiÄ™dza (co w naturalny sposób nakrÄ™ciÅ‚o spiralÄ™ wymierzonego w katolików donosicielstwa). Każdy katolik, który skoÅ„czyÅ‚ 18. rok życia, a nie zÅ‚ożyÅ‚ „przysiÄ™gi o supremacji” i „deklaracji przeciw papizmowi” (tj. przeciwko katolickiej wierze w RealnÄ… Obecność Chrystusa podczas Mszy Å›w.), zostawaÅ‚ na mocy tego prawa pozbawiony swojej wÅ‚asnoÅ›ci oraz możliwoÅ›ci nabywania nowej, a jego majÄ…tek przekazywano protestanckim czÅ‚onkom jego rodziny.

Ekonomiczne upoÅ›ledzenie katolików potwierdzaÅ‚y kolejne „prawa karne” uchwalane przez parlament za panowania Jerzego I (1713 – 1727) z dynastii hanowerskiej. Wprowadzono mianowicie wówczas podwójne opodatkowanie posiadÅ‚oÅ›ci ziemskich bÄ™dÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ciÄ… katolików oraz naÅ‚ożono specjalne podatki tylko dla katolików, majÄ…ce charakter typowo wywÅ‚aszczeniowy (przewidywaÅ‚ to np. Akt udzielenia pomocy Jego Królewskiej MoÅ›ci poprzez naÅ‚ożenie podatku na papistów z 1722 r.).

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map