Chrześcijańskie Artykuły. Ludzie nauki o istnieniu Boga.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Ludzie nauki o istnieniu Boga
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Ludzie nauki o istnieniu Boga




Przeprowadzony przed pięćdziesiÄ™ciu laty sondaż, który objÄ…Å‚ 398 najwybitniejszych uczonych, ujawniÅ‚, że tylko 16 spoÅ›ród nich uważa siÄ™ za niewierzÄ…cych, 15 za agnostyków, a aż 367 za wierzÄ…cych.

1. Istnieje dość rozpowszechniona opinia, że ludzie nauki są zazwyczaj agnostykami i że nauka oddala od Boga. W jakim stopniu jest to zgodne z prawdą?

NiezwykÅ‚e postÄ™py nauki, zwÅ‚aszcza na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci, skÅ‚aniaÅ‚y niekiedy do uwierzenia w to, że jest ona w stanie sama odpowiedzieć na wszystkie pytania czÅ‚owieka i rozwiÄ…zać wszystkie jego problemy. Niektórzy doszli do wniosku, że Bóg nie bÄ™dzie już wiÄ™cej potrzebny. Ufność pokÅ‚adana w nauce miaÅ‚a wyprzeć wiarÄ™.

Trzeba dokonać wyboru – mówiono – pomiÄ™dzy naukÄ… a wiarÄ…: albo wierzyć w jednÄ…, albo obrać drugÄ…. Ten, kto prowadzi badania naukowe, nie potrzebuje Boga; ten zaÅ›, kto chce wierzyć w Boga, nie może być poważnym uczonym, ponieważ pomiÄ™dzy naukÄ… i wiarÄ… wystÄ™puje niemożliwa do pokonania sprzeczność.

2. Sobór WatykaÅ„ski II wyraziÅ‚ caÅ‚kiem odmienne przekonanie. W konstytucji Gaudium et spes stwierdziÅ‚: „Dlatego też badanie metodyczne we wszelkich dyscyplinach naukowych, jeżeli tylko prowadzi siÄ™ je w sposób prawdziwie naukowy i z poszanowaniem norm moralnych, naprawdÄ™ nigdy nie bÄ™dzie siÄ™ sprzeciwiać wierze, sprawy bowiem Å›wieckie i sprawy wiary wywodzÄ… swój poczÄ…tek od tego samego Boga. Owszem, kto pokornie i wytrwale usiÅ‚uje zbadać tajniki rzeczy, prowadzony jest niejako, choć nieÅ›wiadomie, rÄ™kÄ… Boga, który wszystko utrzymujÄ…c, sprawia, że rzeczy sÄ… tym, czym sÄ…” (36).

Istotnie, można stwierdzić, że zawsze istnieli i wciąż istniejÄ… znakomici uczeni, którzy w kontekÅ›cie swoich doÅ›wiadczeÅ„ jako ludzie nauki w sposób pozytywny i z pożytkiem przeżywali wiarÄ™ w Boga. Przeprowadzony przed pięćdziesiÄ™ciu laty sondaż, który objÄ…Å‚ 398 najwybitniejszych uczonych, ujawniÅ‚, że tylko 16 spoÅ›ród nich uważa siÄ™ za niewierzÄ…cych, 15 za agnostyków, a aż 367 za wierzÄ…cych.

3. RzeczÄ… jeszcze bardziej interesujÄ…cÄ… i pożytecznÄ… jest zdanie sobie sprawy z tego, dlaczego wielu uczonych – zarówno obecnie, jak i w przeszÅ‚oÅ›ci – uważa, że rygory poszukiwaÅ„ naukowych oraz szczere i radosne uznanie istnienia Boga nie tylko mogÄ… iść w parze, ale także tworzyć doskonaÅ‚Ä… caÅ‚ość.

W uwagach, które bÄ™dÄ…c niejako duchowym dziennikiem, czÄ™sto towarzyszÄ… ich pracy naukowej, z Å‚atwoÅ›ciÄ… można dostrzec dwa splatajÄ…ce siÄ™ ze sobÄ… elementy: pierwszym z nich jest to, że same badania, dotyczÄ…ce rzeczy najwiÄ™kszych i najmniejszych, prowadzone przy zachowaniu najsurowszych rygorów, zawsze pozostawiajÄ… miejsce dla dalszych pytaÅ„ w nie majÄ…cym koÅ„ca procesie, odkrywajÄ…cym w rzeczywistoÅ›ci bezmiar, harmoniÄ™ i finalizm, których nie da siÄ™ wytÅ‚umaczyć ani w kategoriach przypadkowoÅ›ci, ani za pomocÄ… samych źródeÅ‚ naukowych. DoÅ‚Ä…cza siÄ™ do tego nieuchronne pytanie o sens, o wyższÄ… racjonalność, czy wrÄ™cz o coÅ› lub KogoÅ›, kto może zaspokoić wewnÄ™trzne potrzeby, których wyrafinowany postÄ™p naukowy nie tÅ‚umi, ale je wyostrza.

4. DokÅ‚adniejsza obserwacja wykazuje, że przejÅ›cie do religijnej afirmacji nie dokonuje siÄ™ samo przez siÄ™, na drodze naukowej metody doÅ›wiadczalnej, ale na mocy podstawowych zasad filozoficznych, takich jak zasada przyczynowoÅ›ci, celowoÅ›ci, racji dostatecznej, które uczony jako czÅ‚owiek stosuje w codziennym kontakcie z życiem i z badanÄ… przez siebie rzeczywistoÅ›ciÄ…. Co wiÄ™cej, bÄ™dÄ…c we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie przedniÄ… strażą, która pierwsza dostrzega ogromnÄ… zÅ‚ożoność, a zarazem wspaniaÅ‚Ä… harmoniÄ™ rzeczywistoÅ›ci, uczony jest dziÄ™ki temu uprzywilejowanym Å›wiadkiem możliwoÅ›ci zaakceptowania religii, jest czÅ‚owiekiem zdolnym do tego, by ukazać, że przyjÄ™cie transcendencji nie tylko nie szkodzi autonomii i celom pracy badawczej, ale pobudza jÄ… do nieustannego przekraczania siebie w doÅ›wiadczeniu objawiajÄ…cej autotranscendencji tajemnicy czÅ‚owieka.

JeÅ›li weźmie siÄ™ ponadto pod uwagÄ™, że zwiÄ™kszajÄ…ce siÄ™ horyzonty pracy badawczej, zwÅ‚aszcza w dziedzinach dotyczÄ…cych samych źródeÅ‚ życia, dostarczajÄ… niepokojÄ…cych pytaÅ„ zwiÄ…zanych z prawidÅ‚owym wykorzystaniem zdobyczy naukowych, nie dziwi nas fakt, że uczeni coraz częściej domagajÄ… siÄ™ pewnych kryteriów moralnych, bÄ™dÄ…cych w stanie odciÄ…gnąć czÅ‚owieka od wszelkich arbitralnych osÄ…dów. A któż, jeÅ›li nie Bóg, może ustanowić porzÄ…dek moralny, w którym godność czÅ‚owieka, każdego czÅ‚owieka, bÄ™dzie stale chroniona i popierana?

OczywiÅ›cie, religia chrzeÅ›cijaÅ„ska, która nie może przyznać racji pewnym twierdzeniom ateizmu czy agnostycyzmu wypowiadanym w imiÄ™ nauki, z równÄ… stanowczoÅ›ciÄ… nie przyjmuje wypowiedzi o Bogu, które nie majÄ… Å›cisÅ‚ych podstaw w procesie rozumowania.

5. Warto w tym miejscu wysÅ‚uchać racji skÅ‚aniajÄ…cych wielu uczonych do twierdzenia w sposób pozytywny o istnieniu Boga i przyjrzeć siÄ™ ich osobistemu stosunkowi do Boga, do czÅ‚owieka, do wielkich problemów i najwyższych wartoÅ›ci życia, który stanowi dla nich oparcie. Jakże czÄ™sto cisza, medytacja, twórcza wyobraźnia, peÅ‚ne pogody patrzenie z dystansem na rzeczy, spoÅ‚eczny sens odkryć, czystość serca – stajÄ… siÄ™ silnymi bodźcami otwierajÄ…cymi przed nimi Å›wiat znaczeÅ„, które nie mogÄ… pozostać niezauważone przez nikogo, kto równie lojalnie i z miÅ‚oÅ›ciÄ… dąży do poznania prawdy.

Wystarczy tu przypomnieć wÅ‚oskiego uczonego Enrica Mediego, zmarÅ‚ego przed kilkoma laty, który w swoim przemówieniu podczas MiÄ™dzynarodowego Kongresu Katechetycznego w Rzymie w 1971 r. powiedziaÅ‚: „MówiÄ™ do mÅ‚odego czÅ‚owieka: »spójrz, oto nowa gwiazda, galaktyka, gwiazda neutronowa, oddalona o 100 milionów lat Å›wietlnych. A przecież tamte protony, elektrony, neutrony, mezony sÄ… identyczne z tymi, z których skÅ‚ada siÄ™ ten mikrofon. Identyczność wyklucza prawdopodobieÅ„stwo. To, co jest identyczne, nie może być prawdopodobne. A wiÄ™c istnieje przyczyna, poza przestrzeniÄ…, która owemu bytowi nadaÅ‚a wÅ‚aÅ›ciwy mu ksztaÅ‚t. TÄ… przyczynÄ… jest Bóg«.

MówiÄ™ jÄ™zykiem nauki, że istnieje byt, który jest sprawcÄ… identycznoÅ›ci rzeczy oddalonych. A ilość identycznych czÄ…steczek we wszechÅ›wiecie wynosi 10 podniesione do 85 potÄ™gi. […] Czy podejmiemy zatem pieśń galaktyk? Gdybym byÅ‚ Franciszkiem z Asyżu, powiedziaÅ‚bym: »O galaktyki bezkresnych przestworzy, wysÅ‚awiajcie mojego Pana, bo jest wszechmocny i dobry. O atomy, protony, elektrony, o ptasie Å›piewy, o szumie liÅ›ci i powietrza, które znajdujecie siÄ™ pod wÅ‚adzÄ… czÅ‚owieka, jak modlitwa, Å›piewajcie hymn, który powraca do Boga!«”.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map