Chrześcijańskie Artykuły. Oczekujący na przyjście Pana.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Oczekujący na przyjście Pana
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Oczekujący na przyjście Pana




KoÅ›cióÅ‚ mówi do Å›wiata przez swoich ludzi. W każdym czasie historii Duch ÅšwiÄ™ty, rzÄ…dzÄ…cy KoÅ›cioÅ‚em, powoÅ‚ywaÅ‚ jednostki do różnych zadaÅ„, dzieÅ‚ i misji. Byli to pisarze, politycy, misjonarze, cisi opiekunowie najuboższych... WokóÅ‚ niektórych byÅ‚o gÅ‚oÅ›no, o innych nikt nie sÅ‚yszaÅ‚ – aż przemówiÅ‚y ich dokonania. Te postacie majÄ… mówić do nas jako znaki dane na chwilÄ™ obecnÄ…, jako odpowiedź Boga na nurtujÄ…ce wspóÅ‚czeÅ›nie problemy. JednÄ… z takich wielkich postaci jest zmarÅ‚y 5 sierpnia 2007 r. kardynaÅ‚ Jean-Marie Lustiger, dÅ‚ugoletni arcybiskup Paryża.

Korzenie

Rodzina Lustigerów wywodziÅ‚a siÄ™ z naszego, Å›lÄ…skiego BÄ™dzina, zamieszkaÅ‚ego w wiÄ™kszoÅ›ci przez wroÅ›niÄ™tych od pokoleÅ„ w to miasto Å»ydów, uważajÄ…cych siÄ™ za Polaków. Dziadek kardynaÅ‚a byÅ‚ piekarzem. Tradycja rodzinna, skrzÄ™tnie przekazywana, mówiÅ‚a o tym, że Lustigerowie sÄ… z pokolenia Lewiego. Syn piekarza, 20-letni Karol, postanowiÅ‚ szukać szczęścia gdzie indziej; w 1917 r. przeniósÅ‚ siÄ™ do Magdeburga, a rok później do Paryża, gdzie osiadÅ‚ na staÅ‚e. Tam poznaÅ‚ bÄ™dziniankÄ™ z pochodzenia, Giselle, i poÅ›lubiÅ‚ jÄ…. 17 wrzeÅ›nia 1926 r. urodziÅ‚ im siÄ™ syn Aaron, a cztery lata później córka Arlette.

W rodzinie panowaÅ‚ duch agnostycyzmu, liberalizmu, ale nie ateizmu. Oboje rodzice bali siÄ™ trwania w atmosferze imigracyjnego, żydowskiego getta; starali siÄ™, aby ich dzieci wyrastaÅ‚y w klimacie bogatej kultury i umysÅ‚owoÅ›ci francuskiej, wiÄ™c zabiegali dla nich o najlepsze szkoÅ‚y. Aaron nie byÅ‚ najpilniejszym uczniem, obowiÄ…zki speÅ‚niaÅ‚ na ostatniÄ… chwilÄ™, uwielbiaÅ‚ natomiast czytać książki, siÄ™gajÄ…c nie tylko po literaturÄ™ piÄ™knÄ…, ale z czasem także po dzieÅ‚a filozoficzne. „ZostaÅ‚em wychowany przez moich rodziców w miÅ‚oÅ›ci do kraju [Francji], w dumie z obywatelstwa, w miÅ‚oÅ›ci do dobra, do prawdy – to radosne cnoty, w które wierzyÅ‚em i wierzÄ™ stale” – mówiÅ‚ kardynaÅ‚ wiele lat później. „ByliÅ›my rodzinÄ… szczęśliwÄ…, wesoÅ‚Ä…”. Ojciec Jeana-Marie lubiÅ‚ żarty, matka byÅ‚a piÄ™knÄ…, eleganckÄ… paniÄ…. Lustigerowie byli zamożni. ChcÄ…c, aby jego syn znaÅ‚ biegle jÄ™zyk niemiecki, Karol Lustiger dwa razy wysÅ‚aÅ‚ go na dÅ‚użej do Niemiec (1936 i 1937 r.), choć wiedziaÅ‚, jak ostrÄ… politykÄ™ antysemickÄ… prowadzÄ… rzÄ…dy nazistowskie w tym kraju.

Światła

W latach 1936 – 1938 na czoÅ‚o lektur Aarona wysuwa siÄ™ Biblia. Dla 10-letniego wówczas chÅ‚opca staje siÄ™ ona odkryciem dziaÅ‚ania Bożego w historii narodu, który jest jego narodem. Nie widzi różnicy miÄ™dzy Starym i Nowym Testamentem – to jedna historia, w której cierpi naród wybrany i cierpi Mesjasz, od Boga do niego wysÅ‚any.

Tymczasem zaczÄ…Å‚ siÄ™ zaciemniać horyzont polityczny Europy. Plany zaborcze i eksterminacyjne Hitlera staÅ‚y siÄ™ jawne dla każdego myÅ›lÄ…cego Europejczyka. Wojna byÅ‚a nieunikniona. W sierpniu 1939 r. Paryż ogarnęła panika. Kto mógÅ‚, opuszczaÅ‚ miasto. Lustigerowie postanowili wysÅ‚ać dzieci na prowincjÄ™. Aaron zadecydowaÅ‚, że pojedzie z siostrÄ… do Orleanu, choć nikogo tam nie znali. Bóg kierowaÅ‚ jego myÅ›lÄ….

W Orleanie 30-letnia, niezamężna Susanne Combes na wieść o napÅ‚ywajÄ…cej fali uciekinierów z Paryża zgÅ‚osiÅ‚a gotowość przyjÄ™cia kogoÅ› do siebie. Już udzieliÅ‚a kwatery jednej rodzinie, gdy zwrócono siÄ™ do niej z proÅ›bÄ…, by zaopiekowaÅ‚a siÄ™ dwójkÄ… dzieci. ChÄ™tnie na to przystaÅ‚a. ZabraÅ‚a wiÄ™c i otoczyÅ‚a opiekÄ… Aarona oraz Arlette. Nikt nie mógÅ‚ wtedy przewidzieć, że rodzeÅ„stwo spÄ™dzi u niej trzy lata. Aaron zaczÄ…Å‚ chodzić do szkoÅ‚y, wkrótce dom Susanne traktowaÅ‚ z siostrÄ… jak wÅ‚asny. Do nauki specjalnie siÄ™ nie przykÅ‚adaÅ‚, natomiast pożeraÅ‚ książki i wykazywaÅ‚ coraz wiÄ™ksze zainteresowanie religiÄ…. Pani Combes byÅ‚a zasypywana jego pytaniami, dostrzegaÅ‚a u niego postÄ™p wiary i gÅ‚ód Ewangelii. To ona i profesor Aarona z liceum Jean Bathellier odegrali w poczÄ…tkach życia religijnego chÅ‚opca opatrznoÅ›ciowÄ… rolÄ™. Nie bez wpÅ‚ywu byÅ‚a tu też atmosfera Orleanu, przesycona historiÄ… i wiarÄ….

Przewidziany przez Boga dzieÅ„ nastÄ…piÅ‚ w Wielki Czwartek 1940 r. Aaron poszedÅ‚ do katedry orleaÅ„skiej, wielkiej i piÄ™knej, chociaż o wnÄ™trzu surowym i zimnym. ZatrzymaÅ‚ siÄ™ w nawie poÅ‚udniowej i nagle doznaÅ‚ dziwnego wrażenia; pozostaÅ‚ jak wryty. NastÄ™pnego dnia wróciÅ‚. „KoÅ›cióÅ‚ byÅ‚ pusty, duchowo też pusty. PrzeżyÅ‚em doÅ›wiadczenie pustki, nie wiedzÄ…c, że to Wielki PiÄ…tek – i z tej pustki zrodziÅ‚a siÄ™ myÅ›l: chcÄ™ być ochrzczony”. Aaron miaÅ‚ wtedy 14 lat. Zaraz powiadomiÅ‚ o tym paniÄ… Combes.

Zaczęły siÄ™ trudnoÅ›ci: trzeba byÅ‚o pozwolenia biskupa miejscowego na chrzest kogoÅ›, kto nie byÅ‚ już maÅ‚ym dzieckiem. Biskup jednak siÄ™ zgodziÅ‚ i powierzyÅ‚ przygotowanie Aarona i jego siostry (bo także ona wyraziÅ‚a chęć przyjÄ™cia chrztu) praÅ‚atowi Courcoux. Oboje sÄ… jednak maÅ‚oletni, wiÄ™c potrzeba zgody rodziców. Ci zaÅ› nie kryjÄ… swego oburzenia. OpuÅ›cić judaizm – to najwiÄ™kszy cios dla rodziny żydowskiej. PaÅ„stwo Lustigerowie zabrali dzieci z Orleanu do Paryża. Ale na krótko, bo wypadki polityczne toczyÅ‚y siÄ™ coraz szybciej.

ByÅ‚ rok 1940. Po zmiażdżeniu Polski w 1939 r. Niemcy uderzyÅ‚y na HolandiÄ™, BelgiÄ™ i FrancjÄ™. Tu już nikt nie walczyÅ‚ w obronie swoich ojczyzn. Å»aÅ‚osny upadek Francji – bez walki, bez godnoÅ›ci – pozostaÅ‚ w pamiÄ™ci Aarona jako jedno z najprzykrzejszych wspomnieÅ„. Rodzice, Å›wiadomi antysemityzmu okupantów, odesÅ‚ali dzieci do Orleanu, pod skrzydÅ‚a pani Combes, i zgodzili siÄ™ na ich chrzest, widzÄ…c w nim jeszcze dodatkowe zabezpieczenie.

Uroczystość odbyła się w kaplicy biskupiej w Orleanie 25 sierpnia 1940 r. Aaron przyjął imię Jean-Marie, a jego rodzicami chrzestnymi byli Susanne Combes i profesor Bathellier.

Jak ścigane zwierzątko

Okupacja niemiecka dawaÅ‚a siÄ™ odczuć coraz dotkliwiej. Na pierwszy ogieÅ„ poszli Å»ydzi. Karol Lustiger już wczeÅ›niej przeniósÅ‚ siÄ™ do autonomicznej części Francji, podlegÅ‚ej rzÄ…dowi generaÅ‚a Petaina w Vichy. Å»ona pozostaÅ‚a w Paryżu, by pilnować sklepu. ChciaÅ‚a doÅ‚Ä…czyć do dzieci w Orleanie, ale nie zdążyÅ‚a: Giselle Lustiger zostaÅ‚a zabrana do obozu koncentracyjnego w Drancy i po kilku miesiÄ…cach wywieziona do Auschwitz, gdzie zginęła w komorze gazowej.

Akcje przeciwko Å»ydom zdarzaÅ‚y siÄ™ też w Orleanie. Kiedy zaczęły siÄ™ nasilać, biskup postanowiÅ‚ uchronić Jeana-Marie, zamykajÄ…c go w maÅ‚ym seminarium w Charenton. Tam mÅ‚ody czÅ‚owiek miaÅ‚ okazjÄ™ zakosztować życia chrzeÅ›cijaÅ„skiego: codzienna Msza Å›w., modlitwa, nauka, czas na medytacjÄ™ i pogÅ‚Ä™bianie swej wiary. Tam także zdaÅ‚ maturÄ™. Ojciec postanowiÅ‚ jednak sprowadzić dzieci do siebie – do Decazaville na terenie autonomii, gdyż tam byÅ‚o jeszcze stosunkowo bezpiecznie. Tam mÅ‚ody Lustiger zatrudniÅ‚ siÄ™ w fabryce, gdzie poznaÅ‚ życie oraz robotnicze problemy.

Polowanie na Å»ydów jednak nie ustaje, przeciwnie – zatacza coraz szersze krÄ™gi. Jean-Marie musi raz po raz zmieniać miejsce zamieszkania, w czym pomagajÄ… mu duchowni i Å›wieccy z ruchu oporu.

Duszpasterstwo akademickie

Po wyzwoleniu Francji w 1944 r. Lustigerowie wrócili do Paryża. Jean-Marie rozpoczÄ…Å‚ wówczas studia humanistyczne na Sorbonie. Åšrodowisko akademickie Paryża dysponowaÅ‚o wtedy dynamicznym, nowoczesnym oÅ›rodkiem duszpasterskim, zwanym „Centre Richelieu”. Tam na Mszach Å›w., w dyskusjach, minisynodach, pielgrzymkach i zabawach formowaÅ‚y siÄ™ postawy Å›wiadomego, aktywnego, pogÅ‚Ä™bionego intelektualnie i ewangelicznie apostolstwa Å›wieckich. Po dwóch latach studiów i formacji w Centrum, w 1946 r., Jean-Marie Lustiger razem z kilkoma kolegami wstÄ…piÅ‚ do seminarium duchownego. Jego ojciec gwaÅ‚townie siÄ™ temu sprzeciwiaÅ‚: mÅ‚odzieniec musiaÅ‚ ukrywać swój aktualny adres, przez co ojciec i syn nie widzieli siÄ™ przez dwa lata.

Dla Jeana-Marie powoÅ‚anie do kapÅ‚aÅ„stwa uzyskiwaÅ‚o specjalnÄ… motywacjÄ™, pochodziÅ‚ bowiem z pokolenia Lewiego, które wedÅ‚ug woli Jahwe przekazanej Mojżeszowi miaÅ‚o przywilej sÅ‚użby Bogu w Å›wiÄ…tyni, sprawowania Å›wiÄ™tych obrzÄ™dów i skÅ‚adania ofiar. To byÅ‚ ród kapÅ‚aÅ„ski. Siedem lat studiów seminaryjnych daÅ‚o solidnÄ… podstawÄ™ teologicznÄ…, którÄ… mÅ‚ody kleryk chciaÅ‚by widzieć bardziej jeszcze powiÄ…zanÄ… z rozwojem osobistego życia duchowego. Wyniesiony ze Å›rodowisk uniwersyteckich i stale powracajÄ…cy w dyskusjach konflikt rozumu i wiary oraz próby jego przezwyciężenia bardzo go absorbowaÅ‚y.

Podczas pielgrzymki studentów do Ziemi ÅšwiÄ™tej w 1951 r., w chwili samotnej modlitwy z czoÅ‚em opartym o kamieÅ„ grobowy Chrystusa, Jean-Marie podejmuje ostatecznÄ… decyzjÄ™: „PrzesÅ‚anki rozumowe za lub przeciw, intuicja sÄ… różnej wagi, ale one nie rozwiÄ…zujÄ… niczego. Decyduje o wszystkim moja osobista relacja do Tego, w którym widzÄ™ siÄ™ stworzony, wezwany, zbawiony, kochany i zdolny, przez dany mi dar, być Å›wiadkiem tego, co od Niego otrzymaÅ‚em”.

W noc paschalnÄ… 1950 r. Jean-Marie Lustiger, z pokolenia Lewiego, otrzymaÅ‚ sakrament kapÅ‚aÅ„stwa w kaplicy karmelitów w Paryżu. W cieniu i w tyle kaplicy stanÄ…Å‚ jego ojciec, w ostatniej chwili przeÅ‚amujÄ…c opór przeciw Å›wiÄ™ceniom syna.

Neoprezbiter zostaÅ‚ skierowany do duszpasterstwa akademickiego. Tak go wspomina ówczesna studentka: „CzÅ‚owiek, który promieniaÅ‚ swojÄ… obecnoÅ›ciÄ…, radosny, autorytatywny, choleryk, entuzjasta, ciekaw i miÅ‚oÅ›nik swoich czasów, naiwny, wymagajÄ…cy, bliski biednym i pokornym – on byÅ‚ tym wszystkim”. Od poczÄ…tku swego życia kapÅ‚aÅ„skiego Lustiger widziaÅ‚ tendencje dechrystianizacyjne epoki, postÄ™p nauk, dajÄ…cy pokusÄ™ kwestionowania prawd wiary, porzucanie praktyk religijnych, materializm i konsumpcjonizm, zaabsorbowanie robieniem pieniÄ™dzy, obojÄ™tność na sprawy duchowe, „mody” na różne kierunki filozoficzne i spoÅ‚eczne. Już od pierwszych studiów w 1944 r. Lustiger byÅ‚ stale w tyglu umysÅ‚owym i spoÅ‚ecznym, zmuszony do dawania odpowiedzi sobie i innym. Ale prowadzony charyzmatycznÄ… intuicjÄ… w odczytywaniu swoich czasów wiedziaÅ‚, że jest jedna odpowiedź: Jezus Chrystus.

Godny syn rodu kapłańskiego

Po 10 latach pracy w Å›rodowiskach akademickich Jean-Marie Lustiger zostaÅ‚ przeniesiony na stanowisko proboszcza paryskiej Parafii Å›w. Joanny de Chantal. Trzy lata wczeÅ›niej zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ II sobór watykaÅ„ski , rok wczeÅ›niej przeszÅ‚a przez Paryż fala strajków studenckich i zamieszek. Trzeba byÅ‚o bogatÄ… naukÄ™ soboru zanieść mieszkaÅ„com wielomilionowego miasta, ogarniÄ™temu coraz szybszym tempem życia, konfliktów, przemian, migracji, zmieniajÄ…cemu siÄ™ ekonomicznie, etnicznie, Å›wiatopoglÄ…dowo... Nowy proboszcz wyczuÅ‚, że jego rolÄ… nie jest rozwiÄ…zywanie problemów doczesnoÅ›ci, wskazywanie, jak wieść życie godne i spokojne. On ma ukazywać Jezusa Chrystusa – jedyny skarb godny przyciÄ…gnąć serce czÅ‚owieka i nim zawÅ‚adnąć.

Wkrótce Msze Å›w. i kazania proboszcza zaczęły przyciÄ…gać tÅ‚umy. MówiÅ‚ w nowy sposób, nie Å‚agodzÄ…c radykalizmu ewangelicznego. KoÅ›cióÅ‚ Å›w. Joanny pÄ™kaÅ‚ w szwach.

Znów po 10 latach nastÄ…piÅ‚a zmiana: Ojciec ÅšwiÄ™ty PaweÅ‚ VI mianowaÅ‚ ksiÄ™dza Lustigera biskupem Orleanu, gdzie rozpoczęła siÄ™ jego droga wiary w jednego, kochajÄ…cego Boga. SakrÄ™ biskupiÄ… przyjÄ…Å‚ 8 grudnia 1977 r. w przepeÅ‚nionej katedrze – tej samej, która byÅ‚a Å›wiadkiem jego nawrócenia. W tÅ‚umie ludzi staÅ‚a również Susanne Combes, szczęśliwa ponad miarÄ™.

Jan PaweÅ‚ II po objÄ™ciu swego urzÄ™du, znajÄ…cy ksiÄ™dza biskupa Lustigera już wczeÅ›niej, uznaÅ‚, że tak wybitny umysÅ‚ i osobowość duchowa powinny mieć powierzone w KoÅ›ciele wiÄ™ksze zadanie. Nowy biskup Orleanu cieszyÅ‚ siÄ™ ukochanym miastem tylko przez kilkanaÅ›cie miesiÄ™cy. DostaÅ‚ nominacjÄ™ na arcybiskupa Paryża i jego uroczysty ingres, przy udziale sfer rzÄ…dzÄ…cych Francji, odbyÅ‚ siÄ™ 27 lutego 1981 r. Dwa lata później arcybiskup Lustiger otrzymaÅ‚ kapelusz kardynalski.

Jak przywrócić Å›wiat Chrystusowi

Na oczach proboszcza, biskupa, kardynaÅ‚a Å›wiat Europy Zachodniej oddalaÅ‚ siÄ™ od Boga, ponoszÄ…c żaÅ‚osne skutki roztrwonienia swej części dziedzictwa. Francja, pierworodna córka KoÅ›cioÅ‚a, równoczeÅ›nie jak czÄ™sto córka marnotrawna, byÅ‚a jednym z tego przykÅ‚adów. KardynaÅ‚ Lustiger czuÅ‚ siÄ™ na pewno wiele razy jak kochajÄ…cy ojciec z przypowieÅ›ci, wypatrujÄ…cy z utÄ™sknieniem znaków powrotu. Nigdy nie zwÄ…tpiÅ‚, że ten powrót nastÄ…pi.

Jeden z jego Å›wieckich wspóÅ‚pracowników tak go scharakteryzowaÅ‚: „(…) prosty, wybitnie inteligentny, wrażliwy i gÅ‚Ä™boko ludzki. Przede wszystkim zatroskany o drugich. Å»yczliwość rzeczywista, szczera, gÅ‚Ä™boka. Ale też wola żelazna... taka, co góry przenosi. Å»adna trudność nie byÅ‚a ani dość realna, ani dość wielka, aby go przyhamować lub zatrzymać. Przeciwnie – byÅ‚o u niego jakby rozradowanie trudnoÅ›ciami”. On już widziaÅ‚ zielonÄ… ruÅ„ wschodzÄ…cÄ… z ziarna rzuconego przez Jana PawÅ‚a II.

KardynaÅ‚ Lustiger nigdy nie kryÅ‚ swego pochodzenia. DziÄ™ki swym korzeniom poÅ‚ożyÅ‚ wielkie zasÅ‚ugi w dialogu KoÅ›cioÅ‚a z judaizmem. Wiele natchnienia dawaÅ‚y mu dzieje narodu, z którego siÄ™ wywodziÅ‚: te powtarzajÄ…ce siÄ™ odejÅ›cia od Jahwe i Jego praw na rzecz bóstw sÄ…siednich krajów, przestrogi i kary z nieba, powroty i bÅ‚agania o zmiÅ‚owanie, a za każdym razem przebaczenie Boga i obietnice dawane umiÅ‚owanemu narodowi. PrzenosiÅ‚ te doÅ›wiadczenia Izraela na dzieje KoÅ›cioÅ‚a, z tym że KoÅ›cióÅ‚ ma już speÅ‚nionÄ… najwiÄ™kszÄ… obietnicÄ™ Boga: Mesjasza, który przyszedÅ‚ i pozostaÅ‚. A w Nim speÅ‚niÄ… siÄ™ wszystkie inne obietnice.

Jean-Marie Lustiger swÄ… osobÄ… i nauczaniem staÅ‚ siÄ™ gÅ‚osicielem wiecznie powtarzajÄ…cego siÄ™ adwentu w dziejach Å›wiata, gdy oczekujemy realizacji Bożych obietnic, ale nie z zaÅ‚ożonymi rÄ™koma – przeciwnie: to oczekiwanie ma być dynamiczne, radosne, ufne, czynne, przepeÅ‚nione dziÄ™kczynieniem za to, co już zostaÅ‚o speÅ‚nione. Plany Boże wszystkie zostanÄ… speÅ‚nione.

Po 24 latach sÅ‚użenia KoÅ›cioÅ‚owi jako arcybiskup Paryża Jean-Marie Lustiger przeszedÅ‚ na emeryturÄ™, ale pozostaÅ‚ czynny, gÅ‚oszÄ…c rekolekcje i nauczajÄ…c. ZmarÅ‚ w wigiliÄ™ Å›wiÄ™ta Przemienienia PaÅ„skiego 2007 r. Chowano go z wielkim bólem, ale i z dumÄ… – jako wielkiego syna KoÅ›cioÅ‚a francuskiego, caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a.

ŹródÅ‚a: Robert Serrou: Lustiger „Cardinal, juif et fils d’ immigre, Perrin 2001.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map