Chrześcijańskie Artykuły. Kościół w PRL - Kościół Męczenników (cz. 2.).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Kościół w PRL - Kościół Męczenników (cz. 2.)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Kościół w PRL - Kościół Męczenników (cz. 2.)




Na poczÄ…tku lat 50. komuniÅ›ci przystÄ…pili do otwartej konfrontacji z KoÅ›cioÅ‚em, czego przejawem byÅ‚y represje wymierzone w biskupów.

W styczniu 1951 r. zostaÅ‚ aresztowany ordynariusz kielecki biskup CzesÅ‚aw Kaczmarek, którego we wrzeÅ›niu roku 1953 komunistyczny sÄ…d skazaÅ‚, jako „wroga ludu polskiego, reakcjonistÄ™, zwolennika faszyzmu i zdrajcÄ™ najistotniejszych interesów narodu”, na 12 lat wiÄ™zienia – za „usiÅ‚owanie obalenia przemocÄ… wÅ‚adzy robotniczo-chÅ‚opskiej i ludowodemokratycznego ustroju Polski”.

(czytać część 1)

W 1952 r. komunistyczne wÅ‚adze usunęły z urzÄ™dów katowickich biskupów (ordynariusza – ks. StanisÅ‚awa Adamskiego oraz jego sufraganów – ks. ks. Juliusza BieÅ„ka i Herberta Bednorza). JesieniÄ… tego samego roku UB przeprowadziÅ‚o atak na metropolitalnÄ… kuriÄ™ w Krakowie. Pod zarzutem „nielegalnego handlu dewizami” zostali aresztowani arcybiskup Eugeniusz Baziak i jego sufragan biskup S. Rospond.

Tym akcjom wymierzonym w hierarchów towarzyszyÅ‚y represje zastosowane wobec ich duchowieÅ„stwa diecezjalnego. Jednym z aresztowanych kapÅ‚anów w procesie kurii krakowskiej byÅ‚ ks. Józef Fudali (ur. 1919). ZostaÅ‚ on uwiÄ™ziony we wrzeÅ›niu 1952 r. W trakcie Å›ledztwa poddano go okrutnym torturom (m.in. oprawcy wybili mu zÄ™by). Podczas procesu odwoÅ‚aÅ‚ zÅ‚ożone w Å›ledztwie zeznania, wskazujÄ…c, że zostaÅ‚y wymuszone torturami. Ostatecznie sÄ…d wojskowy skazaÅ‚ go na 13 lat pozbawienia wolnoÅ›ci „za szpiegostwo”. KsiÄ…dz Fudali wiÄ™zienia nie przeżyÅ‚ – zmarÅ‚ w szpitalu wiÄ™ziennym w 1955 r., oficjalnie „po operacji woreczka żóÅ‚ciowego”.

Podobny los spotkaÅ‚ ks. Piotra Oborskiego (ur. 1907), aresztowanego w ramach zakrojonej na szerokÄ… skalÄ™ akcji wymierzonej w ordynariusza kieleckiego biskupa CzesÅ‚awa Kaczmarka (poza nim komuniÅ›ci zatrzymali wówczas również m.in. wikariusza generalnego ks. Jana Jaroszewicza, a także kilkunastu księży z kieleckiego seminarium duchownego, kurii oraz pracujÄ…cych w parafiach). W 1951 r. sÄ™dziowie sÄ…du wojskowego w Krakowie skazali ks. Oborskiego na dożywotnie wiÄ™zienie. Gdy podczas rozprawy zapytano siÄ™ go, czy przyznaje siÄ™ do zarzucanych mu czynów („szpiegostwo na rzecz Watykanu i USA”), kapÅ‚an odpowiedziaÅ‚: „Nie przyznajÄ™ siÄ™, na co dowodem jest moje ciaÅ‚o” – po czym pokazaÅ‚ obrażenia, które powstaÅ‚y wskutek zadanych mu tortur. WiÄ™zienia w Rawiczu nie przeżyÅ‚, gdyż do kaźni, której poddano go w Å›ledztwie, doszÅ‚y jeszcze udrÄ™czenia wiÄ™zienne (np. regularne kary karceru). KsiÄ…dz Oborski zmarÅ‚ w szpitalu wiÄ™ziennym w Rawiczu w czerwcu 1952 r.

Jak wiadomo, we wrzeÅ›niu roku 1953 do wiÄ™zienia trafiÅ‚ prymas Polski kard. Stefan WyszyÅ„ski, autor listu pasterskiego episkopatu Polski z maja owego roku, w którym to piÅ›mie polscy biskupi odrzucali uzurpacje komunistycznych wÅ‚adz wobec spraw KoÅ›cioÅ‚a (por. dekret O obsadzaniu stanowisk koÅ›cielnych).

Sprzeciw KoÅ›cioÅ‚a wobec próby skomunizowania Polski po aresztowaniu prymasa przeniósÅ‚ siÄ™ na poziom parafii. Jak bardzo byÅ‚ to skuteczny opór, pokazaÅ‚ sierpieÅ„ 1956 r., kiedy to na uroczystość Matki Boskiej CzÄ™stochowskiej przybyÅ‚o na JasnÄ… GórÄ™ ok. miliona wiernych, którzy modlili siÄ™ nieopodal pustego tronu prymasowskiego. To wydarzenie byÅ‚o dla komunistów drugim poważnym sygnaÅ‚em (po poznaÅ„skim Czerwcu), że próby stworzenia „nowej Polski” zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ fiaskiem.

Zmuszeni przez spoÅ‚eczeÅ„stwo, komuniÅ›ci wypuÅ›cili z wiÄ™zienia prymasa Polski jesieniÄ… 1956 r. „Socjalizm z ludzkÄ… twarzÄ…” przybraÅ‚ w październiku tego roku oblicze WÅ‚adysÅ‚awa GomuÅ‚ki, które z kolei dość szybko – zwÅ‚aszcza w odniesieniu do relacji z KoÅ›cioÅ‚em – przyjęło dobrze znane rysy BolesÅ‚awa Bieruta oraz szefów SB StanisÅ‚awa Radkiewicza i Jakuba Bermana.

Już w roku 1958 rozpoczęło siÄ™ usuwanie katechezy ze szkóÅ‚. Zastosowano w tym celu caÅ‚Ä… gamÄ™ nacisków administracyjnych oraz podatkowych na KoÅ›cióÅ‚. RozpoczÄ™to m.in. pobór kleryków do wojska (z jasno wyznaczonym celem: ateizowania ich). Znane sÄ… także rozpÄ™tane przez GomuÅ‚kÄ™ histeryczne kampanie propagandowe wymierzone w biskupów: w 1965 r. z okazji opublikowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich i rok później konkurencyjne wobec uroczystoÅ›ci milenijnych obchody „tysiÄ…clecia paÅ„stwa polskiego” (choć zdarzaÅ‚y siÄ™ wÅ›ród lokalnych aparatczyków przypadki kuriozalnej nadgorliwoÅ›ci, która kazaÅ‚a im Å›wiÄ™tować „tysiÄ…clecie PRL”). Kuriozalne byÅ‚o również aresztowanie przez SB kopii Obrazu Jasnogórskiego, który po Milenium rozpoczÄ…Å‚ peregrynacjÄ™ po Polsce.

Także w 1958 r. Sekretariat KC PZPR nawoÅ‚ywaÅ‚ partyjny aparat w caÅ‚ym kraju do przeciwstawienia siÄ™ „ofensywie wojujÄ…cego klerykalizmu” oraz „obÅ‚Ä™dnemu programowi wtrÄ…cania Polski w mroki obskurantyzmu”. W ramach walki z „obskurantyzmem” podjÄ™to wówczas szeroko zakrojonÄ… akcjÄ™ dekrucyfikacyjnÄ…, Å‚amiÄ…c przy tym brutalnie opór wiernych (m.in. podczas bitwy o krzyż w Nowej Hucie).

W roku 1959 szef UrzÄ™du ds. WyznaÅ„ Jerzy Sztachelski sporzÄ…dziÅ‚ dla Zenona Kliszki (odpowiedzialnego w Biurze Politycznym KC PZPR za ksztaÅ‚towanie polityki wobec KoÅ›cioÅ‚a) notatkÄ™ opatrzonÄ… znamiennym tytuÅ‚em: Nowy okres walki z koÅ›cioÅ‚em [pisownia oryginalna – G.K.]. ZnalazÅ‚y siÄ™ w niej nastÄ™pujÄ…ce wytyczne: „1. Pomijać, jak gdyby nie istniaÅ‚; 2. Odebrać perspektywÄ™ rozwoju i pracy; 3. Obniżyć autorytet, gdy można – oÅ›mieszać; 4. Demaskować – pokazać, o co chodzi; 5. Duży nacisk na akcjÄ™ laicyzacji”.

Przed „obskurantyzmem” miaÅ‚y bronić Å›rodki specjalne przedsiÄ™wziÄ™te przez ekipÄ™ GomuÅ‚ki – a wiÄ™c utworzenie IV Departamentu w MSW, wyspecjalizowanego w rozpraszaniu „mroków” (czytaj: w walce z KoÅ›cioÅ‚em), i wzmożenie inwigilacji duchowieÅ„stwa. W roku 1963 zgodnie z poleceniem szefa MSW, ministra W. Wichy, nie tylko każdemu ksiÄ™dzu, ale również każdemu alumnowi rozpoczynajÄ…cemu studia w wyższym seminarium duchownym należaÅ‚o zakÅ‚adać „teczkÄ™ ewidencji operacyjnej ksiÄ™dza” (TEOK). ByÅ‚o to spowodowane tym, że jak wyjaÅ›niaÅ‚ minister Wicha: „Praca operacyjna SB to nie tylko dopÅ‚yw informacji – to również prowadzenie w Å‚onie kleru inspirowanej przez nas dziaÅ‚alnoÅ›ci w kierunku rozbijania i paraliżowania zamiarów hierarchii koÅ›cielnej, poprzez agenturÄ™ i kombinacje operacyjne”.

ZmieniÅ‚y siÄ™ wiÄ™c metody walki z KoÅ›cioÅ‚em: już nie fizyczny terror, ale próby rozbijania i agenturalnej infiltracji – co bynajmniej nie oznacza, że poniechano nÄ™kania kapÅ‚anów i przeszkadzania im w pracy duszpasterskiej, która – z pozoru – nie niosÅ‚a z sobÄ… bezpoÅ›rednich zagrożeÅ„ dla „ustroju Polski Ludowej”. W zideologizowanym paÅ„stwie wszystko byÅ‚o podejrzane. W okresie stalinowskim byÅ‚y to m.in. sodalicje mariaÅ„skie, za GomuÅ‚ki natomiast – apostolat trzeźwoÅ›ci i ruch oazowy.

Obaw „wÅ‚adzy ludowej” co do antyustrojowego potencjaÅ‚u tych duszpasterskich inicjatyw boleÅ›nie doÅ›wiadczyÅ‚ na sobie ksiÄ…dz Franciszek Blachnicki. W okresie II wojny Å›wiatowej byÅ‚ on więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitzu, po przyjÄ™ciu zaÅ› Å›wiÄ™ceÅ„ kapÅ‚aÅ„skich daÅ‚ siÄ™ poznać jako szczególnie gorliwy duszpasterz mÅ‚odzieży. W 1957 r. z jego to wÅ‚aÅ›nie inicjatywy zorganizowano przy katowickiej kurii apostolat trzeźwoÅ›ci, który od poczÄ…tku swojego istnienia zostaÅ‚ odebrany przez ekipÄ™ GomuÅ‚ki jako przedsiÄ™wziÄ™cie wymierzone w podstawy ustrojowe Polski Ludowej.

W roku 1960 SB dokonaÅ‚a rewizji w pomieszczeniach zajmowanych przez KrucjatÄ™ WstrzemięźliwoÅ›ci (tak oficjalnie nazwano tÄ™ antyalkoholowÄ… akcjÄ™ ks. Franciszka) w Katowicach. Skonfiskowano wówczas m.in. publikacje nawoÅ‚ujÄ…ce do wstrzemięźliwoÅ›ci w spożywaniu alkoholu oraz powielacz, na którym owe materiaÅ‚y byÅ‚y drukowane, a lokal i kaplicÄ™ Krucjaty opieczÄ™towano. W niedÅ‚ugim czasie postawiono ks. Blachnickiemu zarzut „kolportowania materiaÅ‚ów w treÅ›ci swej zawierajÄ…cych faÅ‚szywe i tendencyjne wiadomoÅ›ci o rzekomym przeÅ›ladowaniu KoÅ›cioÅ‚a katolickiego w Polsce, co mogÅ‚o wyrzÄ…dzić istotnÄ… szkodÄ™ interesom PaÅ„stwa Polskiego”.

W lipcu 1961 r. twórca Krucjaty TrzeźwoÅ›ci zostaÅ‚ skazany na 9 miesiÄ™cy wiÄ™zienia za „rozpowszechnianie bez zgody cenzury tekstów religijnych drukowanych na nielegalnym sprzÄ™cie poligraficznym” (chodziÅ‚o o wspomniane broszurki poÅ›wiÄ™cone zagrożeniu alkoholowemu).

Na tym jednak siÄ™ nie skoÅ„czyÅ‚y kÅ‚opoty ks. Blachnickiego z komunistycznÄ… wÅ‚adzÄ…. W roku 1966 bezpieka i Milicja Obywatelska (pod nadzorem prokuratury) rozpoczęły dochodzenie w sprawie organizowanego przez kapÅ‚ana ruchu oazowego, który zostaÅ‚ zakwalifikowany jako „nielegalna dziaÅ‚alność” polegajÄ…ca na „produkowaniu i odpÅ‚atnym kolportowaniu wydawnictw bez wymaganego zezwolenia wÅ‚aÅ›ciwego UrzÄ™du Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk”. Pomieszczenia Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie w KroÅ›cienku niejednokrotnie byÅ‚y w tamtym czasie poddawane rewizji, a materiaÅ‚y duszpasterskie konfiskowane. Pomimo tych szykan ruch oazowy rozwijaÅ‚ siÄ™ żywioÅ‚owo.

Kiedy zaÅ› po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. ks. Blachnicki, przebywajÄ…cy wówczas w RFN, stworzyÅ‚ ChrzeÅ›cijaÅ„skÄ… SÅ‚użbÄ™ Wyzwolenia Narodów, której gÅ‚ównym celem byÅ‚a praca na rzecz duchowego wyzwolenia Europy Wschodniej spod komunistycznej dominacji, rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ kolejny etap jego przeÅ›ladowania przez komunistyczne wÅ‚adze PRL. Jego dziaÅ‚alność w Niemczech Zachodnich byÅ‚a rozpracowywana zarówno przez PRL-owskÄ… bezpiekÄ™, jak i wschodnioniemieckie Stasi. W lutym 1983 r. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie przedstawiÅ‚a (zaocznie) ks. Blachnickiemu zarzuty „dziaÅ‚alnoÅ›ci na szkodÄ™ interesów politycznych PRL”. Krótko po tym zostaÅ‚ wydany nakaz aresztowania ksiÄ™dza Franciszka, za którym wÅ‚adze z okresu stanu wojennego rozesÅ‚aÅ‚y list goÅ„czy.

KsiÄ…dz Franciszek Blachnicki zmarÅ‚ 27 II 1987 r. w Carlsbergu (RFN). Dodajmy, że Å›ledztwo przeciwko niemu zakoÅ„czono dopiero w roku… 1992! W roku 2000 zaÅ› zakoÅ„czona zostaÅ‚a pierwsza faza procesu beatyfikacyjnego zaÅ‚ożyciela ruchu oazowego.

Okres rzÄ…dów Edwarda Gierka (1970 – 1980) to czas oficjalnie proklamowanej przez wÅ‚adze PRL „normalizacji stosunków z KoÅ›cioÅ‚em”. Takie byÅ‚y deklaracje, a w rzeczywistoÅ›ci komuniÅ›ci kontynuowali swojÄ…, zmodyfikowanÄ… nieco po 1956 r., politykÄ™ wrogoÅ›ci wobec KoÅ›cioÅ‚a – tyle że już bez wczeÅ›niejszych histerycznych kampanii propagandowych, motywowanych kompleksem GomuÅ‚ki – i nawet przezeÅ„ nieskrywanym – w odniesieniu do osoby prymasa WyszyÅ„skiego.

W roku 1973 w ramach IV Departamentu MSW utworzono tzw. GrupÄ™ D – wydzielonÄ… komórkÄ™ przeznaczonÄ… do prowadzenia akcji dezinformacyjnej i sabotażowej (m.in. poprzez niszczenie koÅ›cielnego mienia) wobec KoÅ›cioÅ‚a. Zintensyfikowano wtedy także próby werbowania agentów wÅ›ród katolickiego duchowieÅ„stwa.

PrzykÅ‚ad ksiÄ™dza Romana Kotlarza potwierdza jednak, że w stosunku do szczególnie „upolitycznionych” kapÅ‚anów nie wahano siÄ™ siÄ™gnąć po dawno wypróbowane Å›rodki. KsiÄ…dz Kotlarz zostaÅ‚ mianowicie poddany intensywnej inwigilacji już na poczÄ…tku lat 70. Niejednokrotnie byÅ‚ bity przez „nieznanych sprawców”.

Kiedy w roku 1976 doszÅ‚o do antykomunistycznego protestu robotników Radomia, ks. Kotlarz bÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ manifestantów, a w swoich kazaniach przypominaÅ‚ historiÄ™ robotniczych protestów w PRL (poczÄ…wszy od poznaÅ„skiego Czerwca). Reakcja bezpieki byÅ‚a natychmiastowa. W lipcu i sierpniu 1976 r. kapÅ‚an ów byÅ‚ systematycznie bity przez funkcjonariuszy SB, którzy nachodzili go nocÄ… na plebanii.

Duszpasterz radomskich robotników zasÅ‚abÅ‚ przy oÅ‚tarzu podczas odprawiania Mszy Å›w. w uroczystość WniebowziÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny. ZmarÅ‚ trzy dni później (w wieku 48 lat) na skutek obrażeÅ„ poniesionych w wyniku ciężkiego pobicia. Do dzisiaj zbrodnia na ksiÄ™dzu Kotlarzu nie doczekaÅ‚a siÄ™ wyjaÅ›nienia (sprawÄ™ umorzono w 1991 r.).

PrzeÅ‚omu w stosunkach KoÅ›cioÅ‚a z wÅ‚adzami PRL nie przyniósÅ‚ wybór kardynaÅ‚a Karola WojtyÅ‚y na StolicÄ™ PiotrowÄ… (chociaż – jeÅ›li wierzyć relacjom – na wieść o wyniku rzymskiego konklawe towarzysz I sekretarz miaÅ‚ powiedzieć tylko dwa sÅ‚owa: „Jezus, Maria!”). Powstanie „SolidarnoÅ›ci”, a nastÄ™pnie wprowadzenie stanu wojennego przez ekipÄ™ gen. Jaruzelskiego zwiÄ™kszyÅ‚y agresjÄ™ wÅ‚adz komunistycznych wobec KoÅ›cioÅ‚a. Nie zamierzaÅ‚y one rezygnować z kursu konfrontacyjnego.

W 1986 r. WydziaÅ‚ SpoÅ‚eczno-Prawny KC PZPR stwierdziÅ‚ (co zostaÅ‚o nastÄ™pnie zaaprobowane przez Sekretariat KC PZPR), że „lata 1986 – 1987 powinny być poczÄ…tkiem odzyskiwania zawÅ‚aszczonych przez KoÅ›cióÅ‚ w latach 80. wielu obszarów spoÅ‚ecznych, na których wczeÅ›niej byÅ‚ nieobecny, bÄ…dź też zostaÅ‚ z nich wyparty”.

„Odzyskiwanie” owo rozpoczęło siÄ™ zresztÄ… wczeÅ›niej – przy pomocy funkcjonariuszy SB. W roku 1984 doszÅ‚o bowiem do znanej zbrodni na kapelanie „SolidarnoÅ›ci” ksiÄ™dzu Jerzym PopieÅ‚uszce. Do dzisiaj nie jest w peÅ‚ni wyjaÅ›nione tÅ‚o tej zbrodni ani też nie zostali dotychczas wskazani faktyczni mocodawcy morderców ks. Jerzego. Charakterystyczne sÅ‚owa, już po ujawnieniu tego bestialskiego mordu, padÅ‚y z ust gen. Jaruzelskiego na posiedzeniu rzÄ…du: „Co mÄ…drzejsi [duchowni] czujÄ…, że stereotyp nieskazitelnego PopieÅ‚uszki nieÅ‚atwo bÄ™dzie utrzymać. On jest mÄ™czennikiem nie za wiarÄ™, ale za politykÄ™, za sianie nienawiÅ›ci. (...) Mnie siÄ™ wydaje, że myÅ›my nawet zbyt późno wpadli na ten pomysÅ‚ czy wÅ‚aÅ›ciwie tow. Urban wpadÅ‚, in extenso prawie parÄ™ tych kazaÅ„ [ks. PopieÅ‚uszki] cytujÄ…c”.

Zbrodnie na osobach duchownych popeÅ‚niano do samego koÅ„ca istnienia PRL. Na poczÄ…tku 1989 r. „nieznani sprawcy” zamordowali trzech księży: Stefana Niedzielaka, StanisÅ‚awa Suchowolca oraz Sylwestra Zycha. Wszyscy oni na dÅ‚ugo przed Å›mierciÄ… byli inwigilowani i nachodzeni przez SB. KapÅ‚ani owi znani byli z dziaÅ‚alnoÅ›ci „wymierzonej w ustrój PRL”. KsiÄ…dz Niedzielak jako proboszcz parafii pw. Å›w. Karola Boromeusza na warszawskich PowÄ…zkach od 1977 r. zaangażowaÅ‚ siÄ™ w upamiÄ™tnienie PolegÅ‚ych na Wschodzie (w tym w rozpowszechnianie prawdy o zbrodni katyÅ„skiej). KsiÄ…dz Suchowolec, kolega ks. PopieÅ‚uszki, peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ kapelana Konfederacji Polski NiepodlegÅ‚ej, a ks. S. Zych od czasu wprowadzenia stanu wojennego byÅ‚ traktowany (obok ks. Henryka Jankowskiego i ks. Jerzego PopieÅ‚uszki) jako czoÅ‚owy „siewca nienawiÅ›ci”.

Grzegorz Kucharczyk.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map