Chrześcijańskie Artykuły. Największy cud, jaki posiadamy.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Największy cud, jaki posiadamy
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Największy cud, jaki posiadamy




23 wrzeÅ›nia 2004 r. niemiecki dziennik Die Welt opublikowaÅ‚ reportaż pt. Prawdziwe Oblicze Chrystusa. Odnalezienie niezwykÅ‚ej relikwii Zmartwychwstania?, napisany przez znanego niemieckiego dziennikarza Paula Baddego. Media wÅ‚oskie przypomniaÅ‚y wtedy, że w 1963 r. Å›w. o. Pio powiedziaÅ‚: „Volto Santo w Manoppello to najwiÄ™kszy cud, jaki posiadamy”.

W 2006 roku ukazaÅ‚a siÄ™ książka Paula Baddego pt. Boskie Oblicze. CaÅ‚un z Manoppello, która wprowadza czytelnika w pasjonujÄ…cÄ… przygodÄ™ odkrywania prawdy o niezwykÅ‚ej relikwii Zmartwychwstania. Na welonie o wymiarach 17 na 24 cm, oprawionym w srebrny relikwiarz, który jest wystawiony na widok publiczny w oÅ‚tarzu gÅ‚ównym koÅ›cioÅ‚a w Manoppello, znajduje siÄ™ wizerunek twarzy zmartwychwstajÄ…cego Chrystusa.

Manoppello jest pięciotysięcznym miasteczkiem włoskim, leżącym w Abruzji, w odległości 30 km od Pescary. W pobliżu znajduje się słynne sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano.

Obraz nie namalowany ludzką ręką

Od 20 lat wielu wybitnych naukowców podejmowaÅ‚o siÄ™ trudu wszechstronnych badaÅ„ tajemniczej relikwii Oblicza Chrystusa z Manoppello. Ich wyniki stwierdzajÄ…, że obraz ten powstaÅ‚ w niewytÅ‚umaczalny dla nauki sposób. Na pewno nie zostaÅ‚ namalowany ludzkÄ… rÄ™kÄ…, podobnie jak cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku czy wizerunek martwego ciaÅ‚a Chrystusa na CaÅ‚unie TuryÅ„skim. 

Najnowsze techniki badawcze zastosowane do analizy CaÅ‚unu TuryÅ„skiego zostaÅ‚y również wykorzystane przy badaniu welonu z Manoppello. Wyniki tych wszystkich ekspertyz jednoznacznie wskazujÄ…, że wspóÅ‚czesna nauka nie jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób powstaÅ‚ obraz i skÄ…d pochodzÄ… te tajemnicze kolory, które sprawiajÄ…, że obraz ÅšwiÄ™tego Oblicza fascynuje swoim piÄ™knem i promieniuje życiem.

Profesor Danto Vittore podczas swoich analiz zastosowaÅ‚ skaner cyfrowy o bardzo wysokiej rozdzielczoÅ›ci. PozwoliÅ‚o mu to na ustalenie, że pomiÄ™dzy wÅ‚óknami badanej tkaniny nie ma żadnych zalegajÄ…cych kolorów. W powiÄ™kszeniu mikroskopowym wyraźnie widać, że na materiale nie ma najmniejszych nawet Å›ladów farby. Gdyby zaÅ› obraz zostaÅ‚ namalowany farbÄ… olejnÄ…, z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… zalegaÅ‚aby ona w wolnych przestrzeniach pomiÄ™dzy nićmi. ZostaÅ‚o także wykluczone, że obraz byÅ‚ malowany technikÄ… akwarelowÄ…, ponieważ kontury, rysy oczu i ust sÄ… tak precyzyjnie czyste, że jest niemożliwe namalowanie ich w ten sposób.

Najbardziej zadziwiajÄ…cÄ… cechÄ… Oblicza z Manoppello jest przezroczystość pÅ‚ótna oraz fakt, że obraz jest doskonale widoczny zarówno z jednej, jak i drugiej strony – niczym na przeźroczu. Nie ma na nim żadnych pigmentów. Jest to niewÄ…tpliwie unikat w skali Å›wiatowej. DodatkowÄ… cechÄ… obrazu z Manoppello jest jego zmienność, gdyż przy różnym Å›wietle przyjmuje on inny wyglÄ…d. Wraz ze zmieniajÄ…cym siÄ™ oÅ›wietleniem zmienia siÄ™ obraz, tak jakby żyÅ‚. JeÅ›li patrzy siÄ™ naÅ„ pod jasne Å›wiatÅ‚o, jest niewidoczny, ponieważ staje siÄ™ przeźroczysty. W tym niezwykÅ‚ym wizerunku twarzy sÄ… pewne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci obrazu, fotografii, hologramu – ale nie jest to ani obraz, ani fotografia, ani hologram. Cienie na portrecie sÄ… subtelniejsze, niż potrafiliby je namalować najwiÄ™ksi geniusze malarstwa. Odbicie twarzy wykazuje wiele niewytÅ‚umaczalnych zjawisk, które sprawiajÄ…, że nauka stoi przed wielkÄ… tajemnicÄ….

W Å›wietle jarzeniówek delikatny CaÅ‚un przybiera barwÄ™ miodowozÅ‚otÄ…; wyglÄ…da dokÅ‚adnie tak, jak trzynastowieczna mistyczka Gertruda z Helfty opisywaÅ‚a oblicze Chrystusa, oglÄ…dajÄ…c w widzeniu ChustÄ™ Weroniki. Jedynie w jasnym Å›wietle delikatny CaÅ‚un ukazuje trójwymiarowe oblicze, prawie holograficzne. PÅ‚ótno jest tak delikatne, że wydaje siÄ™, iż po zÅ‚ożeniu można by je zmieÅ›cić w skorupce orzecha. Profesor Vittori z uniwersytetu w Bari i prof. Fanti z uniwersytetu w Bolonii w trakcie analiz mikroskopowych potwierdzili, że na CaÅ‚unie nie ma Å›ladów farby. Jedynie w miejscu źrenic wÅ‚ókna wydajÄ… siÄ™ jakby przypalone przez dziaÅ‚anie wysokiej temperatury.

Lekarze twierdzÄ…, że z wyglÄ…du źrenic Oblicza z Manoppello wynika, że CzÅ‚owiek ten miaÅ‚ krwotok mózgowy. Jego uzÄ™bienie jest charakterystyczne dla ludzi żyjÄ…cych w Palestynie w czasach Chrystusa.

Badania naukowe potwierdzajÄ…, że obraz Boskiego Oblicza z Manoppello nie mógÅ‚ być namalowany przez czÅ‚owieka. Jest wiÄ™c on, jak mówi tradycja, acheiropoietos – czyli nie namalowany ludzkÄ… rÄ™kÄ….

Najdroższa tkanina

ÅšwiÄ™te Oblicze z Manoppello jest zadziwiajÄ…cym wizerunkiem, który zostaÅ‚ utrwalony na drogocennej, antycznej tkaninie. Jedynie maÅ‚e jej kawaÅ‚ki zachowaÅ‚y siÄ™ do naszych czasów. Jest to bisior, nazywany morskim jedwabiem, który byÅ‚ najdroższÄ… tkaninÄ… w starożytnoÅ›ci. Najstarsze fragmenty tego drogocennego pÅ‚ótna, które siÄ™ zachowaÅ‚y do naszych czasów, pochodzÄ… z IV w. Z technicznego punktu widzenia jest niemożliwe namalowanie czegokolwiek na morskim jedwabiu.

StrukturÄ™ tego pÅ‚ótna badaÅ‚ prof. Giulio Fanti, który stwierdziÅ‚, że mamy do czynienia z bardzo cienkim materiaÅ‚em, utkanym z nici o Å›rednim przekroju 120 mikronów. Jest on cieÅ„szy od nylonu, syntetycznego wÅ‚ókna wyprodukowanego po raz pierwszy w 1945 r. Sposób tkania jest tradycyjny, a wiÄ™c prosty i nieregularny. IstniejÄ… puste przestrzenie pomiÄ™dzy nićmi, o wielkoÅ›ci od 150 do 350 mikronów. Tkanina jest przezroczysta i dlatego okreÅ›lana jest jako welon. W wolnych przestrzeniach pomiÄ™dzy nićmi brak jakichkolwiek pigmentów czy innych materiaÅ‚ów. Trzeba podkreÅ›lić rzecz wyjÄ…tkowÄ…, a mianowicie fakt, że przestrzenna tonalność kolorów nieznanego pochodzenia wynosi tu 0,5 milimetra, natomiast na CaÅ‚unie TuryÅ„skim jeden centymetr.

Badania naukowe CaÅ‚unu z Manoppello przeprowadzone przez prof. L. Portoghesi, która jest specjalistkÄ… od tkanin z pierwszego wieku, stwierdzajÄ…, że mamy do czynienia z bisiorem – czyli z najdroższym antycznym materiaÅ‚em. Profesor Chiara Vigo zaÅ›, najwiÄ™ksza Å›wiatowa znawczyni pÅ‚ócien wytwarzanych z bisioru, po dokÅ‚adnych badaniach welonu z Manoppello stwierdziÅ‚a, że jest to bisior morski, a wiÄ™c tkanina powstaÅ‚a z jedwabistych nici, które wytwarzajÄ… małże morskie Pinna nobilis. Te niezwykle cenne tkaniny wytwarzano w czasach antycznych. Obecnie tylko na wyspie Sant’ Antioco koÅ‚o Sardynii jest jedyne miejsce na Å›wiecie, gdzie produkuje siÄ™ niewielkie iloÅ›ci bisioru. Z jednej morskiej muszli Pinna nobilis można uzyskać tylko do 2 gramów wÅ‚ókna. Profesor Vigo twierdzi, że jedynie bisior może być tak przezroczysty i delikatny jak Chusta z Manoppello i równoczeÅ›nie ogniotrwaÅ‚y jak azbest. Nikt z ludzi nie jest w stanie na tego rodzaju materiale czegokolwiek namalować, a tym bardziej tak perfekcyjnego obrazu, jaki znajduje siÄ™ w Manoppello. Bisior można namoczyć, ale absolutnie nie da siÄ™ na nim malować – na tak cieniuteÅ„kÄ… tkaninÄ™ po prostu nie da siÄ™ nanieść żadnej farby.

Paul Badde podkreÅ›la, że „w prawej źrenicy tÄ™czówka jest wyraźnie przesuniÄ™ta w górÄ™, co nie byÅ‚oby możliwe na zdjÄ™ciu. Obraz nie jest hologramem, który tak bardzo przypomina, gdy patrzymy na niego pod Å›wiatÅ‚o. Przez pÅ‚ótno przebiegajÄ… charakterystyczne zagiÄ™cia, tak jakby CaÅ‚un byÅ‚ przez dÅ‚ugi czas zÅ‚ożony: raz wzdÅ‚uż i dwa razy w poprzek. Kolory oscylujÄ… w Å›wietle pomiÄ™dzy umbrÄ…, sjenÄ…, srebrem, Å‚upkiem, miedziÄ…, brÄ…zem i zÅ‚otem; wydaje siÄ™, że powstajÄ… tak jak na skrzydÅ‚ach motyla, ponieważ pod mikroskopem nie widać na materiale żadnych Å›ladów farby, a w padajÄ…cym od tyÅ‚u Å›wietle staje siÄ™ on przezroczysty jak szkÅ‚o; znikajÄ… też wtedy Å›lady zagięć. Tego rodzaju zjawisko można zaobserwować wyÅ‚Ä…cznie na bisiorze (morskim jedwabiu) – najcenniejszej tkaninie starożytnego Å›wiata (…). Pod Å›wiatÅ‚o pÅ‚ótno staje siÄ™ zupeÅ‚nie przezroczyste, podczas gdy w cieniu wydaje siÄ™ grafitowoszare”.

Kiedy w Bazylice Å›w. Piotra Marcin Luter po raz pierwszy zobaczyÅ‚ przez chwilÄ™ ten caÅ‚un, okreÅ›lany wtedy jako Chusta Å›w. Weroniki, najprawdopodobniej widziaÅ‚ go pod Å›wiatÅ‚o i dlatego nie mógÅ‚ zobaczyć żadnego obrazu. Swoje rozgoryczenie wyraziÅ‚ w dosadnym stwierdzeniu: „UtrzymujÄ…, że na ChuÅ›cie Weroniki jest utrwalone prawdziwe Oblicze naszego Pana. Tymczasem jest to kawaÅ‚ek jasnego lnu, który podnoszÄ… w górÄ™. A biedni prostaczkowie nie widzÄ… nic poza kawaÅ‚kiem jasnego lnu na czarnej desce”. Luter poprzestaÅ‚ na pierwszym wrażeniu, nie podszedÅ‚ bliżej, aby siÄ™ upewnić. Zbieranie argumentów przeciwko papiestwu, zawód i różne uprzedzenia zamknęły Lutra na poznanie caÅ‚ej prawdy i sprawiÅ‚y, że nazwaÅ‚ ChustÄ™ Weroniki „diabelskim oszustwem rzymskich papieży”.

Ta sama Osoba

W dziesiÄ…tym tomie prywatnych objawieÅ„ znanej wÅ‚oskiej mistyczki Marii Valtorty (wszystkie jej pisma zostaÅ‚y wydane drukiem na polecenie papieża Piusa XII) 22 lutego 1942 r. zostaÅ‚y zapisane nastÄ™pujÄ…ce sÅ‚owa, które powiedziaÅ‚ jej Jezus: „Chusta Weroniki jest bodźcem dla waszych sceptycznych dusz. Wy, racjonaliÅ›ci, oziÄ™bli, chwiejÄ…cy siÄ™ w wierze, którzy przeprowadzacie bezduszne badania, porównajcie odbicie twarzy na ChuÅ›cie z odbiciem na CaÅ‚unie. To pierwsze jest TwarzÄ… Å»yjÄ…cego, to drugiego ZmarÅ‚ego. Jednak dÅ‚ugość, szerokość, cechy somatyczne, ksztaÅ‚t, charakterystyka sÄ… takie same. NaÅ‚óżcie na siebie te dwa odbicia. Zobaczycie, że sobie odpowiadajÄ…. To Ja jestem. PragnÄ™ przypomnieć wam, kim byÅ‚em i kim siÄ™ staÅ‚em z miÅ‚oÅ›ci do was. AbyÅ›cie siÄ™ nie zagubili, nie stali siÄ™ Å›lepymi, powinny wam wystarczyć te dwa odbicia, aby doprowadzić was do miÅ‚oÅ›ci, do nawrócenia, do Boga” (Maria Valtorta: L’Evangelo come mi e stato rivelato, Centro Editoriale Valtoriano, 2003, s. 414).

Wieloletnie badania CaÅ‚unu z Manoppello, które zainicjowaÅ‚a przed 20 laty specjalistka od ikon – zakonnica Blandina Paschalis Schlömer, zainteresowaÅ‚y innych naukowców i w efekcie doprowadziÅ‚y do zaskakujÄ…cego odkrycia, że martwe Oblicze z CaÅ‚unu TuryÅ„skiego i żyjÄ…ca Twarz z Manoppello to ta sama Osoba. Wizerunki tych dwóch twarzy dokÅ‚adnie do siebie pasujÄ…, a wiÄ™c te dwa obrazy przedstawiajÄ… tÄ™ samÄ… OsobÄ™. NaÅ‚ożenie (suprapozycja) folii z obrazem Twarzy z Manoppello na Twarz z CaÅ‚unu jest graficzno-matematycznym dowodem na to, że mamy do czynienia z tÄ… samÄ… OsobÄ…. Z naukowego punktu widzenia nie ma żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci, że obydwa oblicza – z CaÅ‚unu i z Manoppello – w 100% odpowiadajÄ… sobie w strukturze i wymiarach. Zgodność jest tak wyjÄ…tkowa, że trzeba tu mówić o matematycznym dowodzie.

Wizerunek martwego ciaÅ‚a na CaÅ‚unie TuryÅ„skim i Boskie Oblicze z Manoppello sÄ… niewÄ…tpliwie najwiÄ™kszymi cudami na Å›wiecie. Z naukowego punktu widzenia wizerunki te nie miaÅ‚y prawa zaistnieć. W caÅ‚ym Å›wiecie nie ma takiego obrazu, który swymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami mógÅ‚by chociażby w minimalnym stopniu równać siÄ™ z tymi dwoma.

DajÄ…c nam swój wizerunek na CaÅ‚unie TuryÅ„skim i odbicie swojej twarzy na CaÅ‚unie z Manoppello, Chrystus wzywa nas wszystkich do nawrócenia, do nawiÄ…zania z Nim osobistego kontaktu w sakramentach pokuty i Eucharystii oraz w codziennej, wytrwaÅ‚ej modlitwie. Musimy zarazem stale pamiÄ™tać o tym, iż: „ChrzeÅ›cijaÅ„stwo to nie forma kultury, ideologia albo jakiÅ› system wzniosÅ‚ych zasad czy wartoÅ›ci. ChrzeÅ›cijaÅ„stwo to Osoba. ChrzeÅ›cijaÅ„stwo to Obecność. ChrzeÅ›cijaÅ„stwo to Oblicze: Jezus Chrystus!” (Jan PaweÅ‚ II, Berno, 4.06.2004 r.).

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map