Chrześcijańskie Artykuły. Historia Całunu z Manoppello.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Historia Całunu z Manoppello
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Historia Całunu z Manoppello




Badania naukowe jednoznacznie wskazujÄ… na to, że CaÅ‚un z Manoppello pochodzi z Jerozolimy. Utrwalenie wizerunku Twarzy dokonaÅ‚o siÄ™ w Jezusowym grobie w momencie Jego Zmartwychwstania. Jest wysoce prawdopodobne, że zarówno CaÅ‚un TuryÅ„ski, jak i „Chusta Weroniki” powÄ™drowaÅ‚y do Edessy i do V w. byÅ‚y tam przechowywane.

Najstarsza legenda, tzw. kamuliaÅ„ska, pochodzÄ…ca z VI w., mówi o obrazie twarzy Chrystusa, który dotarÅ‚ do Konstantynopola w 574 r. z maÅ‚ej miejscowoÅ›ci Kamuliany, leżącej blisko Edessy. W tekÅ›cie pochodzÄ…cym z VI w. z Tbilisi czytamy, że Matka Boża po WniebowstÄ…pieniu swojego Syna przechowywaÅ‚a obraz na pÅ‚ótnie, który powstaÅ‚ w grobie Pana Jezusa. OtrzymaÅ‚a ten wizerunek od samego Boga, aby mogÅ‚a siÄ™ modlić, patrzÄ…c na oblicze swojego Syna.

Inna legenda, za pomocÄ… której próbowano wytÅ‚umaczyć powstanie cudownego odbicia twarzy Jezusa, mówi o królu Edessy Abgarze, który zachorowaÅ‚ na trÄ…d i przez posÅ‚aÅ„ca prosiÅ‚ Jezusa, aby przyjechaÅ‚ do Edessy i uzdrowiÅ‚ go. Pan Jezus nie pojechaÅ‚, tylko przesÅ‚aÅ‚ mu list oraz chustÄ™ z wizerunkiem swojej twarzy. Kiedy król Abgar zobaczyÅ‚ Boskie Oblicze Jezusa odbite na chuÅ›cie, zostaÅ‚ caÅ‚kowicie uwolniony od trÄ…du.

Natomiast legenda mówiÄ…ca o Weronice, która otarÅ‚a twarz Jezusowi w czasie Drogi Krzyżowej, powstaÅ‚a najprawdopodobniej w Å›redniowieczu i byÅ‚a kolejnÄ… próbÄ… wytÅ‚umaczenia powstania tego cudownego obrazu. Na ChuÅ›cie nie znaleziono żadnych Å›ladów krwi, a ponadto nie istniaÅ‚a kobieta o imieniu Weronika. Kiedy mówimy o ChuÅ›cie Å›w. Weroniki, to trzeba pamiÄ™tać, że jest to jedynie okreÅ›lenie chusty z grobu Jezusa. ImiÄ™ „Weronika” pochodzi bowiem od Å‚aciÅ„sko-greckiej zbitki vera eikon – „prawdziwy obraz”.

Chusta Weroniki dotarÅ‚a do Rzymu w VIII w. Przechowywana byÅ‚a w kaplicy Å›w. Weroniki w Bazylice Å›w. Piotra. W 753 r. w kronice papieskiej zanotowano, że w uroczystej procesji papież Stefan II niósÅ‚ boso Oblicze Chrystusa, nie namalowane ludzkÄ… rÄ™kÄ…. Relikwia ta nazywana byÅ‚a „pierwszÄ… ikonÄ…”, „caÅ‚unem z Kamulian”, „mandylionem z Edessy”. Wszyscy byli przekonani, że obraz Oblicza Chrystusa nie zostaÅ‚ namalowany rÄ™kÄ… ludzkÄ…, dlatego nazywano go acheiropoietos. ByÅ‚a to niewÄ…tpliwie najbardziej znana relikwia, którÄ… przechowywano w Bazylice Å›w. Piotra.

Chusta Weroniki przyciÄ…gaÅ‚a do Rzymu tÅ‚umy pielgrzymów, których znakiem rozpoznawczym byÅ‚y maÅ‚e obrazki z Boskim Obliczem znajdujÄ…cym siÄ™ na tej ChuÅ›cie.

Papież Innocenty III wprowadziÅ‚ w 1208 r. zwyczaj uroczystej procesji z ChustÄ… Å›w. Weroniki, niesionÄ… w pierwszÄ… niedzielÄ™ po Epifanii z Bazyliki WatykaÅ„skiej do koÅ›cioÅ‚a Ducha ÅšwiÄ™tego in Sassia. Ceremonia koÅ„czyÅ‚a siÄ™ rozdawaniem jaÅ‚mużny po trzy denary (na chleb, wino i miÄ™so) dla najbiedniejszych mieszkaÅ„ców Rzymu.

Dante Alighieri (1265 – 1321) pisze w Vita nuova, że tÅ‚umy ludzi przychodziÅ‚y oglÄ…dać odbicie twarzy Chrystusa na ChuÅ›cie Å›w. Weroniki. Również w Boskiej komedii Dante wielokrotnie pisze o ChuÅ›cie Weroniki, podkreÅ›lajÄ…c, że pokazuje ona twarz Boga. Ale punktem kulminacyjnym Boskiej komedii jest scena, kiedy pielgrzym staje w niebie przed Bogiem, który objawia mu siÄ™ najpierw jako niesamowite Å›wiatÅ‚o, ale z centrum tego Å›wiatÅ‚a wychodzi mu naprzeciw twarz Chrystusa. Scena ta byÅ‚a dla papieża Benedykta XVI inspiracjÄ… do napisania jego pierwszej encykliki: Bóg jest miÅ‚oÅ›ciÄ…. Tak samo inny wielki poeta wÅ‚oski, Francesco Petrarka (1304 – 1374), pisze o Boskim Obliczu na ChuÅ›cie Weroniki w Familiari canzoniere.

ÅšwiÄ™ta Brygida Szwedzka, która uczestniczyÅ‚a w obchodach Roku Jubileuszowego 1350, pisze o prawdziwym Obliczu Chrystusa, które zostaÅ‚o utrwalone na ChuÅ›cie Weroniki.

O ważnoÅ›ci tej wielkiej relikwii Å›wiadczy fakt, że budowÄ™ nowej Bazyliki Å›w. Piotra w 1506 r. rozpoczÄ™to w miejscu zÅ‚ożenia kamienia wÄ™gielnego, od budowy potężnej kolumny, w której wnÄ™trzu znalazÅ‚ miejsce najważniejszy skarbiec Watykanu – przeznaczony do przechowywania „Prawdziwego Obrazu Chrystusa”. Na tej kolumnie, zwanej „ÅšwiÄ™tÄ… WeronikÄ… JerozolimskÄ…”, do dnia dzisiejszego znajduje siÄ™ Å‚aciÅ„ska inskrypcja, która gÅ‚osi: „Dla godnego uczczenia majestatu obrazu Zbawiciela, odbitego na ChuÅ›cie Weroniki, papież Urban VIII wybudowaÅ‚ i ozdobiÅ‚ to miejsce w Roku Jubileuszowym 1525”.

Profesor Heinrich Pfeiffer z Uniwersytetu GregoriaÅ„skiego przez wiele lat badaÅ‚ caÅ‚Ä… sprawÄ™ zwiÄ…zanÄ… z ChustÄ… Weroniki z punktu widzenia historii sztuki i w oparciu o najstarsze źródÅ‚a chrzeÅ›cijaÅ„stwa. Badania te wykazaÅ‚y, że obraz z Manoppello jest pierwowzorem dla wszystkich obrazów przedstawiajÄ…cych twarz Chrystusa. Do tych poszukiwaÅ„ skÅ‚oniÅ‚y profesora odkrycia siostry Blandiny Paschalis Schlömer, niemieckiej trapistki i malarki ikon, która po wieloletnich skrupulatnych badaniach udowodniÅ‚a, że twarz z CaÅ‚unu z Manoppello idealnie siÄ™ pokrywa z odbiciem twarzy na CaÅ‚unie TuryÅ„skim.

Na wszystkich oficjalnych kopiach Chusty Weroniki z piÄ™tnastego wieku i wczeÅ›niejszych jest ta sama twarz Jezusa z otwartymi oczami, z wÅ‚osami, brodÄ…, wyraźnym nosem, zakrytymi uszami i szyjÄ…. WeronikÄ™ malowali najwiÄ™ksi malarze Europy: Jan van Eyck, Hans Memling, Robert Camping, Andrea Mantegna, Dirk Bouts. Do poczÄ…tku XVII w. wszyscy wielcy mistrzowie pÄ™dzla malowali Chrystusa z otwartymi oczami, wzorujÄ…c siÄ™ na tym samym modelu Boskiego Oblicza, które obecnie znajduje siÄ™ w Manoppello.

Jeszcze w latach 1618 oraz 1620 na tytuÅ‚owej stronie wydrukowanych kopii Opusculum de Sacrosanto Veronicae Sudario, autorstwa notariusza Jacopa Grimaldiego, który na zlecenie papieża dokonaÅ‚ szczegóÅ‚owego inwentarzowego spisu wszystkich skarbów Bazyliki Å›w. Piotra, znajdowaÅ‚o siÄ™ Boskie Oblicze z Chusty Weroniki, dokÅ‚adnie takie, jak na malowanych dotychczas obrazach. Natomiast na kopii Opusculum… z 1635 r. widnieje już zupeÅ‚nie inne oblicze Chrystusa – z zamkniÄ™tymi oczami.

Radykalny przeÅ‚om w malowaniu portretu Chrystusa nastÄ…piÅ‚ po poÅ›wiÄ™ceniu nowo wybudowanej Bazyliki Å›w. Piotra w 1626 r. przez papieża Urbana VIII. W tym czasie w miejsce twarzy żyjÄ…cego Jezusa pojawiÅ‚y siÄ™ portrety zmarÅ‚ego Jezusa z zamkniÄ™tymi oczami. Po 1620 r. w chrzeÅ›cijaÅ„skiej ikonografii nastÄ…piÅ‚a prawdziwa rewolucja. W książce Boskie Oblicze. CaÅ‚un z Manoppello Paul Badde przypuszcza, że mniej wiÄ™cej w tym czasie autentyczna Chusta Weroniki zostaÅ‚a wykradziona z Bazyliki Å›w. Piotra, a na jej miejsce zostaÅ‚a podÅ‚ożona chusta z namalowanym wizerunkiem martwej twarzy Jezusa. 

Na początku 1616 r. rozeszła się wiadomość o zniknięciu Chusty św. Weroniki, przechowywanej od VIII w. w Bazylice Watykańskiej. Przypuszcza się, że ostatni raz papież Paweł V trzymał w swoich rękach autentyczną Chustę Weroniki w czasie uroczystej procesji 25 stycznia 1606 r. Ale czy była to jeszcze prawdziwa Chusta? W roku 1617 papież Paweł V zakazał wykonywania jakichkolwiek kopii Chusty Weroniki bez zgody i autoryzacji Watykanu.

Niektórzy historycy sÄ…dzÄ…, że kradzież chusty mogÅ‚a mieć miejsce dużo wczeÅ›niej. Kiedy bowiem wojska Karola V zdobyÅ‚y Rzym 14 maja 1527 r., papież Urban V wysÅ‚aÅ‚ list do księżnej z Orvieto, w którym informowaÅ‚, że w Bazylice WatykaÅ„skiej przed oÅ‚tarzem zginęło 500 mężczyzn, Å›wiÄ™te relikwie zostaÅ‚y rozproszone, część spalono. Niektórzy twierdzÄ…, że Weronika zostaÅ‚a skradziona i krążyÅ‚a po różnych tawernach rzymskich; nikt nie zdawaÅ‚ sobie sprawy z tego, że jest to Chusta Weroniki. PotwierdzajÄ… to niemieccy historycy Gustaw Droysen i Ludwig von Pastor w Historii papieży.

Papież Klemens VII w 1528 r. wydaÅ‚ specjalne polecenie majÄ…ce na celu odzyskanie wszystkich skradzionych relikwii i sprowadzenie ich do Bazyliki WatykaÅ„skiej. W uroczystej procesji 26 listopada 1528 r. odzyskane relikwie zostaÅ‚y przeniesione z koÅ›cioÅ‚a Å›w. Marka do Watykanu. WÅ›ród wielu relikwii nietrudno byÅ‚o podÅ‚ożyć faÅ‚szywÄ… chustÄ™. Nie wiadomo jednak, kiedy wÅ‚aÅ›ciwa Chusta Å›w. Weroniki zniknęła z Bazyliki Å›w. Piotra – czy w czasie zdobycia Rzymu w 1527 r., czy też na poczÄ…tku XVII wieku.

W skarbcu Bazyliki Å›w. Piotra znajdujÄ… siÄ™ stare weneckie ramy z dwiema rozbitymi krysztaÅ‚owymi szybami, pomiÄ™dzy którymi do XVI lub XVII w. przechowywano WeronikÄ™. Do tych ram idealnie pasuje Chusta z Manoppello. Paul Badde wskazuje na fakt, że w prawym dolnym rogu ramy CaÅ‚unu z Manoppello tkwi gruby odprysk krysztaÅ‚u. Jest to oczywisty dowód rozbicia szyb i wykradzenia tej bezcennej relikwii. Dziennikarskie Å›ledztwo, które przeprowadziÅ‚ Badde, opierajÄ…c siÄ™ na wieloletnich badaniach niemieckich naukowców: profesorów Pfeiffera, Rescha, Thiermeyera oraz s. Blandiny, doprowadziÅ‚o do sensacyjnego odkrycia, że w koÅ›ciele w Manoppello znajduje siÄ™ Chusta Weroniki, która w tajemniczych okolicznoÅ›ciach zostaÅ‚a wykradziona z Rzymu w 1608 r., podczas budowy nowej Bazyliki Å›w. Piotra.

Profesor Pfeiffer jest przekonany, że obraz Boskiego Oblicza na ChuÅ›cie z Manoppello powstaÅ‚ w grobie Chrystusa w momencie Zmartwychwstania PaÅ„skiego. Chusta ta byÅ‚a poÅ‚ożona na CaÅ‚unie w miejscu twarzy. Na CaÅ‚unie TuryÅ„skim zostaÅ‚o utrwalone odbicie, które jest negatywem ZmarÅ‚ego, a na ChuÅ›cie – pozytywem ZmartwychwstaÅ‚ego. Gdy naÅ‚oży siÄ™ Oblicze z CaÅ‚unu TuryÅ„skiego na Oblicze z Manoppello, widać caÅ‚kowitÄ… zgodność. Jest to ta sama twarz i należy przypuszczać, że wizerunki na CaÅ‚unie i na ChuÅ›cie powstaÅ‚y w momencie Zmartwychwstania Chrystusa. SÄ… to jedyne na Å›wiecie obrazy twarzy Chrystusa, których nie namalowaÅ‚a ludzka rÄ™ka, tak zwane acheiropoietos.

W 1645 r. kapucyn Donato da Bomba zredagowaÅ‚ historiÄ™ cudownego obrazu oblicza Chrystusa z Manoppello. Ten manuskrypt przechowywany jest w archiwum prowincji kapucynów w Aquili. Dowiadujemy siÄ™ z niego, że w 1506 r. w Manoppello mieszkaÅ‚ dr Antonio Leonelli. Pewnego dnia staÅ‚ on na placu przed koÅ›cioÅ‚em razem ze swoimi znajomymi. W pewnej chwili podszedÅ‚ do nich nieznany pielgrzym i poprosiÅ‚ doktora, aby wszedÅ‚ z nim do koÅ›cioÅ‚a, ponieważ pragnie mu przekazać coÅ› bardzo ważnego. W koÅ›ciele ów tajemniczy przybysz wrÄ™czyÅ‚ doktorowi zawiniÄ…tko. Kiedy Leonelli je otworzyÅ‚, zobaczyÅ‚ piÄ™kny obraz oblicza Pana Jezusa. Gdy jednak chciaÅ‚ podziÄ™kować pielgrzymowi za tak wielki dar i ugoÅ›cić go w swoim domu, zorientowaÅ‚ siÄ™, że pÄ…tnik zniknÄ…Å‚ bez Å›ladu. Poszukiwania w miasteczku i okolicy okazaÅ‚y siÄ™ bezskuteczne. Leonelli zbudowaÅ‚ wiÄ™c w swoim domu oÅ‚tarz, w którym umieÅ›ciÅ‚ cudowny obraz oblicza Jezusa, zabezpieczajÄ…c go przed kradzieżą. Wraz z caÅ‚Ä… swÄ… rodzinÄ… codziennie siÄ™ przed nim modliÅ‚. Po Å›mierci doktora przez wiele lat jego krewni kÅ‚ócili siÄ™ o podziaÅ‚ majÄ…tku. Jeden z nich, żoÅ‚nierz Pancrazio Petrucci, wÅ‚amaÅ‚ siÄ™ do domu Leonellego i ukradÅ‚ bezcenny obraz. Kiedy po kilku latach Pancrazio znalazÅ‚ siÄ™ w wiÄ™zieniu w Chieti i potrzebowaÅ‚ pieniÄ™dzy na zapÅ‚acenie kary, nakazaÅ‚ swojej żonie, aby sprzedaÅ‚a obraz. NabywcÄ… byÅ‚ dr Antonio De Fabritiis z Manoppello, który posÅ‚uszny wewnÄ™trznemu natchnieniu, przekazaÅ‚ tÄ™ bezcennÄ… relikwiÄ™ kapucynom w 1638 r., aby wszyscy wierni mogli mieć do niej dostÄ™p i oddawać jej cześć w koÅ›ciele parafialnym w Manoppello. W 1750 r. kapucyni zadecydowali, że każdego roku w trzeciÄ… niedzielÄ™ maja bÄ™dzie celebrowane Å›wiÄ™to ÅšwiÄ™tego Oblicza.

Profesor Pfeiffer kwestionuje jednak wiarygodność tej historii, twierdzÄ…c, że Chusta Weroniki dotarÅ‚a w rzeczywistoÅ›ci do Manoppello dopiero na poczÄ…tku XVII w., a caÅ‚a historia zostaÅ‚a wymyÅ›lona w tym celu, aby zmylić Watykan, który poszukiwaÅ‚ zagubionej relikwii.

Pozostanie zagadkÄ… droga, jakÄ… ten obraz odbyÅ‚ przez wieki, zanim dotarÅ‚ do Manoppello. Nie da siÄ™ definitywnie ustalić, czy wykradziono go z Bazyliki WatykaÅ„skiej na poczÄ…tku XVI czy XVII w. W każdym razie dla wszystkich ludzi dobrej woli pozostanie on najcenniejszÄ… relikwiÄ… chrzeÅ›cijaÅ„stwa obok CaÅ‚unu TuryÅ„skiego. SÅ‚ynny teolog Bruno Forte, który jest arcybiskupem diecezji Chieti, ogÅ‚osiÅ‚ rok 2006 Rokiem Wielkiego Jubileuszu sanktuarium ÅšwiÄ™tego Oblicza w Manoppello. 1 wrzeÅ›nia 2006 r. do tego miejsca pielgrzymowaÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty Benedykt XVI. Coraz liczniejsi wierni przybywajÄ… do Manoppello, aby oddawać cześć Zbawicielowi, by doÅ›wiadczyć Jego spojrzenia peÅ‚nego miÅ‚oÅ›ci.

„Boga nikt nigdy nie widziaÅ‚, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w Å‚onie Ojca, [o Nim] pouczyÅ‚” (J 1, 18).

ŹródÅ‚a: 1. Paul Badde: Boskie Oblicze. CaÅ‚un z Manoppello, Polwen, Radom 2006; 2. Saverio Gaeta: Il Volto Risorto, Familia Cristiana, 2005; 3. Wywiady przeprowadzone przez Leszka Dokowicza z Paulem Baddem, s. BlandinÄ… Paschalis Schlömer, prof. Thiermeyerem i prof. Reschem.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map