Chrześcijańskie Artykuły. Męczeństwo chrześcijan w Pakistanie.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Męczeństwo chrześcijan w Pakistanie
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Męczeństwo chrześcijan w Pakistanie




Dwa procent ze 160 milionów PakistaÅ„czyków to chrzeÅ›cijanie (z tego mniej niż poÅ‚owa to katolicy). Pierwsze gminy chrzeÅ›cijaÅ„skie powstaÅ‚y nad Indusem już w I wieku po Chrystusie – niemal 600 lat przed przybyciem (na skutek zbrojnej inwazji) na te ziemie muzuÅ‚manów. Obecnie – podobnie jak w znakomitej wiÄ™kszoÅ›ci krajów muzuÅ‚maÅ„skich – chrzeÅ›cijanie sÄ… tam nie tylko obywatelami drugiej kategorii, ale także mniejszoÅ›ciÄ… celowo utrzymywanÄ… przez rzÄ…d i wÅ‚adze lokalne w stanie spoÅ‚ecznego i materialnego upoÅ›ledzenia.

W 1972 r. rzÄ…d pakistaÅ„ski znacjonalizowaÅ‚ wszystkie instytucje edukacyjne prowadzone przez chrzeÅ›cijaÅ„skie KoÅ›cioÅ‚y. Nacjonalizacja ta oznaczaÅ‚a jednoczeÅ›nie islamizacjÄ™. Chociaż po 20 latach sÄ…d najwyższy orzekÅ‚, że procedura ta zostaÅ‚a przeprowadzona niezgodnie z konstytucjÄ…, rzÄ…d niewiele robi, by instytucje te wróciÅ‚y do swoich prawowitych wÅ‚aÅ›cicieli. Gdy jednak (w sporadycznych przypadkach) tak rzeczywiÅ›cie siÄ™ stanie, wówczas do dziaÅ‚ania przystÄ™pujÄ… islamscy bojówkarze, zawsze chÄ™tnie walczÄ…cy z „niewiernymi”.

PrzykÅ‚adem tego jest fakt, że w lipcu 2003 r. szeÅ›ciu „nieznanych sprawców” zamordowaÅ‚o w miejscowoÅ›ci Okara (prowincja Pendżab) katolickiego ksiÄ™dza (podczas snu w jego wÅ‚asnym domu) George’a Ibrahima. Arcybiskup Lahore Lawrence Saldanha nie miaÅ‚ wÄ…tpliwoÅ›ci, że zbrodnia ta byÅ‚a zemstÄ… islamistów na KoÅ›ciele za to, że wÅ‚adze oddaÅ‚y mu rok wczeÅ›niej skonfiskowanÄ… w 1972 r. szkoÅ‚Ä™ parafialnÄ….

ChrzeÅ›cijanin znaczy „bangi”

O katastrofalnych skutkach polityki obliczonej na faktyczne utrudnianie chrzeÅ›cijanom dostÄ™pu do edukacji mówiÄ… statystyki. Na poczÄ…tku XXI wieku 96% kobiet i 92% mężczyzn z chrzeÅ›cijaÅ„skiej wspólnoty w Pakistanie stanowiÄ… analfabeci. Z kolei setki islamskich szkóÅ‚ religijnych, z których duży odsetek to wylÄ™garnia islamskiego ekstremizmu i bazy rekrutacyjne dla talibów (Afganistan bezpoÅ›rednio sÄ…siaduje z Pakistanem) oraz al Kaidy, cieszy siÄ™ finansowym wsparciem rzÄ…du. PoÅ›rednio zaÅ› dokÅ‚adajÄ… do tego chrzeÅ›cijanie, skoro Pakistan, jako „ważny sojusznik”, może liczyć na rocznÄ… pomoc w wysokoÅ›ci 3 miliardów dolarów z budżetu USA, który zasilany jest przez amerykaÅ„skich podatników – w wiÄ™kszoÅ›ci przecież chrzeÅ›cijan.

PakistaÅ„scy chrzeÅ›cijanie stojÄ… na samym dole drabiny spoÅ‚ecznej. Należą do najbiedniejszych warstw spoÅ‚ecznych i wykonujÄ… najcięższe, najgorzej pÅ‚atne prace (tworzy siÄ™ tu zamkniÄ™te koÅ‚o: rzÄ…d argumentuje, że tak siÄ™ dzieje, bo chrzeÅ›cijanie nie sÄ… wystarczajÄ…co wyedukowani, ale sam nic nie robi, by ten poziom edukacji u swoich chrzeÅ›cijaÅ„skich obywateli poprawić lub przynajmniej umożliwić im nieskrÄ™powane prowadzenie wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci edukacyjnej). W Lahore chrzeÅ›cijan nazywa siÄ™ wymiennie „bangi” – „czyÅ›ciciele toalet”.

Do nÄ™dznej pÅ‚acy (rzadko przekraczajÄ…cej dwa dolary dziennie) dochodzi przeÅ›ladowanie ze strony pracodawców z powodu religii wyznawanej przez chrzeÅ›cijaÅ„skiego pracownika. Na przykÅ‚ad w 2005 r. Christian Broadcasting Network opisaÅ‚o historiÄ™ Shaukaty Masiha – chrzeÅ›cijaÅ„skiego robotnika pracujÄ…cego w cegielni. Jej wÅ‚aÅ›ciciel zagroziÅ‚ mu pobiciem, jeÅ›li bÄ™dzie kontynuowaÅ‚ Å›wiÄ™towanie niedzieli przez uczÄ™szczanie na nabożeÅ„stwa i nieprzychodzenie do pracy. Shaukata nie ugiÄ…Å‚ siÄ™. AmerykaÅ„skim dziennikarzom powiedziaÅ‚: „Nikt nie jest wiÄ™kszy od Boga. Mój szef jest tylko wÅ‚aÅ›cicielem cegielni, a Bóg jest wÅ‚aÅ›cicielem mojego życia. Dlatego siÄ™ nie bojÄ™ . Pewnej niedzieli, na polecenie wÅ‚aÅ›ciciela, trzech pracowników pobiÅ‚o kastetami ShaukatÄ™. Za Å›wiÄ™towanie niedzieli...

Dwunastoletni Shazad nie przeżyÅ‚ tortur, którym byÅ‚ poddawany przez muzuÅ‚maÅ„skiego wÅ‚aÅ›ciciela wytwórni dywanów, w której pracowaÅ‚. Za to, że byÅ‚ chrzeÅ›cijaninem, wÅ‚aÅ›ciciel zakÅ‚adu biÅ‚ go metalowym grzebieniem do tkania dywanów. Morderca nigdy nie trafiÅ‚ do wiÄ™zienia (zresztÄ… w myÅ›l prawa koranicznego – szariatu – jedynÄ… sankcjÄ… dla muzuÅ‚manina za zabicie chrzeÅ›cijanina jest obowiÄ…zek zapÅ‚aty diyatu – „krwawych pieniÄ™dzy”, gdy zaÅ› chrzeÅ›cijanin zabije muzuÅ‚manina, karÄ… za to jest Å›mierć).

Paragraf śmierci

Innego instrumentu do szykanowania pakistaÅ„skich chrzeÅ›cijan dostarcza islamistom osÅ‚awiony „paragraf o zniesÅ‚awieniu”, obecny od 1986 r. w pakistaÅ„skim kodeksie karnym. Przewiduje on karÄ™ dożywocia i karÄ™ Å›mierci za „zniesÅ‚awianie i znieważanie Koranu”. Zapis ten dostarcza pretekstu do przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijan na salach sÄ…dowych i poza nimi. Najczęściej bowiem ewangelizowanie i gÅ‚oszenie Chrystusa jako jedynego Zbawiciela jest kwalifikowane jako „znieważanie Koranu” – Å›wiÄ™tej ksiÄ™gi objawionej Mahometowi przez Allaha.

Na poczÄ…tku lat 90. Iqbal Tahir, muzuÅ‚manin nawrócony na chrzeÅ›cijaÅ„stwo, zostaÅ‚ skazany przez sÄ…d w Lahore na karÄ™ Å›mierci za „bluźnierstwa po adresem Koranu”. Iqbal ewangelizowaÅ‚, wskazujÄ…c, że Koran nie może być traktowany jako ksiÄ™ga objawiona przez Boga. Zaoferowano mu zwolnienie z wiÄ™zienia, gdyby porzuciÅ‚ chrzeÅ›cijaÅ„stwo i ponownie staÅ‚ siÄ™ muzuÅ‚maninem. OdmówiÅ‚, a parÄ™ dni później zostaÅ‚ zamordowany w wiÄ™zieniu przez strażników i swoich wspóÅ‚więźniów.

W 1993 r. imam (muzuÅ‚maÅ„ski duchowny) z meczetu w Ratta Dhotran (prowincja Pendżab) zarzuciÅ‚ trzem chrzeÅ›cijanom – Rehmatowi, Manzoorowi oraz Salamatowi Masihom – malowanie na Å›cianach meczetu bluźnierczych wobec Koranu i Mahometa napisów. Mimo że 13-letni Salamat byÅ‚ analfabetÄ… (podobnie zresztÄ… jak inny oskarżony, Manzoor), zostaÅ‚ w lutym 1995 r., wraz z Rehmatem Masihem, skazany na karÄ™ Å›mierci. W kwietniu 1994 r., po przesÅ‚uchaniu w sÄ…dzie w Lahore, Manzoor zginÄ…Å‚ od kuli islamskiego zamachowca, dwaj inni wspóÅ‚oskarżeni zostali ranni. Gdy 22 lutego 1995 r. sÄ™dzia uniewinniÅ‚ pozostaÅ‚ych przy życiu oskarżonych chrzeÅ›cijan, tÅ‚um zgromadzony przed budynkiem sÄ…du gÅ‚oÅ›no domagaÅ‚ siÄ™ Å›mierci nie tylko dla „niewiernych”, ale także ich adwokatów (uniewinnieni musieli opuÅ›cić Pakistan i szukać azylu w Niemczech z obawy o swoje życie).

O tym, że wystÄ™powanie w obronie chrzeÅ›cijan nie jest bezpiecznym zajÄ™ciem, przekonuje wydarzenie, które miaÅ‚o miejsce w 1997 r., kiedy to jeden z sÄ™dziów pakistaÅ„skiego sÄ…du najwyższego zostaÅ‚ zamordowany przez islamistów za uniewinnienie dwóch chrzeÅ›cijan oskarżonych z „paragrafu o bluźnierstwo”. Od tego czasu maÅ‚o który adwokat (czy też sÄ™dzia) chce wystÄ™pować w sprawach, w których na Å‚awie oskarżonych o „bluźnierstwo” zasiadajÄ… chrzeÅ›cijanie.

Zhańbić i zabić

Szczególnie odrażajÄ…cÄ… formÄ… (Pakistan nie jest tutaj wyjÄ…tkiem, gdy chodzi o kraje muzuÅ‚maÅ„skie) walki z chrzeÅ›cijanami jest plaga gwaÅ‚tów na chrzeÅ›cijankach. W myÅ›l pakistaÅ„skiego prawa jeÅ›li kobieta (np. chrzeÅ›cijanka) chce dochodzić przed sÄ…dem sprawiedliwoÅ›ci po zgwaÅ‚ceniu, musi jako Å›wiadków przestÄ™pstwa przedstawić czterech mężczyzn, oczywiÅ›cie muzuÅ‚manów (Å›wiadectwo chrzeÅ›cijanina lub innej kobiety, nawet muzuÅ‚manki, traktowane jest jako nieważne). Jeżeli chrzeÅ›cijanka nie przedstawi tych Å›wiadków, wówczas nie tylko nie wszczyna siÄ™ postÄ™powania przeciwko gwaÅ‚cicielowi, ale sama poszkodowana może zostać oskarżona o... rozpustÄ™.

Nic dziwnego wiÄ™c, że sprawy o gwaÅ‚ty na chrzeÅ›cijankach nie trafiajÄ… na wokandy pakistaÅ„skich sÄ…dów. A jest to rzeczywiÅ›cie plaga. W ciÄ…gu ostatnich paru lat odnotowano przynajmniej kilkadziesiÄ…t takich spraw, kiedy to gwaÅ‚t sÅ‚uży czÄ™sto także jako metoda nawracania na islam (czÄ™sto, gdy ofiara nie chce dokonać konwersji, jej twarz jest oblewana żrÄ…cym kwasem). Tak wÅ‚aÅ›nie staÅ‚o siÄ™ w przypadku 17-letniej Surryi Bibi, chrzeÅ›cijanki z Rawalpindi, porwanej i zgwaÅ‚conej w marcu 1996 r. przez muzuÅ‚manina (Abida Hussaina). DziewczynÄ™ zmuszono do przyjÄ™cia islamu i poÅ›lubienia gwaÅ‚ciciela. Policja odmówiÅ‚a wszczÄ™cia dochodzenia, czego domagali siÄ™ rodzice dziewczyny, twierdzÄ…c, że skoro Surryia przyjęła islam, policja nie jest w stanie nic zrobić.

Przemoc dotyka caÅ‚e wspólnoty i rodziny chrzeÅ›cijaÅ„skie. W lutym 1997 r. muzuÅ‚maÅ„scy bojówkarze zniszczyli 800 chrzeÅ›cijaÅ„skich domostw i 13 koÅ›cioÅ‚ów katolickich w 15-tysiÄ™cznej miejscowoÅ›ci Shantinagar. Wydarzenie to skÅ‚oniÅ‚o Jana PawÅ‚a II do wysÅ‚ania osobistego listu z protestem do pakistaÅ„skiego rzÄ…du.

W listopadzie 1998 r. „nieznani sprawcy” zamordowali 9-osobowÄ… chrzeÅ›cijaÅ„skÄ… rodzinÄ™ w miejscowoÅ›ci Nowshera (nieopodal granicy z Afganistanem). Mordercy pozostawili na Å›cianach napis-uzasadnienie: „Dość już tej czarnej magii”.

Siedem lat później, w listopadzie 2005 r., setki muzuÅ‚manów w miejscowoÅ›ci Sangla Hill koÅ‚o Lahore spaliÅ‚o znajdujÄ…cy siÄ™ tam katolicki koÅ›cióÅ‚ i dwa protestanckie zbory. W wyniku tego napadu ok. 450 tamtejszych rodzin chrzeÅ›cijaÅ„skich zostaÅ‚o zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

To ostatnie wydarzenie zwiÄ…zane jest z nasilajÄ…cÄ… siÄ™ falÄ… przemocy przeciwko chrzeÅ›cijanom w Pakistanie, którÄ… można wyraźnie dostrzec po 11 wrzeÅ›nia 2001 r., a zwÅ‚aszcza po podjÄ™tych przez Amerykanów Å›rodkach odwetowych wymierzonych w rzÄ…dzÄ…cych Afganistanem talibów. Talibowie od lat znajdowali schronienie i mocne wsparcie w licznych (i ciÄ…gle rosnÄ…cych w siÅ‚Ä™) w Pakistanie islamskich grupach fundamentalistycznych. Upadek islamskiego rzÄ…du w Afganistanie (w wyniku zbrojnej akcji USA) byÅ‚ dla pakistaÅ„skich islamistów sygnaÅ‚em do wzmożonych ataków na chrzeÅ›cijan w Pakistanie. Ten sygnaÅ‚ ulegÅ‚ radykalnemu wzmocnieniu po rozpoczÄ™ciu przez Amerykanów i ich sojuszników w 2003 r. inwazji na Irak. Sposób rozumowania pakistaÅ„skich islamistów jest prosty (i kompletnie niezgodny z prawdÄ…): „krzyżowcy z Zachodu” atakujÄ… muzuÅ‚manów, a naturalnymi sojusznikami „krzyżowców” sÄ… chrzeÅ›cijanie (także ci żyjÄ…cy w Pakistanie), należy wiÄ™c atakować chrzeÅ›cijan. IslamiÅ›ci abstrahujÄ… jedynie od dwóch faktów. Po pierwsze trudno okreÅ›lać obecnÄ… kondycjÄ™ duchowÄ… Zachodu jako przepojonÄ… duchem chrzeÅ›cijaÅ„skim (nie mówiÄ…c już o tym, że daleko mu do zapaÅ‚u wiary krzyżowców Å›redniowiecznych, takich jak np. Å›w. Ludwik). Po drugie wspólnoty chrzeÅ›cijaÅ„skie w Pakistanie od poczÄ…tku wskazywaÅ‚y, że wojna nie jest najlepszÄ… metodÄ… walki z terroryzmem.

Te zapewnienia nic nie pomogÅ‚y. ChodziÅ‚o tylko o pretekst do przemocy. W niedzielÄ™ 28 października 2001 r. czterech islamistów wtargnęło do katolickiego koÅ›cioÅ‚a Å›w. Dominika w Bahawalpurze. Napastnicy szczelnie zamknÄ™li drzwi i wznoszÄ…c okrzyki: „Pakistan i Afganistan!”, „groby chrzeÅ›cijan!”, „Allah jest wielki!”, otworzyli ogieÅ„ z karabinów maszynowych do zebranych w koÅ›ciele wiernych. Najpierw zostaÅ‚ zastrzelony ks. Emanuel Masih. Oprócz niego zginęło 15 osób – w tym dzieci (w ataku zginęła m.in. caÅ‚a siedmioosobowa rodzina: rodzice i ich piÄ™cioro dzieci; najmÅ‚odsze miaÅ‚o zaledwie roczek).

Masakra w Bahawalpurze byÅ‚a niestety tylko poczÄ…tkiem kolejnej fali przemocy wymierzonej w wyznawców Chrystusa. 29 wrzeÅ›nia 2002 r. dwóch zamaskowanych osobników otworzyÅ‚o ogieÅ„ do pracowników i ludzi szukajÄ…cych wsparcia w chrzeÅ›cijaÅ„skiej instytucji dobroczynnej w Karaczi. Zginęło siedmiu chrzeÅ›cijan. Ponadto w Å›wiÄ™to Bożego Narodzenia 2002 r. (25 XII) zginęło trzech chrzeÅ›cijan, a 17 zostaÅ‚o rannych, gdy zamaskowani terroryÅ›ci wrzucili granaty do prezbiteriaÅ„skiego koÅ›cioÅ‚a w prowincji Pendżab.

PrzerażajÄ…cÄ… historiÄ™ opowiedziaÅ‚a 9-letnia Razia Masih, która pracowaÅ‚a dla muzuÅ‚maÅ„skiej rodziny w mieÅ›cie Fajsalabad koÅ‚o Lahore. W dniu, w którym rozpoczęła siÄ™ amerykaÅ„ska inwazja na Irak (rok 2003), dziewczynka zostaÅ‚a wezwana do pokoju, w którym caÅ‚a zatrudniajÄ…ca jÄ… rodzina oglÄ…daÅ‚a przekaz telewizyjny z wojny irackiej. Tam jej oÅ›wiadczono: „JesteÅ› chrzeÅ›cijankÄ…, dlatego za mordowanie dzieci irackich zemÅ›cimy siÄ™ na tobie”. Razia zostaÅ‚a pobita (zÅ‚amano jej prawÄ… rÄ™kÄ™), torturowana (m.in. przypalana żelazkiem) i zgwaÅ‚cona. Sprawcy nie tylko nie zostali pociÄ…gniÄ™ci do odpowiedzialnoÅ›ci (staÅ‚a praktyka pakistaÅ„skiego sÄ…downictwa w tego typu przypadkach napaÅ›ci na chrzeÅ›cijaÅ„skich obywateli), ale rodzina dziewczyny musiaÅ‚a uciekać ze swojego domu, by ratować życie.

PakistaÅ„scy chrzeÅ›cijanie muszÄ… ciężko pÅ‚acić również za to, co część ogÅ‚upiaÅ‚ych dziennikarzy na Zachodzie nazywa wolnoÅ›ciÄ… sÅ‚owa, która kazaÅ‚a im opublikować karykatury proroka Mahometa. 13 lutego 2006 r. muzuÅ‚maÅ„scy demonstranci w Peszawarze, protestujÄ…cy przeciw tym publikacjom, zdemolowali prowadzonÄ… tam przez chrzeÅ›cijan szkoÅ‚Ä™ (Edward College), by dwa dni później napaść na kolejne (katolickie) szkoÅ‚y oraz prowadzony przez KoÅ›cióÅ‚ katolicki szpital. 2 lutego 2006 r. grupa uzbrojonych islamistów (mężczyzn i kobiet) wtargnęła do katolickiego koÅ›cioÅ‚a w Kawanlit, niszczÄ…c oÅ‚tarz i naczynia liturgiczne.

W maju 2001 r. papież Jan PaweÅ‚ II, przyjmujÄ…c na audiencji pakistaÅ„skich biskupów przybyÅ‚ych do Rzymu z wizytÄ… ad limina, powiedziaÅ‚: „Wielu katolików w Pakistanie znosi cierpienia za swojÄ… wierność dla Chrystusa”. Ale pomimo tych cierpieÅ„ (których drobnÄ… część wspomnieliÅ›my w tym tekÅ›cie), KoÅ›cióÅ‚ i chrzeÅ›cijanie niekatolicy trwajÄ… w Pakistanie. Co roku tysiÄ…ce katolików – mimo realnej groźby ataków – pielgrzymuje do maryjnego sanktuarium w miejscowoÅ›ci Mariambad (koÅ‚o Lahore). SÄ… też tacy wyznawcy jak Parveen Bibi, wdowa po zamordowanym przez islamistów pastorze, który poniósÅ‚ Å›mierć, bo nie posÅ‚uchaÅ‚ ich wezwaÅ„, by przestać gÅ‚osić niedzielne kazania przez gÅ‚oÅ›niki zamontowane na zewnÄ…trz koÅ›cioÅ‚a. Wdowa w dużej części przejęła obowiÄ…zki swego męża. „Nie zaprzestaniemy używać gÅ‚oÅ›ników, chociaż z tego powodu nasze życie może być w niebezpieczeÅ„stwie. Wielu muzuÅ‚manów przyszÅ‚o do Pana Jezusa. Wiele razy mój mąż powtarzaÅ‚, że ciaÅ‚o można zabić, ale nie duszÄ™. Bez wzglÄ™du na to, co siÄ™ stanie – nie zaprzestaniemy gÅ‚osić SÅ‚owa” – powiedziaÅ‚a Parveen Bibi.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w czerwcu 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map