Chrześcijańskie Artykuły. Antysemityzm Kościoła (1).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Antysemityzm Kościoła (1)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Antysemityzm Kościoła (1)




WÅ›ród „historycznych przewin KoÅ›cioÅ‚a” poczesne miejsce zajmuje oskarżenie katolicyzmu o kultywowanie przez wieki antysemickich poglÄ…dów. Jak zawsze jednak w przypadku tropicieli „czarnych kart” KoÅ›cioÅ‚a, również to twierdzenie jest raczej rezultatem uprzedzeÅ„ i rażących uproszczeÅ„ (by nie powiedzieć przekÅ‚amaÅ„).

Oto bowiem najczęściej „korzenie katolickiego antysemityzmu” dostrzega siÄ™ w chrzeÅ›cijaÅ„skim Å›redniowieczu, podajÄ…c jako przykÅ‚ady: napaÅ›ci na Å»ydów urzÄ…dzane w różnych miejscach Europy (najczęściej w Niemczech) przy okazji przemarszu krzyżowców czy rozgÅ‚aszanie raz po raz pogÅ‚osek o bezczeszczeniu NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu przez Å»ydów, czy też plotki o mordowaniu przez nich chrzeÅ›cijaÅ„skich dzieci, by nastÄ™pnie używać ich krwi do sporzÄ…dzania macy. Nie można negować tego, że takie fakty (tzn. napaÅ›ci) i takie pogÅ‚oski siÄ™ pojawiaÅ‚y. Jednak poważnym znieksztaÅ‚ceniem rzeczywistoÅ›ci historycznej byÅ‚oby zatrzymanie siÄ™ tylko na tej konstatacji, która pozostawia przecież wrażenie, że KoÅ›cióÅ‚ i jego pasterze milczÄ…co przyzwalali na takie postÄ™powanie. Tymczasem rzeczywistość byÅ‚a zupeÅ‚nie inna.

Istotnie, zdarzaÅ‚y siÄ™ pogromy Å»ydów podczas przemarszu wypraw krzyżowych (zwÅ‚aszcza ich „ludowej” wersji, tzn. w oddziaÅ‚ach nie dowodzonych ani przez książęta, ani przez rycerstwo, tylko przez samozwaÅ„czych „przewodników duchowych”). Jednak takie postÄ™powanie nie tylko spotykaÅ‚o siÄ™ z potÄ™pieniem lokalnych biskupów, ale także z podejmowanymi przez nich próbami niesienia pomocy Å»ydom. Tak na przykÅ‚ad postÄ…pili hierarchowie nadreÅ„skiego KoÅ›cioÅ‚a  (arcybiskupi Spiry, Wormacji, Moguncji i Kolonii), którzy podczas przemarszu w 1096 roku „ludowej” wyprawy krzyżowej udzielali schronienia Å»ydom nawet we wÅ‚asnych rezydencjach (żydowski historyk H. Graetz napisaÅ‚ w tym kontekÅ›cie o arcybiskupie Kolonii, Hermannie: „zacny biskup, który zasÅ‚użyÅ‚ na wiecznÄ… cześć potomnoÅ›ci”).

Gdy antyżydowskie ekscesy zaczęły siÄ™ pojawiać w Nadrenii podczas organizowania II wyprawy krzyżowej, jej najwiÄ™kszy propagator – Å›w. Bernard z Clairvaux, doktor KoÅ›cioÅ‚a, zabraÅ‚ zdecydowanie gÅ‚os w obronie napadanych Å»ydów. „Doktor Miodousty” (Å›w. Bernard nazywany jest tak z racji swojego wielkiego daru kaznodziejskiego) przypominaÅ‚ wiernym w Moguncji i Kolonii: „SÅ‚yszeliÅ›my, że paÅ‚acie miÅ‚oÅ›ciÄ… ku Bogu, lecz waszej gorliwoÅ›ci potrzebny jest jeszcze umiar. Nie wolno przeÅ›ladować Å»ydów! Nie wolno ich zabijać, ani nawet wypÄ™dzać z kraju (...). Zostali rozpÄ™dzeni i rozproszeni, nieraz smutnej doznajÄ… niedoli pod rzÄ…dami wÅ‚adców chrzeÅ›cijaÅ„skich, lecz pod wieczór dziejów nawrócÄ… siÄ™ i nastÄ…pi czas ich rehabilitacji (...). CaÅ‚y Izrael bÄ™dzie wsÅ‚awiony – jak zapewnia ApostoÅ‚ [Å›w. PaweÅ‚]... BroÅ„cie grobu Chrystusa, Pana naszego! Nie plamcie rÄ…k waszych krwiÄ… i walkÄ… przeciw synom Izraela! Oni również sÄ… ciaÅ‚em Mesjasza i jeżeli uczynicie im krzywdÄ™, dotkniecie źrenicy Boga samego!”.

Również papieże przez caÅ‚e Å›redniowiecze zabierali niejednokrotnie gÅ‚os, zwalczajÄ…c rozpowszechniane wÅ›ród chrzeÅ›cijan, a wymierzone w Å»ydów pogÅ‚oski. Tak wiÄ™c papież Innocenty IV kilkakrotnie wystÄ™powaÅ‚ przeciw plotce o mordowaniu przez Å»ydów chrzeÅ›cijaÅ„skich dzieci (w podobny sposób postÄ…piÅ‚ XIII-wieczny cesarz Rudolf I). Z kolei w latach dziesiÄ…tkujÄ…cej EuropÄ™ epidemii dżumy (tzw. czarna Å›mierć w latach 1347 – 1350), gdy pojawiÅ‚a siÄ™ pogÅ‚oska, że przyczynÄ… tej naturalnej klÄ™ski sÄ… zatrute przez Å»ydów studnie, papież Klemens VI wydaÅ‚ w 1348 r. specjalnÄ… bullÄ™ zaprzeczajÄ…cÄ… tym oskarżeniom i wzywajÄ…cÄ… chrzeÅ›cijan do powstrzymania siÄ™ od napaÅ›ci na Å»ydów. Tak samo postÄ…piÅ‚ wspóÅ‚czesny Klemensowi VI cesarz Karol IV Luksemburski, wzywajÄ…c poddanych do pozostawienia Å»ydów w spokoju.

Kolejni papieże podkreÅ›lali ponadto, że czymÅ› niedopuszczalnym jest zmuszanie Å»ydów do przyjÄ™cia chrztu (przymusowy chrzest – jako „Å›rodek ratunku” dla Å»ydów – praktykowany byÅ‚ zwÅ‚aszcza przez napadajÄ…ce na nich pospólstwo w Å›redniowiecznych miastach). Zakaz zmuszania Å»ydów do przyjmowania chrzeÅ›cijaÅ„skiej religii i przypomnienie, że majÄ… oni prawo wyznawać swojÄ… religiÄ™ bez przeszkód, wydawali m. in. papież Kalikst II (poczÄ…tek XII w.), Innocenty III (w 1199 r.), Grzegorz X (poÅ‚owa XIII w.). U schyÅ‚ku Å›redniowiecza tÄ™ naukÄ™ Stolicy Apostolskiej rekapitulowaÅ‚ w swojej bulli, opublikowanej w 1419 roku, papież Marcin V: „Ponieważ Å»ydzi stworzeni sÄ… na obraz i podobieÅ„stwo Boże, a ich potomstwo bÄ™dzie kiedyÅ› zbawione, postanawiamy tedy, za przykÅ‚adem naszych poprzedników, aby nie napadano na nich w synagogach, nie naruszano ich praw i zwyczajów, nie wleczono przemocÄ… do chrztu, nie zmuszano do obchodzenia uroczystoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skich, do noszenia nowych odznak żydowskich i nie stawiano przeszkód ich stosunkom handlowym z chrzeÅ›cijanami”.

Jak pisze John H. Mundy, profesor Columbia University w Nowym Yorku: „Od 1200 roku zarówno na póÅ‚nocy, jak i w basenie Morza Åšródziemnego Å»ydom europejskim wiodÅ‚o siÄ™ tak dobrze, jak nigdy dotÄ…d”.Ten sam historyk stwierdza: „W Rzymie, gdzie wÅ‚adcÄ… byÅ‚ papież, każdy kolejny nastÄ™pca Å›w. Piotra traktowaÅ‚ wolność Å»ydów jak Å›wiÄ™tość”.

KtoÅ› może jednak zauważyć: skoro byÅ‚o tak dobrze, to dlaczego w Å›redniowieczu powstaÅ‚y getta (tzn. osobne dzielnice dla Å»ydów) – symbol dyskryminacji, „rasowej segregacji”. Najpierw należy zauważyć, że zjawisko osobnych, zróżnicowanych narodowo dzielnic byÅ‚o fenomenem czÄ™sto spotykanym w Å›redniowiecznych miastach. Na przykÅ‚ad w hiszpaÅ„skich czy wÅ‚oskich miastach istniaÅ‚y odrÄ™bne „francuskie dzielnice”. Również miasta w krajach muzuÅ‚maÅ„skich znaÅ‚y osobne dzielnice dla Å»ydów.

Druga uwaga dotyczy puÅ‚apki ahistoryzmu (tzn. patrzenia na przeszÅ‚ość, „przykÅ‚adajÄ…c miarÄ™ teraźniejszoÅ›ci”). Gdy używamy terminu „getto”, nieodparcie nasuwa siÄ™ nam skojarzenie z tragediÄ… ludobójstwa Å»ydów podczas II wojny Å›wiatowej (por. m. in. eksterminacjÄ™ warszawskiego getta), kiedy umieszczenie Å»ydów w getcie byÅ‚o traktowane przez narodowych socjalistów jako wstÄ™p do „ostatecznego rozwiÄ…zania kwestii żydowskiej”. W epoce Å›redniowiecznej (i nowożytnej) getto speÅ‚niaÅ‚o caÅ‚kiem inne funkcje.

Cytowany już przez nas żydowski historyk, H. Graetz, wprost pisaÅ‚ o getcie jako „Å›rodku chroniÄ…cym Å»ydów przed szykanami pospólstwa”. OdnoszÄ…c siÄ™ do tego, że niejednokrotnie Å»ydzi sami pragnÄ™li mieszkać w osobnych dzielnicach – również dla Å‚atwiejszego praktykowania wÅ‚asnej religii i kultywowania swoich obyczajów – prof. Mundy pisze: „Nic dziwnego, że zamieszkiwanie przy jednej ulicy czy w jednej dzielnicy staÅ‚o siÄ™ dla Å»ydów uÅ‚atwieniem, a nawet koniecznoÅ›ciÄ…”.

Czasy renesansu nie przyniosÅ‚y żadnych znaczÄ…cych zmian w stosunku pasterzy KoÅ›cioÅ‚a do ludnoÅ›ci żydowskiej. Kolejni renesansowi papieże: Aleksander VI, Juliusz II, Leon X, Klemens VII okazywali Å»ydom „przychylność wiÄ™kszÄ… niż wszyscy inni wÅ‚adcy wÅ‚oscy” (H. Graetz). Papieże PaweÅ‚ III i Juliusz III przyjmowali na terytorium wÅ‚adanego przez nich PaÅ„stwa KoÅ›cielnego Å»ydów wygnanych z innych krajów (np. z Neapolu). NastÄ™pcy Å›w. Piotra, wzorem swoich Å›redniowiecznych poprzedników, walczyli także z antyżydowskimi uprzedzeniami. Papież Sykstus IV sprzeciwiÅ‚ siÄ™ na przykÅ‚ad proÅ›bom o kanonizacjÄ™ Szymona z Trydentu, rzekomo zamordowanego w 1475 roku przez Å»ydów dla rytualnych celów.

Symptomatyczne byÅ‚o również życzliwe zainteresowanie okazywane przez papieży epoki renesansu dla kultury i religii judaistycznej. Znany już nam papież Sykstus IV poleciÅ‚ wiÄ™c dokonanie Å‚aciÅ„skiego przekÅ‚adu kabaÅ‚y (najważniejsza ksiÄ™ga żydowskiej mistyki). PanujÄ…cy na poczÄ…tku XVI wieku papież Leon X zachÄ™caÅ‚ chrzeÅ›cijaÅ„skich drukarzy do drukowania Talmudu – fundamentalnej dla judaizmu ksiÄ™gi (12-tomowÄ… edycjÄ™ Talmudu, przygotowanÄ… w Antwerpii, Leon X opatrzyÅ‚ swoimi specjalnymi przywilejami, majÄ…cymi uchronić jÄ… przed ewentualnymi utrudnieniami w dystrybucji).

Epoka renesansu to także epoka reformacji. Warto przy tej okazji zauważyć, że stosunek reformatorów do ludnoÅ›ci żydowskiej diametralnie odbiegaÅ‚ od tego, opisanego wyżej, prezentowanego przez kolejnych nastÄ™pców Å›w. Piotra. Kontrast ten najwyraźniej widać, gdy zapoznamy siÄ™ z poglÄ…dami Marcina Lutra – twórcy ruchu reformacyjnego. W swoim traktacie, Von den Juden und ihren Lügen (O Å»ydach oraz ich kÅ‚amstwach), opublikowanym w 1543 roku, takie dawaÅ‚ rady dotyczÄ…ce postÄ™powania z Å»ydami: „Po pierwsze należy podÅ‚ożyć ogieÅ„ pod ich synagogi i szkoÅ‚y, a to, co nie spÅ‚onie, należy przykryć ziemiÄ…. (...) Należy tak uczynić dla czci naszego Pana i chrzeÅ›cijaÅ„stwa, by Bóg zobaczyÅ‚, że jesteÅ›my chrzeÅ›cijanami. (...) Po drugie należy zniszczyć ich [Å»ydów] domy, ponieważ uprawiajÄ… w nich to samo, co w swoich szkoÅ‚ach. (...) Po trzecie należy im odebrać wszystkie ksiÄ™gi modlitewne i Talmudy, które nauczajÄ… przesÄ…dów, kÅ‚amstw i przekleÅ„stwa”. Siódma rada Lutra dotyczyÅ‚a postulatu przymusowej pracy dla Å»ydów: „Po siódme: należy mÅ‚odym Å»ydom i Å»ydówkom dać do rÄ™ki cepy, siekiery, szpadle, kÄ…dziele, wrzeciona – i niech zarabiajÄ… na swój chleb w pocie czoÅ‚a”.

Gdy porównamy ten tekst z cytowanym fragmentem bulli Marcina V, wczeÅ›niejszym o ponad 100 lat od tekstu Marcina Lutra, mamy przed oczyma „miarÄ™ postÄ™pu” miÄ™dzy „zacofanym” Å›redniowieczem a „postÄ™powÄ…” reformacjÄ…. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje również fakt, że cesarz Karol V, gÅ‚owa obozu katolickiego w Rzeszy Niemieckiej, walczÄ…cy z rozpowszechnianiem siÄ™ w Niemczech reformacji, zakazywaÅ‚ swoim niemieckim poddanym jakichkolwiek napaÅ›ci na Å»ydów. Nic dziwnego wiÄ™c, że poważany przez swoich wspóÅ‚wyznawców rabin Josel z Rosheim (z Alzacji) nazywaÅ‚ katolickiego cesarza „anioÅ‚em Pana”, a Lutra „zbójem”. (cdn.)

Grzegorz Kucharczyk

Informacje i cytaty przytoczone w tym artykule zaczerpniÄ™te sÄ… z: H. Graetz: Historia Å»ydów, t. 2, Kraków 1990 [reprint wydania z 1929 roku], ss. 375 – 382, 411 – 412, 485, 554, 614, 616, 617; Tegoż: Historia Å»ydów, t. 3, Kraków 1990, ss. 29, 74, 79, 147, 197; J.H. Mundy: Europa Å›redniowieczna 1150-1309, Warszawa 2001, ss. 64, 74, 76; P. Johnson: Historia Å»ydów, Kraków 1993, ss. 231, 259; o. S. KieÅ‚tyka: ÅšwiÄ™ty Bernard z Clairveaux, Kraków 1983, ss. 254 – 255; Luthers Kampfschriften gegen das Judentum, wyd. W. Linden, Berlin 1936, ss. 201 – 203, 204.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map