Chrześcijańskie Artykuły. Maleńka Nic - błogosławiona z Ziemi Świętej.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Maleńka Nic - błogosławiona z Ziemi Świętej
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Maleńka Nic - błogosławiona z Ziemi Świętej




NajchÄ™tniej nazywaÅ‚a siebie samÄ… MaleÅ„kÄ… Nic, a przecież w jej życiu wyjÄ…tkowo wyraziÅ›cie ujawniaÅ‚y siÄ™ znaki Bożej obecnoÅ›ci. Do dziÅ› siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, ogÅ‚oszona bÅ‚ogosÅ‚awionÄ… 13 listopada 1983 r. przez papieża Jana PawÅ‚a II, znana jest pod imieniem MaÅ‚ej Arabki. Pisano o niej: „jest córkÄ… ziemi patriarchów, proroków, apostoÅ‚ów, Jezusa i Matki PrzenajÅ›wiÄ™tszej”. DzieliÅ‚a ich jÄ™zyk i mentalność. Jako córka ziemi palestyÅ„skiej wypowiada siÄ™ w przypowieÅ›ciach i alegoriach.

Co wiÄ™cej, ona sama stanowi wspaniaÅ‚Ä… przypowieść – tÄ™ o królestwie niebieskim obiecanym maluczkim i pokornym tego Å›wiata...

Dziecko wymodlone w Betlejem

Miriam Baouardy urodziÅ‚a siÄ™ w rodzinie arabskich katolików, w wiosce Abellin, która leży w poÅ‚owie drogi miÄ™dzy HajfÄ… i Nazaretem. Jej rodziców dotknęło szczególnie bolesne doÅ›wiadczenie: 12 kolejnych synów zmarÅ‚o jeszcze w kolebce. Matka postanowiÅ‚a wiÄ™c wraz z mężem udać siÄ™ w pieszÄ… pielgrzymkÄ™ do oddalonego o 170 km Betlejem, aby w miejscu narodzenia Zbawiciela prosić MatkÄ™ NajÅ›wiÄ™tszÄ… o córkÄ™, obiecujÄ…c, że nazwÄ… jÄ… Miriam. ProÅ›ba zostaÅ‚a wysÅ‚uchana; 5 stycznia 1846 r. urodziÅ‚a siÄ™ córeczka, która na chrzcie otrzymaÅ‚a imiÄ™ Maria (Miriam). Rok później na Å›wiat przyszedÅ‚ chÅ‚opiec, któremu nadano imiÄ™ PaweÅ‚ (Boulos). NiedÅ‚ugo później Å›mierć zabraÅ‚a oboje rodziców – najpierw ojca, a po kilku dniach matkÄ™. Maria zapamiÄ™taÅ‚a, jak jej tato, w ostatnich dniach swojego życia, wziÄ…Å‚ jÄ… na rÄ™ce i podniósÅ‚ w kierunku obrazu Å›w. Józefa, mówiÄ…c: „Weź to maleÅ„stwo pod swojÄ… opiekÄ™. Matka Boża niech bÄ™dzie jej matkÄ…, a Ty bÄ…dź dla niej ojcem”.

Zgodnie ze zwyczajem osierocone dzieci zostaÅ‚y zabrane przez rodzinÄ™. PawÅ‚a zaadoptowaÅ‚a siostra matki, a Miriam – bogaty stryj, który po kilku latach przeniósÅ‚ siÄ™ z Palestyny do Aleksandrii w Egipcie. RodzeÅ„stwo wiÄ™cej siÄ™ nie zobaczyÅ‚o. Tak, jak prawie wszystkie dziewczÄ™ta w Palestynie, Miriam nigdy nie chodziÅ‚a do szkoÅ‚y i nie nauczyÅ‚a siÄ™ w dzieciÅ„stwie czytać i pisać. Z myÅ›lÄ… o wczesnym jej zamążpójÅ›ciu przygotowywano jÄ… do obowiÄ…zków gospodyni. Sporo czasu spÄ™dzaÅ‚a na samotnych zabawach. BÄ™dÄ…c jeszcze maÅ‚Ä… dziewczynkÄ…, pewnego dnia kÄ…paÅ‚a w wodzie dwa ptaszki i niechcÄ…cy je utopiÅ‚a. Kiedy z wielkim żalem grzebaÅ‚a je w ziemi, usÅ‚yszaÅ‚a w swoim wnÄ™trzu gÅ‚os: „Widzisz, wszystko przemija. Jeżeli jednak oddasz Mi swoje serce, Ja bÄ™dÄ™ z tobÄ… zawsze”. Nigdy nie zapomniaÅ‚a tych sÅ‚ów.

Gdy Miriam miaÅ‚a prawie 13 lat, opiekunowie, wierni tradycji, bez wiedzy i zgody dziewczyny obiecali jej rÄ™kÄ™ mieszkajÄ…cemu w Kairze bratu matki. Poinformowano jÄ… o tym dopiero wtedy, gdy nadszedÅ‚ czas zawarcia małżeÅ„stwa. Narzeczony przyniósÅ‚ kosztownÄ… biżuteriÄ™, przygotowano haftowane suknie. Wbrew woli starszych Miriam podjęła jednak decyzjÄ™, że nie wyjdzie za mąż, poÅ›wiÄ™cajÄ…c swe życie Chrystusowi. Rodzina poczÄ…tkowo myÅ›laÅ‚a, że to tylko dziewczÄ™cy kaprys, poproszono wiÄ™c proboszcza i miejscowego biskupa, aby przekonali Miriam, że powinna być posÅ‚uszna swoim przybranym rodzicom. W nocy poprzedzajÄ…cej dzieÅ„ Å›lubu, podczas modlitwy, Miriam w swoim sercu ponownie usÅ‚yszaÅ‚a Boży gÅ‚os: „Wszystko przemija! Jeżeli oddasz Mi swoje serce, Ja bÄ™dÄ™ z tobÄ… zawsze”. Aby potwierdzić swe postanowienie, obcięła warkocze... Rodzina nie zaakceptowaÅ‚a zamiarów Miriam. Rozgniewany wuj traktowaÅ‚ jÄ… odtÄ…d jak obcÄ…, przeznaczyÅ‚ do pracy w kuchni, zrównujÄ…c z niewolnicami. Zlecano jej najcięższe posÅ‚ugi.

Uratowana

Po kilku miesiÄ…cach upokorzeÅ„ Miriam zapragnęła nawiÄ…zać kontakt ze swym jedynym bratem, przebywajÄ…cym w Galilei. W ukryciu podyktowaÅ‚a list, w którym prosiÅ‚a PawÅ‚a, aby jÄ… odwiedziÅ‚. Zaproszenie to miaÅ‚ dostarczyć sÅ‚użący muzuÅ‚manin, wybierajÄ…cy siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w podróż do Nazaretu. Podczas odwiedzin w jego domu Miriam opowiedziaÅ‚a o swym trudnym losie. Gospodarz wyraziÅ‚ wielkie wspóÅ‚czucie, byÅ‚ oburzony sposobem potraktowania jej przez wuja – chrzeÅ›cijanina. ZaproponowaÅ‚ porzucenie chrzeÅ›cijaÅ„stwa, przejÅ›cie na islam. Stanowcza odmowa doprowadziÅ‚a go do furii – rozwÅ›cieczony przestaÅ‚ panować nad sobÄ…, przewróciÅ‚ dziewczynÄ™ na ziemiÄ™ i podciÄ…Å‚ jej gardÅ‚o. Przerażeni domownicy w obawie przed konsekwencjami wynieÅ›li zakrwawione ciaÅ‚o na pustÄ… uliczkÄ™. WydarzyÅ‚o siÄ™ to 7 wrzeÅ›nia 1858 r., w wigiliÄ™ Å›wiÄ™ta Narodzenia Matki NajÅ›wiÄ™tszej. Krewni Miriam byli zupeÅ‚nie nieÅ›wiadomi tragedii. SÄ…dzili, że uciekÅ‚a z domu, gdyż nie chciaÅ‚a dÅ‚użej znosić zÅ‚ego traktowania, i dlatego jej nie szukali.

WspominajÄ…c po latach tÄ™ dramatycznÄ… sytuacjÄ™, Miriam zapewniaÅ‚a, że przeżyÅ‚a prawdziwÄ… Å›mierć, a nastÄ™pnie wizjÄ™ nieba. UsÅ‚yszaÅ‚a sÄ…d: „Twoja ksiÄ™ga jeszcze nie jest zapisana”. Gdy zniknęła wizja, Miriam spostrzegÅ‚a, że znalazÅ‚a siÄ™ w nieznanej grocie, w towarzystwie ubranej w bÅ‚Ä™kitnÄ… sukniÄ™ mÅ‚odej kobiety, zapewne zakonnicy. DziÄ™ki staraniom opiekunki udaÅ‚o siÄ™ zaszyć przeciÄ™te gardÅ‚o. SiedemnaÅ›cie lat po tym wydarzeniu znany lekarz z Marsylii, ateista, badajÄ…c bliznÄ™ gardÅ‚a u Miriam, stwierdziÅ‚ brak kilku pierÅ›cieni tchawicy. Badania podsumowaÅ‚ wyznaniem: „Musi istnieć Pan Bóg, gdyż nikt na Å›wiecie bez cudu nie mógÅ‚by przeżyć po takim zranieniu”.

Powoli dziewczyna odzyskiwaÅ‚a zdrowie. Przed rozstaniem opiekunka zarysowaÅ‚a przed rekonwalescentkÄ… jej przyszÅ‚ość: „Nie zobaczysz już swej rodziny; wyjedziesz do Francji, gdzie wstÄ…pisz do zakonu. BÄ™dziesz najpierw dzieckiem Å›w. Józefa, zanim staniesz siÄ™ córkÄ… Å›w. Teresy. Przyjmiesz habit karmelitaÅ„ski w jednym domu zakonnym, Å›luby zÅ‚ożysz w drugim, a umrzesz w trzecim, w Betlejem”. NastÄ™pnie zaprowadziÅ‚a Miriam do koÅ›cioÅ‚a franciszkanów, przywoÅ‚aÅ‚a zakonnika i odeszÅ‚a. Wiele lat później Miriam uÅ›wiadomiÅ‚a sobie, kim byÅ‚a troszczÄ…ca siÄ™ o niÄ… siostra zakonna – z caÅ‚ym przekonaniem twierdziÅ‚a, że ocalenie zawdziÄ™cza Matce Bożej.

W drodze do klasztoru

Ojcowie posÅ‚ugujÄ…cy w koÅ›ciele pod wezwaniem Å›w. Katarzyny zajÄ™li siÄ™ Miriam, znaleźli dla niej miejsce w chrzeÅ›cijaÅ„skiej rodzinie w Aleksandrii, gdzie pilnowaÅ‚a dzieci i pracowaÅ‚a w kuchni. Å»yÅ‚a w wielkiej ascezie, oddawaÅ‚a ubogim swoje zarobki. SzukajÄ…c skromniejszych warunków życia, wielokrotnie przenosiÅ‚a siÄ™ na sÅ‚użbÄ™ do coraz biedniejszych rodzin. Wciąż zamierzaÅ‚a dotrzeć do brata, zdecydowaÅ‚a siÄ™ na morskÄ… podróż. Kolejne przeszkody zatrzymywaÅ‚y jÄ… w Jaffie i w Bejrucie. Jako sÅ‚użąca byÅ‚a niesprawiedliwie oskarżana o kradzieże, spÄ™dziÅ‚a pewien czas w wiÄ™zieniu. Nie wiemy dokÅ‚adnie, kiedy dotarÅ‚a do Jerozolimy. Tam wÅ‚aÅ›nie u Grobu PaÅ„skiego zÅ‚ożyÅ‚a dozgonny Å›lub dziewictwa, zachÄ™cona przez nieznajomego mÅ‚odzieÅ„ca, którego później uznaÅ‚a za anioÅ‚a.

W 1863 r. Miriam przyjęła sÅ‚użbÄ™ u rodziny zamieszkaÅ‚ej w Marsylii. Pracodawczyni poczÄ…tkowo ograniczaÅ‚a jej wyjÅ›cia z domu, później zgodziÅ‚a siÄ™ na to, by dziewczyna codziennie rano uczestniczyÅ‚a we Mszy Å›w. Pewnego razu w momencie przyjmowania Komunii Å›w. Miriam zapadÅ‚a w ekstazÄ™, która trwaÅ‚a 4 dni. Wezwani na pomoc lekarze nie byli w stanie pomóc, nie znajÄ…c takich objawów. Miriam wyznaÅ‚a później, że w czasie ekstazy widziaÅ‚a niebo, czyÅ›ciec i piekÅ‚o. OtrzymaÅ‚a polecenie, aby przez roczny post o chlebie i wodzie wynagradzaÅ‚a za grzechy Å‚akomstwa, a przez noszenie biednego ubrania zadośćuczyniÅ‚a za grzechy nieskromnoÅ›ci i zbytku.

MÅ‚oda Palestynka, wyraźnie odczytujÄ…ca gÅ‚os powoÅ‚ania, zaczęła starać siÄ™ o przyjÄ™cie do zakonu. Nie znalazÅ‚a miejsca u sióstr szarytek, kÅ‚opoty zdrowotne uniemożliwiÅ‚y pozostanie w klasztorze klarysek. Wreszcie po dwóch latach pobytu we Francji Miriam wstÄ…piÅ‚a do postulatu sióstr Å›w. Józefa od Objawienia w Capelette, w pobliżu Marsylii. W zgromadzeniu tym byÅ‚o już kilka dziewczÄ…t z Palestyny. NieznajÄ…cÄ… dobrze jÄ™zyka francuskiego, pogodnÄ… postulantkÄ™ zaczÄ™to wÅ‚aÅ›nie tutaj nazywać MaÅ‚Ä… ArabkÄ… lub Miriam ArabkÄ…. ChÄ™tnie podejmowaÅ‚a siÄ™ najcięższych zajęć. Jak pisze jeden z biografów, tÅ‚umaczyÅ‚a swÄ… nieustannÄ… gotowość do pracy Å‚amanÄ… francuszczyznÄ…: „ja to robić, bo ja mieć czas”.

Podczas okresu zakonnej próby Miriam coraz częściej doÅ›wiadczaÅ‚a nadprzyrodzonych zjawisk. Na jej ciele pojawiaÅ‚y siÄ™ stygmaty; ekstazy wywoÅ‚ywaÅ‚y zainteresowanie, ale i niepokój sióstr. Na wyraźne polecenie przeÅ‚ożonej Miriam w duchu posÅ‚uszeÅ„stwa staraÅ‚a siÄ™ zapanować nad uniesieniami. Ostatecznie jednak, w dniu gÅ‚osowania o przyjÄ™ciu do zgromadzenia, kandydatura Miriam nie zostaÅ‚a przyjÄ™ta.

Córka Å›wiÄ™tej Teresy

Decyzja zakonnic byÅ‚a dla Miriam potężnym ciosem. Wkrótce jednak nadeszÅ‚o rozwiÄ…zanie. Jedna z sióstr Å›w. Józefa, matka Weronika, postanowiÅ‚a przejść do zakonu kontemplacyjnego. Otrzymawszy pozwolenie na to, by wstÄ…pić do Karmelu w Pau, zaproponowaÅ‚a Miriam podobnÄ… drogÄ™. W 1867 r. razem zapukaÅ‚y do karmelitaÅ„skiej furty. W ten sposób speÅ‚niÅ‚y siÄ™ dawne sÅ‚owa tajemniczej opiekunki: „BÄ™dziesz dzieckiem Å›w. Józefa, zanim zostaniesz córkÄ… Å›w. Teresy”.

RozpoczynajÄ…c nowicjat, 21-letnia Miriam otrzymaÅ‚a imiÄ™ zakonne: „Siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego”. BÄ™dzie ono przypominać o zbawiennym cierpieniu. Nadprzyrodzone dary nasilaÅ‚y siÄ™ wbrew pragnieniom nowicjuszki, która chciaÅ‚a pozostawać niezauważona. StaraÅ‚a siÄ™ opierać ekstazom – ich treÅ›ci zacieraÅ‚y siÄ™ w jej pamiÄ™ci, chyba że przeÅ‚ożone zobowiÄ…zywaÅ‚y jÄ… do zdania relacji. W czasie niektórych uniesieÅ„ zdarzaÅ‚o siÄ™ jej mówić na gÅ‚os. Jedna z sióstr zapamiÄ™taÅ‚a gorÄ…ce wezwanie: „Åšwiat Å›pi, a Bóg nieskoÅ„czonej dobroci i godzien wszelkiej chwaÅ‚y jest zapomniany przez wszystkich. Patrz, caÅ‚a natura, niebo i ziemia uwielbiajÄ… Boga, a czÅ‚owiek, który poznaÅ‚ wielkie dzieÅ‚a Boże, i winien Go uwielbiać, Å›pi! Chodźmy, rozbudźmy Å›wiat!”. OdnawiaÅ‚y siÄ™ również bolesne stygmaty. Gdy mistrzyni nowicjatu nakazaÅ‚a prosić Boga, by żaden znak nie pojawiaÅ‚ siÄ™ na zewnÄ…trz, modlitwa Miriam zostaÅ‚a wysÅ‚uchana, widoczne rany siÄ™ zagoiÅ‚y. Już po Å›mierci siostry Marii lekarze, wydobywajÄ…cy zgodnie z wolÄ… zmarÅ‚ej jej serce, by odesÅ‚ać je do Pau, znaleźli w sercu innÄ… – ukrytÄ…, dawnÄ…, niewytÅ‚umaczalnÄ… medycznie ranÄ™...

Siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego odkrywaÅ‚a nowe możliwoÅ›ci dane jej od Boga. ZachowaÅ‚y siÄ™ do dziÅ› przekazy o darze widzenia na odlegÅ‚ość wydarzeÅ„ zachodzÄ…cych w bardzo oddalonych miejscowoÅ›ciach, bilokacji – przebywania jednoczeÅ›nie w dwóch miejscach, o zdolnoÅ›ci lewitowania, czyli unoszenia siÄ™ w powietrzu. Liczne wizje owocowaÅ‚y proroctwami, zapowiadajÄ…cymi przyszÅ‚ość pojedynczych osób, zakonu czy caÅ‚ej Francji. UjawniÅ‚ siÄ™ też niespodziewanie talent poetycki – w ekstazie Miriam wyÅ›piewywaÅ‚a nieuszkodzonym gÅ‚osem nowe psalmy, pieÅ›ni uwielbienia, miÅ‚oÅ›ci i żalu.

Pobyt w Pau byÅ‚ także czasem wyjÄ…tkowo ciężkiej próby. Obdarzona licznymi charyzmatami siostra Maria doÅ›wiadczyÅ‚a i mocy piekÅ‚a. Swego czasu przepowiedziaÅ‚a tÄ™ udrÄ™kÄ™: „Jezus zezwoli diabÅ‚u, by mnie kusiÅ‚ przez czterdzieÅ›ci dni; bÄ™dÄ™ musiaÅ‚a wiele wycierpieć”. Proroctwo siÄ™ speÅ‚niÅ‚o: wbrew woli Miriam jej ciaÅ‚o zostaÅ‚o poddane wÅ‚adzy szatana. Nieustannie kuszona, wprowadzana w sytuacje zagrażajÄ…ce jej życiu i zdrowiu, wypowiadajÄ…ca bluźnierstwa przedstawiaÅ‚a przerażajÄ…cy widok. JedynÄ… pomocÄ… mogÅ‚y być egzorcyzmy. Eksperci wyznaczeni przez KoÅ›cióÅ‚, którzy już po Å›mierci Miriam mieli ocenić jej postawÄ™, odrzucili winÄ™ moralnÄ… lub chorobÄ™ psychicznÄ…; stwierdzili jednogÅ‚oÅ›nie: „OpÄ™tanie lub silna obsesja ukazujÄ… siÄ™ jako doÅ›wiadczenie zesÅ‚ane przez Boga w celu caÅ‚kowitego oczyszczenia duszy, umożliwienia jej zgromadzenia wielkich zasÅ‚ug za udziaÅ‚ w dziele zbawiania grzeszników i przygotowania tym sposobem duszy na jeszcze Å›ciÅ›lejsze zjednoczenie z sobÄ…” (o. Garrigou-Lagrange).

Wyprawa do Indii

W 1866 r. z odwiedzinami do Pau przybyÅ‚ ojciec Maria-Efrem – karmelita, profesor dogmatyki, przyszÅ‚y biskup. PodzieliÅ‚ siÄ™ z siostrami swym pragnieniem: marzyÅ‚ o zaÅ‚ożeniu żeÅ„skiego klasztoru karmelitaÅ„skiego w Indiach. Wkrótce znalazÅ‚ siÄ™ fundator, wskazany dziÄ™ki wizji siostry Marii. Po uzyskaniu stosownej zgody wÅ‚adz koÅ›cielnych w sierpniu 1870 r. 6 karmelitanek i 2 ojców karmelitów wyruszyÅ‚o przez MarsyliÄ™ do Indii. Podróż byÅ‚a trudna; dość powiedzieć, że do Mangalore dotarÅ‚y tylko 3 siostry; pozostaÅ‚e zmarÅ‚y po drodze.

Już w Indiach siostra Maria rozpoczęła przygotowania do zÅ‚ożenia Å›lubów zakonnych. PoprzedziÅ‚y je 21-dniowe indywidualne rekolekcje pod kierunkiem biskupa Marii-Efrema, który chciaÅ‚ rozproszyć wszelkie wÄ…tpliwoÅ›ci co do stanu duszy kandydatki. WiedzÄ…c o wczeÅ›niejszych nadzwyczajnych wydarzeniach, ostatecznie doszedÅ‚ do optymistycznego wniosku: wszystko przychodzi od Boga. Uroczystość wyznaczono na 21 listopada 1871. Podczas homilii Miriam usÅ‚yszaÅ‚a w swym wnÄ™trzu sÅ‚owa zapowiadajÄ…ce dalszy trud: „I patrz! Oto ty, nÄ™dzne stworzenie; ty, biedna »MaÅ‚a Nic«; ty, peÅ‚na sÅ‚aboÅ›ci i grzechu, w jednej chwili, poprzez trzy Å›luby, wzniesiona zostaniesz do niepojÄ™tej godnoÅ›ci oblubienicy Króla Niebios. Raduj siÄ™ wiÄ™c, ale także drżyj, bowiem nie stajesz siÄ™ jedynie oblubienicÄ… Jezusa, lecz oblubienicÄ… Jezusa Ukrzyżowanego, którego imiÄ™ nosisz. Trzy uroczyste sÅ‚owa, które wypowiesz, trzy Å›luby, które zÅ‚ożysz, dadzÄ… Å›wiadectwo tak piÄ™kne i przejmujÄ…ce zarazem, caÅ‚kowitego ukrzyżowania siebie samej.

(...) Ale Chrystus nie pozostawi ciÄ™ na krzyżu samej. Krzyż bez Niego byÅ‚by zbyt ciężki. On tam bÄ™dzie razem z tobÄ…”.

Nieporozumienia rozpoczęły siÄ™ już dzieÅ„ później. Siostra Maria nie chciaÅ‚a siÄ™ spontanicznie dzielić z przeÅ‚ożonÄ… treÅ›ciami wizji, gotowa byÅ‚a opowiadać je jedynie na mocy Å›lubu posÅ‚uszeÅ„stwa. Sprawa nabraÅ‚a rozgÅ‚osu. Tym razem nawet biskup, tak bardzo dotÄ…d przychylny, zaczÄ…Å‚ siÄ™ obawiać dziaÅ‚ania zÅ‚ego ducha, uznaÅ‚ widzenia za iluzje. SiostrÄ™ nÄ™kaÅ‚y pokusy. Pewnego dnia przekroczyÅ‚a nawet próg klauzury, bÅ‚Ä…dzÄ…c po okolicznych zabudowaniach. Wszystko to doprowadziÅ‚o przeÅ‚ożonych do poważnej decyzji: siostrÄ™ MariÄ™ odesÅ‚ano do Francji. 5 listopada 1872 r. dotarÅ‚a do znanego jej już Karmelu w Pau.

W mieście Dawida

Od chwili powrotu do Francji siostra Maria marzyÅ‚a o zaÅ‚ożeniu Karmelu w Betlejem. ZapowiadaÅ‚a również, że wÅ‚aÅ›nie tam dobiegnie koÅ„ca jej życie. Pragnienia te poczÄ…tkowo traktowano z pewnÄ… rezerwÄ…, zrozumiaÅ‚Ä… w kontekÅ›cie niedawnych trudnoÅ›ci w Indiach. Z czasem wszczÄ™to poszukiwanie fundatora. Gotowość takÄ… wyraziÅ‚a pewna arystokratka, Berthe Dartigaux. UdaÅ‚o siÄ™ również zdobyć pozwolenie Stolicy Apostolskiej. Siostra Maria w towarzystwie kilku innych osób zakonnych i Å›wieckich wyruszyÅ‚a zatem w dÅ‚ugÄ… drogÄ™. Na jej szlaku znalazÅ‚y siÄ™ miasta, w których już kiedyÅ› przebywaÅ‚a: Marsylia z domem sióstr Å›w. Józefa, Aleksandria, Jaffa, wreszcie Jerozolima z miejscami uÅ›wiÄ™conymi ziemskÄ… obecnoÅ›ciÄ… Chrystusa. Z Jerozolimy maÅ‚a karawana udaÅ‚a siÄ™ pieszo do Betlejem, kierujÄ…c siÄ™ najpierw do groty Narodzenia PaÅ„skiego, gdzie przed laty rodzice Miriam wyprosili jej narodziny.

Już wkrótce, obserwujÄ…c lot goÅ‚Ä™bicy, siostra Maria wybraÅ‚a miejsce na klasztor – poÅ‚ożone opodal miasteczka wzgórze, na którym ów ptak spoczÄ…Å‚. ByÅ‚a przekonana, że na tym terenie wychowywaÅ‚ siÄ™ Dawid i że tu zostaÅ‚ namaszczony przez Samuela. Gdy pokonano kÅ‚opoty zwiÄ…zane z kupnem ziemi, zaczęła dyktować plany budowy klasztoru. Jako jedyna spoÅ›ród sióstr wÅ‚adajÄ…ca jÄ™zykiem arabskim, zostaÅ‚a wyznaczona przez matkÄ™ przeÅ‚ożonÄ… na nadzorczyniÄ™ robotników, borykaÅ‚a siÄ™ z ich brakiem obowiÄ…zkowoÅ›ci, kradzieżami, niesumiennoÅ›ciÄ…, zdobyÅ‚a jednak ich szacunek. MiaÅ‚a również okazjÄ™ odwiedzić Ain Karen – wioskÄ™ Nawiedzenia oraz rodzinne Abellin, opuszczone przed 24 laty.

Pobyt w Betlejem naznaczony byÅ‚ ponawiajÄ…cymi siÄ™ ekstazami i duchowym cierpieniem. Matka Weronika napisaÅ‚a później: „Gdy patrzÄ™ na jej ostatnie lata z perspektywy czasu, widzÄ™, że Bóg sam utrzymywaÅ‚ jÄ… w pokorze i ogoÅ‚oceniu. Podczas gdy otoczenie wyrażaÅ‚o dla niej uznanie, to w zamian doÅ›wiadczaÅ‚a ona cierpieÅ„ wewnÄ™trznych tak strasznych, że czÄ™sto już wiÄ™cej znieść nie mogÅ‚a. Wydawać siÄ™ mogÅ‚o, iż sam Chrystus jÄ… odrzuciÅ‚”. PowoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na kolejne objawienia, siostra Maria zaczęła mówić o tym, że Chrystus pragnie także zaÅ‚ożenia Karmelu w Nazarecie. ZapowiedziaÅ‚a też, że po drodze do miasta ÅšwiÄ™tej Rodziny Bóg wskaże miejsce, w którym ZmartwychwstaÅ‚y Å‚amaÅ‚ chleb z uczniami. Tak też siÄ™ staÅ‚o. Co ciekawe, późniejsze prace archeologiczne potwierdziÅ‚y istnienie w oznaczonym przez siostrÄ™ miejscu dawnych sanktuariów, utrwalajÄ…cych tradycjÄ™ Emaus. Sam klasztor powstaÅ‚ w 1910 r., już po Å›mierci wizjonerki.

Skromna karmelitanka nie do koÅ„ca zdawaÅ‚a sobie sprawÄ™ z udzielanych jej nadzwyczajnych Å‚ask. Ekstazy nazywaÅ‚a snem, stygmaty – znakami potÄ™pienia lub trÄ…du. A przecież to w Betlejem siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego przeżyÅ‚a mistyczne zaÅ›lubiny. Zawsze szczera i prosta, wszÄ™dzie szukaÅ‚a Å›ladów Stwórcy; widzÄ…c ptaki pijÄ…ce wodÄ™, mawiaÅ‚a: „Patrzcie, po każdym Å‚yku podnoszÄ… gÅ‚ówki do nieba, by podziÄ™kować Bogu”. Kiedy indziej powiedziaÅ‚a: „W piekle znaleźć można wszelkie cnoty, z wyjÄ…tkiem pokory. W niebie znaleźć można wszelkie wady, z wyjÄ…tkiem pychy. Oznacza to, że Bóg wszystko wybacza duszy pokornej, ale za nic uważa najwiÄ™kszÄ… cnotÄ™ pozbawionÄ… pokory”. WyróżniaÅ‚a siÄ™ także umiÅ‚owaniem ubóstwa. RadziÅ‚a innym siostrom: „PamiÄ™tajcie, że gdybyÅ›cie miaÅ‚y przed sobÄ… caÅ‚e morze, to weźcie tylko tyle, ile jest konieczne”.

WewnÄ™trzny gÅ‚os przypominaÅ‚ siostrze Marii, że jej pobyt w Betlejem potrwa mniej niż 3 lata. I rzeczywiÅ›cie, gdy ów termin siÄ™ zbliżaÅ‚, zaczęła podupadać na zdrowiu. PojawiÅ‚y siÄ™ ataki dusznoÅ›ci. NastÄ…piÅ‚ też przykry wypadek: przewracajÄ…c siÄ™ na placu budowy, siostra upadÅ‚a na skrzyniÄ™ do kwiatów i zÅ‚amaÅ‚a w kilku miejscach lewÄ… rÄ™kÄ™. Nie udaÅ‚o siÄ™ powstrzymać gangreny.

MaÅ‚a Arabka – siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego – zmarÅ‚a w nocy 26 sierpnia 1878. Przylgnęło do niej imiÄ™ wypowiedziane przez anioÅ‚a: MaleÅ„ka Nic.

Katarzyna Czarnecka

Cytaty i informacje za: Amédée Brunot SCJ, Miriam, MaÅ‚a Arabka. BÅ‚ogosÅ‚awiona siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, GdaÅ„sk 1995.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map