Chrześcijańskie Artykuły. On, ja i Jezus.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - On, ja i Jezus
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

On, ja i Jezus




Kiedy czytaÅ‚em Å›wiadectwo Renaty z numeru 3-2003 pod tytuÅ‚em On, ja i Jezus, wywoÅ‚aÅ‚o ono we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony podziwiam wielkość miÅ‚osierdzia Bożego okazanego ludziom, którzy bardzo zaplÄ…tali siÄ™ w grzech.

Z pewnoÅ›ciÄ… modlitwa i ofiara wielu ludzi oraz ich wÅ‚asna wyprosiÅ‚a im Å‚askÄ™ pojednania z Bogiem. Jednak potrzebny jest komentarz wyjaÅ›niajÄ…cy niektóre bardzo istotne kwestie, aby nie byÅ‚o dwuznacznego rozumienia tego ciekawego Å›wiadectwa.

1. Renata, jak sama przyznaje, Å›wiadomie weszÅ‚a w sytuacjÄ™ grzechu ciężkiego, poprzez wspólne zamieszkanie z żonatym mężczyznÄ… oraz zawarcie z nim kontraktu cywilnego. Nauka Pana Jezusa jest tutaj jednoznaczna: „Kto oddala swojÄ… żonÄ™ (...), a bierze innÄ…, popeÅ‚nia cudzoÅ‚óstwo. I kto oddalonÄ… bierze za żonÄ™, popeÅ‚nia cudzoÅ‚óstwo” (Mt 19, 9). Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II w najnowszej encyklice o Eucharystii wnumerach 36. i 37. mówi o koniecznoÅ›ci oczyszczenia siÄ™ przez sakrament pokuty z grzechów ciężkich przed przyjÄ™ciem Komunii Å›w. i o koniecznoÅ›ci odmówienia przez kapÅ‚ana Komunii Å›w. tym, którzy trwajÄ… z uporem w jawnym grzechu ciężkim (kodeks prawa kanonicznego, kan. 915).

2. Kiedy, jako kapÅ‚an, spotykam siÄ™ z ludźmi żyjÄ…cymi w zwiÄ…zku niesakramentalnym, zwracam uwagÄ™, że to nie KoÅ›cióÅ‚ wyklucza ich od przyjmowania sakramentów Å›wiÄ™tych (spowiedzi i Komunii Å›w.), ale że to oni sami zamknÄ™li sobie drogÄ™ do otrzymania rozgrzeszenia. Ojciec ÅšwiÄ™ty w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio pisze: „Niech wiedzÄ… duszpasterze, że dla miÅ‚oÅ›ci prawdy majÄ… obowiÄ…zek wÅ‚aÅ›ciwego rozeznania sytuacji. Zachodzi bowiem różnica pomiÄ™dzy tymi, którzy szczerze usiÅ‚owali ocalić pierwsze małżeÅ„stwo i zostali caÅ‚kiem niesprawiedliwie porzuceni, a tymi, którzy z wÅ‚asnej ciężkiej winy zniszczyli ważne kanonicznie małżeÅ„stwo. SÄ… wreszcie tacy, którzy zawarli nowy zwiÄ…zek ze wzglÄ™du na wychowanie dzieci, czÄ™sto w sumieniu subiektywnie pewni, że poprzednie małżeÅ„stwo, zniszczone w sposób nieodwracalny, nigdy nie byÅ‚o ważne. Razem z Synodem wzywam gorÄ…co pasterzy i caÅ‚Ä… wspólnotÄ™ wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym, do podejmowania z troskliwÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… staraÅ„ o to, by nie czuli siÄ™ odÅ‚Ä…czeni od KoÅ›cioÅ‚a, skoro mogÄ…, owszem, jako ochrzczeni, powinni uczestniczyć w jego życiu. Niech bÄ™dÄ… zachÄ™cani do sÅ‚uchania sÅ‚owa Bożego, do uczÄ™szczania na MszÄ™ Å›w., do wytrwania w modlitwie, do pomnażania dzieÅ‚ miÅ‚oÅ›ci (...), do wychowywania dzieci w wierze chrzeÅ›cijaÅ„skiej, do pielÄ™gnowania ducha i czynów pokutnych, ażeby w ten sposób z dnia na dzieÅ„ wypraszali sobie u Boga Å‚askÄ™. Niech KoÅ›cióÅ‚ modli siÄ™ za nich, niech im dodaje odwagi, niech okaże siÄ™ miÅ‚osiernÄ… matkÄ…, podtrzymujÄ…c ich w wierze i nadziei. KoÅ›cióÅ‚ jednak na nowo potwierdza swojÄ… praktykÄ™, opartÄ… na PiÅ›mie Å›w., niedopuszczania do komunii eucharystycznej rozwiedzionych, którzy zawarli ponowny zwiÄ…zek małżeÅ„ski. Nie mogÄ… być dopuszczeni do Komunii Å›w. od chwili, gdy ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczajÄ… tej wiÄ™zi miÅ‚oÅ›ci miÄ™dzy Chrystusem i KoÅ›cioÅ‚em, którÄ… wyraża i urzeczywistnia Eucharystia. (...) Pojednanie w sakramencie pokuty – które otworzyÅ‚oby drogÄ™ do Komunii eucharystycznej – może być dostÄ™pne jedynie dla tych, którzy żaÅ‚ujÄ…c, że naruszyli znak przymierza i wiernoÅ›ci Chrystusowi, sÄ… szczerze gotowi na takÄ… formÄ™ życia, która nie stoi w sprzecznoÅ›ci z nierozerwalnoÅ›ciÄ… małżeÅ„stwa.

Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy dla ważnych powodów – jak na przykÅ‚ad wychowanie dzieci – nie mogÄ…c uczynić zadość obowiÄ…zkowi rozstania siÄ™, „postanawiajÄ… żyć w peÅ‚nej wstrzemięźliwoÅ›ci, czyli powstrzymania siÄ™ od aktów, które przysÅ‚ugujÄ… jedynie małżonkom” (nr 84).

3. Ponieważ do otrzymania ważnego rozgrzeszenia trzeba wypeÅ‚nić pięć warunków dobrej spowiedzi, a wÅ›ród nich znajduje siÄ™ mocne postanowienie poprawy oraz zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu, osoby żyjÄ…ce w trwaÅ‚ym zwiÄ…zku pozasakramentalnym nie mogÄ… otrzymywać rozgrzeszenia, do czasu aż na trwaÅ‚e postanowiÄ… żyć jak brat z siostrÄ…. Dlatego nie można otrzymywać rozgrzeszenia „na danÄ… okazjÄ™”, bez mocnego postanowienia zerwania na staÅ‚e z grzechem. Takie próby wytargowania rozgrzeszenia „na danÄ… okazjÄ™” mogÄ… siÄ™ zdarzać na przykÅ‚ad z okazji pierwszej Komunii Å›w. dzieci, Å›lubu lub pogrzebu w rodzinie. W takich sytuacjach, nawet gdyby ksiÄ…dz udzieliÅ‚ rozgrzeszenia, to jest ono nieważne, a tym samym przyjÄ™cie Komunii Å›w. jest nieowocne, a być może nawet Å›wiÄ™tokradzkie.

4. Oprócz wyraźnego odejÅ›cia od wymagaÅ„ stawianych przez Jezusa dotyczÄ…cych wiernoÅ›ci małżeÅ„skiej aż do Å›mierci zÅ‚o sytuacji, w jakÄ… weszÅ‚a Å›wiadomie Renata, polega również na tym, że skrzywdziÅ‚a wiele osób i dla wielu też staÅ‚a siÄ™ przyczynÄ… bólu.

a) Najpierw myÅ›lÄ™ o krzywdzie porzuconej żony Jana. Åšwiadomość wyrzÄ…dzenia wielkiej krzywdy żonie Jana nie znajduje żadnego wyrazu w Å›wiadectwie Renaty, jakby nie zdawaÅ‚a sobie sprawy, że swoje szczęście buduje na nieszczęściu drugiego czÅ‚owieka. Jan PaweÅ‚ II 11 czerwca 1987 r. mówiÅ‚ podczas homilii w Szczecinie: „I trzeba, by o tym zagrożeniu rodziny, o wÅ‚asnym losie mówili, pisali, wypowiadali siÄ™ przez filmy czy Å›rodki przekazu spoÅ‚ecznego nie tylko ci, którzy – jak twierdzÄ… – »majÄ… prawo do życia, do szczęścia i samorealizacji«, ale także ofiary tego obwarowanego prawem egoizmu. Trzeba, aby mówiÅ‚y o tym zdradzone, opuszczone i porzucone żony, by mówili porzuceni mężowie. By mówiÅ‚y o tym pozbawione prawdziwej miÅ‚oÅ›ci, ranione u poczÄ…tków życia w swej osobowoÅ›ci i skazane na duchowe kalectwo dzieci, dzieci oddawane ustawowo instytucjom zastÄ™pczym – ale (...) jaki dom dziecka może zastÄ…pić prawdziwÄ… rodzinÄ™? Trzeba upowszechnić gÅ‚os ofiar – ofiar egoizmu i »mody«, permisywizmu i relatywizmu moralnego: ofiar trudnoÅ›ci materialnych, bytowych i mieszkaniowych”.

b) Takimi osobami skrzywdzonymi przez Jana i RenatÄ™ sÄ… Magda i Jakub, dzieci Jana z pierwszego małżeÅ„stwa. Nie likwiduje tej krzywdy fakt, że Renata nie sprzeciwiaÅ‚a siÄ™ ich kontaktom z ojcem. Przecież te dzieci miaÅ‚y prawo mieć tatÄ™ na co dzieÅ„, a nie tylko na dochodzenie. Ponadto ich serce miaÅ‚o prawo kochać niepodzielnÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… tatÄ™ i mamÄ™. JakÄ… tragediÄ… dla dziecka jest brak ojca, przekonujÄ™ siÄ™ codziennie, bÄ™dÄ…c od kilkunastu lat kapelanem w domu samotnej matki. I coraz bardziej podziwiam mÄ…drość Boga, który sprawy tak urzÄ…dziÅ‚, że dla powoÅ‚ania do życia i wÅ‚aÅ›ciwego wychowania dzieci przewidziaÅ‚ udziaÅ‚ zarówno matki, jak i ojca.

c) WejÅ›cie przez RenatÄ™ w trwaÅ‚Ä… sytuacjÄ™ grzechu spowodowaÅ‚o wiele zamieszania w rodzinie, w której ona sama przyszÅ‚a na Å›wiat. Ile tam byÅ‚o niepokoju! I o tym nie można zapomnieć.

d) Choć Renata wiele razy podkreÅ›la, jaka to byÅ‚a szczęśliwa w swoim zwiÄ…zku, sprzecznym z Bożymi zamiarami, to jednak w jej Å›wiadectwie pojawia siÄ™ wiele momentów napiÄ™cia, wiele szamotania siÄ™ w sytuacji, w jakiej siÄ™ znalazÅ‚a. MusiaÅ‚o to zostawić trwaÅ‚y Å›lad w życiu jej dzieci, Jana i jej wÅ‚asnym.

e) O jeszcze jednej pokrzywdzonej przez RenatÄ™ osobie trzeba pamiÄ™tać. MyÅ›lÄ™ tu o jej chÅ‚opaku, z którym utrzymywaÅ‚a znajomość od wielu lat. Ile bólu i cierpienia sprawiÅ‚a mu odrzucona przez RenatÄ™ jego miÅ‚ość. PomyÅ›lmy, jak piÄ™kne i wartoÅ›ciowe mogÅ‚oby być życie Renaty z tym chÅ‚opakiem, gdyby swoje życie ukÅ‚adaÅ‚a zgodnie z Bożymi przykazaniami. Pan Bóg daÅ‚ nam swoje przykazania, bo wie lepiej niż my sami, co sÅ‚uży naszemu dobru i szczęściu. Jest bowiem naszym StwórcÄ…. Wielu ludzi zachowuje siÄ™ tak, jakby lepiej od Pana Boga wiedziaÅ‚o, co sÅ‚uży ich dobru i szczęściu, a Boże przykazania traktuje jak przeszkody na drodze do szczęścia. Tymczasem Pan Jezus wskazaÅ‚ nam jasnÄ… miarÄ™ miÅ‚oÅ›ci ku sobie: „Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miÅ‚uje” (J 14, 21). 

5. PragnÄ™ ostrzec ludzi stajÄ…cych przed podjÄ™ciem decyzji, czy dochować wiernoÅ›ci przysiÄ™dze małżeÅ„skiej i Bogu, czy też pójść za tym, co mówiÄ… uczucia, że uczucia siÄ™ zmieniajÄ… tak, jak zmienia siÄ™ pogoda. Nikt nigdy nie żaÅ‚owaÅ‚, że przecierpiaÅ‚ i przetrzymaÅ‚ burzÄ™ uczuć, dochowujÄ…c wiernoÅ›ci Bogu, wspóÅ‚małżonkowi i dzieciom. Przetrzymanie takiej próby przez wytrwaÅ‚Ä… modlitwÄ™ umacnia i pogÅ‚Ä™bia wiarÄ™ oraz wzajemnÄ… miÅ‚ość. Uczucia nigdy nie mogÄ… mieć gÅ‚osu decydujÄ…cego w podejmowaniu najważniejszych decyzji życiowych. CaÅ‚e życie chrzeÅ›cijanina powinno siÄ™ toczyć w przyjaźni z Bogiem i w Å›wietle Bożego prawa. Nie jest ideaÅ‚em, gdy czÅ‚owiek jedynie w ostatniej chwili swego życia dąży do pojednania siÄ™ z Bogiem. Czy liczenie na to, że wÅ‚aÅ›nie mnie siÄ™ to uda, nie zawiera w sobie czegoÅ› z postawy zuchwaÅ‚ego grzeszenia w nadziei miÅ‚osierdzia Bożego?

6. DoÅ›wiadczeni duszpasterze wymagajÄ… od ludzi żyjÄ…cych w zwiÄ…zku niesakramentalnym, którzy podjÄ™li decyzjÄ™ życia jak brat z siostrÄ…, aby przystÄ™powali do sakramentów Å›wiÄ™tych (spowiedzi i Komunii Å›w.) poza swojÄ… parafiÄ…, szczególnie, gdy chodzi o Å›rodowiska, w których ich sytuacja jest wszystkim znana (wieÅ›, maÅ‚e miasto, osiedle, grupa studencka). Chodzi o to, aby inni nie ocenili ich przystÄ™powania do spowiedzi i Komunii Å›w. jako niegodne lub Å›wiÄ™tokradzkie albo też doszli mylnie do przekonania, że KoÅ›cióÅ‚ „zmieniÅ‚ zdanie” i teraz pozwala osobom żyjÄ…cym w zwiÄ…zkach niesakramentalnych przystÄ™pować do Komunii Å›w. Pozostaje też nierozwiÄ…zany i trwajÄ…cy dalej problem krzywdy prawowitej żony, dzieci.

7. TytuÅ‚ Å›wiadectwa Renaty On, ja i Jezus pochodzi od Redakcji. Stanowi on dla mnie pewien komentarz do jej Å›wiadectwa, bo ukazuje niewÅ‚aÅ›ciwÄ… hierarchiÄ™ wartoÅ›ci, jakÄ… w swoim życiu kierowaÅ‚a siÄ™ Renata, kiedy podejmowaÅ‚a decyzjÄ™ zwiÄ…zania siÄ™ z żonatym mężczyznÄ…. Na pytanie o najwiÄ™ksze przykazanie Pan Jezus odpowiedziaÅ‚: „BÄ™dziesz miÅ‚owaÅ‚ Pana, Boga swego, caÅ‚ym swoim sercem, caÅ‚Ä… swojÄ… duszÄ… i caÅ‚ym swoim umysÅ‚em. To jest najwiÄ™ksze i pierwsze przykazanie (Mt 22, 37). Åšwiadectwo Renaty potwierdza smutnÄ… prawdÄ™, że przed nawróceniem w jej życiu najważniejszy byÅ‚ Jan, potem ona sama, a na koÅ„cu Pan Jezus.

ZdecydowaÅ‚em siÄ™ podzielić kilkoma refleksjami zwiÄ…zanymi z ciekawym Å›wiadectwem Renaty, aby niektórym czytelnikom pomóc spojrzeć w Å›wietle wiary na podobne sytuacje i dramaty.

ks. Antoni Tomala TChr

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map