Chrześcijańskie Artykuły. Leczenie pigułką antykoncepcyjną. Z pozycji Taty (1).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Leczenie pigułką antykoncepcyjną. Z pozycji Taty (1)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Leczenie pigułką antykoncepcyjną. Z pozycji Taty (1)




Niejednokrotnie rozmawiajÄ…c z mÅ‚odym czÅ‚owiekiem, który tragicznie pogmatwaÅ‚ sobie życie, obawiam siÄ™, by mu nie poradzić czegoÅ›, co jest za trudne czy też jest po prostu dla niego niezrozumiaÅ‚e. By uchronić siebie przed nudnym mentorstwem i pobożnym myÅ›leniem życzeniowym, wymyÅ›liÅ‚em swój sposób. Oto wyobrażam sobie, że mÅ‚ody czÅ‚owiek jest moim pogubionym w życiu dzieckiem. PomyÅ›laÅ‚em sobie, jak wielu mÅ‚odych nie ma ojca, któremu mogÅ‚oby zaufać do koÅ„ca. Ojca, którego można by o wszystko bez lÄ™ku zapytać. OczywiÅ›cie majÄ… Ojca Niebieskiego, ale tu myÅ›lÄ™ o czÅ‚owieku-ojcu, ziemskim tacie. Tylu wychowuje siÄ™ bez ojca w ogóle. Tylu ma ojca dysfunkcyjnego, a nawet patologicznego, a iluż po prostu wiecznie nieobecnego w domu. PomyÅ›laÅ‚em sobie, że można ich ból i niedosyt ojca choć trochÄ™ zaÅ‚agodzić, tworzÄ…c w „MiÅ‚ujcie siÄ™!” rubrykÄ™ odpowiedzi na listy: „Z pozycji Taty”.

Witajcie!

CzÄ™sto czytam liczne Å›wiadectwa, które ukazujÄ… sie w „MiÅ‚ujcie siÄ™!” oraz komentarze do nich dodawane. Czasami bardzo mi siÄ™ podobajÄ… niektóre stwierdzenia i przemyÅ›lenia, jednak sÄ… też i takie, przy których Å‚apiÄ™ siÄ™ za gÅ‚owÄ™! W numerze 1/2003 pojawiÅ‚y siÄ™ sÅ‚owa: „Co czwarte małżeÅ„stwo w Polsce ma poważne kÅ‚opoty z pÅ‚odnoÅ›ciÄ…. NiedÅ‚ugo pewnie co trzecie. Na Zachodzie, w niektórych krajach, już co drugie. Jest to zazwyczaj zawinione, najczęściej przez tÄ™ nieszczÄ™snÄ… antykoncepcjÄ™ hormonalnÄ… stosowanÄ… przez dziewczÄ™ta w wieku kilkunastu lat”. Kiedy to przeczytaÅ‚am, stwierdziÅ‚am, że warto podzielić siÄ™ moimi przeżyciami.

Zawsze dobrze siÄ™ odżywiaÅ‚am, ćwiczyÅ‚am na lekcjach wf-u, rzadko chorowaÅ‚am. Aż tu nagle pojawiÅ‚y siÄ™ problemy z miesiÄ…czkÄ… – ot tak, bez moich jakichkolwiek staraÅ„ czy winy! Po prostu moja mama w tym samym wieku (czyli majÄ…c 18 lat) również miaÅ‚a podobne trudnoÅ›ci (wiadomo, że bolesność przechodzenia miesiÄ…czki może być dziedziczona). TrochÄ™ odczekaÅ‚am, liczÄ…c na to, że wszystko siÄ™ samo ureguluje, aż wreszcie podjęłam decyzjÄ™, że konieczna jest rozmowa ze specjalistÄ…. WybraÅ‚am siÄ™ do lekarza, który – żeby ustabilizować mojÄ… gospodarkÄ™ hormonalnÄ… – przepisaÅ‚ mi Å›rodki hormonalne (jednoczeÅ›nie antykoncepcyjne). UsÅ‚yszaÅ‚am, że gdybym zostawiÅ‚a sytuacjÄ™ samej sobie, to wówczas faktycznie mogÅ‚abym mieć problemy z pÅ‚odnoÅ›ciÄ…! Autorzy niektórych artykuÅ‚ów zarzucajÄ… lekarzom, że wiele zatajajÄ…. Jednak dlaczego nie pisze siÄ™, że Å›rodki antykoncepcyjne stosuje siÄ™ w celach leczniczych? Dlaczego pomija siÄ™ fakt, że zapobiegajÄ… powstaniu raka piersi? DoÅ›wiadczyÅ‚am na wÅ‚asnej skórze tego, jak dziaÅ‚ajÄ… tabletki. WczeÅ›niej każda miesiÄ…czka byÅ‚a koszmarem – wymioty, niejedzenie przez 7 dni, odrÄ™twienie, depresja. Nie mogÅ‚am chodzić ani siÄ™ wyprostować – nie pozwalaÅ‚ mi na to ból krÄ™gosÅ‚upa. Nie potrafiÅ‚am unieść plecaka z książkami, bo byÅ‚ zbyt ciężki. Teraz owszem – nie jest bezboleÅ›nie, ale jem, mogÄ™ chodzić (co prawda nie szybko, ale mogÄ™ stawiać kroki!). I proszÄ™, niech nikt mi nie zarzuca, że nie umiem wziąć cierpienia na siebie, zgadzać siÄ™ z wolÄ… Bożą, „bo chrzeÅ›cijanin musi nieść swój krzyż”! Gdyby tak byÅ‚o, lekarze nie wykonywaliby swojego zawodu, bo przecież każdy pacjent powinien by wycierpieć swoje! A jeÅ›li chodzi o skutki psychiczne, to uważam, że sÄ… pozytywne, bowiem nie pÅ‚aczÄ™ przez wszystkie dni trwania miesiÄ…czki, czujÄ™ siÄ™ aktywna i nie wyÅ‚Ä…czona ze Å›wiata, bo mogÄ™ w miarÄ™ normalnie żyć i funkcjonować. Medycyna zna takie przypadki, jak mój, nie wolno wiÄ™c generalizować i ukazywać tylko jednej strony medalu. Każde lekarstwo może leczyć i szkodzić jednoczeÅ›nie innym organom, ale jeżeli specjalista je przepisuje, to czy należy je odrzucić? Czy jako chrzeÅ›cijanka powinnam byÅ‚a nie wziąć tej recepty? Czy może antykoncepcja jest tylko zÅ‚a, jeÅ›li ma zapobiegać zajÅ›ciu w ciążę i stosowana jest wyÅ‚Ä…cznie w tym celu (choć nikt tego nigdy nie rozróżniaÅ‚)? A co ze stwierdzeniem lekarzy, że czÄ™ste ciąże wyczerpujÄ… i mocno obciążajÄ… organizm matki? Czy wiara i nauka nie idÄ… w parze?

Bardzo ciekawi mnie odpowiedź na mój, jakże nie pasujÄ…cy do pozostaÅ‚ych, list. Pozdrawiam,

Kasia

Kasiu!

To, że targajÄ… TobÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci i silne uczucia jest dowodem Twojej normalnoÅ›ci. To, że piszesz list „jakże nie pasujÄ…cy do pozostaÅ‚ych” jest dowodem twej odwagi i szczeroÅ›ci. Zanim przystÄ…piÄ™ do odpowiedzi na Twoje pytanie, chciaÅ‚bym Ci powiedzieć rzecz podstawowÄ…, bo od niej zależy caÅ‚e podejÅ›cie do sprawy. Chodzi o wiarygodność wiedzy zdobywanej w najlepszej wierze. SÅ‚owem, komu wierzyć? Czy wystarczy, że ktoÅ› jest specjalistÄ…, by mu zaufać?

Wyobraź sobie, że jesteÅ› osobÄ… bardzo bogatÄ…. Rodzina czyha na spadek po Tobie. Przekupili lekarza – uznanego specjalistÄ™ na skalÄ™ Å›wiatowÄ…, u którego leczysz swe dolegliwoÅ›ci – by Ciebie uÅ›mierciÅ‚ „odpowiednio dobranymi lekami”. ZrobiÅ‚by to „fachowo” korzystajÄ…c ze swej bogatej wiedzy. Czy dowiedziawszy siÄ™ o tym, dalej bÄ™dziesz korzystać z usÅ‚ug tego „Å›wiatowej sÅ‚awy specjalisty”? ByÅ‚abyÅ› niespeÅ‚na rozumu nie zmieniajÄ…c lekarza!

Tak wiÄ™c, w odpowiedzi na pytanie, komu wierzyć, ważniejsza jest pewność i zaufanie dobrym intencjom i postawie moralnej niż fachowość. By nie wylać dziecka z kÄ…pielÄ… – fachowość jest naprawdÄ™ ważna i same dobre chÄ™ci nie wystarczÄ… (jak mówi przysÅ‚owie, „dobrymi chÄ™ciami jest piekÅ‚o wybrukowane”), ale jednak nie jest najważniejsza i z pewnoÅ›ciÄ… nie jest wystarczajÄ…ca.

Spróbuj uwierzyć, że na ludzkiej sÅ‚aboÅ›ci i na baÅ‚aganie w sferze seksualnoÅ›ci robi siÄ™ ogromne pieniÄ…dze. Jednym z ważnych terenów sex-biznesu jest antykoncepcja. WiedzÄ™ na temat antykoncepcji szerzÄ… jej producenci. Badania na temat skutecznoÅ›ci i ewentualnej szkodliwoÅ›ci prowadzone sÄ… na zlecenie i za pieniÄ…dze producentów. Pewien znany profesor przechodzÄ…c na emeryturÄ™, ujawniÅ‚, że faÅ‚szowaÅ‚ wyniki badaÅ„ na zlecenie producentów. I co? I nic – wyniki jego obszernych badaÅ„ nadal uchodzÄ… za jedne z najwiarygodniejszych w Å›wiecie i sÄ… cytowane przez propagatorów antykoncepcji. Uwierz, że wiedza o dobrodziejstwach antykoncepcji propagowana jest przez tych, którzy na niej zarabiajÄ… ogromne pieniÄ…dze, jest po prostu niewiarygodna (nie godna wiary). JednÄ… z metod dziaÅ‚aÅ„ jest mylenie i mieszanie pojęć oraz wypowiadanie autorytatywnych, choć nieprawdziwych sÄ…dów o jej przeciwnikach. Nie gniewaj siÄ™ za mojÄ… szczerość i „walenie prosto z mostu”. Twój list zdradza, że ulegÅ‚aÅ› tej propagandzie.

A teraz do rzeczy, do pytań i twierdzeń zawartych w Twym liście.

- ...Å‚apiÄ™ siÄ™ za gÅ‚owÄ™ czytajÄ…c o fali niepÅ‚odnoÅ›ci, co „jest zazwyczaj zawinione, najczęściej przez tÄ™ nieszczÄ™snÄ… antykoncepcjÄ™ hormonalnÄ… stosowanÄ… przez dziewczÄ™ta w wieku kilkunastu lat”...

GdybyÅ› Å‚apaÅ‚a siÄ™ za gÅ‚owÄ™ z przerażenia nad tragicznymi, choć ukrywanymi skutkami antykoncepcji byÅ‚aby to reakcja wÅ‚aÅ›ciwa. Bo niepÅ‚odność wynikÅ‚a z antykoncepcji hormonalnej jest udokumentowanym, obiektywnym faktem. Niestety z kontekstu Twego listu wynika co innego. Uwierz, że oburzenie na fakty jest dowodem, że ulegÅ‚aÅ› zrÄ™cznym zabiegom przedstawicieli ideologii, dla której fakty te sÄ… niewygodne.

- ...przepisaÅ‚ mi Å›rodki hormonalne (jednoczeÅ›nie antykoncepcyjne)... gdybym zostawiÅ‚a sytuacjÄ™ samej sobie, to wówczas faktycznie mogÅ‚abym mieć problemy z pÅ‚odnoÅ›ciÄ…!

Nie twierdzÄ™, że nie powinnaÅ› poddawać siÄ™ leczniczej kuracji hormonalnej. Być może byÅ‚o to wskazane czy nawet konieczne. Nie da siÄ™ tego rozstrzygnąć bez szczegóÅ‚owych badaÅ„. Czy Twój lekarz je przeprowadziÅ‚? Czy poprosiÅ‚ CiÄ™ chociaż o kilkumiesiÄ™cznÄ… obserwacjÄ™ objawów Å›wiadczÄ…cych o gospodarce hormonalnej (Å›luz szyjkowy, poziom podstawowej spoczynkowej temperatury ciaÅ‚a, ból owulacyjny itp.)? Czy uczciwie zanalizowaÅ‚ wyniki obserwacji? Jeżeli nie, to jego dziaÅ‚anie, mimo, że skuteczne, byÅ‚o pochopne i być może szkodliwe. A może Twój lekarz jeździ na konferencje szkoleniowe w piÄ™kne zakÄ…tki Å›wiata na koszt firmy, której Å›rodki antykoncepcyjne proponuje pacjentkom? A może jego prywatny gabinet wyposażyÅ‚a za darmo ta wÅ‚aÅ›nie firma (sÄ… to powszechnie znane praktyki)? Nie wiem! Sama sobie odpowiedz, czy Twój lekarz jest wiarygodny i czy na jego opinii możesz polegać.

Opowiem ci, ku przestrodze, historyjkÄ™ z życia wziÄ™tÄ…. Po lekcji w klasie maturalnej, na której dotknÄ…Å‚em problemu

antykoncepcji podeszÅ‚a do mnie dziewczyna. ChciaÅ‚a porozmawiać. ByÅ‚a zaniepokojona faktem, że przyjmuje preparaty hormonalne „na uregulowanie miesiÄ…czki”. Ostatnio cykle jej siÄ™ rozregulowaÅ‚y. PoszÅ‚a do lekarza, który zapisaÅ‚ jej na „uregulowanie” hormonalny Å›rodek antykoncepcyjny. ZapytaÅ‚em, jakie badania przeprowadziÅ‚ lekarz, o co zapytaÅ‚? ZobaczyÅ‚em szeroko otwarte, zdziwione oczy. Å»adnych badaÅ„. Å»adnego wywiadu. Na „wejÅ›ciu” zapisaÅ‚ Å›rodek na „uregulowanie miesiÄ…czek”. Rozmawiam dalej. WidzÄ…c zÅ‚y stan psychiczny dziewczyny, wypytywaÅ‚em dalej – o sytuacjÄ™ w szkole, w domu. Dziewczyna wybuchnęła pÅ‚aczem – jej rodzice siÄ™ rozwodzÄ…...

Trudna psychicznie sytuacja spowodowaÅ‚a rozregulowanie biologicznego rytmu pÅ‚odnoÅ›ci. Jest to normalne nawet u kobiet dojrzaÅ‚ych o ustabilizowanej gospodarce hormonalnej, a co dopiero u dorastajÄ…cej dziewczyny... PodsumowujÄ…c: lekarz zapisaÅ‚ antykoncepcyjne Å›rodki hormonalne na... rozwód rodziców pacjentki! A przecież byÅ‚ specjalistÄ…!...

Dodam jeszcze, że przy braniu hormonów krwawienia nastÄ™pujÄ… z regularnoÅ›ciÄ… szwajcarskiego zegarka. Tyle tylko, że nie majÄ… nic wspólnego z rytmem pÅ‚odnoÅ›ci kobiety. Choć wyglÄ…dajÄ… tak samo, nie sÄ… miesiÄ…czkami (które koÅ„czÄ… każdy cykl pÅ‚odnoÅ›ci), a jedynie krwawieniami z odstawienia piguÅ‚ki. Klientka zadowolona z osiÄ…gniÄ™cia pożądanego efektu zewnÄ™trznego nie wie, że wcale nie zostaÅ‚a uleczona. Jej pÅ‚odność jest prawdopodobnie w gorszym stanie niż wtedy, gdy nie braÅ‚a żadnych tabletek.

WracajÄ…c do bolesnoÅ›ci krwawieÅ„. Czy twój lekarz podpowiedziaÅ‚ Ci bardzo prostÄ… radÄ™, byÅ› w dniach krwawienia spróbowaÅ‚a spać leżąc na brzuchu? W wielu wypadkach to Å‚agodzi, a czasem nawet rozwiÄ…zuje problem bolesnoÅ›ci (no tak, ale na takiej radzie, nie tylko nie da siÄ™ zarobić, a jeszcze można stracić klientów, którzy nie bÄ™dÄ… potrzebowali „pomocy” hormonalnej).

- ...dlaczego nie pisze się, że środki antykoncepcyjne stosuje się w celach leczniczych?...

Otóż nikt rozumny nie zakazuje stosować preparatów hormonalnych w celach leczniczych, nawet gdyby wÅ›ród skutków ubocznych byÅ‚o chwilowe zablokowanie rytmu pÅ‚odnoÅ›ci. W dokumencie Humanae vitae (encyklika papieża PawÅ‚a VI z roku 1968) mówi siÄ™ wyraźnie: „KoÅ›cióÅ‚ natomiast uważa za moralne stosowanie Å›rodków leczniczych niezbÄ™dnych do leczenia chorób, choćby wynikać stÄ…d miaÅ‚a przeszkoda, nawet przewidywana dla prokreacji, byleby ta przeszkoda nie byÅ‚a z jakichÅ› powodów bezpoÅ›rednio zamierzona” (pkt 15, rozdz. I).

- ...skutki psychiczne...sÄ… pozytywne

Taka jest Twoja dotychczasowa obserwacja, bo doraźne dotkliwe dolegliwoÅ›ci ustÄ…piÅ‚y. Oby okazaÅ‚o siÄ™ to prawdÄ… i obyÅ› w ogólnym bilansie życiowym mogÅ‚a potwierdzić, że skutki okazaÅ‚y siÄ™ dobre. NaprawdÄ™ nie chcÄ™ CiÄ™ straszyć, ale rozsÄ…dne byÅ‚oby dopuszczenie myÅ›li o możliwych zÅ‚ych skutkach w dÅ‚uższej perspektywie czasu. Ot, choćby problem pÅ‚odnoÅ›ci. Zbyt czÄ™sto rozmawiaÅ‚em z parami, dla których niemożność poczÄ™cia dziecka staÅ‚a siÄ™ ogromnym problemem życiowym, by tÄ™ sprawÄ™ zlekceważyć.

- Każde lekarstwo może leczyć i szkodzić jednocześnie innym organom, ale jeżeli specjalista je przepisuje, to czy należy je odrzucić? Czy jako chrześcijanka powinnam była nie wziąć tej recepty?

OczywiÅ›cie, lekarstwa nie tylko można, ale czasem wrÄ™cz należy zażywać, by wypeÅ‚nić przykazanie – „nie zabijaj”, co znaczy, że trzeba dbać o zdrowie. Specjalistom należy wierzyć, lecz nie Å›lepo! MaÅ‚o to dziÅ› nieuczciwych specjalistów we wszelkich dziedzinach? Niestety sÄ… wÅ›ród nich lekarze, delikatnie mówiÄ…c, „dofinansowywani” przez koncerny farmaceutyczne.

Zdecydowana wiÄ™kszość leków ma jakieÅ› dziaÅ‚ania uboczne. Cóż, nie jesteÅ›my genialni i trzeba siÄ™ z tym pokornie pogodzić. DziaÅ‚a jednak w medycynie zasada tzw. nieproporcjonalnego ryzyka. Otóż, nie wolno lekarzowi leczyć chrypki, narażajÄ…c pacjenta na Å›mierć. Tak samo nie wolno Å‚agodzić dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z miesiÄ…czkowaniem kosztem zniszczenia pÅ‚odnoÅ›ci. Przecież miesiÄ…czka jest wynikiem „nie-zajÅ›cia w ciążę”, czyli braku poczÄ™cia w kolejnym cyklu „pÅ‚odnoÅ›ciowym” (zwanym miesiÄ…czkowym).

CaÅ‚y organizm kobiety podporzÄ…dkowany jest tu najważniejszemu wydarzeniu – jajeczkowaniu, czyli owulacji, a miesiÄ…czka jest niewiele znaczÄ…cym, choć czasem dokuczliwym epizodem. Zmniejszenie bolesnoÅ›ci „epizodu” nie wolno dokonywać kosztem zniszczenia nadrzÄ™dnego celu – pÅ‚odnoÅ›ci. To tak, jakbyÅ›my chcieli usunąć dole gliwość odcisku na piÄ™cie przez... amputacjÄ™ nogi.

Podobnie bywa z pewnymi ubocznymi „dobrodziejstwami” stosowania antykoncepcji. Hormonalne wyÅ‚Ä…czenie z pracy jakiegoÅ› narzÄ…du oczywiÅ›cie powoduje zmniejszenie chorób tegoż narzÄ…du. Jeżeli jednak wyÅ‚Ä…czenie jest nieodwracalne, to narzÄ…d nie choruje, ponieważ zostaÅ‚ „zabity”. Trudno jednak cieszyć siÄ™ z takiego „sukcesu”. Zauważ, że podobna logika towarzyszy eutanazji. Åšmierć pacjenta likwiduje dolegliwoÅ›ci wynikajÄ…ce z nieuleczalnej choroby. Zgódźmy siÄ™ jednak, że jest to droga bÅ‚Ä™dna, by nie powiedzieć – obÅ‚Ä™dna.

PodsumowujÄ…c powyższe wywody. Jako chrzeÅ›cijanka powinnaÅ› używać potrzebne leki, również hormonalne, nawet gdyby to powodowaÅ‚o chwilowe i odwracalne obezpÅ‚odnienie. Jako chrzeÅ›cijance nie wolno Ci brać preparatów hormonalnych w celach antykoncepcyjnych, lecz ostatecznie to nie preparat sam w sobie jest zÅ‚y lub dobry, ale czÅ‚owiek może go użyć w zÅ‚ym lub dobrym celu. Z pomocÄ… mÅ‚otka i gwoździ przybito Chrystusa do krzyża. Lecz mÅ‚otek i gwoździe nie sÄ… ani dobre ani zÅ‚e, a mogÄ… być jedynie dobrze lub źle wykorzystane przez czÅ‚owieka. Otóż wykorzystanie hormonów w celach leczniczych jest dobre, a w celach niszczenia pÅ‚odnoÅ›ci (antykoncepcja) jest zÅ‚e. Wszak pÅ‚odność jest dobrem i zadaniem czÅ‚owieka należy o niÄ… dbać, chronić i mÄ…drze w życiu wykorzystywać.

- Czy może antykoncepcja jest tylko zÅ‚a, jeÅ›li ma zapobiegać zajÅ›ciu w ciążę i stosowana jest wyÅ‚Ä…cznie w tym celu (choć nikt tego nigdy nie rozróżniaÅ‚)?

RzeczywiÅ›cie twoja intuicja jest sÅ‚uszna. Tyle tylko, że trzeba zÅ‚agodzić ostrość sÅ‚owa „wyÅ‚Ä…cznie”. Gdyby choćby jednym z celów zażywania tabletek miaÅ‚o być obezpÅ‚odnienie (dziaÅ‚anie antykoncepcyjne), to to już wystarczy, by siÄ™gniecie po ten preparat ocenić negatywnie. Rozróżnijmy wyraźnie pojÄ™cie celu od skutku ubocznego. Jeżeli skutek uboczny jest konieczny dla ratowania wyższej wartoÅ›ci, trzeba siÄ™ z nim pogodzić. Np. w przypadku nowotworu zÅ‚oÅ›liwego narzÄ…dów rodnych kobiety, radykalne wyciÄ™cie macicy wraz z przydatkami spowoduje caÅ‚kowitÄ… bezpÅ‚odność. Celem operacji nie byÅ‚o obezpÅ‚odnienie a ratowanie życia. ObezpÅ‚odnienie byÅ‚o w tym wypadku skutkiem ubocznym niemożliwym do unikniÄ™cia. Nie powinno być żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci moralnej przy zgodzie na tÄ™ operacjÄ™.

Wybacz, ale stwierdzenie: „nikt tego nigdy nie rozróżniaÅ‚” jest troszeczkÄ™ maÅ‚o skromne. CzyżbyÅ› przebadaÅ‚a wszystkie istniejÄ…ce źródÅ‚a, by wydać tak autorytatywny werdykt? Uczciwiej byÅ‚oby powiedzieć: „nigdy nie spotkaÅ‚am siÄ™ z takim rozróżnieniem”. To natomiast, że siÄ™ nie spotkaÅ‚aÅ› z takÄ… opiniÄ…, potwierdza moje przypuszczenie (i obawÄ™ jednoczeÅ›nie), że korzystaÅ‚aÅ› dotychczas ze źródeÅ‚ jednostronnych, produkowanych przez lobby antykoncepcyjne.

Rozróżnienie, o którym mowa, bardzo wyraźnie wprowadza nauka KoÅ›cioÅ‚a katolickiego, już od 1968 roku. We wspomnianym już wczeÅ›niej dokumencie, Humanae vitae, papież PaweÅ‚ VI jednoznacznie i precyzyjnie wyjaÅ›nia tÄ™ wÅ‚aÅ›nie kwestiÄ™. A swojÄ… drogÄ… smutne jest, że chrzeÅ›cijanie znajÄ… naukÄ™ KoÅ›cioÅ‚a w znieksztaÅ‚conej wersji podawanej przez jego wrogów, a tak rzadko siÄ™gajÄ… do dokumentów źródÅ‚owych.

- A co ze stwierdzeniem lekarzy, że częste ciąże wyczerpują i mocno obciążają organizm matki? Czy wiara i nauka nie idą w parze?

W tle tego zdania pobrzmiewa alternatywa: antykoncepcja lub czÄ™ste ciąże (w domyÅ›le za czÄ™ste, bo aż szkodzÄ…ce zdrowiu). To zdanie zdradza brak nowoczesnej wiedzy na temat naturalnych metod rozpoznawania pÅ‚odnoÅ›ci. Nowoczesne metody NPR (naturalne planowanie rodziny) sÄ… dziÅ› skuteczniejsze od „najlepszych” preparatów hormonalnych. Jeżeli znowu „Å‚apiesz siÄ™ za gÅ‚owÄ™”, to napisz list – chÄ™tnie odpowiem i na ten temat.

Ciąża jest stanem fizjologicznym zdrowia i niesie ze sobÄ…, obok niewÄ…tpliwego trudu, szereg korzyÅ›ci dla organizmu kobiecego. Choć oczywiÅ›cie zgadzam siÄ™ z faktem, że pewne choroby i dolegliwoÅ›ci kobiece sÄ… poważnym przeciwwskazaniem do zajÅ›cia w ciążę. Każda próba poczÄ™cia kolejnego dziecka powinna być poprzedzona roztropnym i wielkodusznym namysÅ‚em jego rodziców. Rodzice powinni powoÅ‚ywać do życia dzieci (a Å›ciÅ›lej – stwarzać potrzebne do poczÄ™cia warunki) z miÅ‚oÅ›ci, czyli w trosce o dobro zarówno dziecka, jak i caÅ‚ej rodziny. To wyklucza poczÄ™cie dziecka w zÅ‚ym dla niego czy matki czasie, a wiÄ™c w szczególnoÅ›ci wyklucza zbyt czÄ™ste ciąże.

Pozdrawiam. Z modlitwÄ…!

Tato

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map