Chrześcijańskie Artykuły. Czystość – pełnia szczęścia.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Czystość – pełnia szczęścia
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Czystość – pełnia szczęścia




Czystość wody i powietrza stanowi niekwestionowanÄ… wartość, uznawanÄ… nie tylko przez ekologów. Czyste zÅ‚oto, czysty zysk sÄ… przedmiotem marzeÅ„ nie tylko zÅ‚otników i biznesmenów. Nawet czyste samochody, czyste okna – nie mówiÄ…c już o czystych nogach, paznokciach i uszach – sÄ… powszechnie uznawane za coÅ› pożądanego.

Czystość osoby

Tymczasem czysta dziewczyna, czysty chÅ‚opak, czystość moralna, czystość obyczajów – to terminy jakby wstydliwe i przestarzaÅ‚e. Tak jakby czystość osoby nie byÅ‚a najwyższÄ… wartoÅ›ciÄ… i bezpoÅ›rednio siÄ™ nie przyczyniaÅ‚a do jej szczęścia. Czystość osoby i jej relacji z drugimi jest wartoÅ›ciÄ… obiektywnÄ… i szczęściodajnÄ…! Jest drogÄ… do Å›wiÄ™toÅ›ci i szczęścia wiecznego.

Moda na nieczystość

Komu zatem zależy na wprowadzaniu zamÄ™tu, na faÅ‚szowaniu rzeczywistoÅ›ci? OczywiÅ›cie tym, którzy na nieczystoÅ›ci robiÄ… swoje brudne interesy. Trudno zrobić biznes na brudnych nogach, ale bardzo Å‚atwo (i to na wiele sposobów) na nieczystym czÅ‚owieku. Tak wiÄ™c z racji najniższych pobudek panoszy siÄ™ propaganda zÅ‚a i nieczystoÅ›ci bazujÄ…ca na najniższych instynktach.

PowstaÅ‚a moda na nieczystość. Lansowana pod hasÅ‚ami tolerancji sama jest skrajnie nietolerancyjna wobec czystoÅ›ci. BroniÄ…cych czystoÅ›ci odsyÅ‚a do Å›redniowiecznego ciemnogrodu i mianuje oszoÅ‚omami. Osoby żyjÄ…ce w czystoÅ›ci jako nienowoczesne i niemodne powinny siÄ™, wedÅ‚ug kanonów tej mody, wstydzić i siedzieć cicho. MogÄ… co najwyżej zachować swÄ… postawÄ™ jako prywatne poglÄ…dy. Ich ujawnianie (nie mówiÄ…c już o propagowaniu) spotyka siÄ™ z natychmiastowym, haÅ‚aÅ›liwym protestem, nieraz wprost furiackim „kontratakiem” siÅ‚ nieczystoÅ›ci. Jest to reakcja na rzekomÄ… próbÄ™ narzucania swych prywatnych poglÄ…dów, a wiÄ™c na przejaw jawnej „nietolerancji” ze strony osób opowiadajÄ…cych siÄ™ za czystoÅ›ciÄ….

Dyktat mody ma moc nieprawdopodobnÄ…. Bez wzglÄ™du na to, czy moda jest mÄ…dra (o takÄ… trudno) czy gÅ‚upia, powstaje pytanie – czy lepiej być „nowoczesnym i modnym”, i... nieszczęśliwym, czy szczęśliwym, z przypiÄ™tÄ… przez gÅ‚upców Å‚atkÄ… nienowoczesnoÅ›ci?

Bardzo konkretnym, choć niejedynym przejawem nieczystoÅ›ci, jest cudzoÅ‚óstwo, czyli współżycie pÅ‚ciowe poza małżeÅ„stwem. W Polsce mÅ‚ode dziewczyny, pod presjÄ… wspomnianej mody, w przeprowadzanych wÅ›ród mÅ‚odzieży ankietach częściej podajÄ…, że już podjęły współżycie pÅ‚ciowe, niż to rzeczywiÅ›cie miaÅ‚o miejsce. WstydzÄ… siÄ™ dobra, normalnoÅ›ci, czystoÅ›ci... Oto, do czego może doprowadzić sprytnie wylansowana moda.

Moda na czystość

MyÅ›lÄ™, że czas najwyższy, żeby siÅ‚y dobra i czystoÅ›ci opracowaÅ‚y oraz wcieliÅ‚y w życie strategiÄ™ wprowadzania mody na czystość. W tym celu trzeba zacząć od demaskowania podstÄ™pnych zamiarów siÅ‚ nieczystoÅ›ci i oczyszczania, czyli prostowania i definiowania na nowo, podstawowych pojęć: czysty czÅ‚owiek, czysta relacja (narzeczeÅ„ska, małżeÅ„ska), czystość jako zamysÅ‚ Stwórcy, czystość jako źródÅ‚o szczęścia prawdziwego a dÅ‚ugotrwaÅ‚ego, bo siÄ™gajÄ…cego poza Å›mierć – w wieczność.

Trzeba wiÄ™c budować poprzez nasze media swoiste, bazujÄ…ce na rozumie i woli, „oczyszczalnie Å›cieków” do prywatnego użytku dla ludzi myÅ›lÄ…cych i chcÄ…cych być prawdziwie i trwale szczęśliwymi. Takie prywatne oczyszczalnie musiaÅ‚yby mieć dużą moc, by uchronić czÅ‚owieka przed zalewem Å›cieków i nieczystoÅ›ci masowo produkowanych i podawanych nieraz w nÄ™cÄ…cych opakowaniach przez siÅ‚y biznesu „nieczystoÅ›ciowego”. OczywiÅ›cie najwyższa moc pÅ‚ynie z Góry i jestem przekonany, że bez Tej Mocy nie można liczyć na sukces. Jednak z TÄ… MocÄ… wszystko jest możliwe, zarówno w wymiarze osobistym, jak i szerszym – spoÅ‚ecznym.

Postawa wobec wartości

Obserwować można w Å›wiecie najróżniejsze postawy ludzi wobec wartoÅ›ci. Zauważmy na marginesie, że postawÄ™ „wobec” może mieć tylko czÅ‚owiek. Pies może stanąć przed lub za miskÄ… z jedzeniem. Może być nad lub obok, może nawet wleźć do miski, lecz nie może stanąć wobec niej. Postawa „wobec” wyróżnia czÅ‚owieka spoÅ›ród wszystkich stworzeÅ„ żyjÄ…cych. CzÅ‚owiek, majÄ…c wolnÄ… wolÄ™, jest odpowiedzialny za swoje „wobec” – za swoje postawy. Wolny wybór postawy wobec najważniejszych wartoÅ›ci decyduje o wymiarze czÅ‚owieka. Gdyby wymieniać wartoÅ›ci najważniejsze, trzeba by pewnie zacząć od „Bóg – honor – Ojczyzna” (iluż zupeÅ‚nie o nich zapomniaÅ‚o). Dalej do najważniejszych należą: wartość Å»ycia czÅ‚owieka (od poczÄ™cia do naturalnej Å›mierci), MiÅ‚oÅ›ci, WiernoÅ›ci, UczciwoÅ›ci (również małżeÅ„skiej) i wreszcie wartość CzystoÅ›ci w najszerszym i najgÅ‚Ä™bszym tego sÅ‚owa znaczeniu. Ludzie, dla których powyższe wartoÅ›ci nie sÄ… przedmiotem osobistej refleksji i w efekcie nic nie znaczÄ…, albo – co gorsze – którzy negujÄ… je czy nawet cynicznie wyÅ›miewajÄ… – wÅ‚aÅ›ciwie nie przekroczyli jeszcze progu uczÅ‚owieczenia. Co prawda przynależą do gatunku „czÅ‚owiek”, ale na wÅ‚asne życzenie, fatalnie korzystajÄ…c z daru wolnej woli, degradujÄ… swojÄ… czÅ‚owieczÄ… godność. OczywiÅ›cie zasÅ‚ugujÄ… oni, jako jednostki niedorozwiniÄ™te w czÅ‚owieczeÅ„stwie i biedne, na otoczenie ich troskÄ… i pomocÄ…, ale powierzanie im mediów spoÅ‚ecznych i wÅ‚adzy w paÅ„stwie jest aktem niezrozumiaÅ‚ej, przepraszam, gÅ‚upoty, by nie powiedzieć, że jest aktem samobójczym.

Postawa wobec czystości

JednÄ… z wymienionych wyżej wartoÅ›ci jest wÅ‚aÅ›nie czystość. Przyjrzyjmy siÄ™ postawom, jakie ludzie wobec niej przyjmujÄ…. Na razie przyjmijmy potoczne rozumienie czystoÅ›ci skupiajÄ…ce siÄ™ gÅ‚ównie na sferze pÅ‚ciowoÅ›ci. Chodzi o czystość osoby i relacji (m.in. narzeczeÅ„skiej). Otóż postawy te mogÄ… być (i sÄ…) skrajnie różne:

• uważanie, że czystość w ogóle nie jest wartoÅ›ciÄ…, a dziewictwo jest kÅ‚opotliwÄ… przypadÅ‚oÅ›ciÄ…, której w życiu należy jak najszybciej siÄ™ pozbyć;

• uznawanie, że co prawda czystość jest teoretycznie piÄ™kna, lecz w naszych czasach, w praktyce, jest nieosiÄ…galna, przynajmniej dla zwykÅ‚ych Å›miertelników, a wiÄ™c trzeba pogodzić siÄ™ z powszechnÄ… i wÅ‚asnÄ… nieczystoÅ›ciÄ…;

• twierdzenie, że czystość jest wartoÅ›ciÄ…, lecz „miÅ‚ość” jest potężniejsza i dla niej wolno poÅ›wiÄ™cić i utracić czystość;

• uznanie, że czystość jest wielkÄ… i szczęściodajnÄ… wartoÅ›ciÄ…, o którÄ… trzeba i warto walczyć w dzisiejszym zanieczyszczonym Å›wiecie – walczyć, używajÄ…c przymiotów stwórczych: rozumu i wolnej woli oraz korzystajÄ…c z Å‚aski nadprzyrodzonej, z Å‚aski sakramentalnej. WierzÄ…c, że zwyciÄ™stwo jest możliwe i daje peÅ‚niÄ™ szczęścia już tu na ziemi, nie mówiÄ…c już nawet o wiecznoÅ›ci.

Zauważmy, że czÅ‚owiek, przyjmujÄ…c bÅ‚Ä™dnÄ… i gÅ‚upiÄ… postawÄ™, skazuje siÄ™ na bÅ‚Ä…dzenie i poranienie za cenÄ™ odprysków doraźnych a niszczÄ…cych przyjemnoÅ›ci. BÄ™dzie to trwać tak dÅ‚ugo, dopóki nie nawróci siÄ™ na postawÄ™ jedynie wÅ‚aÅ›ciwÄ… i prowadzÄ…cÄ… do szczęścia. PostawÄ™ peÅ‚nej afirmacji czystoÅ›ci i dążenia do jej osiÄ…gania w życiu osobistym i w relacjach z innymi.

Czystość człowieka w ujęciu szerszym

Co znaczy – czÅ‚owiek czysty? „Doskonale czysty” znaczy tyle, co „zawierajÄ…cy w sobie 100% czÅ‚owieczeÅ„stwa”. Inaczej mówiÄ…c, czystość to peÅ‚nia czÅ‚owieczeÅ„stwa i jednoczeÅ›nie peÅ‚en sukces w speÅ‚nieniu siebie. OsiÄ…gniÄ™cie peÅ‚ni swych czÅ‚owieczych możliwoÅ›ci, rozwój talentów do granic możliwoÅ›ci dajÄ… czÅ‚owiekowi peÅ‚niÄ™ szczęścia. CzÅ‚owieczeÅ„stwo każdego z nas dokonuje siÄ™ w trzech wymiarach: cielesnym, psychicznym i duchowym. Czystość także wyraża siÄ™ w tych trzech wymiarach.

...ciało

Nie można być w peÅ‚ni szczęśliwym czÅ‚owiekiem tylko dziÄ™ki samym przeżyciom cielesnym. CzÅ‚owiek ma ciaÅ‚o, lecz nie jest ciaÅ‚em. Szukanie speÅ‚nienia i szczęścia w samym ciele i jedynie poprzez ciaÅ‚o prowadzi do efektu: „w zdrowym ciele ... zdrowe cielÄ™”. Poczucie samozadowolenia po wielkich „sukcesach” dość szybko znika czy to wraz z nominacjÄ… innej na miss piÄ™knoÅ›ci, czy innego na tron króla kulturystów. By nie wylać jednak przysÅ‚owiowego dziecka z kÄ…pielÄ…, podkreÅ›lmy, że dbanie o piÄ™kno, zdrowie i harmonijność ciaÅ‚a jest ważne. Należy o ciaÅ‚o troskliwie i rozumnie dbać, ale naprawdÄ™ nie ono decyduje o ostatecznej wielkoÅ›ci i szczęściu czÅ‚owieka. Zauważmy, że to wÅ‚aÅ›nie próbuje nam wmówić masowa kultura, która jest kulturÄ… materialnÄ…, czÄ™sto wrÄ™cz negujÄ…cÄ… istnienie Å›wiata pozamaterialnego.

... psychika

Ważna jest również sfera psychiczna, bez wÅ‚aÅ›ciwego jej rozwoju nie można być peÅ‚nym, speÅ‚nionym i w efekcie szczęśliwym czÅ‚owiekiem. Niedorozwój tej sfery uniemożliwia budowÄ™ relacji miÅ‚oÅ›ci z drugim czÅ‚owiekiem i z Bogiem. Jednak czÅ‚owiek nie jest „upsychicznionym ciaÅ‚em”. To go nie może nasycić. Co prawda zadowolenie z rozwoju i harmonii psychiczno-cielesnej trwa dÅ‚użej i gÅ‚Ä™biej cieszy niż zadowolenie z ciaÅ‚a i z przyjemnych bodźców rejestrowanych zmysÅ‚ami, to jednak nie ma mocy nasycenia peÅ‚nego. A już na pewno nie siÄ™ga poza Å›mierć ciaÅ‚a, nie siÄ™ga w wieczność.

...dusza

I wreszcie sfera duchowa. Jest ona ulokowana w Å›wiecie nie-materialnym (może precyzyjniej byÅ‚oby użyć sformuÅ‚owania – a-materialnym). Nie jest ona ograniczona żadnym przymiotem materii. W szczególnoÅ›ci nie dotyczy jej czas bÄ™dÄ…cy miarÄ… zmian materii. Wszystko, co materialne, ulega starzeniu i niszczeniu. Duszy czÅ‚owieka to nie dotyczy. Poprzez nieÅ›miertelnÄ… duszÄ™ czÅ‚owiecze istnienie przedÅ‚uża siÄ™ w wieczność. Papież Jan PaweÅ‚ II powtarzaÅ‚ wielokrotnie: „Nie da siÄ™ zrozumieć czÅ‚owieka bez Chrystusa”. Nie da siÄ™ ani zrozumieć, ani nasycić, ani uszczęśliwić w peÅ‚ni czÅ‚owieka bez uwzglÄ™dnienia sfery duchowej (niespokojne jest serce czÅ‚owieka, dopóki nie spocznie w Panu). Bez tej sfery czÅ‚owiek nie jest – bo być nie może – w peÅ‚ni czÅ‚owiekiem (to tak jakbyÅ›my bryÅ‚Ä™ przestrzennÄ… chcieli opisać w pÅ‚askim ukÅ‚adzie wspóÅ‚rzÄ™dnych lub figurÄ™ pÅ‚askÄ… przedstawić na osi liczbowej. Jest to matematycznie i logicznie po prostu niemożliwe).

CzÅ‚owiek „dorozwiniÄ™ty”

Tak wiÄ™c czÅ‚owiek peÅ‚ny, czyli czÅ‚owiek czysty i zarazem szczęśliwy, musi być „dorozwiniÄ™ty” fizycznie, psychicznie i duchowo. Każdy czÅ‚owiek ma tu swojÄ… miarÄ™ i indywidualne ograniczenia. Nie może wiÄ™c być jakiejÅ› ogólnoludzkiej miary „dorozwoju” czÅ‚owieczego. Niedorozwój fizyczny, psychiczny czy duchowy konkretnego czÅ‚owieka oznacza nieosiÄ…gniÄ™cie przez niego szczytu jego ludzkich możliwoÅ›ci. W tym kontekÅ›cie widać, że caÅ‚e życie czÅ‚owiek powinien siÄ™ trudzić, by przynajmniej zbliżyć siÄ™ do owego szczytu. Skoro możliwoÅ›ci każdego czÅ‚owieka sÄ… inne, to osoba upoÅ›ledzona fizycznie czy nawet psychicznie jest w peÅ‚ni „dorozwiniÄ™tym” czÅ‚owiekiem, kiedy osiÄ…ga szczyt swoich możliwoÅ›ci. Nie jest wówczas w niczym gorsza od tzw. peÅ‚nosprawnego. Przeważnie ten tzw. peÅ‚nosprawny jest relatywnie gorzej rozwiniÄ™ty, bo dalej mu do osiÄ…gniÄ™cia szczytu jego możliwoÅ›ci. PrzykÅ‚adowo osiÄ…gniÄ™cie maksymalnej prÄ™dkoÅ›ci chodzenia np. 3 km/h jest dla jednego heroicznym wyczynem i szczytem możliwoÅ›ci, podczas gdy dla drugiego może być wynikiem degradacji fizycznej poprzedzonej gnuÅ›noÅ›ciÄ…, lenistwem, obżarstwem.

Przypomina nam się tu przypowieść o talentach. Nie usprawiedliwiajmy własnej miernoty jeszcze większą miernotą innych. Stawiajmy sobie najwyższe cele, bo tylko to prowadzi do pełni rozwoju i ... szczęścia.

Czystość – zamysÅ‚ Stwórcy wzglÄ™dem czÅ‚owieka

Osoba idealnie czysta to taka, która jest dokÅ‚adnie tym, co zamierzyÅ‚ dla niej Stwórca. Tak wiÄ™c czystość osoby jawi siÄ™ jako zgodność z zamysÅ‚em – planem Stwórcy. Tak jak projektant i producent urzÄ…dzenia najlepiej wie, do czego sÅ‚uży i jak powinien dziaÅ‚ać jego produkt, tak Stwórca najlepiej wie, jak powinien dziaÅ‚ać i do czego sÅ‚uży Jego „produkt” – czÅ‚owiek. Skoro zatem warto zapoznać siÄ™ z instrukcjÄ… obsÅ‚ugi, jej wierzyć i do niej siÄ™ zastosować, by używać z powodzeniem zakupionego urzÄ…dzenia, to tym bardziej warto wierzyć Stwórcy i zastosować w życiu Jego „instrukcjÄ™ obsÅ‚ugi”. Skoro Stwórca – producent najlepiej, ba, nieomylnie wie, co jest dobre i szczęściodajne dla Jego stworzenia, skoro miÅ‚uje je i pragnie jego dobra i szczęścia, i na dodatek bez żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci jest mÄ…drzejszy od swego stworzenia, to bezwzglÄ™dnie rozsÄ…dnym jest poznać i wprowadzać w życie Jego „instrukcjÄ™ obsÅ‚ugi” do i dla czÅ‚owieka. TÄ™ „instrukcjÄ™” przekazaÅ‚ czÅ‚owiekowi osobiÅ›cie. Jest ona w zasadzie jednopunktowa: BÄ™dziesz miÅ‚owaÅ‚ Pana Boga swego z caÅ‚ego serca swego, ze wszystkich siÅ‚ swoich, a bliźniego swego jak siebie samego.

Tak wiÄ™c miÅ‚ość jest zadaniem czÅ‚owieka, wytycznÄ… do jego dziaÅ‚ania. Być w sposób czysty, peÅ‚nym czÅ‚owiekiem, znaczy tyle, co miÅ‚ować prawdziwie. Jest to jednoczeÅ›nie jedyna droga do czÅ‚owieczego szczęścia. Kto nie w peÅ‚ni rozumie przykazanie miÅ‚oÅ›ci, czyli – komu nie wystarczy skrótowa instrukcja, niech siÄ™gnie po instrukcjÄ™ rozszerzonÄ…, bardziej opisowÄ…, wyrażonÄ… w 10 przykazaniach Bożych.

Podsumowując, czystość człowieka można zdefiniować jako postawę gotowości do realizacji Bożego zamysłu względem człowieka i do życia według Jego przykazań.

Jacek Pulikowski

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map