Chrześcijańskie Artykuły. Przyczyny i skutki nieładu seksualnego.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Przyczyny i skutki nieładu seksualnego
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Przyczyny i skutki nieładu seksualnego




Tworzy siÄ™ dziÅ› propagandÄ™ rzekomej naturalnoÅ›ci autoerotyzmu. Pojawia siÄ™ wrÄ™cz jego reklama, niestety, nawet w podrÄ™cznikach szkolnych i w programach oÅ›wiaty. Tymczasem jest to przygotowanie do zÅ‚ego współżycia w małżeÅ„stwie i kompletnie bÅ‚Ä™dnego pojmowania dziedziny pÅ‚ciowoÅ›ci.

 „Normalny” etap rozwoju

W TV powtarza siÄ™ ustami „autorytetów”, że to jest rzekomo „normalny” etap rozwoju. Bo nie wolno nazywać rzeczy po imieniu, żeby mÅ‚odzieży nie stresować. Potem kilkunastoletni chÅ‚opak ma kÅ‚opoty (normalne) z dynamicznie reagujÄ…cym ciaÅ‚em. Pytam: w imiÄ™ czego ma on próbować coÅ› z tym zrobić, odsuwać bodźce, opanowywać siÄ™, pracować nad sobÄ…, skoro mu „autorytety” mówiÄ…, że to jest normalny etap rozwoju? Czemu on ma próbować podjąć jakikolwiek wysiÅ‚ek? Nie ma ku temu żadnej motywacji. Nie mówi mu siÄ™, że samogwaÅ‚t to klasyczne cofniÄ™cie siÄ™ do dzieciÅ„stwa, do fazy autoerotyzmu, zwykÅ‚e cofniÄ™cie siÄ™ w psychofizycznym rozwoju. Jeżeli utrwali siÄ™ w postaci naÅ‚ogu – a dzieje siÄ™ to nierzadko, o czym seksuologowie wiedzÄ…, ale nie chcÄ… mówić – to bÄ™dzie to nieszczęście dla niego i dla jego małżeÅ„stwa.

Znam takÄ… sytuacjÄ™. Kilka lat próbowaÅ‚em pomóc. Bardzo inteligentny chÅ‚opak, wyksztaÅ‚cony, życzliwy dla ludzi, uczynny, no, naprawdÄ™ – chciaÅ‚oby siÄ™ powiedzieć – wymarzony mąż, ojciec. Ale od 12. roku życia wszedÅ‚ w samogwaÅ‚t. Szukanie doznaÅ„ seksualnych staÅ‚o siÄ™ dla niego obsesjÄ…. Autentycznie obsesjÄ…. I w efekcie naÅ‚ogu rozstaÅ‚ siÄ™ z ukochanÄ… narzeczonÄ… – wspaniaÅ‚Ä… dziewczynÄ…. On jest niepoczytalny w tej materii. Bardzo fajny, sympatyczny, miÅ‚y, uczynny dla innych ludzi czÅ‚owiek... StraciÅ‚ kontrolÄ™ nad sobÄ…. Zaczęło siÄ™ „niewinnie” od samogwaÅ‚tu, potem pornografia i wreszcie panienki z ulicy. PrzerażajÄ…ce. A teraz – mimo wewnÄ™trznego odrzucenia tego stylu życia – caÅ‚kowita bezradność. Ten czÅ‚owiek naprawdÄ™ stara siÄ™ powrócić do normalnego życia. I nie może. To silniejsze od niego... A chÅ‚opaczkom mówi siÄ™, że to „normalny etap rozwoju”! A dziewczynkom siÄ™ mówi, że jak one siÄ™ nauczÄ… tak same ze sobÄ…, to potem bÄ™dÄ… lepiej przeżywaÅ‚y współżycie w małżeÅ„stwie. NaprawdÄ™ ogarnia przerażenie! SiÅ‚Ä… rzeczy nastÄ™puje koncentracja na wÅ‚asnych doznaniach i to jest potem bardzo trudne do przeskoczenia w małżeÅ„stwie. Zauważmy przy okazji, że samogwaÅ‚t wyrywa przyjemność seksualnÄ… z jej wÅ‚aÅ›ciwego kontekstu: z dwupÅ‚ciowoÅ›ci i z pÅ‚odnoÅ›ci. Bez wÄ…tpienia samogwaÅ‚t sprzyja tworzeniu siÄ™ postaw homoseksualnych, antykoncepcyjnych i aborcyjnych.

Reklama i moda

Zauważmy, że w ramach reklamowania tego nieÅ‚adu seksualnego robi siÄ™ najróżniejsze strategiczne posuniÄ™cia, żeby tylko możliwie jak najwiÄ™cej ludzi wepchnąć w seksualny baÅ‚agan. OczywiÅ›cie, to czemuÅ› sÅ‚uży. MyÅ›lÄ™, że mamy tego Å›wiadomość. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniÄ…dze... choć nie tylko. Popatrzmy, jakÄ… wytworzono atmosferÄ™ wokóÅ‚ arcyważnego pojÄ™cia: czystość. Czystość staÅ‚a siÄ™ czymÅ› jakby żenujÄ…cym, dziwacznym, wstydliwym. Nieraz mówi siÄ™ o czystoÅ›ci wrÄ™cz z pogardÄ…. W potocznym sÅ‚ownictwie mÅ‚odzieżowym czÄ™sto okreÅ›la siÄ™ pogardliwie te dziewczyny, które nie współżyÅ‚y. Znam takÄ… sytuacjÄ™ z poÅ‚udniowej Wielkopolski, gdzie dwie dziewczyny z jednej z klas Å›redniej szkoÅ‚y zawodowej, które nie współżyÅ‚y, byÅ‚y wyÅ›miewane przez koleżanki i kolegów. Dwie w klasie siÄ™ ostaÅ‚y... Niestety, doszÅ‚o w Polsce do tego, że w ankietach na pytanie – „Czy współżyÅ‚aÅ›?” – skierowane do dziewczÄ…t, znacznie wiÄ™cej, niż naprawdÄ™ współżyÅ‚o, odpowiada „tak” (co Å‚atwo jest innymi pytaniami w ankiecie zweryfikować). To znaczy, że dziewczyny wstydzÄ… siÄ™, że sÄ… normalne. CzÄ™sto nagÅ‚aÅ›nia siÄ™ zawyżone „dane” o liczbie współżyjÄ…cej mÅ‚odzieży i jednoczeÅ›nie oszukuje siÄ™, podajÄ…c zaniżony wiek rozpoczynania współżycia. Å»e niby tyle procent w tym wieku już rozpoczyna. Po prostu chodzi o to, żeby dziewczyna normalna poczuÅ‚a siÄ™ nienormalnÄ…, żeby chÅ‚opak normalny poczuÅ‚ siÄ™ nienormalnym, „opóźnionym w rozwoju” – „Bo wszyscy to robiÄ…, tylko nie ja. To jeszcze pewnie skoÅ„czy siÄ™ dla mnie chorobÄ…...”.

TrwajÄ… przepychanki z caÅ‚ym tym programem, który jedni nazywajÄ… wychowaniem prorodzinnym, a drudzy z uporem edukacjÄ… seksualnÄ…. Nie chodzi tu o akademicki spór o nazwÄ™ przedmiotu, lecz o treÅ›ci i sposób ich przekazu. Powstaje zamÄ™t. I o to wÅ‚aÅ›nie chodzi „edukatorom seksualnym”. Rozbudzić ciekawość, pobudzić, popchnąć mÅ‚odych ludzi do współżycia. KtoÅ› może spytać: „Dlaczego?”. No bo jeżeli oni zacznÄ… w wieku 13, 14, 15 lat – wszystko jedno – i poza małżeÅ„stwem, potem przeżyjÄ… emocje z tym zwiÄ…zane, to bÄ™dÄ… chcieli w ten sposób jak najdÅ‚użej czerpać przyjemność, a tym samym bÄ™dÄ… pÅ‚acić producentom różnych Å›rodków „gwarantujÄ…cych” bezkarność dziaÅ‚aÅ„. BÄ™dÄ… pÅ‚acić, oczywiÅ›cie, również wÅ‚asnym szczęściem, wÅ‚asnym życiem.

Wartość współżycia

W taki oto sposób tworzy siÄ™ nieÅ‚ad w tej niezwykle istotnej dziedzinie. Potem bardzo wielu mÅ‚odych ludzi uważa, że bez współżycia pÅ‚ciowego życie w ogóle nie ma sensu. Å»e w życiu chodzi o to, żeby współżyć jak najwiÄ™cej, jak najczęściej, z jak najwiÄ™kszÄ… liczbÄ… partnerów, w jak „najciekawszych” okolicznoÅ›ciach. Jest to prawdziwy dramat wspóÅ‚czesnej, oszukanej – by nie powiedzieć – uwiedzionej mÅ‚odzieży.

A przecież współżycie ma sens tylko w małżeÅ„stwie – i to tylko w małżeÅ„stwie, które jest gotowe przyjąć dziecko, choć wcale w tej chwili nie musi planować poczÄ™cia. I – w tym miejscu możemy to powiedzieć, bo to jest bardzo subtelna nuta, której ludzie „z ulicy” zupeÅ‚nie nie wychwytujÄ… – małżeÅ„stwo może nie planować już żadnego dziecka wiÄ™cej, może mieć do tego jak najpoważniejsze powody, ale ma być gotowe na jego przyjÄ™cie, jeżeli siÄ™ jednak pocznie. Tak wiÄ™c jeżeli ludzie współżyjÄ…, uważajÄ…c, że „na pewno nastÄ™pnego dziecka przyjąć nie możemy i nie przyjmiemy”, to to ich współżycie jest przepojone lÄ™kiem, dzieli ich zamiast Å‚Ä…czyć, jest pożaÅ‚owania godne. Bo lÄ™k przebije wszystkie przyjemnoÅ›ci, jakie z tego pÅ‚ynÄ…: „A co bÄ™dzie, jak siÄ™ pocznie?”. LÄ™k, który w każdej kobiecie jest obecny, choć czasem spychany do podÅ›wiadomoÅ›ci. Choćby nie wiadomo ile Å›rodków „zabezpieczajÄ…cych” naraz stosowaÅ‚a. Bo ona po to je stosuje, żeby zabić ten lÄ™k. A ona go tylko zepchnie trochÄ™ gÅ‚Ä™biej – do podÅ›wiadomoÅ›ci. Tak wiÄ™c dla wÅ‚asnego dobra, a nawet dla jakoÅ›ci i gÅ‚Ä™bi przeżyć zwiÄ…zanych ze współżyciem, małżeÅ„stwo powinno w każdej sytuacji wyrażać gotowość: „Co prawda nie planujemy dziecka. Uważamy, że nie powinniÅ›my go począć. Gdyby siÄ™ jednak poczęło, to je z miÅ‚oÅ›ciÄ… przyjmiemy”.

Prawo do dziecka

Jest jeszcze jedna rzecz niezrozumiaÅ‚a dla ludzi nie przygotowanych do małżeÅ„stwa. Ludzie dość powszechnie uważajÄ…, że oni – już jako małżonkowie – majÄ… prawo do współżycia, to im siÄ™ należy, a to, czy bÄ™dÄ… mieli dzieci i kiedy bÄ™dÄ… mieli dzieci, to jest wyÅ‚Ä…cznie ich sprawa. NiedokÅ‚adnie tak. W tej materii zostaliÅ›my z żonÄ… dość nieźle „przećwiczeni”. Przed Å›lubem mówiliÅ›my: „My? Dzieci? PeÅ‚no. Zaraz po Å›lubie! Stado. Drużyna piÅ‚ki nożnej!”. KtoÅ› nam powiedziaÅ‚: „Kochani, nie tak. To nie wy macie prawo do posiadania dzieci. Wy, wchodzÄ…c w małżeÅ„stwo, zaciÄ…gacie obowiÄ…zek przyjÄ™cia i wychowania wszystkich dzieci, które wam siÄ™ pocznÄ…”. Å»adnego prawa do posiadania chociażby jednego dziecka. JedenaÅ›cie lat czekania na poczÄ™cie pierwszego dziecka pozwoliÅ‚o nam wiele przeżyć i przemyÅ›leć. I my już teraz wiemy, że dzieci sÄ… wspaniaÅ‚ym, choć wymagajÄ…cym darem. Nie sÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ…, która nam siÄ™ należy. I myÅ›lÄ™, że jest sensowne – bo to coraz częściej siÄ™ zdarza – stawianie przyszÅ‚ym małżonkom pytania: „A jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a wasza miÅ‚ość, gdy okaże siÄ™, że wy nie możecie począć dziecka?” – bo co czwarte małżeÅ„stwo w Polsce ma poważne kÅ‚opoty z pÅ‚odnoÅ›ciÄ…. NiedÅ‚ugo pewnie co trzecie. Na Zachodzie, w niektórych krajach, już co drugie. Jest to zazwyczaj zawinione, najczęściej przez tÄ™ nieszczÄ™snÄ… antykoncepcjÄ™ hormonalnÄ… stosowanÄ… przez dziewczÄ™ta w wieku kilkunastu lat. Wiadomo, w wieku okoÅ‚o 21 lat stabilizuje siÄ™ gospodarka hormonalna u dziewczyn w naszym kraju. Jeżeli przed tym czasem one zaczynajÄ… rozregulowywać w sobie to, co siÄ™ jeszcze na dobre nie uregulowaÅ‚o, to potem sÄ… problemy. Aż do trwaÅ‚ej niepÅ‚odnoÅ›ci. (...)

„WspóÅ‚stwarzanie”

Tak wiÄ™c małżonkowie majÄ… prawo do dziaÅ‚ania, z którego może siÄ™ począć dziecko, i majÄ… obowiÄ…zek to dziecko przyjąć. I to nie jest tak, że ja Panu Bogu robiÄ™ Å‚askÄ™, bo w pewnym momencie decydujÄ™ siÄ™ na dziecko, pierwsze albo drugie. No, może wyjÄ…tkowo zrobiÄ™ Mu Å‚askÄ™ i przyjmÄ™ jeszcze trzecie. To On mi robi Å‚askÄ™, że mnie dopuszcza do aktu, w którym ja niejako na równi z Nim wspóÅ‚stwarzam nowego czÅ‚owieka. GdybyÅ›my – jako ludzie choć trochÄ™ wierzÄ…cy – tak ten moment wspóÅ‚stwarzania przeżywali – ów fakt, że wspólnie z Bogiem stwarzamy osobÄ™, która bÄ™dzie żyÅ‚a na wieczność – to pozostawaÅ‚oby nam tylko paść na kolana. To my powinniÅ›my pragnąć jak najczęściej w takim „czymÅ›” uczestniczyć. I tylko rozsÄ…dek powinien nam mówić: „No, kochany. Teraz nie. Teraz musimy zrobić przerwÄ™”. ZupeÅ‚nie inna orientacja. My powinniÅ›my mieć poczucie powinnoÅ›ci przekazania życia dzieciom. I powinniÅ›my siÄ™ niejako przed Panem Bogiem tÅ‚umaczyć: „Panie Boże, teraz naprawdÄ™ nie możemy. Teraz już nie możemy. Popatrz, jakie mamy warunki”. A nie tak, że – wygody, dom, samochód, to, tamto – „No, a teraz to już Å‚askawie możemy”. ZupeÅ‚ne odwrócenie rzeczy. OdwróciÅ‚o siÄ™ nasze patrzenie. Współżycie i caÅ‚a pÅ‚ciowość staÅ‚a siÄ™ terenem użytkowym, handlowym, terenem rozrywki. JeÅ›li chcemy, żeby byÅ‚o dobrze w naszych małżeÅ„stwach, to musimy wrócić do prawdziwej, ofiarnej sÅ‚użby życiu. DziaÅ‚ania pÅ‚ciowe poÅ›wiÄ™cić sÅ‚użbie życia, a nie użycia. Jeżeli ta sfera bÄ™dzie na sÅ‚użbie użycia, to w sytuacji wyboru „życie albo użycie” życie bÄ™dzie niszczone. To jest teren, do którego należy podchodzić z subtelnÄ… troskÄ…, chciaÅ‚oby siÄ™ powiedzieć – na klÄ™czkach.

Jacek Pulikowski (Å›ródtytuÅ‚y i niektóre podkreÅ›lenia pochodzÄ… od redakcji)

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map