Chrześcijańskie Artykuły. O sensie życia.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - O sensie życia
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

O sensie życia




Cześć! Tu Wasz starszy brat. PostanowiÅ‚em dzisiaj napisać wspólny list do dziewczÄ…t i chÅ‚opców, ponieważ temat jest uniwersalny. BÄ™dzie o sensie życia.

W tym roku na część wakacji pojechaÅ‚em do Szwecji. MieszkaÅ‚em tam kiedyÅ› przez kilka lat i tam mam przyjacióÅ‚, którzy zaprosili mnie, by powspominać – jak siÄ™ to mówi – „dawne czasy”. ZdecydowaÅ‚em siÄ™ pojechać, aby także zaÅ‚atwić kilka ważnych spraw.

JednÄ… z nich byÅ‚o odnalezienie pewnego znajomego, przyjaciela – powinienem raczej powiedzieć – z którym urwaÅ‚ mi siÄ™ kontakt. MiaÅ‚ na imiÄ™ Olaf (czyta siÄ™: uĺov), a mówiliÅ›my do niego zdrobniale Ole (czyta siÄ™: ule). Tak chciaÅ‚, choć od każdego z naszej paczki przyjacióÅ‚ byÅ‚ znacznie starszy. Niski, krÄ™py, z dÅ‚ugÄ… dosyć, już siwÄ… brodÄ…. UbieraÅ‚ siÄ™ raczej niedbale – trochÄ™ zbyt niedbale. ChodziÅ‚ powoli, niepewnie – jak starzec. Te trudnoÅ›ci przypisywano jakimÅ› bÅ‚ahym przyczynom, ale – jak siÄ™ później okazaÅ‚o – powodowaÅ‚a je, wtedy jeszcze nie odkryta, poważna choroba.

KiedyÅ› byÅ‚ znanym w mieÅ›cie psychologiem dzieciÄ™cym. PracowaÅ‚ w szpitalu i miaÅ‚ prywatnÄ… praktykÄ™. U niego konsultowano różne trudne przypadki z caÅ‚ego województwa. ByÅ‚ żonaty, miaÅ‚ dwójkÄ™ dzieci, teraz już dorosÅ‚ych. Å»ycie prowadziÅ‚ dostatnie i przyjemne... Ale w tym, co robiÅ‚, byÅ‚ zalążek przyszÅ‚ej klÄ™ski. W pewnym momencie opuÅ›ciÅ‚a go żona, która miaÅ‚a dość jego różnych zwiÄ…zków z kobietami. WpadÅ‚ w naÅ‚óg alkoholizmu... Zwolniono go z pracy... PodjÄ…Å‚ leczenie, ale częściowo tylko skuteczne... Dzieci nie interesowaÅ‚y siÄ™ zupeÅ‚nie ojcem... OpuÅ›cili go przyjaciele...

Po raz pierwszy spotkaÅ‚em Olego w koÅ›ciele. Nie byÅ‚ katolikiem, ale przychodziÅ‚ na MszÄ™ Å›w. Potem przeważnie siedziaÅ‚ jeszcze dÅ‚ugo w Å‚awce. Czasami wychodziÅ‚ ze wszystkimi, by porozmawiać przed koÅ›cioÅ‚em. KiedyÅ› podszedÅ‚ do mnie i przedstawiÅ‚ siÄ™. MówiÅ‚, że w swoim koÅ›ciele nie znajduje tego, czego szuka, dlatego tu przychodzi. Czego szukaÅ‚?... Sensu życia… Poczucie bezsensu byÅ‚o dla niego cierpieniem nie do wytrzymania. Wielokrotnie myÅ›laÅ‚ nawet o samobójstwie...

Kiedy wspomniaÅ‚, że jest psychologiem, zdziwiÅ‚em siÄ™ trochÄ™. „No, jak to – pomyÅ›laÅ‚em – psycholog, a nie potrafi poradzić sobie ze swoimi problemami? Ani jego koledzy nie potrafiÄ… mu pomóc?”. Szybko jednak doszedÅ‚em do wniosku, że poczucie braku sensu życia jest czÄ™sto, nawet chyba przeważnie, problemem duchowym. SÅ‚usznie wiÄ™c wybraÅ‚ przychodzenie do koÅ›cioÅ‚a. Chyba wiedziaÅ‚, że żaden z jego kolegów psychologów tak naprawdÄ™ nie może mu pomóc. SzukaÅ‚ teraz przyjaźni i pomocy wÅ›ród ludzi wierzÄ…cych. A może przede wszystkim u Jezusa?...

CzÄ™sto siÄ™ spotykaliÅ›my. PrzyjeżdżaÅ‚ do mnie, zostawaÅ‚ na kilka dni. WidziaÅ‚em jego cierpienie. Póki miaÅ‚ pracÄ™, rodzinÄ™, przyjacióÅ‚, nie trzeba byÅ‚o myÅ›leć o jakimÅ› gÅ‚Ä™bszym sensie życia. Praca zajmowaÅ‚a uwagÄ™, wdziÄ™czność ludzi i sukcesy zawodowe dawaÅ‚y satysfakcjÄ™, pieniÄ…dze zaÅ› dostatniÄ… i wygodnÄ… egzystencjÄ™. I to byÅ‚ sens życia. ZdawaÅ‚o siÄ™, że wszystko bÄ™dzie już tak zawsze trwaÅ‚o. Å»e zawsze bÄ™dzie tylko piÄ™cie siÄ™ w górÄ™ po szczeblach kariery, tylko sukcesy, tylko pomnażanie swojego stanu majÄ…tkowego... ZdawaÅ‚o siÄ™, że można robić wszystko, na co siÄ™ ma ochotÄ™. Samemu wyznaczyć sobie zasady moralne, przekraczać te uznane, sprawdzone, „przeÅ‚amywać tabu”. „Ja jestem panem swojego życia. Ja decydujÄ™ o swojej przyszÅ‚oÅ›ci” – tak myÅ›li wielu i tak myÅ›laÅ‚, przypuszczam, Ole.

Ale kiedy ten przez lata budowany gmach zaczÄ…Å‚ siÄ™ walić, kiedy zabrakÅ‚o oparcia, które dawaÅ‚y duże pieniÄ…dze, sukcesy, rodzina, przyjaźnie, wówczas boleÅ›nie siÄ™ okazaÅ‚o, że w tym wszystkim, co robiÅ‚, brakowaÅ‚o czegoÅ› podstawowego, trwaÅ‚ego, czego nigdy nie poszukiwaÅ‚ i nad czym nigdy siÄ™ nie zastanawiaÅ‚. Ten sens życia, który miaÅ‚, byÅ‚ iluzjÄ…… „Po co żyje czÅ‚owiek?” – pytaÅ‚ teraz.

OpowiadaÅ‚em o chrzeÅ›cijaÅ„skim, czyli swoim, sensie życia. Jest ono wÄ™drówkÄ… ku wiecznoÅ›ci – tam jest nasza wÅ‚aÅ›ciwa Ojczyzna. Tu na ziemi jesteÅ›my tylko pielgrzymami. Każdy dzieÅ„ to krok, etap tej pielgrzymki. Åšmierć nie bÄ™dzie koÅ„cem mojego życia, bo jest we mnie nieÅ›miertelna czÄ…stka. BÄ™dzie tylko koÅ„cem życia na ziemi i chwilÄ… spotkania z Chrystusem, SÄ™dziÄ… doskonale sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zÅ‚o karze. „On – cytowaÅ‚em – odda każdemu wedÅ‚ug uczynków jego: tym, którzy przez wytrwaÅ‚ość w dobrych uczynkach szukajÄ… chwaÅ‚y, czci i nieÅ›miertelnoÅ›ci – życie wieczne; tym zaÅ›, którzy sÄ… przekorni, za prawdÄ… pójść nie chcÄ…, a oddajÄ… siÄ™ nieprawoÅ›ci – gniew i oburzenie” (Rz 2, 6-8). CytowaÅ‚em też inne fragmenty Pisma ÅšwiÄ™tego, na przykÅ‚ad ten znany z Drugiego Listu Å›w. PawÅ‚a do Koryntian: „Dlatego też staramy siÄ™ Jemu podobać, czy to gdy z Nim, czy to gdy z daleka od Niego jesteÅ›my. Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunaÅ‚em Chrystusa, aby każdy otrzymaÅ‚ zapÅ‚atÄ™ za uczynki dokonane w ciele, zÅ‚e lub dobre” (5, 9-10). Sensem życia jest czynienie dobrze i unikanie zÅ‚a, aby w ten sposób zasÅ‚użyć sobie na zamieszkanie w domu „nie rÄ™kÄ… uczynionym, lecz wiecznie trwaÅ‚ym w niebie” (2 Kor 5, 1).

Pytanie o sens życia wracaÅ‚o – w takiej czy innej formie – jak bumerang. Na nowo odpowiadaÅ‚em trochÄ™ innymi sÅ‚owami: że sensem mojego życia jest przede wszystkim poznawać Boga, naszego Ojca w niebie, wielbić Go, dziÄ™kować Mu za to, co otrzymujÄ™, prosić Go, poszukiwać Jego woli, starać siÄ™ jÄ… peÅ‚nić, przepraszać, kiedy coÅ› źle zrobiÅ‚em, miÅ‚ować Go. Å»ycie w relacji z Nim jak z Ojcem jest dla mnie sprawÄ… najważniejszÄ…, najwiÄ™kszym sukcesem. W hierarchii ważnoÅ›ci Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, potem dopiero ludzie, nawet najbliżsi, pieniÄ…dze, rozrywka, itd. Cokolwiek czyniÄ™, staram siÄ™ czynić ze wzglÄ™du na Niego.

Każdy i każda z nas jest dzieckiem Bożym. On przecież nam daÅ‚ życie i „utkaÅ‚” nas w Å‚onie matki. On zaszczepiÅ‚ w nas zdolność miÅ‚owania, pragnienie najwyższego dobra i szczęścia, wieczność. To mamy od Naszego Ojca w niebie. ZostaliÅ›my stworzeni do życia w synowsko-ojcowskiej relacji z Nim. Wpisane jest to gÅ‚Ä™boko w naszym sercu. Realizowanie tego wÅ‚aÅ›nie najgÅ‚Ä™bszego, najważniejszego powoÅ‚ania daje sens i radość mojemu życiu… „Jeżeli zaÅ› jesteÅ›my dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a wspóÅ‚dziedzicami Jezusa…” (Rz 8, 17). Rodzice przekazujÄ… swoim dzieciom w dziedzictwie różne dobra, czasami wielkie. To naturalne. Nasz Ojciec też chce nam dać dziedzictwo. Jest ono nieporównywalnie wielkie z każdym, nawet najwiÄ™kszym dobrem ziemskim. I jest wieczne. Bo moim Ojcem jest Stwórca caÅ‚ego kosmosu. Bo On jest wiekuisty i wszechmocny. Bo On jest MiÅ‚oÅ›ciÄ…, Å»yciem, PiÄ™knem, MÄ…droÅ›ciÄ…. ÅšwiÄ™ta Teresa od DzieciÄ…tka Jezus powiedziaÅ‚a przed Å›mierciÄ…: „Ja nie umieram – ja wchodzÄ™ w życie”. Nasze wÅ‚aÅ›ciwe życie rozpocznie siÄ™ dopiero w chwili Å›mierci, byle teraz tÄ™ tuÅ‚aczkÄ™, wygnanie przeżyć godnie.

Ole byÅ‚ straszliwie biedny – mam na myÅ›li – duchowo: rozbity, zagubiony, zrozpaczony, osamotniony... WspóÅ‚czuliÅ›my mu, nie okazujÄ…c jednak tego wyraźnie na zewnÄ…trz, żeby go nie zranić. Raczej staraliÅ›my siÄ™ okazać mu serdeczność i przyjaźń. Szczerze go lubiliÅ›my. Nie byÅ‚ wcale zÅ‚ym czÅ‚owiekiem. Naiwnym – to prawda. Naiwnie uwierzyÅ‚, bez zastanowienia, bez refleksji, w atrakcyjnie brzmiÄ…ce, ale niestety destruktywne haseÅ‚ka o wolnoÅ›ci, tolerancji, o budowaniu socjaldemokratycznego raju na ziemi, bez Boga oczywiÅ›cie.

Chyba czuÅ‚, że przegraÅ‚ życie, jedynÄ…, niepowtarzalnÄ… szansÄ™. ByÅ‚ jak drzewo, które nie wydaÅ‚o dobrych owoców, raczej cierpkie. Poza swoim zrujnowaÅ‚ życie żonie i może innym jeszcze kobietom. ByÅ‚ bardzo marnym ojcem. Nie miaÅ‚ dla dzieci czasu i one teraz nie miaÅ‚y czasu dla niego. UwierzyÅ‚, że paÅ„stwo je wychowa, i one pewnie myÅ›laÅ‚y podobnie: że sÄ… domy dla starców, szpitale – paÅ„stwo zajmie siÄ™ ich ojcem na starość...

MówiÅ‚em mu: „PomagaÅ‚eÅ› przecież ludziom, leczyÅ‚eÅ› chorych. ZrobiÅ‚eÅ› dużo dobra”. Ale i ta myÅ›l nie byÅ‚a wielkÄ… pociechÄ…. Być może robiÅ‚ to tylko dla pieniÄ™dzy, ludzkiego uznania, kariery, bez jakiejkolwiek nadprzyrodzonej motywacji.

PytaÅ‚ wiele razy, dlaczego tak bardzo cierpi. OdpowiadaÅ‚em szczerze, bez owijania w baweÅ‚nÄ™: zÅ‚o, czyli grzech, przynosi zawsze, wczeÅ›niej czy później, cierpienie, choć nie każde cierpienie jest spowodowane grzechem. Szczęście, pokój, radość sÄ… nieodÅ‚Ä…cznie zwiÄ…zane z dobrem, a najwiÄ™ksze dobro, jakie możemy czynić, to miÅ‚ować Boga caÅ‚ym sercem, caÅ‚Ä… duszÄ…, caÅ‚ym umysÅ‚em. ÅšwiÄ™ty PaweÅ‚ tak pisaÅ‚: „Ucisk i utrapienie spadnie na każdego czÅ‚owieka, który dopuszcza siÄ™ zÅ‚a… ChwaÅ‚a zaÅ›, cześć i pokój spotkajÄ… każdego, kto czyni dobrze” (Rz 2, 9-10). „Pokutujesz za swoje grzechy – mówiÅ‚em trochÄ™ żartobliwym tonem, żeby zÅ‚agodzić bolesny efekt sÅ‚ów – lepiej teraz niż potem”. Nie obrażaÅ‚ siÄ™. ByÅ‚ bardzo pokorny, sÅ‚uchaÅ‚.

Pan Bóg daÅ‚ nam swoje przykazania, także jako drogÄ™ do dobrego, szczęśliwego, piÄ™knego życia już tu na ziemi. „PozwoliÅ‚eÅ› siÄ™, niestety, oszukać – tÅ‚umaczyÅ‚em – uÅ‚ożyÅ‚eÅ› sobie życie nie wedÅ‚ug Bożych, ale socjaldemokratycznych przykazaÅ„”. RzeczywiÅ›cie zostaÅ‚ oszukany. Nie odebrano mu pieniÄ™dzy, jak to przeważnie bywa, ale wiarÄ™, nadziejÄ™, rodzinÄ™, dzieci, talenty, pracÄ™... OparÅ‚ swoje życie na zasadach socjaldemokracji i przegraÅ‚ bardzo wiele.

Ale nie przegraÅ‚ jeszcze rzeczy najważniejszej, mianowicie wiecznoÅ›ci. Walka o niÄ… toczy siÄ™ zawsze, dopóki pielgrzymujemy na ziemi. Tu, na ziemi, zawsze jest czas miÅ‚osierdzia. Zawsze syn marnotrawny ma szansÄ™ powrócić do Ojca… Cierpienie, które przeżywaÅ‚, byÅ‚o w ostatecznym rozrachunku nawet jakimÅ› wielkim dobrodziejstwem, dlatego że zmuszaÅ‚o do zastanowienia siÄ™ nad najważniejszymi sprawami, zwÅ‚aszcza nad ostatecznym celem i sensem życia. SzedÅ‚ w ciemnoÅ›ciach, ale wyraźnie w dobrym kierunku.

Pewnego dnia otrzymaÅ‚em wiadomość, że Ole jest w szpitalu. Jego stan byÅ‚ poważny. ZostaÅ‚ w dużym stopniu sparaliżowany. Kilka dni później postawiono diagnozÄ™. ByÅ‚a to jakaÅ› rzadko spotykana choroba, która mogÅ‚a nawet zakoÅ„czyć siÄ™ Å›mierciÄ…. Trzeba byÅ‚o siÄ™ Å›pieszyć... PojechaÅ‚em do szpitala i zapytaÅ‚em go wprost, czy nie chciaÅ‚by konwertować do KoÅ›cioÅ‚a katolickiego, wyspowiadać siÄ™, przyjąć sakrament chorych i EucharystiÄ™. ZgodziÅ‚ siÄ™ bardzo chÄ™tnie. OdetchnÄ…Å‚em z ulgÄ…. Rzucone ziarno sÅ‚owa Bożego jednak wzrosÅ‚o...

W szpitalu leżaÅ‚ do koÅ„ca naszej znajomoÅ›ci, przez okoÅ‚o póÅ‚ roku. Przenoszono go z jednej lecznicy do drugiej. W koÅ„cu znalazÅ‚ siÄ™ 130 km od miejsca mojego zamieszkania. JeździÅ‚em w odwiedziny, jak tylko byÅ‚o to możliwe. KontynuowaliÅ›my nasze rozmowy o Panu Bogu, KoÅ›ciele, cierpieniu, sensie życia... NadszedÅ‚ jednak czas mojego powrotu do Polski. MusiaÅ‚em wracać. Ostatni raz spotkaliÅ›my siÄ™, kiedy już jechaÅ‚em do kraju. Obydwu nam byÅ‚o bardzo smutno. WczeÅ›niej zostawiÅ‚em adres Olego miejscowemu proboszczowi i wyjaÅ›niÅ‚em jego sytuacjÄ™. Nie mogliÅ›my korespondować, ponieważ miaÅ‚ sparaliżowane także rÄ™ce.

Teraz, po czterech latach, staraÅ‚em siÄ™ odnaleźć Olego. PytaÅ‚em wszystkich. Nikt nie wiedziaÅ‚, co siÄ™ z nim staÅ‚o... W parafii byÅ‚ nowy proboszcz i też o nim nie sÅ‚yszaÅ‚. W koÅ„cu ktoÅ› wpadÅ‚ na pomysÅ‚, żeby zadzwonić do urzÄ™du podatkowego, który prowadzi dokÅ‚adne rejestry żyjÄ…cych i zmarÅ‚ych obywateli Szwecji… OkazaÅ‚o siÄ™ to, co przypuszczaliÅ›my – Ole zmarÅ‚.

W listopadzie 2000 roku zakoÅ„czyÅ‚ swojÄ… ziemskÄ… pielgrzymkÄ™. Jakże dramatycznÄ…!... Gdzie jest teraz? MyÅ›lÄ™, że jego cierpienie w ostatnich latach życia zostaÅ‚o przyjÄ™te jako pokuta za grzechy, byÅ‚o czyśćcem na ziemi i dzisiaj Ole żyje już szczęśliwie, doskonale szczęśliwie, w swojej niebieskiej Ojczyźnie.

Jan Bilewicz

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map