Chrześcijańskie Artykuły. Wąż w sercu – czyli o uleganiu pokusom.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Wąż w sercu – czyli o uleganiu pokusom
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Wąż w sercu – czyli o uleganiu pokusom




Co to się dzieje w człowieku, zanim zgrzeszy? Na ile ponosi on odpowiedzialność za to, co go do grzechu doprowadza?

Jak zdemaskować pierwsze objawy uleganiu złu? I jak mu się w porę przeciwstawić?

WedÅ‚ug nauczycieli życia duchowego z pierwszych wieków, opierajÄ…cych siÄ™ na osobistym doÅ›wiadczeniu oraz obserwacji innych osób, historia z pierwszych rozdziaÅ‚ów KsiÄ™gi Rodzaju nieustannie siÄ™ ponawia. Każdy z nas posiada raj w postaci wÅ‚asnego serca. I każdy też przeżywa doÅ›wiadczenie węża, który wnika do serca tylko po to, aby zwodzić. Wąż ten przybiera postać zÅ‚ej myÅ›li: „ŹródÅ‚o i poczÄ…tek wszelkiego grzechu znajduje siÄ™ w myÅ›lach” – twierdzili jednogÅ‚oÅ›nie wczesnochrzeÅ›cijaÅ„scy ojcowie życia wewnÄ™trznego. Porównywali oni serce także do „ziemi obiecanej”, w którÄ… napastnicy wbijajÄ… swoje dzidy, czyli zÅ‚e myÅ›li. Te cielesne, diabelskie i nieczyste myÅ›li nie mogÄ… pochodzić wprost ze serca, albowiem wyszÅ‚o ono spod rÄ™ki samego Boga. PrzychodzÄ… wiÄ™c one do nas z zewnÄ…trz. ÅšciÅ›le mówiÄ…c, nie sÄ… to myÅ›li jako takie, lecz raczej pewne wyobrażenia czy też przedstawienia, z którymi Å‚Ä…czy siÄ™ idea uczynienia jakiegoÅ› zÅ‚a. Åšw. Maksym Wyznawca, wielki teolog i mistyk z przeÅ‚omu VI i VII w., ilustruje ten stan rzeczy za pomocÄ… przykÅ‚adów z życia codziennego. Otóż, nasza zdolność myÅ›lenia nie jest czymÅ› zÅ‚ym ani sama myÅ›l nie jest zÅ‚a. Kobieta nie jest zÅ‚em ani nie jest rzeczÄ… zÅ‚Ä… myÅ›lenie o kobiecie; jednakże wyobrażenie kobiety w umyÅ›le mężczyzny rzadko pozostaje czyste. PieniÄ…dze ani wino nie sÄ… zÅ‚e, jednakże mogÄ… Å‚atwo stać siÄ™ przyczynÄ… upadku.

Ponieważ zÅ‚e myÅ›li przychodzÄ… z zewnÄ…trz i nie należą w naturalny sposób do naszej zdolnoÅ›ci myÅ›lenia, dlatego nie przenikajÄ… one do serca inaczej, jak tylko stopniowo i powoli. Ojcowie wyliczajÄ… przynajmniej pięć etapów tego procesu:

1. Najpierw mamy do czynienia z sugestiami. Jest to pierwsze wyobrażenie, pierwsza idea, pierwszy impuls. Oto chciwiec widzi pieniÄ…dze i zjawia mu siÄ™ nastÄ™pujÄ…ca sugestia: mógÅ‚bym przecież je zabrać i schować. Podobnie dzieje siÄ™ w przypadku wyobrażeÅ„ cielesnych. Nie podejmujemy jednak jeszcze żadnej decyzji; po prostu zauważamy, że staje przed nami możliwość popeÅ‚nienia zÅ‚a i że ono posiada atrakcyjnÄ… postać. Dla ludzi poczÄ…tkujÄ…cych w życiu duchowym sytuacja ta wielokrotnie staje siÄ™ dramatem. Nieustannie obwiniajÄ… siÄ™ z powodu posiadania zÅ‚ych myÅ›li. Åšw. Antoni, (mnich, zmarÅ‚ w poÅ‚owie IV w. swej w pustelni nad Morzem Czerwonym) kazaÅ‚ pewnego razu swemu uczniowi wejść na dach i Å‚apać w dÅ‚onie wiatr. Jak nie możesz schwycić wiatru, tak samo i nie zapanujesz nad twymi myÅ›lami. ChciaÅ‚ go w ten sposób nauczyć, że pierwsze wyobrażenia i sugestie nie powodujÄ… winy i jak dÅ‚ugo żyjemy, tak dÅ‚ugo nie uwolnimy siÄ™ od nich. PrzypominajÄ… one komary, które tym bardziej dokuczajÄ…, im bardziej próbujemy siÄ™ od nich opÄ™dzić.

2. NastÄ™pnie pojawia siÄ™ rozmowa, albo wewnÄ™trzny dialog. Przypomnijmy sobie opowiadanie z trzeciego rozdziaÅ‚u KsiÄ™gi Rodzaju: Ewa wdaje siÄ™ w rozmowÄ™ z wężem. Jeżeli nie przykÅ‚adamy wagi do pierwszej sugestii, to przeminie ona jak chmury na niebie. Na ogóÅ‚ jednak czÅ‚owiek pozwala siÄ™ sprowokować i zaczyna rozmyÅ›lać o nasuwajÄ…cej siÄ™ idei. Oto przykÅ‚ad: znany nam już chciwiec mówi sobie tak: Gdybym zdobyÅ‚ te pieniÄ…dze, to zÅ‚ożyÅ‚bym je w banku, lecz zaraz potem koryguje sam siebie: Albo lepiej nie, żeby sprawa nie wyszÅ‚a na jaw. Jest on niezdolny do podjÄ™cia jakiejkolwiek decyzji, ale ta sprawa z pieniÄ™dzmi chodzi mu po gÅ‚owie caÅ‚y dzieÅ„. Podobnie w przypadku kogoÅ›, kto wpada w gniew: dÅ‚ugo nie myÅ›li on o niczym innym, jak tylko o tym, kto przyprawiÅ‚ go o wÅ›ciekÅ‚ość. Wyobraża sobie, że jak go zÅ‚apie, to mu wleje, albo przynajmniej nie pożaÅ‚uje paru przykrych sÅ‚ów. Nagle, w swych myÅ›lach, wielkodusznie wszystko mu przebacza, lecz za chwilÄ™ znowu siÄ™ unosi. Zapomina o tym wszystkim nie wczeÅ›niej, jak dopiero po dÅ‚uższym czasie. Na czym polega wina za tego rodzaju wewnÄ™trzne dyskusje? Ten, kto nie podjÄ…Å‚ żadnej zÅ‚ej decyzji, nie zgrzeszyÅ‚. Lecz ileż czasu, ile wewnÄ™trznej energii zmarnowaÅ‚ na te wewnÄ™trzne dialogi, zupeÅ‚nie bezsensowne i nieużyteczne?

3. Czas na walkÄ™ duchowÄ…. Kiedy dana myÅ›l zadomowiÅ‚a siÄ™ w sercu w wyniku dÅ‚ugotrwaÅ‚ej dyskusji, to już nie Å‚atwo siÄ™ z niÄ… rozstać. CzÅ‚owiek zmysÅ‚owy posiada wyobraźniÄ™ tak bardzo podatnÄ… na nieczyste myÅ›li, że nie daje rady siÄ™ od nich uwolnić. Lecz może jeszcze odmówić im wewnÄ™trznej zgody; może i powinien wyjść zwyciÄ™sko, choć za wielkÄ… cenÄ™. Musi walczyć.

4. Dalszym krokiem jest wewnÄ™trzne przyzwolenie. Kto przegraÅ‚ ze zÅ‚ymi myÅ›lami, ten przy pierwszej sprzyjajÄ…cej okazji wprowadzi je w czyn. Na tym etapie popeÅ‚nia siÄ™ grzech we wÅ‚aÅ›ciwym znaczeniu tego sÅ‚owa. I nawet wtedy, gdy z rożnych przyczyn nie doszÅ‚o do aktu, to jednak grzech pozostaje. W teologii mówi siÄ™ wtedy o grzechu w myÅ›li, choć w istocie rzeczy idzie tutaj o namiÄ™tność. Kto czÄ™sto ulega zÅ‚ym myÅ›lom, ten staje siÄ™ coraz sÅ‚abszy wewnÄ™trznie. RoÅ›nie w nim skÅ‚onność do zÅ‚ego, która w koÅ„cu przybiera takie wielkie rozmiary, że trudno jej siÄ™ oprzeć. NamiÄ™tność sprawia, że czÅ‚owiek staje siÄ™ niewolnikiem zÅ‚a.

5. Do grzechu dochodzi dopiero w piątym stadium, czyli na etapie wewnętrznego przyzwolenia. Jak długo dyskutujemy ze złą myślą, tak długo nie ma jeszcze grzechu. Nie popełniamy go także, będąc na etapie walki duchowej. Jednak na tej wewnętrznej dyskusji straciliśmy wiele czasu i duchowej energii.

Szczęśliwy taki czÅ‚owiek, który w porÄ™ potrafi zapanować nad zÅ‚ymi myÅ›lami. Lecz jak tego dokonać? Mnich Ewagriusz, żyjÄ…cy w IV w., napisaÅ‚ traktat „O rozpoznawaniu namiÄ™tnoÅ›ci i myÅ›li”. ZawarÅ‚ w tym dziele wiele fragmentów z Pisma Å›w., które zaleca powtarzać w momencie ataku ze strony zÅ‚ych myÅ›li. Tak wÅ‚aÅ›nie postÄ™powaÅ‚ Jezus, kiedy kuszony byÅ‚ przez ZÅ‚ego: jednym sÅ‚owem odrzuciÅ‚ diabelskÄ… propozycjÄ™ zaniechania postu na pustyni: „CzÅ‚owiek nie żyje samym chlebem, lecz każdym sÅ‚owem, jakie wychodzi z ust Boga” (Mt 4, 4). W taki sam sposób pokonaÅ‚ pokusÄ™ ziemskiego panowania: „Panu Bogu swemu bÄ™dziesz oddawaÅ‚ pokÅ‚on i Jemu samemu sÅ‚użyć bÄ™dziesz” (Mt 4, 10). Mnisi uczyli siÄ™ tych sÅ‚ów na pamięć, aby mieć je zawsze w zanadrzu w chwili pokusy. A niekiedy wymawiali tylko imiÄ™ Jezus, które „wprawia wszystkie demony w ucieczkÄ™” – jak sami wielokrotnie siÄ™ przekonywali. PrzywoÅ‚anie z wiarÄ… imienia Zbawiciela stanowi Å›rodek na wszelkiego rodzaju zÅ‚e myÅ›li. UmiejÄ™tność opierania siÄ™ zÅ‚ym myÅ›lom zwie siÄ™ także duchowÄ… trzeźwoÅ›ciÄ… lub po prostu uwagÄ…. Każdy akt prawdziwie ludzki domaga siÄ™ peÅ‚nej Å›wiadomoÅ›ci; im bardziej Å›wiadomość jest przyćmiona, tym Å‚atwiej czÅ‚owiek staje siÄ™ ofiarÄ… faÅ‚szywych i zÅ‚ych wyobrażeÅ„. Nawet w szkole sukces w nauczaniu zależy od uwagi ucznia. Tymczasem, stanem szczególnej uwagi jest modlitwa. Ojcowie posÅ‚ugiwali siÄ™ grÄ… sÅ‚ów, której nie da siÄ™ dosÅ‚ownie przetÅ‚umaczyć na nasz jÄ™zyk. Otóż, po grecku uwaga to prosoché, natomiast modlitwa – proseuché. Chcieli przez to powiedzieć, że ta pierwsza rzeczywistość rodzi drugÄ…. W liturgii bizantyjskiej, każdy uroczysty moment rozpoczyna siÄ™ Å›piewanym przez diakona wezwaniem: Prosoché – bÄ…dźcie uważni!

A zatem wszyscy ci, którzy szukajÄ… pokoju wewnÄ™trznego, nie mogÄ… być pacyfistami. Dla doÅ›wiadczonych mistrzów życia wewnÄ™trznego nie ma innego pokoju, jak tylko ten, który pÅ‚ynie z nieustannej walki. Asceta jest atletÄ…; jego moc wzrasta nie inaczej, jak tylko w miarÄ™ przeciwstawiania siÄ™ duchowemu nieprzyjacielowi.

Ks. Tomáš Špidlík

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map